Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-08, 13:02
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ. ΕΙΧΑ 3 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 30 ΛΙΤΡΩΝ. ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΚΑΘΕ 5-7 ΜΕΡΕΣ. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ.. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΒΓΑΛΕ ΛΕΥΚΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ. ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΑΛΑ ΚΑΙ ΕΡΙΞΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ICHTIOSAN ME ΜΑΛΑΧΙΤΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΥΑΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΒΑΛΑ ΚAI ΕΙΔΚΟ ΑΛΑΤΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΟ PET SHOP. ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΓΥΑΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕΡΕΣ ΤΑ ΤΙΝΑΞΕ. ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΦΑΙΝΟΝΤΟΥΣΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΜΑΖΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΤΕΡΥΓΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΥΣΠΝΟΙΑ. ΕΚΑΝΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ. ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΑΝ ΟΜΩΣ ΑΣΠΡΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΑΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΑ ΤΙΝΑΞΑΝ ΚΙ ΑΥΤΑ. ΤΩΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ. ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΨΟΦΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΛΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ; ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΟΥΝ ΞΕΝΙΣΤΗ (ΨΑΡΙ) ΨΟΦΑΝΕ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ Η ΟΧΙ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-08, 13:18
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Πάρα πολύ γιατί σε 30 λίτρα δεν ζουν χρυσόψαρα.
Οριακά ίσως ένα και με το ζόρι γιατί υποθέτω οτι και τα 30 λίτρα δεν είναι καθαρό νερό.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-09-08, 13:26
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

ΜΑ ΕΔΩ ΠΕΡΑ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΓΥΑΛΑ (ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΕΒΑΙΑ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΣΕ 30 ΛΙΤΡΑ; ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟ ΛΕΣ ΑΥΤΟ. ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ ΠΟΛΥ ΚΑΘΑΡΟ. ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΑΔΕΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΜΕΣΑ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΟΥΝ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-09-08, 13:30
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αρχικά μην φωνάζεις (τα κεφαλαία).
Και δεύτερον και σε γυάλα δεν ζουν αλλά επιβιώνουν μέχρι να πεθάνουν.
Από την άλλη εφόσον δεν υπάρχει ξενιστής (ψάρι) το μικρόβιο στο ενυδρείο δεν ζει.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-09-08, 13:34
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Sorry είναι πιο εύκολο να γράφεις κεφαλαία. Δηλαδή μπορώ να βάλω και τώρα; Εχει μια εβδομάδα που είναι άδειο. Θα βάλω 2 τελικά και όχι 3 όπως έλεγα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-09-08, 13:35
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δεν θα σου απαντήσω στο πόσα να βάλεις γιατί έχω απαντήσει ποιο πάνω.
Φίλτρο έχεις?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-09-08, 13:37
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Φυσικά έχω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-09-08, 13:38
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν είναι στρωμένο ή μπολιασμένο (έμεινε άδειο ας μην ξεχνάμε επομένως τα βακτηρίδιά του έμειναν χωρίς τροφή σε περίπτωση που δεν του έριχνες μέσα κάτι να παράγει αμμωνία γιατί τα σαλιγκάρια που αναφέρεις δεν παράγουν ικανή ποσότητα).
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-09-08, 13:41
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Έριχνα πότε πότε λιγα flakes για να εχει κάτι να τρώνε τα Apple snails. Ευχαριστώ. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το banner σου (όχι στα τεχνητά βαμμένα ψάρια) στο προφίλ που έχω κάπου;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-09-08, 14:23
Guppy Ο χρήστης Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2005
Περιοχή: PAtra
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi Εμφάνιση μηνυμάτων
Έριχνα πότε πότε λιγα flakes για να εχει κάτι να τρώνε τα Apple snails. Ευχαριστώ. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το banner σου (όχι στα τεχνητά βαμμένα ψάρια) στο προφίλ που έχω κάπου;
Θα σου πρότεινα να πάρεις λίγο ΄νερό απο το ενυδρειάκι σου και να το πας στο πετ σοπ να σου μετρήσει εάν είναι ΟΚ σε τιμές αμμωνίας και νιτροδών(αφού ρωτήσεις βέβαια εάν μπορεί να το κάνει΄όπως κανουν τα περισσότερα πετ σοπ). Όταν δεις ότι δεν έχεις αμμωνία και νιτρώδη άλλατα στο ενυδρείο σου μπορείς να βάλεις τα χρυσόψαρα. Καλύτερα βάλε 1 γιατί τα χρυσόψαρα παράγουν πολύ αμμωνία από τα περιτόματά τους και δεν μπορείς να ελέγξεις την βιολογία σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο όσο και συχνές αλλαγές να κάνεις. Για να σου δώσω να καταλάβεις μπορεί από την μια με τις συχνές αλλαγές να καθαρίζει το νερό αλλά δεν προλαβαίνει έτσι να δημιουργηθεί και στο φίλτρο αποικία από βακτήρια για να μπορεί να καθαρίζει το νερό σου από μόνο του από αμμωνία και νιτρώδη άλατα.

Γενικότερα εάν θέλεις να ασχολείσε με τα ψαράκια πρέπει να διαβάσεις κάποια άρθρα για τους αρχάριους ώστε να μάθεις έστω για τον κύκλο του αζώτου και μερικά άλλα βασικά. Πίστεψέ με δεν είναι πολυτέλεια ούτε υπερβολή. Έχω περάσει και εγώ από αυτό το στάδιο. Είναι ωραία να ξέρεις τι είναι καλύτερο για τα ψαράκια σου και να μπορείς να τους το προσφέρεις με το μικρότερο δυνατό κόστος βέβαια.

Καλή τύχη!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-09-08, 14:35
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Έχω μερικά τεστ και τα κάνω που και που. Θα κάνω και τώρα να δω. Έχω βιβλία και τα έχω διαβάσει. Είχα κι ένα μεγάλο ενυδρείο των 120 λίτρων με τροπικά αλλά το πούλησα και πήρα το μικρό επειδή με κούρασαν οι κουβάδες.. Δεν είμαι αρχάρια ασχολούμαι απο το 2004 αλλά σίγουρα δεν τα ξέρω κι όλα. Ευχαριστώ πάντως
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-09-08, 14:54
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

30 -40 λίτρα θελει το καθε χρυσοψαρο όπως σου είπε και ο φιλος PascM......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-09-08, 15:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χαιρετω.
Σου γραφω μερικες πληροφοριες που εχω συλλεξει με την ελπιδα να μη θεωρησεις οτι σε "μαλλωνω" ή σου υποδυκνειω το τροπο φροντιδας των ψαριων σου, αλλα να καταλαβεις οτι αυτα που "μαθαινουν" πολλα καταστηματα πωλησης στους χομπυστες ειναι απαρχαιωμενες ιδεες και γνωσεις περι της διατηρησης ψαριων, χωρις να εμπλεκω την περιπτωση να θελουν απλα να πουλησουν περισσοτερα ψαρια και υλικα ή να μη τους ενδιαφερει απλα η καλυτερη διατηρηση τους κατι που ειναι φυσικο να ενδιαφερει ομως το χομπυστα, εκ φυσεως.

Πολυ πιθανη αιτια για τη αρρωστια των ψαριων σου ειναι τα λιτρα του ενυδρειου.
Οταν γραφονται κατα κορον στο net τα μινιμουμ λιτρα (οπως και οι καταλληλες συνθηκες νερου) για καθε ψαρι δεν γινεται απλα φιλολογικα.
Δεν φτανει να βλεπουμε το ψαρι να τρωει και να κουνιεται αριστερα-δεξια στο νερο.
Επισης οταν γραφεται οτι τα μικρα ενυδρεια ειναι για εμπειρους, υπαρχει παλι λογος.
Στα λιγα λιτρα δεν διατηρουνται οι συνθηκες σταθερες με ευκολια και πρεπει να "μυριζεται" ο χομπιστας τα προβλήματα πριν εκδηλωθουν, αλλιως θα πρεπει να ξοδεψει μια περιουσια σε ηλεκτρονικα οργανα ελεγχου που θα παρακολουθουν το νερο.
Μια αντιμετωπιση του προβληματος αυτου ειναι η μικρη ιχθυοφορτωση, κατι που εξασφαλιζει την μικροτερη μολυνση του νερου, τουλαχιστον.
Αν δεν ακουσεις τις προτασεις των εμπειροτερων(σαν τον Μανο), κατι που εμφανως το κανει ανιδιοτελως και ξοδευει το χρονο του για το καλο το δικο σου και των ψαριων σου, φοβαμαι πως θα εχεις "συνεχη ανανεωση του εμψυχου δυναμικου" του ενυδρειου (κοινως θα τα τιναζουν συχνα τα ψαρια σου ).
Αναρωτησου απλα γιατι εχει ανεβει ο μεσος ορος ζωης των ανθρωπων απο τα αρχαια χρονια μεχρι σημερα?
Μηπως ευθυνεται η καλυτερη διαβιωση?
Μηπως τον πηραμε απο τη γυαλα και το βαλαμε σε μεγαλυτερο ενυδρειο με σωστες συνθηκες και φιλτρο?
Καμμενος?

Σου παραθετω μερικα links απο προφιλ χρυσοψαρων που λεει τις απαιτησεις τους για υγειη και μακροχρονη διαμονη στα ενυδρεια μας.
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/goldfish.htm
http://www.theaquariumwiki.com/Goldfish
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-09-08, 16:43
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Ηθελα 2 για να έχουν παρέα. Εντάξει θα βάλω 1 τότε. Ευχαριστώ
-------------------------
Διάβασα αυτά που μου έστειλες και σκέφτομαι μήπως να βάλω αντί για 1 χρυσόψαρο 1 μονομάχο μέσα. Θα διαβάσω και για τον μονομάχο
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Efi : 21-09-08 στις 16:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-09-08, 16:53
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Όχι! Μην το κάνεις αυτό! Δεν ταιριάζουν! Οι μονομάχοι πάνε μόνοι τους, και είναι τροπικά ψάρια!

Τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-09-08, 17:10
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Γειά! Δεν κατάλαβες αν διαβάσεις απο την αρχή τωρα δεν έχω κανένα ψαρι και λέω οτι σκέφτομαι αντί χρυσόψαρο να βάλω έναν μονομάχο. Το ξέρω ότι δεν ταιριάζουν
-------------------------
Τι θερμοκρασία θέλουν οι Μονομάχοι; Έχετε κανένα link?
-------------------------
Εντάξει βρήκα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Efi : 21-09-08 στις 17:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-09-08, 18:39
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Μονομαχο να βαλεις, ειναι το σωστο ψαρι για αυτα τα λιτρα και ειναι πολυ ομορφα ψαρια. Με ελαχιστο κοπο θα τον μαθεις να πηδαει και να πιανει την τροφη απο το χερι σου.
Επισης αν μπορεσεις να βαλεις στο φιλτρο σου και λιγη τυρφη θα ειναι το ιδανικο για αυτον. Θελει ελαφρα μαλακο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-09-08, 18:57
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Πλάκα με κάνεις; (Θεσσαλονικιώτικο). Το αποφάσισα θα βάλω μονομάχο. που να βρώ τύρφη και τι ακριβώς είναι; Θυμάμαι χώμα με τύρφη για γλάστρες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-09-08, 23:16
Guppy Ο χρήστης Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2005
Περιοχή: PAtra
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετω.
......Αναρωτησου απλα γιατι εχει ανεβει ο μεσος ορος ζωης των ανθρωπων απο τα αρχαια χρονια μεχρι σημερα?
Μηπως ευθυνεται η καλυτερη διαβιωση?
Μηπως τον πηραμε απο τη γυαλα και το βαλαμε σε μεγαλυτερο ενυδρειο με σωστες συνθηκες και φιλτρο?
Καμμενος? ....
Πιστεύω ότι εφτασες στο σημείο τις ωριμότητας σε σχέση με τα ενυδρεία που μπορείς να γράψεις ένα βιβλίο που να αναγάγεις την συμπεριφορά του ανθρώπου με αυτή των ψαριών με τίτλο "Ο ¶νθρωπος στην γυάλα"

+1 σε όλα όσα είπες στο ποστ σου....

Εφη τύφρη θα βρείς σε όλα τα πετ σοπ (σχεδόν). Αλλά σε τι φίλτρο να την βάλεις; Χώρο έχει για να βάλεις όση χρειαστεί; Δεν νομίζω. Το ph έχεις στην βρύση που θέλεις να βάλεις τύφρη;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-09-08, 23:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειναι μανουρα στη Θεσνικη το μαλακωμα.
Ενας τροπος αν δεν εχεις χωρο (που δεν εχει) το φιλτρο για τυρφη ειναι οι αλλαγες να γινονται σε ενα ποσοστο με απιονισμενο.

Αλλος τροπος που ειναι ομως απλα βοηθητικος (δεν εχουν μεγαλη δραστικοτητα στο μαλακωμα, οσο σε αλλα θετικα που εχουν) ειναι τα φυλλα Catappa (indian almond leaves) http://cgi.ebay.com/100-Grade-A-7-12-Indian-Almond-Catappa-Leaf-Betta_W0QQitemZ310083964571QQcmdZViewItem?hash=ite m310083964571&_trkparms=72%3A1205|39%3A1|66%3A2|65 %3A12|240%3A1318&_trksid=p3286.c0.m14
Καλος συνδυασμος με απιονισμενο.

Προτεινω ομως να συνεχισεις με ενα χρυσοψαρο. (και ισως λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο καποια στιγμη, αντι γα κουβαδες μπορεις να χρησιμοποιεις λαστιχο κατευθειαν στην αποχετευση και ποτηστιρι για το γεμισμα, στη καλυτερη περιπτωση αντλια)
Απλα να εισαι απο την ανοιξη προετοιμασμενη και να εχεις εγκαταστησει ενα ανεμιστηρακι για να κρατας χαμηλη τη θερμοκρασια το καλοκαιρι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-09-08, 08:56
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορώ να χρησιμοποιήσω το banner σου (όχι στα τεχνητά βαμμένα ψάρια) στο προφίλ που έχω κάπου;
Θεωρώ οτι μπορείς αν και λογικά ο αρμόδιος για να απαντήσει είναι ο site admin Tolis.
Όμως από την στιγμή που αυτό που θέλεις να κάνεις είναι να γνωστοποιεί σε περισσότερο κόσμο την στάση του ΠΣΦΕ σχετικά με τα βαμένα ψάρια κλπ μόνο καλό θα κάνει και όχι κακό!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-09-08, 10:39
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Βεβαιως μπορεις, εξ αλλου το λεμε κιολας http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13664 και οδηγιες
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-09-08, 13:13
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efi Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλάκα με κάνεις; (Θεσσαλονικιώτικο). Το αποφάσισα θα βάλω μονομάχο. που να βρώ τύρφη και τι ακριβώς είναι; Θυμάμαι χώμα με τύρφη για γλάστρες
Η τύρφη για ενυδρεία δεν είναι ίδια με αυτή για τις γλάστρες.
Αυτή για τις γλάστρες έχει άλλα πρόσθετα χημικά που μόνο κακό θα κάνουν στο ενυδρείο σου..
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-09-08, 23:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

τυρφη
https://shop.strato.de/epages/12027....turzeolithe%22

Τυρφη για 100 χρονια https://shop.strato.de/epages/12027....Products/AP50l
Στην ελλαδα αν την παιρναμε λιτρο-λιτρο τα 50 λιτρα θα μας κοστιζαν 300¤.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-09-08, 13:22
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Guppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι εφτασες στο σημείο τις ωριμότητας σε σχέση με τα ενυδρεία που μπορείς να γράψεις ένα βιβλίο που να αναγάγεις την συμπεριφορά του ανθρώπου με αυτή των ψαριών με τίτλο "Ο ¶νθρωπος στην γυάλα"

+1 σε όλα όσα είπες στο ποστ σου....

Εφη τύφρη θα βρείς σε όλα τα πετ σοπ (σχεδόν). Αλλά σε τι φίλτρο να την βάλεις; Χώρο έχει για να βάλεις όση χρειαστεί; Δεν νομίζω. Το ph έχεις στην βρύση που θέλεις να βάλεις τύφρη;
Καλησπέρα! Φίλτρο έχω Tetratec Easy Crystal 250. Eίναι αυτό με την το φίλτρο κασσέτα. Το νερό έκανα τεστ και μου βγήκε πολύ σκληρό
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-09-08, 13:24
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δυστυχώς το νερό της Θεσ/νίκης είναι σκληρό, μπορείς να χρησιμοποιείς (νομίζω αναφέρθηκε) απιονισμένο για να κατεβάσεις την σκληρότητα, και ποιο σταθερό θα είναι έτσι!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-09-08, 13:28
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι μανουρα στη Θεσνικη το μαλακωμα.
Ενας τροπος αν δεν εχεις χωρο (που δεν εχει) το φιλτρο για τυρφη ειναι οι αλλαγες να γινονται σε ενα ποσοστο με απιονισμενο.

Αλλος τροπος που ειναι ομως απλα βοηθητικος (δεν εχουν μεγαλη δραστικοτητα στο μαλακωμα, οσο σε αλλα θετικα που εχουν) ειναι τα φυλλα Catappa (indian almond leaves) http://cgi.ebay.com/100-Grade-A-7-12-Indian-Almond-Catappa-Leaf-Betta_W0QQitemZ310083964571QQcmdZViewItem?hash=ite m310083964571&_trkparms=72%3A1205|39%3A1|66%3A2|65 %3A12|240%3A1318&_trksid=p3286.c0.m14
Καλος συνδυασμος με απιονισμενο.

Προτεινω ομως να συνεχισεις με ενα χρυσοψαρο. (και ισως λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο καποια στιγμη, αντι γα κουβαδες μπορεις να χρησιμοποιεις λαστιχο κατευθειαν στην αποχετευση και ποτηστιρι για το γεμισμα, στη καλυτερη περιπτωση αντλια)
Απλα να εισαι απο την ανοιξη προετοιμασμενη και να εχεις εγκαταστησει ενα ανεμιστηρακι για να κρατας χαμηλη τη θερμοκρασια το καλοκαιρι.
Έβαλα μέσα ήδη τον μονομάχο που είχα σε γυάλα (ξέρω..ξέρω.. μην βαράς, γι'αυτό δεν το ανέφερα πιο πριν). Τον έχω έναν χρόνο ήδη και είναι πολύ καλά. Ανεμιστηράκι έχω by the way. Οπως γραφω παραπάνω είχα μεγάλο ενυδρείο 120 λίτρα και τώρα που εχω το 30ανταράκι είμαι cool. Δεν ξαναγυρνάω σε πιο πολλά λίτρα. Έχουμε μια αμυγδαλιά στα παρτέρια της οικοδομής. Δεν κάνουν τα δικά της τα φύλλα; Ευχαριστώ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βεβαιως μπορεις, εξ αλλου το λεμε κιολας http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13664 και οδηγιες
Ευχαριστώ!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Efi : 23-09-08 στις 13:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-09-08, 13:33
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καμία σχέση τα φύλα της αμυγδαλιάς με τα almond leaves.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-09-08, 13:36
Το avatar του χρήστη Efi
Efi Ο χρήστης Efi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Έχω ένα mopani μέσα. Νομίζω βοηθάει ε; Θα μεταφέρω την συζήτηση στην κατηγορία μονομάχοι οκ;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-09-08, 13:37
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ελάχιστα μεν βοηθάει δε.
Η ποιο εύκολη λύση στο πρόβλημά σου είναι να προσθέτεις απιονισμένο νερό.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09455 seconds with 14 queries