Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-04, 19:18
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΗ!!!

Παιδιά δεν το πιστεύω τι έπαθα! Σας είχα γράψει ότι είχα πάρει ένα αληθινό φυτό (anubias barteri) από το Quiko όπου μου είπανε ότι είναι ανθεκτικό και έχει σκληρά φύλλα οπότε δεν θα μου το φάνε τα ψαράκια… Ήταν μέσα σε ένα γλαστράκι με τρύπες. Ρώτησα τον Χάρη αν πρέπει να το βγάλω από το γλαστράκι για να το φυτέψω στο χαλίκι και μου είπε «όχι το φυτεύεις όπως είναι». Το πίστεψα επειδή και στα δύο βιβλία για τα ενυδρεία που έχω πάρει, δείχνει ότι τα φυτεύουν με γλαστράκι. Δεν είδα ότι είχε μέσα κετσέ. Ο lasal μου είπε να το βγάλω από το γλαστράκι και να το δέσω με πετονιά επάνω στον κορμό driftwood που έχω. Μου είπε ότι το γλαστράκι και ο κετσές ή βαμβάκι που έχει μέσα είναι μόνο για να συντηρείται το φυτό μέχρι το φύτεμα. Καλώς λέω, θα το κάνω. Καθυστέρησα με τα τρεχάματα που είχα με την απόλυσή μου, δεν είχα και πετονιά κι έπρεπε να ψάξω για μαγαζί που να έχει στο κέντρο και τέλος πάντων είπα να κάνω σήμερα μια αλλαγή νερού, να σκαλίσω το χαλίκι με ένα πιρούνι να αεριστεί και να κάνω κι αυτό. Το βγάζω το φυτό από το γλαστράκι και τι να δω!! Είχε μέσα από αυτό το σφουγγάρι το πράσινο που τρίβεται άμα το πιάσεις που έχουν τα ανθοπωλεία! Ε.. αυτό δεν είναι τοξικό για τα ψάρια; Επιπλέον βλέπω το νερό στον κουβά που είναι άσπρος να είναι πράσινο!! Δεν φαινόταν μέσα στο ενυδρείο. Γι’ αυτό, υποψιάζομαι, ότι είχα τόσους θανάτους… Μου ψόφησαν προχθές το δεύτερο gourami dwarf, χθες ένα θηλυκό Γκάπι, και σήμερα άλλο ένα θηλυκό Γκάπι κι ένα αρσενικό και το kissing gourami μου που ήταν ζωηρότατο μέχρι χθες, δεν φαινόταν καλά το πρωί!! Χθες όπως σας έγραψα πήγα και ψώνισα εκτός από πετονιά και δύο τεστ. Αμμωνίας και νιτρήτη. Σας είπα ότι τα έκανα χθες το βράδυ και μου βγήκαν και τα δύο μια χαρά!! Και όπως σας είχα γράψει, είχε σταθεροποιηθεί η κατάσταση και δεν είχα άλλους θανάτους εδώ και δέκα μέρες μέχρι προχθές. Νομίζω ότι φταίει το σφουγγάρι τελικά. Τι λέτε; Αν είναι αυτό, ο Χάρης είναι ασυγχώρητος για μένα… Στεναχωρήθηκα πολύ…
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-04, 02:53
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Αυτο ειναι θα ελεγα τουλαχιστον εγκληματικο αν ισχυει.Δεν επιτρεπεται μια εταιρια που ασχολειται με αυτο το αντικειμενο να χρησιμοποιει τοξικα υλικα.Και δεν μιλαω για το μαγαζι αλλα για τον προμηθευτη του.
Πιστευω οτι αν ισχυει κατι τετοιο θα σηκωνε μεχρι και μηνυσεις.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-04, 03:11
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το υλικο που περιγραφει η Εφη δεν ειναι τοξικο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-04, 03:36
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή χαρης

παλι ξαναχτυπησε αυτος ο χαρος !!!!! ο χαρης των ψαριων!!!! ηθελα να πω!!! τελικα οτι και να το πεις αυτο το παιδι δεν προκειται να μαθει!! δεν πιστευω ο προμηθευτης να το εστειλε σ αυτο το σφουγγαρι ανθοπωλειου.ως τωρα πουθενα δεν ειδα φυτα ενυδρειου ετσι.μου φαινεται καμια τρελη πατεντα του χαρουλη θα ειναι!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-04, 13:42
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Καλημέρα και καλή εβδομάδα!!

Είμαι απαρηγόρητη... Το πρωί που σηκώθηκα ειδα και το kissing gourami και τον Μονομάχο μου τέζα... Θα σαλτάρω στο τέλος και θα λένε αυτή πήγε από ενυδρείο... Τέτοιο σφουγγάρι ήταν παιδιά, τώρα αν δεν είναι τοξικό όπως λέει ο Τόλης τι να πώ; Πάντως το νερό στον κουβά ήταν πράσινο κι αυτό δεν μου φαίνεται και τόσο καλό.. Το πρωί που ψάρεψε τα νεκρά ψαράκια ο άνδρας μου μου είπε ότι είχε και σφήγγα μέσα στο ενυδρείο! Όλα τα παράξενα σε μένα συμβαίνουν μου φαίνεται.. Πως μπήκε αφού το έχω κλειστό από πάνω; Ίσως να πρόλαβε χθές που άλλαζα νερό. Τι άλλο μπορεί να φταίει; Παρεπιμπτόντως τα 3 τα χρυσόψαρα τα έβγαλα χθές και τα έβαλα στο μικρό το ενυδρειάκι των 15 λίτρων. Τα άλλα δυο δεν χωράνε.. Αυτά τα νέα... Καλό απόγευμα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-01-04, 13:49
salcon Ο χρήστης salcon δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Τελικα με αυτα και αυτα τι εχει μεινει Εφη μεσα?
__________________
Γιαννης



Μηνιαίες συναντήσεις ΠΣΦΕ - Κλιμάκιο Βόρειας Ελλάδας Είστε όλοι καλεσμένοι!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-01-04, 14:10
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Απογραφή...

Καλημέρα Γίάννη.. Άστα... Τώρα έβαλα μέσα έναν άλλο Μονομάχο που τον πήρα το Σάββατο και τον είχα σε γυάλα (λές και το ήξερα ότι θα χάσω τον άλλο..), 3 αρσενικά Γκάπι, 1 θηλυκό - η μαμά, τα 12 Γκαπάκια (αυτά απορώ πως άντεξαν;;; μήπως επειδή ειναι κοντά στην επιφάνεια, 1 χρυσόψαρο comet, 1 red cap, 3 red eye, 1 catfish albino Cory, 1 gourami opaline, 1 Molly gold, 1 tiger Green Barb και 1 scat.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-04, 09:49
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Εφη πρεπει το γρηγοροτερο να παρεις τα απαρετιτα test και να κανεις αμεσος μετρησεις.Οπως το ακουω δεν μου φενεται για δηλητηριαση αλλα μαλλον για υπερβολικη αμωνια....
Κανε συχνες αλλαγες νερου στο ενυδρειο και παρε τα τεστ το γρηγοροτερο αν ειναι αυτο να προλαβουμε τα αλλα ψαρακια σου....




Φιλικα Θανασης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-01-04, 12:55
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

κανε μικρες αλλαγες νερου καθε 2 μερες και ταιζε μερα παρα μερα ελαχιστα .

και μην παρεις αλλα ψαρια μεχρι να στρωσει λιγο το ενυδρειο
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-01-04, 21:47
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

χχχμμμμμ.......
Εχουν μπερδευτεί πολλά θέματα σε δυο τοπικ.

Η Εφη στο άλλο τοπικ έγραψε ότι έκανε μετρήσεις με 0 αμμωνία και nitrites, σωστά; Αρα απο άποψη κύκλου είναι στρωμένο.
Τωρα βεβαια προέκυψε το θέμα αν είναι τοξικό ή όχι αυτό το πράμα στο φυτό, ή αν φταίει κάτι άλλο. Αυτό το 'πράμα' μπορεί να μην είναι τοξικό όπως λέει ο Τόλης, αν είναι όμως ικανό να χρωματίσει το νερό δεν νομίζω να είναι ότι το καλύτερο....
Πιθανόν βεβαια με τόσους θανάτους, φόρτο, σίγουρα πέρασε μια περίοδος με αυξημένη αμμωνία και νιτρώδη, τα ψαράκια περάσαν αρκετό στρες. Δεν αποκλέιεται να υπάρχει κάποια αρώστια...

Σε οτιδήποτε περίπτωση η συμβουλή του koulio ποιο πάνω είναι η καλύτερη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-01-04, 02:46
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Θα πρέπει να πάρεις και τεστ για νιτρικά άλατα. Πιστεύω ότι θα είναι στα ύψη!!! Αυτό ίσως είναι και η αιτία που χάνεις (αυτόν τον καιρό) τα ψάρια σου.
Το ενυδρείο σου έχει στρώσει που σημαίνει όλη αυτή η αμμωνία που είχες όσο έστρωνε το ενυδρείο σου (λόγω μεγάλο όγκο ψαριών στα λίτρα σου) έχει μεταβολιστεί σε νιτρικά άλατα. Αν τα νιτρικά είναι ψηλά (>30-40 mg/l) τότε έχεις πρόβλημα. Η λύση είναι αυτό που είπε ο koulio.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-01-04, 21:58
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Λογικά, αν κάνει αλλαγές νερού τακτικά, δεν πρέπει να έχει Νιτρικά τόσο ψηλά.
Εγώ αυτό που μπορώ να φανταστώ, με την σύνθεση των ψαριών, είναι ότι μέσα στο ενυδρείο πρέπει να υπάρχει αρκετό στρες, χωρίς αυτό να είναι ορατό. Παράλληλα, 45 μέρες λειτουργίας ενός ενυδρείου δεν είναι αρκετές για πολλά ψάρια, μάλλον είναι νωρίς….
Για δείτε το θέμα και από αυτή την μεριά…
Η λύση παραμένει αυτό που έγραψε ο koulio, και ειδικά λίγη τροφή και όχι άλλα ψάρια…
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-04, 18:40
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή Kαλησπέρα..

Nα'μαι κι εγώ ... χάθηκα μια εβδομάδα επειδή είχα τρεχάματα και δουλειές.. πιο πολλές δουλειές έχω τώρα μου φαίνεται παρά όταν δούλευα στο γραφείο! Τα τελευταία νέα από το ενυδρείο για όσους έχουν περιέργεια ή ενδιαφέρονται είναι ότι έδωσα το τιγράκι στον Αμαζόνιο επειδή μου έφαγε τις ουρές από τα γκάπι και μου τα ψόφησε. Ξέρω ξέρω μου τα ειπατε κι εγώ δεν άκουσα... δεν το είδα να το κάνει, απλά ξύπνησα ένα πρωί και τα βρήκα έτσι. Πήρα τον Δημήτρη του Αμαζονίου της Ανθέων που ψωνίζω και μου είπε ότι σίγουρα το έκανε το τιγράκι το βράδυ... έπαθα...την ημέρα αγγελούδι.. μου ψόφησαν στην αρχή της εβδομάδας πριν από αυτό και το scat, το μόλλυ, το γκουράμι οπαλίνα και ο καινούριος μονομάχος και τα έπαιξα τελείως... Οπότε αποφάσισα ότι δεν θέλω διάφορα τροπικά γιατί δεν αντέχω άλλο και χαμήλωσα την θερμοκρασία στους 24 (αυτά μετά από συζήτηση με τον κυρ Δημήτρη) και έχω μόνο τα χρυσοψαροειδή, τα 3 red eye, 1 γατόψαρο cory, albino που μου έμειναν και γκάπι που πήγα και πήρα προχθές. Τέρμα με τα άλλα.. άλλωστε έχω ξετρελλαθέι με τα γκάπι! Τα 12 μωρά γκάπι είναι μια χαρά και μεγαλώνουν. Τεστ για νιτρώδη άλατα δεν πήρα γιατί έχω ξοδέψει πολλά τελευταία και τώρα δείχνουν τα πράγματα να έχουν ησυχάσει. Ακολουθώ τις συμβουλές του coulio. Εν κατακλείδι αν ψοφήσουν και τα άλλα τροπικά εγώ θέλω να έχω μονο χρυσόψαρα και γκάπι. Ότι μπορώ κάνω.. Αυτά...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-01-04, 21:48
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

<<< οτι μπορω κανω>>>
αυτη η φραση δεν υπαρχει στο λεξιλογιο του board, γιαυτο λοιπον αρχισε να την σβηνεις και απο το δικο σου

τα πραγματα ειναι απλα ,,, συνεχισε με τα ψαρια που εχεις χωρις να προσθεσεις αλλα ,ακομα και αν καποιο ψαρι πεθανει μεχρι να στρωθει το ενυδρειο καλα ΚΑΛΑ!!!
ταιζετα με φειδω , και με τις εβδομαδιες αλλαγες νερου θα στρωσουν τα πραγματα.

ειναι παρα πολυ πιθανο να χασεις και καποιο αλλο ψαρι αν εχει πειραχθει απο την αμμωνια π.χ.
φροντισε καποια στιγμη να προμηθευτεις τα απαραιτητα τεστ
και ολα θα παρουν το δρομο τους.


Π.Σ τωρα το τι γνωσεις μπορει να εχει ο <<ΚΥΡ.ΔΗΜΗΤΡΗΣ >> ΔΕΝ το γνωριζω γιαυτο και επιφυλασομαι
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-01-04, 16:12
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Αυτό κάνω Μάνθο... ......... Γιατί δεν μπορώ να λέω κάνω ότι μπορώ δηλαδή; Εχει λογοκρισία εδώ; Νομίζω ότι τώρα επιτέλους έστρωσε.. Δεν έχω σκοπό να πάρω άλλα ψάρια έτσι κι αλλιώς. Από τότε που έβαλα μισό φακελάκι filter starter δεν είχα άλλες απώλειες και άρχισε να σχηματίζεται μια καφέ ουσία στα φύλλα απο τα υφασμάτινα φυτά και στις πετρούλες που υποψιάζομαι ότι έχει σχέση με το filter starter και σημαίνει ότι τα ωφέλιμα βακτηρίδια σχηματίστηκαν επιτέλους!! Σε προηγούμενα post αναφέρω ότι είχα κάνει τεστ αμμωνίας και νιτρήτη και δεν είχα καθόλου. Ο Δημήτρης του Αμαζονίου έχει δυο μαγαζιά και ασχολείται μ'αυτά πάρα πολλά χρόνια ίσως πιο πολλά από ότι εσύ... να μην ξέρει αποκλείεται.. να μου λέει παραμύθια για άλλο σκοπό δεν ξέρω, ίσως.. Καλό σου απογευμα!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-01-04, 17:00
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi
Ο Δημήτρης του Αμαζονίου έχει δυο μαγαζιά και ασχολείται μ'αυτά πάρα πολλά χρόνια ίσως πιο πολλά από ότι εσύ... να μην ξέρει αποκλείεται.. να μου λέει παραμύθια για άλλο σκοπό δεν ξέρω, ίσως.. [/color]
Δηλαδη με οσα εχεις ακουσει σε αυτο το board στην κατηγορια μαγαζια δεν το εχεις πιθανο????
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-01-04, 17:10
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi
[ Ο Δημήτρης του Αμαζονίου έχει δυο μαγαζιά και ασχολείται μ'αυτά πάρα πολλά χρόνια ίσως πιο πολλά από ότι εσύ... να μην ξέρει αποκλείεται.. να μου λέει παραμύθια για άλλο σκοπό δεν ξέρω, ίσως..![/color]
Τον εχω τσεκαρει πολλες φορες....εχει πει διαφορα...δεν ξερω αν το κανει απο αδιαφορια...αγνοια ή για καποιο αλλο σκοπο αλλα κατα την γνωμη μου ειναι απο τα μαγαζια στα οποια πρεπει να πηγαινεις διαβασμενος.

Το οτι εχει δυο μαγαζια δεν μου λεει τιποτα και δεν σημαινει οτι εχει γνωσεις.

Αν εννοεις σαν δευτερο μαγαζι τον Αμαζονιο στην Αγγελακη δεν ειναι δικο του αλλα του αδελφου του αν δεν κανω λαθος.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-01-04, 20:22
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Δεν αποκλείω τίποτα, απλά μου είναι λίγο δύσκολο να πιστέψω ότι τόοοσα χρόνια που ασχολείται δεν ξέρει! Δεν έχει ένα απλό pet shop με διάφορα! Μπορεί να μην ενδιαφέρεται απλώς ή να δίνει λάθος συμβουλές σκεπτόμενος ότι αν της ψοφήσουν τα ψάρια θα μου κάνει πάλι κατανάλωση... Αυτά τα είχα υπόψη μου έτσι κι αλλιώς... Από ότι κατάλαβα τον αδελφό του στην Αγγελάκη τον έχετε σε πιο μεγάλη εκτίμηση ε;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-01-04, 00:38
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Αν και στο μαγαζι του επικρατει χαος...ειναι πιο ευγενικος...εχει αρκετα καλες τιμες...και αγαπαει αυτο που κανει αν και δεν ειναι πολυ ενημερωμενος για τις τελευταιες εξελιξεις στον χωρο.
Τουλαχιστον λεει καποια πραγματα που ειναι σωστα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-01-04, 01:44
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi
Από τότε που έβαλα μισό φακελάκι filter starter δεν είχα άλλες απώλειες και άρχισε να σχηματίζεται μια καφέ ουσία στα φύλλα απο τα υφασμάτινα φυτά και στις πετρούλες που υποψιάζομαι ότι έχει σχέση με το filter starter και σημαίνει ότι τα ωφέλιμα βακτηρίδια σχηματίστηκαν επιτέλους!!
Αυτή η καφέ ουσία δεν είναι ωφέλιμα βακτηρίδια αλλά καφέ άλγη και ταυτόχρονα σημάδι ότι έχει στρώσει το ενυδρείο σου.
Καλώς την δέχτηκες.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-01-04, 03:31
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi
Αυτό κάνω Μάνθο... ......... Γιατί δεν μπορώ να λέω κάνω ότι μπορώ δηλαδή; Εχει λογοκρισία εδώ; . Ο Δημήτρης του Αμαζονίου έχει δυο μαγαζιά και ασχολείται μ'αυτά πάρα πολλά χρόνια ίσως πιο πολλά από ότι εσύ... να μην ξέρει αποκλείεται.. να μου λέει παραμύθια για άλλο σκοπό δεν ξέρω,

φυσικα και εχει λογοκρισια οποιος εδω μεσα λεει << παιδια δεν μπορω να το κανω .......>>> τον μαστιγωνουμε


εγω ειπα οτι τον Κ.δημητρη δεν τον ξερω και επιφυλασομαι.!!! αν θυμασαι!!!! δεν μπορω να ξερω και ολους του μαγαζατορες τις ελλαδας!!!
Τωρα οσο αφορα τα χροναι που ασχοληται ο καθενας και αν αυτα του εξασφαληζουν την εμπειρια ?????? αυτο σχετικο ειναι
εχω γνωρισει ανθρωπους με περισοτερα χρονια και στην ηλικια και στην εμπειρια (( υποτηθεται )) και εχουν μεινει στις λυσεις που ειχαν το 1970 π.χ φιλτρα βυθου >> και δεν λενε να ξεκολησουν απο εκει.,
Αλλα και ανθρωπους που ασχολουνται λιγοτερα χρονια απο μενα, ασχοληθηκαν 2-3 ειδη ψαριων αποκλειστικα και η εμπειρια τους ειναι .....μεγαλυτερη απο την δικαια μου.


P.S ειπα ποτε εγω πως ειμαι ειδημων στο ειδος και δεν το θυμαμαι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07622 seconds with 12 queries