Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Λοιπά ασπόνδυλα - Φύκη θαλασσινού νερού > Φύκη -€“ ¶λγες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-07, 12:09
johnvidras Ο χρήστης johnvidras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2007
Περιοχή: Tripoli
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή S.O.S ΑΛΓΗ

Παιδιά το ενυδρείο μου τρέχει για περίπου 6 μήνες και ενω μέχρι πριν λίγο καιρό όλα έβαιναν καλώς τισ τελευταίες 3 εβδομάδες έχει γεμίσει μια κόκκινη τριχοειδή άλγη παντού.Οι μετρήσεις μου είναι κανονικές με λίγο ανεβασμένο Nitrate ως συνήθως στο δικό μου ενυδρείο.Η φωτοπερίοδός μου είναι 10 ώρες από μόνο δύο Τ8 καθώς δεν έχω αλλάξει τα φώτα μου αφού δεν έχω ακόμα κοράλια.Αν μπορείτε δώστε καμια συμβουλή γιατί καίγομαι...(Όταν είχα γλυκό έριχνα οξυζενέ και εξαφανίζονταν όλεσ οι άλγες, τώρα να το δοκιμάσω ή ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ...???!)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-07, 12:21
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Ασε το οξυζενε ...

Μηπως εχεις κυανοβακτηρια ? μια κοκκινομπορντω γλειωδη αλγη πανω στην αμμο και βραχο ? Αν εχες αυτη , δεν ειναι τριχοειδης και δεν μοιαζει με ''φυτο'' αλλα σαν γλιτσα.

Αν τεσπα εχεις αυτη , επιβεβαιωσε το και η λυση ειναι σχετικα ευκολη μεσω χημικου παρασκευασματος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-07, 16:55
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Αλλαξε και τις λαμπες σου.Οχι να μην ρίξεις οξυζενέ ,μην πειραματίζεσαι.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-09-07, 10:50
johnvidras Ο χρήστης johnvidras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2007
Περιοχή: Tripoli
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Φιλε Tricky ειναι αυτη ακριβως που ειπες.Ενω την καθαριζω συνεχεια ξαναγεμιζει σε καμια δυο τρεις μερες.Αν ειναι φιλε πες μου πως να το ξεφορτωθω γιατι εχει γεμισει ο βραχος και η αμμος παντου...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-09-07, 11:15
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν είναι άλγη τότε αλλά κυανοβακτηρίδια.....

Για αρχή έλεγχος των φωσφορικών.
Επίσης ελλιπής ροή και λάθος φωτισμός ή παλιές λάμπες.
Χρησιμοποιείς Α/Ο και με DI?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-09-07, 15:59
Το avatar του χρήστη spookie
spookie Ο χρήστης spookie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: ηγουμενιτσα
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

οταν λες οτι εριχνες οξυζενε τι ακριβως εννοεις ? Αυτο δεν επιρρεαζει το περιβαλλον του ενυδρειου ? ενδεικνυται ως λυση ?
__________________

Θοδωρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-09-07, 18:58
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnvidras Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Tricky ειναι αυτη ακριβως που ειπες.Ενω την καθαριζω συνεχεια ξαναγεμιζει σε καμια δυο τρεις μερες.Αν ειναι φιλε πες μου πως να το ξεφορτωθω γιατι εχει γεμισει ο βραχος και η αμμος παντου...
Τα κυανοβακτηρια ευδοκιμουν σε περιβαλλον με νιτρικα , φωσφωρικα και χαμηλη ή μη ιδανικη κυκλοφορια (νεκρες ζωνες) ...θα μπορουσες να δωσεις μια μαχη με αυτες τις παραμετρους και ισως να καταφερνες να νικησεις αυτη την κακη και αηδιαστικη αλγη

Προσωπικα ,δεν τα καταφερα.

Ακομα και στο nano reef (οπου νιτρικα/φωσφωρικα ειναι μη μετρησιμα και η κυκλοφορια ειναι απειρη) εβγαλα κυανοβακτηρια ...η εμφανιση τους συνδεεται με την ανοδο της θερμοκρασιας , κατα καποιους.

Τεσπα , τα κυανοβακτηρια δεν ειναι αλγη αλλα βακτηρια ...σαν τετοια , θελουν το φαρμακακι τους που ακουει στο :

Boyd Chemi-Clean ...μια κουταλια ανα 40 λιτρα νερου με κλειστο σκιμερ αλλα με εντονη οξυγονωση του νερου και το ενυδρειο σε 3 μερες καθαριζει εντελως απο κυανο...σχεδον μαγικη εικονα
http://www.marinedepot.com/ps_ViewIt...product=BE1115

Δες τι λεει ο διασημος Melev για το chemi clean :

http://www.melevsreef.com/chemicals.html

Το βρισκεις ειτε απο Αμερικη με περιπου 9 δολαρια (6 ευρω) ή απο γνωστο pet shop της Αθηνας με περιπου 22 ευρω .Καθε συσκευασια ''θεραπευει'' 1000 λιτρα νομιζω , οποτε φθανει και περισσευει.

Εαν ακολουθησεις πιστα τις οδηγιες , δεν εχεις τιποτε να φοβασαι ..το χρησιμοποιω εδω και εναμιση χρονο χωρις προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-09-07, 22:02
johnvidras Ο χρήστης johnvidras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2007
Περιοχή: Tripoli
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Φίλε Tricky σε ευχαριστώ πολύ.Αν μπορείς στειλε μου με πμ το μαγαζί αν είναι να το επισκεφτώ σύντομα.Να σου πω την αλήθεια τα φοσφωρικά μου είναι μηδενικά όπως και το Nitrite κάτι το οποίο δεν συμβαίνει με το Νitrate.Θέλω να πιστεύω ότι δεν οφείλεται σε κάποιον από τους παραπάνω παράγοντες καθώς από την ώρα που τρέχει το ενυδρείο (εδώ και κανα εξάμηνο) όλα τα παραπάνω καθώς και η κυκλοφορία είναι σταθερά.Το συγκεκριμένο πρόβλημα παρουσιάστηκε τις τελευταίες δύο με τρείς εβδομάδες. Κατά τα λοιπά κανένα ψάρι ή ασπόνδυλο δεν έχει επηρεαστεί και όλα είναι ζωηρότατα.Ελπίζω με το συγκεκριμένο σκευασμα να λυθεί το προβλημά μου...Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές σας...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-09-07, 07:36
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Η μόνη ένσταση μου σχετικά με αυτού του είδους τα σκευάσματα είναι ότι δεν λύνουν το πρόβλημα, απλά το εξαφανίζουν για κάποιο διάστημα.
Αν τα κυανό εμφανίστηκαν χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο και αιτία (η οποία σημειωτέον μπορεί να ήταν και παροδική), τότε το σκεύασμα θα κάνει δουλειά και θα δεις αποτέλεσμα.
Αν όμως οφείλεται σε άλλους παράγοντες, τότε δυστυχώς θα επανεμφανιστεί. Έτσι θα πρότεινα να λύσεις το πρόβλημα στην ρίζα του και το σκεύασμα να το χρησιμοποιείς τελείως επικουρικά.
Εφόσον ανιχνεύεις νιτρικά είναι πρόβλημα. Εδώ εμείς δεν ανιχνεύουμε με τα testκαι πάλι υπάρχουν. Φαίνεται από τις διάφορες άλγες που κατά καιρούς εμφανίζονται….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-09-07, 08:02
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μόνη ένσταση μου σχετικά με αυτού του είδους τα σκευάσματα είναι ότι δεν λύνουν το πρόβλημα, απλά το εξαφανίζουν για κάποιο διάστημα.
Συμφωνω Γιαννη αλλα το συγκεκριμμενο σκευασμα δρα τοσο γρηγορα και τοσο αποτελεσματικα που πραγματικα αξιζει ...στην Αμερικη ,οπου και ειναι πολυ φθηνο, πολλοι το χρησιμοποιουν τακτικα πριν την μηνιαια αλλαγη νερου και την αλλαγη των χημικων υλικων, σαν oxidizer.

Σκεψου οτι το εμπιστευομαι τοσο που το εριξα στο mini reef χωρις καν να εχω τρομερο προβλημα ...το παν ειναι να ακολουθηθουν οι οδηγιες χρησης.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-09-07, 11:00
Το avatar του χρήστη flipper
flipper Ο χρήστης flipper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

παιδια αυτο κανει κ για γλυκο νερο?κ κατι ακομα δν θα εχει προβλημα με το φιλτρο κ τν βιολογια?
__________________
..Ιορδανης..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-09-07, 11:17
Το avatar του χρήστη spookie
spookie Ο χρήστης spookie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-06-2007
Περιοχή: ηγουμενιτσα
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Αυτη την απορια εχω και εγω. Αν ειναι αποτελεσματικο και δεν δημιουργει προβληματα
__________________

Θοδωρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-09-07, 12:22
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από flipper Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια αυτο κανει κ για γλυκο νερο?κ κατι ακομα δν θα εχει προβλημα με το φιλτρο κ τν βιολογια?
Εχετε εσεις κυανοβακτηρια στο γλυκο νερο ??Δεν νομιζω ....

Μην θεωρειτε αυτο το σκευασμα αλγοκτονο ...απλα καταπολεμα ενα συγκεκριμμενο βακτηριο που εκδηλωνεται με τη μορφη της συγκεκριμμενης ''αλγης'' ...δεν κατασκευαστηκε , ουτε συνισταται για γλυκο νερο.

Η συσταση του ειναι ακομα κρυφη αλλα λεγεται οτι περιεχει καποια μορφη erythromycin.

Καποια επιπτωση στη βιολογια θα υπαρχει ..γιαυτο συνισταται η εντονη οξυγονωση , μια γενναια αλλαγη νερου και full skimming μετα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-09-07, 13:06
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δυστυχώς υπάρχει και στο γλυκό νερό.....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-09-07, 13:08
Το avatar του χρήστη flipper
flipper Ο χρήστης flipper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

φιλε οτι συμβαινει σε σενα συμβαινει κ σε μενα αυτο το καφετιασμα στην αμμο κ στα φυτα,κ δν ειναι σιγουρα αλγη γιατι η αλαγες μ ειναι ανα 3 μερες νομιζοντας πως ειναι αλγη..επεισης εκανα κ συσκοτιση για 3 μερες αλλα μετα απο 2 μερες τσουπ να τη παλι..για αυτο σε ρωτησα αν κανει για γλυκο νερο κ τι συμτοματα εχει?
__________________
..Ιορδανης..
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-09-07, 13:20
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Είπαμε ότι το προιόν απευθύνεται σε θαλασσινό νερό....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-09-07, 22:57
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Προσωπικα δεν ηξερα οτι τα κυανο ταλαιπωρουν και χρηστες του γλυκου νερου ...οταν ασχολιομουν , θεωρουσα τις μαζικες και συχνες αλλαγες νερου ως το καλυτερο φαρμακο για την οποια ''αλγη''

Οποιος θελει να το χρησιμοποιησει για γλυκο νερο , ας το κανει με δικη του ευθυνη ...ισως στα ξενα φορουμ να υπαρχουν αναφορες για την αποτελεσματικοτητα του και τους οποιους κινδυνους.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-09-07, 12:28
johnvidras Ο χρήστης johnvidras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2007
Περιοχή: Tripoli
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παιδιά έριξα το chemi clean αλλά δεν είδα φώς...Έβγαλα μια φωτο του προβλήματος μήπως και κάποιος γνωρίζει σχετικά...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  16092007040.jpg
Εμφανίσεις:  374
Μέγεθος:  62,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-09-07, 13:02
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πολύ περίεργο…. Ακολούθησες πιστά τις οδηγίες? Μήπως είχες κάρβουνο μέσα στο ενυδρείο?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-09-07, 13:07
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Εκλεισες σκιμερ ?
Εβαλες οσο χρειαζεται ? (μια κουταλια ανα 40 λιτρα)

Περιμενες 3-4 μερες ?

Τελος (και χειροτερο σεναριο) , το προιον που αγορασες ηταν κατασπρο ή μηπως κιτρινιζει λιγακι ?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-09-07, 14:07
johnvidras Ο χρήστης johnvidras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2007
Περιοχή: Tripoli
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Το προιον που αγορασα ηταν κατασπρο κανονικα και ακολουθησα πιστά τις οδηγίες.Το έριξα στην ανάλογη ποσότητα, έκλεισα το σκίμερ, έβαλα πρόσθετη πηγή οξυγόνου στο νερό, και περίμενα για 48 ώρες όσπου και έκανα την απαραίτητη αλλαγή νερού που έγραφε στις οδηγίες.Τελικά αναγκάστηκα να καθαρίσω πάλι εγώ το ενυδρείο και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω.Αυτό που βλέπετε στη φώτο είναι σίγουρα κυανοβακτήρια...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-09-07, 15:10
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Η αλγη που εχεις ειναι κυανο και μαλιστα φαινεται να κανει παρτι ...

Οταν ξεκινησες το σκιμερ , αφρισε ανεξελεγκτα για καποια ωρα ? (γεμισε δηλαδη το ποτηρακι με ασπρο αφρο μεσα σε δευτερολεπτα)

Ισως να χρειαζοταν και αλλη δοση πριν την αλλαγη νερου.

Αφου το πηρες , ξαναπροσπαθησε ...αυτη τη φορα , αστο 3-4 μερες να δουλεψει πριν ξεκινησεις σκιμερ ή κανεις αλλαγη νερου...δεν βλεπω καποιο λογο για τον οποιο να μην δουλεψει σε εσενα .

Υπαρχουν αναφορες για ελλατωματικες παρτιδες αλλα αυτες εχουν συνηθως καφετι χρωμα ..τεσπα , οι κατασπρες παρτιδες δουλευουν σωστα οποτε κατι δεν πηγε καλα για καποιο λογο.

Ενημερωσε μας για το τι εγινε μετα τη νεα προσπαθεια
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-09-07, 17:08
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να καταλάβω μια φορά που έκανα θεραπεία μέσα σε λίγα λεπτά είδα τα πρώτα αποτελέσματα.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-09-07, 18:03
johnvidras Ο χρήστης johnvidras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2007
Περιοχή: Tripoli
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Οταν ξεκίνησα το σκίμερ άφρισε όντως ανεξέλεγκτα μέχρι που το ποτηράκι γέμισε και το άδειασα κανα δυο φορές.Δεν ξέρω τι να πω...Θα το ξαναπροσπαθήσω και θα δώ τι θα γίνει.Δε νομίζω πάντως ότι έκανα κάτι λάθος...Πιστεύω με τη δεύτερη δόση να εξαφανιστεί.....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-09-07, 22:06
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnvidras Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω με τη δεύτερη δόση να εξαφανιστεί.....
Και εγω το πιστευω ...ισως να βιαστηκες να κανεις την αλλαγη νερου και να ξεκινησεις το σκιμερ.

Γενικα μην σε αγχωνει η χρηση του ..και τεσσερις μερες να μεινει στο νερο , δεν θα παθεις κατι ...απλα αραιωσε λιγο το ταισμα , λογω ελλειψης σκιμερ.
Ενημερωσε μας πως παει
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-10-07, 16:07
johnvidras Ο χρήστης johnvidras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2007
Περιοχή: Tripoli
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παιδιά μετά από δύο μέρες αφότου έκανα την αλλαγή νερού, όπως περιέγραψα σε προηγούμενο ποστ, όλα καθάρισαν ως δια μαγείας. Το αποτέλεσμα είναι φοβερό καθώς πλέον δεν υπάρχει ίχνος κυανοβακτηρίων σε όλο το ενυδρείο και όλα φαίνονται τέλεια. Το chemi clean λοιπόν έκανε σωστά τη δουλειά του (αν και στην αρχή λόγω καθυστέρησης με τρόμαξε) και επίσης έχω την εντύπωση ότι μετά από τη χρήση του το νερό πλέον φαίνεται πεντακάθαρο...Σε ευχαριστώ φίλε Tricky και δημόσια καθώς και όλα τα παιδιά εδώ μέσα που με βοήθησαν...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-10-07, 17:58
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ευτυχώς....

για βάλε και καμιά φωτογραφία όμως...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-10-07, 20:16
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Χαιρομαι που εκανες τη δουλεια σου ..το σκευασμα ,ξαναλεω, ειναι μαγικο και εφοσον χρησιμοποιηθει σωστα , εντελως ακινδυνο για το ενυδρειο μας.

Οπως εχει λεχθει , το καλυτερο στο χομπι ειναι να κυνηγας τα αιτια και οχι τα συμπτωματα ...καποιες φορες ομως , μερικα προιοντα ειναι τοσο καλα και τιμια που αξιζει η ''παρεκλιση''

Καλο χομπι , φιλε Γιαννη !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλγη manolo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 01-05-07 23:39
Aλγη Θανάσης Φύκη -€“ ¶λγες 8 20-10-06 20:28
αλγη! deMetrIs Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 05-03-06 11:23
αλγη χοχλακας φωτης Φύκη -€“ ¶λγες 8 07-02-05 16:26
ΑΛΓΗ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ Γλυκό νερό - Γενικά 6 29-06-04 12:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07927 seconds with 16 queries