Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-08-12, 18:06
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή Μείωση Ph????

Μιας κι από όσα έχω διαβάσει η τιμή του Ph εξαρτάται άμεσα από τις τιμές του διοξειδίου του άνθρακα, αν για παράδειγμα θέλω να μειώσω την τιμή του Ph στο ενυδρείο μου, είναι δόκιμο να προσθέσω το υγρό Flourish Excel που ουσιαστικά αυξάνει την ποσότητα CO2 στο νερό, σε μεγαλύτερες ποσότητες απ' όσο αναφέρει στη συσκευασία του???

Το έχει κάνει κανείς???
Είναι ακίνδυνο για τα ψάρια???
κι αν ναι μέχρι πόσο περισσότερο μπορώ να βάλω????
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-08-12, 18:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

1. Η πτωση του πεχα με το διοξειδιο ειναι "παρενεργεια" της παροχης.
Δεν το βαζουμε για να ριξουμε το πεχα

2. Δεν ριχνει το πεχα το excel.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-08-12, 20:58
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Η πτωση του πεχα με το διοξειδιο ειναι "παρενεργεια" της παροχης.
Δεν το βαζουμε για να ριξουμε το πεχα

2. Δεν ριχνει το πεχα το excel.

OK Κατανοητό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-08-12, 21:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το flurish excel ειναι απο τα προιοντα που θεωρουνται απο υποπτα εως δηλητηρια. Σε περιπτωση που μπει σε γαριδαδικο θα δεις πολυ συντομα τα γαριδακια ανασκελα, και εχουν καταγραφει και προβληματα με ψαρια αλλα και σαπισμα φυτων.
Δεν ειναι βεβαια co2 ουτε το ανεβαζει, απ αυτα που γραφει ειναι ανθρακας κι οχι διοξιδιο, και υποτειθεται πως εναλλακτικα μορει να το αντικαταστησει, και ακομα κι οσοι το επιστευονται απ οσο βλεπω οι περισσοτεροι βαζουν μικροτερες δοσεις απο την προτεινομενη κι οχι μεγαλυτερη.
Επισεις συμφωνα με τον κατασκευαστη δεν επηρρεαζει το ph (καλο μεν, αλλα δε μπορει να υπερκαλυψει τα ελαττωματα που εχουν αναφερθει)
Καλυτερα μακρυα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-08-12, 22:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε περιπτωση που μπει σε γαριδαδικο θα δεις πολυ συντομα τα γαριδακια ανασκελα, και εχουν καταγραφει και προβληματα με ψαρια αλλα και σαπισμα φυτων.
Ασχετο με το θεμα αλλα αφου αναφερθηκε, εγω που εβαλα δοκιμαστικα μερικες φορες στις γαριδες δεν ειδα κανενα προβλημα.
Σε φυτεμενο με ψαρια που εβαζα για πολυ καιρο δεν ειδα κανενα προβλημα με τα ψαρια.
Σε καποια φυτα εχει αναφερθει ευαισθησια στο excel (οχι σε μικρες δοσεις), οπως βαλισνεριες και egeria densa. Δεν ειχα τετοια φυτα και δεν εχω αποψη.
Οι δοσολογιες που χρησιμοποιουσα ηταν μειωμενες αφου οι προτεινομενες απο seachem ειναι οι μεγιστες για φουλ φυτεμενα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-08-12, 09:58
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Οπότε η λύση για να ρίξω το Ph είναι το Ph Gh down???? Ποιας εταιρίας έχετε χρησιμοποιήσει και θεωρείτε ασφαλή??

Το πρόβλημά μου είναι ότι από τότε του έστησα το ενυδρείο χάνω ψαρήδες. Έχω 240 λίτρα φυτεμένο με ζωοτόκα ανσίστρους και κόρυ. Σύντομα (μόλις βρώ λίγο χρόνο γιατί είμαι πνιγμένος) θα κάνω μια πιο εκτεταμένη αναφορά στο θέμα μου με πλήρη στοιχεία μετρήσεων. Αν εξαιρέσουμε τη βλακεία που έκανα με το οξυζενέ και σακάτεψα 20 ψάρια και τη βιολογία, είμαι πολύ προσεκτικός. Η απώλειες είναι ένα ψάρι περίπου κάθε 10 - 15 ημέρες και μόνο ζωοτόκα.

Ρωτώντας άλλους φίλους μου λένε ότι έχουν γκάπυ και ξιφοφόρους 2-3 χρόνια, σε μένα αν δεν ήταν μεγάλη η συχνότητα αναπαραγωγής το ενυδρείο τώρα μετά από ένα χρόνο θα ήταν άδειο. Και μ' ενοχλεί αφάνταστα να βλέπω τους ψαρήδες σαν αναλώσιμα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-08-12, 10:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ισως να μην παρουσιαζει ντε και καλα προβλημα, αλλα οπως να χει εχουν αναφερει υπερβολικα πολλοι συγχομπυστες προβληματα και θανατους με το συγκεκριμενο προιον, οποτε δε βρισκω λογο ρισκου, απλα βαζω ενα κοκκινο Χ και προχωραμε. Αν θελησω να βαλω co2 (αν και μαλλον δε το κοβω ια και ολο σε μαλακο νερο ειμαι, αλλα ΑΝ ) θα βαλω ειτε κανονικη μπουκαλα ειτε diy που ειχα παλιοτερα και δουλευε μια χαρα με μια πατεντουλα για τη διαχυση
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-08-12, 10:24
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για αρχή να πούμε ότι τα ζωοτόκα δεν είναι συμβατά σε παραμέτρους νερού με cory και ancistrus.

Από εκεί και πέρα συνήθως μιλάμε για πτώση του pH, αλλά πιο σημαντικές είναι ίσως οι σκληρότητες και το pH ακολουθεί. Για pH Down δεν το συζητάω καν.

Τα guppy όμως ζουν σε ψηλό pH, οπότε το πρόβλημά σου δεν πρέπει είναι αυτό. Μήπως αυτά που χάνεις είναι αυτά που αγοράζεις από τα μαγαζιά ή χάνεις και από τις αναπαραγωγές σου; Αρσενικά ή θηλυκά;

Μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις από την παρουσίαση για να βρούμε άκρη.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-08-12, 10:31
Το avatar του χρήστη KOSTASGAVALAS
KOSTASGAVALAS Ο χρήστης KOSTASGAVALAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2011
Περιοχή: Καλλιθεα
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Εγω θυμαμαι οτι οταν το ειχα περισυ το καλοκαιρι σε liquid dose και ελλειψα 12 μερες γυριζοντας οτι φυτο ηταν κατω απο το liquid dose ειχε καει ψηλα περιπου στα 10-20 εκατοστα ενω και τα πιο βαθια φυλλα περιπου στα 30 εκατοστα κατω απο το νερο ειχαν αρχισει να αρπαζουν....

Τα συμπερασματα δικα σας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-08-12, 10:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε η λύση για να ρίξω το Ph είναι το Ph Gh down???? Ποιας εταιρίας έχετε χρησιμοποιήσει και θεωρείτε ασφαλή??

ΚΑΜΙΑΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ τετοια σκευασματα ας τα πιουν οι ιδιοι δε τα βαζουμε στα ενυδρεια μας ΠΟΤΕ και για ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΟΓΟ.
Οι σωστοι και αποδεκτοι τροποι για ριξιμο του ph ειναι :
Οσμωση
Ριτινες
Τυρφη
Ξυλα, ριζες φυλλα catappa η αλλα συμβατα
συνδυασμος 2 η περισσοτερων των παραπανω



Το θεμα της ψαροσυνθεσης πρεπει να το λυσεις γιατι εχεις αρκετα αταιριαστα ειδη.
Σε ενα κοινωνικο βεβαια μπορει να μην ειναι ολοι οι κατοικοι ευχαριστημενοι, αλλα δεν μπορει να ζουν και σε αντιθετες συνθηκες απο το κανονικο τους
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-08-12, 11:53
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Τα μαζεύω μία στο μυαλό μου, παίρνω και τις τελευταίες μετρήσεις και κάνω ένα ποστ μέσα στην ημέρα να με διαφωτίσετε οι γνώστες. Είναι καιρός που το σκέφτομαι ας το κάνω λοιπόν!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-08-12, 12:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

συγκεντρωσε ολες τις αποριες σου και πριν κανεις κατι μπορεις να γραψεις ενα θεματακι ωστε να εισαι σιγουρος, απο κει και περα εδω και καιρο ειχα δει την ψαροσυνθεση σου και δε μιλησα λογο τακτ επειδη ειχες παθει τη ζημια που εχασες τα ψαρακια, ετσι κι αλλιως δε φταιγαν οι λαθος συνθηκες γι αυτο που εγινε, ατυχημα ηταν, δεν ηθελα βεβαια να σου δημιουργησω κι αλλες τυψεις, εσυ στην τελικη οτι εκανες δεν το εκανες για κακο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-08-12, 13:16
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
συγκεντρωσε ολες τις αποριες σου και πριν κανεις κατι μπορεις να γραψεις ενα θεματακι ωστε να εισαι σιγουρος, απο κει και περα εδω και καιρο ειχα δει την ψαροσυνθεση σου και δε μιλησα λογο τακτ επειδη ειχες παθει τη ζημια που εχασες τα ψαρακια, ετσι κι αλλιως δε φταιγαν οι λαθος συνθηκες γι αυτο που εγινε, ατυχημα ηταν, δεν ηθελα βεβαια να σου δημιουργησω κι αλλες τυψεις, εσυ στην τελικη οτι εκανες δεν το εκανες για κακο.
Από μένα πάντως έχετε όλοι το οκ να μιλάτε ελεύθερα αν δείτε κάποια μαλ@κία. Δεν είμαι παντογνώστης, δεν έχω εμπειρία, δεν έχω κάνει το διάβασμα που απαιτείται. Αυτός είναι και ο λόγος που γράφω αλλά και παρακολουθώ το φόρουμ. Να μου λυθούν οι απορίες ακόμα ακόμα να μου δημιουργηθούν καινούριες.
Μην ξεχνάτε ότι όπως σχεδόν οι περισσότεροι ξεκίνησα νομίζοντας ότι το ενυδρείο είναι 5 τζάμια, νερό, μπουρμπουλήθρες και ψάρια.

Την υπερβολή δεν μπορώ όπως και το αλάθητο!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-08-12, 14:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaska Εμφάνιση μηνυμάτων
Από μένα πάντως έχετε όλοι το οκ να μιλάτε ελεύθερα αν δείτε κάποια μαλ@κία. Δεν είμαι παντογνώστης, δεν έχω εμπειρία, δεν έχω κάνει το διάβασμα που απαιτείται. Αυτός είναι και ο λόγος που γράφω αλλά και παρακολουθώ το φόρουμ. Να μου λυθούν οι απορίες ακόμα ακόμα να μου δημιουργηθούν καινούριες.
Κι εγω απο τη μερια μου εχω κατηγορηθει οτι ειμαι αποτομος οταν βλεπω το παραμικρο λαθος, τελειομανης, με πολυ αυστηρα κριτηρια κτλ κτλ κτλ και ετσι θα παραμεινω, αλλα στη φαση που εγραφες για το ατυχημα που ειχες με τα ψαρακια δε θα ηταν λογικο να σου πω οτι η ψαροσυνθεση σου ειναι τραγικα λαθος. Τωρα που περασε μπορω να στο επισημανω
Το βασικο προβλημα ειναι οτι εχεις μπλεξει ψαρια απο διαφορους βιοτοπους με εντελως αντιθετες συνθηκες νερου, και φανταζομαι ολα τα διατηρεις σε νερο βρυσης.
Για να ξεκαθαρισει η ψαροσυνθεση σου δεν μπορω να σου πω ποια θα κρατησεις και ποια οχι, ουτε μπορει να στο πει κανεις, αλλα απλως πρεπει να ξεκινησεις λεγοντας ποια ψαρια δε θες να αποχωρηστεις με τιποτα ωστε να δουμε τ ταιριαζει με τι και πως θα φτιαξεις τις οσο το δυνατο καλυτερες συνθηκες για αυτα



Παράθεση:
Μην ξεχνάτε ότι όπως σχεδόν οι περισσότεροι ξεκίνησα νομίζοντας ότι το ενυδρείο είναι 5 τζάμια, νερό, μπουρμπουλήθρες και ψάρια.
δε θες να μαθεις πως ξεκινησα εγω (υπαρχει καπου ενα ποστ που λεγεται "τα πρωτα μας ενυδρεια" εκει εχουμε περιγραψει το τι γεννοκτονιες εχουμε κανει, μερικοι μαλιστα εχουν ακομα φτογραφιες για να τα θυμουνται)

Παράθεση:
Την υπερβολή δεν μπορώ όπως και το αλάθητο!
υπερβολη δεν υπαρχει, τουλαχιστο οσο προσπαθουμε αλλα δε μπορουμε να φτασουμε την τελειοτητα της φυσης, και γενικα στο χομπυ πιστευω οσο ανεβαινει ο πηχης ειναι θετικο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-08-12, 14:15
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων

υπερβολη δεν υπαρχει, τουλαχιστο οσο προσπαθουμε αλλα δε μπορουμε να φτασουμε την τελειοτητα της φυσης, και γενικα στο χομπυ πιστευω οσο ανεβαινει ο πηχης ειναι θετικο.
Υπερβολή εννοώ 1 γκαπυ 60 λίτρα νερο, αλλά θα τα πούμε εκτενέστερα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-08-12, 14:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

γιατι ειναι υπερβολη? στις λιμνες ισως θα δεις 1 γκαπυ ανα χιλιαδες τονους νερο...
Οποιοσδηποτε πει κατι καλυτερο απο αυτο που ξερουμε και το δικαιολογει τοτε καλο ειναι να γινεται κανονας, αν πει καποιος πχ εβαλα 10 γκαπυ σε 2000 λιτρα και ζουν 10 χρονια η εβαλα 30 ποντους βυθο και εχω πληρη πληρη απονιτροποιηση κτλ κτλ κτλ (παραδειγματα δινω, οχι πως ισχυουν) τοτε αυτοματα ο σωστος ενυδριοφιλος το εκλαμβανει ως κανονα οτι πλεον τα ελαχιστα λιτρα για γκαπυ ειναι 2000 και ο ελαχιστος βυθος ειναι 30 ποντους.
Τωρα αν ο αλλος σου πει βαλε ενα γκαπυ ανα 60 λιτρα χωρις να το δικαιολογησει το γιατι απλα σου λεει τι νομιζει ο ιδιος καλο για τα ψαρια του αλλα οι κανονες παραμενουν αυτοι που γνωριζουμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μείωση pH Butterfly Γλυκό νερό - Γενικά 10 22-02-12 13:07
Μείωση ph ioannis_79 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 15-04-11 21:43
μείωση PH με χρήση HCL ? ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 19-04-07 00:00
Μείωση PH και GH vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 2 14-03-07 11:11
Μείωση του ph petran Γλυκό νερό - Γενικά 7 18-07-06 08:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08414 seconds with 13 queries