Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-09-11, 00:27
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή Βακτηρια ... μπουκαλιου!

Παντος η ενιμεροσι καλι ειναι, και δεν πας παντου αδιαβαστος, και μας κανι καλο να ξερουμε που δεν πας και που ναι,και τη βακτιρια ειναι αυτα που στο ενειδρυο ειναι τοσο ευεσθιτα και στα μπουκαλακια κρατανε μινες στα ραφια???Εγω για να ενιμερονομε ειμαι εδο και αν γνοριζο να ενιμερονο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-11, 00:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
στα μπουκαλακια κρατανε μινες στα ραφια???

δεν μιλαμε για τα βακτηρια γενικα,μιλαμε για τα υγρα που διαφημιζονται ως ικανα να στρωσουνε το ενυδρειο σε μια νυχτα.σε καποιες περιπτωσεις και σε μερικες ωρες

οσο για τα υπολοιπα βακτηρια το αν λειτουργουνε ειναι μεγαλη συζητηση,αν ψαξεις εδω μεσα θα βρεις τετοια θεματα αρκετα.

δε λεμε οτι δε λειτουργουνε ακριβως,αλλα οτι δεν προσφερουνε κατι που δε μπορεις να το εχεις και χωρις τη χρηση τους.
καποια οντως μπορει να βοηθησουνε να επισπευσουνε ας πουμε τη διαδικασια του στρωσιματος.
αν και δεν εχω διαβασει για κανεναν που να εστρωσε ενυδρειο(χωρις μπολι)σε λιγοτερο απο 20 μερες.
ειτε με ειτε χωρις τη χρηση υγρων.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-11, 00:52
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντος η ενιμεροσι καλι ειναι, και δεν πας παντου αδιαβαστος, και μας κανι καλο να ξερουμε που δεν πας και που ναι,και τη βακτιρια ειναι αυτα που στο ενειδρυο ειναι τοσο ευεσθιτα και στα μπουκαλακια κρατανε μινες στα ραφια???Εγω για να ενιμερονομε ειμαι εδο και αν γνοριζο να ενιμερονο.
Τα βακτήρια είναι γνωστά για την επιβιωσημότητά τους όταν όμως δεν βρίσκονται σε κανονική κατάσταση αλλά σε κατάσταση "ύπνου"...
Τώρα αν πιστεύεις τις εταιρείες αν μπορούν να τα κρατούν εκεί είναι δικό σου θέμα...
Από τη στιγμή που υπάρχει σαν προϊόν γιατί να μην το πει βρε παιδιά... αρκεί να πει επίσης ότι πρέπει να βάλεις σταδιακά τα ψάρια και να κάνεις μετρήσεις... Και γενικά ότι είναι λίγο ριψοκίνδυνο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-11, 01:01
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
πλακα εχει

αυτα ακουει ο κοσμος και μετα μολις αρχισουν να στραβωνουν τα πραγματα τρεχεικιεγω τα ιδια επαθα δηλαδηηξερες οτι τα φυτα δεν τα κλαδευουμε,αλλα "κοβουμε τα παιδια τους και τα μετακινουμε?"
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα βακτήρια είναι γνωστά για την επιβιωσημότητά τους όταν όμως δεν βρίσκονται σε κανονική κατάσταση αλλά σε κατάσταση "ύπνου"...
Τώρα αν πιστεύεις τις εταιρείες αν μπορούν να τα κρατούν εκεί είναι δικό σου θέμα...
Από τη στιγμή που υπάρχει σαν προϊόν γιατί να μην το πει βρε παιδιά... αρκεί να πει επίσης ότι πρέπει να βάλεις σταδιακά τα ψάρια και να κάνεις μετρήσεις... Και γενικά ότι είναι λίγο ριψοκίνδυνο...
το μαρκετινγκ ειναι ατιμο πραγμα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 12-09-11 στις 01:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-11, 01:06
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
το μαρκετινγκ ειναι ατιμο πραγμα
Συμφωνώ, αρκεί να υπάρχει και μια προειδοποίηση... Μην πάει ο άλλος και βάλει 50 ψάρια και περιμένει να του κάνει δουλειά το μαγικό μπουκαλάκι...

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι δεν κάνει θαύματα, αλλά ότι λίγη δουλειά την κάνει...
Στο στρώσιμο του ενυδρείου σαν βοήθεια ή σε καμιά θεραπεία πιστεύω πως έστω και λίγο θα βοηθάει...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-11, 01:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν αμφιβαλω,ουτε προσπαθω να τα βγαλω αχρηστα ολα.ουτε ταχω δοκιμασει ολα για να ξερω τι παιζει.προς θεου.δεν εχω τοση εμπειρια στο χομπυ,7-8 μηνες εχω σχεδον που ξεκινησα μιλαω μονο με βαση την περιορισμενη εμπειρια μου,οτι εχω διαβασει και οτι μου εχουνε πει γνωστοι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-11, 01:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Η αποψη μου ειναι οτι προκειται για ετεροτροφα βακτηρια (μπορουν να ζησουν χωρις οξυγονο - αρα και σε ενα κλειστο μπουκαλι) που δεν ειναι τοσο αποτελεσματικα στη καταπολεμηση της αμμωνιας!
Τα αυτοτροφα (τα βακτηρια που θελουμε να αναπτυχθουν στα φιλτρα μας οταν τα στρωνουμε) σε μερικες μερες μπορουν να πολλαπλασιαστουν και να στηριξουν το βιολογικο φορτιο του ενυδρειου μας!
Για αυτοτροφα - ετεροτροφα διαβαστε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50753
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-11, 01:35
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Αυτο ακριβος.Γιωργο τη ειταν αυτο που μας εκανες?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-11, 01:40
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μετεφερα τη συζητηση σε νεο θεμα (να μη μπλεκονται ολα μαζι) !!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-09-11, 01:46
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Γριγωρος (αγριος) και αποτελεσματικος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-09-11, 01:48
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Aυτη την αγριαδα την κολλησε απο τους δισκους του μαλλον ε?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-09-11, 01:53
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτη την αγριαδα την κολλησε απο τους δισκους του μαλλον ε?
Κανις δεν ξερι
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-09-11, 01:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή



πολυ ομορφα ψαρια δε μπορω να πω,αλλα πολυ κινητικα ρε παιδι μου,τρελλο κεφι πρεπει να γινεται στο ενυδρειο....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-09-11, 14:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υπαρχουν σκευασματα που αναγραφουν γενικως και αοριστως "βακτηρια" και αλλα που λενε συγκεκριμενα οτι περιεχουν αυτοτροφα (αυτα που μας ενδιαφερουν δλδ) και με το ονομα τους, nitrosomonas και nitrobacter.
Δεν τα εχω δοκιμασει αλλα αν εγραφαν ψεμματα οι ανταγωνιστριες εταιρειες θα ειχαν ενα καλο βοηθημα για να τους "πατησουν".

Συνηθες το φαινομενο να ριχνουμε το φταιξιμο αλλου, αλλα πολυ λιγοι χομπιστες ακολουθουν τις οδηγιες των σκευασματων και αντιθετως βαζουν φουλ ψαρια μεσα και ταιζουν με τις χουφτες (αντι να ειναι ακομα πιο τσιγγουνηδες και στον ρυθμο ιχθυοφορτωσης και στο ταισμα, απο οτι γραφουν οι οδηγιες) και μετα κατηγορουν τα βακτηρια για την αποτυχια τους.
Σιγουρα δεν κανουν θαυματα αλλ δεν ειναι και τελειως αχρηστα. Αλλα λιγοτερο και αλλα περισσοτερο, βοηθανε.
Αυτη ειναι η αποψη μου, αν ενδιαφερει.

Την πρωτη φορα που εστησα ενυδρειο, το εκανα με βακτηρια (οχι τα "καλα" που αναγραφουν για nitrosomonas-nitrobacter, δεν υπηρχαν τοτε, αλλα ηταν γνωστης εταιρειας η οποια τωρα τα εχει αντικαταστησει με καινουρια), φυσικα ημουν λιγο πιο βιαστικος στον ρυθμο εισαγωγης αλλα και στο ταισμα και ειχα οντως ελαφρυ προβλημα (εμφανιση αμμωνιας και νιτρωδων αλλα σε μικρες τιμες) που αντιμετωπισα ομως αμεσα με διαβασμα, μετρησεις και αλλαγες νερου. Ετσι δεν εχασα ουτε ενα ψαρι (ουτε αμεσα ουτε εμμεσα μετα απο καιρο).
Το στρωσιμο κρατησε και παλι ενα+ μηνα (οπως και με τους τεχνητους τροπους χωρις ψαρια, με αμμωνια ή ταισμα κλπ), ομως αν δεν ειχα ψαρια μεσα θα ηταν πιο ανετα χωρις τις συνεχεις αλλαγες νερου και τις συνεχεις μετρησεις.

Τα "καλα" σκευασματα, τα χρησιμοποιει φιλος εμπειρος και επιστημονας και με σωστες διαδικασιες και ελεγχο στρωνει "αναιμακτα" τα ενυδρεια του, ηδη γεματα ψαρια (δεν γινεται αλλιως στην περιπτωση του).
Δεν εχω κανενα λογο να τον αμφισβητω, ασχετα αν εγω προτιμω α) το μπολιασμα για αμεση ιχθυοφορτωση (αλλα και με οτι συνεπαγεται αυτο δλδ μεταφορα απο ακακα σαλιγκαρακια-λαθρεπιβατες εως παθογονα ασθενειων) ή β) το στρωσιμο με τροφη για στρωσιμο με αδειο ενυδρειο.
Μπορει καποιος να στρωσει και με συνδυασμο ολωςν αυτων.
Βακτηρια εμποριου με αμμωνια ή με τροφη και χωρις ψαρια το ενυδρειο. Πιστευω θα ειναι πιο ταχυ το στρωσιμο και ασφαλες..
-------------------------
Διαβασε κι αυτο προσεκτικα http://www.americanaquariumproducts.....html#products
Μη μπερδεψετε προιοντα βακτηριων για θαλασσινο ενυδρειο με αυτα του γλυκου

Δειτε κι αυτα:
Προιον με αυτοτροφα βακτηρια http://www.microbelift.com/products/...s/nite-out-ii/
διαδικασια http://www.microbelift.com/products/...ditioning-kit/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-09-11 στις 14:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-09-11, 15:10
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

+1
Κι εγώ στο πρώτο μου ενυδρείο (25άρι κιόλας) είχα χρησιμοποιήσει nitrivec χωρίς μετρήσεις και με μπόλικο φόρτωμα και φυσικά είχα απώλειες...
Στο 90άρι όμως χρησιμοποίησα βακτήρια και τροφή, είδα αρκετά γρήγορα NO2, παρόλα αυτά δεν βιάστηκα και έβαλα τα πρώτα ψάρια γύρω στις 20κάτι μέρες... Και δεν είχα ούτε μια απώλεια μέχρι τώρα(χτύπα ξύλο...) που το έχω περίπου μισό χρόνο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 15-09-11 στις 12:52
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-09-11, 15:11
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Kαι εγω που χρησιμοποιησα βακτηρια microbe lift και τροφη, το ενυδρειο εστρωσε ακριβως σε 30 ημερες και την 31η μερα εβαλα ψαρια. Απο τοτε καμια απωλεια ουτε αμμωνια ουτε νο2 και το ενδυρειο μου τρεχει 5 μηνες.

Τα λεγαμε και με τον delta στο στρωσιμο....στο θεμα που ειχα ανοιξει τοτε μιας και ηξερε και για τα microbe lift που χρησιμοποισουσα και παραθετει και πιο πανω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-09-11, 15:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαι εγω που χρησιμοποιησα βακτηρια microbe lift και τροφη, το ενυδρειο εστρωσε ακριβως σε 30 ημερες και την 31η μερα εβαλα ψαρια. Απο τοτε καμια απωλεια ουτε αμμωνια ουτε νο2 και το ενδυρειο μου τρεχει 5 μηνες.

Τα λεγαμε και με τον delta στο στρωσιμο....στο θεμα που ειχα ανοιξει τοτε μιας και ηξερε και για τα microbe lift που χρησιμοποισουσα και παραθετει και πιο πανω.
Χρησιμοποιησες ομως μονο το balancer για αρκετο καιρο και αργοτερα το nite out ΙΙ, και οχι τα δυο (Special Blend και nite out ΙΙ) οπως αναφερει η διαδικασια.
Αυτο πιστευω σε καθυστερησε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-09-11, 15:40
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρησιμοποιησες ομως μονο το balancer για αρκετο καιρο και αργοτερα το nite out ΙΙ, και οχι τα δυο (Special Blend και nite out ΙΙ) οπως αναφερει η διαδικασια.
Αυτο πιστευω σε καθυστερησε.
Nαι, ακριβως. Καλα εκανες και το ανεφερες!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-09-11, 15:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μνημη που εχω ο ατιμος
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-09-11, 15:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μνημη που εχω ο ατιμος
Χαχ! Ναι!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βακτηρια rastafarian Γλυκό νερό - Γενικά 30 20-12-10 12:32
Προβλημα με βακτηρια? gkrokidis Αρχάριοι γλυκού νερού 12 17-02-10 17:16
βακτηρια dimis_george Αρχάριοι γλυκού νερού 12 28-01-10 09:50
βακτηρια anestoudis Αρχάριοι γλυκού νερού 3 10-12-09 11:50
βακτηρια naupaktos84 Γλυκό νερό - Γενικά 16 01-01-08 22:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07005 seconds with 15 queries