Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-10-08, 16:16
Το avatar του χρήστη bella
bella Ο χρήστης bella δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή Λάμπες για καπάκι DIY

Καλησπέρα,
Έχω φτιάξει ένα καπάκι για το ενυδρείο μου (διαστάσεις 1,20*0,50*0,50) και τώρα είμαι στο σημείο να προσθέσω τις λάμπες. Επείδή δεν θέλω να μπλεχτώ με συνδέσεις (το θεωρώ κάπως δύσκολο), βρήκα σε ένα μαγαζί με ηλεκτρολογικά λάμπες μαζί με starter, ballast και βάση. Θέλω να βάλω μια μονή και μια διπλή, που θα είναι 36wαtt έκαστη. Θα βάλω και κερατινόφυλα. Πιστεύετε ότι θα υπάρχει πρόβλημα από την έκθεση στο νερό? Το φώς θα είναι αρκετό για τα φυτά?
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-10-08, 17:02
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

108 W / 300 lt = 0.36 W/lt ! είναι λίγος ο φωτισμός σου. Δεν ξέρω αν επαρκεί ακόμα και για εύκολα φυτά.Αν σκέφτεσαι να φτιάξεις φυτεμμένο, καλύτερα ξεκίνα με 4 x 36W και έπειτα αν χρειαστεί και άλλο προσθέτεις. Επίσης λάμπες να προτιμήσεις για φυτά όχι κοινές φθορισμού. Ψάξε να βρείς τις gro lux που χρησιμοποιούν οι πιο πολλοι σε Τ8
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-10-08, 17:07
Το avatar του χρήστη bella
bella Ο χρήστης bella δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
4 x 36W και έπειτα αν χρειαστεί και άλλο προσθέτεις
Αυτό είναι απλό! Ξέρεις όμως αν κάνουν αυτές οι λάμπες? Την πατέντα αυτή την είδα σε μια ιδιοκατασκευή σε ένα ξένο Forum.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-10-08, 17:12
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

λογικά μιλας για Τ8 τύπο λάμπτήρων. Τ8 λάμπες για φυτά βρίσκεις σε 'καλά' ηλεκτρολογικά καταστήματα αλλα και στα pet shop το κόστος δεν είναι τόσο απαγορευτικό.

Το συγκεκριμένο φωτιστικό δεν ξέρω τι φοράει. Φαντάζομαι οτι δεν θα είναι κατάλληλες για φυτά. Καλό είναι να μην πάρεις λάμπες κοινές σαν αυτές που βάζουν για φωτισμό χώρων γιατι δεν θα είναι καλές ...τα φυτά εκμεταλεύονται κάποιο συγκεκριμένο τμήμα του φάσματος του φωτός για να φωτοσυνθέσουν...συνήθως οι λάμπες αυτές έχουν έντονη ροζ απόχρωση!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-08, 17:21
Το avatar του χρήστη bella
bella Ο χρήστης bella δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα αν πάρεις λάμπες κοινές αυτές που βάζουν για φωτισμό χώρων δεν θα είναι καλές για τα φυτά σου...γιατι τα φυτά εκμεταλεύονται κάποιο συγκεκριμένο τμήμα του φάσματος του φωτός για να φωτοσυνθέσουν
Η λάμπα είναι αυτή που φαίνεται στην εικόνα. Εννοείται ότι οι λάμπες θα αλλαχθούν με ενυδρειακές.
Πιστεύεις ότι είναι κατάλληλη ή πρεπει να μπλεχτώ με συνδέσεις?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  147-55345.jpg
Εμφανίσεις:  246
Μέγεθος:  22,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-08, 17:48
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

δεν ξέρω πόσο στεγανή κατασκευή είναι και αν δεν θα σκουριάσει/χαλάσει με τις υγρασίες πάνω απο το ενυδρείο. Είναι για εσωτερικό χώρο φαντάζομαι αυτό. Αν το έχουν χρησιμοποιήσει άλλοι χομπίστες βάλτο και εσύ. Επίσης δεν θα έχεις την δυνατότητα να βάλεις ανακλαστήρες !


Τέλος μην σε φοβίζουν τόσο πολύ οι συνδέσεις. Είναι απλές σχετικά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-08, 18:09
Το avatar του χρήστη bella
bella Ο χρήστης bella δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης δεν θα έχεις την δυνατότητα να βάλεις ανακλαστήρες !
Για τους ανακλαστήρες το σκέφτηκα και εγώ,καθώς παρατήρησα ότι οι περισσότεροι βάζουν. Αλλά είναι απαραίτητοι?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-08, 18:17
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bella Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τους ανακλαστήρες το σκέφτηκα και εγώ,καθώς παρατήρησα ότι οι περισσότεροι βάζουν. Αλλά είναι απαραίτητοι?
Βοηθάνε. Σκέψου οτι εστιάζεις το φώς εκεί που σε ενδια΄φερει και επίσης δεν κτυπάει τα μπροστινά τζάμια και δεν εμφανίζεται τόσο πολύ αλγη σε αντίθεση με την περίπτωση που δεν έχεις καθόλου ανακλαστήρες.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-10-08, 18:30
Το avatar του χρήστη bella
bella Ο χρήστης bella δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα δω μήπως βρω τρόπο να προσθέσω και ανακλαστήρες αλλιώς ίσως προσπαθήσω να κάνω καμια σύνδεση!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-10-08, 11:00
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
Βοηθάνε. Σκέψου οτι εστιάζεις το φώς εκεί που σε ενδια΄φερει και επίσης δεν κτυπάει τα μπροστινά τζάμια και δεν εμφανίζεται τόσο πολύ αλγη σε αντίθεση με την περίπτωση που δεν έχεις καθόλου ανακλαστήρες.
που τα έχεις δει όλα αυτά; και γιατί Τ8 όταν κάνει DIY και όχι Τ5 που όλοι μας ψάχνουμε για καλύτερα αποτελέσματα; Για να προσέχουμε λίγο τι λέμε
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-10-08, 18:20
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Για τον ανακλαστήρα οτι βοηθάει το βλέπω εμπραχτα απο το δικό μου. Βγάζοντας τον ανακλαστήρα της Juwel στο Rio το φώς στο ενυδρείο μειώνεται αισθητά. Επίσης με τους ανακλαστήρες το κατευθύνεις έτσι ώστε να μην κτυπάει τα τζάμια. Χωρίς ανακλαστήρες απλα χάνεις ενα μέρος του φωτος που φωτίζει το καπάκι (που πρακτικά είναι άχρηστο) ενώ πολύ έντονο φώς πέφτει στα τζάμια και βοηθάει την ανάπτυξη της άλγης . Δεν νομίζω να τίθεται θέμα αν χρησιμεύουν οι ανακλαστήρες στο ενυδρείο?

Οσο για τις Τ8 δεν πρότεινα εγω να τις βάλει αντί για T5. Ο φίλος σκεφτόταν να χρήσιμοποιήσει ενα συγκεκριμένο φωτιστικό που όπως φαίνεται πρέπει να περνει μόνο Τ8, εφόσον έχει starter κλπ άρα οχι ηλεκτρονικό μπάλλαστ οπότε T5 δεν μπορεί να ανάψει ειδικά στα τόσα watt.

Η συμβουλή μου έγκειται στο να μη βάλει τις κοινές λάμπες αλλα λάμπες ειδικές για φυτά. και επειδή το συγκεκριμένο φωτιστικό περνει Τ8 δεν ειναι τραγικό να πάρει τις πάρει και απο πετ σοπ. Δεν συμβούλεψε κανείς να βάλει Τ8 αντι για Τ5! Φυσικά είναι καλύτερες οι Τ5 και το κόστος αρκετά μεγαλύτερο!

Δεν νομίζω να είπα κάτι που να μην ισχύει!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-11-08, 14:23
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Αν μπορώ να διακρίνω καλά από τη φωτογραφία, το συγκεκριμένο φωτιστικό δεν έχει κάποια προστασία από σκόνη/υγρασία και είναι κατάλληλο για γενική χρήση σε εσωτερικούς χώρους...

Αν δε θέλεις να μπλεχτείς με συνδέσεις (αν και εμείς εδώ είμαστε να σου πούμε ότι χρειαστείς) φρόντισε να αγοράσεις έτοιμο φωτιστικό με στεγανή προστασία τουλάχιστον ΙΡ5*.

Τώρα αν θα είναι Τ8 ή Τ5,
με λαμπτήρες daylight ή φυτών,
έχει να κάνει με τα χρήματα που διαθέτεις και φυσικά το ενυδρείο που θέλεις να στήσεις!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-11-08, 15:14
Το avatar του χρήστη bella
bella Ο χρήστης bella δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορώ να διακρίνω καλά από τη φωτογραφία, το συγκεκριμένο φωτιστικό δεν έχει κάποια προστασία από σκόνη/υγρασία και είναι κατάλληλο για γενική χρήση σε εσωτερικούς χώρους...

Αν δε θέλεις να μπλεχτείς με συνδέσεις (αν και εμείς εδώ είμαστε να σου πούμε ότι χρειαστείς) φρόντισε να αγοράσεις έτοιμο φωτιστικό με στεγανή προστασία τουλάχιστον ΙΡ5*.

Τώρα αν θα είναι Τ8 ή Τ5,
με λαμπτήρες daylight ή φυτών,
έχει να κάνει με τα χρήματα που διαθέτεις και φυσικά το ενυδρείο που θέλεις να στήσεις!
Έχει προστατευτικό επάνω και βγαίνει με λάμπες Τ5 και Τ8. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-11-08, 21:20
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bella Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει προστατευτικό επάνω και βγαίνει με λάμπες Τ5 και Τ8. Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.
Το ότι έχει προστατευτικό δε σημαίνει αυτόματα ότι είναι στεγανό το φωτιστικό...

Ο κάθε κατασκευαστής εαν και εφόσον το προϊόν του πληρεί κάποιες προδιαγραφές στεγανότητας,
τις αναγράφει ευδιάκριτα και στο κουτί συσκευασίας και στο αυτοκόλλητο με τα τεχνικά χαρακτηριστικά,
καθώς αποτελούν πλεονέκτημα για το ίδιο το πρϊόν...!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καπάκι ενυδρείου sexygirl01 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 25-10-07 08:51
DIY Καπάκι Cydox DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 22-10-07 12:53
Νέο καπάκι chemical mac DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 21-09-07 18:10
Καινούριο καπάκι; Blanch Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 07-01-06 17:30
Καπάκι με λάμπες... ΠΩΣ!??!? kflynt2005 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 16-01-05 18:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06922 seconds with 14 queries