Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-11, 11:37
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή αρτεμια

καλημερα αγορασα αυτα http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2085 εβαλα μεσα σε ενα μπουκαλι 2 κουταλιες του γλυκου αλατι και το μπουκαλι το εβαλα μεσα σε μια λεκανι με νερο που εχει εναν θερμοστατη στους 29 βαθμους θα περιμενω να ζεσταθει το νερο και μετα θα βαλω μια μιτουλα απο το κουταλι του γλυκου αρτεμια.Α εχω βαλει να λειτουργει και μια αεραντλια για αναταραξη του νερου..
καλα τα εκανα κανω κατι λαθος..?
επισης τα αρτεμια διατηρητε στο ψυγειο η εξω μετα τη πρωτη χρηση ?ευχαριστω..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-04-11, 12:35
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

καλα τα εκανες.
και εξω να τα εχεις απο το ψυγειο δεν εχουν προβλημα.
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-04-11, 13:03
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

2 κουταλιές γλυκού αλάτι σε πόσο νερό? Θα πρέπει να είναι η τελική συγκέντρωση 20-35 γραμμάρια/λίτρο. Επίσης έντονος φωτισμός βοηθάει, καλή συνέχεια!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-04-11, 13:44
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

ευχαριστω! δυο κουταλιες αλατι σε 1 λιτρο..διαβασα παλια ποστ απο εδω και πηρα ιδεες και ειπα να το επιβεβαιωσω τωρα θα περιμενω να δω την εξελιξη και θα ενημερωσω..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-11, 22:33
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Για το Μανταρίνο τα κάνεις όλα αυτά; Σε μεγάλο μπελά μπήκες…
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-04-11, 23:03
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Τι αλατι εβαλες?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-04-11, 19:24
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

ολα οκ πηγαν τελικα σημερα βγηκαν τα αρτεμια και τα εδωσα στα ψαρακια να φανε.τα τσακισαν...καθε ποτε μπορω να ταιζω αρτεμια..?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-04-11, 20:13
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα οκ πηγαν τελικα σημερα βγηκαν τα αρτεμια και τα εδωσα στα ψαρακια να φανε.τα τσακισαν...καθε ποτε μπορω να ταιζω αρτεμια..?
ποιά ψαράκια;;; Αυτή η τροφή είναι για νεογέννητα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-04-11, 20:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οσο συχνα θελεις! ειναι πολυ καλη τροφη. εγω εριχνα καθημερινα....τωρα το εχω αραιωσει...
φιλε νικμαν....ακομη και μεγαλα ψαρια τρωνε αρτεμια...δε συζητω για κλοουν, νταμσελς και ντοτυμπακς ή τα ανθιας μου που με αρτεμια τα κρατησα με χρι να τους μαθω το flake. αλλα και ο λευκοστερνος και ο σκοπας και το μπλου τανγκ, τα αγγελοψαρα μου που ειναι δεκα ποντοι...δε τη σνομπαρουν καθολου...πανζουρλισμος γινεται στο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-04-11, 21:05
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Πάνο για ξαναδιάβασε από την αρχή αυτά που λέει ο Ραφαήλ. Μάλλον βιάστηκες πάλι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-04-11, 21:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο για ξαναδιάβασε από την αρχή αυτά που λέει ο Ραφαήλ. Μάλλον βιάστηκες πάλι...
μου αρεσε το "παλι"...φαινεται βιαζομαι γενικοτερα..
ειπα να τα ξαναδιαβασω....και τα ξαναδιαβασα.....αλλα δεν καταλαβα που βιαστηκα...και τι διαφορετικο λεει ο ραφαηλ απο αυτο που καταλαβα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 11-04-11 στις 22:52
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-04-11, 22:55
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ακομη και μεγαλα ψαρια τρωνε αρτεμια...δε συζητω για κλοουν, νταμσελς και ντοτυμπακς ή τα ανθιας μου που με αρτεμια τα κρατησα με χρι να τους μαθω το flake. αλλα και ο λευκοστερνος και ο σκοπας και το μπλου τανγκ, τα αγγελοψαρα μου που ειναι δεκα ποντοι...δε τη σνομπαρουν καθολου...πανζουρλισμος γινεται στο ενυδρειο.

Στην νεοεκολαφθίσα αρτέμια αναφέρεσαι ;;; Γιατί ο Ραφαήλ γιαυτή την ζωντανή αρτέμια γράφει, της πρώτης μέρας δηλαδή.
Φαντάζομαι ότι τη θέλει για κάποιο μανταρίνο που ρωτούσε τις προάλλες αλλά δεν έγραψε αν πήρε τελικά γιαυτό και τον ρώτησα.
Τώρα για τα μεγαλύτερα ψάρια που έγραψες νομίζω καλύτερα θα είναι για κάποιον να παίρνει κατεψυγμένη αρτέμια ή μίσις. ¶σε που τα τάνκ καλό είναι αν μπορούμε να μη τα μαθαίνουμε σε ζωική τροφή γιατί γίνονται επιθετικά. Δεν συμφωνείς;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-04-11, 23:16
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

οχι δεν πηρα μανδρινο ειπα να μην παρω και εχω κανενα προβλημα μετα και μου πεθανει..τα αρτεμια τα πηρα για τα ψαρακια μου νομιζα πως ηταν καλη τρωφη και για μεγαλα ψαρακιααλλα την εφαγαν ολα τα ψαρια..
τωρα που εριξα μεσα στο ενυδρειο υπαρχει περιπτωση να μπορεσουν να ζησουν και να αναπτησθουν εκει μεσα..?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-04-11, 23:35
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Δεν νομίζω Ραφαήλ, τι θα τρώνε.
Τι ψάρια έχεις;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-04-11, 00:08
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην νεοεκολαφθίσα αρτέμια αναφέρεσαι ;;; ναι..στη νεοεκκολαφθεισα αναφερομαι κι εγω.. Γιατί ο Ραφαήλ γιαυτή την ζωντανή αρτέμια γράφει, της πρώτης μέρας δηλαδή.
Φαντάζομαι ότι τη θέλει για κάποιο μανταρίνο που ρωτούσε τις προάλλες αλλά δεν έγραψε αν πήρε τελικά γιαυτό και τον ρώτησα.
Τώρα για τα μεγαλύτερα ψάρια που έγραψες νομίζω καλύτερα θα είναι για κάποιον να παίρνει κατεψυγμένη αρτέμια ή μίσις. προτιμω να δινω ζωντανη παρα κατεψυγμενη λογω αυξησης νιτρικων. τα "ζουμια" απο τις κατεψυγμενες εκτοξευουν τα νιτρικα. ¶σε που τα τάνκ καλό είναι αν μπορούμε να μη τα μαθαίνουμε σε ζωική τροφή γιατί γίνονται επιθετικά. Δεν συμφωνείς;
επειδη δινω καμποση φυτικη οπως και σπιρουλινα και φυλλα αλγης....δεν ειδα αλλαγη στη συμπεριφορα απο τα τανγκ με το να τρωνε και αρτεμια εφοσον μεγαλο μερος της διατροφης τους ειναι φυτικη ουτως η αλλως.

παντως κατα τη γνωμη μου η ζωντανη αρτεμια ειναι οτι καλυτερο μιας και ειναι καλυτερη ποιοτικα απο την κατεψυγμενη (πρωτη μερα αρα πολυ θρεπτικος λεκιθικος ασκος, σαν ζωντανη παντα ειναι καλυτερη απο κατεψυγμενη).
σε βοηθα να κρατας δυστροπα στο φαγητο ψαρια που μπορει να μη δεχονται ουτε κατεψυγμενη στην αρχη (ετσι εκανα με τα ανθιας μου μεχρι να μαθουν)
και επισης την τρωνε και τα κοραλια σε reef συστηματα.
θα ελεγα οτι ειμαι φανατικος οπαδος της νεοεκκολαφθεισας αρτεμιας.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 12-04-11 στις 22:24
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-04-11, 00:51
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Σκέτος μαζοχισμός είναι αυτό που περιγράφεις. Σκέψου έναν αρχάριο ακουαρίστα που έχει τόσα να προσέξει και τόσα καινούρια να μάθει να έχει και την παραγωγή αρτέμιας από πάνω ήμαρτον.
Αλίμονο του που περιμένει να ταίσει τα ψάρια του με ζωντανή αρτέμια για να φάνε όταν δεν τρώνε. Αλλού πρέπει να ψάξει την αιτία που δεν τρώνε.
Αλίμονο του που περιμένει να ρίξει τα νιτρικά ταίζοντας ζωντανή αρτέμια. Το τελευταίο που θα σκεφτεί κάποιος να κάνει για να μην έχει νιτρικά θα είναι αυτό.
Τέλος νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να προσπαθείς να χορτάσεις μεγάλα ψάρια κατασκευάζοντας αρτέμιες. Δεν θα κάνεις άλλη δουλειά όλη μέρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-04-11, 13:14
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δεν πηρα μανδρινο ειπα να μην παρω και εχω κανενα προβλημα μετα και μου πεθανει..τα αρτεμια τα πηρα για τα ψαρακια μου νομιζα πως ηταν καλη τρωφη και για μεγαλα ψαρακιααλλα την εφαγαν ολα τα ψαρια..
τωρα που εριξα μεσα στο ενυδρειο υπαρχει περιπτωση να μπορεσουν να ζησουν και να αναπτησθουν εκει μεσα..?
Μια χαρά τροφή είναι.

Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση να ζήσουν στο ενυδρείο.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-04-11, 15:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

νομιζω οτι αλλιως τα λεω εγω κι εσυ αλλιως τα παρουσιαζεις...ή αντιλαμβανεσαι.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέτος μαζοχισμός είναι αυτό που περιγράφεις. Σκέψου έναν αρχάριο ακουαρίστα που έχει τόσα να προσέξει και τόσα καινούρια να μάθει να έχει και την παραγωγή αρτέμιας από πάνω ήμαρτον. μα δεν ειναι δυσκολη η παραγωγη αρτεμιας...ουτε τον παροτρυνα να το κανει..το εκανε απο μονος του...ρωτησε αν εκανε καλα και του ειπα "σαφως και εκανες καλα"..ειναι ο,τι καλυτερο για το θαλασσινο ενυδρειο να ριχνεις και αρτεμια νεοεκκολαφθεισα.
Αλίμονο του που περιμένει να ταίσει τα ψάρια του με ζωντανή αρτέμια για να φάνε όταν δεν τρώνε. Αλλού πρέπει να ψάξει την αιτία που δεν τρώνε. μα δεν του προτεινα την αρτεμια για να λυσει το προβλημα του. οπως γραφω παραπανω μονος του το εκανε. απλα προσθεσα οτι βοηθα πολυ για να προσαρμοσεις ψαρια δυσκολα στο φαγητο. αυτο δεν ειναι αμφισβητισιμο. απο ζωντανες τροφες πας στις κατεψυγμενες και απο εκει σε μειγμα φλεικς - κατεψυγμενες κι επειτα μονο φλεικς με αρωματικα ζουμακια σκορδακια κ.τ.λ. και απο εκει σε σκετο φλεικς. εγω αυτη τη σειρα τουλαχιστον χρησιμοποιω για να δελεασω ψαρια δυσκολα στο φαγητο και εχω αποτελεσματα.
Αλίμονο του που περιμένει να ρίξει τα νιτρικά ταίζοντας ζωντανή αρτέμια. Το τελευταίο που θα σκεφτεί κάποιος να κάνει για να μην έχει νιτρικά θα είναι αυτό. μα γιατι το παιρνεις ετσι? δε το γυρνας στην αρτεμια για να ριξεις τα νιτρικα...αλλα εφοσον το κανει απο μονος του (το ξαναλεω) αναφερω ΚΑΙ αυτο το πλεονεκτημα της σε σχεση με την κατεψυγμενη.
Τέλος νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να προσπαθείς να χορτάσεις μεγάλα ψάρια κατασκευάζοντας αρτέμιες. Δεν θα κάνεις άλλη δουλειά όλη μέρα.
εννοειται οτι δεν τρεφεις μεγαλα ψαρια με αρτεμια μονο...απλα ειπα οτι ΚΑΙ τα μεγαλα την τρωνε.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα την εφαγαν ολα τα ψαρια..
γενικως ο ραφαηλ απο μονος του εκανε αρτεμια...και του ειπα οτι ειναι κατι πολυ καλο. πιστευω κι εσυ συμφωνεις οτι εφοσον καποιος ΘΕΛΕΙ να κανει αρτεμια ειναι κατι πολυ καλο για το συστημα του.
εσυ το παρουσιαζεις σαν να του προτεινα εγω να φτιαξει αρτεμια για να λυσει τα προβληματα του. δεν εγινε ετσι...απλα και τα πλεονεκτηματα της αρτεμια δεν ειναι κακο να ακουγονται.

υ.γ. και νομιζω οτι ειναι πολυ ευκολη η παραγωγη αρτεμιας σε συνεχιζομενη βαση αν βρεις τη ρεγουλα σου. πολλοι χομπιστες το κανουν. εσενα σου παιρνει χρονο δηλαδη?

ελπιζω απο τα παραπανω να φαινεται καθαρα οτι δεν πλασαρω την αρτεμια σαν πανακεια....αλλα εφοσον καποιος την παραγει και ρωτα αν ειναι καλο..θα του πω οτι "ναι, ειναι καλο κι εχει και πολλα πλεονεκτηματα". οχι φυσικα οτι δε θα τρεξει το συστημα του χωρις αυτην.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-04-11, 19:44
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Πάνο ξέρεις ότι πάντα μου αρέσει η συζήτηση μαζί σου γιατί είσαι ειλικρινής. Ειλικρινής νομίζω είμαι κι εγώ και προσπαθώ οι απαντήσεις που δίνω να είναι προσαρμοσμένες σε αυτόν που τις κάνει και το σύστημα του και να μη παπαγαλίζω ή να παρασύρομαι από δικές μου αντιλήψεις που μπορεί να είναι σωστές αλλά να μη ταιριάζουν στον άλλο.
Δες λοιπόν την ερώτηση που έκανε ο φίλος μας:
«καλημερα αγορασα αυτα http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2085 εβαλα μεσα σε ενα μπουκαλι 2 κουταλιες του γλυκου αλατι και το μπουκαλι το εβαλα μεσα σε μια λεκανι με νερο που εχει εναν θερμοστατη στους 29 βαθμους θα περιμενω να ζεσταθει το νερο και μετα θα βαλω μια μιτουλα απο το κουταλι του γλυκου αρτεμια.Α εχω βαλει να λειτουργει και μια αεραντλια για αναταραξη του νερου..
καλα τα εκανα κανω κατι λαθος..?
επισης τα αρτεμια διατηρητε στο ψυγειο η εξω μετα τη πρωτη χρηση ?ευχαριστω..»


Δεν αναφέρει πουθενά ότι έχει πρόβλημα με τη διατροφή κάποιου ψαριού. Ούτε τι ψάρι είναι αυτό.
Εγώ επειδή είχε κάνει προγενέστερα άλλη ερώτηση για το ψάρι μανταρίνο και την διατροφή του και του είχαν προτείνει αρτέμια με το σκεπτικό ότι μπορεί και να μην επαρκούσε ο ζωντανός βράχος που είχε, υπέθεσα ότι το κάνει γιαυτό.

Επειδή λοιπόν, όπως είπα προσπαθώ και απαντώ με βάσει το τι είναι καλύτερο, κατά τη γνώμη μου πάντα, γιαυτόν που κάνει την ερώτηση και όχι τι σωστό υπάρχει στο χόμπι του απαντώ παρακάτω: « Σε μεγάλο μπελά μπήκες» και φυσικά δικαιώνομαι από την ερώτηση του που ακολούθησε:.

«τωρα που εριξα μεσα στο ενυδρειο υπαρχει περιπτωση να μπορεσουν να ζησουν και να αναπτησθουν εκει μεσα..?» Δηλαδή ρίχνουμε μια δυο φορές αρτέμια στο ενυδρείο και είμαστε τινγκα στη μάσα.

Πάνο εξήγησε του το εσύ που είσαι εξπέρ γιατί εγώ ομολογώ ότι είχα ένα θέμα με την παραγωγή της. Την είχα χρησιμοποιήσει στο γλυκό με κάτι νεογέννητα σκαλάρια και κάτι επίσης νεογέννητα δισκάκιαι χωρίς επιτυχία επιβίωσης, αφού έπρεπε να ταίζεις συνέχεια χωρίς να κάνεις άλλη δουλειά και χωρίς να έχεις εναλλακτική.

Για το φίλο Ραφαήλ προσωπικά θα του πρότεινα την κατεψυγμένη αρτέμια αλλά και τα κατεψυγμένα μίσις. Δεν νομίζω ότι έχει τα τόσο δύσκολα ψάρια που η ζωντανή αρτέμια να είναι μονόδρομος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-04-11, 22:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν τον κουραζει τον ραφαηλ η παραγωγη της οκ....φυσικα και δεν ειναι απαραιτητη. αν δεν τον κουραζει ομως...ειναι πολυ καλο..ειτε τα ψαρια του τρωνε..ειτε δεν τρωνε...ειτε εχει νιτρικα..ειτε δεν εχει...ειτε εχει κοραλια ειτε οχι..γενικοτερα μονο καλο κανει.
οποτε η αποφαση ειναι δικη του.
τωρα αν θελει ευκολια:
η πιο απλη μεθοδος για αρτεμια εφοσον εχεις θαλασσινο...βαζεις νερο απο το ενυδρειο (αρα ουτε αλατια ουτε ανακατεματα) σε ενα μπουκαλακι (χρησιμοποιω αυτα της κοκα κολα 500 ml) ριχνεις τα αυγα ...το σωληνακι της αεραντλιας μεσα....και βαζεις-στερεωνεις το μπουκαλι στο σαμπ ή και στο κυριως ενυδρειο σε μια γωνια. σε 2 μερες εισαι ετοιμος. το θαλασσινο νερο το εχεις ετοιμο λοιπον και παντα διαθεσιμο...και χρησιμοποιεις τη ζεστη του ενυδρειου οποτε δε σε νοιαζει αν ειναι χειμωνας η καλοκαιρι και τι θερμοκρασια δωματιου εχεις.. εγω βαζω 2 μπουκαλια με διαφορα μιας μερας και εχω καθε μερα φρεσκια.
ετσι μεγαλωσα εκατονταδες σκαλαρια...(το εκατονταδες δεν ειναι υπερβολη)
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρτεμια shalis Γαρίδες 2 01-10-09 13:10
ΑΡΤΕΜΙΑ ελενη Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 24-08-09 20:51
αρτεμια harris samos Αρχάριοι γλυκού νερού 10 30-07-09 16:26
sos αρτεμια harris samos Αρχάριοι γλυκού νερού 5 17-05-09 20:47
αρτεμια tsagod Γλυκό νερό - Γενικά 8 16-03-08 13:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07506 seconds with 13 queries