Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-05, 00:38
ΑΝΔΡΕΑΣ Ο χρήστης ΑΝΔΡΕΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2005
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή Λευκά κόπρανα απο δίσκο

Μπορεί κάποιος να μου γράψει τι είναι τα λευκά κόπρανα που κάνει ο δίσκος μου, έχει αδυνατίσει και έχει σκουρύνει αν και τρώει με όρεξη . Με συχνές αλλαγές νερού (4lit / μέρα)βελτιώθηκε το χρώμα του. Του έκανα θεραπεία για εξάμιτα (αν το λέω σωστά) 3 φορές και δεν είδα αποτέλεσμα. Έχω 25 αρκετά μικρά ψαράκια που ταιριάζουν μεταξύ τους εκτός από 8 Κάμπη που είναι αρκετά δραστήρια. Το ενυδρείο είναι 160 lit GH 12 – PH 6,5 .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-05, 09:53
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Τα άσπρα κόπρανα είναι ένδειξη για εσωτερικά παράσιτα. Το γεγονός ότι τρώει ακόμη ο δίσκος είναι πολύ καλό σημάδι, καθώς η όποια θεραπεία (π.χ. flagyl) θα είναι πιο αποτελεσματική αν παίρνει τοφάρμακο από το στόμα.
Παράθεση:
Έχω 25 αρκετά μικρά ψαράκια που ταιριάζουν μεταξύ τους εκτός από 8 Κάμπη που είναι αρκετά δραστήρια. Το ενυδρείο είναι 160 lit GH 12 – PH 6,5 .
Όσον αφορά τις συνθήκες και τα λίτρα στις οποίες πρέπει να κρατιούνται οι δίσκοι τα είπαμε πολλές φορές. Κάνε μια αναζήτηση σε παλιά ποστ και θα βρεις αρκετές πληροφορίες. Το προτιμότερο θα ήταν ο δίσκος σου να βρίσκεται σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο μαζί με άλλους τρεις δίσκους και όχι με διάφορα άλλα ψαράκια. Το ph 6.5 πως το πέτυχες; Μηπως χρησιμοποιείς τίποτε χημικά; Έχεις σταθερές συνθήκες;
Παράθεση:
Με συχνές αλλαγές νερού (4lit / μέρα)βελτιώθηκε το χρώμα του.
Εκτός και αν εννοείς 40 λίτρα ανά μέρα και το έγραψες λάθος. Οι αλλαγές αυτές είναι σαν να μην έγιναν. Εγώ σε 240 λίτρα κάνω αλλαγές 70 λίτρα δυο φορές την εβδομάδα, σε δισκοενυδρείο με πολύ χαμηλή ιχθυοφόρτωση.
Παράθεση:
Του έκανα θεραπεία για εξάμιτα (αν το λέω σωστά) 3 φορές και δεν είδα αποτέλεσμα.
Να ξέρεις πως αν η θεραπεία δε γίνει σωστά, (μικρότερη δόση ή αν δεν ολοκληρωθεί σωστά ο κύκλος της θεραπείας) τότε μπορεί να έχουμε αντίθετα αποτελέσματα. Δημιουργούνται ανθεκτικά στελέχη των παθογόνων οργανισμών τα οποία είναι πολύ πιο δύσκολο στη συνέχεια να αντιμετωπίσουμε.
Εγώ θα πρότεινα απομόνωση του δίσκου σε ενυδρείο νοσοκομείο, άνοδο της θερμοκρασίας μέχρι και 32 βαθμούς σταδιακά και αν δε διορθωθεί η κατάσταση σε μια-δυο μέρες σωστή θεραπεία με flagyl.
Και μετά το τέλος της θεραπείας το καλύτερο θα ήταν να μπει σε ένα ενυδρείο σωστά στημένο για δίσκους με ό,τι αυτό συνεπάγεται...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-05, 01:12
ΑΝΔΡΕΑΣ Ο χρήστης ΑΝΔΡΕΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2005
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

-Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν ξέρω τι είναι το flagyl.
-Ξέχασα να αναφέρω ότι έχει μαζεμένα τα πτερύγια συνεχώς
-4 λίτρα αλλάζω και όντως άνοιξε το χρώμα του, κάνει περισσότερο για κάθε μέρα αφού αλλάζω και 30 κάθε βδομάδα
-Όσο για το ph το σταθεροποιώ όσο μπορώ με την μπουκάλα co2 μέχρι να πάρω το οικονομικό sms122 που είδα σε δημοσιεύσεις.(πάω Αμερική σε 4 μήνες)
- θα ήθελα να φτιάξω συσκευή UV γνωρίζεις κάτι για το θέμα;
- Για την σκληρότητα χρησιμοποιώ συσκευή αφαλάτωσης (65 euro) που χρειάζονται οι μηχανές του espresso(βγάζει το νερό με 0 gh δεν ξέρω περισσότερα γιατί τώρα το ξεκίνησα)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-05, 11:04
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Το flagyl είναι η εμπορική ονομασία στην Ελλάδα του φαρμάκου που περιέχει μετρονιδαζόλη. Η μετρονιδαζόλη είναι πολύ αποτελεσματική για την καταπολέμηση των εσωτερικών παρασίτων. Μπορείς να τη βρεις σε όλα τα φαρμακεία σε υγρή μορφή και σε κάψουλες. Το πιο πιθανόν είναι ότι και η θεραπεία που χρησιμοποίησες, αν ήταν για εξάμιτα, περιέχει μετρονιδαζόλη. Σου είπα όμως τι συμβαίνει αν δε γίνει σωστά η θεραπεια.
Όπως σου είπα και στο προηγούμεο μήνυμα προτείνω απομόνωση του δίσκου σε ενυδρείο νοσοκομείο, άνοδο της θερμοκρασίας μέχρι και 32 βαθμούς σταδιακά και αν δε διορθωθεί η κατάσταση σε μια-δυο μέρες σωστή θεραπεία με flagyl. Κάνε μια αναζήτηση σε παλιά ποστ για να δεις πως ακριβώς γίεται η θεραπεια και δοσολογία. Αν είχες κάνει θεραπεία με μετρονιδαζόλη και όντως δε θεραπεύτηκε ο δίσκος θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις λιγο αυξημένη δόση αυτή τη φορά (20-25%) πάντα σε συνδυασμό με άνοδο της θερμοκρασίας.
4 λίτρα αλλαγή ούτε που κατάλαβε τίποτε ο δίσκος. Δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνεις μεγαλύτερες αλλαγές νερού.
Όσο για το pH και σκληρότητα πρόσεξε να έχεις όσο το δυνατό σταθερές συνθήκες. Είναι πολύ πιο σημαντικό να έχεις σταθερές συνθήκες έστω και λίγο ανεβασμένες, παρά σκαμπανεβάσματα στο ph από 6 έως και 7 ας πούμε.
Παράθεση:
Το ενυδρείο είναι 160 lit GH 12 – PH 6,5 .
Τι KH έχεις; Με GH=12 το πιο πιθανό είναι ότι και η ΚΗ θα είναι ανεβασμένη, και δε μπορείς να ρίξεις τόσο πολύ το pH χρησιμοποιώντας co2. Δες τον πίνακα συσχετισμού ph, KH, co2.

Παράθεση:
Για την σκληρότητα χρησιμοποιώ συσκευή αφαλάτωσης (65 euro) που χρειάζονται οι μηχανές του espresso(βγάζει το νερό με 0 gh δεν ξέρω περισσότερα γιατί τώρα το ξεκίνησα)
Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για τη συσκευή αυτή. Πως γίνεται η αφαλάτωση. Με ρητίνες, με κάποιο άλλο φίλτρο;
Τι τιμές σου βγάζει σε GH, KH, pH;

Παράθεση:
θα ήθελα να φτιάξω συσκευή UV γνωρίζεις κάτι για το θέμα;
Για UV γιατί δεν παίρνεις κάποια έτοιμη; Θεωρητικά είναι κάτι απλό. Πρόκειται για ένα θάλαμο από τον οποίο περνά το νερό και δέχεται την ακτινοβολία από μια λάμπα που εκπέμπει uv ακτινοβολία. Στην πράξη όμως είναι αρκετά αυτά που πρέπει να προσέξεις. Πως θα στεγανοποιήσεις τη λάμπα που θα βρίσκεται μέσα στο θάλαμο; Επίσης πόση ώρα θα εκτίθεται το νερό σε ακτινοβολία, πόσος θα είναι ο όγκος του θαλάμου, πόση η ροή, και πόση η ισχύς της λάμπας που θα χρησιμοποιήσεις, για να υπολογίσεις έτσι και τη απόδοση της λάμπας. Εγώ δεν άκουσα κάποιον να έχει φτιάξει μόνος του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04396 seconds with 12 queries