Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-03-13, 11:05  
Δύο μικρά καημένα χρυσόψαρα κι εγω
Φρόσω
Member
Εγγραφή: 28-03-2013
Περιοχή: Ρέθυμνο
Μηνύματα: 45

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Φρόσω Ο χρήστης Φρόσω δεν είναι συνδεδεμένος 28-03-13, 11:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλή σας μέρα!
Πριν από 2 εβδομάδες ένας φίλος χάρισε στο 3 χρόνων γιο μου μια μικρή γυάλα με 2(!) χρυσόψαρα. τα καημένα ήταν τόσο στριμωγμένα που τα λυπήθηκα και την επομένη έψαξα και βρήκα μια πανάρχαια δικιά μου γυάλα ( πριν από εκατομμύρια χρόνια είχα κάτι γαριδούλες) 25 lt. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο περισσότερες πληροφορίες για τα ψαράκια ανακάλυψα το forum σας και τότε... έπαθα σοκ! Έχω διαβάσει όλα τα θέματα για αρχάριους και δεν ξέρω τι να κάνω με τα ψαράκια. Τα έχω στη γυάλα των 25lt τους αλλάζω τα 2/3 του νερού κάθε μέρα με νερό που έχω βάλει σε κουβά με αντιχλώριο από το βράδυ αλλά ξέρω πως δεν είναι αρκετό και δεν ξέρω από που να αρχίσω με το ενυδρείο.
να σας πω πως στο σπίτι μου ενυδρείο πάνω από 90lt δεν χωράει και πως τα οικονομικά μου είναι πολύ στριμωγμένα αυτή τη στιγμή. Οι φίλοι μου λένε να τα σκοτώσω αλλά δεν μπορώ (ακόμα και τις μύγες και τα κουνούπια στο σπίτι μου απλά τα βγάζω έξω) τα λυπάμαι!
πιστεύετε πως ένα ενυδρείο 90lt θα είναι εντάξει κι αν ναι πως να ξεκινήσω?
Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ μέρους του "ξιφία" και του "μέμου"
Εμφανίσεις: 6220
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 28-03-13, 21:00
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Smile μια λυση προσωρινη

επισης εαν καποιο απο τα παιδια εδω ( και εννοω απο την Κρητη να ειναι ) μπορει να σε εξυπηρετησει θα μπορουσε να γινει και το εξης:

να δωσεις τα ψαρακια για φιλοξενια στο παιδι, και με το καλο μολις αγορασεις ενα ενυδρειο ( σε λογικο χρονικο διαστημα φυσικα ) να στα ξαναδωσει πισω

αυτο σαν λυση εχει να κανει με την περιπτωση εκεινη οπου ναι μεν εχεις δεθει με τα ψαρακια αλλα δεν μπορεις επι της παρουσης να τα κρατησεις

Προυποθετει καλη θεληση απο συνχομπιστα απο Κρητη

Τελος δεν καταλαβαινω γιατι γινεται τοσο θεμα μια και μπορεις να βρεις ενα ενυδρειο στα χρηματα που ψαχνεις με 90 λιτρα οπου τα ψαρακια θα ειναι καλα εκει μεσα

Ψαξε λιγο δες κι εδω και τις αγγελιες και κατι θα βρεθει

Βαλε και μια αγγελια ζητειται ενυδρειο στα τοσα λιτρα μεχρι τοσο η αξια του κτλ και με λιγη υπομονη θα γινουν ολα

ΚΙ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΙ ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ( ξερει εκεινος ποιος ειναι ) : Το ενυδρειο θελει ΥΠΟΜΟΝΗ
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 29-03-13, 01:11
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

σε 120ρακι με πολυ καλο φιλτρο και σωστες αλλαγες νερου πιστευω μπορεις να τα κρατησεις για ενα χρονο οπως λες (με επιφυλλαξη, ας πουν κι οι χρυσοψαραδες τη γνωμη τους), ομως μιλαμε για ειδος που οταν μεγαλωνει γινεται αρκετα μεγαλο οποτε ειτε μετα θα πρεπει να μπουν σε ενα πραγματικα πολυ μεγαλο ενυδρειο, ειτε θα πρεπει να αφεθουν σε καποια λιμνη με χρυσοψαρα (ειναι ευκολο να βρεθει στην Ελλαδα).
Βεβαια αν εχεις κηπο υπαρχει η ευκολη λυση της λιμνης απο παιδικη πισινα (2-3 χιλιαδες λιτρα με μηδαμινο κοστος)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 29-03-13, 03:57
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Φροσω δεν σε ξερω,ΑΛΛΑ θα σου πω την γνωμη μου. Επειδη εσυ εγραψες για τα οικονομικα σου, θα σε αποτρεψω να κανεις εξοδα αυτες τις εποχες. Εκεινα τα 210¤ juwel rio που εγραψες ΙΣΩΣ σου χρειαστουν καπου αλλου. Γιατι δεν ειναι μονο τα 210¤, ειναι και πολλα περισσοτερα στο μελλον.
Σου ξανα λεω, δεν γνωριζω τα οικονομικα σου, αλλα αφου δεν ηταν δικη σου επιθυμια να παρεις ενυδρειο και να ξανα αρχισεις (κατα καποιον τροπο) στα ενυδρεια, καλο θα ηταν να μην κανεις βιαστηκες κινησεις.
Πανω απο ολα πρεπει να ζησουμε εμεις και να εκπληρωνουμε τις βασικες μας αναγκες μας.....ΤΩΡΑ αν η δικη σου αναγκη ειναι να αρχισεις το χομπυ του ενυδρειου τοτε ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!
Απλα αυτο που θελω να πω ειναι να μην αρχισεις να ξοδευεις χρηματα αν εισαι δυσκολα οικονομικα!
imo
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-03-13, 14:37
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Φροσω δεν σε ξερω,ΑΛΛΑ θα σου πω την γνωμη μου. Επειδη εσυ εγραψες για τα οικονομικα σου, θα σε αποτρεψω να κανεις εξοδα αυτες τις εποχες. Εκεινα τα 210¤ juwel rio που εγραψες ΙΣΩΣ σου χρειαστουν καπου αλλου. Γιατι δεν ειναι μονο τα 210¤, ειναι και πολλα περισσοτερα στο μελλον.
Σου ξανα λεω, δεν γνωριζω τα οικονομικα σου, αλλα αφου δεν ηταν δικη σου επιθυμια να παρεις ενυδρειο και να ξανα αρχισεις (κατα καποιον τροπο) στα ενυδρεια, καλο θα ηταν να μην κανεις βιαστηκες κινησεις.
Πανω απο ολα πρεπει να ζησουμε εμεις και να εκπληρωνουμε τις βασικες μας αναγκες μας.....ΤΩΡΑ αν η δικη σου αναγκη ειναι να αρχισεις το χομπυ του ενυδρειου τοτε ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!
Απλα αυτο που θελω να πω ειναι να μην αρχισεις να ξοδευεις χρηματα αν εισαι δυσκολα οικονομικα!
imo

+1 !!!!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μικρά ψάρια για μικρά ενυδρεία Strahos Γλυκό νερό - Γενικά 10 18-05-11 08:17
¶λλο ένα μικρό. Τσιόνογλου Σταύρος Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 20-10-08 08:15
Χρυσόψαρα clean Χρυσόψαρα 6 20-09-07 16:08
χρυσόψαρα ή τι; garfield Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 14 17-04-07 12:00
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03667 seconds with 15 queries