Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-03-18, 11:38
Το avatar του χρήστη grvenetis
grvenetis Ο χρήστης grvenetis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2016
Περιοχή: ΛΑΥΡΙΟ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή neolamprologus ocellatus gold 72L

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 60*30*40
Όγκος: 72L
Κατηγορία: Αφρικη Tanganyika
Φυτά:crinum calamistratum,anubia coffeefolia
Ψάρια / ¶λλα είδη: 6 Neolamprologus ocellatus gold (θέλω βοήθεια να ξεχωρίσω το φίλο του ) ,5 nerite horned snail
Διακοσμητικά υλικά: Αμμο θαλασσης , κελυφη σαλιγκαριών , πετρες θαλασσης
Φόντο: μαυρο χαρτονι
Φωτισμός: T5 18 wat
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες
Φιλτράρισμα: eheim biopower 240 (8 wat 750l/h)
Θερμοστάτης: 50w
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:7.5
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: 40% 1 φορα την βδομαδα
Θερμοκρασία: 25 βαθμοι κελσιου
¶λλες πληροφορίες: το ενυδρείο τρέχει σχεδόν ένα χρόνο και τα ψαράκια τα πείρα μωρά σχεδόν χρονίζουν και αυτά
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29746974_2054112144618846_1223990696_o.jpg
Εμφανίσεις:  392
Μέγεθος:  62,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29694034_2054110287952365_1155799187_o.jpg
Εμφανίσεις:  364
Μέγεθος:  48,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29693498_2054110634618997_37951481_o.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  63,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  29748915_2054105191286208_1078352637_o.jpg
Εμφανίσεις:  328
Μέγεθος:  52,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-03-18, 13:24
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Καλησπερα και καλως ηρθες στην αφρικη!Ως κατοχος ocellatus εδω και 2 χρονια θα σου πω πως σε λιγο καιρο θα εχεις θεματα με σοβαρες αψιμαχιες...το ενυδρειο ειανι αρκετα μικρο για 6 ατομα καθως προκειται για ενα αρκετα περιοχικο και επιθετικο ειδος παρα το μικρο του μεγεθος...φαντασου εγω εχω 6 σε 200 λιτρα μονα τους και γινεται ενας ψιλοχαμος..εγω θα σου προτινα να κρατησεις ενα ζευγαρι η ενα χαρεμι με εναν αρσενικο και 2 θηλυκιες..αυτα σου προτινω εγω απο δικη μου πειρα οι πιο εμπειροι θα σε ενημερωσουν καλυτερα .Οσον αφορα το φιλο τα αρσενικο ειναι διπλασια σχεδον σε μηκος και πιο ευσωμα σε σχεση με τα θηλυκα.Εκτος αυτου συνηθως τα θηλυκα εχουν μια ασπρη γραμμη στο πανω πτερυγιο η οποια στα αρσενικα απουσιαζει..τελος το ph σου ειναι χαμηλο και τα δεδομενα τους θελουν μιση με μια μοναδα πιο πανω.Εφοσον εχεις χρησιμοποιησει αμμο θαλασσης που ειναι ασβεστολιθικη και πετρες θαλασσης οι οποιες κατα πασα πιθανοτητα ειναι ασβεστολιθικες και το Ph σου ειναι χαμηλο θα σου προτινα να χρησιμοποιησεις μαγειρικη σοδα(υπαρχουν σχετικα θεματα εδω) ή καποιο buffer.Αυτα απο εμενα ο,τι θελησεις μπορεις να μας απευθυνθεις!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-03-18, 14:02
Το avatar του χρήστη grvenetis
grvenetis Ο χρήστης grvenetis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2016
Περιοχή: ΛΑΥΡΙΟ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Καλός σας βρήκα φίλε μου. Τα έχω λιγότερο από χρόνο τα ψαράκια, τα είχα πάρει σχεδόν γόνο. ηθελα από την αρχή να φτιάξω ένα χαρέμι κ γι'αυτό πήρα τόσα από την αρχή το θέμα είναι ότι δεν έχω πάρει ακόμα γεννά για να ξεχωρίσω το φύλο ποια είναι θυληκα κ ποια αρσενικά για να μπορώ να πω ότι θα βγάλω κάποια από μέσα κ να αφήσω είτε ένα ζευγάρι η ένα χαρέμι. Πάντως ο σκοπός από την αρχή αυτός ήταν. Τώρα ίσως φταίει κ το ph που δεν έχω πάρει ακόμα γεννά η το μικρό της ηλικίας τον ψαριών. Για το θέμα με την γραμμή που λες στα πτερύγια σχεδόν όλα έχουν αν παρατηρήσεις τις φώτο. Τσακωμους έχω η αλήθεια είναι αλλά οχι σε βαθμό που να έχει πάθει κάποιο ψαράκι κάποια ζημιά , σίγουρα θέλω να βγάλω άκρη με το φύλο για να μπορώ να απομακρύνω τα υπόλοιπα. Στο θέμα του ph θα κοιτάξω να βγάλω άκρη με την σόδα αρκη να βρω πληροφορίες για το πώς λειτουργεί.Σεαριστώ για όλα για την βοήθεια κ την απάντηση που μου εδωσες��
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-03-18, 14:10
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Να σαι καλα!Το ξερω πως τα περισσοτερα απο τα ocellatus εχουν γραμμη συγκεκριμενα ομως τα θηλυκα εχουν μια ασπρη γραμμη αντι για κιτρινη και ειναι αισθητα μικροτερα και πιο μικροσωμα σε σχεση με τα αρσενικα!Πιστευω οτι το ph παιζει καθοριστικο ρολο σε αυτο..εγω το κραταω στο 8.4 και εχω παρα παρι παρα πολλες γεννες εδω και 2 χρονια..φαντασου οτι μολις 2 βδομαδες τρεχω το 200λιτρο και προχτες πηρα παλι γεννα!Παντως να ξερεις πως αμα το φιξαρεις αυτο και αρχισουν να γεννανε μετα δεν σταματανε!Κατα τα αλλα ειναι μια πολυ καλη προσπαθεια και θα σου προτινα να παρεις και ενα εξωτερικο για να εξασφαλισεις το μεγιστο δυνατο ογκο νερου..ομως και με αυτη τη φιλτρανση θεωρω πως εισαι καλυμμενος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-03-18, 14:30
Το avatar του χρήστη grvenetis
grvenetis Ο χρήστης grvenetis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2016
Περιοχή: ΛΑΥΡΙΟ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Τα ποιο πολλά ψαράκια έχουν καπαρωσει από ενα κοχύλι πέρα από δύο που απλά περιφέρονται στο ενυδρείο. Θα ήθελα πάρα πολυ να μάθω το φύλο τους για να μπορώ να πράξω ανάλογα, η εκτός αν ανεβάσω ούτως ή άλλος το ph που θα τους κανει καλό κ έτσι μπορέσω να πάρω κάποια γεννά μαζί με αυτό ξεχωρίσει κάποιο ζευγάρι για να μπορώ να δώσω τα υπόλοιπα
-------------------------
Τα 3 από τα 6 ψαράκια όντως είναι ποιο μικρά ή αλήθεια ειναι. Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη με τα πτερύγια με αυτό που μου λες για να μπορέσω κ εγώ να ζήσω αυτή την όμορφη εμπειρία της γέννας. Πιστευεις ότι αν ανεβάσω το ph θα βρω τις απαντήσεις που ψάχνω;
-------------------------
Έχεις απόλυτο δίκιο στο θέμα του φίλτρου γιατί κ τρώει χώρο αλλά κ στο μάτι δεν είναι κ το ότι ποιο ωραιο. Στο άμεσο μέλλον θα κοιτάξω ή να πάρω κάποιο εξωτερικό ή να φτιάξω ένα εκο προ της εχειμ που έχω. Εσύ αν επιτρέπεται με ποιο τρόπο ανεβάζεις το ph σου;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grvenetis : 29-03-18 στις 14:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-03-18, 14:42
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Πιστευω πως ναι θα βρεις τα αποτελεσματα που θελεις.Το Ph εκτος οτι τα επηρεαζει στις γεννες τα επηρεαζει και στις ασθενειες!Οταν τα ψαρια βρισκονται σε νερο με ιδια σκληροτητα και ιδια αλκαλικοτητα με του βιοτοπου τους καθιστανται και πιο ανθεκτικα νομιζω απεναντι σε ασθενειες!Για να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα για τα φυλα οσον αφορα τα μορφολογικα χαρακτηριστικα οπως το μεγεθος που σου προανεφερα μπορεις να διακρινεις διαφορα αρσενικου και θηλυκου μονο σε ενηλικα ψαρια που εχουν αναπτυχθει πληρωςΑυτο με τα πτερυγια που σου ειπα το εχω διαβασει στο Seriously fish ομως δεν το εχω καταλαβει και εγω καλα..απο εκει και περα μπορεις να το καταλαβεις μονο απο τις συμπεριφορες..εαν παρατηρησεις καποιο ψαρι να φλερταρει καποιο αλλο "χορευοντας" εξω απο το κοχυλι του να ξερεις πως προκειται για θηλυκο!
-------------------------
Το Ph του δικτυου στην περιοχη που μενω πρεπει να κυμαινεται απο 7.4-7.6..δεν εχω ριξει ποτε καποιο προσθετο σκευασμα,εχω ανεβασει την τιμη του Ph αποκλειστικα με την χρηση ασβεστολιθικων πετρων και αμμο θαλασσης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη originalpeter : 29-03-18 στις 14:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-03-18, 14:54
Το avatar του χρήστη grvenetis
grvenetis Ο χρήστης grvenetis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2016
Περιοχή: ΛΑΥΡΙΟ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια φίλε μου Ειλικρινά. Θα προσπαθήσω για αρχή να ανεβάσω το ph για το καλό πάνω από όλα τον ζωντανον μου κ για να μπορέσω να ξεχωρίσω κ το φύλο η αλήθεια είναι για να μπορώ να απομακρύνω τα υπόλοιπα και να είναι ποιο ήρεμα τα ψαράκια μου κρατοντας ένα χαρέμι, για να μπορώ να δω ακόμα ποιο πολλά πράγματα απο ένα τόσο όμορφο κ ξεχωριστό είδος. Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-03-18, 15:17
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Προκειται για ενα ξεχωριστο και πολυ ιδιαιτερο ειδος με απιστευτες συμπεριφορες και τσαμπουκα παρα το μικρο του μεγεθος!Να εισαι σιγουρος πως μολις βρουν τις ισορροπιες τους στο θεμα του νερου θα σου δειξουν τον χαρακτηρα τους!Σου ευχομαι να τα απολαυσεις
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-03-18, 15:46
Το avatar του χρήστη grvenetis
grvenetis Ο χρήστης grvenetis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2016
Περιοχή: ΛΑΥΡΙΟ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Το πιστεύω αυτό που λες, έχω να δω πολλά ακόμα από το συγκεκριμένο είδος. Να σε καλά φίλε μου σε ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ για την βοήθεια σου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-03-18, 16:03
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-03-18, 21:12
Το avatar του χρήστη grvenetis
grvenetis Ο χρήστης grvenetis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2016
Περιοχή: ΛΑΥΡΙΟ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Φιλαράκι μου μόλις γύρισα σπίτι κ κάθησα κ χαζευα τα ψαράκια κ έχω την εντύπωση ότι σε όλα το πτερύγιο πάνω είναι χρυσό χρώμα. Τοοοσο τυχαίος δηλαδη
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-03-18, 21:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Όμορφα τα ψαράκια σου και με ιδιαίτερο ταμπεραμέντο
Δύσκολα μπορούμε εξ αποστάσεως να ξεχωρίσουμε το φύλο τους αλλά ακόμη κι από κοντά αν δεν δεις την συμπεριφορά δεν μπορείς να καταλάβεις.
Ισχύουν αυτά που έγραψε ο φίλος originalpeter. Αν τα πήρες από ίδια γέννα, τα αρσενικά θα έχουν μεγαλύτερη ανάπτυξη (φτάνουν τα 5 περ. εκ.) από τα θηλυκά (που φτάνουν τα 3-4 εκ.), είναι περισσότερο περιοχικά και έχουν λιγότερο στρογγυλεμένη κοιλιά. Με το χρώμα των πτερυγίων δεν νομίζω να βγάλεις άκρη.
Θέλουν λίγο υπομονή και τύχη για να πάρεις γέννες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-03-18, 06:38
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Αγαπημένα ψαράκια. Σου εύχομαι τα καλύτερα και με ατέλειωτες γέννες στο μέλλον
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-03-18, 07:48
Το avatar του χρήστη grvenetis
grvenetis Ο χρήστης grvenetis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2016
Περιοχή: ΛΑΥΡΙΟ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε Κλεόβουλε. Το καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη λογικό είναι, απλά δεν έχω εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο είδος κ κάθε μέρα ανακαλύπτω κ νέα πράγματα τα ψαράκια από τα 6 σύνολο τα 4 έχουν καπαρωσει εδώ κ πάρα πολύ καιρό από ένα κοχύλι, εκτός από τα δύο ποιο μικρα που απλά περιφέρονται στο ενυδρείο. Μερικές φορές έχω πετύχει κάποιο από τα δύο που δεν έχουν κοχύλι να πλησιάζουν το κοχύλι κάποιου άλλου κ αυτόματα το ψαρακι που είδη έχει κοχύλι σηκώνει πτερύγια κάνει σπαζμοτικες κινήσεις κ μια από τα ίδια κανει την ίδια στιγμή κ αυτό που πλησιάζει το κοχύλι κάνει τα ίδια , κουνιούνται με σπαζμοτικες κινήσεις κ τα δυο κ μετά από λίγο σπάνε το ένα μένα στο κοχύλι του κ το άλλο συνεχίζεις να αλονιζει στο υπόλοιπο ενυδρειο, χωρίς βέβαια να γίνεται κάτι. Τα δυο τα είχα πάρει από ένα παιδί άλλο καμία σχέση με τα υπόλοιπα ψαράκια σαν αίματα. Θέλω να πιστεύω με τις σημαντικές συμβουλές που μου έδωσε ο φίλος originalpeter πχ την άφξιση του ph να καθαρίσει το τοπίο κ να θέλουν από μόνα τους αν είναι έτοιμα ηλικιακά τα ψαράκια να θέλουν να ζευγαρώνουν κ έτσι να καταλάβω κ να μπορώ να βγάλω κάποιο ζευγάρι από εκεί για να μπορώ έπειτα να απομακρύνω τα υπόλοιπα κ έτσι να μείνω είτε με ένα ζευγάρι είτε με ένα χαρέμι που πιστεύω θα είμαι ακόμα καλύτερα. Τα ψαράκια δεν έχουν χρονισει ακόμα τουλάχιστον τα 5 σίγουρα που δεν ήταν από την ίδια γεννά αν κ τα άλλα δύο δεν νομίζω να έχουν ηλικιακά μεγάλη απόκλιση. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε Κλεόβουλε για τις συμβουλές σου εύχομαι να βγάλω στην συνέχεια άκρη εφόσον αφξισω το ph. Θα σας έχω ενήμερους για την περαιτέρω κατάσταση πως θα πάνε τα πράγματα κ ελπίζω να πάνε όλα καλά. Και πάλη ευχαριστω παρά πολυ
-------------------------
Είναι έρωτας το συγκεκριμένο είδος φίλε stanisalus18. Μακάρι αδερφε μου να πάνε όλα καλά κ να χαρώ κ εγώ την ομορφιά της γεννας. Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου μακάρι να πάνε όλα καλα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grvenetis : 30-03-18 στις 07:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-03-18, 09:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Πιθανότατα τα δύο ψαράκια που περιφέρονται είναι θηλυκά. Τα αρσενικά προσπαθούν να προσελκύσουν ένα θηλυκό στο κοχύλι τους. Αν το θηλυκό μπει στο κοχύλι, αρχίζει η διαδικασία
Υπομονή θέλει.
Προσοχή με τις αυξομειώσεις των παραμέτρων να γίνουν ομαλά και σταδιακά. Εγώ δεν θα πείραζα τίποτα. Θεωρώ ότι έχεις αρκετά ψηλές σκληρότητες (με άμμο και πέτρες θαλάσσης) που μπορούν να κρατάνε ψηλά σταθερό το Ph. Με λίγη αύξηση της οξυγόνωσης (πχ καλύτερη ανατάραξη στην επιφάνεια) θα μετρήσεις πιο ψηλό ph.

*Σ' αυτό το μέγεθος ενυδρείου και με περίπου τον ίδιο αριθμό ψαριών δεν κατάφερα να μεγαλώσω μικρά. Είχα αρκετές γέννες αλλά μόλις ξεμάκραιναν από το κοχύλι και την προστασία του θηλυκού, τα μοναχικά αρσενικά τα τσάκιζαν
Όπως είπα θέλει λίγο τύχη για να πετύχεις σωστή αναλογία φύλων/ισορροπία μεταξύ χωριστών περιοχών κλπ....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-03-18, 11:46
Το avatar του χρήστη grvenetis
grvenetis Ο χρήστης grvenetis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2016
Περιοχή: ΛΑΥΡΙΟ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Κλεόβουλε για την βοήθεια ειλικρινά. Θα προσπαθήσω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ κ βλέπουμε στην πορεία πως θα πάει. Δλδ αν προσθέσω μια αεραντλία θα είναι ακόμα καλύτερα; Με υπομονή πιστεύω ότι θα βγάλω άκρη στο θέμα φύλο κ αν βγει κάποιο ζευγάρι θα απομακρύνω τα υπόλοιπα ψαράκια για να δώσω χώρο στο ζευγαρι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-03-18, 11:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Το πολύ καλό (για εσωτερικό) φίλτρο που έχεις, διαθέτει και σπρεϋ μπαρ.
Βάλτο να αναταράσσει καλά την επιφάνεια (με την παροχή αέρα από το σωληνάκι ανοιχτή) και δεν χρειάζεσαι αεραντλία.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-03-18, 13:33
Το avatar του χρήστη grvenetis
grvenetis Ο χρήστης grvenetis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2016
Περιοχή: ΛΑΥΡΙΟ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Θα το σηκωσω ποιο ψηλα. Αυτό κανονικά αν δεν κάνω λάθος επερνε κ ένα σωληνάκι εκεί από πάνω. Μου το έδωσε σκέτο αυτός που το είχα παρει η αλήθεια είναι , λες αν βάλω ένα απλό σωληνάκι αεραντλιας εκεί να κάνει δουλειά;;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-03-18, 17:07
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παίρνει spray bar. Αν δεν το έχεις μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου πχ https://www.youtube.com/watch?v=xFkJrximZQk ή να βρεις το ανταλλακτικό https://www.eheim.com/resources/prod...e_parts_GB.pdf
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-03-18, 18:04
Το avatar του χρήστη grvenetis
grvenetis Ο χρήστης grvenetis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2016
Περιοχή: ΛΑΥΡΙΟ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Το σπρέι μπαρ το έχω το άλλο δεν έχω που περνάει κ σωληνάκι από πάνω. Οπότε θα σηκώσω ακόμα ποιο ψηλά το σπρέι μπαρ για μεγαλύτερη ανατάραξη. Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές Κλεόβουλε να σε καλα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-03-18, 00:04
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια!Να αναφερω και την δικια μου περιπτωση οπου ο αρσενικος κανει αυτους τους σπασμους που αναφερει ο φιλος μας και η θηλυκια τον χορο που σου ανεφερα και πιο πανω,εξω απο το κοχυλι της προσελκυοντας τον αρσενικο να ερθει και στην συνεχεια μπαινουν μεσα!Ακριβως το αντιθετο απο αυτο που λεει ο κλεοβουλος δηλαδη...δεν ξερω τωρα τι να πω ως εμπιροτερος θα δωσει καποια απαντηση(δεν το λεω κακοπροαιρετα εννοειται
Επισης μου εχει τυχει και το αλλο παραδοξο για το συγκεκριμενο ειδος...στην προτελευταια γεννα που ειχα παρει ενα ψαρι το ειχε αναλαβει ο αρσενικος επι την προστασια του στο κοχυλι του και στην συνεχεια ξαναζευγαρωσε!(Ειναι σχετικα παραδοξο οπως ανεφερα γιατι οταν ο αρσενικος επιθυμει να ξαναζευγαρωσει συνηθως τρωει τα μικρα του).Απο εκει και περα υπαρχουν εξαιρεσεις καθως το καθε ψαρι εχει οτν δικο του χαρακτηρα!
-------------------------
Επισης στο θεμα της γεννας να σου πω πως για το χρονικο διαστημα που ειχα 4 αρσενικα και 1 θηλυκο ειχα παρει αρκετες γεννες καμια ομως δεν μπορεσα να κρατησω...οταν εφτασαν στο τελικο μεγεθος τα ψαρια μου δυστυχως δεν ειχα μπορεσει να απομακρυνω τα πιο αδυναμα αρσενικα με αποτελεσμα να τα σκοτωσει ο κυριαρχος..απο εκει και περα ομως αυτο με ωφελησε στο γεγονος οτι μπορεσα να κρατησω την πρωτη μου γεννα απο την οποια επιβιωσαν 6 ψαρια,5 απο τα οποια τα εχω μεχρι σημερα,χωρις μαλιστα να τα εχω ταισει ποτε στα αρχικα σταδια της αναπτυξης τους!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη originalpeter : 31-03-18 στις 00:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-03-18, 11:10
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Εγώ (απ' όσο θυμάμαι ) έβλεπα τον αρσενικό να ελέγχει μια περιοχή όπου έθαβε κελύφη και άφηνε να φαίνεται μόνο η είσοδος. Όταν κατάφερνε μια θηλυκιά να πάει σε κάποιο απ' αυτά και ν' αρχίσει κι αυτή να ανοίγει χώρο μπροστά στο κοχύλι, ήταν σημάδι ότι πιθανά θα ζευγαρώσουν. Όταν ζευγάρωναν η θηλυκιά έδιωχνε τον αρσενικό απ' το κοχύλι. Υπήρχαν περιπτώσεις που η θηλυκιά μετέφερε για κάποιο λόγο αυγά ή μικρά σε άλλο κοχύλι. Όταν τα μικρά εμφανιζόταν και έψαχναν για τροφή γύρω από το κοχύλι η θηλυκιά τα προστάτευε για καμιά βδομάδα με δέκα μέρες. Μετά ξεμάκραιναν κι αυτή έχανε το ενδιαφέρον της. Σ' αυτή τη φάση τα δικά μου γινόταν γεύμα απ' το αρσενικό (ίσως και από το θηλυκό). Σε ενυδρείο φίλου ωστόσο είδα μικρά να μεγαλώνουν χωρίς τα ενήλικα να τους δίνουν σημασία παρόλο ότι είχαν ξαναζευγαρώσει.
Μια άλλη αξιοπρόσεκτη συμπεριφορά αυτών των ψαριών που παρατήρησα είναι ότι κάποιες φορές παραχώνονταν τελείως μέσα στην άμμο και το μόνο που εξείχε ήταν τα μάτια τους.
Έχεις δίκιο όταν λες ότι είναι και ζήτημα χαρακτήρα του κάθε ξεχωριστού ψαριού.
Τα οσελάτους είναι πραγματικά ένα είδος που προσφέρει ατέλειωτες ώρες παρατήρησης με την ιδιαίτερη συμπεριφορά του.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-03-18, 14:11
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Φιλε κλεοβουλε στην δικη μου περιπτωση προσελκυει η θηλυκια τον αρσενικο στο κοχυλι της..τελος παντων οντως προκειται για ενα απιστευτο ειδος με ιδιαιτερη ταπεραμεντο!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-04-18, 05:28
Το avatar του χρήστη grvenetis
grvenetis Ο χρήστης grvenetis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-07-2016
Περιοχή: ΛΑΥΡΙΟ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλοι μου κ καλό μήνα κ καλό Πάσχα να έρχεται. Την ανατάραξη την έφτιαξα στην επιφάνεια του ενυδρείου κ όλα καλά. Μέχρι στιγμής βλέπω διαφορα χωρίς να ξέρω αν είναι κάποιο φλερτ η απλά τσακώνονται, πάντως στομα δεν έχω δει να πιάνεται κανένα δλδ σε τέτοιο βαθμό τσαμπουκαδες. Θα κάνω υπομονή κ θα τα παρατηρώ για να βλέπω συμπεριφορες για να καταλάβω καλύτερα. Εκτός αν δεν γίνει ποτέ κ όλα μου τα ψαράκια είναι αρσενικά, που μακάρι να μην παίξει τέτοιο σενάριο. Παιδιά σας ευχαριστώ κ πάλη για την βοήθεια σας!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-04-18, 08:43
Θοδωρής Τσιαμίτας
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Καλημέρα καλή βδομάδα καλό μήνα και καλό Πάσχα να έχουμε!!!
Αγαπημένε μου φίλε Γρηγόρη θα παραθέσω δύο εμπειρίες μου σχετικά με τα υπέροχα αυτά ψαράκια....
1. Σε ενυδρείο μόλις 40 λίτρων είχα ένα ζευγάρι το οποίο τότε και το θηλυκό όπως φυσικά και το αρσενικό κρατούσαν από ένα κοχύλι... τότε ήταν που και ο αρσενικός πρόσεχε τα μικρά αλλά όλα αυτά για 15-20 μέρες.
Μετά τα έτρωγε και ξαναζευγάρωναν. Μετά από κάποιες γέννες λοιπόν έβγαλα το ζευγάρι και μεγάλωσα τα μικρά!! Το ζευγάρι μπήκε πάλι σε μικρό ενυδρείο και δεν ξαναζευγάρωσε ποτέ.....και μάλιστα σε ένα εξάμηνο χωρίς συγκεκριμένη αιτία ψώφησε και το ζευγάρι.
2. Έτσι λοιπόν τους έκανα ένα ενυδρείο 1,20 350 λίτρα μόνα για τα occelatus στο σύνολό τους 16 ψαράκια. να σημειώσω ότι στο μικρό ενυδρείο μετά από κανένα μήνα εμφανίζονταν προβλήματα επιθετικότητας και στα μωρά......
Εκεί λοιπόν κυριάρχησαν 3 αρσενικοί.....(έναν τον έχεις.... ) ο καθένας στο κοχύλι του και μάλιστα τους χώριζα με πέτρες να μην βλέπονται γιατί πιάνονταν μαλί με μαλί...
Οι θηλυκές ήταν στον αφρό και τις κατέβαζαν οι αρσενικοί για να ζευγαρώσουν..... μπορούσε να έχει ο καθένας και δύο ζευγαρωμένες.... ( όνειρο γιατί οι θηλυκές άλλαζαν και μικρά....).
Επίσης οι θηλυκές πολλές φορές σχημάτιζαν ένα τρίγωνο με κοχύλια προφανώς για να μπερδεύουν τα υπόλοιπα ψάρια και μετέφεραν τα μικρά από κοχύλι σε κοχύλι ή μεταφέρονταν μόνα τους από κάποια στιγμή και μετά...
Υ.Γ. Τρομερά ψαράκια που δυστυχώς χρειάζονται ένα μεγάλοοοοο ενυδρείο μόνα τους για να δείξουν τι μπορούν να κάνουν............
Θα σας πω επίσης πως μεγάλωσα πολλά ψαράκια σε μεγαλώστρα μέσα στο ίδιο ενυδρείο όπου και μόλις γινόταν τα μικρά 1cm αφήνονταν χωρίς να τρώγονται από τα μεγάλα....τουλάχιστον τις περισσότερες φορές.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Lamprologus ocellatus 'Gold' alex siak 1986 Tanganyika 1 12-01-13 08:51
lamprologus ocellatus(gold) panos73 Tanganyika 11 11-04-07 20:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08645 seconds with 14 queries