Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-13, 00:40
Το avatar του χρήστη aNe
aNe Ο χρήστης aNe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2009
Περιοχή: Αγια Παρασκευη Αθηνα
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή Πολλη αλγη, τι φταιει;

Καλησπερα
Αντιμετωπιζω προβλημα με διαφορες αλγες στο ενυδρειο μου.Εχει ξεκινησει περιπου 1 μηνα αλλα με πρασινη και λιγο καφε και πιστευα οτι θα φυγουν και οτι αυτο συνεβη επειδη το ενυδρειο ηταν 'φρεσκο'.Αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο εχω παρα πολλες αλγες. Συμπληρωνω και την φορμα για καλυτερη διαγνωση.

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα: 54
Τυπος ενυδρειου: φυτεμενο
Χρονος λειτουργιας: 2 μηνες
Υποστρωμα και ποιο: οχι
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): 14 w , 1 λαμπα τ8
Φωτοπεριοδος: 8 ωρες (15:00- 23:00)
Παροχη CO2: ναι
Χρηση excel: οχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε: seachem flourish
Ταμπλετες λιπανσης:
οχι
Προγραμμα λιπανσης: 1 φορα την εβδομαδα
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): 1 - 2 φορες την εβδομαδα 30 %
Θερμοκρασια:25
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:0
ΝΟ2:0
ΝΟ3:10
ΡΗ:7.2
Φιλτρανση: 220 lt/h
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):3 fe 1 male guppies 2 nerite snails 2 apple snails
Ειδη φυτων:Java moss,cryptocoryne balansae,Limnophila sessiliflora,anubias barteri var. nana,echinodorus bleheri.
Ποτε εμφανιστηκε:1 μηνα πριν

Φωτο:

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0081.jpg
Εμφανίσεις:  367
Μέγεθος:  79,4 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0082.jpg
Εμφανίσεις:  363
Μέγεθος:  98,6 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0083.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  79,4 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0084.jpg
Εμφανίσεις:  339
Μέγεθος:  84,3 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0085.jpg
Εμφανίσεις:  319
Μέγεθος:  74,5 KB
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-03-13, 22:25
dimost Ο χρήστης dimost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: λαμια
Μηνύματα: 489
Προεπιλογή

χωρις να ειμαι ειδικος σου λεω τι παρατηρησα
εχεις λιγο και ισως κακης ποιοτητας φωτισμο
υποψιαζομαι οτι λιπαινεις υπερβολικα
προσθεσε γαριδες αμανο (νομιζω οτι τρωνε αλγες)
το co2 ειναι diy? μαλλον κατι δε δουλευει σωστα
κανε ανα δυο μερες 30% αλλαγες νερου για λιγο καιρο
εγω θα κατεβαζα και την θερμοκρασια στο 22
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-13, 22:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα τα φυτα σου δε νομιζω πως χρειαζονται λιπασματα, ειναι και σχετικα νεο το ενυδρειο, εχεις και μια δυσαναλογια λιπανσης-φωτισμου ο οποιος ειναι μαλλον ανεπαρκεις... τι αλλο θες?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-13, 23:00
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Φίλε μου καταρχήν μπράβο για το ενυδρείο σου γιατί μου αρέσει πολύ. Οι έξαρση άλγης προκαλείται απο ανισορροπία στα συστατικά τα οποία θρέφουν τα φυτά. Θες λιγότερο φώς, περισσότερη λίπανση, θες ασταθές CO2 κάτι κάνει την ζημιά.

Πιστεύω οτι στην περίπτωσή σου φταίει κατα κύριο λόγο ο ελλειπής φωτισμός. Μην αυξήσεις την φωτοπερίοδο, δεν έχει νόημα, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δώσεις περισσότερα watt στον φωτισμό. Τώρα με οποιό τρόπο... εξαρτάται απο τα $$ και την όρεξή σου.

Και το λίπασμα που βάζεις έχει λόγο στις άλγες. Αφού δεν έχεις επαρκή φωτισμό για να μεγαλώσουν τα φυτά σου οι άλγες εκμεταλεύονται την περίσσεια των θρεπτικώ συστατικών για να μεγαλώσουν εκείνες.

Τα νιτρικά σου είναι κάπως χαμηλά. Μην παιδευεσαι με 2 αλλαγές την εβδομάδα, κάνε μία την εβδομάδα για αρχή και μέτρα νιτρικά. Να είσαι γύρο στο 15-20. Η ιχθυοφόρτισή σου ακόμη είναι καλή οπώτε μην αγχώνεσαι.

Οι γαρίδες απο προσωπική άποψη δεν κάνουν τόσο καλή δουλειά με τις άλγες. Είναι όμως ωραία προσθήκη σε φυτεμένο ενυδρείο και αν σου αρέσουν να βάλεις. Προσοπικά δεν θα έβαζα έμβιο οργανισμό μόνο για να γλυτώσω απο την άλγη εκτός και αν μου άρεσε ούτως η άλλως.

Αν το CO2 σου είναι DIY άστο να τρέχει, μόνο προσπάθησε να παίζει σε σταθερή θερμοκρασία για να βγάζει σχετικά την ίδια ποσότητα όλη μέρα.

Η θερμοκρασία που έχεις τώρα είναι μέσα στα όρια για τα ψαράκια σου όπως και για τα φυτά σου. Περιθώρια έχεις αν θες να την κατεβάσεις. Ο κανόνας λέει οτι πρέπει να την κρατάς οσο το δυνατόν πιο σταθερή. Αν μπορέσεις κάποτε να πάρεις ένα controller για να σου δουλεύει ψύξη- θέρμανση με ακρίβεια είναι καλό. ¶λλωστε ερχεται καλοκαίρι και τα 54 λίτρα αλλάζουν σχετικά εύκολα θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-04-13, 12:00
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εμενα η πρωτη μου κινηση θαταν να κοψω το λιπασμα και μετα να ανεβασω φωτισμο. Τα φυτα δεν δειχνουν να τους λειπει φως ιδιαιτερα. Ολα εκτος της σεσιφλορα ειναι μετριεας εως πολυυυυ αργης αναπτυξης και ο παραπανω φωτοσμος δεν θα ωφελιση σε κατι στην παρουσα φαση που τα φυτα ειναι "πισω". Η σεσιφλορα μαζευει μπολικο πραγμα και σε μενα ευκολα το παθαινει, εγω θαλεγα να επιχειρησεις και με προσοχη διαλυμα χλωρινης νερου 1:19, 10-20 δευτερα μεσα τα φυτα χωρις τις ριζες και μετα ξεπλυμα σε νερο ενυδρειο εν ωρα αλλαγης πχ. Και λιγο εξτρα αντιχλωριο Νασαι ασφαλης.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-13, 12:16
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Έχω την εντύπωση πως σε κάποιες φωτο διακρινω κυανοβακτηριο,χωρίς βέβαια να είμαι απόλυτα σίγουρος μιας και αυτή την στιγμή μπαίνω από το κινητό....

Απο το λαπτοπ τωρα στις φωτο 2,4,5 εχεις και κυανοβακτηριο(μαζι με τριχοειδη).Καθαρισε οτι μπορεις(το κυανοβακηριο μπορεις να το ρουφηξεις απευθειας με το λαστιχο την στιγμη της αλλαγης και την τριχοειδη βγαλε οτι μπορεις με μια οδοντοβουρτσα)και κανε αρχικα συσκοτιση.Μετα βλεπεις πως θα παει.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-04-13, 02:20
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Ειχα το ιδιο πρόβλημα με εσενα και έκανα τα εξής.
Πρωτον, έκανα συσκότιση στο ενυδρειο για 3 μερες ωστε να μαλακωσει η τριχοειδής που ειχα και να αφαιρειται ετσι πιό ευκολα από το φυτό.
Δευτερον, εκοψα εντελώς το λίπασμα,
Τρίτον, μειωσα το φωτισμό,από τις 8 ώρες στις 6 και τωρα σταδιακα εχω αρχισει να ανεβαινω λιγο λιγο καθε εβδομαδα.
Τέταρτον, έβαλα μεσα sae για την τριχοειδή (έκαναν τρομερή δουλειά) και εξαφανιστηκε μεσα σε ενα μηνα ΕΝΤΕΛΩΣ!
Πέμπτον, βάλε και μερικους οτόκυκλους, όχι πλέκο, για την πράσινη άλγη, αν έχεις από αυτην.
Επίσης η λάμπα που εχεις δεν επαρκει και θα πρεπει καποια στιγμη να προσθεσεις άλλη μία.Καλυτερα πολύς φωτισμος σε watt και λίγες ώρες παρά λίγος σε μεγάλη διάρκεια.
Πρόσεξε και το διοξειδιο να δινει συνεχεια την ιδια ποσότητα χωρις διακυμανσεις.
Αλλαγες νερου κάθε εβδομάδα 30%
Καλή επιτυχία.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-04-13, 08:28
Το avatar του χρήστη 888
888 Ο χρήστης 888 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2013
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

με λιγότερα φυτά, σε ενυδρείο 10 ημερών... είχα ένα καφετί στρώμα από μπαμπάκι ύψους 1 cm!!! πάνω στα μοπάνια. Τριχούλες διάφορες, πολλές πάνω στα φυτά μου! Αρκετή άλγη στα τζάμια, περίπου στο μέσον(υψομετρικά) ήταν συγκεντρωμένη η περισσότερη. (Συνδιασμός jbl easystart + μανάντο που δεν έπλυνα! για υπόστρωμα και λίγο παραπάνω φωτισμός = έκρηξη άλγης)

¶κουσα κάποιο φίλο κι έβαλα 2 ancistrus... Την επόμενη μέρα το πρωι ΔΕΝ πίστευα στα μάτια μου!!!!
Τώρα τα δύο ξύλα μοπάνι που έχω είναι η λατρεία τους, τόπος ιερός! Γυαλίζει λέμε


τα παραπάνω είναι προσωπική noobάδικη εμπειρία κι όχι υπόδειξη!
Ψάξε λίγο ακόμη
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-04-13, 13:31
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 888 Εμφάνιση μηνυμάτων
(Συνδιασμός jbl easystart + μανάντο που δεν έπλυνα! για υπόστρωμα και λίγο παραπάνω φωτισμός = έκρηξη άλγης)
Nαι και εγω που το έπλυνα κάτι έγινε.
Το εχω χιλιομετανοιωσει που το χρησιμοποιησα μεσα στο ενυδρειο αυτο το υπόστρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-04-13, 13:39
Το avatar του χρήστη 888
888 Ο χρήστης 888 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2013
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

για να λέμε και τα καλά
1. μου αρέσει η σύνθεση-σύσταση και το look που έχει (σε συνδυασμό με διάσπαρτο χαλικάκι είναι ζουπερ!
2. Τα φυτά πάνε με χίλια !!!! (εύκολα φυτά 80% κλαδέματα)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-04-13, 01:32
Το avatar του χρήστη constantinos
constantinos Ο χρήστης constantinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Περιοχή: Παγκράτι, Υμηττός, Βύρωνας
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Όταν το έβαλες πήρες μετρηση σε σκληρότητες να δεις που ειχαν φτάσει?
Γιατι τα νουμερα που ειδα στις σκληρότητες, όταν μετά από 3 μερες εκανα μετρησεις, ήταν στο θεό.
Ασε που αν πάς να φτιαξεις κανα περιεργο σχεδιο με βουναλάκι όπως εγω και βαλεις κανα γατοψαρο μεσα, την άλλη μερα θα το βρεις αλλού για αλλού το manado.
Εχει περισεψει πάντως πάνω από 10 κιλά και θα το δώσω...Και όλο αν μπορουσα να το ξηλωσω από το ενυδρειο θα το έκανα.

Συγνωμη αν βγηκα off topic...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το ενυδρειο της γυναικας μου μετα απο πολλη δουλεια Stivv27 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 13 04-11-11 12:03
Φταιει το ξυλο??? Γιαννης Μ5 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 06-03-10 16:17
τι μπορει να φταιει; λατσε τζενη Αρχάριοι γλυκού νερού 11 06-02-10 00:20
δεν ξερω τι φταιει!!! Κυριάκος Ζωοτόκα 8 06-03-09 17:14
Τι φταιει; Θεοδωρος Bettas 10 07-01-08 19:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06995 seconds with 16 queries