Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-01-11, 19:10
A_S_T_R_O Ο χρήστης A_S_T_R_O δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Angry ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΕΝΑΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΟ ΑΡΧΑΡΙΟ

Καλησπερα σας! Λοιπον τον αρχες Νοεμβριου αγορασα απο τα carrefour ενα ενυδρειο 80 lit με τον εξοπλισμο του (θερμοστατη 100w κ φιλτρο εσωτερικο Aquael pl 440l). Πηγα σε ενα pet shop πηρα χαλικι κ φυτα πλαστικα - esklarin κ nitrivec κ απο την 3 μερα εβαλα μεσα ενα χρυσοψαρο. Εφτασα 1 μηνα μετα να εχω 6-7 χρυσοψαρα - 2 σκαλαρια κ 1 γλυφτη αφου ολα πηγαιναν κ ταιριαζαν κατα τον πωλητη! Διαβαζοντας στο internet ειδα για τον κυκλο αζωτου κ για τα χαρακτηριστικα των ψαριων που ειχα --- ασυμβατα κ πολλα --- κ αλλαξα pet shop αφου δεν ειχε καν test νερου
Στο νεο λοιπον petshop πηρα τεστ ΝΟ2 (αυτο μονο ηταν απαραιτητο ειπε) κ να περιμενο να πιασει κοκκινα κ μετα να πεσει! Ματαια ομως! Το φιλτρο που ειχα δεν ειχε τιποτε αλλο απο ενα μικρο σφουγκαρακι. Το πηρα χαμπαρι μετα απο 1,5 μηνα κ αφου ψαχτηκα γιατι εχασα ενα χρυσοψαρο. Αγορασα το http://www.aquael.pl/index.php?option=com_...236&lang=en (το 1100lit).
Ολα καλα ΝΟ2=0 μεχρι πριν κανα 3 εβδ που ειχα συνεχομενα 8ανατους πηρα κ τεστ αμμωνιας κ ειχα ΝΟ2=0 κ ΝΗ3/ΝΗ4=8 κ τελικα βρηκα οτι στο κανιστρο μεσα ειχε zeocarbon (ενα υλικο που απορροφα την αμμωνια αλλα αν δεν αλλαχ8ει η συμβει καποια βιολογικη διαταραχη επιστρεφει ξανα την αμμωνια).
Εκανα αλλαγες νερου μεχρι να παει η αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4=1, πεταξα απο το κανιστρο το υλικο του κ εβαλα EHEIM Substrat περιπου 400gr χωραγε, κ ξεκινησα να βαζω κ βακτηρια BACTOACTIVE την 2 πλασια ποσοτητα που λεει ανα εβδ! Ευτυχως η αμμωνια δεν ανεβαινει πανω απο το 1 (ταιζω ανα 2 μερες). Χ8ες μετρησα κ ειχα παλι ΝΗ3/ΝΗ4=1 κ ΝΟ2=0 παλι (υγρα τεστ API). Δεν επρεπε να μετραω τωρα ΝΟ2? Δεδομενου οτι ειχα αμμωνια οταν εβαλα το βιολογικο υλικο? Μηπως υπαρχει κατι αλλο να κανω?
Η οξυγονωση ειναι στο full στο φιλτρο!
Τωρα μου εχει μεινει μονο ενας γλυφτης κ 2 σκαλαρια!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη A_S_T_R_O : 23-01-11 στις 19:11 Αιτία: ΔΙΟΡΘΩΣΗ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-01-11, 19:14
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

το ενυδρειο λογικα δεν ειναι στρωμενο γιατι θα ειχες αλλες μετρησεις...
οποτε πρεπει να παρεις μπολι..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-01-11, 19:19
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Λυπαμαι πραγματικα για τις απωλειες σου!!

Ουτε τα σκαλαρια ουτε ο πλεκο σου κανει για τα λιτρα που εχεις οποτε θα σου ελεγα να τα δωσεις .... ηδη εχουν παθει μεγαλη ζημια με τοση αμμωνια και συντομα θα τα χασεις και αυτα!

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ στο πετσοπ ... αυτο ειναι δολοφονια απο προθεση
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-01-11, 19:21
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

το ενυδρείο δεν μπορεί να στρωθεί τόσο γρήγορα
θέλει χρόνο ...
θα χρειαστείς σίγουρα και ένα τεστ για ΝΟ3..
τώρα τι ψάρια εχεισ μεσα?
βασικά θα χρειαστείς μπόλι αν έχεις ψάρια μέσα βάλε μια αγκελεια που να λέει ζητηται μπόλι και την περιοχή σου κάποιος χομπιστας θα μπορεί να σου δώσει...
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-01-11, 19:25
A_S_T_R_O Ο χρήστης A_S_T_R_O δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Μπολι μου ειναι δυσκολο να βρω αφου δεν ξερω κανεναν εδω που να εχει ενυδρειο εκτος απο 1 που ειναι σε θεραπεια οποτε αστο καλυτερα!

Το ξερω οτι δεν φτανουν τα λιτρα μου (το εμαθα καθυστερημενα βεβαια). Υπολογιζα να κραταγα 2 χρυσοψαρα σε αυτο κ να επαιρνα ενα μεγαλυτερο για τα σκαλαρια --- κ να επαιρνα μπολι απο το ηδη στρωμενο!
Αλλα δεν το βλεπω να στρωνει με τιποτα!
Μηπως φταιει το σκευασμα?
Παιζει ρολο που εχω δυνατο φιλτρο?
Υπαρχει κατι αλλο να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-01-11, 19:28
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Φιλε μου επειδη απο Πατρα ξερω αρκετα καλα οπως και ολα τα πετ σοπ καλυτερα μην ξανακουσεισ κανενα τους,διαβασε μεσω φορουμ και ζητα μπολι,υπαρχουν αρκετα παιδια στην πατρα που θα μπορεσουν να σε βοηθησουν.Αληθεια σε ποιο πετ πηγες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-01-11, 19:30
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από A_S_T_R_O Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπολι μου ειναι δυσκολο να βρω αφου δεν ξερω κανεναν εδω που να εχει ενυδρειο εκτος απο 1 που ειναι σε θεραπεια οποτε αστο καλυτερα!

Το ξερω οτι δεν φτανουν τα λιτρα μου (το εμαθα καθυστερημενα βεβαια). Υπολογιζα να κραταγα 2 χρυσοψαρα σε αυτο κ να επαιρνα ενα μεγαλυτερο για τα σκαλαρια --- κ να επαιρνα μπολι απο το ηδη στρωμενο!
Αλλα δεν το βλεπω να στρωνει με τιποτα!
Μηπως φταιει το σκευασμα?
Παιζει ρολο που εχω δυνατο φιλτρο?
Υπαρχει κατι αλλο να κανω?
λοιπον αφου δεν βρισκεις μπολι για αρχη βγαζεις τα ψαρια αλλιως θα σου πεθανουν και αυτα και ειναι κριμα αφου ξερεις τι πρεπει να κανεις τωρα για τα σωσεις...πηγαινε τα στον πετσοπα πισω και πες του οτι σε κοροιδεψε κιολας εν αγνοια σου....επειτα ψαξε για μπολι η στρωσε με τροφη και περιμενε δυο εβδομαδες...το φιλτρο κακο δεν κανει που ειναι μεγαλυτερο....
επισης το φιλτρο δεν στρωνει με την μια...και αφου το στρωσεις θα θελει καιρο για να εχεις τιμες μηδεν αμμωνια μηδεν νιτρωση και δεκα νιτρικα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-01-11, 19:35
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Φίλε μου ευχαρίστως να σου δώσω μπόλι εγώ.
Μέχρι τότε κανε καθημερινές μεγάλες αλλαγές έτσι ωστε να ταλαιπωρούνται όσο το δυνατόν λιγότερο.
Όσο για τα πετ σοπ της Πάτρας θα πρέπει πάντα να ξέρεις τι θέλεις κ να μην ακους τι σου λένε.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-01-11, 19:39
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου ευχαρίστως να σου δώσω μπόλι εγώ.
Μέχρι τότε κανε καθημερινές μεγάλες αλλαγές έτσι ωστε να ταλαιπωρούνται όσο το δυνατόν λιγότερο.
Όσο για τα πετ σοπ της Πάτρας θα πρέπει πάντα να ξέρεις τι θέλεις κ να μην ακους τι σου λένε.
οριστε βρηκες και μπολι αυριο αντε παρε το τρεχωντας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-01-11, 19:59
A_S_T_R_O Ο χρήστης A_S_T_R_O δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Ε τωρα τι να πω???????????

Αυτο ειναι τυχη βουνο!

Beat89 1000 ευχαριστω ρε φιλε! Μου λες με PM ποιες ωρες κ μερες μπορεις ωστε να το κανονισουμε!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-01-11, 20:34
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ στο πετσοπ ... αυτο ειναι δολοφονια απο προθεση
Μπορεί και από αμέλεια και αυτό είναι χειρότερο για επαγγελματία.

Τώρα στο θέμα του φίλου το περίεργο για μένα είναι ότι ακόμα και με τις
άθλιες συνθήκες που επικρατούσαν στο ενυδρείο έπρεπε μετά από δύο μήνες
λειτουργίας να υπάρχουν μετρίσημες τιμές σε νιτρώδη (λόγο μεγάλης
ιχθυοφόρτωσης) και νιτρικά. Κανονικά με την αμμωνία που υπήρχε μέσα θα
έπρεπε τώρα τα φίλτρα να είναι ήδη στρωμένα και η αμμωνία να υπάρχεί λόγο
μη επαρκής φιλτρανσής γιά το πλυθησμό και τη ποικιλία των ψαριών σε τόσο μικρό ενυδρείο.

Στις αλλάγες που έκανες πια ήταν η ρουτίνα που χρησιμοποιούσες, το
εσωτερικό φίλτρο είχαι κανονικά ροή;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-01-11, 20:43
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kornek Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί και από αμέλεια και αυτό είναι χειρότερο για επαγγελματία.
Πως μπορεις να χαρακτηρισεις αμελεια αυτα:
Παράθεση:
Στο νεο λοιπον petshop πηρα τεστ ΝΟ2 (αυτο μονο ηταν απαραιτητο ειπε) κ να περιμενο να πιασει κοκκινα κ μετα να πεσει! Ματαια ομως! Το φιλτρο που ειχα δεν ειχε τιποτε αλλο απο ενα μικρο σφουγκαρακι.
Παράθεση:
Εφτασα 1 μηνα μετα να εχω 6-7 χρυσοψαρα - 2 σκαλαρια κ 1 γλυφτη αφου ολα πηγαιναν κ ταιριαζαν κατα τον πωλητη!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-01-11, 20:53
Το avatar του χρήστη kornek
kornek Ο χρήστης kornek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Λεμεσός Κύπρος
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως μπορεις να χαρακτηρισεις αμελεια αυτα:


Δυστήχως υπάρχουν και οι ιδιοκτήτες ή υπαλλήλοι petshop που ποτέ δεν
ενδιαφέρθηκαν να μάθουν πέντε πράγματα για το επαγγελμά τους.
Και είναι πραγματικά λυπηρό και απαράδεκτο γιατί εμπορεύονται
ζωντανούς οργανισμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-01-11, 20:55
A_S_T_R_O Ο χρήστης A_S_T_R_O δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Σ αυτο εχω απαντηση! Ειχα ΝΟ2=5 στην αρχη με το φιλτρο που ειχε το ενυδρειο aquael pl 440l/h πραγμα που σημαινει 8α ειχα κ αμμωνια.
Αλλα....... επειδη δεν επεφτε με τιποτα κ μου ειπαν κ πηρα αλλο φιλτρο με βιολογικο υλικο, ειχα την γκαντεμια αυτο να εχει μεσα zeocarbon κ οχι eheim h sirorax.
Μετα την τοπο8ετηση του νεου φιλτρου σε 24 ωρες ειχα NO2=0 (αμμωνια δεν ειχα τεστ)
Επειδη εψαξα το zeicarbon ειναι ενεργος αν8ρακας κ ζεολι8ος, ενα υλικο που απορροφαει την αμμωνια με ιοντοανταλαγη νατριου στο νερο! Κανει μονο για ενυδρεια γλυκου νερου κ γενικα εκει που δεν υπαρχει αλατι! Το κακο ειναι οτι καποια στιγμη φτανει στον κορεσμο κ δεν απορροφα αλλο κ στην χειροτερη μπορει να τα ξερασει ολα στο ενυδρειο! Συνιστατε η αλλαγη του μετα απο 1-2 μηνες! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΥΛΙΚΟ!
Ολα αυτα γιατι ζητησα ενα φιλτρο απο petshop κ μου δωσαν αυτο χωρις να ρωτησουν που 8α μπει κ χωρις να μου πουν τιποτε αλλο! Τελος παντων!
Θα μου δωσει μπολι ο συντοπιτης μου ο beat89 κ ολα καλα!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-01-11, 21:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Φιλε μου το ΝΟ2 αντικαθιστα το οξυγονο στο αιμα των ψαριων και πεθαινουν απο ασφυξια χωρις "προειδοποιηση" ... Βασανιστικος τροπος να πεθανει καποιος

Η δε αμμωνια τους καιει τα βραγχια, το σωμα τους και προκαλει βλαβες στα οργανα τους ... αργος και βασανιστικος θανατος!

Τα ψαρακια που ηδη εχεις εχουν υποστει αυτη τη ταλαιπωρια ... Ισως οι ζημιες να ειναι ανεπανορθωτες ... ακομα και αν μηδενισεις αμμωνια και ΝΟ2 και για αυτο σου προτεινα να κανεις μια "καθαρη" αρχη σε πιο σωστες βασεις μια που γνωριζεις τα πιο σημαντικα!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-01-11, 21:49
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

πρωτον πεταξες τη βιολογια αντικαθιστοντας το σφουγγαρι... δυτερον μην τα ριχνουμε ολα στα πετ σοπ.. ο πωλητης ειναι πωλητης και η δουλεια του ειναι να εξυποηρετησει τον πελατη. φυσικα και εχει ευθυνη και ο πολιτης αλλα την μεγαλυτερη ευθυνη την εχει ποαντα ο χομπιστας! και το λεω γιατι και εγω ετσι ξεκινησα (ευτυχως πριν να εχω καποια απωλεια).. οταν ειναιθ να παρεις ενα αυτοκινητο ψαχνεσαι ,διαβαζεις αναλογα περειοδικα, ρωτας, οταν ομως αγοραζεις ενα ζωντανο οργανισμο δεν ψαχνεσαι καθολου! παρα μονο οταν αρχισουν οι θανατοι... και ξαναλεω πως και εγω ξεκινησα καπως ετσι...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-01-11, 22:54
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Το μπολι δοθηκε....
Τωρα προχωρας σιγα σιγα οπως ειπαμε κ με διαβασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-01-11, 22:58
A_S_T_R_O Ο χρήστης A_S_T_R_O δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Μανο εχεις δικιο! Δεν φταινε μονο τα pet shop! Δεν ειπα κατι τετοιο! Οπως ειπες πηρα ενυδρειο χωρις να ξερω τα βασικα! Tα pet shop ομως πρεπει υποτιθετε να σε βοη8ανε. Κ βασικα να ξερουν πως στρωνεις με nitrivec ενα ενυδρειο κ οχι να σου λενε γραφει πανω-------- γιατι δεν το γραφει!

http://www.sera.de/index.php?id=76&L=14

Τωρα για το ζεολι8ο λιγοι ξερουν τι κανει κ μιλαμε για πολυ ψαγμενους χομπιστες!

Τελος παντων!

Ενα μεγαλο ευχαριστω στο beat89 που μου εδωσε μπολι αμεσως κ μολις μπολιασα!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-01-11, 23:04
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

ειλικρινα ειναι χαμενος κοπος να ακους τις συμβουλες των πετ σοπ.. πλεον καθε φορα βλεπω τι πραγματα και ζωα εχουν, κανω αναζητηση στο ιντερνετ και μετα παω και τα αγοραζω.. και οταν μου δινουν συμβουλες απλως κουναω το κεφαλι μου κανοντας οτι συμφωνω... δεν λεω πως ειναι ολοθ εττσι αλλα στα 4 πετ σοπ που εχω παει μονο το ενα ηταν ψιλοψαγμενο και γνωριζε τι περιπου χρειαζονται τα ψαρια και τα υπολοιπα ζωα που φιλοξενουσε...
σου ευχομαι απο εδω και περα να σου πανε ολα δεξια με το ενυδρειο σου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manos_samos : 23-01-11 στις 23:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-01-11, 00:01
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos_samos Εμφάνιση μηνυμάτων
πρωτον πεταξες τη βιολογια αντικαθιστοντας το σφουγγαρι... δυτερον μην τα ριχνουμε ολα στα πετ σοπ.. ο πωλητης ειναι πωλητης και η δουλεια του ειναι να εξυποηρετησει τον πελατη. φυσικα και εχει ευθυνη και ο πολιτης αλλα την μεγαλυτερη ευθυνη την εχει ποαντα ο χομπιστας! και το λεω γιατι και εγω ετσι ξεκινησα (ευτυχως πριν να εχω καποια απωλεια).. οταν ειναιθ να παρεις ενα αυτοκινητο ψαχνεσαι ,διαβαζεις αναλογα περειοδικα, ρωτας, οταν ομως αγοραζεις ενα ζωντανο οργανισμο δεν ψαχνεσαι καθολου! παρα μονο οταν αρχισουν οι θανατοι... και ξαναλεω πως και εγω ξεκινησα καπως ετσι...
μανο μη λες οτι δε φταινε γιατι καθε φορα που παω σε οποιο παω δαγκωνομε να μην αρχησω τα καντιλια
και αμα τους πεις και τιποτα σωστο σου λενε και μακακιες απο πανω που τα ξερεις εσυ και τετεια

αφου πλεων η κλασικη ερωτηση που κανω στον πολιτη ειναι ποσα σκωτοσες αυτη την εβδομαδα ???
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-01-11, 00:11
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου πλεων η κλασικη ερωτηση που κανω στον πολιτη ειναι ποσα σκωτοσες αυτη την εβδομαδα ???
Χαχαχαχαχαχαχαχα........Κ τι σου λεει?
Δεν θα ηθελα να ειμαι στη θεση του......
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-01-11, 00:53
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
μανο μη λες οτι δε φταινε γιατι καθε φορα που παω σε οποιο παω δαγκωνομε να μην αρχησω τα καντιλια
και αμα τους πεις και τιποτα σωστο σου λενε και μακακιες απο πανω που τα ξερεις εσυ και τετεια

αφου πλεων η κλασικη ερωτηση που κανω στον πολιτη ειναι ποσα σκωτοσες αυτη την εβδομαδα ???
μα δεν τους δικαιολογω!!!! απλως φτανε και κατι ασχετοι που πανε και βαζουν οτι να ναι.. θα σου δωσω παραδειγμα
επειδη που με χανεις που με βρισκεις σε πετ σοπ ειμαι ειδικα εδω στο καρλοβασι ειναι που 'ναι ασχετη αυτη στο πετ σοπ, μπαινουν και κατι βλακες με ολη τη συμασια της λεξης και μου ανεβαζουν το αιμα στο κεφαλι.. αυτο τεγινε χθες το μεσημερι που πηγα να παρω μια ποτηστρα και ενω ειχα γινει μουσκεμα δειτε τι αντιμετοπισα : "
πελατισα -θελω 3 αγγελοψαρα
πετ σοπ-εχεις φιλτρο??
πελατισα-ναι
πετ σοπ-τι θερμοκρασια εχεις???
πελατισα-δεν ξερω..
πετ σοπ-δεν εχεις θερμοστατη και θερμομετρο??
πελατισα-οχι
πετ σοπ-τα αγγελοψαρα θελουν ζεστο νερο
πελατισα-ε, ψαρια ειναι, τι θα παθουν?
-και εκει μπαινω στη συζητηση-
εγω-τι ενυδρειο εχετε???
-ενα μικρο
-λιτρα?
-δεν ξερω, μικρο παντως,
- ε, τοτε ελα οταν φερει μονομαχους ελα και παρε εναν και θα σου δωσω εγω και αληθινα φυτα να βαλεις..
-δεν θελω μονομαχο. με ενα ψαρι ειναι αδειο το ενυδρειο..
-οκ τοτε "
και εφυγα..
και δεν ειναι η μοναδικη πριπτωση στο συγκεκριμενο πετ σοπ...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-01-11, 02:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos_samos Εμφάνιση μηνυμάτων
.... -δεν θελω μονομαχο. με ενα ψαρι ειναι αδειο το ενυδρειο..
-οκ τοτε "
Δεν επρεπε να πεις: οκ τοτε.
Επρεπε να πεις: ααα καταλαβα, θελετε να το γεμιζετε ψαρια και να "αδειαζει" μονο του
Πελαααααααααααατες μουυυυυυυυυυυυυ

ΥΓ Και ο μονομαχος θελει "ζεστο νερο". Λαθος προταση της εκανες και εσυ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-01-11, 05:03
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beat89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχαχαχαχαχαχαχα........Κ τι σου λεει?
Δεν θα ηθελα να ειμαι στη θεση του......
τι να κανω ρε ερχετε ο αλλος εχει ενα κουβα και λεει εχω 4 χρυσοψαρα και περνει αλλα 4 σε 60 λιτρα ετοιμος ειμαι να του ριξω την κουτουλια και δε του λεει η μαλακο φτανουν δε χωρανε αλλα του τα δινει

αυτο εγινε προχθες μαζι με το στεφανο σαμος στο πετ και ετρωγα ενα αντιχλωριο μη τους χεσω ολους μαζι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-01-11, 11:42
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

...πιστευω να ηταν το Prime που εχει και antistress μην βγαλεις κανα ick !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 24-01-11, 12:03
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
...πιστευω να ηταν το Prime που εχει και antistress μην βγαλεις κανα ick !!!
μπορει να ριξει και κανενα λεξοτανιλ μεσα στο νερο
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-01-11, 14:27
Το avatar του χρήστη Esprita
Esprita Ο χρήστης Esprita δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Καλημέρα,

είχαμε κι εμείς ένα παρόμοιο συμβάν στα πρώτα μας βήματα προς αγορά ενυδρείου.Πήγαμε σε ένα πετ σοπ και αφού πήραμε όλα τα απαραίτητα ( υποτίθεται ) για το ενυδρείο,αγοράσαμε και έναν μονομάχο για να τον χαζεύουμε.
Στην αρχή πήγαινε πολύ καλά και είμασταν χαρούμενοι!
Μετα από λίγες μέρες όμως άρχισε διάφορα κόλπα,δέν έτρωγε,έκανε κάτι περίεργες κινήσεις,φούσκωνε το σώμα του και μετά ξεφούσκωνε.
Μήν ξέρωντας τι συνέβαινε,μπήκαμε στο ιντερνετ προς αναζήτηση πληροφοριών.Αφού διαβάσαμε όλα τα σχετικά για τους μονομάχους...και όχι μόνο,καταλάβαμε ότι τα ενυδρεία δεν είναι μια απλή υπόθεση.
Εκεί βέβαια διαπιστώσαμε ότι στο πετ σοπ δέν μας είχαν πεί απολύτως τίποτα για να μπορέσουμε να κρατήσουμε το ψαράκι μας στη ζωή!

Μετά απο 2 μέρες ο μονομάχος μας πέθανε λες και είχαμε καμία όρεξη εμείς να βλέπουμε κάτι τέτοιο να συμβαίνει.Βέβαια όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω,φταίμε κι εμείς κατα ένα μικρό ποσοστό που δέν ενημερωθήκαμε πρίν ξεκινήσουμε την αγορά αλλά...που να φανταστούμε ότι χρειάζονται όλα αυτά!!

Για να μήν μακρυγορώ,για να γεμίσουμε πάλι το ενυδρείο μας πήγαμε σε άλλο πετ σοπ που " υποτίθεται" ξέραν παραπάνω και μας είπαν ότι για ενυδρείο 20 λίτρα μπορούμε να βάλουμε μέχρι 5 ινδιανάκια που μας άρεσαν.Επίσης λάθος για τα λίτρα που έχουμε.Τα ψαράκια βέβαια με την δική μας φροντίδα και δική μας ενημέρωση επιζούν τώρα εδώ και 2 μήνες.

Αφού πήραμε το μάθημά μας κι εμείς,τώρα εμπιστευόμαστε μόνο το φορουμ,τις συμβουλές των παιδιών εδώ και ένα γνωστό μαγαζί στην Κηφισιά και έχουμε βρεί την υγειά μας.
Τώρα είμαστε στο στρώσιμο ενός 240 λίτρων ενυδρείου και περιμένουμε καρτερικά να περάσουν οι μέρες να βάλουμε τα πρώτα μας ψαράκια.
Ευχαριστούμε πολύ όλα τα παιδιά που μας βοηθούν σε ότι και άν χρειαστούμε
-------------------------
Είσαι εδώ?
__________________
Η σιωπηρή πράξη είναι καλύτερη από την ανώφελη λέξη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Esprita : 24-01-11 στις 14:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-01-11, 16:04
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν επρεπε να πεις: οκ τοτε.
Επρεπε να πεις: ααα καταλαβα, θελετε να το γεμιζετε ψαρια και να "αδειαζει" μονο του
Πελαααααααααααατες μουυυυυυυυυυυυυ

ΥΓ Και ο μονομαχος θελει "ζεστο νερο". Λαθος προταση της εκανες και εσυ
βρε ας με ακουγε και θα τα κανονιζαμε με το θερμοστατη (εχω 6 μηνες το μονομαχο μου και ξερω τι χρειαζεται).. το θεμα μας δεν ηταν η θερμοκρασια αλλα οτι θα πεθαιναν τοσα ψαρια απ την αμμωνια...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-01-11, 00:19
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

καλησπερα κανε ενα νεο θεμα και θα σου πουν πολλα ατομα την γνωμη τους
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λιγη βοηθεια για εναν μονομαχο pantelis91 Bettas 12 26-10-10 14:01
ΤΙ ΦΥΤΑ ΠΡΟΤΕΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟ! john922 Γλυκό νερό - Γενικά 3 18-03-09 21:57
βοηθηστε εναν ασχετο ΚΚΩΣΤΑΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 30 25-03-08 15:15
Εχω εναν μονομαχο... euclid Bettas 5 28-12-07 12:06
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΑΥΤΟ. bazz! Γλυκό νερό - Γενικά 3 15-05-04 10:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09320 seconds with 15 queries