Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-03-13, 21:30
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή υλικα φιλτρου 60 λιτρα ενυδρειο

Καλησπερα μια ερωτηση εχω ενα φιλτρο (το κουτι του φιλτρου ειναι juwel οπως και το μηχανημα-προπελα) το οποιο πιο πολυ DIY ειναι καθως λογο του οτι χαλασε το παλιο μοτερ πριν χρονια και μου στειλαν νεου τυπου μοτερ δεν ταιριαζε στην διαταξη που ειχε απο μονο του το κουτι...
(το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα)
Τι εχω κανει:

σφουγγαρι πρασινο (αυτο που ειχε μεσα οταν το πηρα πριν 10 χρονια) μετα το μπλε και μετα απο πανω εχω τον υαλοβαμβακα και τελος η προπελα που ρουφαει το νερακι...

Πρεπει να βαλω κατι αλλο μεσα ? εχω διαβασει πολλα πραγματα κυριως μπερδευτικα παρα καταλαβα....(αν και νομιζω οτι ειμαι κομπλε μιας και δουλευει καλα και οι μετρησεις και ολα) χρυσοψαρα εχω μεσα 2 ψαρακια δηλαδη...

Σκεφτομαι να αλλαξω το κουτι του φιλτρου και να κανω μια πατεντα με ενα λαστιχακι το οποιο να με βοηθαει στο να βγαζω το νερο και να ξαναβαζω το νερο, στην διαδικασια της αλλαγης νερου....( το νερο δε θα περναει μεσα απο το φιλτρο απλα θα στηριζεται εκει το λαστιχακι...) 8α το στερεωσω με σιλικονη για ενυδρεια αλλα απο που προμηθεύομαι κατι τετοιο?

ευχαριστω Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-03-13, 13:20
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα μια ερωτηση εχω ενα φιλτρο (το κουτι του φιλτρου ειναι juwel οπως και το μηχανημα-προπελα) το οποιο πιο πολυ DIY ειναι καθως λογο του οτι χαλασε το παλιο μοτερ πριν χρονια και μου στειλαν νεου τυπου μοτερ δεν ταιριαζε στην διαταξη που ειχε απο μονο του το κουτι...
(το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα)
Τι εχω κανει:

σφουγγαρι πρασινο (αυτο που ειχε μεσα οταν το πηρα πριν 10 χρονια) μετα το μπλε και μετα απο πανω εχω τον υαλοβαμβακα και τελος η προπελα που ρουφαει το νερακι...

Πρεπει να βαλω κατι αλλο μεσα ? εχω διαβασει πολλα πραγματα κυριως μπερδευτικα παρα καταλαβα....(αν και νομιζω οτι ειμαι κομπλε μιας και δουλευει καλα και οι μετρησεις και ολα) χρυσοψαρα εχω μεσα 2 ψαρακια δηλαδη...

Σκεφτομαι να αλλαξω το κουτι του φιλτρου και να κανω μια πατεντα με ενα λαστιχακι το οποιο να με βοηθαει στο να βγαζω το νερο και να ξαναβαζω το νερο, στην διαδικασια της αλλαγης νερου....( το νερο δε θα περναει μεσα απο το φιλτρο απλα θα στηριζεται εκει το λαστιχακι...) 8α το στερεωσω με σιλικονη για ενυδρεια αλλα απο που προμηθεύομαι κατι τετοιο?

ευχαριστω Γιωργος
δεν εχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις, καλο θα ηταν να βαλεις μια φωτο απο το φίλτρο σου, επίσης απο τι γραφεις εχεις μονο μηχανικό καθαρισμό, δεν εχει καθόλου βιολογικό, ο,τι βιολογία έχεις είναι πάνω στα σφουγγάρια, οπότε αν θέλεις να αλλάξεις τα σφουγγάρια θα ειναι σαν να κάνεις στρώσιμο απο την αρχη, υποθέτω οτι οταν λες υαλοβάμβακα εννοείς ενυδρειακο βαμβάκι, εχε στα υπόψη οτι αυτο βουλώνει πολυ εύκολα και χρειάζεται αλλαγή και οχι πλύσιμο (γιατί διαλύετε με το πλύσιμο) συχνά(φυσικά είναι και πολύ φθηνό)

εγω θα σου πρότεινα να παρεις ενα καινούριο φίλτρο (μιας και το εχεις 10 χρόνια και εχεις κανει και πατέντες) με περισσότερο χωρο για υλικα και να βάλεις σιποραξ η καποιο αντίστοιχο βιολογικό υλικό (προσοχή το απλο μακαρόνι δεν ειναι βιολογικό αλλα μηχανικό, αλλο το προφιλτρο μακαρόνι και αλλο το σιποραξ μακαρόνι)

ενυδρείακη σιλικόνη μπορείς να βρεις σε διάφορα μαγαζιά με υλικά οικοδομών και εργαλεία http://www.bison.net/en/products/660...ilicone-glass/
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-03-13, 11:59
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

ευχαρσιτω πολυ για την απαντηση.

λοιπον το φιλτρο σα κουτι το εχω 10 χρονια τον μηχανισμο τον εχω 1 χρονο (και λιγοτερο, την πατεντα δηλαδη γιατι δεν ταιριαζει η νεου τυπου προπελα-μηχανισμος με την παλια διαταξη που ειχε η προπελα-μηχανισμος που ειχα αγορασει πριν 10 χρονια μεσα στο κουτι )

ναι ειναι ενυδρειακο βαμβακι το αλλαζω οταν δω οτι πιανει λιγο βρωμια αλλα σχεδον παντα ειναι ασπρο οπως το ειχα βαλει...

αν βαλω και λιγο σιποραξ (30 τετοια κομματια) πανω απο τα φιλτρα κτλ κανουμε κατι ή οχι? σιποραξ ή οποιο αλλο υλικο γιατι βλεπω το σιποραξ ειναι ακριβο.

το απλο μακαρονι τι ειναι ? αυτο που τρωμε?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-03-13, 12:33
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από boutas ski Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαρσιτω πολυ για την απαντηση.

λοιπον το φιλτρο σα κουτι το εχω 10 χρονια τον μηχανισμο τον εχω 1 χρονο (και λιγοτερο, την πατεντα δηλαδη γιατι δεν ταιριαζει η νεου τυπου προπελα-μηχανισμος με την παλια διαταξη που ειχε η προπελα-μηχανισμος που ειχα αγορασει πριν 10 χρονια μεσα στο κουτι )

ναι ειναι ενυδρειακο βαμβακι το αλλαζω οταν δω οτι πιανει λιγο βρωμια αλλα σχεδον παντα ειναι ασπρο οπως το ειχα βαλει...

αν βαλω και λιγο σιποραξ (30 τετοια κομματια) πανω απο τα φιλτρα κτλ κανουμε κατι ή οχι? σιποραξ ή οποιο αλλο υλικο γιατι βλεπω το σιποραξ ειναι ακριβο.

το απλο μακαρονι τι ειναι ? αυτο που τρωμε?
οχι...αυτο που τρωμε ειναι για να το τρωμε...το μακαρονι ειναι αυτο που χρησιμοποιειται για ενυδρεια ειδικο...

βεβαια εαν τα ψαρια σου ειναι ιταλικης καταγωγης μην σου πω οτι αν τους βαλεις το μακαρονι που τρωμε μπορει και να τα βλεπεις μονιμα κολλημενα στο φιλτρο μπας και τσιμπησουν τιποτα απο εκει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-03-13, 13:34
Το avatar του χρήστη boutas ski
boutas ski Ο χρήστης boutas ski δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2013
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

: χαχαχα λες? θα δοκιμασω...!! χαχαχα ειναι απαραιτητο να βαλω κατι σε βιολογικο μπιρλιμπιρλι ή οχι και με τα σφουγγαρια ειμαι κομπλε? οι μετρησεις ειναι καλες που κανω οταν κανω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΥΛΙΚΑ ΦΙΛΤΡΟΥ giannisbv Αρχάριοι γλυκού νερού 3 19-09-12 15:39
υλικα φιλτρου takis07 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 28-11-10 03:34
ΥΛΙΚΑ ΦΙΛΤΡΟΥ panosss567 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 16-11-10 12:46
υλικα φιλτρου dioninje Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 27-02-04 12:11
Υλικα Φιλτρου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 22-03-03 11:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04491 seconds with 15 queries