Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-11-11, 15:25   #1
14 χρονων αρχάρια ζηταει βοηθεια
Rafaela
Guest
Μηνύματα: n/a

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Rafaela 11-11-11, 15:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπέρα στο φορουμ Λοιπον ξερω καιρο το φορουμ σας. Ειμαι 14 ετων και εχω ρίξει το διαβασμα για τα ενυδρεια. Το χομπι αρχισε να με ενδιαφερει πριν περιπου 4 μηνες όταν μου εφεραν δώρο ενα ενυδρείο 50L [ ισως κ λιγο λιγοτερα δεν ειμαι σιγουρη] Ετσι διαβασα οσα περισσότερα μπορούσα ψάχτηκα, εστρωσα το ενυδρείο μου με μπόλι και έβαλα μέσα γκαπάκια τα οποια μου εδωσε συγκενικο προσωπο [δυστυχως λαθος αναλογιές ειναι 2αρ-2θηλ]. Πριν λιγες μερες, εβαλα φυτακια [πιστια,κερατοφυλλο, μος και αλλα που δε τα ξερω ή δε τα θυμαμαι] και προσπαθω να κανω μια αρχη. ψαχνω κ αλλα φυτα οπως ανουμπια αλλα δε βρισκω πουθενα
Η μια γκαπινα πρεπει να ναι και εγκυος οποτε μένω σε αναμονή
Τωρα αυτο που θελω εγω ειναι γενικες συμβουλες απο εσας ισως κ κατι λαθος που εκανα κ το παρατηρήσατε! Επισης μια ερωτηση θα μπορουσα να βαλω κ μερικες γαριδουλες η σαλιγκάρια? αν ναι ποια? τι θα πρεπει να προσεξω?
Ευχαριστω εκ των προτερων
Εμφανίσεις: 2783
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-11, 15:45
Το avatar του χρήστη xrusec13
xrusec13 Ο χρήστης xrusec13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Γκύζη
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Καλώς όρισες!
Όμορφα ψαράκια τα γκάπυ και ότι πρέπει για αρχάριο,καλό είναι να πάρεις κάποια τέστ για να μετράς το νερό του ενυδρείου σου.
Τα γκαπυ θέλουν σκληρό νερό γενικά,το κερατόφυλλο είναι ότι πρέπει για τα μικρά που θα γεννηθούν τα οποία θα πρέπει να τα τα'ί'ζεις με υγρή τροφή.
Τάκτικές αλλαγές νερού,30% κάθε εβδομάδα
Μή τα'ί'ζεις με την ίδια τροφή συνέχεια πάρε και μια φυτική αν δεν έχεις
Για γαριδούλες δεν ξέρω εγώ να σου πω αν μπορείς να βάλεις,σαλιγκάρι πάντως θα μπορούσες να βάλεις Apple snail
Αυτά σε γενικές γραμμές, ότι ξεχνάω ελπίζω να το συμπληρώσει κάποιος συμφορουμίτης...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-11, 15:58
Rafaela
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ωπ ναι! να συμπληρωσω για τους υπολοιπους εχω ενα φιλτρο μεχρι 100L παει . Εχω λαμπα 11watt 6500K θερμοστάτη. εχω τεστ .
Ph=7,5
θερμοκρασια ενυδρειου =25-26
αμμωνία : 0
ΝΟ2=0
ΝΟ3=15
αλλαγές κανω κάθε βδομαδα 20-25 % [το ενυδρειο το εχω περιπου 1,5 μηνα ]
Υ.Γ. καλως σας βρηκα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-11, 18:21
magicpower54 Ο χρήστης magicpower54 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2011
Περιοχή: Σκυδρα
Μηνύματα: 6
Send a message via Skype™ to magicpower54
Προεπιλογή

Μια χαρα τα πας!!! μπορεις να βαλεις σαληγγαρια Zebra nerite snail τα οποια τρεφονται με αλγη, τα χω στο δικο μου ενυδρειο και δεν υπαρχει απολυτος κανενα προβλημα. αν θελεις να βαλεις γαριδες φροντισε να υπαρχει moss και μπολικες κρυψωνες. Για γεννες guppy χρειαζεται κερατοφυλλο και ανουμπιες η μια κοντα στην αλλη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-11, 23:14
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Γεια σου και καλως ηρθες και απο μενα! Οι συμβουλες μου ειναι να μη φορτωσεις με πολλα το μικρο σου ενυδρειο! σε λιγο θα εχεις αρκετες γεννες και μικρα, ωστε να μη χωρα τιποτα αλλο! Επισης, τα μικρα μπορεις να τα τα'ι'ζεις και με τροφη σε σκονη. Και φτιαξε τις αναλογιες σου, βαζοντας κανα δυο θυληκα ακομη! περα απο σαλιγκαρια και γαριδες, μπορεις (οριακα βεβαια) να βαλεις και 3-4 corydoras! κανουν καλη δουλεια με τα υπολοιματα τροφων. οχι πως τα apple ή οι γαριδες πανε πισω!
αντε καλη αρχη και ευχομαι να μη τα παρατησεις! και για 14 χρονων που συνιθως τα περισσοτερα κοριτσια ειναι αλλου,, νομιζω οτι ενα μπραβο σου αξιζει! cheers!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-11-11, 09:53
Rafaela
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michael151 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου και καλως ηρθες και απο μενα! Οι συμβουλες μου ειναι να μη φορτωσεις με πολλα το μικρο σου ενυδρειο! σε λιγο θα εχεις αρκετες γεννες και μικρα, ωστε να μη χωρα τιποτα αλλο! Επισης, τα μικρα μπορεις να τα τα'ι'ζεις και με τροφη σε σκονη. Και φτιαξε τις αναλογιες σου, βαζοντας κανα δυο θυληκα ακομη! περα απο σαλιγκαρια και γαριδες, μπορεις (οριακα βεβαια) να βαλεις και 3-4 corydoras! κανουν καλη δουλεια με τα υπολοιματα τροφων. οχι πως τα apple ή οι γαριδες πανε πισω!
αντε καλη αρχη και ευχομαι να μη τα παρατησεις! και για 14 χρονων που συνιθως τα περισσοτερα κοριτσια ειναι αλλου,, νομιζω οτι ενα μπραβο σου αξιζει! cheers!
Ευχαριστω πολύ και για τις οδηγείες και για το "cheers"
Η αληθεια ειναι πως βρισκω το χόμπι τρομερα ενδιαφέρον και προσπαθω να κανω οτι καλυτερο για τα ψαρακια μου
Δυστυχως corydoras δε μπορω να βαλω διοτι εχω χαλικι και ξερω[αν δεν ισχυει διορθώστε με ] οτι το χαλικι τους κανει κακο. (??) Γι αυτο κοιταω κ ψαχνω γαριδουλες ή apple. Εχω τροφη σε σκονη για τα μικρα την προμηθεύτηκα εφοσον καταλαβα οτι τα γκαπι γεννάνε σαν τρελα.Δεν εχω σκοπο να τα παρατήσω, εφοσον έχω και βοηθεια απο εδω μεσα δεν εχω καμμια δικαιολογία
Και παλι ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-11-11, 10:16
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Καλώς όρισες και καλή συνέχεια. Οντως το χαλίκι κάνει κακό στα μουστάκια των corydoras και επίσης δεν μπορούν να σκάψουν πιο βαθιά. Υπάρχει όμως λεπτόκοκκο χαλικάκι στρογγυλεμένο ή άμμος που κάνει μια χαρά. Συνέχισε το διάβασμα και ότι αλλαγή στο ενυδρείο σου να ξέρεις οτι δεν είναι δύσκολη γιατί είναι λίγα λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-11-11, 10:57
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Καλως ορισες και απο μενα Rafaela, πιστευω και εγω οτι τα παιδια σου εδωσαν καλες προτασεις. Λοιπον επειδη προχθες κατεβηκα Θεσ/νικη για δουλεια αν το ηξερα θα σου εφερνα μερικα απο αυτα που ζητας. Εκτος αν εχεις καποιο τροπο η γνωστο να τα παρης εχω να σου δωσω κερατοφυλο- ανουμπια γαριδες και μερικα σαλιγκαρια δεν θελω χρηματα αλλα δεν ξερω ποτε θα ξανακατεβω, αν υπαρχει καποιος τροπος πες μου. Καλη προσπαθεια σου ευχωμε.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-11-11, 11:09
Rafaela
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ορισες και απο μενα Rafaela, πιστευω και εγω οτι τα παιδια σου εδωσαν καλες προτασεις. Λοιπον επειδη προχθες κατεβηκα Θεσ/νικη για δουλεια αν το ηξερα θα σου εφερνα μερικα απο αυτα που ζητας. Εκτος αν εχεις καποιο τροπο η γνωστο να τα παρης εχω να σου δωσω κερατοφυλο- ανουμπια γαριδες και μερικα σαλιγκαρια δεν θελω χρηματα αλλα δεν ξερω ποτε θα ξανακατεβω, αν υπαρχει καποιος τροπος πες μου. Καλη προσπαθεια σου ευχωμε.
ευχαριστω Επισης σας ευχαριστω για την προσφορα σας. Δυστυχως δεν εχω καποιο γνωστο ή καποιο τροπο Παντως η προθυμία σας με χαροποίησε ιδιαίτερα! Και παλι ευχαριστώ. Αν ξανακατεβείτε βεβαια και σας ειναι ευκολο εδω θα'μαι [πιστευω καθως ήδη ψαχνω πολυ καιρο και τιποτα]
Ευχαριστω και παλι και θα κανω οτι καλυτερο μπορω να το ενυδρειο μου. Οντως οι συμβουλες εδω μεσα ειναι πολυ χρησιμες...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-11, 11:21
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Απλα εχε το νου σου αν περαση καποιος γνωστος-η απο Καβαλα μπορω να σου δωσω τα παραπανω αλλιως οταν μου ξαναβγη δουλεια γιατι δεν ειναι κατι στανταρ. οκ.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-11-11, 11:23
Rafaela
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα εχε το νου σου αν περαση καποιος γνωστος-η απο Καβαλα μπορω να σου δωσω τα παραπανω αλλιως οταν μου ξαναβγη δουλεια γιατι δεν ειναι κατι στανταρ. οκ.
ΟΚ και παλι ευχαριστω...θα εχω το νου μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΡΧΑΡΙΑ ΖΗΤΑΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ROULAMID Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 191 16-11-11 18:37
Βοήθεια σε αρχάρια marly Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-02-09 18:39
Beta ζηταει βοήθεια! stefstav Bettas 6 24-09-08 00:40
Help-αρχάρια στο χόμπυ olshka Αρχάριοι γλυκού νερού 15 13-02-08 19:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05161 seconds with 13 queries