Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-09-10, 11:28
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Θέλω να πω και εγώ κάτι που μπορεί να μην έχει ειπωθεί ακριβώς έτσι.Ξεχνάμε νομίζω πως οι συμβουλές που πρέπει να δίνονται σε έναν αρχάριο πρέπει να εξυπηρετούν προτίστως την άνετη διαβίωση των ζωντανών που έχει χωρίς αυτά να ταλαιπωρηθούν.Τα λίτρα και τα μήκη και τα λοιπά που προτείνονται σε όλο το διαδίκτυο νομίζω πως αποσκοπούν σε αυτό ακριβώς.Τα προτεινόμενα,δηλαδή,λίτρα σε όλες αυτές τις πηγές μάλλον αφορούν την ασφαλή διαβίωση των ψαριών χωρίς να υπάρχει κίνδυνος θανάτων.Από εκεί και πέρα,το πόσο θέλει κάποιος να προχωρήσει θέλοντας να δει περισσότερες συμπεριφορές και πολλά άλλα είναι δική του επιλογή.Και με δική του απόφαση θα αυξήσει ίσως και τα λίτρα και τα μήκη και όλα.Αλλά,δεν έχουμε κανένα λόγο να τον πιέζουμε με απόλυτες προτάσεις που να τον απογοητεύουν και τελικά,δεν έχει τη δυνατότητα να πραγματοποιήσει.Αν θέλουμε εμείς να διατηρούμε τα ψάρια μας σε πολλά λίτρα είναι δικαίωμά μας.Δεν μπορούμε αυτό να το προτείνουμε σαν μόνη ασφαλή λύση,αυτό είναι βέβαιο.Και για να το πούμε πιο απλά:κάποιοι θα διατηρούν 500 καρδινάλιους σε 15000 λίτρα και θα έρθουν να μας πουν πως δεν τα διατηρούμε σωστά.Τί θα απαντήσει αυτός που τα διατηρεί τα καημένα τα ψαράκια σε 500 λίτρα που εμείς θεωρούμε μεγάλο ενυδρείο?Και τι θα μας έλεγε η φύση για το ενυδρείο της με τίτλο Αμαζόνιος?Θα έλεγε: <<Πάτε καλά?500 καρδινάλιοι σε 15000 λίτρα?Αυτό είναι κοπαδόψαρο,δεν μπάινουν τόσα λίγα>>.Τί θα απαντούσαμε?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-09-10, 12:00
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δε μπορω να καταλαβω γιατι ειναι κακο να προτηνουμε πολλα λιτρα ολοι ξερουμε οτι ενα μικρο συστημα ερχετε τουμπα ευκολα ακομα και απο το ποιο απλο απο την εξατμηση επειρεαζεται γιατι λιπων να προτηνω ενα τοσο ευαισθητο συστημα σε εναν αρχαριο που σιγουρα δε θα ξεκινησει σωστα καποιο ψαρι θα του αρεσει πολυ η σαλιγκαρι η γαριδα που δε θα τεριαζει και 99% θα το αγωρασει ολοι το εχουμε κανει

πιστευω οτι τα πολλα λιτρα 1 παρεχουν ασφαλεια και σταθεροτητα 2 περισοτερες επιλογες σε 240 λιτρα αντι μονο για ροδοστομα βαζεις και 1 ζευγαρι σκαλαρια πχ

η με τους ξυφοφορους στα 200 πχ και λιγες μελανοταινιες

αμα βεβαια καποιος θελει μονο ενα ειδος ψαριου ειναι αλλου παπα ευαγγελιο

εγω κραταω ρεντ τσερι σε 5 λιτρα νερο και αναπαραγοντε που συνηθος λεμε οχι σε τοσο μικρο ενυδρειο να μπει ζωντανο αντε ενα σαλιγκαρι τη παει να πει αυτο ? οτι ειναι καλα
οχι δεν ειναι και το λεω εγω που τις εχω και για αυτες και για μενα καθε μερα αλλαγες νερου και αυτες ειναι στρημογμενες τωρα θα μου πειτε κουραζεσε να αλλαξεις ενα ποτηρι νερο (οχι δε κουραζομε ) αλλα σκεφτητε ενα ποτηρι νερο ποσο μπορει να αλλαξει ενα τοσο μικρο συστημα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-09-10, 12:05
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
δε μπορω να καταλαβω γιατι ειναι κακο να προτηνουμε πολλα λιτρα
Δεν είπα ότι δεν μπορεί ο καθένας να προτείνει αυτό που θεωρεί πιο έυκολο -έστω μακροπρόθεσμα- και σωστό.Αλλά:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορούμε αυτό να το προτείνουμε σαν μόνη ασφαλή λύση,αυτό είναι βέβαιο.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-09-10, 12:17
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Με μια πολυ γρηγορη ματια στα λινκς που παραθετεις Κωστα, βλεπω μινιμουμ μηκος απο 30 εως 100 εκ, μινιμουμ λιτρα απο 40 εως 80, και αλλες αντικρουομενες πληροφοριες. Εχουμε ξαναπει οτι οι περισσοτερες σελιδες στο ιντερνετ ειναι κοπιες της κοπιας μιας αλλης, και ειναι (οταν οι προθεσεις ειναι αγνες, κι οχι "ας κανω κι εγω μια ιστοσελιδα) μια πολυ προχειρη καταθεση.
Κι εγω θα προτεινα πανω απο ενα μετρο ενυδρειο για 12 εκ ψαρι οπως ο ξιφοφορος - απλα θα το προτεινα λεγοντας γιατι, και θα σταματουσα (αν μιλουσα με αρχαριο). Το οτι τους κρατας θαυμασια εσυ σε μικροτερο και τους αναπαραγεις θαυμασια επισης ειναι αλλο - εισαι εμπειρος, ξερεις τι κανεις κι απο αλλαγες κι απο ταισματα κι απο περιβαλλον. Κι εγω θα προτεινα να μην βαλει ροδοστομους (η νεον), οχι τοσο για την συμπεριφορα στο κοπαδιασμα (νωρις για τετοια πραγματα σε εναν αρχαριο), αλλά γιατι θελουν πιο μαλακο και οξινο νερο, πραγμα που θα τον μπερδευε. Με τον Χαρη μπηκατε σε μια αντιπαραθεση κι οι αντιπαραθεσεις γεμιζουν αμεσως σελιδες (κι εγω αν εμπαινα σε αντιπαραθεση με παλιο χομπιστα θα γεμιζαμε σελιδες). Γι αυτο λεω παραπανω
Παράθεση:
Ο τροπος που το κανουμε μερικες φορες ειναι πιστευω το προβλημα, κι εκει πρεπει να δουλεψουμε ολοι μας.
Μην επιμενουμε σε διαλογους μεταξυ ΜΑΣ σε ενα ποστ αρχαριου (ας ανοιγουμε αλλο ποστ), και ας βρουμε εναν τροπο ευγενικο και διακριτικο να δινουμε τις συμβουλες μας (δεν βγαζω και τον εαυτο μου απεξω). Και δεν ειμαστε το μονο φορουμ που προτεινει διπλασια-τριπλασια λιτρα για τα περισσοτερα ειδη ενυδρειου. Οι ξερες ιστοσελιδες πουναι κοπια η μια της αλλης ειναι αλλο, αλλά στα μεγαλα και εγκυρα φορουμ εδω και χρονια, οσο οι χομπιστες κατανοουν πιο πολυ τον τροπο ζωης των ψαριων, τα λιτρα και οι διαστασεις εχουν "πλατυνει". Ισως το κανουν με καλυτερο τροπο ομως...

Τωρα αυτα για τις βιλες και τις γκαρσονιερες, και τα 1000 νεον σε δεκα τονους νερο, καλα ειναι, αλλά παιρνοντας ως δεδομενο οτι ναι, αιχμαλωτα και σε μικρο ογκο νερου τα κραταμε, υπαρχουν και ορια και γραμμες απο δω κι απο κει. Μπορει ενα κοπαδι να ειναι χιλια ατομα στη φυση, αλλά εξη εφτα ψαρια δεν δινουν στα ιδια, οπτικα και μονο, την αισθηση ασφαλειας που δινουν 30-40 ψαρια.

Aquaman δεν το καταλαβα αυτο με τους δικηγορους?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-09-10, 13:04
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Aquaman δεν το καταλαβα αυτο με τους δικηγορους?
Οπς... το bokosta είχα στο νου μου. Ελπίζω να μην παρεξηγηθήκαμε...;
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-09-10, 13:27
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μια που μιλαμε για αρχαριους ... θα πρεπει να πω σε ολους αυτο που δεν φαινεται αλλα γινεται στη πραξη! Πολλοι πιστευουν οτι απογοητευονται και "εξαφανιζονται" ... δεν συμβαινει αυτο ... εχω διαγραψει ΟΛΑ τα πμ μου 4-5 φορες γιατι εχουν γεμισει απο ερωτησεις (και τωρα ειναι 713 οπου ναναι θα τα διαγραψω παλι) ... δεν υπαρχει απογοητευση αλλα φοβος μη πουν κατι που θα προκαλεσει παλι μια πολυσελιδη "διαμαχη" ... Ακομα και εκει τα ιδια προτεινω και ΟΛΟΙ και ΟΛΕΣ που εχουμε "μιλησει" δεν εχουν κανενα μα κανενα προβλημα και ουτε νοιωθουν ασχημα!
Νομιζω ολα τα παραπανω ... αφορουν τις μεταξυ μας "διαφορες" και οχι τοσο τους αρχαριους πιο πολυ απο οτι καταλαβαινω ειδικα την αντιμετωπιση τους απο ολους μας ... Εκει ναι ... πιστευω πως ολοι μπορουμε να βελτιωθουμε!

Και ΝΑΙ στην φιλη μας προτεινα να παρει 1 ζευγαρι μονο κριμπενσις σε 100 λιτρα ενω ηταν εξω απο το πετσοπ μιλουσαμε τηλεφωνικως! Της ειπα να εχει υπομονη και μια που εχει ακομα μπολιασμενο φιλτρο να μη φορτωνει αποτομα με ψαρια ... Μερικοι ανθρωποι εχουν μεγαλυτερη αντιληψη ... μου ειπε οτι θα εχει και γεννες αρα θα γεμισει μικρουλια - που θα τα δινει! Της ειπα να ψαξει να βρει ψαρακια που θα της αρεσουν πραγματικα -αν αποφασισει να βαλει και αλλα - και να μη βιαζεται!!

Οι πιο πολλοι νομιζουν οτι τρομαξε και εφυγε ... δεν ειναι ετσι ... απο το τροπο μας τρομαζουν ολοι και μετα η συζητηση συνεχιζεται με π.μ. η τηλεφωνικα! Λογικα πολλοι συντονιστες θα κουνανε το κεφαλι τους γιατι και εκεινοι θα εχουν αντιστοιχες εμπειριες!

Για μενα θα ηταν πιο ξεκουραστο και πιο χαλαρο η συζητηση να γινοταν μπροστα σε ολους ... αλλα δε φταιω και δε μπορω να αρνηθω σε κανενα να απαντησω οσο και να μη προλαβαινω λογω υποχρεωσεων που εχω!

Ο Χαρης παραπανω το γραφει αν το προσεξει κανεις ... και αυτος ξημεροβραδιαζεται να βοηθησει οσο μπορει και αυτο γιατι οταν ξεκινουσε και εκεινος υπηρχαν ατομα το εκαναν αυτο για τον ιδιο!

Οι αρχαριοι μια χαρα καταλαβαινουν ... και οσοι εχουν μιλησει μαζι μου δεν εχουν καποιο θεμα ...

Υπαρχει και η αποψη περι κλικων που για μενα δεν ισχυει ... μεσα απο το φορουμ εχω γνωρισει παρα πολλα ατομα ... ο raven και ο panos alex/polis μια που ταιριαζαμε περισσοτερο εγιναν φιλοι μου ... παρολα αυτα με τη δουλεια και οσα εχει αναλαβει ο καθενας ο Πανος εχει να με δει 1 χρονο περιπου ... ενω με τον Αλεξ μπορουμε να κανουμε και μηνες να συναντηθουμε (οι υποχρεωσεις ολων μας ειναι πολυ μεγαλες) ... Δε παει να πει οτι υπαρχει κλικα ... με τους περισσοτερους συντονιστες δεν εχω συναντηθει ποτε αν δω κατι που δεν ειναι σωστο ομως εχω την "εμπιστοσυνη" οτι θα τα καταφερουν ... τι εννοω:

Στα 180 λιτρα που εχω κραταω 6 δισκακια παραπανω (συνολο 10) μεχρι να ερθει ενα παιδι απο επαρχια να τα παρει .. κανω 2 φορες την εβδομαδα πανω απο 85% αλλαγες νερου ... μου εχει φυγει ο ..... ! Το παραπονο μερικων ειναι γιατι η "κλικα" δε μου την "λεει" και εμενα (ενω την "λεει" σε εκεινον)?... Αν πχ καποιος που εχω δει οτι ειναι ικανος να ανταποκριθει στις αυξημενες αναγκες μιας προσωρινης καταστασης δε θα πω τιποτα ... γιατι ξερω οτι τα ξερει ολα απο πριν ετσι οτι και να πω περισσευει! Αν καποιος ομως βαλει 10 δισκους σε 180 λιτρα χωρις να εχει καθολου εμπειρια (εννοω χωρις να ξερει τις συνεπειες ...) τοτε ακομα και ο ιδιος αλλα και η "κλικα" θα επισημανουν τους κινδυνους! Ο μεγαλυτερος απο αυτους ειναι να τους βγαζει 1-1 νεκρο ...

Για τη δουλεια φευγω 2 ωρες πριν για να ειμαι στην ωρα μου ... αν δουλευω στις 7:15 πρεπει να ξυπνησω απο τις 4:30 ... 2 φορες την εβδομαδα κανω αλλαγες νερου .. ειμαι συντονιστης εδω και απανταω και φανερα και κρυφα σε ολους οσους μπορω (τουλαχιστον στα πμ απαντω σε ολα)... ειμαι συντονιστης και σε αλλο φορουμ (και εκει μια απο τα ιδια-πιο ηρεμα βεβαια) ... δε προλαβαινω σχεδον ποτε ... και βλεπω να υπαρχουν παραπονα ... περι κλικων και απογοητευσης των αρχαριων ... μαλλον ζω σε αλλο κοσμο ... γιατι οποιος θελει να το διαπιστωσει δινω το password να μπει στα πμ μου ωστε να δει του λογου του αληθες! Πολλοι συντονιστες κατα καιρους (ομοιοπαθης) ειχαν φτασει στα ορια τους σε σημειο να θελουν να τα παρατησουν ... οχι για τη κουραση αλλα για την αχαριστια μερικων που με καθε ευκαιρια γραφουν οτι ναναι!

Οσοι με καταλαβαινουν με .... καταλαβαινουν .... οι υπολοιποι καθηστε στη καρεκλιτσα σας και συνεχιστε να γραφετε οτι σας κατεβει αλλα ... μη ξεχναει ποτε κανεις οτι τα πραγματα δεν ειναι παντα οπως φαινονται!
Κατα τη γνωμη μου η δουλεια που γινεται εδω μεσα ειναι τεραστια! Αν ξεπερασουμε τα λιτρα τα γκαπυ και ολα τα αλλα ... μερικοι ανθρωποι χαμηλωνουν το κεφαλι και συνεχιζουν ... και αν αυτο θεωρειται κλικα τοτε ναι χαιρομαι αν ειμαι μεσα σε αυτη!

Αυτα ... εχω πμ ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-09-10, 14:18
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Σημερα διαβασα όλα τα Post απο το συγκεκριμένο θέμα που άνοιξα, και φτάνω στο εξης συμπέρασμα, Εφ όσον οι απόψεις περι φυτων ψαριών και συνθέσεων ειναι κάτι παγιωμένο για τους περισσότερους, γιατι δεν γίνονται τα σχετικά υπομνήματα σε στιλ dummy ΔΗΛ

Οσοι αρχαριοι έχετε απο 50λτ και κατω ---> Πεταξτε το
Οσοι αρχαριοι έχετε απο 51-100λτ (νερο βρυσης)---> 1 κουτσουρο, 1 ανουμπια, 2 βαλισνεριες, 1 ζευγος κριμένσις, η αλλιως 1 χαρέμι γκαπι
Οσοι αρχαριοι εχετε απο 101-200λτ (νερο βρυσης)---> ξερω γω κτλ κτλ

Εφ όσον τα ίδια και τα ίδια λέγονται μονίμως, και δεν προκειτε ποτε να προτείνετε σε αρχάριο με 100λιτρα ενυδρείο να πάρει ροδόστομους τι του λεμε να κοιταξει του κ.Τσαμη το site και να μας πει τι του αρέσει? Απλα για να τον γειώσουμε μετά?

Εφ όσον δεν προκειται ποτέ να αλλάξουμε τα "υπομνηματα" του μυαλου μας
τι το σκοτίζουμε?
Πειτε μου ειλικρινά...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-09-10, 14:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σε 50 λιτρα εχεις επιλογες!! Γιατι να το πεταξει?

Δεν ειναι ολα ασπρο η μαυρο για μενα ... ολα ειναι συναρτηση της ορεξης, του χρονου πολλες φορες των χρηματων που μπορουμε να διαθεσουμε για αγορα εξοπλισμου ... και αλλα τοσα πολλα!

Δεν υπαρχουν περιορισμοι παρα μονο αυτοι που οι ιδιοι θετουμε στον εαυτο μας! Και 1600 λιτρα να εχουμε αν δεν ακολουθησουμε καποια βασικα "βηματα" η αποτυχια ειναι μπροστα μας! Γιατι κολαμε παντα στα λιτρα και δε βλεπουμε ολα τα αλλα? Γιατι αν γινοταν καποιο υπομνημα ... θα προτιμουσα ολα τα αλλα πρωτα και τελευταια τα λιτρα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-09-10, 15:16
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερα διαβασα όλα τα Post απο το συγκεκριμένο θέμα που άνοιξα, και φτάνω στο εξης συμπέρασμα, Εφ όσον οι απόψεις περι φυτων ψαριών και συνθέσεων ειναι κάτι παγιωμένο για τους περισσότερους, γιατι δεν γίνονται τα σχετικά υπομνήματα σε στιλ dummy ΔΗΛ

Οσοι αρχαριοι έχετε απο 50λτ και κατω ---> Πεταξτε το
Οσοι αρχαριοι έχετε απο 51-100λτ (νερο βρυσης)---> 1 κουτσουρο, 1 ανουμπια, 2 βαλισνεριες, 1 ζευγος κριμένσις, η αλλιως 1 χαρέμι γκαπι
Οσοι αρχαριοι εχετε απο 101-200λτ (νερο βρυσης)---> ξερω γω κτλ κτλ

Εφ όσον τα ίδια και τα ίδια λέγονται μονίμως, και δεν προκειτε ποτε να προτείνετε σε αρχάριο με 100λιτρα ενυδρείο να πάρει ροδόστομους τι του λεμε να κοιταξει του κ.Τσαμη το site και να μας πει τι του αρέσει? Απλα για να τον γειώσουμε μετά?

Εφ όσον δεν προκειται ποτέ να αλλάξουμε τα "υπομνηματα" του μυαλου μας
τι το σκοτίζουμε?
Πειτε μου ειλικρινά...
Χαρη μου,μας αδικεις,και λεγοντας ΜΑΣ αδικεις εννοω ολα τα μελη αυτης εδω της παρεας.
Μερικοι,απο μοντ εως αρχαριους οντως θεωρουν οτι ενυδρειο κατω των 50 λιτρων εχει ελαχιστες επιλογες η ακομα οτι ειναι ενα συστημα τοσο ευθραυστο που δεν αξιζει τον κοπο να ασχοληθεις με καποια πιο ευαισθητα ειδη.
Υπαρχουν ομως πολλοι,αναμεσα τους κι εγω,που θεωρουν τα μικρα ενυδρεια κατω των 80 λιτρων ενα πολυεργαλειο στα χερια καποιου που εχει ορεξη να ασχοληθει σοβαρα με το χομπυ.
Το μειονεκτημα τους ειναι οτι δεν μπορεις να βαλεις πολλα ψαρια οπως επισης δεν μπορεις να βαλεις "μεγαλα" ψαρια,ακομα δεν μπορεις να βαλεις πολυ ευαισθητα σε παραμετρους νερου ψαρια διοτι οντως το συστημα σε αυτα τα λιτρα ειναι τοσο ευαισθητο που αρκει ενα πενταλιτρο νερου,συμπληρωμα π.χ. λογω εξατμισης,για να σου αλλαξει τις παραμετρους του νερου,αρκει ακομα ενα νεκρο ψαρι ή ενα σαπιο φυτο για να σου ανεβασει την αμμωνια σε χρονο μηδεν.
Απο την αλλη αν τηρησεις μια σωστη ιχθυοφορτιση,αν εισαι τακτικος στις αλλαγες νερου και στον καθαρισμο του βυθου,αν εχεις επαρκεια φιλτρανσης και αν επιλεξεις να βαλεις ψαρακια που το νερο που μπορεις να προσφερεις ταιριαζει με τις απαιτησεις τους (εδω ειναι το δυσκολο,γιατι αν επιλεξεις ψαρια που προτιμουν νερο βρυσης ολα καλα αλλα αν επιλεξεις ψαρια που θελουν μαλακο νερο ειναι δυσκολο καθε φορα στις αλλαγες νερου να επιτυγχανεις την χρυση τομη χωρις να εχεις καποιες σοβαρες μεταβολες στις παραμετρους,εκτος κι αν παλι δεν κανεις χαρμανι αλλα χρησιμοποιεις μονο νερο α.ο.) τοτε δεν θα μπορει κανεις να πει πως...ΜΟΝΟ ΓΚΑΠΥ ΣΤΑ 60 ΛΙΤΡΑ Ή ΑΛΛΙΩΣ ΕΝΑ ΜΟΝΟΜΑΧΟ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΓΑΡΙΔΑ...
Το θεμα ειναι πως ενα τρακοσαρι ενυδρειο μερικες φορες λεμε "παει μονο του" ενω ενα 60αρι απαιτει περισσοτερη φροντιδα,παρατηρηση και ρουτινα.
Ομως ενα 60αρι πιανει λιγο χωρο,κοστιζει ελαχιστα και αυτο και ο εξοπλισμος,γεμιζει με φυτα με λιγα χρηματα,τα ψαρια που μπαινουν ειναι λιγα και δεν χρειαζεται για να το "γεμισεις" να δωσεις μια περιουσια,το κοστος της ΔΕΗ ειναι αμεληταιο,ο χρονος εβδομαδιαιας συντηρησης που απαιτει ειναι μικρος (κλαδεμα,σκουπα βυθου,αλλαγη νερου,πιθανος καθαρισμος αλγης κ.α.) και επισης ειναι πολυ βολικο για χομπυστες που πειραματιζοντε αλλαζοντας συχνα διακοσμο,στησιμο και βιοτοπο.

Κλεινω λεγοντας πως πρεπει να ειμαστε πιο ελαστικοι και πιο προθυμοι να βοηθησουμε καποιον που κανει τα πρωτα του βηματα με ενα μικρο ενυδρειο γιατι η συντριπτικη πλειονοτητα ετσι μπαινει στο χομπυ και πρεπει να τους δειξουμε οτι εχουν πολλες επιλογες (και ειναι αληθεια αυτο) ακομα και σε αυτα τα λιτρα...Αργοτερα και οσο δενοντε με το χομπυ θα δουν οτι σε ενα μεγαλυτερο συστημα θα βρουν περισσοτερες επιλογες,θα ασχοληθουν με πιο δυσκολα ειδη και θα δουν οτι τελικα ενα μεγαλο ενυδρειο ειναι πιο "ξεκουραστο" απο ενα μικρο.
Η αρχη ειναι το ημισυ του παντος...Οποτε ας τους υποδεχομαστε στο χομπυ δειχνοντας ποσο ενδιαφερον ειναι και οχι λεγοντας τους οτι ξεκινησαν λαθος περνοντας τοσο μικρο ενυδρειο.

@Μικρα ενυδρεια εννοω απο 40 εως και 80 λιτρα και οχι ενυδρεια κατω των 30 λιτρων που εκει υπαρχουν μονο μερικες "ειδικες" επιλογες.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-09-10, 16:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω να πω και εγώ κάτι που μπορεί να μην έχει ειπωθεί ακριβώς έτσι.Ξεχνάμε νομίζω πως οι συμβουλές που πρέπει να δίνονται σε έναν αρχάριο πρέπει να εξυπηρετούν προτίστως την άνετη διαβίωση των ζωντανών που έχει χωρίς αυτά να ταλαιπωρηθούν.Τα λίτρα και τα μήκη και τα λοιπά που προτείνονται σε όλο το διαδίκτυο νομίζω πως αποσκοπούν σε αυτό ακριβώς.Τα προτεινόμενα,δηλαδή,λίτρα σε όλες αυτές τις πηγές μάλλον αφορούν την ασφαλή διαβίωση των ψαριών χωρίς να υπάρχει κίνδυνος θανάτων.Από εκεί και πέρα,το πόσο θέλει κάποιος να προχωρήσει θέλοντας να δει περισσότερες συμπεριφορές και πολλά άλλα είναι δική του επιλογή.Και με δική του απόφαση θα αυξήσει ίσως και τα λίτρα και τα μήκη και όλα.Αλλά,δεν έχουμε κανένα λόγο να τον πιέζουμε με απόλυτες προτάσεις που να τον απογοητεύουν και τελικά,δεν έχει τη δυνατότητα να πραγματοποιήσει.Αν θέλουμε εμείς να διατηρούμε τα ψάρια μας σε πολλά λίτρα είναι δικαίωμά μας.Δεν μπορούμε αυτό να το προτείνουμε σαν μόνη ασφαλή λύση,αυτό είναι βέβαιο.Και για να το πούμε πιο απλά:κάποιοι θα διατηρούν 500 καρδινάλιους σε 15000 λίτρα και θα έρθουν να μας πουν πως δεν τα διατηρούμε σωστά.Τί θα απαντήσει αυτός που τα διατηρεί τα καημένα τα ψαράκια σε 500 λίτρα που εμείς θεωρούμε μεγάλο ενυδρείο?Και τι θα μας έλεγε η φύση για το ενυδρείο της με τίτλο Αμαζόνιος?Θα έλεγε: <<Πάτε καλά?500 καρδινάλιοι σε 15000 λίτρα?Αυτό είναι κοπαδόψαρο,δεν μπάινουν τόσα λίγα>>.Τί θα απαντούσαμε?
Εχεις απολυτο δικιο εκτος απο αυτο που εκανα με εντονα γραμματα.
Οι προτασεις που γινονται απο τα διαφορα προφιλαδικα δεν ειναι για το καλο των ψαριων αλλα για την ανεση/ευκολια των χομπιστων και για μπορεσουμε να τα δουμε απο κοντα, περιορισμενα στο μικρο μας ρεαλιστικο προσωπικο χωρο, χωρις να μας ερχεται τουμπα το ενυδρειο σε λιγο χρονο.
Αν ηταν για τα ψαρια θα εδιναν μαξιμουμ τιμες και οχι μινιμουμ. Σε στυλ "δεν χρειαζεται να βαλετε ενα κοπαδι 500 καρδιναλιων σε πανω απο 20 κυβικα".
Καπου αναμεσα σε αυτα τα ακρα τιμων (φυσικα προς το κατω οριο), μπορουμε να δουμε πολυ ενδιαφεροντα πραγματα, και οχι μονο την επιβιωση των ζωντανων.
Μια θετικη φιλοσοφια για διατηρηση ψαριων ειναι, οι αρχαριοι να ανεβαζουν λιγο αυτα τα μινιμουμ ορια που δινονται και μετα βλεπουμε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 18-09-10, 16:16
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις απολυτο δικιο εκτος απο αυτο που εκανα με εντονα γραμματα.
Οι προτασεις που γινονται απο τα διαφορα προφιλαδικα δεν ειναι για το καλο των ψαριων αλλα για την ανεση/ευκολια των χομπιστων και για μπορεσουμε να τα δουμε απο κοντα, περιορισμενα στο μικρο μας ρεαλιστικο προσωπικο χωρο, χωρις να μας ερχεται τουμπα το ενυδρειο σε λιγο χρονο.
Αν ηταν για τα ψαρια θα εδιναν μαξιμουμ τιμες και οχι μινιμουμ. Σε στυλ "δεν χρειαζεται να βαλετε ενα κοπαδι 500 καρδιναλιων σε πανω απο 20 κυβικα".
Καπου αναμεσα σε αυτα τα ακρα τιμων (φυσικα προς το κατω οριο), μπορουμε να δουμε πολυ ενδιαφεροντα πραγματα, και οχι μονο την επιβιωση των ζωντανων.
Σωστά.Συμφωνώ.Στην πρόταση με τα μαύρα γράμματα ας αναφερθούμε μόνο στα sites,τα οποία είναι αξιόλογα και δε λαμβάνουν υπόψην απλά και μόνο την προσωπική μας ευκολία.Και δεν ισχυρίζομαι,φυσικά,πως τα εκάστοτε ζωντανά θα είναι καλύτερα σε ένα ενυδρείο μικρότερο.Αλλά,σε ένα χόμπι που βασίζεται πάνω σε παραχωρήσεις,απόλυτες γενικέυσεις προσωπικών προτιμήσεων δεν κάνουν καλό.Αυτό ήθελα να πω με το προηγούμενο ποστ μου και είναι η δική μου σκοπιά.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-09-10, 18:19
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Tόλη διαφωνούμε απολύτως και για τα μίνιμουμ λίτρα και μήκη (για ξιφοφόρους και ροδόστομους πχ), αλλά και για το τι
θα πρέπει να προτείνουμε στους αρχάριους και με ποιά φιλοσοφία πρέπει να τους υποδεχόμαστε και να τους καθοδηγούμε.
Αν αυτά που ανέφερες αποτελούν και την επίσημη γραμμή του φόρουμ, ζητάω συγνώμη που την παραβίασα σε κάθε συμβουλή μου.

Γιώργο (georgarask) θεωρείς επιτυχία του φόρουμ που δέχεσαι τόσα πμ (σε πιστεύω, ακόμη κι εγώ δέχομαι μερικά αυτού του είδους) από αρχάριους
που φοβούνται να ρωτήσουν δημοσίως, γιατί θα υπάρξουν μερικοί από εμάς που θα τους αρπάξουν από τα μούτρα? Εγώ το λέω καμπανάκι.

netblues και dimis1978 ζηλεύω την καθαρότητα της σκέψης σας και την αρτιότητα των απόψεών σας.

drbig delta66 και zipo οι απόψεις που εκφράσατε, με καλύπτουν σε πολύ μεγάλο βαθμό.

Για εμένα αυτή η συζήτηση είναι ιδιαιτέρως χρήσιμη (αν και μάλλον κούρασε η επανάληψη) και βγάζει πολύ χρήσιμα συμπεράσματα.
Πάντα φιλικά και με διάθεση για διάλογο, όχι με κραυγές και αφορισμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-09-10, 18:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο (georgarask) θεωρείς επιτυχία του φόρουμ που δέχεσαι τόσα πμ (σε πιστεύω, ακόμη κι εγώ δέχομαι μερικά αυτού του είδους) από αρχάριους
που φοβούνται να ρωτήσουν δημοσίως, γιατί θα υπάρξουν μερικοί από εμάς που θα τους αρπάξουν από τα μούτρα? Εγώ το λέω καμπανάκι.
Φυσικα δε το θεωρω επιτυχια ... αλλα δεν ειναι αποτυχια του φορουμ (πιστευω) η του τροπου λειτουργιας του ... Θεωρω πως ειναι αστοχια εκφρασης μας προς τους αρχαριους ... και "τρομαζουν" μη δημιουργησουν διενεξη σε εμας και οχι μη τους κραξουν ... αυτη την αντιληψη εχω ολα αυτα τα χρονια που πολλοι που θεωρουν τον εαυτο τους αρχαριο και εχω επικοινωνησει με πμ, τηλεφωνικα, και απο κοντα ... μου εκφραζουν!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 18-09-10, 19:05
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Γιώργο, δε νομίζω βρε αδελφέ να μην ρωτούν για να μας προφυλάξουν από τις μεταξύ μας διενέξεις.
Μάλλον φοβισμένους τους βλέπω και αυτό πίστευα ότι θα έπρεπε να μας απασχολήσει, αν όχι, ΟΚ.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 18-09-10, 19:26
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, δε νομίζω βρε αδελφέ να μην ρωτούν για να μας προφυλάξουν από τις μεταξύ μας διενέξεις.
Μάλλον φοβισμένους τους βλέπω και αυτό πίστευα ότι θα έπρεπε να μας απασχολήσει, αν όχι, ΟΚ.
Το κραξιμο σε αυτη τη περιπτωση το συνεχιζω "ιδιωτικα" και κανεις δε φοβαται ... (εκτος αν μου γυρισουν τα ματια ... και αυτο γινεται συνηθως με την αχαριστια! )

Προσωπικα εχω φτασει στο ανωτερο αυτων που μπορω να κανω ... αν και παντα προσπαθω να βελτιωσω τα πραγματα προς το καλυτερο ... δε ξερω αν μπορει να γινει κατι (και δεν προτεινει και καποιος κατι ... τουλαχιστον στη περιπτωση μου) ... οτι λεω "φανερα" τα λεω και "κρυφα"!
2πλη δουλεια για τους συντονιστες ... (το ξερω συμβαινει και σε αλλους αυτο το "φαινομενο")
.........

και η προφανης και λογικη ερωτηση:
Αν ειναι προβλημα του φορουμ και των συντονιστων ... τοτε γιατι ολοι απευθυνονται σε εκεινους? (πλην τους "απογοητευμενους - κραγμενους" που επιλεγουν να "φυγουν" η να μη συμμετεχουν -που και σε αυτο νομιζω υπαρχει παρεξηγηση η παρανοηση!)

Απανταω: Γιατι ισως λιγο πολυ ολοι φταινε ... ΟΛΟΙ πρεπει να αλλαξουν το τροπο που αντιμετωπιζουμε τετοιες περιπτωσεις που ειναι καθημερινες!
Ειδικα σε περιπτωσεις που ειναι μικροι σε ηλικια ...

Πολλοι που ξερω νοιωθουν ασχημα γιατι νοιωθουν υπευθυνοι που το ποστ τους ξεκινησε μια λογομαχια! Και για αυτο προτιμουν να απευθυνθουν με πμ η αλλιως!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-09-10, 20:12
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα εχω φτασει στο ανωτερο αυτων που μπορω να κανω ... αν και παντα προσπαθω να βελτιωσω τα πραγματα προς το καλυτερο ...
Αν θέλεις τη γνώμη μου έχεις βελτιωθεί θεαματικά, πάνε αρκετοί μήνες που δεν έχω εκνευριστεί από απότομη απάντησή σου σε αρχάριο.
Αυτό δείχνει ότι είσαι άνθρωπος που ο εγωισμός του δεν του βουλώνει τα αυτιά και που είναι πρόθυμος να ακούσει και να διορθωθεί.
.........
και η προφανης και λογικη ερωτηση:
Αν ειναι προβλημα του φορουμ και των συντονιστων ... τοτε γιατι ολοι απευθυνονται σε εκεινους? (πλην τους "απογοητευμενους - κραγμενους" που επιλεγουν να "φυγουν" η να μη συμμετεχουν -που και σε αυτο νομιζω υπαρχει παρεξηγηση η παρανοηση!)
Καλά βρε Γιώργο, τι μανία καταδίωξης είναι αυτή? Ποιός μίλησε για πρόβλημα των συντονιστών? Όλοι όσοι απαντάμε απότομα και υπερβολικά,
ειρωνικά ή βαριεστημένα, ή με μειωμένη ευαισθησία στις ιδιαιτερότητες των αρχάριων φταίμε εξίσου, όπως πολύ καλά το λες παρακάτω.

Απανταω: Γιατι ισως λιγο πολυ ολοι φταινε ... ΟΛΟΙ πρεπει να αλλαξουν το τροπο που αντιμετωπιζουμε τετοιες περιπτωσεις που ειναι καθημερινες!
Ειδικα σε περιπτωσεις που ειναι μικροι σε ηλικια ...

Πολλοι που ξερω νοιωθουν ασχημα γιατι νοιωθουν υπευθυνοι που το ποστ τους ξεκινησε μια λογομαχια! Και για αυτο προτιμουν να απευθυνθουν με πμ η αλλιως!
Προσωπικά δεν απευθυνόμουν σε εσένα, εσύ έχεις "γλυκάνει" τόσο πολύ που δεν σε αναγνωρίζω, σχεδόν μου λείπει ο "Δρακουμέλ" georgarask.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 18-09-10, 20:45
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Διαβάζοντας την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, ένιωσα την ανάγκη να πω τα παρακάτω:

1) είναι πολύ υγειές που κατά περιόδους, το φόρουμ - και ειδικά αυτοί που το "κρατάνε" ζωντανό όπως οι συντονιστές και τα ιδιαίτερα ενεργά μέλη, επιδίδονται σε τέτοιους είδος soul-searching...

2) Ορισμένες φορές η αυστηρότητα (μιλάω για αυστηρότητα, όχι αγένεια) μπορεί να αποθαρρύνει, αλλά άλλες φορές σε κάνει να αναρωτηθείς κατά πόσο πραγματικά θέλεις να εντρυφήσεις στο αντικείμενο, και ίσως και να γλύτωσε ορισμένους από περιπλανήσεις για τις οποίες δεν είχαν το απαραίτητο "τσαγανό" (το λέω γιατί μου έχει συμβεί να είμαι και από τις 2 πλευρές ενίοτε).

3) οι λόγοι για τους οποίους κάποιος απαντά απότομα η αποπαίρνει έναν αρχάριο είναι πολλοί. Τελικά μια από τις λειτουργίες του φόρουμ είναι να εκπαιδεύει το χομπίστα, και δεν είναι εύκολο ούτε λογικό να περεμένει κανείς ότι όλα τα μέλη θα είναι το ίδιο καλοί "εκπαιδευτικοί". Σημασία έχει ο μέσος όρος, ή η περιρρέουσα ατμόσφαιρα, ή όπως αλλιώς θέλουμε να το πούμε, που στο GAB νομίζω έιναι πολύ καλή. Απ'τη στιγμή που υπάρχει "κρισιμη μάζα", αυτό μπορεί να διατηρηθεί και να βελτιώνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 18-09-10, 21:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή


Ο όρος κρίσιμη μάζα, εκτός από την χρήση του στην Φυσική, μεταφορικά μεταφράζεται :
Κρίσιμη μάζα, ( ελάχιστος απαιτούμενος αριθμός συντονισμένης ενσυνείδητης σκέψης και συμπεριφοράς) είναι 1% και έχει τέτοια δύναμη που επηρεάζει το υπόλοιπο 99%, σε σημείο που να καθορίζει ένα νέο ομαδικό ασυνείδητο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 18-09-10, 21:39
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Κατ αρχην, οχι μονο σεβομαι αυτα που πρεσβευει η πλειοψηφια, αλλά τα υιοθετώ και τα συμμεριζομαι.

όμως δεν μπορειτε να παραβλέψετε το γεγονος, οτι μιλάμε τουλάχιστον εδω στο GAB για ιδεατες καταστάσεις ως επι το πλειστον και αυτά προτείνουμε ως νορμα σε όλους. Φυσικά το κάνω κι εγω αυτό..

Και λέω ιδεατές γιατί έχουμε δει/μαθει/ακουσει/ιυοθετησει αποψεις, που σε άλλα φόρα, στο εξωτερικό έτσι ονομάζονται. Και είναι η αλήθεια.
Εκει που προσπαθώ (ματαίως απ οτι φαίνεται ) να σας επιστήσω την προσοχή
είναι η διαφορά που βιώνουμε μεταξύ ιδεατού και πραγματικού.

Σας ανέφερα οτι το 90% των ακουαριστών (ΤΜ) εχουν ενυδρεία εώς 120 λίτρα και εως 1 μέτρο. Αυτό είναι γεγονός που δεν μπορεί κανένας να αρνηθει.
Το ίδιο και μεγαλύτερο ίσως ποσοστό χρησιμοποιεί νερό βρύσης.
Σας ανέφερα επίσης οτι το 98% των ψαριών που πωλούνται στα μαγαζιά (τουρκικη λέξη) Δεν μπορουν βάσει των λεγομένων/στανταρ μας να μπουν σε αυτά τα ενυδρεία.


90% απο την μία και 98% απο την άλλη. αυτο σημαίνει οτι μένει ένα ποσοστό 2% ψαριών που μπορουν να βάλουν συμφωνα με τα λεγόμενά μας το 90% των ακουαριστών στα ενυδρεία τους.

ΕΔΩ ειναι το intervention/παρεμβαση που θέλω να κάνω.

Μήπως πρέπει να υιοθετήσουμε μια πιο πραγματιστική θέση στο όλο ζήτημα η οποία να λέει τουλάχιστον ότι :

φιλε αρχάριε. Υπάρχουν αυτες οι επιλογές για σένα σε Α' βαθμό που εκ των πραγμάτων δεν δημιουργούν κανένα προβλημα.. (λέμε τώρα)
Αλλά εφ όσον εμεις π.χ. προτείνουμε γκαπι (ε ρε poecilia αμοιρα) Αλλά εσύ θέλεις πχ Αγγελόψαρα, στα 120 λίτρα, θα μπορούσες να τα βάλεις αλλά με επιφυλάξεις και ιδιαίτερη προσοχή. εξηγώντας τους λόγους...

Σαφέστατα θέλει παραπάνω σκέψη και προσπάθεια το να μην προσπθήσεις να επιβάλεις την ιδεατή σου θέση στον αλλον.. ΑΛΛΑ...

δεν τον αποθαρρύνεις, του δείχνεις οτι υπάρχουν εναλλακτικές με το ανάλογο κόστος.

Και εν τέλει εφ όσον μιλάμε για κόστος, μάλλον θα έπρεπε να βγει ένα κοστολόγιο κάπου για τους αρχάριους για να ξέρουν τι στο καλό θα τους κοστίσει αυτο το χομπυ πριν μπουν στον κόπο να αγοράσουν γυαλα και να βάλουν μέσα το οσκαρ. Διοτι συμβαίνει και αυτό, ο αρχάριος υπολογίζει οτι το ενυδρείο θα του κοστίσει πχ 5 ευρώ τον χρόνο ενω εμεις κλινουμε πιο πολύ στο 500 ευρώ τον χρόνο.. Διότι αν πραγματικά ένας αρχάριος εφαρμόσει στο επακριβώς αυτα που του λέμε για να δημιουργήσει το ιδεατό μας για να βάλει το ψάρια που του άρεσαν, τότε φυσικά και το κόστος του θα πολλαπλασιαστεί..


Παραπάνω διάβασα ενα πολύ ομορφο ποστ για τις κατηγορίες των αρχαρίων.. μου άρεσε πάαρα πολύ. Φυσικά και δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά για κάποιες απο αυτές τις κατηγορίες. Όμως αν βελτιώσουμε το δικό μας "service" μπορούμε να κερδίσουμε κάποιους απο αυτούς.

Χτες ήταν οι δίσκοι, σήμερα είναι τα σμηνόψαρα, άυριο θα είναι τα γατόψαρα και παει λέγοντας. Η ουσία όμως θα παραμείνει η ίδια...

...Συν-ταξιδιώτες μου σ αυτο το υπέροχο χόμπυ, (χομπυ ειναι όμως) Δεν οφελούν κανέναν οι ακραίες θέσεις, είναι όμορφο να παρέχουμε το ιδεατό στα ψάρια μας, όμως οι περισσότεροι δεν θα το καταφέρουμε ποτε.. Μποούμε όμως να βοηθήσουμε κόσμο παρουσιάζοντας και μια πιο πραγματιστική θέση στα ποστ μας, που να μην αποθαρρύνει/διώχνει/πικραίνει του νεους. κι εμεις κάποτε νεοι είμασταν..

Κι αν κάποιοι απο μας κοιμούνται στο πάτωμα για να έχουν ενυδρεία σωστα σε μέγεθος και ποιοτητα, αυτοι (μέσα σ αυτους κι εγω) παραμένουμε η μειοψηφία. Η πλειοψηφία μας μπήκαν στο GAB, είδαν , διαβασαν, ρώτησαν ή όχι, και κάναν το δικό τους... Και αν σωζαμε κάποιους απο αυτούς θα ήταν κέρδος... (και μπορούμε...)

Αν έχω αφήσει κενά στη σκέψη μου παραμένω διαθέσιμος για διευκρινήσεις.. Ευχαριστώ...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 18-09-10, 21:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ανέφερα οτι το 90% των ακουαριστών (ΤΜ) εχουν ενυδρεία εώς 120 λίτρα και εως 1 μέτρο. Αυτό είναι γεγονός που δεν μπορεί κανένας να αρνηθει.
Το ίδιο και μεγαλύτερο ίσως ποσοστό χρησιμοποιεί νερό βρύσης.
Σας ανέφερα επίσης οτι το 98% των ψαριών που πωλούνται στα μαγαζιά (τουρκικη λέξη) Δεν μπορουν βάσει των λεγομένων/στανταρ μας να μπουν σε αυτά τα ενυδρεία.
Τα μαγαζια πουλανε οτι τους ζηταει ο κοσμος και τους συμφερει να εμπορευτουν.
Και εδω ερχομαστε οι χομπιστες που παμε να ενημερωσουμε αυτον τον κοσμο, τι μπορει να κανει ρεαλιστικα και με μελλον για το χομπι, ετσι ωστε να ζητανε αυτα που μπορουν να διατηρησουν αξιοπρεπως, και τα μαγαζια να σταματησουν να φερνουν σωρηδόν "καρχαριακια", που θελουν πισινες ολυμπιακων διαστασεων κλπ.
Τουλαχιστον ας σταματησουν (απ'ολους) οι υπερβολες για αρχη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 18-09-10, 22:11
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Πάντως με μερικά πράγματα που γραφτήκαν από κάποιους είναι σαν να δίνουν το δικαίωμα στους λιμνοφιλους του φόρουμ να μπουν στην κατηγορία χρυσόψαρα και να βγάλουν όλα τα ενυδρεία ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ. δηλαδή

Έτσι πως το πάμε το θέμα .
Θα βάλουμε ένα όριο min ~max λίτρα ενυδρείου για κάθε ψαρί.

Εγώ πάντως βλέπω και αρχαρίους «τουρίστες» που όταν είχαν μια απορία σε κάτι είδαν φως μπήκαν, είδαν και έφυγαν. Και δεν θα γίνουν ποτέ χομπιστες.
(Στου κουφού την πόρτα ………παρτην πόρτα και φύγε……)

Ένας που θέλει να είναι ακόμα καλύτερος χομπιστας παρακολουθεί και πράγματα που αφορούν των πραγματικό βιότοπο του ψαριού στην φύση και μετά κρίνει αν τα λίτρα του είναι αρκετά η όχι.
( Έλεος δηλαδή με το τι κάνει ο ένας και ο άλλος στο ενυδρείο του )
Από το ιντερνετ (χαβούζα) ο καθένας μπορεί να βρει λινκ που των συμφέρουν.
Το θέμα είναι να υπάρχουν δικές μας απόψεις που προέκυψαν από δικές μας εμπειρίες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 18-09-10, 23:39
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Tόλη διαφωνούμε απολύτως και για τα μίνιμουμ λίτρα και μήκη (για ξιφοφόρους και ροδόστομους πχ), αλλά και για το τι θα πρέπει να προτείνουμε στους αρχάριους και με ποιά φιλοσοφία πρέπει να τους υποδεχόμαστε και να τους καθοδηγούμε.
Αν διαβασες το μηνυμα μου no 34, που διαφωνουμε?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσοι αρχαριοι έχετε απο 50λτ και κατω ---> Πεταξτε το
Οσοι αρχαριοι έχετε απο 51-100λτ (νερο βρυσης)---> 1 κουτσουρο, 1 ανουμπια, 2 βαλισνεριες, 1 ζευγος κριμένσις, η αλλιως 1 χαρέμι γκαπι
Οσοι αρχαριοι εχετε απο 101-200λτ (νερο βρυσης)---> ξερω γω κτλ κτλ

Εφ όσον τα ίδια και τα ίδια λέγονται μονίμως, και δεν προκειτε ποτε να προτείνετε σε αρχάριο με 100λιτρα ενυδρείο να πάρει ροδόστομους τι του λεμε να κοιταξει του κ.Τσαμη το site και να μας πει τι του αρέσει? Απλα για να τον γειώσουμε μετά?

Εφ όσον δεν προκειται ποτέ να αλλάξουμε τα "υπομνηματα" του μυαλου μας
τι το σκοτίζουμε?
Πειτε μου ειλικρινά...
Τι θα προτεινα εγω, σε 50 λιτρα και κατω (παντα για αρχαριους - ας πουμε 40 με 50 λιτρα?):
1) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) με μονομαχο και μηλοσαλιγκαρα.
2) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) με γαριδες (ενδεχομενως δυο ειδη συμβατα).
3) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και ενα ζευγαρι colisa chuna.
4) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και μια ομαδα (5-6) tanichtys albonubes.
5) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και μια ομαδα (5-6) celestichthys margaritatus.
6) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και μια ομαδα (5-6) cherry barbs.
7) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και ενα χαρεμι guppies ή endlers.
Να το κανω υπομνημα?
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 19-09-10, 00:01
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Εμένα ειλικρινά μου άρεσε η απάντησή σου. Μπορει να την έγραψες με μια δόση χιουμορ, αλλά είναι πολύ πολύ παραπάνω απο αυτό που έχω ακούσει, δει, μου έχουν πει, και γνώριζα εως τώρα.. Και φυσικά να το κάνεις υπομνημα, προσθέτοντας και λύσεις για 100 λιτρα!
Αντε για να μαθαίνω και γω τιποτε.. (το εννοω ασχετα που έβαλα smilie)
-------------------------
Πρεπει επισης να παραδεχτω οτι απεγκλωβίστικα απο τα δικά μου στεγανά, γιατι ακουγοντας στα 50 λτ μονομαχο, η guppies/endlers είχα σταματήσει να σκέφτομαι την πιθανότητα να υπάρχουν κι άλλες εναλακτικες. Φανταστείτε αν εγω που έστησα 7 ενυδρεία σε ένα χρόνο μεσα (τοσο ασχολούμαι και το ξέρετε) σταμάτησα να σκεφτομαι οτι υπάρχουν εναλλακτικές ποσο εύκολα θα το θεωρήσει δεδομένο ενας ακόμη πιο νέος απο μένα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drbig : 19-09-10 στις 00:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-09-10, 00:16
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Πανω στην ωρα που σκεφτομουν τι να βαλω το 50 λιτρο μου!!

Bokostaκο ... που θα παει θα βρω το στρουμφοχωριο σας και τοτε ...
Να πουμε του στραβου το δικιο ,,, εχω εγωισμο (τοσο που δε με αφηνει να θυμηθω ποσο αποτομος ημουν αν ημουν νατος παλι) αλλα παντα κανω ανα τακτα χρονικα διαστηματα αυτοκριτικη και επειδη ως συνηθως ειμαι στον κοσμο μου καλο ειναι να με βοηθατε λιγακι οταν βλεπετε πως "ξεφευγω"

Την τελευταια φορα που ειχα πει οτι συμφωνω με τον Πουριτανο ... ειχαμε "πλακωθει" ... τωρα να πω οτι δε συμφωνω??
Μπα ... θα το πω ... συμφωνω ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 19-09-10, 01:04
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα προτεινα εγω, σε 50 λιτρα και κατω (παντα για αρχαριους - ας πουμε 40 με 50 λιτρα?):
1) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) με μονομαχο και μηλοσαλιγκαρα.
2) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) με γαριδες (ενδεχομενως δυο ειδη συμβατα).
3) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και ενα ζευγαρι colisa chuna.
4) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και μια ομαδα (5-6) tanichtys albonubes.
5) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και μια ομαδα (5-6) celestichthys margaritatus.
6) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και μια ομαδα (5-6) cherry barbs.
7) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και ενα χαρεμι guppies ή endlers.
Έχω πραγματοποιήσει τα 1,2,4,6,7 και το 3 με αρσενικό σόλο, το 5 μου ξέφυγε προς το παρών...

Μπορώ να πω όλες φανταστικές επιλογές... Η αγαπημένη μου η 4!!! Που θα πάει δε θα ξαναπιάσουν τα κρύα, και μόλις τα ξαναβρώ θα το ξαναεπιχειρήσω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-09-10, 01:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλέξης6 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορώ να πω όλες φανταστικές επιλογές... Η αγαπημένη μου η 4!!! Που θα πάει δε θα ξαναπιάσουν τα κρύα, και μόλις τα ξαναβρώ θα το ξαναεπιχειρήσω!!!
Δεν μπορεσες να το διατηρησεις και με τις ζεστες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-09-10, 01:29
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Το αποχωρίστηκα κάπου τον Απρίλιο που μας πέρασε γιατί εδωσα το ενυδρείο που τα είχα και πήρα κάτι μεγαλύτερο τότε με διαφορετικές βλέψεις...

Μετά η αλήθεια είναι ότι δεν τα ξαναβρήκα κιόλας Θεσσαλονίκη μέχρι σήμερα...

οπότε εαν τα ξαναβρώ στο μέλλον..
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-09-10, 02:25
Το avatar του χρήστη gkampanis
gkampanis Ο χρήστης gkampanis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 174
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην gkampanis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
λενε μια εικονα 1000 λεξεις εγω σας εβαλα βιντεο σκεφτητε ποσες εγραψα

μπορει αυτα τα ψαρακια να μπενουν σε λιγοτερα λιτρα και να διατηρουντε αλλα αυτο που θα δει καποιος σε πολλα λιτρα δε θα το δει ποτε στα λιγα
Αρα ολοι μας θα πρεπει να σταματησουμε το χομπι μας (γιατι χομπι ειναι και οχι διασωση ειδων προς εξαφανιση) και να βλεπουμε τα ψαρακια μονο σε ντοκιμαντερ.. Γιατι μονο το φυσικο τους περιβαλον ειναι αυτο που του αρμοζει και οχι το σαλονι μας...
__________________
Ο θεος ειναι χομπιστας... Και εμεις Το καλυτερο του ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!!! (gkampanis 1-9-09 22:00)
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 19-09-10, 03:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkampanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα ολοι μας θα πρεπει να σταματησουμε το χομπι μας (γιατι χομπι ειναι και οχι διασωση ειδων προς εξαφανιση) και να βλεπουμε τα ψαρακια μονο σε ντοκιμαντερ.. Γιατι μονο το φυσικο τους περιβαλον ειναι αυτο που του αρμοζει και οχι το σαλονι μας...
Εχουν περασει και απο το δικο μου μυαλο αυτες οι σκεψεις αλλα δεν το βλεπω μαλλον ετσι πια.
Σκεψου το αλλιως.
Φαντασου οτι υπαρχουν εκατομμυρια παιδια απο αγριες φυλες καπου στην αχανη ζουγκλα του Αμαζωνιου, που ζουν τη ζωη τους μεν αλλα πολλα απο αυτα πεθαινουν πριν την ωρα τους απο τις κακουχιες.
Σε καποιον δινεται η ευκαιρια να υιοθετησει ενα απο αυτα.
Το κανει, και σου παρουσιαζει αυτη την πραξη, εχωντας το παιδι μεσα σε ενα δωματιο που μπορει να κανει μονο 3 βηματα μπρος-πισω και 1 στο πλαι.
Τι θα του πεις?
Πηγαινε το πισω?
ή φτιαξε του ενα δωματιο να ζησει?
Ενταξει δεν σε παιρνει για βιλα, αλλα να μπορει να κινειται τουλαχιστον μεσα στο χωρο του οπως οι περισσοτεροι απο μας.
Θα σου δωσει τοση χαρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 19-09-10, 03:41
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Τόλη διαφωνούμε στο ότι εγώ, αντίθετα από εσένα, δεν θα απέκλεια ούτε τους ξιφοφόρους, ούτε τους ροδόστομους από 1 μέτρο ενυδρείο.
Δεν επιμένω ότι εγώ έχω δίκιο κι εσύ άδικο, γιατί τότε θα γεμίζαμε σελίδες, όπως σωστά είπες, απλά διαφωνώ με τα κόκκινα:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγω θα προτεινα πανω απο ενα μετρο ενυδρειο για 12 εκ ψαρι οπως ο ξιφοφορος - απλα θα το προτεινα λεγοντας γιατι, και θα σταματουσα (αν μιλουσα με αρχαριο). Το οτι τους κρατας θαυμασια εσυ σε μικροτερο και τους αναπαραγεις θαυμασια επισης ειναι αλλο - εισαι εμπειρος, ξερεις τι κανεις κι απο αλλαγες κι απο ταισματα κι απο περιβαλλον. Κι εγω θα προτεινα να μην βαλει ροδοστομους (η νεον), οχι τοσο για την συμπεριφορα στο κοπαδιασμα (νωρις για τετοια πραγματα σε εναν αρχαριο), αλλά γιατι θελουν πιο μαλακο και οξινο νερο, πραγμα που θα τον μπερδευε.
Βέβαια παρακάτω επεξηγείς τις απόψεις σου, αλλά η διαφωνία μου εστιάζεται στο ότι ο αρχάριος, μόλις διαβάσει ότι δεν μπορεί να βάλει αυτά
τα είδη και σε συνδυασμό με μια πρόχειρη έρευνα στο νετ, όπου οι 9 στους 10 του λένε ότι μπορεί άνετα, θα μας απορρίψει ως κολλημένους
υπερβολικούς και θα στραφεί σε άλλο φόρουμ-σάιτ-πηγή πληροφόρησης. Είναι πιο εύκολο (και λογικό ίσως) να πιστέψεις την πλειοψηφία, ειδικά
όταν σου λέει ότι το όνειρό σου είναι πραγματοποιήσιμο, παρά τους λίγους (εμάς) που τον στέλνουμε να ξηλωθεί για 300άρι ενυδρείο.

Κι εδώ επικαλούμαι τον drbig (Χάρη σε προσλαμβάνω για δικηγόρο μου ), που διατύπωσε ωραιότατα την ουσία της διαφωνίας μας:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ανέφερα οτι το 90% των ακουαριστών (ΤΜ) εχουν ενυδρεία εώς 120 λίτρα και εως 1 μέτρο. Αυτό είναι γεγονός που δεν μπορεί κανένας να αρνηθει.
Το ίδιο και μεγαλύτερο ίσως ποσοστό χρησιμοποιεί νερό βρύσης.
Μήπως πρέπει να υιοθετήσουμε μια πιο πραγματιστική θέση στο όλο ζήτημα η οποία να λέει τουλάχιστον ότι :

φιλε αρχάριε. Υπάρχουν αυτες οι επιλογές για σένα σε Α' βαθμό που εκ των πραγμάτων δεν δημιουργούν κανένα προβλημα.. (λέμε τώρα)
Αλλά εφ όσον εμεις π.χ. προτείνουμε γκαπι (ε ρε poecilia αμοιρα) Αλλά εσύ θέλεις πχ Αγγελόψαρα, στα 120 λίτρα, θα μπορούσες να τα βάλεις αλλά με επιφυλάξεις και ιδιαίτερη προσοχή. εξηγώντας τους λόγους...

Σαφέστατα θέλει παραπάνω σκέψη και προσπάθεια το να μην προσπθήσεις να επιβάλεις την ιδεατή σου θέση στον αλλον.. ΑΛΛΑ...

δεν τον αποθαρρύνεις, του δείχνεις οτι υπάρχουν εναλλακτικές με το ανάλογο κόστος.

...Συν-ταξιδιώτες μου σ αυτο το υπέροχο χόμπυ, (χομπυ ειναι όμως) Δεν οφελούν κανέναν οι ακραίες θέσεις, είναι όμορφο να παρέχουμε το ιδεατό στα ψάρια μας, όμως οι περισσότεροι δεν θα το καταφέρουμε ποτε.. Μποούμε όμως να βοηθήσουμε κόσμο παρουσιάζοντας και μια πιο πραγματιστική θέση στα ποστ μας, που να μην αποθαρρύνει/διώχνει/πικραίνει του νεους. κι εμεις κάποτε νεοι είμασταν..
Οφείλω να ομολογήσω επίσης ότι η ποικιλία των προτάσεών σου για τα 40-50 λίτρα, είναι εντυπωσιακή τα μισά από αυτά δεν τα είχα καν σκεφθεί.
Όμως ας γίνουμε λίγο πιο ελαστικοί και στις υπόλοιπες προτάσεις μας, ας τον αφήσουμε τον νέο να βάλει και ξιφοφόρους και ροδόστομους σε 1
μέτρο ενυδρείο, ακόμη και σε 80 πόντους (κι ας μην δει ποτέ το κοπάδιασμα), προκειμένου να μην τον απογοητεύσουμε από την αρχή κι αργότερα,
(αφού θα τον έχουμε κρατήσει κοντά μας), θα έχουμε όλον τον χρόνο να του δείξουμε τα υπέρ και τα κατά και να τον καθοδηγήσουμε σωστά.

Να προτείνω και κάτι άλλο? Φτιάξτε μια δημοσκόπηση για να δούμε εδώ μέσα, από τα παλιά και νέα μέλη, από αυτούς που διαβάζουν τις συμβουλές μας,
πόσοι άραγε έχουν ξιφοφόρους σε πάνω από 1 μέτρο ενυδρείο και πόσοι έχουν ροδόστομους σε πάνω από 1,20 και μην εκπλαγείτε αν τα ποσοστά δείξουν,
ότι (ασχέτως αν όντως τα ψάρια χρειάζονται μεγαλύτερα ενυδρεία ή όχι), το 90% τα κρατάει σε μικρότερα από αυτά που τους συμβουλεύουμε.
Μήπως τότε θα πρέπει να αναθεωρήσουμε την αυστηρότητά μας, για να μην μείνουμε σε (πιθανόν σωστές) θεωρίες όταν η πράξη θα μας έχει ήδη ξεπεράσει?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μικρα guppies antonis15 Ζωοτόκα 19 07-05-09 23:49
Γεννητουρια guppies ! mikenuke Ζωοτόκα 20 30-03-09 15:30
αγορα guppies zissis Γλυκό νερό - Γενικά 11 27-01-09 02:31
Guppies zissis Αρχάριοι γλυκού νερού 8 13-01-09 11:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14666 seconds with 15 queries