Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-08-06, 08:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ευχομαι η βιασυνη να μην σου βγει ξινη, ΑΛΛΑ αυτο που εκανες ειναι απλα επικυνδυνο. Οι ανεμωνες ειδικά αν δεν πανε καλά δεν τις προλαβαινεις, και θελει καποια σχετικη εμπειρια να καταλαβεις οτι ΔΕΝ πανε καλά.
Γενικοτερα σε λιγα σχετικα λιτρα και φρεσκο ενυδρειο η αποτομη αυξηση πλυθησμου απλα δεν...
Τωρα εγινε θα μου πεις.. Μετρα συχνα αμμωνια για αρχή και βλεπεις.
Για τροφες ταισματα και συμβουλες αντιμετωπισης τυχον πανικου, το αφηνω σε κανενα πιο εμπειρο με το θεμα.
Για τις λαμπες τωρα, το πραγμα ειναι λιγο πιο συνθετο.
Σε reef εκτος απο ειδικες λαμπες φθορισμου χρησιμοποιουνται κατα κορον λαμπες τεχνολογιας Metal Halide (MH) και HQI (Halogen Quartz Iodide)
Οι δευτερες μπορουν να χαρακτηριστουν ως λαμπες αλογονου (το ιωδιο ανηκει στα αλογονα) Απο κει και περα ομως σημαντικοτατο ρολο παιζει το χρωματικο φασμα που εκπεμπει η καθε λαμπα , ειδικοτερα αν μιλαμε για κοραλια.. (ειδικοτερα σκληρα)
Μια κοινη λαμπα αλογονου του εμποριου σπανιως αναφερει τι φασμα βγαζει, (αν και με το ματι παραειναι κιτρινες για να ειναι αρκετα ψηλα σε kelvin..), Και τετοιου ειδους πειραματα μπορει να αποδειχθουν καταστροφικά. Οι αλογονου (και οι HQI) ειπροσθετα παραγουν και UV ακτινοβολια η οποια πρεπει να φιλτραριστει γιατι αλλιως... το ενυδρειο θα γινει solarium.. χωρις ζωντανά.
Οσο για την αποσταση, επειδη αυτες οι λαμπες παραγουν πολυ θερμοτητα, πρεπει να ειναι σε αποσταση γυρω στους 30 ποντους απο το νερο, για πρακτικους λογους. Περα απο αυτό, το ειδος και το βαθος που βρισκονται τα κοραλια απαιτει διαφορετικη ενταση, που μπορει να ρυθμιστει με την αποσταση.

Τα reef εχουν δημιουργησει μια πολυ εξειδικευμενη αγορά φωτισμού και υπαρχουν πολλα εξειδικευμενα προιόντα. Ενα σημαντικος λογος για την επιτυχημενη διαδοση τους τα τελευταια χρονια ειναι η υπαρξη εξειδικευμενου φωτισμου.

Αν θες να κινηθεις παντως σε πιο "λογικα" πλαισια τοτε κοιτα για λαμπες κατηγοριας power compact. Υπαρχει μεγαλη ποικιλια σε πολυ πιο λογικες τιμές

Ριξε μια ματια εδώ
http://www.aquatics-online.co.uk/Z042137.asp
Γενικοτερα υπαρχει μια συγχυση στο τι ειναι τελικα οι power compact και τι οι Τ5. Power compact λεγονται στην αμερικανικη αγορα (οπου πρακτικα εχουν εκτοπισει ολες τις αλλες λαμπες φθορισμου)
Η ευρώπη αντιστεκεται, και συνεχιζει να τις αποκαλει Τ5, επειδη οι PC ειναι διπλωμενες Τ5 με αλλο βυσμα στην ακρη...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-08-06, 11:52
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παρα…βιάστηκες λοιπόν.
Ο netbluesστα είπε σωστά.
Η γνώμη μου είναι να επιστρέψεις άμεσα την ανεμώνη στο μαγαζί (για να μην σου πω και τους κλόουν). Απορώ (?) πως στην έδωσε…
Από φαγητό εγώ ταΐζω φυλλαράκι της oceannutrition. Αν και τώρα με τόσο πληθυσμό μόνο τάισμα δεν θα πρέπει να κάνεις…
Δεν μπορείς σε ένα τόσο μικρό ενυδρείο να κάνεις ότι σου έρχεται, εκτός και αν είσαι εξ΄ αρχής συνειδητοποιημένος, ψαγμένος (διαβασμένος) και αποφασισμένος, οπότε κάνεις ότι θέλεις, αλλά σωστά.
Μην αρχίζεις να ταΐζεις κοράλλια, γιατί θα γίνει το νερό σου….
Η ανεμώνη θέλει ισχυρό φως, το οποίο όμως θα ανεβάσει την θερμοκρασία του νερού σου. Επίσης αν σου πάθει τπτ θα κλαις όλο το ενυδρείο. Θέλει εμπειρία για να δεις μια ετοιμοθάνατη (ωρολογιακή βόμβα) ανεμώνη. Φαντάσου ότι ακόμα και εγώ που μου αρέσει, δεν έχω προχωρήσει στην αγορά της.
Σου προτείνω λάμπες T5. Είναι ότι πρέπει για την περίπτωσή σου.

Και για την ιστορία θα έπρεπε να πάρεις μόνο τον gobyκαι να μείνει μόνος του για καμιά 15 – 20 αριά μέρες. Μετά και εφόσον οι τιμές σου θα είχαν σταθεροποιηθεί θα προχωρούσες σε ακόμα ένα ψαράκι.

Δεν ξέρω τι θα κάνεις, αλλά προς το παρόν και με αυτά που έχεις θέλει τρομερή προσοχή και συνεχείς μετρήσεις (αμμωνία, ΝΟ2) και ελάχιστο (έως καθόλου) τάισμα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-08-06, 18:37
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Άσου τον Accnt και δεν θα χάσεις .
Όταν αργότερα ξαναπάρεις ανεμώνη προτίμησε μια ΒΤΑ και από τροφή silversides,mysis που δεν λερώνουν.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-08-06, 23:23
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Αμαν συμφορά που μας βρήκε!
Τι μου κάνατε(άλλος από το κεφάλι μου δεν φταίει φυσικά) ρε παιδιά, όλη την ώρα πάνω από την ανεμώνη είμαι από χτες, μην τυχών και τα τινάξει και δεν το πάρω χαμπάρι έγκαιρα.
Είχα μια ιδέα πως είναι αρκετά δύσκολες, αλλά δεν φανταζόμουνα σ αυτό το σημείο, τρέχουμε τώρα λοιπόν.
Και το παλικάρι στο μαγαζί, κανένα πρόβλημα μου λέει, είναι από τις ανθεκτικές, μόνο που δεν ζούνε και πολύ καιρό, κανα εξάμηνο άμα σου βγάλει καλά θα είναι…
Τώρα το κακό έγινε, να δούμε απλά πως θα τη βγάλουμε με λιγότερες απώλειες.
Λίγο για την ιστορία, από χτες το βράδυ το έριξε στις βόλτες, παράτησε το μέρος που την είχα στήσει, και έφερε βόλτα σχεδόν όλο το ενυδρείο.
Τέλος πήγε και χώθηκε από την πίσω μέρος, κάτω από το φίλτρο και το skimmer.
Την ξαναέβαλα χαμηλά, αλλά από την μπροστινή μεριά, είπαμε μην γίνει τίποτα κακό και δεν το πάρω χαμπάρι!
Και πείτε μου τώρα φίλοι μου, πως θα καταλάβω αν το κακό(ελπίζω να μην χρειαστεί να γίνει η διάγνωση αυτή)έχει γίνει;
Τι κάνει; Αλλάζει χρώμα; Μικραίνει; Τι ακριβώς γίνεται, γιατί εδώ πια δεν έχουμε να κάνουμε με κάποιο ψάρι που βλέπεις αμέσως αν έχει μετακομίσει σε τόπους λιγότερο αλμυρούς..
Σήμερα μετά τον όλο πανικό στήθηκα και την παρατηρούσα προσεκτικά, είδα πως λίγα από τα πλοκάμια της έχουν χάσει τη ζωντάνια τους, πώς να το πω, σαν να έχουν ‘ξεραθεί’ έχουν λεπτύνει και σκουρύνει κατά κάποιο τρόπο.
Είναι κάποιο κακό σημάδι μήπως αυτό;
Πώς να βοηθήσω λιγάκι την κατάσταση; Μια μικρή αλλαγή νερού θα έδινε ένα χεράκι ή δεν αλλάζει τίποτα;
Την προηγούμενη εβδομάδα είχα αλλάξει 10 λίτρα, να αλλάξω καμιά δεκαριά ακόμα μήπως;
Accnt, όταν λες με τόσο πληθυσμό δεν πρέπει να ταΐζω, τι εννοείς;
Να μην ταΐζω δηλαδή καθόλου, ούτε τα ψάρια με την αρτέμια;
Και έχω δηλαδή πολύ κόσμο ήδη μέσα;
Αχ, η ανυπομονησία τι κάνει…

Για τις λάμπες τώρα.
Φίλε μου netblues μου έλυσες αρκετές απορίες.
Γιατί αναρωτιόμουνα πως είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές τιμής για τις ίδιες λάμπες.
Δεν έχω όμως καταλάβει πολύ καλά τα περί PC.
Αυτές που έχει το ενυδρείο μου από τη μάνα του τέτοιες είναι;
Light unit : 2 x PL 13 Watt , όπως αναγράφεται στα χαρακτηριστικά.
Και είναι λεπτοί σωλήνες, γυρισμένοι όπως λες και για τις PC.
Το παράξενο όμως είναι πως η μία τους πλευρά δίνει άσπρο φως, και η άλλη μισή μπλε.
Μιλάμε για τα ίδια πράγματα;
Μάλλον σε αυτή τη λύση θα καταλήξω, αλλά σε κάτι χειροποίητο.
Και αυτό όχι τόσο των αρκετά ανεβασμένων τιμών, αλλά περισσότερο λόγω των διαστάσεων του ενυδρείου.
Η πρόσοψη του είναι 50 πόντους, αλλά όλες οι ράμπες που είδα στο link που μου πρότεινες, αλλά και αλλού, αρχίζουν από 60 πόντους.
Οπότε θα έχω πρόβλημα στη στήριξη..
Λίγη σπαζοκεφαλιά τώρα να δω τι τρόπος μπορεί να υπάρχει για την πραγματοποίηση ενός τέτοιου σχεδίου.
Ισως ένα είδος κουτιού από ξύλο ή μεταλικό, και μέσα να βάλω λάμπες και μπαλάστ.
Από την κάτω μεριά ένα πλεξι για να μην πετάγονται τα νερά, μιας και τίποτα δεν είναι στεγανό.
Οι δυο λάμπες που είδη υπάρχουν, συν μια ακόμα 9 watt πιστεύετε πως αρκούν;
Αυτά για την ώρα, βλέπω πως έχω γράψει ήδη ένα κατεβατό και σίγουρα θα σας έχω ζαλίσει.
Ελπίζω μόνο το επόμενο ποστ μου, να μην είναι για μνημόσυνο
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-08-06, 00:48
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
Και το παλικάρι στο μαγαζί, κανένα πρόβλημα μου λέει, είναι από τις ανθεκτικές, μόνο που δεν ζούνε και πολύ καιρό, κανα εξάμηνο άμα σου βγάλει καλά θα είναι…
Δεν έπεσε πολύ έξω μόνο 100 χρόνια τόσο ζουν στην φύση ,τώρα πως σου έδωσε μια ανεμώνη που γίνετε 30 cm να μπει σε 40 cm ενυδρείο ενώ προτείνετε για 160 λίτρα μάλλον δεν θα περίμενε να φτάσει τόσο .
Το ότι μαζεύεται είναι φυσιολογικό .
Αλλά είναι από τις πιο δύσκολες και τρώει ψαριά.
Λίγο διάβασμα: http://www.reefindex.com/browse-anemones-34-1.html

Σε παρακαλώ πήγαινε την πίσω μαζί και τους clown ,τους παίρνεις αργότερα.
Τάισε αλλά καλύτερα flakes και με μέτρο .
Κανονικά άμα έβαζες κάτι σαν πρώτο ψάρι κάτι σαν νέον goby (Gobiosoma oceanops http://www.wetwebmedia.com/fwgtwa9.htm ) η filefish goby (Nemateleotris magnicifica http://www.wetwebmedia.com/dartfish.htm ) .
Γενικά κάτι μικρό και ένα μόνο.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-08-06, 10:52
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
Και το παλικάρι στο μαγαζί, κανένα πρόβλημα μου λέει, είναι από τις ανθεκτικές, μόνο που δεν ζούνε και πολύ καιρό, κανα εξάμηνο άμα σου βγάλει καλά θα είναι…
Κάνα εξάμηνο???? Είπαμε πάντα να φιλτράρεις τις διάφορες απόψεις και συμβουλές που σου δίνονται τόσο από τους καταστηματάρχες αλλά και από μας εδώ.
Προχωράμε τώρα…
Το ότι η ανεμώνη το ‘ριξε στις βόλτες είναι απόλυτα φυσιολογικό. Ψάχνει να βρει το καταλληλότερο μέρος με τις ιδανικότερες συνθήκες γι΄ αυτή. Όταν είναι ετοιμοθάνατη (παρόλα αυτά επιμένω να την πας πίσω….) θα αρχίζει να ξεκολλάει από την βάση της και να μην δέχεται τροφή. Επίσης θα «μαζέψει» αρκετά. Αν την αφήσεις παραπάνω από όσο πρέπει, την στιγμή που θα πας να την «μαζέψεις» θα διαλύσει κάνοντας το ενυδρείο σου «τοξικό».

Θέλει μεγάλη προσοχή στο τάισμα γιατί με το παραμικρό μπορεί να έχεις αμμωνία. Είπαμε ότι βιάστηκες να βάλεις τόσα ζωντανά σε μικρό ενυδρείο το οποίο μάλλον δεν είναι ακόμα στρωμένο.

Τώρα για τις λάμπες αυτή που έχεις πρέπει να είναι PCγιατί μόνον αυτές έχουν τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις (φωτισμό και λευκό και ακτινικό).
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-08-06, 13:06
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Τι;;;;
100 χρόνια;
Μιλάμε για 199 εξάμηνα διαφορά από την μέση ηλικία που μου είπε το "παλικάρι"….
Φταίω και εγώ φυσικά με την άγνοια και τη βιασύνη, αλλά και αυτοί σαν επαγγελματίες θα έπρεπε να είναι λιγάκι πιο προσεκτικοί.
Δεν είμαστε και για μια φορά!
Τέλος πάντων, το κακό τώρα έγινε, και για αυτή τη βδομάδα τουλάχιστον δεν υπάρχει περίπτωση επιστροφής του ζωντανού γιατί το μαγαζί είναι κλειστό.
Ενός κακού μύρια έπονται…
Ας ελπίσουμε μόνο να μη συμβούν και τα χειρότερα.
Για την ώρα πάντως(εκτός από μερικά παραξένως μαζεμένα πλοκάμια)δεν έχω σημεία ανησυχητικά.
Σήμερα έχει κατασταλάξει στην μπροστινή κάτω δεξιά γωνία, και έχει και τον ένα από τους δυο clown να την χρησιμοποιεί τελικά για καταφύγιο.
Το θέμα είναι ότι ακουμπάει πάνω στο actinodiscus.
Στο μαγαζί μου είπαν πως η συγκεκριμένη ανεμώνη ΔΕΝ είναι τοξική, οπότε δεν δημιουργεί πρόβλημα.
Αλλά πλέον δεν είμαι σίγουρος για τίποτα, μήπως μου ξεράνει τα υπόλοιπα κοράλλια; να τα μετακινήσω αν είναι.
Και η διαδικασία από την ώρα που θα αρχίσει να ξεκολλάει, να μην δέχεται τροφή(αλήθεια αυτό πως το βλέπω; να της ρίξω στο στόμα λίγο ψάρι ή μύδι; ) , μέχρι τη διάλυση, πόσο καιρό παίρνει;
Μιλάμε για ώρες, μέρες ή ακόμη περισσότερο; Να έχω το νου μου!
Obelix, τα flakes που προτείνεις για τάϊσμα, είναι ειδικά για θαλασσινά ψάρια ή μπορώ έστω για την ώρα να τους ρίξω από αυτά που έχω για τα ψάρια του γλυκού νερού;



Υγ. καλό δεκαπενταύγουστο σε όλους, και χρόνια πολλά στους εορταζόμενους
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 16-08-06, 03:02
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Κανονικά πρέπει να τους έχεις τροφή για θαλασσινά τώρα εγώ δεν το έχω κάνει ποτέ ,λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα τουλάχιστον μέχρι να πάρεις.
Η αρτεμια που έχεις αν είναι κατεψυγμένη σε κύβους μην χρησιμοποιήσεις όλον τον κύβο ,να τον ξεπαγώσεις –πλύνεις με νερό και την στραγγίξεις πριν την ρίξεις στο ενυδρείο.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-08-06, 23:10
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

ΟΚ Διονύση, κανα δυο μερούλες θα τη βγάλουνε με τροφή για γλυκού και αρτέμια καλοπλυμένη.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 17-08-06, 07:36
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τα ψάρια δεν παθαίνουν τπτ αν δεν ταΐζονται για λίγο καιρό καθημερινά. Φαντάζομαι ότι στο μαγαζί που ήταν θα είχαν κανονικό τάισμα, οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Επαναλαμβάνω ότι χρειάζεται προσοχή στο τάισμα τις πρώτες μέρες. Ότι καταναλώνεται (ή μένει) στο ενυδρείο –αν δεν έχει στρώσει η βιολογία σου- γίνεται αμμωνία.
Η ανεμώνη θα γίνει τοξική όταν (και αν βέβαια) ψοφήσει. Τότε απελευθερώνει την τοξικότητά της.
Όταν δεν θα δέχεται τροφή, δεν θα κολλάει αυτή στα πλοκάμια της. Και αν κολλάει λίγο δεν θα την κατευθύνει προς το στόμα της και μετά από λίγο θα ξεκολλάει. Η διαδικασία αυτή είναι θέμα ημερών, όχι ωρών.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-08-06, 20:09
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Άσκημα τα νέα.
Στο μαγαζί, και μιας και η ανεμώνη δεν είναι σε τέλεια κατάσταση, δεν την παίρνουν πίσω φοβούμενοι μην δημιουργήσει προβλήματα και στα άλλα ζωντανά του ενυδρείου…
Και το κερασάκι, μου επιβεβαίωσαν πως δεν υπάρχει κάποια μέθοδος για να βοηθήσω την κατάσταση, αν είναι να γίνει το κακό θα γίνει..
Οπότε θα το πάμε το πράμα μέχρι το τέλος, όποιο και αν είναι αυτό.
Σήμερα το πρωί πάντως με κατατρόμαξε.
Ενώ χτες ήταν σε αρκετά καλή κατάσταση, της έδωσα μάλιστα λίγα κομματάκια μυδιού, από τα οποία έφαγε όσα πρόλαβε και δεν της τα έκλεψαν οι κλόουν, σήμερα το πρωί τι να δω!
Είχε μικρύνει τόσο ου ούτε το ένα πέμπτο του χτεσινού της όγκου δεν έπιανε.
Τα πλοκάμια της είχανε σχεδόν αδειάσει, και ήταν όλα σαν να είχαν ξεραθεί.
Λέω αυτό ήταν, να τη βγάζω σιγά σιγά για να αποφύγω τα χειρότερα!
Αποφάσισα πριν τη βγάλω να κάνω και μια γρήγορη μέτρηση για αμμωνία και ΝΟ3.
Αμμωνία μηδέν, αλλά ΝΟ3 κάπου στα 50(ακολούθησε αλλαγή 10 λίτρων νερού το απόγευμα).
Πέρασε έτσι λίγη ώρα, και παρατήρησα πως άρχισαν μερικά από τα πλοκάμια της να επανέρχονται.
Πήρα το ρίσκο να την αφήσω για να δω αν θα συνέλθει τελείως, και όντως αυτό έγινε!
Και ρωτάω τώρα, είναι φυσιολογικό αυτό το φαινόμενο; Σε ένα αγγλικό site ( εδώ http://species.fishindex.com/species...e_anemone.html )διάβασα πως μετά το φαγητό παίρνει μορφή δακτυλιδιού, ή κάτι τέτοιο(τα αγγλικά μου είναι άθλια), και για μια εβδομάδα δεν είναι σε φόρμα έως ότου επανέλθει ανανεωμένη.
Να έχω πέσει σε μια τέτοια περίπτωσης ή απλά να ετοιμάζομαι;…

Τροφή στα ψαράκια δίνω μέρα παρά μέρα, και μάλιστα τρώνε φιλαράκια από αυτά που δίνω και στου γλυκού νερού, και μάλιστα χωρίς πολλά νάζια.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-08-06, 07:43
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Το μάζεμα μετά το φαγητό είναι φυσιολογικό λογικά θα ξανά ανοίξει full μετά από 3-4 μέρες ανάλογα ποτέ θα ξαναπεινάσει.
Τώρα για το μαγαζί ,θα την έβαζα σε σακούλι και θα τους την άφηνα αμανάτι και ας έκοβαν τον λαιμό τους.

http://www.reefindex.com/
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 21-08-06, 08:26
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από joman
Αποφάσισα πριν τη βγάλω να κάνω και μια γρήγορη μέτρηση για αμμωνία και ΝΟ3.
NO2 μετράς καθόλου? Είναι εξίσου τοξικό με την αμμωνία!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-08-06, 23:28
joman Ο χρήστης joman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Περιοχή: Βελγιο
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Obelix(Reifen)
Το μάζεμα μετά το φαγητό είναι φυσιολογικό λογικά θα ξανά ανοίξει full μετά από 3-4 μέρες ανάλογα ποτέ θα ξαναπεινάσει.
Τώρα για το μαγαζί ,θα την έβαζα σε σακούλι και θα τους την άφηνα αμανάτι και ας έκοβαν τον λαιμό τους.

http://www.reefindex.com/
Όπως τα λες, σήμερα ειδικά ήταν μια χαρά και απλωμένη!
Λες να τη σακουλιάσω ε;
Δεν γνωρίζω και κανέναν εδώ κοντά να του τη χάριζα….


Παράθεση:
NO2 μετράς καθόλου? Είναι εξίσου τοξικό με την αμμωνία!
ΝΟ2 μέχρι τώρα (χτες)ήμουνα στο 0, να γίνεται κάτι με το εσωτερικό φίλτρο; Μήπως καλύτερα να το έβγαζα τελείως;
Και κανονικά απ ότι έχω διαβάσει, με τόσο ζωντανό βράχο δεν θα έπρεπε να έχω τόσο ΝΟ3!
Θέλει ακόμα στρώσιμο;
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 24-08-06, 08:38
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Έχει να κάνει σχέση με την ποιότητα του βράχου σου. Αν ο βράχος είναι καλός και κουραρισμένος σωστά και για αρκετό καιρό, τότε έχει αναλάβει επαρκώς την φίλτρανση του ενυδρείου σου και γι΄ αυτό έστω με τόσο πληθυσμό (και απότομα βαλμένο) δεν έχεις Αμμωνία ή ΝΟ2. Το ΝΟ3 είναι άλλη περίπτωση. Ναι ο βράχος μπορεί να κάνει απονιτροποίηση, αλλά μέχρι ένα βαθμό. Δυστυχώς δεν μπορεί να καλύψει ένα ενυδρείο χωρίς βοήθεια. Η βοήθεια μπορεί να είναι άμεση ή έμμεση. Άμεση είναι ο περιορισμός των ζωντανών ή της τροφής αυτών (μιλάω για reef ενυδρεία γιατί στο fishonly υπάρχει μεγαλύτερη ανεκτικότητα στο ΝΟ3) και οι συχνές αλλαγές νερού. Έμμεση είναι η προσθήκη φίλτρων απονιτροποίησης ή «φίλτρων» με άλγες.

Και βέβαια το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει ακόμα…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
SALT WATER FISH NAMES nkarvounis Mη Reefsafe 2 27-12-02 03:31
ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ FRESH WATER nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 6 20-12-02 10:41
Fish Atlas on line Tolis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 0 10-12-02 18:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08740 seconds with 16 queries