Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ελλάδα και Ευρώπη > Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-03, 09:22
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή Ελληνικά killifish

Εχει κανενας πληροφοριες για killifish που ζουν στην ελλαδα;
Στο μικρο μου ενυδρειο 15 λιτ. εχω ένα.

Το πηρα απο περιοχη κοντα σε θαλλασα και το νερο ειναι κάπως αλμυρο.

Μαζι του ειναι ακομα 3 ψαρακια που μοιαζουν σαν γοβιοι.

Θα προσπαθησω να τα φωτογραφισω για να τα δειτε.

www.baylink.org/lessons/images/25.jpeg
Νομιζω μοιαζει αρκετα.

Υπαρζει ενα παρομοιο ειδοςστην περιοχη ποιο αδυνατο με κιτρινα πτερυγια και πολυ ποιο ομορφο.
Θα παω σημερα να πιασω ενα να δω πως θα παει.

Τα γκαμπουσια που υπαρχουν εκει ζουν μια χαρα στο ενυδρειο εδω και 1 μηνα περιπου.
__________________
μαχαιρι και στον εγκεφαλο...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-03, 14:51
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μαλλον το Valencia letourneuxi , killiefish που συνανταται στην Πελοποννησο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-07-03, 04:14
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οι ελαχιστες πληροφοριες που βρηκα ειναι οτι και αυτό, και τα ειδη του γενους Aphanius που ζουν στη χωρα μας, ειναι αφ'ενος απειλουμενα ειδη, αφ'ετερου προσαρμοζονται πολυ δυσκολα σε ενυδρεια (εκτος πολυ μεγαλων μεγεθων)... γιαυτο καλυτερα να τα αφηναμε στα ποταμακια τους - εκτος αν ενδιαφερει κανεναν να προσπαθησει αναπαραγωγη (και επανενταξη) στην αιχμαλωσια - πραγμα δυσκολοτερο απ'οτι ακουγεται.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-07-03, 14:24
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Αν θυμάμαι καλα Τολή κάτι αντιστοιχο είχαμε συζητήσει και την προηγουμενη παρασκευή αναφερομενοι στο Pungitius hellenicus γνωστά και ως Ελληνοπυγοστεος που απαντούνται μόνο στην περιόχη του δέλτα του Σπερχιού στην Λαμια.

Ποτε θα διωργανώσουμε κανα ταξιδακι;;;

Δεν λεώ... Μου τρέχουν τα σαλια για εναν ωραίο αγριο heckel αλλα και τα κακόμοιρα ψαράκια της Ελλάδας μια χαρούλα ειναι!
Συν ότι οι συνθήκες του νερου θα είναι πολύ κοντα σε αυτά που έχουν και στο φυσικο τους περιβάλλον.....

Νομιζω ότι καιρος είναι να κανουμε ότι έκανε και ο αγαπητος Polleni με το μεσογειακο και φτιαξουμε αντιστοιχα γλυκα ενυδρεία με γηγενη ψάρια της πατρίδος μας.
Εγω προσφέρωμαι...
Κανενας άλλος;

Αλλώστε το μονο που μας εμποδιζει μεχρι τώρα είναι η έλλειψη πληροφοριών. Και αυτο λυνεται ευκολα...

Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-07-03, 15:06
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Ξύνεις πληγές τώρα...
Ειδικά με το Pungitius που έχω σκάσει απο τοτε που διάβασα για αυτό.
Αλλωστε η Λαμία είναι κανα δυο ώρες μόνο

πρέπει να υπάρχει και αλλού, και σε μικρότερες λίμνες της περιοχής.
Λες τώρα που θα πάρουμε και άδεια ;
και θα έχουμε και άδεια ενυδεία ;

Θέλει κανείς τα σκαλάρια μου ;
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-07-03, 15:31
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

oxi υπαρχει μονο στις πηγες της αγιας παρασκευης και σε ριακια και λιμνουλες της περιοχης....
Μαντεψε...
θα ανεβω μαλλον στην αδεια σε ενα χωριο εκει διπλα....
Αδειο ενυδρειο;;;;;;;;;;
Παλι θα γ$#$@ω την πιστωτικη ....
Ας ειναι καλα τα juwel που ερχονται κομπλε και φτηνα....
Οριστε παρε παρε....
http://4gym-lamias.fth.sch.gr/Diaske...sari/psari.htm
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-07-03, 15:54
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Δηλαδη παιδια αμα σας πιασουν με τις αποχες και τους ελληνοπυγοστεους, θα σας ριξουν κανα 18μηνο στη φυλακα (οσο και τα μηνακια που ζει ο ψαρης!)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-07-03, 17:09
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
Δηλαδη παιδια αμα σας πιασουν με τις αποχες και τους ελληνοπυγοστεους, θα σας ριξουν κανα 18μηνο στη φυλακα (οσο και τα μηνακια που ζει ο ψαρης!)
εννοειται ότι θα το ψαξουμε πρώτα το θέμα....
απο πλευρας αδειών κλπ...

Επιπλεον μην ξεχνας ότι το ψαρι υπάρχει και σε ρυακια αρδρευσης τα οποια τα ανοιγουν οι αγροτες για να ποτήσουν και μετα απο κανα μηνα τα κλεινουν...
σκοτωνοντας οτι υπάρχει εκει μεσα..
επιπλεον αν πιασουν εμας τότε με τους π**μπιπ**ες που πλενουν τις φλοκατες τους καιτα αμαξια τους και ριχνουν τα αποβλητα απο τα ελαιοτριβεια και τα χωραφια τους στις πηγες της αγιας παρασκευης τι να πουμε;
Ο Τριανταφυλοπουλος-σαν θα χορεψει βαλς πανω στα κεφαλια τους!

Οσον αφορα τα δυκτια (αποχες) ξερεις ποσος κοσμος ψαρευει σε αυτατα νερα γριβαδια και πεστροφες?!?! και χελια και καραβιδες? με καλαμια, δυκτια , παραγάδια , φλομο
, δυναμιτη ....
Εμεις τουλάχιστον προσπαθούμε να τα σωσουμε...


Αγχωμενα.....
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-07-03, 03:58
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν προσπαθουμε ακομα.
Και εξακολουθω να διατηρω καποιες επιφυλαξεις:
Οι σποραδικες αναφορες μελων απο εδω που κρατησαν καποια ψαρακια (Valencia letourneuxi, Barbus peloponesius) κατεληξαν σε (συντομη) αποτυχια. Οι (πολυ λιγες δυστυχως) πληροφοριες που βρηκα στο διαδικτυο για την πλειοψηφεια των μικρων ελληνικων ψαριων, λενε οτι ειναι πολυ δυσκολη η διατηρηση τους στα ενυδρεια. (Αν και υπαρχουν κατι αναφορες απο αγγλους-γερμανους οτι πιασανε κιλλις στην Κερκυρα και τα διατηρουν επιτυχως).
Με λιγα λογια, εχουμε απο τη μια την αναγκη τους για κρυο νερο, καλα οξυγονωμενο, και μεγαλους χωρους, απο την αλλη μια ημιπαρανομη κατασταση (ασχετως αν οι αγροτες τα σκοτωνουν - η αιχμαλωσια τους απαγορευεται), και κυριως, παντελή ελλειψη πληροφοριας ως προς τις αναγκες τους. Καντε μια συγκριση για το ποση (και απο ποτε) πληροφορια υπαρχει για τα γνωστα τροπικά ψαρια που κραταμε....
Το να πιασουμε μερικα και να μας πεθανουν σε λιγο καιρο στο ενυδρειακι, δεν λεει για μενα τιποτα....Το σωστο θα ηταν καποιοι απο μας να συμβαλλουν στο να τα σωσουν ή ακομα καλυτερα, να τα αναπαραγουν - διαδωσουν ωστε να υπαρχει καποιο στοκ σε αιχμαλωσια.. Κι αυτο κατα τη γνωμη μου θελει παρα πολυ καιρο, ψαξιμο, και γερα μέσα διατηρησης.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-07-03, 13:02
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolis
Οι σποραδικες αναφορες μελων απο εδω που κρατησαν καποια ψαρακια (Valencia letourneuxi, Barbus peloponesius) κατεληξαν σε (συντομη) αποτυχια. Οι (πολυ λιγες δυστυχως) πληροφοριες που βρηκα στο διαδικτυο για την πλειοψηφεια των μικρων ελληνικων ψαριων, λενε οτι ειναι πολυ δυσκολη η διατηρηση τους στα ενυδρεια. (Αν και υπαρχουν κατι αναφορες απο αγγλους-γερμανους οτι πιασανε κιλλις στην Κερκυρα και τα διατηρουν επιτυχως).
H ελειψη πληροφοριών είναι κατα την γνώμη μου καθαρα δικια μας ευθύνη. Τι ξερουμε για τα πχ γατοψαρα των εβεργκλεϊντς στην φλωριδα; Οτι οι αφωσιώμενοι χομπίστες σε συνδιασμο με τους επιστημονες έχουν ανακαλύψει. Πληροφοριές υπάρχουν. Απλα πρεπει να συνεργαστουμαι ώς σύλλογος ή και ώς ατομα με τους κατάλληλους οργανισμους (πχ ΕΚΘΕ) που κατέχουν την γνωση για να μαθουμε πληροφοριες. Και μιλαμε για πληροφορίες που δεν είναι κάτι το απορητο. Απλα πρεπει να βρούμε τις δημοσιοποιήμενες μελετες.
Αλλωστε σε πολλα΄θεματα ο επιστημονας βασίζεται στον ιδιώτη για να τον βοηθήσει

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolis
Με λιγα λογια, εχουμε απο τη μια την αναγκη τους για κρυο νερο, καλα οξυγονωμενο, και μεγαλους χωρους, απο την αλλη μια ημιπαρανομη κατασταση (ασχετως αν οι αγροτες τα σκοτωνουν - η αιχμαλωσια τους απαγορευεται), και κυριως, παντελή ελλειψη πληροφοριας ως προς τις αναγκες τους. Καντε μια συγκριση για το ποση (και απο ποτε) πληροφορια υπαρχει για τα γνωστα τροπικά ψαρια που κραταμε....
Οι ωψαριοι ταυτοι ζουν σε χαντακια με ρηχο και λίγο νερο . Οπώς καταλαβαίνεις η θερμοκρασια του είναι αρκετα υψηλη και το ποσοστο οξυγόνο όχι ότι και καλύτερο. Νομιζω ότι όποιος κάνει την κίνηση να τα μαζέψει θα έχει μαζί του και τα κατάλληλη τεστ για να κάνει τις αντιστοιχες μετρήσεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tolis
Το να πιασουμε μερικα και να μας πεθανουν σε λιγο καιρο στο ενυδρειακι, δεν λεει για μενα τιποτα....Το σωστο θα ηταν καποιοι απο μας να συμβαλλουν στο να τα σωσουν ή ακομα καλυτερα, να τα αναπαραγουν - διαδωσουν ωστε να υπαρχει καποιο στοκ σε αιχμαλωσια.. Κι αυτο κατα τη γνωμη μου θελει παρα πολυ καιρο, ψαξιμο, και γερα μέσα διατηρησης.
Συμφωνω και επαυξάνω ...
Αλλά απο κάπου πρεπει να ξεκινησουμε. Διαφορετικα όλα αυτα θα παραμείνουν απλως αυτό που είναι τώρα...
Μια ωραία θεωρητική συζήτηση.


Φιλικα
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-07-03, 17:06
Devilsnake Ο χρήστης Devilsnake δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Devilsnake
Προεπιλογή

Παράθεση:
με τους κατάλληλους οργανισμους (πχ ΕΚΘΕ) που κατέχουν την γνωση
αν κάποιος θελήσει κάτι από το ΕΚΘΕ νομίζω θα είναι πολύ εύκολο να το βρω.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-07-03, 17:30
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
αν κάποιος θελήσει κάτι από το ΕΚΘΕ νομίζω θα είναι πολύ εύκολο να το βρω.
  • -> Την εργασια που αναφερεται στον ελληνοπυγοστεο και τις συνθηκες διαβιωσης του.
    -> Την απαντηση στην ερωτηση σχετικα με ποιον να μιλησουμε για θεματα σαν αυτα που αναφεραμε παραπανω (αδειες, συνδρομη μεσω των ενυδρειων μας σε προγραμματα ερευνας και διασωσης γηγενων ειδών κλπ)
    -> Μια διοδο επικοινωνιας για να τους θετουμε διαφορες ερωτήσεις και λοιπα θεματα

Αυτα τα ολιγα

Αλεξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-07-03, 17:34
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

http://atlantis.ncmr.gr/homepagegr.htm

Η βιβλιοθηκη του ΕΚΘΕ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-07-03, 12:12
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή Ayta

Σταύρο, αν έχεις όντως access δεν θα ήταν άσχημο να μαθαίναμε πεντε πράγματα σε πρώτη φάση...
απλα να μαθαίναμε

Εγω παλαιότερα έψαχνα τον Κο Ντάουλα αλλα δεν κατάφερα να τον βρω...

1. Συμβολή εις την μελέτην των ιχθύων των γλυκέων υδατων της Ελλαδος
Stefanidis, A., Πρακτικα της Ακαδημίας Αθηνών [Reprint] , vol. 18 - 1943
2. Δρασεις προστασίας και αποκαταστασης του απειλούμενου ενδημικού ψαριού ελληνοπυγόστεος (Pungitius hellenicus)
Daoulas, Ch, National Centre for Marine Research - Οκτώβριος 1998 TEE/198
3. Comparative osteology of the Greek ninespine stickleback, Pungitius hellenicus (Teleostei, Gasterosteidae)
Keivany, Y., Journal of Ichthyology [Reprint], vol. 38, no. 6, 0032-9452 - 1998 GB/3244
4. Validity of Pungitius hellenicus Stephanidis, 1971 (Teleostei, Gasterosteidae), a stickleback fish from Greece
Keivany, Y., Copeia [Reprint], vol. 1997, no. 3 - 1997 GB/3308
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-07-03, 17:48
Devilsnake Ο χρήστης Devilsnake δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Devilsnake
Προεπιλογή

Σήμερα το πρωί μίλησα με τον συνεργάτη του κ. Χ. Νταουλα. κ. Θεόδωρο Ψαρρα.
Είναι αυτός που έγραψαν μαζί την μελέτη για τον ελληνοπυγόστεο. Ο κ. Νταουλας είναι σε διακοπές.

Η μελέτη είναι στην βιβλιοθήκη του ΕΚΘΕ. Δυστυχώς το μέγεθος της είναι αρκετά μεγάλο. 174 σελίδες + 10 με τις λεπτομέρειες των συνθηκών διαβίωσης στα σημεία που βρέθηκε.

Θα μπορούσα να την έχω σήμερα αν ήταν μικρότερη.

Αυτό σημαίνει ότι όποιος την θέλει πρέπει να πάει στο ΕΚΘΕ που είναι στο 47ο χλμ Αθηνών Σουνίου, να βρει την βιβλιοθήκη και να ζητήσει τον κ. ΚΑΖΕΠΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟ που είναι υπεύθυνος αρχείου, να την βγάλει φωτοτυπία για να την πάρει μαζί του ή να κάτσει και να την μελετήσει επιτόπου.

Το τηλέφωνο της βιβλιοθήκης είναι 2291076351 αστικό, για περισσότερες πληροφορίες.

Αυτό που ψάχνουμε είναι η τελική έκθεση για :

«Δράσεις προστασίας και αποκατάστασης του απειλούμενου ενδημικού ψαριού ελληνοπυγόστεος (Pungitius hellenicus)»

με Ταξ. αρ.: TEE/198

Από εκεί και πέρα αν κάποιος θέλει να πάρει άδεια για να αιχμαλωτίσει ελληνοπυγοστεο θα πρέπει να απευθυνθεί στο Υ. Γεωργίας διεύθυνση Εσωτ. Υδάτων.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα αλλά δεν ήξερε περαιτέρω λεπτομέρειες.
Έχει γίνει αναπαραγωγή σε αιχμαλωσία.

Νομίζω πως κάλυψα το θέμα.
Αν υπάρχουν άλλες απορίες μετά τις 20/8 οπότε και θα έχω πάλι την επαφή στην θέση της.

Χριστόφορε αυτό ισχύει και για αυτά που θέλεις.

Όσο για την «δίοδο επικοινωνίας» που ζητήθηκε αμφιβάλω αν θα μπορέσει να υπάρξει λόγο της δημοσιοϋπαλληλικής λογικής των ανθρώπων στο ΕΚΘΕ.


http://195.251.37.173/cgi-bin-EL/egw...egw/1+0+1+full
(Επίσης εδώ παρατήρησα ότι υπάρχει στην αρχή της σελίδας μια αίτηση δεν ξέρω αν μπορεί να αποσταλεί από αυτούς με email)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-07-03, 18:45
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Devilsnake
Η μελέτη είναι στην βιβλιοθήκη του ΕΚΘΕ. Δυστυχώς το μέγεθος της είναι αρκετά μεγάλο. 174 σελίδες + 10 με τις λεπτομέρειες των συνθηκών διαβίωσης στα σημεία που βρέθηκε.
Θα μπορούσα να την έχω σήμερα αν ήταν μικρότερη.
Αυτό σημαίνει ότι όποιος την θέλει πρέπει να πάει στο ΕΚΘΕ που είναι στο 47ο χλμ Αθηνών Σουνίου, να βρει την βιβλιοθήκη και να ζητήσει τον κ. ΚΑΖΕΠΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟ που είναι υπεύθυνος αρχείου, να την βγάλει φωτοτυπία για να την πάρει μαζί του ή να κάτσει και να την μελετήσει επιτόπου.
Απο την Δευτερα που ξεκινάει η αδεια μου θα είμαι στην ευρυτερη περιοχη των Καλυβιών - Αναβύσου. Μπορώ κάλιστα να περασω και απο εκεί να ρίξω μια ματια.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Devilsnake
Νομίζω πως κάλυψα το θέμα.
Αν υπάρχουν άλλες απορίες μετά τις 20/8 οπότε και θα έχω πάλι την επαφή στην θέση της.
Και με το παραπάνω !!! Αξιος Αξιος

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Devilsnake
Όσο για την «δίοδο επικοινωνίας» που ζητήθηκε αμφιβάλω αν θα μπορέσει να υπάρξει λόγο της δημοσιοϋπαλληλικής λογικής των ανθρώπων στο ΕΚΘΕ.
Νομιζω οτι για να το καταφέρουμε αυτό χρειαζεται μια ποιο προσωπικη επαφη με τα ατομα του ΕΚΘΕ . Θα μπορούσαμε πχ ώς σύλλογος να τους καλέσουμε σε καποια εκδηλωση του συλλογου να μας γνωρίσουν και γιατι όχι, να μας μιλήσουν για την ερευνα τους .. (η γνωστη ουσια "Δημοσιουπαλληλινη" αντιδρα πολύ καλα στις ουσιες "Γλυψεινη", "Κολακίνη" και "Θαυμασινη" )

Επιτελους!!!!!!
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-07-03, 19:45
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μια (πολυ γρηγορη) ματιά στην βιβλιοθηκη τους εβγαλε και άλλα αποτελεσματα:

Ενδημικα ψαρια των ποταμών και των λιμνών της Ελλαδας, κίνδυνοι και μέτρα προστασίας
Oikonomidis, P.S., Πρακτικα συνεδρίου Πανίδας-χλωρίδας-βιοτόπων, Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσεως, Αθήνα, 11-16 Οκτωβρίου 1979 [Reprint] - 1979 GB/1286

Validity of Pungitius hellenicus Stephanidis, 1971 (Teleostei, Gasterosteidae), a stickleback fish from Greece
Keivany, Y., Copeia [Reprint], vol. 1997, no. 3 - 1997 GB/3308

Απειλούμενα Ενδημικα Είδη Ψαριών του γλυκού νερού της Δυτικής Ελλαδας και Πελοποννήσου - Κατανομή, αφθονία, κίνδυνοι και μέτρα προστασίας
Oikonomou, A., National Centre for Marine Research - Οκτώβριος 2001 TEE/202


Δεν ξερω γιατι εχετε κολησει στον Ελληνοπυγοστεο (μονο) ενω υπαρχουν κι αλλα ειδη που απειλουνται...
Απο την αλλη, καλος ο ενθουσιασμος, αλλά εγω εξακολουθω και εχω καποιες επιφυλαξεις με την κατασταση που παει να δημιουργηθει...

Εαν υποθεσουμε οτι καποιοι χομπιστες απο μας, ή ακομα καλυτερα, ο Σύλλογος μας (κοντευει κοντευει), ενδιαφερθει να συμμετεχει και να βοηθησει, αυτο σημαινει:

1) Οτι πρεπει πρωτα να συγκεντρωθει οσο περισσοτερη πληροφορια ειναι δυνατη για διαφορα ειδη, και να μελετηθει. Οχι μονο απο το ΕΚΘΕ , αλλά και απο άλλους οργανισμους, καθως και απο καποιους χομπιστες (ελληνες η ξενους - κατι εχει παρει το αυτι μου για διαφορους ξενους κιλλι-φιλους που εχουν παρει ψαρια απο εδω). Εξακολουθω να πιστευω οτι η πληροφορια αυτη καλυπτει πολυ λιγοτερα απο οσα θα θελαμε και θα επρεπε να ξερουμε. Θα φερω σαν παραδειγμα τις κιχλιδες της Μαδαγασκαρης (τα πιο πολλα ειδη εξαφανισμενα ή υπο αμεση απειλη εξαφανισης). Εδω και πανω απο 10 χρονια, καποιοι πολυ λιγοι και εκλεκτοι του χωρου μπορεσαν κι εφεραν καποια κομματια στην Γαλλια και στην Αμερικη, και τα αναπαραγουν και διαδιδουν (με το σταγονομετρο). Ακομα και τωρα,μετα απο πανω απο δεκα χρονια, ανακαλυπτουν "κολπα" και διαδικασιες συμπεριφορας ή αναπαραγωγης που δεν τα ξερανε και ξυνανε το κεφαλι τους. Και μιλαμε για κιχλιδες - για τις οποιες (παρ'ολες τις ιδιαιτεροτητες των συγκεκριμενων ειδων)πληροφορια υπαρχει αφθονη!
Δεν ξερω ποσο μας καλυπτει η πληροφορια που υπαρχει αυτη τη στιγμη για να κρατησουμε σωστα καποια απο τα ειδη που λεμε πιο πανω, και το να τα κρατησουμε σωστα μας φερνει στο:

2) Ποιος ο σκοπος μιας τετοιας κινησης? Τα ειδη ειναι υπο προστασια.
Αρα δεν τα παιρνουμε να τα χαζευουμε σε ενα ενυδρειακι οπου αργα η γρηγορα θα μας αφησουν χρονους (ξεροντας κι οτι καποια ειδη ζουν ετσι κι αλλιως πολυ λιγο, οσα παιρνουμε, τοσα λιγοτερες πιθανοτητες δινουμε για αναπαραγωγες στον βιοτοπο τους). Τα παιρνουμε με σκοπο να τους προσφερουμε συνθηκες τετοιες ωστε αφ'ενος να επιβιωσουν και να μεγαλωσουν σωστα, αφ'ετερου να αναπαραχθουν και τα μικρα τους να μεγαλωσουν επισης σωστα για να μοιραστουν και σε αλλους ενδιαφερομενους, με τελικο σκοπο να υπαρχει μονιμως καποιο γονιμο στοκ σε αιχμαλωσια και να ξανα-αδειαζονται στους βιοτοπους τους (με δεδομενη την μικρη διαρκεια ζωης καποιων ειδων) πολυ συχνα...
Αυτο σημαινει, ανά χομπιστα, αρκετα ενυδρεια και υπολοιπο εξοπλισμο, σωστη πληροφορηση, πολυ χρονο, δεσμευση μακροχρονια, και κυριως πειρα τετοια που να ξερει τι κανει. Ποσοι απο μας πληρουν ολες αυτες τις προυποθεσεις? Εγω προσωπικα (και χωρις να πειραχτει κανενας) θα τους μετραγα στα δαχτυλα του ενος χεριου χωρις να βαζω τον εαυτο μου μεσα. Μιλαω για ολες τις προυποθεσεις.

Ισως κανω τον δικηγορο του διαβολου - αλλα θεωρω χρησιμο να ξερουμε και να εντοπισουμε τις δυσκολιες, προτου κανουμε αυθορμητες κινησεις...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-07-03, 21:15
Devilsnake Ο χρήστης Devilsnake δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Devilsnake
Προεπιλογή

Παράθεση:
(η γνωστη ουσια "Δημοσιουπαλληλινη" αντιδρα πολύ καλα στις ουσιες "Γλυψεινη", "Κολακίνη" και "Θαυμασινη" )
δυστυχώς δεν φτάνουν μόνο αυτές...κάτι σε "συμφεροσίνη ή ευροσίνη" ίσως να έκανε κάτι
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-08-03, 09:58
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Καλέ μου Τόλη, μην ανησυχείς, συγκρατημένοι είμαστε.

Κανείς δεν αντιλέγει σε αυτά που λες και οντως ισχύουν.
Σε πρώτη φάση να μάθουμε θέλουμε, απο απλή περιέργεια.
Το "μετά" είναι μια άλλη ιστορία.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-08-03, 21:15
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Ο Τόλης απλά προσπαθεί να προλάβει το ενδεχόμενο κάποιος θεριακλής να γράψει μια ωραία μέρα στο board : έχω δέκα περήφανους πυγόστεους στο 30λιτρο ενυδρείο μου ,και καλά κάνει!Από την άλλη βέβαια σίγουρα δεν βλάπτει να σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο έρευνας των γηγενών ψαριών της χώρας μας!Είτε για περιβαλλοντικούς,είτε για ακουαριστικούς σκοπούς ,μπορεί να βγεί κατι καλό από μια τέτοια ιστορία
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-08-03, 02:48
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Ο Τόλης πολύ καλά κάνει και τα λέει και μάλιστα θάπρεπε να βάλει σε σκέψεις αρκετούς από εμάς και όχι μόνον αυτούς που συζητάνε για το συγκεκριμένο είδος. Μπορεί το συγκεκριμένο είδος - επειδή είναι και προστευόμενο - να κάνει επιτακτική την ανάγκη να τεθούν τα ερωτήματα αυτά, αλλά τα ερωτήματα είναι γενικώτερου ενδιαφέροντος.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-08-03, 21:12
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Επειδη το ειδα και προσφατα να προσθεσω στη λιστα και το γκιζανι της Ροδου......
http://www.life-gizani.gr/pages/gr/gizani/index.htm

Νομιζω οτι εδω φαινεται απο τη μια ποσο περιπλοκο θεμα ειναι η διασωση ενδημικων ειδων απο απλους χομπιστες, αλλα και το οτι οταν υπαρχει συντονισμενη προσπαθεια πολλα μπορουν να γινουν........

ΥΓ. Η αληθεια ειναι οτι δεν εμεινα εντελως ευχαριστημενος απ'οτι ειδα, αλλα το συγκεκριμενο ψαρακι φαινεται να τα καταφερνει.
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-08-14, 20:17
StPaulifish Ο χρήστης StPaulifish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2014
Περιοχή: hungary
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Hello greek aquarists!


First of all, sorry that I write in inglish, but I cant speek greek(used google to translate).


My name is Andras. I am a hungarian aquarist,who is going to travel to paralia at september 22.



I keep and breed fishes more than 25 years.


I am a big fan of killies. I worte a articles about Sympsonichthys reticulatus into a hungarian magazine, and an article about Aphanius fasciatus in tunisia. Unfortunately I could not bring home some species from tunisia, because I can not bring them by plane.


I know, that Aphanius fasciatus (zabarola) can be fin din greece too. I would like to ask your help, about catching some near paralia. I would like to introduce this beautiful fish, in Hungary.
Is there any of you who could help me about geting some species, to breed them at home.
I would be glad if you could write me about a location where I can find this fish, or if someone can give me one or two pairs of it.


I am also interested in seeking some Gambusia, or Valencia letourneuxi speeces, to write an article about the habitat of these speeces.
one thay of the holiday I will visit athen, so it is a possibility for me to meet there two.


If you ansver please, in english. here or in e-mail


Thanks for your help: Andras


stpaulifish@gmail.com
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-08-14, 20:49
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Welcome StPaulifish
I dont know much about the fishes that interest you but i think they are protected species by law here.
Maybe help you to see a map with the areas that have seen populations of Aphanius http://filotis.itia.ntua.gr/species/d/6676/
and this article, unfortunately in Greek, http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._fasciatus.htm

Happy holidays to Greece!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-08-14, 21:28
StPaulifish Ο χρήστης StPaulifish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2014
Περιοχή: hungary
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Thanks for the fast reply.

Az I know, the Valencia letourneux is a protected specie, but the fasciatus, and gambusia are not.
Please correct me if I am wrong!
by my opinion, for scientific studies boths species can be collected. and because I would like to write an article abuot these species living together it is a scientific reason.
thanks for the article and looking forvard to your and your fellows help.
Andras
-------------------------
For a little help for you guys, I will spent my holiday here:
https://www.google.hu/maps/@40.2669591,22.5957068,13z
I saw a few streams south to the place, where I hope to find Aphanius.
Anybody could help about it?
As I read the first link that you showed me:
http://filotis.itia.ntua.gr/species/d/6676/
it says, that fasciatus is not protected in greece.

Thanks: Andras

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StPaulifish : 27-08-14 στις 21:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-08-14, 21:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

I dont know exactly the law about the collection of wild fish.
I think you should contact the Ministry of Environment for more information
http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tab...language=el-GR

About the link:Not threatened does not mean it is not protected
Gambusia affinis you can find easily in many public parks in Thessaloniki (will surely find a lot to a park opposite the building of the ERT, in the center of the city )

*Your name Andras is a Greek word and means "Man"
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-08-14, 18:33
StPaulifish Ο χρήστης StPaulifish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2014
Περιοχή: hungary
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Hy!

a watched around the place where I will spend my holiday. I saw 3 good spots, where I may find some fasciatus. maybe I will be lucky.
Is anybody here who keeps Aphanius fasciatus or valencia letourneuxi?
or anybody who knows much about them?
does anybody keeps any other greek fish in aquarium?
wich one?

I will be in athens, with the tourist group on september 28. Any greek killi keeper wanna chat a few minutes thet day?

Andras
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-09-14, 19:03
StPaulifish Ο χρήστης StPaulifish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2014
Περιοχή: hungary
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή aphanius

Hy!

I asked before about A. fasciatus, but could not get a lot of info about it.
Anybody else here lives near paralia (olimpic beach) from here?
I will arrive next tuesday.
would be glad to meet some greek aquarist.
if interested I can bring some aphyosemion australe gold eggs.

thaks Andrew
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10008 seconds with 12 queries