Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-03-12, 00:34
Ex.Al.Os Ο χρήστης Ex.Al.Os δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Φωτισμός-Φυτά

Καλημέρα στην παρέα!!
Αύριο σκέφτομαι να προμηθευτώ τα πρώτα φυτάκια. Μετά από πολύ διάβασμα και ψάξιμο κατέληξα στα εξής
  • Ανουμπιά
  • Ανουμπιά νάνα
  • Zava moss
  • Κερατόφυλλο
  • Βελισναρια (ή κάπως έτσι)
Αυτά είναι από τα πιο εύκολα από ότι είδα. Όμως ο φωτισμός μου είναι αρκετός; Έχω μια λάμπα Τ5 8W σε ενυδρείο 54 λίτρα -45 καθαρά. Επίσης αν βοηθάνε και άλλες πληροφορίες, η λάμπα είναι περίπου 40 cm και πάνω γράφει και G5 TL2001 αν σημαίνουν κάτι όλα αυτά. Τέλος, το ενυδρείο φωτίζεται από παράθυρο έμμεσα και αμυδρά 2-3 το μεσημέρη. Είναι επαρκής ο φωτισμός και για ποιά φυτά; θα χρειαστεί κάποιο λίπασμα σε μορφή τεμπλέτας ή υγρό;


Ευχαριστώ!!
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν το ναρκωτικό... πάντα θες να πας σε κάτι πιο ''σκληρό''...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-03-12, 01:39
tzetzos Ο χρήστης tzetzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

Κατα τη γνώμη μου ο φωτισμός σου είναι λίγος.
Μία λάμπα στα 15W Τ8 που πιστεύω θα σου χωράει θα ήταν μια χαρά για τα φυτά που θες.
Το φως από το παράθυρο να το αποφύγεις γιατί προκαλούνται άλγες και τέλος να πάρεις ένα λίπασμα και να ρίχνεις αραιά και πού σε πολύ μικρότερη δόση από αυτή που αναγράφεται γιατί απευθύνεται σε φουλ φυτεμένα ενυδρεία.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=658
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-03-12, 01:51
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

πολυ λιγα ειναι τα 8w...
εγω προσφατα αλλαξα απο το 50λιτρο μου μια λαμπα 15w σε 26w και πανε σφαιρα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-03-12, 08:15
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

οπως σου ειπαν τα παιδια απο πανω πρεπει να αναβαθμισεις λιγο το φωτισμο σου. οι βαλλισνεριες θελουν αραια και που ταμπλετες λιπασματος για να απλωνουν ρανερς αλλα και για να τρεφονται. θα προμηθευτεις και ενα γενικο υγρο λιπασμα και με μικρες δοσεις μια - δυο φορες την εβδομαδα θα εισαι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-03-12, 15:40
Ex.Al.Os Ο χρήστης Ex.Al.Os δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις σαφείς και άμεσες απαντήσεις!! Τελικά πήρα μια ανουμπιά νάνα και μια ακόμα ανουμπιά με μεγάλα, πλατιά φύλλα.. Να πω την αλήθεια τις περίμενα αυτές τις απαντήσεις με όλα αυτά που διάβασα περί φωτισμού. Οπότε μάλλον πάμε για αναβάθμιση. Μέχρι τότε τα φυτά διατρέχουν άμεσο κίνδυνο; Να φανταστώ όσο περισσότερα βατ σε τ5 τόσο το καλύτερο. στα 30 βατ τ5 (όλο το σύστημα) τι τιμές παίζουν στην αγορά περίπου; Επίσης έχετε να προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο λίπασμα σε υγρή μορφή για την περίπτωσή μου; Ας πούμε στο πετ σοπ μου είπαν ότι έχει διάφορα (με μαγνήσιο, σίδηρο κλπ).
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν το ναρκωτικό... πάντα θες να πας σε κάτι πιο ''σκληρό''...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-03-12, 16:22
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Νομίζω πως τα πράγματα είναι λιγάκι πιο περίπλοκα... Αν αυτή τη στιγμή το καπάκι σου "φοράει από τη μάνα του" λάμπα Τ5 8 βατ, δεν είναι τόσο δεδομένο ότι μπορείς απλώς να κουμπώσεις μια λάμπα Τ5 περισσότερα βατ. Δεν πρόκειται δηλαδή απλώς για ένα ντουί όπως αυτά με τους βιδωτούς γλόμπους... Το πρόβλημα είναι το μήκος (διαφορετικά βατ είναι συνήθως και διαφορετικό μήκος) αλλά και το μπάλαστ που δε μπορεί συνήθως να οδηγήσει όσα βατ θέλεις...

Ένας φωτισμός περίπου 0,5 βατ/λίτρο θεωρείται επαρκής για μια ποικιλία φυτών χαμηλών απαιτήσεων. Από κει και πέρα υπάρχουν κάποια φυτά όπως αυτά που ανέφερες (ανούμπιες, φτέρες, βαλισνέριες, μος) που μπορούν να επιβιώσουν με ακόμα χαμηλότερα επίπεδα φωτισμού, ενδεχομένως και με το φωτισμό που διαθέτει αυτή τη στιγμή το ενυδρείο σου. Για παράδειγμα το ενυδρείο που παρουσιάζω εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60776 λειτουργεί με μια Τ5 13 βατ.

Αν αποφασίσεις πάντως να αναβαθμίσεις το φωτισμό σου, νομίζω πως οι λύσεις που έχεις είναι οι παρακάτω:
  1. Προσθήκη στο καπάκι σου μιας λεντοταινίας 60 εκατοστών (όσο και το μήκος του ενυδρείου). Οι λεντοταινίες αυτές υπάρχουν σε διάφορες εκδοχές με απόδοση περίπου 4, 7 ή 14 βατ ανά μέτρο και για να λειτουργήσουν απαιτούν και το αντίστοιχο τροφοδοτικό.
  2. Προσθήκη στο καπάκι μιας επιπλέον λάμπας Τ5 με το αντίστοιχο μπάλαστ, όπως αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2279. Φυσικά θα χρειαστεί τρυπήματα και μετατροπές...
  3. Κατάργηση του καπακιού και προσθήκη ενός overtank φωτιστικού όπως αυτό https://www.azores.gr/component/virt...=242&Treeid=55. Το συγκεκριμένο φωτιστικό μπορεί να λειτουργήσει με μία ή με δύο λάμπες Τ5 24 βατ.
Με όποια από τις παραπάνω επιλογές, αν μείνεις κάτω από το 0,5 βατ/λίτρο, η χρήση οποιουδήποτε λιπάσματος (εκτός ίσως από καμιά ταμπλετούλα) είναι όχι μόνο περιττή αλλά ίσως και επικίνδυνη να σε γεμίσει άλγες...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-03-12, 16:32
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

φυσικα αν τα χερια σου πιανουν μπορεις να βγαλεις το μπαλαστ και να βαλεις ενα ντουι οπως εκανα εγω και να βαλεις οτι λαμπα watt θελεις...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-03-12, 21:24
Ex.Al.Os Ο χρήστης Ex.Al.Os δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

neos το ποστ σου με βοήθησε πολύ!! φαντάζομαι και πολλούς αρχάριους που είχαν ίδιες απορίες με εμένα!! Επίσης το ενυδρείο σου πολύ όμορφο! μπράβο!! κάπως έτσι φαντάζομαι και εγώ το δικό μου.
Ναι κατάλαβα ότι το μανίσιο μπάλαστ δεν θα σηκώνει μεγαλύτερη λάμπα σε βατ, μιας και γράφει πάνω του ότι είναι 8w. Την 3η επιλογή την αποκλείω γιατί με την υγρασία που έχουμε εδώ δεν θα σήκωνε ανοιχτό ενυδρείο. Τώρα για το 1ο δεν ξέρω και πολλά από λεντοταινίες (τιμές, καταστήματα που τα πουλάνε κλπ). Σκεφτόμουν το 2ο, αλλά δύσκολα να χωρέσουν 2 μπαλάστ στο καπάκι μου, οπότε φεύγει το μικρό έρχεται κάτι μεγαλύτερο.
Επίσης θέλω να κάνω μια αγορά που θα χρησιμέψει σε ένα μελλοντικό, ίσως, μεγαλύτερο ενυδρείο. Η πατέντα του johnb μάλλον θα ήταν το ιδανικότερο -οικονομικότερη λύση συν την ευελιξία στο μέγεθος- δεν αλλάζεις φωτιστικό σε κάθε επίπεδο αλλά μόνο την λάμπα!! Δεν μου χε περάσει από το μυαλό κάτι τέτοιο!! τώρα στον επίλογο μου άρεσε πολύ η ιδέα!! Κυριακή θα έχει μαστορέματα!!
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν το ναρκωτικό... πάντα θες να πας σε κάτι πιο ''σκληρό''...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εύκολα φυτά και δύσκολα φυτά mikrosaquaristas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 27-04-11 08:55
Eλάχιστος φωτισμός σε ενυδριάκι για φυτά kalaxan Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 29-09-09 17:08
Aπαραίτητος φωτισμός για φυτά!!! StelMex Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 32 26-01-09 14:38
Φωτισμός σε φυτά Iznogoud Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 14-04-08 19:08
Φωτισμός και φυτά - Αρχικά αποτελέσματα kai απορίες vsavvas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 19-03-03 20:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04651 seconds with 13 queries