Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 02-03-11, 18:07
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ο Σπύρος με ξέρει 30 χρόνια ..... δεν παρεξηγιέμαι εύκολα και ότι έχω να πω το λέω κατάμουτρα όχι πισώπλατα.
Σωτήρη μπορεί να προλάβαμε να πούμε μόνο 2 κουβέντες, αλλά πιστεύω ότι ακόμα κι' εσύ μπορεί να το διαπίστωσες.

Δυστυχώς μέσα σ' ένα φόρουμ γράφονται τόσες πολλές απόψεις που ορισμένες φορές όχι μόνο είναι δύσκολο να "δούνε" τα μέλη την σωστή απάντηση, αλλά κάποιοι από αυτούς ζητάνε και να τους την τεκμηριώσεις για να την αποδεχθούν (λογικό).
Κάποιοι από τους απαντόντες μάλιστα είναι τόσο πρόθυμοι που ξεκινάνε με την φράση ... φίλε εγώ δεν έχω εμπειρία στα μπλα μπλα μπλα αλλά σου προτείνω να κάνεις αυτό ... περίμενε να σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι.
Δεν χωράει νομίζω σχόλιο και εγώ ειδικά σε αυτές τις περιπτώσεις .-
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 02-03-11, 18:11
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Μην τρελλαίνεσαι Νικόλα μου, φαντάζομαι και εγώ, ότι από τις δυο κουβέντες που ανταλλάξαμε, κατάλαβες ότι είμαι και εγώ αυτής της συνομοταξίας........... δύσκολα παρεξηγιέμαι........ μπορεί να στραβώσω κάποιες στιγμές λιγάκι, αλλά πολύ δύσκολα παρεξηγιέμαι, και ακόμη πολύ δυσκολότερα το "κρατάω".........

¶ντε κανονίστε και με το άλλο το μουρλοκομείο να τα πούμε από κοντά παρέα με κανένα καφεδάκι........

Υ.Γ. ΣΠΥΡΟ, από εκεί που μου έγραφε με κόκκινα, τώρα μου γράφει με μπλε......... σημαίνει ότι βελτιώνομαι;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 02-03-11, 18:15
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Όχι ωρέ ... τα ονόματα με μπλε τα γράφω!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 02-03-11, 18:18
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Φτου...........
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 02-03-11, 18:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

κουρειο το τοπικ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 02-03-11, 18:37
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Τι είναι το τοπικ;
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 02-03-11, 18:39
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

τοπικ ειναι το ''νεο θεμα'' ''new thread''
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 02-03-11, 18:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

εχασε το τοπι(κ)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 02-03-11, 20:07
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

¶ν και έχουμε γνωρίσει απο κοντά μόνο τον Σωτήρη, για τον οποίο σχηματίσαμε την καλύτερη γνώμη, ευχόμαστε να σας γνωρίσουμε και τους υπόλοιπους από κοντά άν κανονιστεί κάποια συνάντηση!

Δημήτρης & Βαρβάρα
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 02-03-11, 21:20
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ν και έχουμε γνωρίσει απο κοντά μόνο τον Σωτήρη, για τον οποίο σχηματίσαμε την καλύτερη γνώμη, ευχόμαστε να σας γνωρίσουμε και τους υπόλοιπους από κοντά άν κανονιστεί κάποια συνάντηση!

Δημήτρης & Βαρβάρα
Το διαβάσατε τα υπόλοιπα ρεμάλια;;;;;;;;;;;;

Τον τραπεζικό σας λογαριασμό ξεχάσατε να μου στείλετε ρε παιδιά για να σου καταθέσω αυτά που συμφωνήσαμε.........
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 03-03-11, 15:44
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το διαβάσατε τα υπόλοιπα ρεμάλια;;;;;;;;;;;;

Τον τραπεζικό σας λογαριασμό ξεχάσατε να μου στείλετε ρε παιδιά για να σου καταθέσω αυτά που συμφωνήσαμε.........
Ευχαριστούμε!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  mtc.png
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  2,0 KB  
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 26-03-11, 01:52
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Μερικές μίνι αλλαγές και μικρό update!

Phobos: http://www.youtube.com/user/drciveng.../2/rAG_dWTK0Jc

Flow of Energy: http://www.youtube.com/user/drciveng.../1/6mn6kONMybQ

Harmony & Balance: http://www.youtube.com/user/drciveng.../0/pDkoWaD9njw

Υ.Γ. οι τίτλοι είναι από τα ονόματα των μουσικών κομματιών

Enjoy
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 26-03-11, 02:30
Το avatar του χρήστη Psaras
Psaras Ο χρήστης Psaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2011
Περιοχή: Αγία Παρασκευή, Αθήνα
Μηνύματα: 56
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprit Εμφάνιση μηνυμάτων
Enjoy
.....κουκλί είναι φίλε μου!!
Και το φόντο σου είναι όλα τα λεφτά...
Εύγε !!
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 26-03-11, 05:01
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Psaras Εμφάνιση μηνυμάτων
.....κουκλί είναι φίλε μου!!
Και το φόντο σου είναι όλα τα λεφτά...
Εύγε !!
Να εισαι καλά, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 31-03-11, 14:48
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Φαντάζομαι σου είναι αδιάφορο ... αλλά η δική μου άποψη είναι αντίθετη .... ως προς την σύνθεση των ψαριών.-
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 31-03-11, 19:27
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάζομαι σου είναι αδιάφορο ... αλλά η δική μου άποψη είναι αντίθετη .... ως προς την σύνθεση των ψαριών.-
Δεν μου είναι αδιάφορη η άποψη σου, ίσα ίσα που θάθελα να μου πεις την γνώμη σου σχετικά με τη σύνθεση. Να υποθέσω ότι οι επιφυλάξεις σου είναι σχετικά με τα tetra (red serpae & white) και τα σκαλαράκια?

Σαν στήσιμο γενικά σου αρέσει το ενυδρείο μας?

Αναμένω νέα σου...
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 04-04-11, 15:38
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Γράψε ένα-ένα τα είδη που έχει μέσα το ενυδρείο .... δίπλα τους τις συνθήκες νερού και θερμοκρασίας καθώς και μέγεθος ενυδρείου που απατούν (βάλε και τον συνολικό όγκο του νερού για όσα ψάρια έχεις μέσα) ... δίπλα τις συνθήκες του νερού σου και το ενυδρείο που διαθέτεις ... και νομίζω θα έχεις την απάντηση .... μόνος σου.-
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 04-04-11, 22:14
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Νίκο καλησπέρα (δεν κάνω λάθος στο όνομα ε?),

σχετικά με τις συνθήκες που ανέφερες τσέκαρα θερμοκρασίες και pH και σε όλα τα είδη είμαι μέσα στο έυρος που λένε οι πηγές στις οποίες ανέτρεξα...

Βέβαια δεν πρόλαβα να τσεκάρω σκληρότητες για να πω την αλήθεια...

Τώρα όσο αφορά την ποσότητα των ψαριών είναι πολλά λες 50 ψαράκια για ένα ενυδρείο 240 λίτρων? Από αυτά τα 25 περίπου είναι μικρούλια (κοπαδάκια cardinals & cloud mountain και 3 νέον που μείνανε τελικά από τα 10 από τις αρχές αρχές που τα είχα)...

Μου είχανε πει κάπου που ρώτησα μέχρι 70 θα μπορούσα να βάλω αλλά μου φάνηκαν πάρα πολλά και έτσι δεν ήθελα να περάσω σε αριθμό τα 50 συνολικά...

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν θέματα βέβαια, σίγουρα αν τα σχεδίαζα τώρα θα τα έκανα αλλιώς αλλά και τι να κάνω τώρα? Δεν έχω άλλο ενυδρείο να βγάλω κάποια...

Σε γενικές γραμμές πάντως δεν έχω τσακωμούς, τσιμπήματα και τέτοια... Δείχνουν να τα πάνε καλά τα ψαράκια μαζί μέχρις στιγμής... Και οι συνθήκες του νερού μου είναι αρκετά καλές. Αμμωνία και νιτρώδη μηδενικά, νιτρικά στο 12,5 σταθερά όλα συνέχεια. Αλλαγές μία φορά τη βδομάδα 25-30%. Το μόνο που θάθελα είναι να ήταν λίγο πιο όξινο το νερό...

Αναμένω απάντηση σου!
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 04-04-11, 22:40
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

για σου φιλε.εγω εχω νεον και σκαλαρια μαζι με sarpay kai γινεται χαμος. τα σκαλαρια δεν εχουν κεραιες και τα νεον απο 10 που ειχα μου μεινανε 2. τα σαρπευ ειναι διαολοι, τουλαχιστον τα δικα μου
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 05-04-11, 00:45
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Εμάς αντίθετα τα πάνε καλά μεταξύ τους! Δεν έχουμε καθόλου τσακωμούς, τουλάχιστον μέχρι τώρα! Τα σκαλάρια τα πηραμε σε μικρά μεγέθη και τώρα που μεγάλωσαν εχουν μεγαλώσει και οι καρδινάλιοι ευτυχώς...
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 06-04-11, 03:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Καλώς ή κακώς ... οι απόψεις μου διαφέρουν από των πολλών και θεωρούνται υπερβολικές .... με κάποιο τρόπο όμως βγήκαν αυτά τα συμπεράσματα μου.
Για μένα λοιπόν ένα ενυδρείο που φιλοξενεί ένα κοπάδι τέτρα (π.χ. καρδινάλιων) θα πρέπει να είναι κατ' ελάχιστο 1/3 επιπλέον του δικού σου ώστε να καλύψει τις ανάγκες της ιδιοσυγκρασίας των ψαριών αυτών (και μόνον) ... π.χ. 1,50 μέτρο, δεν το θεωρώ μεγάλο.
Θα πρέπει να λαμβάνονται υπ' όψιν σοβαρά οι συνήθειες των ειδών που φιλοξενούνται, ούτως ώστε να αποφευχθούν μελλοντικά προβλήματα.
Πάμε λίγο παρακάτω .... λες ότι είναι μέσα στις ανοχές τους ... εγώ θα σε προκαλέσω να το κάνεις γραπτώς, για να το σχολιάσουμε.
Οι μετρήσεις ... καλές ... μου είναι άγνωστες ... με νουμεράκια παρακαλώ.
Νίκος

Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 09-04-11, 07:36
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ή κακώς ... οι απόψεις μου διαφέρουν από των πολλών και θεωρούνται υπερβολικές .... με κάποιο τρόπο όμως βγήκαν αυτά τα συμπεράσματα μου.
Για μένα λοιπόν ένα ενυδρείο που φιλοξενεί ένα κοπάδι τέτρα (π.χ. καρδινάλιων) θα πρέπει να είναι κατ' ελάχιστο 1/3 επιπλέον του δικού σου ώστε να καλύψει τις ανάγκες της ιδιοσυγκρασίας των ψαριών αυτών (και μόνον) ... π.χ. 1,50 μέτρο, δεν το θεωρώ μεγάλο.
Θα πρέπει να λαμβάνονται υπ' όψιν σοβαρά οι συνήθειες των ειδών που φιλοξενούνται, ούτως ώστε να αποφευχθούν μελλοντικά προβλήματα.
Πάμε λίγο παρακάτω .... λες ότι είναι μέσα στις ανοχές τους ... εγώ θα σε προκαλέσω να το κάνεις γραπτώς, για να το σχολιάσουμε.
Οι μετρήσεις ... καλές ... μου είναι άγνωστες ... με νουμεράκια παρακαλώ.
Νίκος
Εχεις δίκιο Νίκο, έψαξα αρκετά καλά γιαυτό και άργησα να απαντήσω, προσπαθώντας να καταγράψω όχι μόνο αριθμούς αλλά και χαρακτηριστικά των ψαριών (πόσα τεμάχια πρέπει να είναι μεταξύ τους κλπ τέτοια) και όντως έχω θέματα αρκετά...

Δεν είναι μόνο η θερμοκρασία και το pH που μπορεί λίγο πολύ να τα κάνουν ικανά να είναι μέσα όλα μαζί, είναι και άλλοι πολλοί παράγοντες που παίζουν ρόλο και που δεν λήφθηκαν σοβαρά υπόψη... Για παραδειγμα τα μπλε ακάρα που έχω διάβασα ότι θέλουν τουλάχιστον 200 λίτρα το ένα ζευγάρι και εγώ έχω τέσσερα...

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι σε ένα ενυδρείο άντε να έχεις δύο, τρία το πολύ είδη ψαριών μέσα. Όσο πιο πολλά είδη έχει κανείς τόσο πιο δύσκολα είναι να συμπίπτουν οι ιδεατές συνθήκες για αυτά...

Αυτά, ακολουθεί σύσκεψη, αναδιοργάνωση και αποφάσεις...

Υ.Γ. Πάω να αγοράσω 4 ενυδρεία ακόμα...
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 27-09-11, 09:19
Το avatar του χρήστη Esprita
Esprita Ο χρήστης Esprita δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Καλημέρα


Στο ενυδρείο μας, το οποίο αποτελείτε από σκαλάρια, tetra, cory, cardinals, black line, 1 ξιφοφόρο, 1 molly, και μερικα cloud mountain, έχει συμβεί το εξής:
Έχει γεννήσει το ένα από τα δύο μας ζευγάρια σκαλαριών! Στην αρχή είχαν τοποθετήσει τα αυγά τους πάνω στο εσωτερικό φίλτρο,στη συνέχεια όταν άρχισαν να σκάνε οι ουρίτσες τα μεταφέρανε πάνω στο σωλήνα που τραβάει το νερό στο εξωτερικό φίλτρο.
Τώρα έχουν μεγαλώσει τα μωράκια, δηλαδή φαίνονται ουρίτσες, ματάκια αλλά είναι ακόμα κολλημένα στο σωλήνα και δέν τους έχει φύγει ακόμα το υπόλοιπο από το αυγό τους.Όπου νά ΄ναι θα αρχίσουν να ξεκολλάνε και να κολυμπάνε οπότε το ερώτημα είναι το εξής : κινδυνεύουν να φαγωθούν από τα άλλα ψάρια?
Καλού κακού,έχουμε γεμίσει ένα μικρό ενυδρειάκι που διαθέτουμε με το ίδιο νερό από το μεγάλο, έτσι ώστε όταν αρχίσουν να κολυμπάνε να πιάσουμε όσα μπορέσουμε με απόχη να τα μεταφέρουμε στο μικρό για προστασία.
Επίσης τί πρέπει να τρώνε σ ΄αυτή τη φάση?
Θα ΄θέλαμε τη βοήθεια σας πάνω σ΄αυτά που σας ανέφερα ή ακόμα άν υπάρχει κάποια πηγή που μπορούμε να αντλήσουμε πληροφορίες γι΄αυτό το θέμα.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων
Βαρβάρα - Δημήτρης
__________________
Η σιωπηρή πράξη είναι καλύτερη από την ανώφελη λέξη.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 27-09-11, 09:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν θελεις να δεις...εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%F1%E9%F9%ED καταγραφω τη δικη μου εμπειρια....απο την ανεπιτυχη εκκολαψη μεχρι το μεγαλωμα των μικρων της αλλης γεννας. με λιγη αναζητηση θα βρεις και αλλα θεματα καθως πολλοι χομπιστες το εχουν καταφερει.
καλη επιτυχια!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 27-09-11, 09:44
Το avatar του χρήστη Esprita
Esprita Ο χρήστης Esprita δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Σ΄ευχαριστούμε πολύ Πάνο!

Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί λιγάκι μέ όλο αυτό και θέλω να τα δώ να μεγαλώνουν
Το άλλο ζευγάρι που υπάρχει δέν φαίνεται να έχει και τόσο δυναμικά αυγουλάκια!!!
Θα κοιτάξω αυτό που είπες και βλέπουμε στην πορεία
__________________
Η σιωπηρή πράξη είναι καλύτερη από την ανώφελη λέξη.
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 04-10-11, 09:18
Το avatar του χρήστη Esprita
Esprita Ο χρήστης Esprita δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Καλημέρα
Όπως είχα γράψει και παραπάνω τις προηγούμενες ημέρες,τα αυγουλάκια εξελίχθηκαν σε ψαράκια.Κάποια άρχισαν να ξεκολλάνε και να πέφτουν κατά ομαδούλες κάτω αλλά οι γονείς προλαβαίνανε και τα πιάνανε προτού γίνουν λεία για τα υπόλοιπα.
Δυστηχώς όμως κάποιες στιγμές δέν προλαβαίνανε να τα κάνουν όλα, δηλαδή να διώχνουν τα υπόλοιπα ψάρια και να προστατεύουν τα μικρά τους και τελικά καταλήγανε στο στόμα τους!
Βλέποντας αυτή την εξέλιξη, αποφάσισα να πάρω όσα μικρά μπορούσα με μια απόχη και να τα μεταφέρω στο μικρότερο ενυδρείο μήπως και καταφέρω να σώσω κάποια.Με μεγάλη δυσκολία κατάφερα να πάρω μόνο 2 γιατί με το που βλέπανε την απόχη οι γονείς,αμέσως κάνανε επίθεση και δέν με αφήνανε να πλησιάσω...λογικό!!!
Έτσι τα έβαλα στο μικρό ενυδρείο με το ίδιο νερό από το μεγάλο.Τους πήραμε τροφούλα και για κάποιες μέρες ήταν μια χαρά.Είχαμε ενθουσιαστεί στην ιδέα ότι θα τα δούμε να μεγαλώνουν! Όμως προς μεγάλη μας λύπη,από χθές είναι άφαντα τα μικρά και μάλλον δέν τα καταφέρανε.
Τί μπορεί να έφταιξε?
Θέλω να ξέρω μέχρι την επόμενη γέννα γιατί τα βλέπω και είναι έτοιμα!
__________________
Η σιωπηρή πράξη είναι καλύτερη από την ανώφελη λέξη.
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 04-10-11, 20:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Esprita Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι τα έβαλα στο μικρό ενυδρείο με το ίδιο νερό από το μεγάλο.Τους πήραμε τροφούλα και για κάποιες μέρες ήταν μια χαρά.Είχαμε ενθουσιαστεί στην ιδέα ότι θα τα δούμε να μεγαλώνουν! Όμως προς μεγάλη μας λύπη,από χθές είναι άφαντα τα μικρά και μάλλον δέν τα καταφέρανε.
Τί μπορεί να έφταιξε?
ο γονος στα ενυδρεια συνηθως χανεται απο τους θηρευτες...η απο την ανεπαρκεια τροφης.
εφοσον ηταν μονα τους και δεν ειχαν θηρευτες....και δεδομενου οτι το ενυδρειο φιλτραρονταν ωστε να μην υπαρχει αμμωνια (προσοχη: λογω πολλης αφαγωτης τροφης το νερο μολυνεται πολλαπλασια σε ενα ενυδρειο ανατροφης γονου απο οτι σε ενα display tank) ...τοτε μαλλον δε μπορεσατε να τα ταισετε...
τι τροφη τους δινατε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 04-10-11, 21:35
Το avatar του χρήστη Esprita
Esprita Ο χρήστης Esprita δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Καλησπέρα Πάνο

Το νερό το αλλάζαμε κάθε μέρα περίπου το 30% και η αλλαγή γινόταν από νερό του μεγάλου ενυδρείου, το οποίο έχει άριστες συνθήκες και καθόλου αμμωνία μιάς και δέν προλαβαίνει να μείνει καθόλου τροφή μέσα.
Αυτό που τους δίναμε ήταν η fluid artemia της JBL κάθε 3 ώρες περίπου.
Την τελευταία μέρα που τα είδαμε, το ένα κολυμπούσε συνεχώς στην επιφάνεια. Μήπως αυτό ήταν κάποιο σημάδι?
__________________
Η σιωπηρή πράξη είναι καλύτερη από την ανώφελη λέξη.
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 08-10-11, 00:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οι κοιλιες τους ηταν γεματες και πολυ φουσκωμενες?? οταν ο γονος τρεφεται ικανοποιητικα ειναι ετσι.. http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...2&postcount=40 4η φωτο. κοιλιες ετοιμες να εκραγουν!!
αν δεν ηταν ετσι..μαλλον τα χασατε απο ασιτια.
εχουν μεγαλωσει σκαλαρακια με τυποποιημενες τροφες...αλλα οχι στις περισσοτερες περιπτωσεις...και καμια σχεση σε αναπτυξη και ποσοστο επιβιωσης.
αν θελεις σωστη αναπαραγωγη σκαλαριων...η καλλιεργεια αρτεμιας για μενα ειναι μονοδρομος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 08-10-11, 01:40
Το avatar του χρήστη Esprita
Esprita Ο χρήστης Esprita δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι πως η κοιλίτσα τους δεν ήταν καθόλου έτσι!
Έχω δεί και αλλού φωτογραφίες με ταισμένα μωρά και έχω προσέξει πως είναι σαν μπαλόνια!!!... αλλα πίστευα πως και με αυτήν την τροφή θα είχαμε κάποιο αποτέλεσμα. Μου φαίνεται λίγο δύσκολη η αναπαραγωγή αρτέμιας όμως
Θα προσπαθήσω πάλι, μιας και έχουν ξαναγεννήσει τώρα, με τον ίδιο τρόπο και άν δεν ξαναδώ αποτέλεσμα μου φαίνεται θα επιχειρήσω την παραγωγή.
__________________
Η σιωπηρή πράξη είναι καλύτερη από την ανώφελη λέξη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08873 seconds with 15 queries