Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-10, 15:22
infodigger Ο χρήστης infodigger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-04-2007
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή Πρόβλημα με δυνατό ήχο από Eheim 2217

Καλησπέρα σε όλους!

Πριν κανένα μήνα περίπου αγόρασα ένα καινούριο φίλτρο της Eheim (2217).

Τις τελευταίες ημέρες έχει αρχίσει και κάνει έναν αρκετά δυνατό θόρυβο. Δοκίμασα να το ανοίξω και να το καθαρίσω, βελτιώθηκε λίγο αλλά μετά από καμιά ώρα ξανάρχισε. Επίσης δοκίμασα να το κουνήσω λίγο μπας και έχει μείνει αέρας κάπου αλλά πάλι τίποτα.

Έχει κανείς καμιά ιδέα πως μπορώ να το επισκευάσω?

Έχω ανεβάσει και ένα βιντεάκι με τον ήχο που κάνει μήπως κάποιος είχε αντιμετωπίσει παλαιότερα αντίστοιχο πρόβλημα:

http://www.youtube.com/watch?v=F_UPkHnsWRg

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-10, 15:28
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

ετσι μου εκανε χτες το βραδυ ενα 2213 που ειχα ανοιξει για να καθαρισω , μετα απο αρκετη ωρα εξαερωση εστρωσε μονο του .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-10, 15:34
infodigger Ο χρήστης infodigger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-04-2007
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Για την εξαέρωση έκανες κάτι το ιδιαίτερο? Εγώ το έχω και τρέχει μία εβδομάδα έτσι και ακόμα τίποτα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-10, 15:49
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

βασικα κοιταξα εαν και οι 2 οι σωληνες ειναι καθαροι , γεμισα ολο το κυκλωμα με νερο και εβαλα μπροστα το φιλτρο , μετα απο καμποση ωρα ο θορυβος εστρωσε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-10, 16:16
seven77 Ο χρήστης seven77 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2009
Περιοχή: τρικαλα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

κούνησε το δεξιά αριστερά ενώ δουλεύει αρκετές φορές και θα δεις ότι θα σου βγάζει αέρα και το δικό μου με παίδεψε πάρα πολύ αλλά πλέων δεν ακούγετε καθόλου κανε υπομονή θα στρώσει εγώ στο πάρα πέντε ήμουνα να το πετάξω από το παράθυρο

όταν το κουνάς καλύτερα να έχεις βγάλει το spray bar θα φύγει πιο εύκολα ο αέρας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-10, 18:01
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Είχα το ίδιο πρόβλημα με το 2217, εμένα τελικά είχε ξεκολλήσει η τάπα που συγκρατούσε το μαγνήτη, με αποτέλεσμα η φτερωτή να "λασκάρει" λίγο και να κάνει θόρυβο! Δεν ξέρω κατά πόσο στο περιέγραψα καλά, αν ανοίξεις την κεφαλή και βγάλεις τα εξαρτήματα θα δεις τι σου λέω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-10, 18:09
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

μιλας για το πλαστικο που το μακρυ που ειναι κατω απο τη κεφαλι αν δεν κανω λαθος , αυτο οντως καλο ειναι να του ριχνουμε μια ματια που και που να κοιταμε οτι ειναι κουμπωμενο σωστα ( οχι οτι μου εχει φυγει ) απλα το ξεκουμπωσα χτες να δω εαν φταιει κατι απο εκει .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-10, 18:37
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gta__156 Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλας για το πλαστικο που το μακρυ που ειναι κατω απο τη κεφαλι αν δεν κανω λαθος , αυτο οντως καλο ειναι να του ριχνουμε μια ματια που και που να κοιταμε οτι ειναι κουμπωμενο σωστα ( οχι οτι μου εχει φυγει ) απλα το ξεκουμπωσα χτες να δω εαν φταιει κατι απο εκει .
Εννοώ αυτό το άσπρο πλαστικό πραγματάκι που πρέπει να είναι κολλημένο στην άκρη του πλαστικού άξονα για να μην φεύγει ο μαγνήτης! Στην πρώτη φωτογραφία στο θέμα που είχα ανοίξει τότε, φαίνεται το δικό μου σπασμένο. Το μαγαζί μου αντικατέστησε όλο το εξάρτημα και μου είπε ότι έχει παρατηρηθεί ξανά παρόμοιο πρόβλημα σε eheim.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37200
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-02-10, 18:45
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Δες φίλε για αρχή
1) αν έχει σπάσει ο άξονας που είναι μέσα στην φτερωτή.
2) αν βρίσκονται στην θέση τους τα λαστιχάκια που κρατάνε τον άξονα.

Αν είναι όλα σωστά θέλει εξαέρωση.
Η εξαέρωση γίνεται με τον εξής τρόπο:
Βγάζεις το λάστιχο εξαγωγής του φίλτρου από το ενυδρείο σου δηλ. (αυτό που στέλνει νερό στο ενυδρείο σου) το βάζεις σε ένα άδειο κουβά και το αφήνεις να τρέξει στον κουβά χωρίς να έχεις το φίλτρο στο ρεύμα (ροή μόνο με την βαρύτητα του νερού), κατόπιν για να φύγει καλά ο αέρας από το φίλτρο όπως είναι το λάστιχο στον κουβά θα βάζεις και θα βγάζεις την πρίζα ανά πέντε δευτερόλεπτα και θα το κάνεις δύο με τρεις φορές.
Τώρα το φίλτρο σου είναι εντάξει, κλείνεις την τρύπα από το λάστιχο το βάζεις στο ενυδρείο, αδειάζεις και το νερό από τον κουβά μέσα στο ενυδρείο σου, δίνεις ρεύμα στο φίλτρο σου και απολαμβάνεις τα ψαράκια σου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-02-10, 19:27
Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. Ο χρήστης Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Καθαρισε τους σωληνες ολους!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-02-10, 19:47
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Δες φίλε για αρχή
1) αν έχει σπάσει ο άξονας που είναι μέσα στην φτερωτή.
2) αν βρίσκονται στην θέση τους τα λαστιχάκια που κρατάνε τον άξονα.

Αν είναι όλα σωστά θέλει εξαέρωση.
+1
Είναι αφύσικος ο θόρυβος (έχω το ίδιο). Κάπου βρίσκει η φτερωτή..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-10, 21:26
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
+1
Είναι αφύσικος ο θόρυβος (έχω το ίδιο). Κάπου βρίσκει η φτερωτή..
Έχει αέρα μέσα γι' αυτό βρίσκει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-03-10, 20:53
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

και γω που εχω το 2217 καινουργιο και δουλεύει εδω και 2 εβδομαδες κανει εναν θορυβο.
οχι τοσο μπερδεμένο ήχο σαν του
infodigger.
κάνει τον ήχο οπως αυτο των ηλεκτρικων πατζουριων οταν ανεβοκατεβαινουν. το εχω κουνήσει αρκετες φορές εντος λειτουργίας και ο αερας του εχει βγει.

τα δικα σας 2217 οταν λετε οτι είναι αθόρυβα ειναι εντελώς?

παντως την ημέρα δεν ακουγεται. το βραδυ που υπάρχει ησυχία ακουγεται ενοχλητικά/.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-03-10, 22:30
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kristos Εμφάνιση μηνυμάτων
και γω που εχω το 2217 καινουργιο και δουλεύει εδω και 2 εβδομαδες κανει εναν θορυβο.
οχι τοσο μπερδεμένο ήχο σαν του
infodigger.
κάνει τον ήχο οπως αυτο των ηλεκτρικων πατζουριων οταν ανεβοκατεβαινουν. το εχω κουνήσει αρκετες φορές εντος λειτουργίας και ο αερας του εχει βγει.

τα δικα σας 2217 οταν λετε οτι είναι αθόρυβα ειναι εντελώς?

παντως την ημέρα δεν ακουγεται. το βραδυ που υπάρχει ησυχία ακουγεται ενοχλητικά/.
Το ίδιο, κάνει το διπλάσιο θόρυβο από το 2213.
Ακόμα και το prof3e 2078 είναι πιο αθόρυβο.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-03-10, 01:04
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: ¶γιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Στη δική μου περίπτωση έκανε στην αρχή θόρυβο, το "χτύπησα" λίγο με το χέρι να φύγει ο αέρας, έκοψε σε μεγάλο βαθμό και 1-2 βδομάδες μετά σταμάτησε τελείως. Κοιμάμαι και δεν το ακούω.
Α, και το πήρα μεταχειρισμένο.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-03-10, 09:30
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Αγαπητε φιλε αφου το αγορασες πριν ενα μηνα το πηγαινης πισω στο καταστημα που εκανες την αγορα να το ακουση και αν πρεπει να το αλλαξη επιμενοντας για τον βαθμο θορυβου. Σε αυτα εκτος απο ενα καθαρισμα δεν μπορουμε να επεμβουμε νομιζω.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-03-10, 20:42
infodigger Ο χρήστης infodigger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-04-2007
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Το καθάρισα και δοκίμασα και τη διαδικασία "γεμίσματος" και ενώ λειτούργησε για λίγη ώρα σχεδόν αθόρυβα τώρα πάλι άρχισε ο θόρυβος.

Μιας και έχω και δεύτερο φίλτρο στο ενυδρείο και το βράδυ λείπω από το χώρο, θα ήταν ok θα το έβαζα να λειτουργεί μόνο το βράδυ ή θα υπάρξει πρόβλημα με τη βιολογία που θα σχηματίζεται κατά τη διάρκεια της ημέρας μέσα στο φίλτρο όπου το νερό θα είναι στάσιμο?

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-03-10, 09:27
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Δεν γίνεται αυτό που λες, το φίλτρο πρέπει να δουλεύει για να οξυγονώνεται.
Όπως είπα και ποιο πάνω θέλει καλά εξαέρωση, αυτή δεν γίνεται ούτε με τα χτυπήματα ούτε με το κούνημα, γίνεται με την ροή του νερού, με την μέθοδο της βαρύτητας χωρίς την χρήση του ρεύματος, το φίλτρο εφόσον εξαερωθεί και μετά δεν πρέπει να κουνηθεί καθόλου γιατί το κενό που μπορεί να αφήσει το νερό με την φτερωτή να δημιουργήσει το πρόβλημα της εξαέρωσης. να κοιτάξεις τα σφουγγάρια στο φίλτρο σου αν έχεις να μην είναι συμπιεσμένα, να είναι χαλαρά ώστε να φεύγει στην αρχή που θα κάνεις την εξαέρωση ο αέρας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-03-10, 11:47
infodigger Ο χρήστης infodigger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-04-2007
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Δυστυχώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να το διορθώσω. Το πρόβλημα είναι ο αέρας σίγουρα αφού κάθε 5-6 ώρες μαζεύει αέρα στο σωληνάκι εξαγωγής. Το γυρνάω λίγο ανάποδα και φεύγει αλλά μετά βλέπω πάλι ότι βγαίνουν πολύ μικρές φυσαλίδες από το φίλτρο. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει πουθενά διαρροή. Για πόσο καιρό είναι δυνατόν να βγαίνει αέρας από το φίλτρο? Δοκίμασα και με τον κουβά και τίποτα. Μέχρι που σύνδεσα μία αντλία στην εισαγωγή για να γεμίσει το φίλτρο με περισσότερη πίεση και τίποτα πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-03-10, 12:04
Το avatar του χρήστη drak7family
drak7family Ο χρήστης drak7family δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2009
Περιοχή: αγιος νικολαος κρητης
Μηνύματα: 433
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην drak7family
Προεπιλογή

πιθανον να ειναι το ανεμιστητακι που εχει μεσα να κολαει καπου!
καθρισε το καλα και πριν το ξαναβαλεις δες αν βρισκει καπου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-03-10, 13:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Πες μας τι υλικά έχεις μέσα.Μήπως είναι πολύ φορτωμένο.
¶δειο απο υλικά το δοκίμασες να δουλέψει?Έκανε τον ίδιο θόρυβο?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-03-10, 16:41
infodigger Ο χρήστης infodigger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-04-2007
Περιοχή: Αγία Παρασκευή
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Τελικά απ' ότι φαίνεται το είχα παραγεμίσει... Το λειτούργησα άδειο και δεν έκανε θόρυβο οπότε μετά του έβγαλα λίγα από τα υλικά και τώρα λειτουργεί τελείως αθόρυβα. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-03-10, 17:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-03-10, 18:27
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

το θέμα "παραγεμίσματος" δεν μου μοιάζει για την αιτία του προβλήματος ....
μπορεί κάτι να κουνήθηκε κατά το άδειασμα των υλικών και να σταμάτησε (μπορεί προσωρινά).

το πλαστικό αξονάκι που αναφέρθηκε θέλει ιδιαίτερη προσοχή διότι δεν είναι πλαστικό αλλά κεραμικό και σπάει εύκολα ....

η καλύτερη λύση που μπορεί να κάνει κάποιος για το κλείσιμο των eheim και ειδικά για την σειρά Classic είναι η εξής ...

αφού τελειώσουμε την όποια εργασία έχουμε να κάνουμε με το φίλτρο, το γεμίζουμε με νερό (ενυδρείου φυσικά) μέχρι να ξεχειλίσει (αυτό απαιτεί να βρίσκεται το φίλτρο μέσα σε κάποιον κουβά, λεκάνη κλπ ... )
έπειτα με ανοιχτά τα βανάκια κουμπώνουμε το καπάκι του και παρατηρούμε πως το περισσευούμενο νερό τρέχει από τα βανάκια ..

έτσι εγκλωβίζουμε τον λιγότερο δυνατό αέρα μέσα στο φίλτρο μας.
έπειτα κουμπώνουμε τις σωληνώσεις μας και είμαστε έτοιμοι για πρίζα ...
το κουνάμε 2-3 φορές (το φίλτρο ) για να βγει ο αέρας που υπάρχει (αν υπάρχει τελικά) και είμαστε έτοιμοι ...

try it ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-03-10, 09:39
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από infodigger Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά απ' ότι φαίνεται το είχα παραγεμίσει... Το λειτούργησα άδειο και δεν έκανε θόρυβο οπότε μετά του έβγαλα λίγα από τα υλικά και τώρα λειτουργεί τελείως αθόρυβα. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας!
ποσο του εβγαλες δηλαδή? η πρασινη σιτα πανω εχει αρκετο κενο απο το καπακι του φιλτρου? και εμενα κανει ενα δυνατο και ενοχλητικο θορυβο αφαιρεσα γυρω στα 15 σιποραξ αλλα τπτ. πιστευω οτι αυτη η πρασινη σιτα ακουμπαει στο καπακι και τριζει ολο το συστημα. τι να κανω να αδειασω κι αλλο ή να το γεμισω να στουμπωσει..?

---------------

αλλη μια απορια ειναι οτι καθως εβγαζα τα υλικα επλυνα και εστιψα τον υαλοβαμβακα του 2217 στον κουβα με νερο ενυδρείου. το εβαλα και διαπιστωσα οτι στο ενυδρείο εχουν απλωθει και κολλήσει παντου στο τζάμι πολυ μικρα χνουδακια ασπρα απο το φιλτρο. ειναι τοσο μικρα που αμα ανοιξω το φως του ενυδρείου μπορώ να τα διακρίνω. τι κανω σε αυτη την περίπτωση? αδειαζω και καθαρίζω τα τζάμια?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-03-10, 16:36
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το θέμα είναι ότι έτσι όπως ακούγετε προφανώς δεν λειτουργεί (αλήθεια ανεβάζει νερό ή το αξονάκι έχει θέμα ή κάτι έχει πάει μέσα στην φτερωτή (impeler).
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-03-10, 18:45
mkoukoumides Ο χρήστης mkoukoumides δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-02-2010
Περιοχή: Voula
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Έχω το ίδιο πρόβλημα με ένα cascade 1200 της Penn-Plax. Έχω δοκιμάσει όσα σου έχουν προτείνει αλλά τίποτα. Κάθε φορά μετά το καθάρισμα, έχω την ίδια ιστορία η οποία βέβαια μετά από λίγο στρώνει μάλλον συμπτωματικά. Αν ανακαλύψεις κάποιο μυστικό ενημέρωσέ με σε παρακαλώ...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 21-03-10, 20:09
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...κατι ακομη που αποτελει διαπιστωση δικη μου μετα τη "διατριβη" μου πανω στην eheim.
Στο impeler υπαρχει περιπτωση να ξεκουμπωσει-φυγει απο τη θεση της η φτερωτη.Αποχωριζεται απο τον ασπρο λαιμο του impeler οταν το αφηνεις να μπει μεσα στο μετασχηματιστη.Λογω του μαγνητισμου το τραβαει αποτομα μεσα με αποτελεσμα να βρισκει η φτερωτη στο "λαιμο" της εσοχης και να ξεκουμπωνει ή να τεινει να ξεκουμπωσει....αυτο κανει να μη δουλευει σωστα και να βγαζει βομβο...
Η λυση ειναι να βαλεις το impeler σιγα-σιγα "φρεναροντας" το με μια οδοντογλυφιδα* απο την υπαρχουσα εσοχη...ετσι δε θα ξεκουμπωσει η φτερωτη απο το impeler...
Tη συγκεκριμενη λυση τη διαπιστωσα μολις προχθες σε impeler ενος ecco που σε προγραμματισμενη καθαριοτητα και ενω πριν δουλευε κανονικα-αθορυβα ,μου εβγαλε θορυβο-βομβο οταν το ξαναεβαλα σε λειτουργια....
Αν με καταλαβες (μεχρι και εγω προσπαθω ) εισαι τυχερος......

* ....ακομη μια χρηση της..(μιλαμε για εργαλειο....)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-03-10, 20:10
kristos Ο χρήστης kristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-12-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι ότι έτσι όπως ακούγετε προφανώς δεν λειτουργεί (αλήθεια ανεβάζει νερό ή το αξονάκι έχει θέμα ή κάτι έχει πάει μέσα στην φτερωτή (impeler).
ανεβαζει νερο. στην φτερωτή δεν νομιζω να εχει παει κατι μεσα γιατι απο κατω του εχει υαλοβαμβακα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mkoukoumides Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω το ίδιο πρόβλημα με ένα cascade 1200 της Penn-Plax. Έχω δοκιμάσει όσα σου έχουν προτείνει αλλά τίποτα. Κάθε φορά μετά το καθάρισμα, έχω την ίδια ιστορία η οποία βέβαια μετά από λίγο στρώνει μάλλον συμπτωματικά. Αν ανακαλύψεις κάποιο μυστικό ενημέρωσέ με σε παρακαλώ...
οκ αν και θα παψει να ειναι μυστικο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
...κατι ακομη που αποτελει διαπιστωση δικη μου μετα τη "διατριβη" μου πανω στην eheim.
Στο impeler υπαρχει περιπτωση να ξεκουμπωσει-φυγει απο τη θεση της η φτερωτη.Αποχωριζεται απο τον ασπρο λαιμο του impeler οταν το αφηνεις να μπει μεσα στο μετασχηματιστη.Λογω του μαγνητισμου το τραβαει αποτομα μεσα με αποτελεσμα να βρισκει η φτερωτη στο "λαιμο" της εσοχης και να ξεκουμπωνει ή να τεινει να ξεκουμπωσει....αυτο κανει να μη δουλευει σωστα και να βγαζει βομβο...
Η λυση ειναι να βαλεις το impeler σιγα-σιγα "φρεναροντας" το με μια οδοντογλυφιδα* απο την υπαρχουσα εσοχη...ετσι δε θα ξεκουμπωσει η φτερωτη απο το impeler...
Tη συγκεκριμενη λυση τη διαπιστωσα μολις προχθες σε impeler ενος ecco που σε προγραμματισμενη καθαριοτητα και ενω πριν δουλευε κανονικα-αθορυβα ,μου εβγαλε θορυβο-βομβο οταν το ξαναεβαλα σε λειτουργια....
Αν με καταλαβες (μεχρι και εγω προσπαθω ) εισαι τυχερος......

* ....ακομη μια χρηση της..(μιλαμε για εργαλειο....)
λοιπον δεν καταλαβα και πολλα απ οσα ανεφερες. αυτο που εκανα ειναι οτι ανοιξα το καπελο πανω και ειναι στεγανοποιημένο εντελώς και εχει την παροχή 220V. κλεινω το καπάκι ανοίγω το φίλτρο και ξεκουμπωνω την βαση του (δηλ. την μια ακρη του ιμπελερ) βγαζω τον ασπρο αξονα προσεκτικα και το ξανακουμπώνω.

σημειωση: οταν σήκωνα το ιμπελερ απο τον ασπρο αξονα καταλάβαινα οτι σε καποια σημεία εφευγε απο την περιοχή του μαγνητη.

το βαζω να λειτουργήσει στον αερα και εκανε θορυβο. ξανακουμπωνω και το βαζω σε λειτουργια. καιιιιιιι καιιιι το προβλημα δεν λύθηκε

http://www.youtube.com/watch?v=X_H-RbqbYqE εδω ειναι το φιλτρο που δουλευει . ενταξει ο θορυβος δεν ειναι τοσο τραγικος οπως στο βιντεο. την ημερα με την ηχορυπανση που επικρατει ειναι πολυ διακριτικο. το βραδυ ομως που ειναι ολα ησυχα νομιζω οτι ειναι ενα τρακτερ στο σαλονι μ και οργωνει...

και μια φωτογραφια του ενυδρείου
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-03-10, 20:23
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

....πω,πω....αυτο κανει σαν Caterpillar
Λοιπον δοκιμασε για να μη λεω πολλα, να αφησεις να μπει το impeler στην "τρυπα" απαλα, φρεναροντας το με μια οδοντογλυφιδα...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
EHEIM 2217 m3expert Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 09-02-10 20:19
eheim 2217 demka27 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 29-03-09 00:43
eheim 2217 aris2 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 17-12-08 18:18
Πρόβλημα με το φίλτρο eheim 2217 tsiko Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 04-03-08 11:37
Eheim 2217 Fanis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 02-01-06 21:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14496 seconds with 15 queries