Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-02-17, 14:35
Αντρίκος Ο χρήστης Αντρίκος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2014
Περιοχή: Ηλιούπολη,Αθήνα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή Στήσιμο nano φυτεμένου γαριδάδικου

Καλήσπερα ! Πριν ενα χρόνο περίπου αγόρασα το πρώτο μου ενυδρείο το οποιο ενω ονειρευόμουν πολα χρονια δεν είχα ποτε χρήματα να αγορασω έχοντας πάει λοιπον μια βολτα στο jumbo βλεπω το κλασικο φτηνιάρικο ενυδρειάκι της πλάκας όγκου μόλις 12 λίτρων το οποίον ηταν σε προσφορά λόγο του οτι δεν ειχε φίλτρο.(η τιμη του ηταν 10 ευρώ)Μου μπάινει λοιπον η ιδέα να στήσω ενα μίνι ενυδρειάκι και να το κρατήσω οσο ειναι δυνατόν low budget. Με λιγα λογια το έστησα βιαστικά και με συμβουλές πετ σοπ βαζω μεσα τις γαριδουλες μου βαζω τα ψαράκια (μεγαλο λαθος) και το τρεχω κανονικά η τουλαχιστον ετσι νόμισα το κακο δεν αργησε να έρθει και οι πρώτες απώλειες ηρθαν ετσι το ενυδρείο κατάντησε ενα σαλιγκαροκρατούμενο καταφαγωμενο ενυδρείο. Μόλις εχτες ξεκίνησα λοιπόν την ανοικοδόμησή του , αυτην την φορα σωστά.

Πλύθηκε καθαρίστικε βγήκε το παλιο χαλίκι και στη θέση του μπήκε φυτόχωμα χωρίς λίπασμα και άμμος που πλήθυκε και ψήθικε.
Έτσι έχουμε μεχρι στιγμής :

Γυάλα 31πλάτος χ 23 βάθος χ 25 ύψος
Φίλτρο HAILEA HL-BT200 με ροή 200l/h
Φυτόχωμα που το ανακάτεψα με σχεδόν βραστό νερο για απολύμανση αλλα και για να γίνει εύχρηστο στην τοποθέτηση.
¶μμος θαλάσσης που πέρασε απο την διαδικασία που προανέφερα.
Το καπάκι είναι υπο κατασκευή με φωτισμό led που θα διαμορφώσω ανάλογα με τις ανάγκες του ενυδρείου.

Η ερωτήσεις μου ειναι :
1)Τι θερμοστάτη θα χρειαστώ εφόσων θέλω να φιλοξενήσω γαρίδες και φυτά
2)Τι λύσεις υπάρχουν προκείμενου να μην χρησιμόποιήσω σύστημα CO2
3) Τι εξοπλισμο θα χρειαστώ γενικότερα
4) Πως πρέπει να στρώσω το ενυδρείο για να γίνει κατάλληλο για τα ζωντανά

Ευχαριστώ προκαταβολικά !
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170218_211606.jpg
Εμφανίσεις:  364
Μέγεθος:  39,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170218_211651.jpg
Εμφανίσεις:  355
Μέγεθος:  44,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170218_211525.jpg
Εμφανίσεις:  336
Μέγεθος:  43,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170218_211643.jpg
Εμφανίσεις:  355
Μέγεθος:  40,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-02-17, 15:33
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντρίκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλήσπερα ! Πριν ενα χρόνο περίπου αγόρασα το πρώτο μου ενυδρείο το οποιο ενω ονειρευόμουν πολα χρονια δεν είχα ποτε χρήματα να αγορασω έχοντας πάει λοιπον μια βολτα στο jumbo βλεπω το κλασικο φτηνιάρικο ενυδρειάκι της πλάκας όγκου μόλις 12 λίτρων το οποίον ηταν σε προσφορά λόγο του οτι δεν ειχε φίλτρο.(η τιμη του ηταν 10 ευρώ)Μου μπάινει λοιπον η ιδέα να στήσω ενα μίνι ενυδρειάκι και να το κρατήσω οσο ειναι δυνατόν low budget. Με λιγα λογια το έστησα βιαστικά και με συμβουλές πετ σοπ βαζω μεσα τις γαριδουλες μου βαζω τα ψαράκια (μεγαλο λαθος) και το τρεχω κανονικά η τουλαχιστον ετσι νόμισα το κακο δεν αργησε να έρθει και οι πρώτες απώλειες ηρθαν ετσι το ενυδρείο κατάντησε ενα σαλιγκαροκρατούμενο καταφαγωμενο ενυδρείο. Μόλις εχτες ξεκίνησα λοιπόν την ανοικοδόμησή του , αυτην την φορα σωστά.

Πλύθηκε καθαρίστικε βγήκε το παλιο χαλίκι και στη θέση του μπήκε φυτόχωμα χωρίς λίπασμα και άμμος που πλήθυκε και ψήθικε.
Έτσι έχουμε μεχρι στιγμής :

Γυάλα 31πλάτος χ 23 βάθος χ 25 ύψος
Φίλτρο HAILEA HL-BT200 με ροή 200l/h
Φυτόχωμα που το ανακάτεψα με σχεδόν βραστό νερο για απολύμανση αλλα και για να γίνει εύχρηστο στην τοποθέτηση.
¶μμος θαλάσσης που πέρασε απο την διαδικασία που προανέφερα.
Το καπάκι είναι υπο κατασκευή με φωτισμό led που θα διαμορφώσω ανάλογα με τις ανάγκες του ενυδρείου.

Η ερωτήσεις μου ειναι :
1)Τι θερμοστάτη θα χρειαστώ εφόσων θέλω να φιλοξενήσω γαρίδες και φυτά
2)Τι λύσεις υπάρχουν προκείμενου να μην χρησιμόποιήσω σύστημα CO2
3) Τι εξοπλισμο θα χρειαστώ γενικότερα
4) Πως πρέπει να στρώσω το ενυδρείο για να γίνει κατάλληλο για τα ζωντανά

Ευχαριστώ προκαταβολικά !
1 θερμοστατη θες εναν 25W
2 αφου δενθες να ασχολιθεις με διοξιδιο τοτε βαλε πολυ ευκολα φυτα οπως καποια μοςς ,anubia, java fern και αλλα τετοια
3 απο εξοπλισμο δεν θες αλλο τπτ αν μπορεσεις και παρεις εναν STC-1000 θα εισαι μια χαρα για να μπορεις να κρατας σταθερη την θερμοκρασια
4 στο φορουμ υπαρχουν πολλα αρθρα σχετικα με το κυκλο που πρεπει να κανει το ενυδρειοπριν βαλεις γαριδες καλα ειναι να τρεξει μονο του κανα 2 μηνες ωστε να στρωσει καλα ο βυθος για τις γαριδες.
αλλα το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο δες παρακατω ενα λινκ με πολυ φτηνες γυαλες
http://www.zoofast.gr/aqua-el-pg-16440.html
με 25Ε περνεις για γυαλα 54λ και εισαι μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-02-17, 23:37
Αντρίκος Ο χρήστης Αντρίκος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2014
Περιοχή: Ηλιούπολη,Αθήνα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Ευχαριστώ φιλε paraskevas ! Παρ'ολο που παλιότερα ειχα ψάξει για φτηνές γυάλες, δεν το ήξερα το σάιτ . Τέλος πάντων προς το παρόν και εν όψη των πανελληνίων θα στήσω το μικρό σιγά σιγά και απο το καλοκαίρι το αλλάζω .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-17, 00:17
Αντρίκος Ο χρήστης Αντρίκος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2014
Περιοχή: Ηλιούπολη,Αθήνα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Καλησπέρα μετα απο πολυ καιρό κάνω το πρώτο update . Αγοράστηκε ρίζα mopani που βράστηκε για απολύμανση αλλά και για να φύγει το πολύ ρετσίνι αν το λεω καλά. (Εχω κρατήσει το νερό που έβρασα το ξυλο το οποίο έχει χρώμα σαν μέλι μπορώ να το χρησιμοποιήσω μελλοντικά αν θελω για να σκουρήνω νερό σε φαση blackwater ?) Αγοράστηκε και τοποθετήθικε Riccia Fluitans moss πάνω στο ξύλο αλλά δε μου πολυαρέσει ο τρόπος που την εχω δέσει οπότε την βλέπω λιαν συντόμως να αλλάζει θέση. Μια ριζούλα java fern που είχε επιβιώσει απο το προηγούμενο σετ απ του ενυδρείου αναπτύσεται και ξεκινάει την ανικοδόμησή της . Στο μεταξύ απο το που θενά βρέθηκα να έχω σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες να κόβουν βόλτες μέσα στο ενυδρείο οπότε αφού βεβαιώθηκα οτι εχω στρωμένο ενυδρείο πλέον αγόρασα ένα σαλιγκάρι δολοφόνο να κάνει την δουλειά του.Βέβαια τεμπέλικο σαλιγκάρια αλλα δε βαριέσαι.... Παραθέτω εικόνες και περιμένω απόψεις και ιδέες

Sent from my SM-J100H using Tapatalk
-------------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντρίκος : 12-03-17 στις 00:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-17, 17:51
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Εχω την εντυπωση πως την εχεις βάλει παχιά παχια την ρικια...
Η αποψη μου... Φυτεψε. Και μπολικα. Το μοπανι φερτο πιο πολυ στο κεντρο και βαλε καμια πετρα να δωσεις ογκο γυρω απο ρην ριζα σου. Ο θερμοστατης δεξια στο γυαλι που ειναι το φιλτρο σου. Αν θες να εχεις ενα μονοπατι σαν αυτο στην τελευταία φωτογραφια σου θα πρεπει να σηκωσεις ογκους αριστερα και δεξια για να δωσεις βαθος. Γαριδες δεν θα βαλεις; Αν ναι, τοτε παρε ρικια και δεστην σε πετρες. Θα ειναι καλυτερα για τις γαριδες κατω στο εδαφος. Απο στρωσιμο πως πας; Τροφη η αμμωνια; Σε βομβαρδισα, συγνωμη... λες και ειμαι και κανενας ειδικος.... 😀
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-17, 16:27
Αντρίκος Ο χρήστης Αντρίκος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2014
Περιοχή: Ηλιούπολη,Αθήνα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Χαχα δεν πειραζει γι αυτο ειναι το φορουμ. Το ξερω και δε μου πολυ αρεσει ετσι αλλα ειναι η πρωτη προσπαθεια που εκανα ποτε μου σε σχεση με ενυδρειακα φυτα και το δεσιμο με ζωρισε οποτε σκεφτομαι αφου δεν μου βγηκε ετσι οπως ηθελα να φτιαξω καπου ενα μικρό ογγο απο ριτσια πανω σε πλακάκι απο πλεξι και να το αφησω ακλαδευτο..(σαν θαμνακι) ο θερμοστατης θα λειτουργει καλυτερα εκει ? Ναι γατιδουλες θα βαλω και θελω σιγα σογα να αρχισω να βαζω και αλλα φυτα. Τελος το στρωσιμο εγινε με τροφη φλέικς ψαριών και ταμπλέτες για γαρίδες. Το άζωτο απ οτι βλέπω απο τα τεστ εχει κάνει τον κύκλο του. Αφου εχω NH4: 0 NO2: 0 NO3: λιγο περισσοτερο απο 10

Sent from my SM-J100H using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-03-17, 21:01
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Αφου εχεις στρωσει φιλτρο, φυτεμα να κανεις με την μια. Οχι σιγα σιγα. Μαζεψε τα φυτα που θελεις και εισαγωγη με την μια. Ο θερμοστατης ελεγα στην μερια του φιλτρου για να ειναι ολα μαζεμενα μπας και τα κρυψεις με κανενα φυτο. Το ιδιο θα λειτουργεί οπου και να ειναι. Μην βαλεις την ρικκια σε πλεξι. Παρε πετρες για το hardscape (οχι απαραιτητα αγοραστες) και σε καποιες δεσε ρικκια. Θα δωσει καλυτερα τον ογκο του θαμνου που θες. Τα σαλιγκαρια σου εχουν πανω τους moss? Απο τωρα?
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-03-17, 15:08
Αντρίκος Ο χρήστης Αντρίκος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2014
Περιοχή: Ηλιούπολη,Αθήνα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Μετά απο ενα ταξίδι σε δυο λίμνες τις πελλοπονήσου και γοητευμένος απο την βλάστησή τους είπα να πάρω μερικά φυτά (πολύ λίγα σε αριθμό όπως θα δείτε για να μην έχει το παραμικρό αντίκτυπο στο οικοσύστημα της εκαστοτε περιοχής) των οποίων δεν γνωρίζω το είδος.Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να παρακαλέσω όποιον συνχομπίστα γνωρίζει πληροφορίες να με ενημερώσει. Μετα την επιστροφή μου στην αθήνα έμαθα οτι η μια εκ των δύο λιμνών η λιμνην Μουστού στο άστρος έχει υφάλμυρο νερό αλλα παρ' όλα αυτά είπα να πάρω το ρίσκο και να βάλω τα φυτά σε γλυκό. Τα φυτά υφάλμυρου είνα εκέινο που μοιάζει με moss στα δεξιά και τα μικρά "φίκια" στο κέντρο και μπροστά . Τα αλλα δύο είδη προέρχονται απο την λίμνη Τάκα στο οροπέδιο της Τεγέας και είναι το ένα πίσω και αριστερά ενω το άλλο είδος είναι στο κέντρο και πίσω τα τρία όμοια. Η πέτρες στο πίσω μέρος του ενυδρείου είναι μαζεμένες απο τον κήπο μου. (ενοείται πλυμένες και βρασμένες) Παραθέτω είκονες και περιμένω σχόλια και συμβουλές !!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  17474692_669013489972825_1679469537_n.jpg
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  23,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  17555400_669013479972826_448118033_n.jpg
Εμφανίσεις:  283
Μέγεθος:  27,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  17554972_669014039972770_141545106_n.jpg
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  21,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  17579934_669014006639440_1120031886_n.jpg
Εμφανίσεις:  288
Μέγεθος:  22,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  17495456_669013523306155_1873952891_n.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  32,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  17554883_669013913306116_660018851_n.jpg
Εμφανίσεις:  265
Μέγεθος:  27,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-03-17, 15:12
Αντρίκος Ο χρήστης Αντρίκος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2014
Περιοχή: Ηλιούπολη,Αθήνα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ανδρεας1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου εχεις στρωσει φιλτρο, φυτεμα να κανεις με την μια. Οχι σιγα σιγα. Μαζεψε τα φυτα που θελεις και εισαγωγη με την μια. Ο θερμοστατης ελεγα στην μερια του φιλτρου για να ειναι ολα μαζεμενα μπας και τα κρυψεις με κανενα φυτο. Το ιδιο θα λειτουργεί οπου και να ειναι. Μην βαλεις την ρικκια σε πλεξι. Παρε πετρες για το hardscape (οχι απαραιτητα αγοραστες) και σε καποιες δεσε ρικκια. Θα δωσει καλυτερα τον ογκο του θαμνου που θες. Τα σαλιγκαρια σου εχουν πανω τους moss? Απο τωρα?
Ακολούθησα τις συμβουλές εκτός της θέσης του ξυλου και μετα την προσθήκη των φυτών είμαι ιδιαιτερα ευχαριστημένος Ευχαριστω ! Τον θερμοστάτη τον κάλυψα με την περίεργη moss που μάζεψα και έφυγε η αηδία απο την μέση
Νόμιζα οτι το σαλιγκάρι θα έπρεπε να είναι έτσι αφού έτσι το πήρα απο το πετ σοπ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-05-17, 16:17
Αντρίκος Ο χρήστης Αντρίκος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2014
Περιοχή: Ηλιούπολη,Αθήνα
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Update !! Μετα απο προβλήματα κιτρινισματος του νερου και αποτυχίας των αγριων φυτων να ευδοκιμήσουν, το ενυδρείο ξεστήθικε καθαρίστικε και στήθικε εκ νεου. Eυτυχώς δεν είχα προλάβει να πάρω άλλα ζωντανά εκτός του κανίβαλου . Καινουργια άμμος εμπλουτισμός με 7 ball της JBL και αρχησα πάλι . Πήρα glossostigma elatinoides και 5 red cherry απο συνχομπίστα και Egeria densa μόλις εχτές . Το καλύτερο της ιστορίας είναι οτι περιμένω γέννα
!! πρέπει να κάνω κατι ιδιαίτερο για να πετύχει η γέννα η τα αφηνω στην ησυχία τους τα ζωντανά ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο φυτεμένου ενυδρείου Fishbone Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 25-10-16 16:31
Στήσιμο νέου γαριδάδικου tsodkostas Γαρίδες 49 17-09-16 04:46
Παρουσίαση Ενός Ώριμου Φυτεμένου Γαριδάδικου! kostas8 Ενυδρεία με ασπόνδυλα 12 14-04-15 22:46
Θέματα σχετικά με στήσιμο ΅΅γαριδάδικου΅΅ Chris82 Γαρίδες του γένους Neocaridina 64 30-11-14 12:58
Στήσιμο μικρού φυτεμένου loki21 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 04-04-11 16:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09230 seconds with 16 queries