Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-01-11, 13:52
Το avatar του χρήστη manos147
manos147 Ο χρήστης manos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα εξωτερικά είναι σαν τα εξωτερικά φίλτρα, τα τροφοδοτείς με νερό με αντλία και σωλήνα (PVC ή tube) και πάνε έξω από το ενυδρείο..

Τα εσωτερικά είναι σαν τα εσωτερικά φίλτρα, πάνε μέσα στο ενυδρείο (τα μεγάλα πάνω μέσα στο sump).

Ένας από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές: Deltec

Απο τιμές είναι τα ίδια ?

Δηλαδή ένα εσωτερικό με ένα εξωτερικό της ίδιας εταιρείας και για τα ίδια λίτρα θα έχουν την ίδια πάνω-κάτω τιμή...?

http://www.theaquariumsolution.com/d...-skimmer-turbo αυτό τι λες θα μου κάνει ?
-------------------------
Γνώμες για αυτά ?

http://www.marinedepot.com/AquaC_Rem...PSHOSI-vi.html

http://www.marinedepot.com/AquaC_Rem...PSHOSI-vi.html

http://www.marinedepot.com/Aqua_Medi...PSHONW-vi.html

Και αν μπορεί κάποιος να μου πει τις διαφορές των 2 πρώτων..???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos147 : 08-01-11 στις 13:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-01-11, 14:24
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

εφοσον το ενυδρειο σου ειναι 180 λιτρα και απο τι καταλαβα δεν εχεις sump , θα σου προτεινα χωρης δευτερη σκεψη να πας σε εξωτερικο κρεμαστο skimmer , γιατι εσωτερικο θα χασεις αρκετο χωρο μες στο ενυδρειο και οπτικα δεν θα ειναι και τοσο ομορφο, ασε που θα πρεπει να κανεις πατεντα τρυπας στο καπακι να βγενει το κυπελο απεξω και αλλες φασαριες.
Οποτε για μενα η πιο καλη και οικονομικη επιλογη ειναι το Blue της aquamedic απο osmosisaquarium καπου στα 145, απο δευτερα - τριτη θα το εχω για ενα δευτερο ενυδρειο FO που ετοιμασα, οποτε θα μπορω να σου πω εντυπωσεις απο ποιοτητα κατασκευη - θορυβο - λειτουργια skimming.
Aν και η aquamedic εχει κορυφαια skimmer , στο ενα FO μου εχω το turboflotor multi 1000 SL και ειναι απιστευτο σκιμερ, τελειως αθορυβη η αντλια του με 2500λ/ω ροη , οποτε λογικα και του blue με 1200λ/ω ροη θα ειναι παντελως αθορυβη.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-01-11, 14:37
Το avatar του χρήστη manos147
manos147 Ο χρήστης manos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ψάχνω απο το πρωι και έχω καταλήξει στα επόμενα 3...



Αυτό που δεν ξέρω είναι την αξιοπιστία της κάθε εταιρείας, τις διαφορές τους, την σχέση τιμής / απόδοσης που έχουν και την ευκολία στην χρήση του κάθε ενός....

Σαν πρώτη - "άσχετη" άποψη, λέω να πάω προς το aquamedic 1000 blue.

Περιμένω απόψεις παίδες....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-01-11, 14:50
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

εαν εχεις την οικονομκη δυνατοτητα να πας στο aquamedic turboflotor Multi 1000 SL τοτε μην το ψαχνεις πολυ , το εχω οπως σου ειπα και ειναι κορυφη , κοιμαμαι διπλα ακριβως στο ενυδρειο και δεν ακουγεται απολυτος τιποτα.
Ειναι το πιο δυνατο απο ολα που εχεις οποτε θαχεις τελειο σκιμαρισμα, το tunze νωμηζω ειναι εσωτερικο, και το deltec εχει την ανλτια εκτος νερου μες στο σκιμερ αποτε δεν ξερω απο θορυβο τι θα λεει .
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-01-11, 15:26
Το avatar του χρήστη manos147
manos147 Ο χρήστης manos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmis1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
εαν εχεις την οικονομκη δυνατοτητα να πας στο aquamedic turboflotor Multi 1000 SL τοτε μην το ψαχνεις πολυ , το εχω οπως σου ειπα και ειναι κορυφη , κοιμαμαι διπλα ακριβως στο ενυδρειο και δεν ακουγεται απολυτος τιποτα.
Ειναι το πιο δυνατο απο ολα που εχεις οποτε θαχεις τελειο σκιμαρισμα, το tunze νωμηζω ειναι εσωτερικο, και το deltec εχει την ανλτια εκτος νερου μες στο σκιμερ αποτε δεν ξερω απο θορυβο τι θα λεει .
Όντως το tunze είναι εσωτερικό, οπότε ακυρώνεται...

Για τα 2 της aquamedic περιμένω να μου πεις εντυπωσεις και απο το blue και να καταλήξω σιγά σιγά...

Κοίτα αν πρέπει να παω στο muti 1000 sl και δεν μπορεί να με καλήψει το 1000 blue, θα πάω... αλλά σίγουρα αν και απο τα 2 θα πάρω τα ίδια αποτελέσματα τα 100 ευρώ παραπάνω δεν θα ήθελα να τα πετάξω... καταλαβαίνεις τι εννοώ έτσι ?

Εκτός απο την διαφορετική αντλία, τι άλλο διαφορετικό έχουν ???
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-01-11, 15:35
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos147 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως το tunze είναι εσωτερικό, οπότε ακυρώνεται...

Για τα 2 της aquamedic περιμένω να μου πεις εντυπωσεις και απο το blue και να καταλήξω σιγά σιγά...

Κοίτα αν πρέπει να παω στο muti 1000 sl και δεν μπορεί να με καλήψει το 1000 blue, θα πάω... αλλά σίγουρα αν και απο τα 2 θα πάρω τα ίδια αποτελέσματα τα 100 ευρώ παραπάνω δεν θα ήθελα να τα πετάξω... καταλαβαίνεις τι εννοώ έτσι ?
το Blue καλυπτει μεχρι 400 λιτρα ενυδρειο ανετα , το SL mexri 1000 λιτρα, απλα αν ποτε στο μελλον φτιαξεις ενα ενυδρειο πανω απο 400 λιτρα τοτε το blue θα σου ηταν αχρηστο , το SL θα μπορουσες ανετα να το βαλεις.
Εγω εχω 2 ενυδρεια FO , 210 λιτρα εκαστο και στο ενα εχω το SL και στο αλλο θα μπει το blue . Ισως το ενα καπια στιγμη στο μελλον γηνει μεγαλητερο κοντα στα 400 λιτρα , το αλλο με τιποτα.
Οποτε αν δεν εχεις προοπτικη για μεγαλητερο ενυδρειο στο μελλον το blue ειναι οτι καλητερο , δεν υπαρχει λογος να παταξεις 100 ευρω παραπανω.
Το σκιμερ σιγουρα ειναι φοβερα καλο και αξιοπιστο , η aquamedic ειναι απο τις πιο κορυφαιες εταιριες.

το blue εχει και ετοιμη τρυπουλα στο δοχειο (φενεται στις φωτο) να βαλεις σωληνακι και να παει σε μεγαλυτερο δοχειο να αδιαζει το ποτηρι ωστε αν ληψεις διακοπες πολυ καιρο να μην ξεχυλειση το ποτηρι.

η αντλια του Blue ειναι μικροτερη 1200λ/ω απο του SL 2500λ/ω . και οι δυο εχουν φτερωτες βελονοειδες για να σπανε τον αερα προς το σκιμερ , απο κει και περα λιγο πολυ η λειτουργια των σκιμερ ειναι η ιδια . Με το blue εισαι και πιο οικονομικος απο καταναλωση , 12watt η αντλια του ενω του SL ειναι 37watt

Θα το εχω στα χερια μου δευτερα η τριτη οποτε θα σου πω , αν και δεν νωμηζω οτι χρειαζεται να αναφερω κατι ιδιεταιρο , το σκιμερ ειναι καλο.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-01-11, 17:28
Το avatar του χρήστη manos147
manos147 Ο χρήστης manos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ πολύ Jimmy, ήσουν κατατοπιστικότατος.... οπότε περιμένω απο εβδομάδα τα νέα σου και αν είναι όλα οκ με το blue προχωράω...
-------------------------
Κάτι άλλο τώρα,

Έχω σκοπό να βάλω 20 κιλά ζωντανό βράχο στο ενυδρείο και άλλα 5 νεκρο ,ίσως και τα 25 να είναι ζωντανός δεν έχω αποφασίσει ακόμα, το θέμα είναι πως δεν έχω καταλάβει εαν και τι φίλτρα θα πρέπει να χρησιμοποιήσω, γιατί διαβάζω πως μόνος του ο βράχος θα μπορεί να καλύψει την ανάγκη φιλτρανσης του ενυδρείου....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos147 : 08-01-11 στις 17:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 12-01-11, 20:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15393
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
fish only με live rock(Παρουσίαση)...... TAN Fish Only 11 02-04-05 00:50
live rock nhreas Θαλάσσια Βιολογία 23 30-04-04 11:32
pluged live rock apo tsimento ??? Anonymous Παραλία - Beach Bar 33 25-02-04 22:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04398 seconds with 13 queries