Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-03-16, 23:47
ΓΙΑΝΝΗΣ JOHN Ο χρήστης ΓΙΑΝΝΗΣ JOHN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2016
Περιοχή: ΝΕΟ ΚΟΡΔΕΛΙΟ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ

Καλησπέρα

το ενυδρείο μου είναι 1,25 χ 0,35 χ0,60
ψαρια 5 julidochromis 3-4εκ ,3calvus 3-4 εκ, 1 συνοδόντη.
σαλιγκαρια 2 apple
φυτά ανουμπιες ,βασιλνεριες,πτεροτους,
Φιλτρο εξωτερικό tetra 700
φωτισμός 2 ταινίες led
Αεραντλία EHEIM 400

Θέλω να ρωτήσω πως σε πάρα πολλά ενυδρεία δεν βλέπω αεραντλία και κουρτίνα από τον αέρα
Σε κάποιο άλλο άρθρο είχα διαβάσει νομίζω από τον Κλεόβουλο πως στις Ταγκανίκα δεν αρέσει η κουρτίνα από αέρα ,και πως αν έχει καλή κυκλοφορία δεν χρειάζετε η αεραντλία .Διόρθωστε με αν κάνω σε κάποιο λαθος ή δεν κατάλαβα καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-16, 00:04
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Σωστα δε βλεπεις αεροκουρτινες, γιατι ειναι περιττες, κατα τη γνωμη μου. Η αεραντλια καλο ειναι να υπαρχει στο ντουλαπι μας, για ωρα αναγκης (θεραπεια, καποιο προβλημα ψαριου, υψηλη θερμοκρασια κλπ).

Η οξυγονωση του νερου, μπορει να ειναι επαρκης απο την αναταραξη της επιφανειας του νερου μεσω της εξοδου του φιλτρου. Αν υπαρχει ενας ελαφρυς κυματισμος της επιφανειας και δε βλεπεις ψαρια να πηγαινουν κοντα στην επιφανεια του νερου για να βρουν οξυγονο, η αεραντλια δε χρειαζεται.

Αλλωστε, μη νομιζεις οτι η αεραντλια εμπλουτιζει το νερο με οξυγονο σε μεγαλο ποσοστο. Αυτο που επιτυγχανει στην ουσια, ειναι η αναταραξη της επιφανειας - > οξυγονωση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-16, 09:06
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

η ανατάραξη όμως της επιφάνειας του νερού, με το σπρέυ του φίλτρου δεν μπορεί να στρεσάρει τα ψάρια ? ? ? ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-16, 09:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για ελαφρυ κυματισμο μιλησα, οχι να γινεται πλυντηριο το ενυδρειο. Ακομα και σε ειδη που θελουν ελαχιστη κυκλοφορια απο το φιλτρο, δουλευει μια χαρα η οξυγονωση ετσι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-16, 09:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Δεν θυμάμαι αν είχα γράψει κάτι για τα ψάρια της Τανγκανίκα αλλά πχ οι φροντόζες έχουν μια ροπή να εγκλωβίζουν αέρα στο στομάχι τους, συνήθως καταπίνοντας τον μαζί με τροφή από την επιφάνεια του νερού (γι αυτό πάντα τις δίνουμε τροφές βυθιζόμενες) ή καταπίνοντας μπουρμπουλήθρες ή για άλλους λόγους που δεν είναι της στιγμής. Παθαίνουν έτσι το λεγόμενο "Float" η θεραπεία του οποίου είναι αρκετά περίπλοκη (περισσότερα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86421)

Ισχύει πάντως αυτό που λέει πιο πάνω ο Θοδωρής ότι αν έχεις επαρκή ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού γίνετε η ανταλλαγή αερίων και έχεις οξυγόνωση του νερού.
Ένας άλλος τρόπος, που σ' εμένα λειτούργησε καλά, είναι η χρήση diffusor στην έξοδο του φίλτρου, που εκτός της οξυγόνωσης, ιδιαίτερα αν το έχεις στραμμένο παράλληλα με την επιφάνεια του νερού, δίνει και μεγαλύτερη πίεση στην έξοδο του νερού και άρα καλύτερη κυκλοφορία. Αυτό https://www.eheim.com/en_GB/products...diffusor_16/22

Χάρη εξαρτάται από την ένταση της ανατάραξης και από τι ψάρια έχεις (αν θέλουν ή όχι μεγάλη ανατάραξη)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-16, 19:38
ΓΙΑΝΝΗΣ JOHN Ο χρήστης ΓΙΑΝΝΗΣ JOHN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2016
Περιοχή: ΝΕΟ ΚΟΡΔΕΛΙΟ
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Δηλαδή εγώ που έχω μετρια-ήπια ανατάραξη στη επιφάνεια ,συνεχίζω να δουλεύω την αεραντλία η την σταματάω;
Και η άλλη ερώτηση μέχρι τώρα την έξοδο από το φίλτρο την είχα 4 εκ πιο κάτω από την επιφάνεια του νερού , να την ανεβάσω στην επιφάνεια του νερού για να πετύχω πιο καλή αναταραξη;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-16, 20:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ανεβασε την εξοδο στην επιφανεια του νερου, ωστε να προκαλεσει κυματισμο. Ετσι, πιθανο να μη χρειαστεις αεραντλια. Αυτο θα σου το δειξουν τα ψαρια σου με τη συμπεριφορα τους. Αν δεν ανεβαινουν προς στην επιφανεια, ειναι μια χαρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-03-16, 20:11
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ελαφρυ κυματισμο μιλησα, οχι να γινεται πλυντηριο το ενυδρειο. Ακομα και σε ειδη που θελουν ελαχιστη κυκλοφορια απο το φιλτρο, δουλευει μια χαρα η οξυγονωση ετσι.
Ενοείται Φίλε μου ! Ρωτάω για ένα μικρό ενυδρείο με δυό χρυσόψαρα, εις το οποίο πρόσθεσα πρόσφατα το εξ. φίλτρο eheim 150. Πρόσεξα στην έξοδο του φίλτρου, που δίνει ο κατασκευαστής, υπάρχει σκληρή σωλήνα μικρής διαμέτρου με οπές. Ο κατασκευαστής ακόμα στο φυλλάδιο οδηγιών, του φίλτρου του, έδειχνε την βεντούζα που συγκρατεί την εν λόγο σωλήνα ( η οποία τοποθετείται παράλληλα με την επιφάνεια του νερού), να τοποθετείται, είται λίγο πιο πάνω, ή στην στάθμη του νερού, το κέντρο της. Οπότε στην α) περίπτωση, έχουμε την πτώση του νερού, με μικρούς πίδακες, πάνω στην επιφάνεια του νερού, το οποίο προκαλέι μια ανατάραξη.
Και στην β) που επέλεξα εγώ, την ελαφρά κίνηση νερού, με το εξ. φίλτρο που προσθεσα εγώ, η οποία όμως είτε οταν η στάθμη κατεβαίνει, είτε όταν για κάποιο λόγο, κάποιοι πίδακες ψηλά στο νερό μπορούν να δημιουργησουν μικρές μπουρμπουλήθρες, αραιές και μικρές.
Ρωτάω 1 για τα ψάρια μου χρειάζεται?
1 shubunkin, περίπου 8 εκατοστά και ένα comet, περίπου 6 εκ. Τα μήκη, χωρίς ουρές.
Να δημιουργώ λίγες μπουρμπουλήθρες ή οχι (το 2 ) και
(μην πέσετε όλοι μαζί να με φάτε, τα ξανάπαμε αυτά, είναι προσωρινό το ενυδρείο) Το σύστημα υπάρχει, σε ένα ενυ. 55λτ (δαγκώθηκα).
Να κάνω μπουρμπουλήθρες ή οχι? Το σύστημα, δούλευε 2 χρόνια, χωρίς μπουρμπουληθρομηχανή και χωρίς προβλήματα.

υγ. Κλεόβουλε αυτά τα difusor εγώ δεν τα ξέρω καλά.
Και συνφορουμίστα, με συγχωρείς, που πετάχτηκα λίγο με μεγάλο κείμενο στο θέμα σου.. Τέλος, πιστευω ότι θα καταφέρουμε να συνενοηθούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-03-16, 20:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω θα το προτιμουσα στην ιδια ευθεια, γιατι ετσι υπαρχει καλυτερη κυκλοφορια, μιας και το νερο "φευγει" προς καποια κατευθυνση και δεν πεφτει σταθερα σε ενα σημειο καθετα. Ομως, θα σου προτεινα να αφησεις τα φυλλαδια του κατασκευαστη και να δεις λιγο παραπερα.

To καλυτερο που εχεις να κανεις για εμενα σε καθε εξωτερικο φιλτρο ειναι να παρεις ενα spray bar ή να φτιαξεις ενα, του οποιου η βασικη εξοδος (οι πολλες παραλληλες τρυπες) να ειναι στο υψος της επιφανειας του νερου. Αλλα περα απο αυτο, να κανεις μερικες τρυπες ακομα σε διαφορα σημεια προς τα κατω και προς διαφορες κατευθυνσεις, για καλυτερη κυκλοφορια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-03-16, 20:41
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

ευχαριστώ για την ιδέα με το spray bar. Αν θες κάποια στιγμή εξήγησε μου αυτό το "παραπέρα"
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-03-16, 20:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Με το "παραπερα", εννοουσα το spray bar στην παρουσα φαση. Αλλα υπαρχουν πολλα "παραπερα" σε ολους τους τομεις για ενα καλυτερο ενυδρειο, αν καποιος ψαχτει με αρκετο διαβασμα και αναζητηση, παιρνοντας ιδεες. Και αυτο ισχυει για ολους μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αεραντλια angello Αρχάριοι γλυκού νερού 4 15-12-11 15:40
αεραντλια akis&nikol Άλλα λαβυρινθόψαρα 2 19-06-11 17:18
???Αεραντλια??? rocker70 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-03-10 10:58
αεραντλια m3expert Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 09-06-09 15:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05022 seconds with 13 queries