Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-03-13, 23:27
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή Ξεκίνημα με νεροχελώνες. Να το επιχειρήσω?

Καλησπέρα σε όλους

Επειδή μάλλον τα "μικρόβια" είναι πολλά...μετά τα ψάρια άρχισα διάβασμα για τις νεροχελώνες και ειλικρινά εντυπωσιάστηκα από ορισμένους!
Κυρίως για τις προσπάθειες τους να προσφέρουν στις νεροχελώνες τους όσα περισσότερα μπορούν

Στο δια ταύτα.
"Βρέθηκα" με μια γυάλα diy (να σαι καλά constantine )..με διαστάσεις 53Χ38Χ35 και σκέφτομαι να την μετατρέψω σε χελωνιέρα, ως εξής:

Εφόσον ισχύει πως όταν είναι το χελωνάκι είναι μικρό, το νερό δεν πρέπει να ξεπερνά τα 10-20 εκ, σκέφτηκα πως η θέρμανση του νερού με έναν 100αρι θερμαντήρα (ήδη υπάρχει) θα ήταν πανέυκολη, σκεφτόμουν την πρώτη χρονιά από τον Απρίλη έως και τον Σεπτέμβρη η χελωνιέρα να είναι σε εξωτερικό χώρο και μετά να μεταφερθεί σε εσωτερικό χώρο.

Για φίλτρο σκέφτομαι το http://www.petsupermarket.gr/3094/%C...-75-150lt.html
(με σκοπό να "βγάλει" τα λεφτά του...και να μην ψάχνομαι μετά από λίγο καιρό!). Εννοείται οτι θα μεταφερθεί μπόλι από το ενυδρείο μου.

Για λάμπα σκέφτομαι την "πράσινη" : http://www.exo-terra.com/en/products...cent_bulbs.php, με κάποιο φωτιστικό και σε απόσταση 20 εκ από τη "στεριά".

Βυθός ανύπαρκτος, εκτός από κάποιες μεγάλες και επίπεδες πέτρες. Ουτε χαλίκια, ούτε πετραδάκια, ούτε τπτ

Λέω να μην δοκιμάσω με περισσότερα από ένα χελωνάκια (για πολλούς λόγους)

Θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν άποψη (λείπει κι ο πράσινος (exelix) ... billias - περιμένω άποψη ), για όλα τα παραπάνω ή για οτιδήποτε μου "ξεφεύγει".

Δεν κάνω καμία αναφορά σε διατροφή, βιταμίνες, φάρμακα, γιατί νομίζω πως 1ον οι επιλογές είναι πολλές και 2ον βρήκα ήδη κάποια πολύ ξεκάθαρα θέματα στο φόρουμ!

Μια επισήμανση : Στο υπόμνημα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490, αναφέρεται πλύσιμο του φίλτρου με καθαρό νερό (ευτυχώς επισημαίνεται σε επόμενο ποστ, πόσο λάθος είναι η συγκεκριμένη συμβουλή). Ίσως θα έπρεπε να διορθωθεί ή να διαγραφεί το συγκεκριμένο.

Έχω ήδη στο μυαλό μου, αν όλα πάνε καλά να προχωρήσω σε μεγαλύτερη diy κατασκευή (αν φυσικά το "μικρόβιο"...πιάσει!)

Ακούω γνώμες
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-03-13, 23:57
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους

Επειδή μάλλον τα "μικρόβια" είναι πολλά...μετά τα ψάρια άρχισα διάβασμα για τις νεροχελώνες και ειλικρινά εντυπωσιάστηκα από ορισμένους!
Κυρίως για τις προσπάθειες τους να προσφέρουν στις νεροχελώνες τους όσα περισσότερα μπορούν

Στο δια ταύτα.
"Βρέθηκα" με μια γυάλα diy (να σαι καλά constantine )..με διαστάσεις 53Χ38Χ35 και σκέφτομαι να την μετατρέψω σε χελωνιέρα, ως εξής:

Εφόσον ισχύει πως όταν είναι το χελωνάκι είναι μικρό, το νερό δεν πρέπει να ξεπερνά τα 10-20 εκ,(το βάθος το νερού πρέπει να είναι το διπλάσιο από το μήκος του καβουκιού) σκέφτηκα πως η θέρμανση του νερού με έναν 100αρι θερμαντήρα (ήδη υπάρχει) θα ήταν πανέυκολη, σκεφτόμουν την πρώτη χρονιά από τον Απρίλη (καλύτερα από Μάη)έως και τον Σεπτέμβρη η χελωνιέρα να είναι σε εξωτερικό χώρο και μετά να μεταφερθεί σε εσωτερικό χώρο.ναι γιατί θα μεταβολίζει καλύτερα την D.

Για φίλτρο σκέφτομαι το http://www.petsupermarket.gr/3094/%C...-75-150lt.html
(με σκοπό να "βγάλει" τα λεφτά του...και να μην ψάχνομαι μετά από λίγο καιρό!). Εννοείται οτι θα μεταφερθεί μπόλι από το ενυδρείο μου.

Για λάμπα σκέφτομαι την "πράσινη" : http://www.exo-terra.com/en/products...cent_bulbs.php, με κάποιο φωτιστικό και σε απόσταση 20 εκ από τη "στεριά". (δεν την ξέρω την λάμπα αυτή, πρέπει να είναι αυτή που χρησιμοποιείται στα ερπετά)

Βυθός ανύπαρκτος, εκτός από κάποιες μεγάλες και επίπεδες πέτρες. Ουτε χαλίκια, ούτε πετραδάκια, ούτε τπτ (σωστό)

Λέω να μην δοκιμάσω με περισσότερα από ένα χελωνάκια (για πολλούς λόγους) (συμφωνώ, αν είναι ζευγάρι, το θηλυκό μπορεί να γίνει επιθετικό αφού γεννήσει τα αυγά του και να σκοτώσει το αρσενικό , κάτι που έγινε σ εμένα).

Θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν άποψη (λείπει κι ο πράσινος (exelix) ... billias - περιμένω άποψη ), για όλα τα παραπάνω ή για οτιδήποτε μου "ξεφεύγει".

Δεν κάνω καμία αναφορά σε διατροφή, βιταμίνες, φάρμακα, γιατί νομίζω πως 1ον οι επιλογές είναι πολλές και 2ον βρήκα ήδη κάποια πολύ ξεκάθαρα θέματα στο φόρουμ!

Μια επισήμανση : Στο υπόμνημα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490, αναφέρεται πλύσιμο του φίλτρου με καθαρό νερό (ευτυχώς επισημαίνεται σε επόμενο ποστ, πόσο λάθος είναι η συγκεκριμένη συμβουλή). Ίσως θα έπρεπε να διορθωθεί ή να διαγραφεί το συγκεκριμένο. (ναι πρέπει να διορθωθεί) επιπλέον είναι ιδίως όταν είναι μικρά πολύ ευαίσθητα στο χλώριο του νερού και στην αμμωνία.

Έχω ήδη στο μυαλό μου, αν όλα πάνε καλά να προχωρήσω σε μεγαλύτερη diy κατασκευή (αν φυσικά το "μικρόβιο"...πιάσει!)

Ακούω γνώμες
έχω μία χελώνα θηλυκή 25χρόνια. την είχα με αρσενικό. τυχαία προέκυψαν ζευγάρι γιατί όταν τα πήρα ούτε ήξερα να τα ξεχωρίσω, ούτε το κατάστημα ήξερε και ήταν και πολύ μικρά σε μέγεθος μεγάλου κουμπιού.
τα χω ξαναγράψει. την εποχή εκείνη δεν υπήρχε εύκολη πληροφόρηση, ευτυχώς μου έδωσε αντιχλώριο και πιο πολύ με το ένστικτο και την παρατήρηση τα μεγάλωσα.
α.μεγαλώνουν πολύ. η δική μου τώρα έχει την κάθετη πλευρά του καβουκιού γύρω στους 28 πόντους (χωρίς πόδια και κεφάλι μόνο καβούκι)
β. λερώνουν πολύ
γ. δεν συγκατοικούν με κανένα ψάρι
δ. ζουν πολύ και είναι δυνατά ζώα εφ όσον τύχουν προσοχής τα δύο πρώτα χρόνια της ζωής τους και πάρουν "τ' απάνω τους".
ε. είναι χαριτωμένα, έχουν αλληλλεπίδραση με τον ανάδοχό τους.

πρέπει να της δημιουργήσεις μια ξηρά που θα λιάζεται ,που να έχει όμως αρκετό περιθώριο για να μην σου πηδήξει έξω από το ενυδρείο.
δεν ξέρω τι άλλο να σου πω οτι χρειάζεσαι ρώτησέ με.
για το μέλλον, έχω φυλάξει μια ιδέα που κι εγώ σκέφτομαι για την χοντρούλα μου
αν είσαι γενικότερα φιλόζωος, να την πάρεις και να σου ζήσει, εγώ το καλοκαίρι την αφήνω στο μπαλκόνι και κόβει βόλτες και στο πάτωμα. της αρέσει
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  χελωνιέρα DSC01111.jpg
Εμφανίσεις:  5834
Μέγεθος:  71,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-03-13, 00:09
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τι ωραια κατασταση εχεις κανει εκει Μαρια? Πολυ ομορφο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-03-13, 00:10
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Δε θα προτεινα να παρεις χελωνα καθοτι τιποτα δε μπορει να σε προετοιμασει για τη μεγαλη ευθυνη που αναλαμβανεις. Ενα ζωο που οπως σου ειπε και η Μαρια ζει πολλα χρονια και λερωνει ΠΟΛΥ. Οταν πηγαινα γυμνασιο πηρα ενα χελωνακι το οποιο εχασα μετα απο λιγο καιρο. Αγορασα μετα ενα ακομα. Το κρατησαμε 18 χρονια. Εαν καποιο με ειχε πληροφορησει για το τελικο μεγεθος δε νομιζω οτι θα το αγοραζα. Ηταν η αφορμη να παρω το πρωτο μου ενυδρειο. Δυστυχως εφτασε σε ενα μεγεθος που δε μπορουσα να την καθαριζω συνεχεια και επιπλεον εκανε και θορυβο πλατσουριζοντας. Τελικα πηρα την αποφαση να την αφησω να ζησει σε μια λιμνουλα με αλλες ομοιες χελωνες στην παραλια της Θεσσαλονικης γιατι δε μοπρουσα να την εχω ευτυχισμενη. Ισως καποιοι κατακρινουν την ενεργεια αυτη αλλα το σκεφτηκα πολυ καλα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-03-13, 00:12
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ωραια κατασταση εχεις κανει εκει Μαρια? Πολυ ομορφο.
μπα δεν είναι η δική μου, αυτό θέλω να κάνω κ εγώ. κάποιος εδώ στο φόρουμ έβαλε αυτή την φωτό κι επειδή την βρήκα ιδανική την φύλαξα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-03-13, 00:24
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θα προτεινα να παρεις χελωνα καθοτι τιποτα δε μπορει να σε προετοιμασει για τη μεγαλη ευθυνη που αναλαμβανεις. Ενα ζωο που οπως σου ειπε και η Μαρια ζει πολλα χρονια και λερωνει ΠΟΛΥ. Οταν πηγαινα γυμνασιο πηρα ενα χελωνακι το οποιο εχασα μετα απο λιγο καιρο. Αγορασα μετα ενα ακομα. Το κρατησαμε 18 χρονια. Εαν καποιο με ειχε πληροφορησει για το τελικο μεγεθος δε νομιζω οτι θα το αγοραζα. Ηταν η αφορμη να παρω το πρωτο μου ενυδρειο. Δυστυχως εφτασε σε ενα μεγεθος που δε μπορουσα να την καθαριζω συνεχεια και επιπλεον εκανε και θορυβο πλατσουριζοντας. Τελικα πηρα την αποφαση να την αφησω να ζησει σε μια λιμνουλα με αλλες ομοιες χελωνες στην παραλια της Θεσσαλονικης γιατι δε μοπρουσα να την εχω ευτυχισμενη. Ισως καποιοι κατακρινουν την ενεργεια αυτη αλλα το σκεφτηκα πολυ καλα.
Το ξέρω πως είναι δέσμευση και μάλιστα πολύ μεγαλύτερη από τα ψάρια
Αλλά νομίζω πως αυτό είναι το υπερ του εγχειρήματος. Οτι δένεσαι με το συγκεκριμένο ζώο
Και μόνο που λες πως το 2ο σας χελωνάκι το κρατήσατε 18 χρόνια...είναι

Οσο για το μέγεθος της χελώνας και την απαραίτητη αλλαγή σε μεγαλύτερο ενυδρείο, το θεωρώ δεδομένο, εάν κι εφόσον "μπω στον χορό"!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν ξέρω τι άλλο να σου πω οτι χρειάζεσαι ρώτησέ με...
Μαρία ευχαριστώ. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το επιχειρήσω..

EDIT : Κάτι τέτοια διαβάζω... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12388
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 31-03-13 στις 00:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-03-13, 00:34
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξέρω πως είναι δέσμευση και μάλιστα πολύ μεγαλύτερη από τα ψάρια
Αλλά νομίζω πως αυτό είναι το υπερ του εγχειρήματος. Οτι δένεσαι με το συγκεκριμένο ζώο
Και μόνο που λες πως το 2ο σας χελωνάκι το κρατήσατε 18 χρόνια...είναι

Οσο για το μέγεθος της χελώνας και την απαραίτητη αλλαγή σε μεγαλύτερο ενυδρείο, το θεωρώ δεδομένο, εάν κι εφόσον "μπω στον χορό"!
-------------------------


Μαρία ευχαριστώ. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το επιχειρήσω..

EDIT : Κάτι τέτοια διαβάζω... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=12388
η δέσμευση είναι ίδια με ένα οποιοδήποτε κατοικίδιο που ζει αρκετά. άσχετα που ζει σε κατοικία τύπου ενυδρείου, είναι ένα ζώο που ακόμα και σε κουβά μπορείς να το μετακινήσεις μαζί σου για οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί. δεν θα αρρωστήσει και δεν θα πεθάνει αν χρειαστεί για μια βδομάδα ή 15μέρες να ζήσει σε μια λεκάνη με λίγο νερό εφ όσον την βλέπει ο ήλιος ή ένα πορτατίφ κάποιες ώρες την ημέρα. δεν είναι απαραίτητο να κουβαλήσεις φίλτρο μαζί σου αφού αν φροντίζεις την καθαριότητα του νερού της είναι εντάξει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-03-13, 09:14
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
η δέσμευση είναι ίδια με ένα οποιοδήποτε κατοικίδιο που ζει αρκετά. άσχετα που ζει σε κατοικία τύπου ενυδρείου, είναι ένα ζώο που ακόμα και σε κουβά μπορείς να το μετακινήσεις μαζί σου για οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί. δεν θα αρρωστήσει και δεν θα πεθάνει αν χρειαστεί για μια βδομάδα ή 15μέρες να ζήσει σε μια λεκάνη με λίγο νερό εφ όσον την βλέπει ο ήλιος ή ένα πορτατίφ κάποιες ώρες την ημέρα. δεν είναι απαραίτητο να κουβαλήσεις φίλτρο μαζί σου αφού αν φροντίζεις την καθαριότητα του νερού της είναι εντάξει.
+1000
Η αλήθεια είναι πως έχω αρκετό διάβασμα ακόμη, για να είμαι σίγουρος για τα επόμενα βήματα μου...
Αλλά εκτός από την ανάγκη για κάποιο μεγάλο ενυδρείο μελλοντικα, δεν βρίσκω άλλο πλην (-)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-03-13, 10:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ισχυει αυτο που εχω διαβασει οτι η απελευθερωση τετοιων ειδων χελωνων, ευθυνεται για την εξαφανιση των ελληνικων ειδων?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-03-13, 11:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισχυει αυτο που εχω διαβασει οτι η απελευθερωση τετοιων ειδων χελωνων, ευθυνεται για την εξαφανιση των ελληνικων ειδων?
Σπύρο το διάβασα κι εγω, δυστυχώς σε πολλά διαφορετικά ποστ
Συγκεκριμένα ένα εγγραφε πως ως είδος είναι δυνατότερο από ότι τα ελληνικά είδη...γι αυτό και μιλούσε για μείωση του πληθυσμού των ελληνικών ειδών

Γενικά οι απελευθερώσεις ειδών στη φύση, χωρίς να γνωρίζουμε τι θα προκαλέσουμε...δεν είναι η βελτιστη επιλογή
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-03-13, 12:42
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Εφόσον έχεις διαβάσει ξέρεις τι θα χρειαστείς στο μέλλον!

Η γυάλα που έχεις θα σε καλύψει για κάνα χρόνο 1,5!

Μετά θα χρειαστείς μεγαλύτερη!Και εδώ θα πρέπει να σκεφτείς αν θα πας σε λίγο μεγαλύτερη που θα σε καλύψει για κάνα χρόνο ακόμα η σε αρκετά μεγαλύτερη για να ξεμπερδεύεις μια και καλή!


Σε φούλ μέγεθος θα θέλεις min 400 λίτρα ενυδρείο (IMHO περισσότερα) για μια χελώνα οπότε αν δεν μπορείς να το προσφέρεις αυτό καλύτερα να το αφήσεις!

Για συγκατοίκηση με ψάρια υπάρχουν αναφορές όπου χομπίστες κρατούν συνδυασμούς με επιτυχία. Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεσαι αρχικά πάρα πολύ καλή φίλτρανση, χώρο και σωστή διαμόρφωση


Γενικά είναι μπελαλίδικα ζώα αλλά σε ανταμείβουν γιατί είναι πολύ interactive.

Όσο για τα περί απελευθέρωσης τα σχόλια είναι περιττά και όσοι το κάνουν αχαρακτήριστοι...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-03-13, 13:53
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

νομιζω εχεις καληφθει
να παρεις και μια λαμπα για basking (μονο ζεστη)

για μενα παρε δυο θα τις χαρεις καλητερα αφου θα τις εχεις και πολλά χρονια
και οταν μεγαλωσουν μη φωβασε τπτ
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-03-13, 14:13
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισχυει αυτο που εχω διαβασει οτι η απελευθερωση τετοιων ειδων χελωνων, ευθυνεται για την εξαφανιση των ελληνικων ειδων?
ναι είναι αλήθεια δυστυχώς. συμβαίνει σε πολλές χώρες ακόμα και στις ίδιες της ΗΠΑ απ όπου κατάγονται.
είναι άγρια σαρκοφάγα ζώα (εννοείται δεν ενοχλούν τον άνθρωπο και τον ιδιοκτήτη τους), άριστοι κολυμβητές και πολύ δυνατές. αν έχετε δει τις ελληνικές νεροχελώνες είναι λεπτές και αρκετά μικρόσωμες. αυτές είναι τερατώδεις μπροστά τους. πολλοί αχαρακτήριστοι όταν μεγαλώσουν, τις βαριούνται και τις παρατανε στα ποτάμια, όπως κάνουν και με τα πιράνγχας
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-03-13, 20:22
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billias Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω εχεις καληφθει
να παρεις και μια λαμπα για basking (μονο ζεστη)

για μενα παρε δυο θα τις χαρεις καλητερα αφου θα τις εχεις και πολλά χρονια
και οταν μεγαλωσουν μη φωβασε τπτ
Όταν μεγαλώσουν θα χρειαστω 400λιτρο!!!
Μόνο αυτο "φοβάμαι"...

Κάπου διάβασα ότι υπάρχουν λάμπες UV, που είναι ταυτόχρονα και για ζέστη
Ισχύει;
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-03-13, 21:20
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

http://www.petsupermarket.gr/4307/%C...ting-lamp.html


http://www.petsupermarket.gr/4308/%C...ting-lamp.html
__________________
Μιχαήλ

αἰδώς Ἀργεῖοι· νν ρκιον πολέσθαι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-03-13, 22:01
Το avatar του χρήστη kapngage
kapngage Ο χρήστης kapngage δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2013
Περιοχή: Αθηνα(Αγια Βαρβάρα - Αιγάλαιο)
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Εγω την χελωνιτσα που ειχα ειχε φτασει στοθς 30++ ποντους και πηγα την αφησα στον ζωολογικο κηπο που εχουμε στην αθηνα (δεν θημαμε πωσ λεγεται εναν που εχει και δελφινια) .Την χελωνα δεν μπορουσα να την κρατισω αλλο την ειχαμε παρι στα 5 μου και την εδωσα πρην τρια χρωνια διοτη δεν χοραγε σε ενυδριο(140χ100χ20) και το εσπασε :/
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-03-13, 22:47
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Ευχαριστω!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapngage Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω την χελωνιτσα που ειχα ειχε φτασει στοθς 30++ ποντους και πηγα την αφησα στον ζωολογικο κηπο που εχουμε στην αθηνα (δεν θημαμε πωσ λεγεται εναν που εχει και δελφινια) .Την χελωνα δεν μπορουσα να την κρατισω αλλο την ειχαμε παρι στα 5 μου και την εδωσα πρην τρια χρωνια διοτη δεν χοραγε σε ενυδριο(140χ100χ20) και το εσπασε :/
To Αττικό Ζωολογικό Πάρκο εννοεις
Μου ακούγεται σωστή λύση, εφόσον κάποιος δεν μπορεί να συντηρήσει άλλο μια νεροχελώνα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 31-03-13 στις 22:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-03-13, 22:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μεγαλη δεσμευση...
καλα τα ενυδρεια αλλα μου φαινονται πολυ λιγα για τετοια ειδη... (ηδη μου φαινονται "λιγα" για τα ψαρια).
Κατι σε λιμνουλα θα το εβρισκα πολυ καλυτερο για ενα τετοιο ζωντανο.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-03-13, 22:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μεγαλη δεσμευση...
καλα τα ενυδρεια αλλα μου φαινονται πολυ λιγα για τετοια ειδη... (ηδη μου φαινονται "λιγα" για τα ψαρια).
Κατι σε λιμνουλα θα το εβρισκα πολυ καλυτερο για ενα τετοιο ζωντανο.
Νίκο το ξέρω
20-30 χρόνια (σε ιδανικές συνθήκες) είναι μεγάλο χρονικό διάστημα
Αλλά νομίζω πως όσοι το έχουν καταφέρει, περνάνε σε άλλο επίπεδο

Είμαι ακόμη υπό σκέψη. Κυρίως σ ότι αφορά το 400αρι ενυδρείο που θα χρειαστώ μετά από 2 περίπου χρόνια
Γιατί αν το αποφασίσω, δεν σκοπεύω να πάω σε ενδιάμεσο ενυδρείο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-03-13, 23:09
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αν τις πάρεις μικρές δεν μπορείς να τις βάλεις κατ ευθείαν στο 400αρι.
γιατί δεν κάνεις την λιμνούλα που σου έδειξα με την διαφορά οτι στο κέντρο να κάνεις την στεριά?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-03-13, 23:11
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
αν τις πάρεις μικρές δεν μπορείς να τις βάλεις κατ ευθείαν στο 400αρι.
γιατί δεν κάνεις την λιμνούλα που σου έδειξα με την διαφορά οτι στο κέντρο να κάνεις την στεριά?
"...Κυρίως σ ότι αφορά το 400αρι ενυδρείο που θα χρειαστώ μετά από 2 περίπου χρόνια"

Η λιμνούλα προυποθέτει χώρο, χρήματα και εμπειρία
Αυτή τη στιγμή δεν διαθέτω τπτ απ αυτά
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-03-13, 23:15
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
"...Κυρίως σ ότι αφορά το 400αρι ενυδρείο που θα χρειαστώ μετά από 2 περίπου χρόνια"

Η λιμνούλα προυποθέτει χώρο, χρήματα και εμπειρία
Αυτή τη στιγμή δεν διαθέτω τπτ απ αυτά
χα χα συγγνώμη, απρόσεκτη. όπως βλέπεις είμαι φανατική κάτοχος χελώνας και προσπαθώ να σ επιρρεάσω
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-03-13, 23:16
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
χα χα συγγνώμη, απρόσεκτη. όπως βλέπεις είμαι φανατική κάτοχος χελώνας και προσπαθώ να σ επιρρεάσω
Καλά το πας!!!!
Περιμένω και τον πράσινο...να ακούσω τις απόψεις του...
Μέχρι τότε, το διάβασμα συνεχίζεται!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-04-13, 13:13
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πάνω κάτω το έχεις πιάσει το νόημα όπως βλέπω! Λάμπα να πάρεις αυτή που έχεις πει στο πρώτο σου μήνυμα. Για μένα καλύτερα να είναι χωριστές οι λάμπες για UV και θέρμανση στεριάς, μια και ανάλογα την εποχή θα πρέπει να αλλάζεις τη θέση της θερμαντικής, για να κρατάς τη θερμοκρασία εκεί που πρέπει. Το πιο σίγουρο μαγαζί για ερπετά που γνωρίζω είναι του Μαρίνου. Το φίλτρο που λες θεωρώ πως θα είναι αρκετό για πολύ καιρό. Το να έχεις περισσότερα από ένα χελωνάκια εμπεριέχει κάποιο ρίσκο, αλλά θα δοκίμαζα και με δύο. Αυτό με το βάθος τον πρώτο καιρό έχει μια δόση αλήθειας, αλλά συνήθως εντοπίζεται για μένα στο ότι δεν τις έχουν αφήσει να μάθουν να διαχειρίζονται το βάθος στα μαγαζιά. Θα δεις ότι πολύ σύντομα όσο νερό και να τους βάλεις θα το εκμεταλλεύονται, απλά θέλει μια προσοχή στην αρχή, να μπορούν εύκολα να βγουν στη στεριά για να μην πνιγούν. Και να μην μπορούν να πιαστούν από την άκρη του ενυδρείου γιατί θα σκαρφαλώσουν εύκολα τα σκανταλιάρικα!

Για ρώτα και αυτά που μου ξέφυγαν!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-04-13, 16:40
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνω κάτω το έχεις πιάσει το νόημα όπως βλέπω!Πάνω, κάτω ναι! Το πλαγίως έμεινε Λάμπα να πάρεις αυτή που έχεις πει στο πρώτο σου μήνυμα.Για μένα καλύτερα να είναι χωριστές οι λάμπες για UV Repti Glo 5.0 CompactTropical Terrarium Lamp και θέρμανση στεριάς Κάποια πρόταση?, μια και ανάλογα την εποχή θα πρέπει να αλλάζεις τη θέση της θερμαντικής, για να κρατάς τη θερμοκρασία εκεί που πρέπει Κρατάω σταθερή δλδ θερμοκρασία νερού και στεριάς???. Το πιο σίγουρο μαγαζί για ερπετά που γνωρίζω είναι του Μαρίνου. Το φίλτρο που λες θεωρώ πως θα είναι αρκετό για πολύ καιρό. Το να έχεις περισσότερα από ένα χελωνάκια εμπεριέχει κάποιο ρίσκο, αλλά θα δοκίμαζα και με δύο Ο λόγος είναι κοινωνικός και μόνο?. Αυτό με το βάθος τον πρώτο καιρό έχει μια δόση αλήθειας, αλλά συνήθως εντοπίζεται για μένα στο ότι δεν τις έχουν αφήσει να μάθουν να διαχειρίζονται το βάθος στα μαγαζιά. Θα δεις ότι πολύ σύντομα όσο νερό και να τους βάλεις θα το εκμεταλλεύονται, απλά θέλει μια προσοχή στην αρχή, να μπορούν εύκολα να βγουν στη στεριά για να μην πνιγούν. Και να μην μπορούν να πιαστούν από την άκρη του ενυδρείου γιατί θα σκαρφαλώσουν εύκολα τα σκανταλιάρικα! Για τη στεριά να προτιμήσω κάποια δική μου πατέντα ή να ψάξω για "έτοιμη στερια"?

Για ρώτα και αυτά που μου ξέφυγαν!
Το ενυδρείο πειράζει αν το σκεπάζω το βράδυ?
Για τροφές και τα ζουμιά που θα χρειαστώ, θα επανέλθω
Επειδή υπάρχει και το θέμα της σαλμονέλας, οι αλλαγές νερού πως θα πρέπει να γίνονται?

Ευχαριστώ για την μέχρι τώρα βοήθεια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-04-13, 17:02
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Όσο μπορείς ναι, κρατάς σταθερή θερμοκρασία και στο νερό (23-26) και στη στεριά (29-32) και γενικά είναι πιο εύκολο από τα ψάρια να καταλάβεις αν κάτι την ενοχλεί στη θερμοκρασία. Για τη στεριά ή μια κεραμική ή μια πυρακτώσεως από το σούπερ μάρκετ (καλύτερα με καθρέφτη).

Σου λέω για δύο και για κοινωνικούς λόγους και για να μη φαίνεται άδειο το ενυδρείο όταν πάρεις το μεγάλο! Βέβαια το πιο ασφαλές είναι να έχεις μία.

Για στεριά θεωρώ ότι αν φτιάξεις κάτι δικό σου θα δείχνει πολύ πιο ωραίο. Για παράδειγμα κολλάς δύο τζαμάκια υπό γωνία και με σιλικόνη πάνω τους πετραδάκια. Άσε που πολλές φορές οι έτοιμες μετά από κάποιο καιρό τραβάνε νερό και ψιλοβουλιάζουν.

Το ιδανικό για μένα είναι να είναι καλυμμένο το ενυδρείο, ειδικά αν βρίσκεται σε μέρος που δημιουργούνται ρεύματα αέρα, γιατί είναι επιρρεπείς σε λοιμώξεις του αναπνευστικού, οι οποίες και είναι πολύ δύσκολα αντιμετωπίσιμες.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-04-13, 21:39
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

εγώ για στεριά έχω χρησιμοποιήσει αυτές τις ανάγλυφες πλάτες, την οποία έχω κόψει πολύ σφιχτή για να στέκεται μόνη της και την έχω κεκλημένη
869600.jpg.gif
πολλοί προτιμούν για να αξιοποιούνται όλα τα λίτρα του κυρίως ενυδρείου, να τοποθετούν την ξηρά πάνω από αυτό όπως εδώ
2013-03-08 07.14.33.jpg
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  869600.jpg.gif
Εμφανίσεις:  1034
Μέγεθος:  28,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-03-08 07.14.33.jpg
Εμφανίσεις:  7642
Μέγεθος:  27,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-04-13, 21:43
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο μπορείς ναι, κρατάς σταθερή θερμοκρασία και στο νερό (23-26) και στη στεριά (29-32) και γενικά είναι πιο εύκολο από τα ψάρια να καταλάβεις αν κάτι την ενοχλεί στη θερμοκρασία. Για τη στεριά ή μια κεραμική ή μια πυρακτώσεως από το σούπερ μάρκετ (καλύτερα με καθρέφτη). Χαζή η ερώτηση αλλά θα την κάνω! Χρειάζομαι δλδ και θερμόμετρο εξωτερικού χώρου...για το σημείο της στεριάς?

Σου λέω για δύο και για κοινωνικούς λόγους και για να μη φαίνεται άδειο το ενυδρείο όταν πάρεις το μεγάλο! Βέβαια το πιο ασφαλές είναι να έχεις μία. Θα προτιμήσω την ασφάλεια. Θα είναι και πιο άνετα αν ειναι μόνη της

Για στεριά θεωρώ ότι αν φτιάξεις κάτι δικό σου θα δείχνει πολύ πιο ωραίο. Για παράδειγμα κολλάς δύο τζαμάκια υπό γωνία και με σιλικόνη πάνω τους πετραδάκια. Άσε που πολλές φορές οι έτοιμες μετά από κάποιο καιρό τραβάνε νερό και ψιλοβουλιάζουν. Το ψάχνω...

Το ιδανικό για μένα είναι να είναι καλυμμένο το ενυδρείο, ειδικά αν βρίσκεται σε μέρος που δημιουργούνται ρεύματα αέρα, γιατί είναι επιρρεπείς σε λοιμώξεις του αναπνευστικού, οι οποίες και είναι πολύ δύσκολα αντιμετωπίσιμες.
Εμεινε η ερώτηση με την αλλαγή νερού

(και πάλι ευχαριστώ!)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ για στεριά έχω χρησιμοποιήσει αυτές τις ανάγλυφες πλάτες, την οποία έχω κόψει πολύ σφιχτή για να στέκεται μόνη της και την έχω κεκλημένη
869600.jpg.gif
πολλοί προτιμούν για να αξιοποιούνται όλα τα λίτρα του κυρίως ενυδρείου, να τοποθετούν την ξηρά πάνω από αυτό όπως εδώ
2013-03-08 07.14.33.jpg
Μαρία η 2η φωτό...είναι μια πολύ καλή ιδέα!!!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChocolatePuma : 05-04-13 στις 21:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 05-04-13, 21:45
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

υπάρχει αυτό το u.s forum http://www.redearslider.com/forum/index.php
που μπορείς να δεις πολλές ιδέες, νομίζω δεν είναι ανάγκη να είσαι μέλος για να "χαζέψεις"
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-04-13, 11:29
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ο σύνδεσμος της Μαρίας είναι ίσως και ο μοναδικός που θα χρειαστείς για τις χελωνίτσες.

Στην αλλαγή εγώ δεν έβαλα ποτέ στόμα, μόνο με τη σκούπα βυθού που γεμίζει μόνη της το σωλήνα με το ποτηράκι που έχει μπροστά. Υπάρχουν και τρόποι μόνο με το λάστιχο φυσικά αν δεν έχεις σκούπα, να τους πούμε;

Μπορείς να βάλεις ακόμα και controller άμα θες, αλλά σε γενικές γραμμές η θερμοκρασία του χώρου παραμένει σε κοντινά επίπεδα ούτε και θεωρώ πως χρειάζεται απόλυτη σταθερότητα. Αν παίρνεις απλά ένα θερμόμετρο και τσεκάρεις μια στο τόσο πού βρίσκεσαι είσαι κομπλέ. Άλλωστε θα το καταλάβεις και από τη συμπεριφορά της χελώνας αν είναι πολύ ζεστό το μέρος.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Οι χελώνες μου Crazy_Beaver Άλλα ζώα 40 29-10-13 17:58
Νεροχελώνες και θολό νερο venetsianos3 Αρχάριοι γλυκού νερού 20 17-03-13 21:38
Νεο σπιτι για τις νεροχελώνες μου. Σπύρος Μ Άλλα ζώα 26 22-10-08 14:37
Να το επιχειρήσω; (neolamprologus multifasciatus) iziogas Tanganyika 5 22-11-07 17:40
Χελώνες ramsys Γλυκό νερό - Γενικά 13 06-06-07 22:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11530 seconds with 14 queries