Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-08, 21:30
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή Νανοκιχλίδα + Corydoras ταιριάζουν ;;

Αγαπητοί μου Γαταοψαράδες,

Καλησπέρα σας!
Τώρα πλέον που μπορώ να πω πως έχω ψαχτεί κάπως περισσότερο από ενυδρεία θα ήθελα να γίνω μέλος του club σας.
Μου άρεσαν ανέκαθεν πολύ οι μικροί μουστακαλίδες corydoras.
Τις προάλλες είδα όμως τα μικρά panda και ερωτεύτηκα!
Έχω φυτεμένο - προς πυκνά φυτεμένο 120lt ενυδρείο που πληρεί όλες τις προϋποθέσεις και όλα τα κομφόρ για corydoras.
Ένα όμως είναι το πρόβλημα (κατά τον Neokli που ίσως έχει δίκιο) :
Οι μικρές μου νανοκιχλίδες:
Apistogramma Panduro.
Κατα τα άλλα από ψάρια έχω μια 3αδα SAE και στο μέλλον θα μπει ένα κοπάδι Tetra και μερικοί Otto.

Θα ήθελα τη γνώμη σας..
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-08, 23:42
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Χαίρομαι που θες να ασχοληθείς με γατόψαρα
Ο Neoklis έχει δίκιο για πιθανό πρόβλημα με τα Apistogramma...Για να σου πω όμως πιο σίγουρα πες μου τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο σου και ποιά είναι τα φύλα των Apistogramma σου καθώς αυτά επηρρεάζουν σε μεγάλο βαθμό την επιτυχή ή όχι κράτηση Apistogramma με Corydoras αν και εκ πρώτης όψεως καλύτερα είναι να αποφεύγεται σε μικρά ενυδρεία...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-08, 23:58
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Το ενυδρείο είναι το κλασικό carrefour 120lt 100*30*40(Μ*Π*Υ).
Τα Apistogramma είναι ζευγάρι..(1+1)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-04-08, 00:05
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Θα μπορούσε ίσως να γίνει με πολλά φυτά και πολλές κρυψώνες/ξύλα αν οι συνθήκες που θέλουν τα Apistogramma σου ταιριάζουν με των C. panda που θες να βάλεις αλλά δεν παύει να είναι επικίνδυνο,ιδίως όταν ζευγαρώσουν τα Apistogramma...Εξαρτάται από τον χώρο που φυλάνε και την επιθετικότητα των συγκεκριμμένων Apistogramma...Και τα C. panda δεν είναι και το πιο ''σκληρό'' είδος οπότε δεν νομίζω πως θα του αρέσει η επιθετικότητά τους...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-08, 00:28
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Μάλλον θα πρέπει να πειραματιστώ μετά το Πάσχα..
Τι είδους κρυψώνες εννοείς για το corydoras;
Έχω 3 μεγάλα ξύλα και μια καρύδα για τα Αpistogramma μέσα.
Δεν μου έχουν ζευγαρώσει ακόμα οπότε δεν ξέρω τι να περιμένω.
Θα το έχω από κοντά το πράγμα πάντως.

Που μπορώ να διαβάσω για τα διάφορα είδη corydoras αναλυτικά;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-04-08, 00:42
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν παύει να είναι επικίνδυνο,ιδίως όταν ζευγαρώσουν τα Apistogramma...
Και εγώ σκεπτόμενος αυτό μιλούσα... Και γνωρίζοντας ότι είναι κατα 99% ζευγάρι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-04-08, 01:19
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Ίσως πάω για ένα μικρό species τότε..
Θα δείξει. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-04-08, 12:35
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

τα panduro ειναι απο τα αρκετα επιθετικα απιστογκραμα και αν δεν πηρες 3-4 θυληκα για να δεις ποια θα διαλεξει ο αρσενικος αναμεσα στο χαρεμι βαλε αρκετες κρυψωνες και για την θυληκη και για τα κορυ (πολλα ξυλα και αν μπορεις και φυλλα ωστε να μην μενει περιοχη του ενυδρειου που να μην μπορουν να κρυφτουν ανα πασα στιγμη οι κυνηγημενοι).

τα κορυ αν γεννησει η θυληκια τοτε θα εχουν προβλημα αλλα μονο αν πλησιαζουν την γεννα γιατι ο αρσενικος δεν νομιζω να ασχοληθει και πολυ μαζι τους.

και ξεχασα...τα apistogramma panduro θελουν για να υπαρχει καλο ποσοστο επιτυχιας στην γεννα νερο απο οσμωση μονο και ph γυρω στο 5 δεν ξερω αν ειναι συμβατα τα corydoras panda και αν θελεις να δεις μικρα μην βαλεις tetra καθως τρωνε τον γονο.τα pencilfish δεν τρωνε γονο και μπορεις να βαλεις μια μικρη ομαδα,επισης καλο dither fish που δεν τρωει γονο ειναι τα hatchetfish
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-04-08, 12:38
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

ph 5???

Νομιζα γύρω στο 6,5 ότι θέλουν...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-04-08, 12:48
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

υπαρχει ενας μυθος οτι τα apistogramma θελουν 6,5 γενικα αλλα πολλα ειδη δεν αναπαραγονται επιτυχως ή καθολου αν οι συνθηκες δεν ειναι ακραιες για παραδειγμα το apistogramma bitaeniata θελει και DI στην οσμωση και ph γυρω στο 5 και προς τα κατω.
βεβαια ειναι και το ποσο παλια ειναι η γραμμη των ψαριων στην αιχμαλωσια αφου μπορει να εχει συνηθισει να ανεχεται ηψηλοτερες τιμες στο νερο αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν τους δινουμε τις συνθηκες του βιοτοπου τους.

και αν εχεις οσμωση το 5 το φτανεις ευκολα.με τα φυτα ομως το 5 δεν παει
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-04-08, 15:51
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

τα panduro ειναι απο τα αρκετα επιθετικα απιστογκραμα και αν δεν πηρες 3-4 θυληκα για να δεις ποια θα διαλεξει ο αρσενικος αναμεσα στο χαρεμι βαλε αρκετες κρυψωνες και για την θυληκη και για τα κορυ (πολλα ξυλα και αν μπορεις και φυλλα ωστε να μην μενει περιοχη του ενυδρειου που να μην μπορουν να κρυφτουν ανα πασα στιγμη οι κυνηγημενοι).Είχα αγοράσει 2+2 και όταν είχα σίγουρο ζευγάρι απομόνωσα τα άλλα δυο.
Ξύλα υπάρχουν και η βλάστιση όλο και πληθαίνει.

τα κορυ αν γεννησει η θυληκια τοτε θα εχουν προβλημα αλλα μονο αν πλησιαζουν την γεννα γιατι ο αρσενικος δεν νομιζω να ασχοληθει και πολυ μαζι τους. Κόρυ δεν έχω βάλει αλλά το σκεφτόμουν και για αυτό το λόγο έκανα και την ερώτηση..

και ξεχασα...τα apistogramma panduro θελουν για να υπαρχει καλο ποσοστο επιτυχιας στην γεννα νερο απο οσμωση μονο και ph γυρω στο 5 δεν ξερω αν ειναι συμβατα τα corydoras panda και αν θελεις να δεις μικρα μην βαλεις tetra καθως τρωνε τον γονο.τα pencilfish δεν τρωνε γονο και μπορεις να βαλεις μια μικρη ομαδα,επισης καλο dither fish που δεν τρωει γονο ειναι τα hatchetfish
Νερό από όσμωση υπάρχει αυτή τη στιγμή.
Κοντρόλερ αναμένεται σύντομα(έγινε παραγγελία).

Το ερώτημα είναι: Τα panduro μου απλά ανέχονται και επιζουν σε μεγαλυτερο ph ή λόγο φυσικής επιλογής στο εκτροφείο επέζησαν αυτά που τυχαία προσαρμόστηκαν σε ph μεγαλύτερο απο 5 ;;

Αυτή τη στιγμή μόνο 3 SAE και το ζευγάρι υπάρχουν μέσα. Για αυτό το λόγο ρώταω απο πρίν..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-04-08, 21:26
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

αν τους δωσεις χαμηλο ph θα δεις αλλα ψαρια.στο λεω απο δικη μου εμπειρια
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-04-08, 23:03
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Με άλλα λόγια,ως ενήλικα ψάρια ανέχονται ψηλότερα ph αλλά δεν μπορούν να αναπαραχθούν επιτυχώς σε αυτά λόγω του οτι τα αυγά απαιτούν πολύ χαμηλά ph για να εκκολαφθούν,ακόμα και αν τα ενήλικα γεννήσουν σε ψηλότερο ph...Φυσικά βέβαια,όπως λέει και ο fishme1 και όπως συμβαίνει και με όλα τα ψάρια,δώσε ιδανικές συνθήκες στα ενήλικα και δεν θα τα αναγνωρίζεις!!! Τότε χρωματισμοί που ούτε καν φαίνεται οτι υπάρχουν,γίνονται έντονοι και αλλάζει η όψη όλου του ψαριού

Υ.Γ.:Δεν θα ήταν σοφό να κατεβάσεις το ph στο 5 με τα SAE μέσα...Θα πρεπει να τα μεταφέρεις αλλού...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-04-08, 12:59
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Ο στόχο μου όμως είναι να μπορέσω να έχω ένα επιτυχυμένο φυτεμένο κοινωνικό με κύριο προταγωνιστή το ζευγάρι.. Τι να κάνω με το ph ώστε να τα καταφέρουν τα φυτά και παράλληλα τι άλλα ψάρια να βάλω μέσα με βάση το ph αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-04-08, 13:49
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

με ΡΗ 6.0, 6.2 χαμηλη ανθρακικη γυρω στο 2 και γενικη στο 4 πιστευω θα ειναι πολυ καλα.τωρα ομως φυτεμενο και απιστο δεν πολυδενει γιατι στα απιστο δεν αρεσει και πολυ το φως.Παρολα αυτα μπορεις να βαλεις 2-3 εχινοδωρους μπολικα ξυλα και φυτα επιφανειας να κοβουν το φως και το αποτελεσμα θα ειναι αψογο...Παντως με ΡΗ 5 τα φυτα ξεχνα τα τελειως...δεν νομιζω πως υπαρχει φυτο που αντεχει σε τετοιες ακραιες συνθηκες.
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-04-08, 15:45
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Σϊγουρα αν όντως "θέλουν" ph 5 και θέλεις να κρατήσεις τις συνθήκες που είναι στην φύση θα πρέπει να έχεις ενα ενυδρείο χωρίς φυτά....

Παρόλα αυτά πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις ένα όμορφο αποτέλεσμα με φυτά, ph γύρω στο 6,4-6,5... Πιστεύω ότι μπορείς να έχεις μια ισορροπία με σωστα βήματα... εχοντας και καποια πιο "σκιερα" μέρη θα μπορούσες να τα καταφέρεις μια χαρά πιστεύω...

Ας μην ξεχνάμε ότι (λογικά) τα συγκεκριμένα δεν βρίσκονταν σε ph 5 αλλα πολυ παραπανω...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-04-08, 22:49
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

αν ο σκοπος σου δεν ειναι η αναπαραγωγη κρατα τα σε πιο ψηλο ph οξινο ομως και δεν αποκλειεται και να ναπαραθουν με χαμηλοτερο ισως ποσοστο επιτυχιας.
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
οι νανοκιχλιδες μας fishme1 Φωτογραφίες μελών 20 28-09-08 10:07
κιχλίδα πρησμένο θολό μάτι. Βοήθεια! roti Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 30-12-07 01:50
Νανοκιχλιδες nikolas87 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 11 04-05-07 17:32
Νανοκιχλίδα, αλλά ποια?? Zorba_The_Freak ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 15 31-01-07 12:32
άγνωστη κιχλίδα ..........με πολύ όρεξη!!! tasos Malawi 9 03-05-04 22:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13302 seconds with 13 queries