Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > ¶λλα ψάρια Ασίας

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-03-10, 16:46
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή Αναπαραγωγή CPD (celestial pearl danio)

Με αφορμή ένα άλλο post και το ενδιαφέρων που δείχνουν αρκετοί συνχομπίστες για την αναπαραγωγή των CPD σκέφτηκα να κάνω μία παρουσίαση για την δικά μου εμπειρία αναπαραγωγών με τα CPD εξιστορώντας τις προσπάθειες μου.

Το ενυδρείο όπου κατοικούν οι γονείς είναι ένα species tank που δουλεύει εδώ και 1 χρόνο. Αποτελείτε από 25 red cherry και 10 πλέον ενήλικα CPD 5 θηλυκά - 5 αρσενικά η αρχική επιλογή ήταν 6 προς 4. Το ενυδρείο όπου κατοικούν είναι ένα high tech 70 λίτρων, (57 καθαρά λίτρα) πυκνοφυτεμένο. To Ph είναι σταθερά στο 7.1 (Ph controller). Tα CPD παρόλο που ήταν μικρά σε ηλικία από τον 2 μήνα έδειχναν σημάδια αναπαραγωγής οπότε άρχισα και εγώ να το ψάχνω όλο και περισσότερο πχ… μεγαλύτερη ποικιλία τροφών, σταθερό Ph, βιταμίνες κλπ.…μέχρι που κάποια στιγμή όσο ωρίμαζε το ενυδρείο και τα ψάρια, έβλεπα όλο και περισσότερες γέννες αλλά έπιανα με δυσκολία τα μικρά λόγο πυκνής βλάστησης και του μικρού μεγέθους των νεογέννητων. Τα μικρά στην αρχή ζούσαν μόνο για 4 μέρες ο λόγος που τα έχανα ήταν η ασιτία. Το διάστημα όπου γινόταν αυτό ήταν 4-5 μήνες. Για μικρό χρονικό διάστημα λόγο προβλημάτων με το Ph δεν έβλεπα μωράκι ούτε για δείγμα. Μετά από συζητήσεις και ανταλλαγές απόψεων που είχα με τον Αλέξανδρο (Raven), χρόνος υπήρχε, το πήρα πιο σοβαρά, πείσμωσα και είπα θα πετύχω το μεγάλωμα τους…
Eτσι με πολύ απλές κινήσεις όπως: μεγαλύτερο ενυδρείο γεννήστρα, κατάλληλη τροφή για νεογέννητα συνεχή παρακολούθηση και προσεκτικές κινήσεις έχω στην κατοχή μου 14 μωράκια .
Πρώτα απ όλα εντόπισα τα σημεία (φυτά) όπου κρύβονται τα μωρά. Τα μωράκια μεταφέρονται από το φυτεμένο ενυδρείο κατά την αλλαγή του νερού κάθε Κυριακή σε ένα δεύτερο ενυδρείο (γεννήστρα) λιγότερων λίτρων 40 για την ακρίβεια ο αριθμός μωρών που βγάζω είναι 3-5-7 κάθε εβδομάδα. To ενυδρείο έχει μια μεγάλη ποσότητα από διάφορα moss και 2-3 μικρά ξυλαράκια καθώς έχω αφήσει και την άλγη να εξαπλωθεί σε όλο το ενυδρείο κυρίως πάνω στα τζάμια. Για φίλτρανση χρησιμοποιώ εσωτερικό φίλτρο 300 l/hμε κάλτσάκι στην είσοδο για προστασία των μικρών.
Ταΐζω 4-5 φορές την ημέρα infusoria για τα νεογέννητα ψαράκια και για τα μεγαλύτερα sera micron. Aπο αύριο θα μπει και η Αρτέμια στο μενού. To Ph στο ενυδρείο γεννήστρα είναι στο 7.4 (δικτύου). Αλλαγή νερού γίνεται κάθε 3 μέρες 10%.

Η επιτυχία για την διατήρηση των νεογέννητων είναι ή infusoria (ιδικά για τις πρώτες μέρες) όπου πάντα υπάρχει σε μεγάλη ποσότητα (φρέσκια καλλιέργεια) κάθε Παρασκευή , δηλαδή 2 μέρες πριν πιαστούν τα μωρά και μπουν στην γεννήστρα αφού κάνει 24 ώρες να δημιουργηθεί. Προσοχή πρέπει να δώσουμε στο πώς θα πιαστούν τα μωρά διότι είναι πολύ ευαίσθητα και με μία λάθος κίνηση μπορεί να πεθάνουν. Προσωπικά τα πιάνω η με πλαστικό ποτηράκι (λευκό για να φαίνετε το μωρό ) μέσα από το ενυδρείο ή κατά την αλλαγή του νερού όπου μεταφέρονται από το ενυδρείο στον κουβά και από τον κουβά με ποτηράκι στην γεννήστρα .

Οι φωτογραφίες δεν είναι καλής ποιότητας επειδή είναι τραβηγμένες από κινητό. Τα περισσότερα CPD είναι κριμένα στις moss και δεν μπόρεσα να τα βγάλω…τα μωρά που φαίνονται είναι 2 εβδομάδων τα μεγαλύτερα και 1 βδομάδας τα μικρότερα....αυτά που είναι 1 μηνών είναι καλά κριμένα μέσα στις moss και σε λίγο καιρό θα μπουν μέσα στο μεγαλύτερο ενυδρείο οπου βρίσκονται οι γονείς ... Για περισσότερες λεπτομέρειες ή πληροφορίες μπορούμε να συζητήσουμε εδώ….


Κατά την διάρκεια μεγαλώματος των μωρών θα μπαίνουν και άλλες photo…










Ευχαριστώ
Αντώνης
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 14-06-10 στις 08:30
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-10, 17:55
Το avatar του χρήστη kostaskich
kostaskich Ο χρήστης kostaskich δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 586
Cool kostaskich

μπραβο για την προσπαθεια σου.σου ευχομε καλες και περισσοτερες γεννες
__________________
]kostaskich
200 lit discus-cardinal -rodostomus-ancistrus
450lit malawi haplochromines
30 lit iriatherina-cpd-red chery
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-10, 18:57
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Μπράβο και για το ότι μοιράστηκες όσα έχεις μάθει και μ εμάς τους υπόλοιπους! Είναι πολύ χρήσιμα τα όσα έγραψες!Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου, εύχομαι πολλούς (και καλούς) απογόνους!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-10, 19:41
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Ελπίζω να φανεί χρήσιμο το post για όλους όσους έχουν ή θα έχουν στο μέλλον αυτά τα υπέροχα ψαράκια και σκέφτονται να τα αναπαράγουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-10, 20:30
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Να σου ζησουν!!
__________________
'Ελενα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-03-10, 22:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλη συνεχεια!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-03-10, 22:19
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

να σου ζήσουν τα μικρά φίλε μου. αν έχεις μεράκι και πεισμα όλα γίνονται.
δυό ερωτησούλες.
τα μικρά δεν τρώγονται από τους γονείς?
φίλτρο έχεις στη γεννήστρα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-03-10, 00:26
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από water_turtle_lover Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου ζησουν!!
ευχαριστώ πολύ Έλενα..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη συνεχεια!!!
Πάνο μου, ευχαριστώ πολύ και στα δικά σου...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από j.p. Εμφάνιση μηνυμάτων
να σου ζήσουν τα μικρά φίλε μου. αν έχεις μεράκι και πεισμα όλα γίνονται.
δυό ερωτησούλες.
τα μικρά δεν τρώγονται από τους γονείς?
φίλτρο έχεις στη γεννήστρα?



Φίλε j.p. ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.. τα νεογέννητα δεν τα πειράζουν με τίποτα οι γονείς, τα αυγά όμως ναι...από το ενυδρείο τα βγάζω για να έχω τον πλήρη έλεγχο της διατήρησης τους και για να μην πεθάνουν από ασιτία. θεωρώ οτι είναι ο καλύτερος τρόπος για να τα κρατήσει κανείς.
Για φίλτρανση χρησιμοποιώ ένα εσωτερικό φιλτράκι 300 l/h με πυκνό δίχτακι (κάλτσα) στην εισαγωγή του φίλτρου για να μην τραβήξει τα μωρά. Η "κάλτσα" είναι απαραίτητη, λόγο του μικρού μεγέθους των νεογέννητων...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-03-10, 00:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Να ζησουν τα μικρα σου!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-03-10, 00:31
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

μπραβο.πολυ καλη προσπαθεια και αν δε κανω λαθος εισαι ενας απο τουε πολυ λιγους στην Ελλαδα που εχουν καταφερει να κρατησουν μικρα
να σου ζησουν και με το καλο να κρατησεις και να μεγαλωσεις και τις επομενες τους γεννες
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-03-10, 14:19
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ζησουν τα μικρα σου!!
Ευχαριστώ πολύ Γιωργάκη…


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο.πολυ καλη προσπαθεια και αν δε κανω λαθος εισαι ενας απο τουε πολυ λιγους στην Ελλαδα που εχουν καταφερει να κρατησουν μικρα να σου ζησουν και με το καλο να κρατησεις και να μεγαλωσεις και τις επομενες τους γεννες
Μίμη σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια υπάρχουν και άλλοι συνχομπίστες πολύ καλοί φίλοι, οι οποίοι έχουν καταφέρει αναπαραγωγές πριν από εμένα.. και με βοήθησαν πολύ με το να μοιραστούν τις γνώσεις τους και την εμπειρία τους …Αλέξανδρε….(Raven) έτσι και εγώ με την σειρά μου τα μοιράζομαι μαζί σας…
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-03-10, 13:03
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Τα μεγαλύτερα μωράκια CPD(4 σε αριθμό) περίπου 1 μηνών μπήκαν είδη στο ενυδρείο με τους γονείς το Σάββατο… ύστερα από μία πολύ καλή προσαρμογή (45-50 λεπτών) και με κλειστά φώτα. Εμφανίζονται πολύ σπάνια…βλέποντας μόνο το 1 και ψάχνοντας πιο προσεκτικά ανακάλυψα ότι είναι και τα άλλα 3 κοντά σχηματίζοντας ένα μικρό κοπάδι.. είναι συνεχώς κρυμμένα μέσα στα φυτά και βγαίνουν μόνο για φαγητό…(Αρτέμια και flakes). Το συγκεκριμένο περιστατικό (οτι είναι κρυμμένα) δεν είναι καθόλου ανησυχητικό απλά περιμένω να προσαρμοστούν στο καινούριο τους περιβάλλον...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-03-10, 13:50
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Wink

Συνχαρητιρια!... να σου ζησουν!...

...να μας ενημερωσνεις με φωτογραφιες για την προοδο των μικρων!...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-04-10, 14:45
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Tα CPDακια αναπτύσσονται με γρήγορους ρυθμούς (πέφτει πολύ μάσα.. ζωντανη Αρτέμια κλπ..) καθώς και ο αριθμός τους αυξάνετε κάθε εβδομάδα όλο και περισσότερο….
Ορίστε και 2 υπέροχες Φώτο από τα CPDομωράκια μου, μέσα από τον φακό (macro)του Αλέξανδρου (Raven)…






__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-04-10, 15:33
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Αυτα ειναι τα ωραια Αντωνη!
Ευγε και παλι ευγε!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-04-10, 18:17
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

πολοι ωραιοι οι μπομπιρες..μπραβο
ποσους τους υπολογιζεις? 2 ??
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-04-10, 22:37
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια…


Δημητράκηηηη (rottbea) και στα δικά σου …

Φίλε Μίμη είναι σύνολο 12 μωράκια στο ενυδρείο γεννήστρα και 4 πιο μεγάλα τα οποία ήδη μπήκαν στο ενυδρείο με τους γονείς….
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-04-10, 22:46
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

ποπο αρκετα..οσο παει πληθαινουν .αντεμε το καλο να πληθαινουν και να μη ξερεις τι να τα κανεις(ατι που αποκλειεται γιατι ειναι περιζητητα)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-06-10, 21:28
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσοχή πρέπει να δώσουμε στο πώς θα πιαστούν τα μωρά διότι είναι πολύ ευαίσθητα και με μία λάθος κίνηση μπορεί να πεθάνουν. Προσωπικά τα πιάνω η με πλαστικό ποτηράκι (λευκό για να φαίνετε το μωρό ) μέσα από το ενυδρείο ή κατά την αλλαγή του νερού όπου μεταφέρονται από το ενυδρείο στον κουβά και από τον κουβά με ποτηράκι στην γεννήστρα .
Προχθες βρηκα και εγω να cpdομωρο και η χαρα μου ηταν τεραστια.
Σημερα που κοιταξα ακομα πιο προσεκτικα βρηκα αλλα τρια αλλα απο απροσεξια μου τα δυο απ'αυτα τα σκοτωσα
Οποτε οπως ειπε και ο aquapura θελει μεγαλη προσοχη και πολυ απαλες και αργες κινησεις...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-06-10, 22:16
Το avatar του χρήστη rottbea
rottbea Ο χρήστης rottbea δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 14-12-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 1.855
Προεπιλογή

Βρε δολοφονε!!! Που να μη σου λεγανε κιολας
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-06-10, 00:17
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Προχθες βρηκα και εγω να cpdομωρο και η χαρα μου ηταν τεραστια.
Σημερα που κοιταξα ακομα πιο προσεκτικα βρηκα αλλα τρια αλλα απο απροσεξια μου τα δυο απ'αυτα τα σκοτωσα
Οποτε οπως ειπε και ο aquapura θελει μεγαλη προσοχη και πολυ απαλες και αργες κινησεις...
Αντρίκο μην στενοχωριέσαι συμβαίνουν αυτά… την επόμενη φορά θα είσαι πιο προσεκτικός και όλα θα πάνε καλά…στο είπα για να έχει ένα έχει και άλλα μωρά… ακολούθα αυτά που γράφω και αυτά που σου είπα από κοντα…το όλο θέμα δεν θέλει βιασύνες…Εγώ σήμερα έβγαλα 5 μωράκια κατά την αλλαγή του νερού αλλά με ποτηράκι μέσα απο το ενυδρείο. Τις τελευταίες 3 εβδομάδες εχω παρατηρήσει ότι τα μωρά cpdακια εμφανίζονται μόλις κλείσω το φίλτρο. Μετά από 3-5 λεπτά βγαίνουν από τις κρυψώνες τους και κολυμπούν ανέμελα δίνοντας μου την δυνατότητα να τα πιάσω με μεγαλύτερη ευκολία και χωρίς να το πάρουν πρέφα ….



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε δολοφονε!!! Που να μη σου λεγανε κιολας
Δημητράκη θα σε μαλώσω ... μην το αποπαίρνεις το παιδί….
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-06-10, 02:16
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλα ρε σεις..., προχτες, 4 ανθρωποι κοιταζαμε ταυτοχρονα το 200αρι και κανεις μας δεν αντιληφθηκε τα πολλα νεογεννητα cpd αλλα και Iriatherina . Τα ειδα μολις φυγατε..Εχω πολυ πραμα παλι..
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-06-10, 11:55
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Μας είχε μαγέψει η ομορφιά του ενυδρείου …να σου ζήσουν Αλεξ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-06-10, 20:33
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Τα ψαρακια έγιναν δωδεκα,μολις τωρα βρηκα αλλα πεντε
Εχω και μια ερωτηση,αν βαλω σε ενα ποτηρι μια ποσοτητα sera micron και καθε τοσο τραβαω με την πιπετα την ποσοτητα που θελω να ταισω,η υπολοιπο τροφη που θα μεινει μεχρι το τελος της μερας θα χαλασει που θα ειναι μεσα στο νερο (νερο ενυδρειου)????
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-06-10, 21:14
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

μπράβο Αντρίκο να σου ζήσουν ρίχνε κάθε φορά που είναι να ταΐσεις, σε ένα δοχείο μικρή ποσότητα micron σε μικρή ποσότητα νερού ανακάτεψε και τάιζε με την πιπέτα κοντά τους.. μην αφήσεις την τροφή μέσα στο νερό μέχρι το τέλος της ημέρας αλλοιώνεται και χρωματίζει το νερό
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-06-10, 09:49
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Αλλοιωνεται τελικα ε,αρα θα κανω ολη μερα τον Μαμαλακη,,,Αντωνακο εχω και καινουργια πιπετα χαχαχαχ
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-07-10, 02:59
Το avatar του χρήστη fear81
fear81 Ο χρήστης fear81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

πολλη ενδιαφερον το θεμα σου και συγχαρητηρια και απο μενα για τις αναπαραγωγες.Επειδη εχω στην κατοχη μου τα cpd του panos-alex/polis (σε ευχαριστω πανο για αλλη μια φορα) και θελω να ασχοληθω με την αναπαραγωγη τους θα ηθελα να μου λυσεις αν μπορεις μςρικες αποριες.
Σε ξενο φορουμ αποκλειστικα για τα cpd ολοι προτεινουν για την εναποθεση των αυγων να υπαρχει στο ενυδρειο μπολικη java moss.Επειδη αυτην την στιγμη δεν διαθετω πιστευεις οτι η πελια θα εκανε για αυτον τον σκοπο;Επισης θα μπορεσουν να αναπαραχθουν στο ενυδρειο που τα εχω (ειναι 17 στον αριθμο) η θα πρεπει να ξεχωρισω καποια ατομα και απο τα 2 φυλλα σε ενα ενυδρειο γενηστρα και αφου εναποθεσουν τα αυγα ξανα μεσα στο κυριως ενυδρειο;
__________________
SCALARE LOVER

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-07-10, 03:35
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Να σαι καλά φίλε μου…. πολύ καλή η επιλογή ενασχόλησης σου με τα συγκεκριμένα ψάρια και αν τους προσφέρεις ότι χρειάζονται να σαι σίγουρος πως θα σε ανταμείψουν. Μπράβο και στον Πάνο που τα εδωσε σε καλά χερια. H pellia εχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα λόγο του σχήματος της, προστατεύει τα αυγά καθώς και τα μωρά αφού γεννηθούν. Αλλα δεν της αρέσουν οι απότομες και συχνές μεταβολές οπότε κάποια στιγμή θα χαλάσει. Πάντως αν δεν σε ενδιαφέρει αν θα χαλάσει, θα μπορούσες να την χρησιμοποιήσεις αντί για moss. Επίσης μπορείς να πάρεις ένα κλαδεματάκι java moss και να κάνεις την δουλειά σου άνετα.. Κάνοντας την συγκεκριμένη κίνηση που είπες γέννα-τοποθέτηση ξανά και ξανά στο κυρίως ενυδρείο θα στρεσάρει τα ψάρια. Ακόμα και να ξεχώριζες 1 ή 2 ζευγάρια ενήλικα και να τα έβαζες μόνιμα σε ενυδρείο γεννήστρα με σκοπο την αναπαραγωγή δεν θα είχες αποτελέσματα πιστεύω .Τα cpd έχουν καλύτερη συμπεριφορά σαν κοπάδι. Όσο μεγαλύτερος αριθμός τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες… ανάλογα τα λίτρα πάντα! Οπότε η καλύτερη λύση από αυτά που πρότεινες όπως και στο ξενο φόρουμ , η μετακίνηση της moss από το κυρίως στην γεννήστρα. Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρείο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-07-10, 10:07
Το avatar του χρήστη fear81
fear81 Ο χρήστης fear81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση τα εχω σε 60 λιτρο της τετρα μαζι με red cherry και η γεννηστρα μου ειναι 56 λιτρα ετοιμη στρωμενη με μερικα φυτα για κρυψωνες, δηλαδη java moss υπομονη παρακολουθηση και μολις δω αυγα η μικρα κατευθειαν στην γεννηστρα.Επειδη απο βδομαδα θα αρχισω να ταιζω και ζωντανη αρτεμια λες να βοηθηση στην σεξουαλικη τους λιμπιντο;
__________________
SCALARE LOVER

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-07-10, 15:30
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Φίλε μου θα σε στενοχωρήσω αλλά 17 cpd σε 60 μικτά λίτρα?…είναι πολύ λίγα τα λίτρα γι αυτόν των αριθμό ψαριών.. Τα αυγά δεν πρόκειται να τα δεις ποτέ…απλά κάνοντας την μεταφορά της moss στο άλλο ενυδρείο γεννήστρα υπάρχουν πιθανότητες να υπάρχουν αυγά πάνω στο φυτό…τα μωράκια μπορεί να τα δεις πάνω στα τζάμια κολλημένα, μέσα στα φυτά (ιδίως σε ferns και moss) η να κολυμπούν (συνήθως οταν το φιλτρο ειναι κλειστό κατά την αλλαγή νερού) με τον καιρό και την συνεχή παρακολούθηση θα βρεις τις κρυψώνες τους και θα σου είναι πιο εύκολο να τα πιάσεις και να τα μεταφέρεις… σαφώς και Αρτέμια θα βοηθήσει…να τους προσφέρεις ποικιλία τροφών αλλά με μέτρο το τάισμα.Το ενυδρείο εχει πολλά φυτά? κάνε κάτι με τον αριθμό των ψαριών…
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Celestial Pearl Danio Iann_is ¶λλα ψάρια Ασίας 11 27-02-08 16:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09234 seconds with 13 queries