Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-03-11, 22:57
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή black phantom tetra αλλοιωση χρωματος

καλησπερα σε ολους...

εχω 6 black phantom tetra σε ενα ενυδρειο 63 λιτρα. μαζι και 4 οτο. ph=7,5 gh=8 kh=5. με αμμωνιες ολα καλα (nh3/nh4=o, no2=0, no3=12,5).φυτεμενο ενυδρειο με διαφορα φυτα και χθες μπηκε κερατοφυλλο που το αφησα να επιπλεει και φαινεται να τους αρεσει...πρωτη φορα τα βλεπω απο χθες που το εβαλα να κολυμπανε και τα 6 μαζι σαν κοπαδακι και σε ολο το ενυδρειο...
το προβλημα ειναι οτι εδω και λιγες μερες παρατηρω οτι οι ουριτσες τους και τα πανω πτερυγια τους χανουν το μαυρο χρωμα τους...οι ουρες πιο πολυ τα πτερυγια λιγοτερο...
καμμια ιδεα κανεις γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?μπορει να ειναι λογω ph που ειναι οριακο για αυτα?μηπως συνεβαινε λογω φωτισμου που μπορεινα ηταν υψηλος για αυτα? (λαμπα 15w με ανακλαστηρα).
υπαρχει καμμια ασθενεια με τετοια συμπτωματα?καπου διαβασα οτι μπορει να χανουν το χρωμα τους οταν δεν διατηρουνται σε ικανοποιητικους αριθμους...6 και πανω...φταει αυτο?να τα αυξησω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-11, 02:33
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

stress... τωρα απο τι προκαλείται... Ισως φταίει και ο μικρός τους αριθμος.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-11, 09:20
Το avatar του χρήστη Thrillos
Thrillos Ο χρήστης Thrillos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Περιοχή: Καλαμαριά - Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Πάνο καλημέρα! Έχω 5 black neon tetra και κάποιες φορές και τα δικά μου φαίνονται "ξεθωριασμένα". Συνήθως είναι έτσι μόλις ανάβουν τα φώτα και μετά από λίγο ξαναπαίρνουν το κανονικό σκούρο μάυρο χρώμα τους.
__________________
.: Ευθύμης :.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-03-11, 21:00
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ναι δεν το βλεπω για κατι σοβαρο.ισως ειναι λιγο κι απ'τα δυο που αναφερθηκαν...
ο φωτισμος μειωθηκε με κερατοφυλλο που επιπλεει και αυριο μπαινουν 2 μπλακ, 2 οτο (και 3 ανεντομε χελενα σαλιγκαρια)...οποτε φτιαχνει κι ο αριθμος τους!

ευχαριστω γκαης!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-03-11, 21:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Aπο το stress δεν χανουν το χρωμα μονο στα πτερυγια ! θα ξεθωριαζε ολο το ψαρι.
Παρατηρησε καλα μηπως υπαρχει αρχη σαπισματος πτερυγιων (rot fin) ή/ και προσεξε αν τσιμπανε τις ουρες τους μεταξυ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-03-11, 23:40
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

ναι μερικες φορες εχω δει οτι κυνηγιουνται και ψιλοτσιμπιουνται...τωρα γιατι γινεται αυτο δεν ξερω...
θα μπορουσε να ειναι fin rot.εψαξα και διαβασα (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/fin_rot.htm) και μετα τα παρακολουθησα απο κοντα και βλεπω οτι εχουν αρχισει ελαφρα να σκιζονται τα πτερυγια καποιων.
απο τους λογους που μπορει να το προκαλεσαν οσον αφορα το δικο μου ενυδρειο μπορει να ειναι το ph (7,5) το οποιο προσπαθουσα να χαμηλωσω με τυρφη, την αυξησα χθες οσο μπορουσα γιατι δεν χωραει παραπανω το φιλτρο μου, σε λιγες μερες θα παρω και Α/Ο οποτε θα λυθει αυτο. ισως απο κει και περα το οξυγονο...δεν το εχω μετρησει ποτε.δεν τα βλεπω ομως να ανεβαινουν στην επιφανεια να προσπαθουν να παρουν αερα...θα παρω αυριο τεστ να μετρησω.ποσο πρεπει να εχει?
σε θεραπεια παντως δεν θελω να παω απο τωρα.ειναι πολυ νωρις.θα διορθωσω πρωτα τα κακως κειμενα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγή χρωματος σε lab yellow thalia25 Malawi 22 15-05-09 12:55
Γκαπυ με black window tetra Apollwnas Ζωοτόκα 2 28-04-09 12:08
Tetra Black phantom SOS abrous Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 03-05-07 12:03
αλλαγη χρωματος? tzimakos Bettas 10 01-08-06 23:38
Άσπρα στίγματα σε Black Neon Tetra Maax Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 03-11-04 01:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03638 seconds with 13 queries