Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #361  
Παλιά 12-03-14, 22:46
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Στειλε μου ενα σαν το δικο σου βρε!

Α! Μαυρο με βαση!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #362  
Παλιά 12-03-14, 23:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με το εσωτερικο φιλτρο τι θα γινει?
Λειτουργει?
Μπορεις να το αδειασεις και να βαλεις εκει μεσα τον ενα σωληνα (ή καποια στιγμη να το ξεκολλησουμε και να γινει και χωρος στο ενυδρειο) και κοψε τις ακρες απο το καναλι για να κατεβαινει το καπακι και να μη βρισκει στο σωληνα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #363  
Παλιά 12-03-14, 23:26
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντζι Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρισκει στο καναλι που περνανε τα καλωδια για τα ανεμιστηρια
Συνημμένο Αρχείο 63255
Εγω εχω το ιδιο αλλα δεν εχω τρυπησει καπακι τα φουρφουρια τα εχω βαλει σε ενα καπακι απο plexi που αγορασα στις ιδιες διαστσεις και το αλλαζω με το flap το καλοκαιρι

Οι σωληνες παντως θηρια
Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι το εξης
1.Μεταφερεις τον ενα σωληνα αριστερα για να κατεβει λιγο το υψος γιατι τωρα στην ουσια ακουμπαει ο ενας πανω στον αλλον
2.Ξεκολας το πλαστικο καναλι ,περιστρεφεις τα ανεμιστηρια ετσι ωστε οι συνδεσεις να βρεθουν απ την εσωτερικη μερια και κολλας απ την μεσα μερια το καναλι.Αν δε χωραει εσωτερικα λογω της λαμπας το καταργεις και κολλας απευθειας το καλωδιο στο flap χωρις το καναλι, καλο ειναι εκει που θα κοληθει να βαλεις ενα θερμοσυστελωμενο ή κατι αλλο ετσι ωστε αν χρειαστει να αλλαξεις κατι να μην χρειαστει να το κοψεις επισης να στεγανοποιησεις τις συνδεσεις με τα ανεμιστηρια (αν δε το εχεις κανει ηδη)
3.Αν ολα πανε καλα κοβεις το flap στην διασταση του σωληνα (κανεις ενα κοψιμο Π στην ουσια) και και πλεον θα παταει κατω

Ειναι το μονο που μπορω να σκεφτω
Απάντηση με παράθεση
  #364  
Παλιά 13-03-14, 00:08
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το εσωτερικο φιλτρο τι θα γινει?
Λειτουργει?
Μπορεις να το αδειασεις και να βαλεις εκει μεσα τον ενα σωληνα (ή καποια στιγμη να το ξεκολλησουμε και να γινει και χωρος στο ενυδρειο) και κοψε τις ακρες απο το καναλι για να κατεβαινει το καπακι και να μη βρισκει στο σωληνα.

Λειτουργει προς το παρων ναι αλλα εχω σκοπο καποια στιγμη να το βγαλουμε.
Σπυρο πιο πολυ εβρισκαν στην μια βιδα απο το ακριανο ανεμιστηρι της οποιας το πισω μερος εξειχε πολυ εαν θυμασαι.Την εβγαλα λοιπον.
Τωρα εβαλα τα φλαπ μπρος πισω αλλα τζιφος και παλι εννοειται.
Βαζω φωτο να δειτε σε λιγο
Απάντηση με παράθεση
  #365  
Παλιά 13-03-14, 00:10
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1394662386142.jpg
Εμφανίσεις:  211
Μέγεθος:  35,7 KB
Αλλαξα φλαπ(βεβαια τωρα πρεπει να βρω λυση με την ταιστρα γιατι το ανοιγμα της ειναι τωρα πανω απο το εσωτερικο.
Και παλι χαλια ειναι οπως βλεπεται.θελει πατεντα...
Απάντηση με παράθεση
  #366  
Παλιά 13-03-14, 00:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν χωρανε στην υποδοχη του ριο προφανως
Οταν να αδειασεις το φιλτρο θα βαλεις το μπαστουνι εισαγωγης μεσα, και θα ειναι ενα μπαστουνι σε καθε υποδοχη και θα χωραει.

ΥΓ επισης, κανονικα πρεπει το φιλτρο να ειναι τοποθετημενο απο τη μερια που ειναι το spraybar (για να ειναι πιο κοντος ο σωληνας εξαγωγης)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #367  
Παλιά 13-03-14, 00:17
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εχω το ιδιο αλλα δεν εχω τρυπησει καπακι τα φουρφουρια τα εχω βαλει σε ενα καπακι απο plexi που αγορασα στις ιδιες διαστσεις και το αλλαζω με το flap το καλοκαιρι

Οι σωληνες παντως θηρια
Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι το εξης
1.Μεταφερεις τον ενα σωληνα αριστερα για να κατεβει λιγο το υψος γιατι τωρα στην ουσια ακουμπαει ο ενας πανω στον αλλον
2.Ξεκολας το πλαστικο καναλι ,περιστρεφεις τα ανεμιστηρια ετσι ωστε οι συνδεσεις να βρεθουν απ την εσωτερικη μερια και κολλας απ την μεσα μερια το καναλι.Αν δε χωραει εσωτερικα λογω της λαμπας το καταργεις και κολλας απευθειας το καλωδιο στο flap χωρις το καναλι, καλο ειναι εκει που θα κοληθει να βαλεις ενα θερμοσυστελωμενο ή κατι αλλο ετσι ωστε αν χρειαστει να αλλαξεις κατι να μην χρειαστει να το κοψεις επισης να στεγανοποιησεις τις συνδεσεις με τα ανεμιστηρια (αν δε το εχεις κανει ηδη)
3.Αν ολα πανε καλα κοβεις το flap στην διασταση του σωληνα (κανεις ενα κοψιμο Π στην ουσια) και και πλεον θα παταει κατω

Ειναι το μονο που μπορω να σκεφτω
Καταρχην ποσο δυσκολο θα ηταν να μου βαλεις μια φωτο με το πλεξι καπακι που αγορασες καθως και να μου πεις τιμη και απο που.
Αρα η μια λυση ειναι αλλο καπακι.
Η δευτερη λυση μου φαινεται μια χαρα αλλα απαιτει να ερθει το παιδι που μου εκανε την κατασκευη με τα ανεμιστηρια και παλι θα ταλαιπωρησω κοσμο ργμ..
Μα τι κανουν και αυτοι στη fluval τετοια τερατα ρε παιδι μου?που χωρανε αυτα ηθελα να ηξερα...
Δεν ξερω...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χωρανε στην υποδοχη του ριο προφανως
Οταν να αδειασεις το φιλτρο θα βαλεις το μπαστουνι εισαγωγης μεσα, και θα ειναι ενα μπαστουνι σε καθε υποδοχη και θα χωραει.
Μα παλι δεν θα χωραει Σπυρο..Πως θα το βαλω?Μονο του?χωρις το μπαστουνι?Με αυτο στερεωνονται αλλιως ειναι βαρκα γυαλο οι σωληνες..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 13-03-14 στις 00:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #368  
Παλιά 13-03-14, 00:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι λυση το 2ο φλαπ.

Οταν θα βαζεις αυτο με τα ανεμιστηρια, θα μενει σηκωμενο στον αερα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #369  
Παλιά 13-03-14, 00:20
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χωρανε στην υποδοχη του ριο προφανως
Οταν να αδειασεις το φιλτρο θα βαλεις το μπαστουνι εισαγωγης μεσα, και θα ειναι ενα μπαστουνι σε καθε υποδοχη και θα χωραει.

ΥΓ επισης, κανονικα πρεπει το φιλτρο να ειναι τοποθετημενο απο τη μερια που ειναι το spraybar (για να ειναι πιο κοντος ο σωληνας εξαγωγης)
Το φιλτρο ειναι τοποθετημενο απο την μερια που ειναι οι σωληνες.Απλα της εξαγωγης το αφησα πιο μακρυ για να μπορω να το βαλω και απεναντι εαν χρειαστει καποιο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι λυση το 2ο φλαπ.

Οταν θα βαζεις αυτο με τα ανεμιστηρια, θα μενει σηκωμενο στον αερα?
Ναι δικι εχεις...
Και με ενα μπαστουνι παντως το καπακι ΔΕΝ κλεινει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 13-03-14 στις 00:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #370  
Παλιά 13-03-14, 00:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντζι Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα παλι δεν θα χωραει Σπυρο..Πως θα το βαλω?Μονο του?χωρις το μπαστουνι?Με αυτο στερεωνονται αλλιως ειναι βαρκα γυαλο οι σωληνες..
Δεν με καταλαβες μαλλον.
Εχεις και τα δυο μπαστουνια μαζι και δεν χωρανε να μπουν στην υποδοχη που εχει στην πλατη το ενυδρειο, για μπαστουνια και καλωδια.
Αν βαλεις το ενα σε καθε μερια (δυο υποδοχες εχει το ενυδρειο, μια σε καθε μερια), θα χωρανε να κατσουν τελειως τα μπαστουνια μεσα στις υποδοχες και δεν θα βρισκει το καπακι πανω τους/
Επισης θα κοψει τις ακρες απο το καναλι με κοφτη για να μη βρισκει κι αυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #371  
Παλιά 13-03-14, 00:23
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν με καταλαβες μαλλον.
Εχεις και τα δυο μπαστουνια μαζι και δεν χωρανε να μπουν στην υποδοχη που εχει στην πλατη το ενυδρειο, για μπαστουνια και καλωδια.
Αν βαλεις το ενα σε καθε μερια (δυο υποδοχες εχει το ενυδρειο, μια σε καθε μερια), θα χωρανε να κατσουν τελειως τα μπαστουνια μεσα στις υποδοχες.
Μετα το ξαναδιαβασα και καταλαβα.Και σου εγραψα απο κατω οτι και ενα να ειναι παλι δεν κλεινει το φλαπ.Ειναι χοντρα..
Απάντηση με παράθεση
  #372  
Παλιά 13-03-14, 00:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντζι Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτρο ειναι τοποθετημενο απο την μερια που ειναι οι σωληνες.Απλα της εξαγωγης το αφησα πιο μακρυ για να μπορω να το βαλω και απεναντι εαν χρειαστει καποιο
-------------------------


Ναι δικι εχεις...
Και με ενα μπαστουνι παντως το καπακι ΔΕΝ κλεινει

Ξερεις κατι?
Πιο πολυ ωρα θα κανω να σου γραφω εδω μεχρι να καταλαβεις, παρα να ερθω καποια στιγμη να το φτιαξω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντζι Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα το ξαναδιαβασα και καταλαβα.Και σου εγραψα απο κατω οτι και ενα να ειναι παλι δεν κλεινει το φλαπ.Ειναι χοντρα..
ΟΚ
Κοπιδι ή πριονακι και κοβεις απο το καπακι ενα τετραγωνακι στο μερος που ειναι το μπαστουνι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 13-03-14 στις 00:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #373  
Παλιά 13-03-14, 00:29
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

[QUOTE=Αντζι;827035]Καταρχην ποσο δυσκολο θα ηταν να μου βαλεις μια φωτο με το πλεξι καπακι που αγορασες καθως και να μου πεις τιμη και απο που.
Αρα η μια λυση ειναι αλλο καπακι.


Οχι οτι σου εχω γραψει ειναι για το καπακι που ηδη εχεις με τα ανεμιστηρια οχι για δευτερο flap.
Στο 1. σου προτεινω να βαλεις τον δευτερο σωληνα του φιλτρου απο την αριστερη μερια για να χαμηλωσει λιγο παρακατω το υψος αλλιως το αφηνεις ως εχει και απλα κοβεις λιγο παραπανω το flap

Να φτιαξεις καινουργιο δεν εχει νοημα εφοσον ειναι τρυπημενο
Απάντηση με παράθεση
  #374  
Παλιά 13-03-14, 00:37
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Λοιπον τωρα εχω και τα 2 φιλτρα να τρεχουν.
Το fluval ειναι με καινουρια υλικα.Αρα τωρα δεν μπορω να αδειασω ακομα το εσωτερικο φιλτρο.Η μπορω να κανω την αλλαγη εστω και τωρα?Να μεταφερω δηλαδη τα υλικα τα παλια?
Απορια.Εαν θελω να αλλαξω θεση στους σωληνες τι πρεπει να κλεισω στο fluval?Την παροχη ρευματος η να απομονωσωτην ροη σηκωνοντας τον ασπρο διακοπτη?

Ντοιγκ τωρα σκεφτηκα τι ειπα...και τα 2 πρεπει αν κανω οκ.Μην απαντησετε σε αυτο και μην γελατεεεεεε
-------------------------
[QUOTE=tsoui;827051]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντζι Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην ποσο δυσκολο θα ηταν να μου βαλεις μια φωτο με το πλεξι καπακι που αγορασες καθως και να μου πεις τιμη και απο που.
Αρα η μια λυση ειναι αλλο καπακι.


Οχι οτι σου εχω γραψει ειναι για το καπακι που ηδη εχεις με τα ανεμιστηρια οχι για δευτερο flap.
Στο 1. σου προτεινω να βαλεις τον δευτερο σωληνα του φιλτρου απο την αριστερη μερια για να χαμηλωσει λιγο παρακατω το υψος αλλιως το αφηνεις ως εχει και απλα κοβεις λιγο παραπανω το flap

Να φτιαξεις καινουργιο δεν εχει νοημα εφοσον ειναι τρυπημενο
Να κοπει παραπανω το φλαπ που εχει τα ανεμιστηρια δεν γινεται γιατι πεφτει ακριβως στο σημειο που ειναι ενα απο τα ανεμιστηρια οποτε θα φυγει και αυτο μαζι.
Θα πρεπει να κοπει το αλλο φλαπ και να γυρισω τα μπρος πισω μονιμα τοτε.
Τα ανεμιστηρια ομως θα ειναι μπροστα?Δεν ξερω εαν ειναι καλο αυτο..
Σπυρο μαλλον πρεπει να ερθεις τελικα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 13-03-14 στις 00:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #375  
Παλιά 13-03-14, 00:43
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Εγω μπροστα τα εχω γιατι πισω δε χωρανε
-------------------------
[QUOTE=Αντζι;827054]Λοιπον τωρα εχω και τα 2 φιλτρα να τρεχουν.
Το fluval ειναι με καινουρια υλικα.Αρα τωρα δεν μπορω να αδειασω ακομα το εσωτερικο φιλτρο.Η μπορω να κανω την αλλαγη εστω και τωρα?Να μεταφερω δηλαδη τα υλικα τα παλια?
Απορια.Εαν θελω να αλλαξω θεση στους σωληνες τι πρεπει να κλεισω στο fluval?Την παροχη ρευματος η να απομονωσωτην ροη σηκωνοντας τον ασπρο διακοπτη?

Ντοιγκ τωρα σκεφτηκα τι ειπα...και τα 2 πρεπει αν κανω οκ.Μην απαντησετε σε αυτο και μην γελατεεεεεε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων

Να κοπει παραπανω το φλαπ που εχει τα ανεμιστηρια δεν γινεται γιατι πεφτει ακριβως στο σημειο που ειναι ενα απο τα ανεμιστηρια οποτε θα φυγει και αυτο μαζι.
Θα πρεπει να κοπει το αλλο φλαπ και να γυρισω τα μπρος πισω μονιμα τοτε.
Τα ανεμιστηρια ομως θα ειναι μπροστα?Δεν ξερω εαν ειναι καλο αυτο..
Σπυρο μαλλον πρεπει να ερθεις τελικα
Εννοεις οπως ειναι τωρα οι σωληνες ή οταν τους χωρισεις δεξια αριστερα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoui : 13-03-14 στις 00:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #376  
Παλιά 13-03-14, 00:53
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

[QUOTE=tsoui;827061]Εγω μπροστα τα εχω γιατι πισω δε χωρανε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντζι Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον τωρα εχω και τα 2 φιλτρα να τρεχουν.
Το fluval ειναι με καινουρια υλικα.Αρα τωρα δεν μπορω να αδειασω ακομα το εσωτερικο φιλτρο.Η μπορω να κανω την αλλαγη εστω και τωρα?Να μεταφερω δηλαδη τα υλικα τα παλια?
Απορια.Εαν θελω να αλλαξω θεση στους σωληνες τι πρεπει να κλεισω στο fluval?Την παροχη ρευματος η να απομονωσωτην ροη σηκωνοντας τον ασπρο διακοπτη?

Ντοιγκ τωρα σκεφτηκα τι ειπα...και τα 2 πρεπει αν κανω οκ.Μην απαντησετε σε αυτο και μην γελατεεεεεε
-------------------------


Εννοεις οπως ειναι τωρα οι σωληνες ή οταν τους χωρισεις δεξια αριστερα?

Οταν τους χωρισω...Εχω απο την αλλη μερια το εσωτερικο και ειναι ενα θεμα αυτο.Δεν χωρανε απο εκει.Αφησα το εσωτερικο απο δικη μου ανασφαλεια μην γινει κατι
Απάντηση με παράθεση
  #377  
Παλιά 13-03-14, 00:57
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Αααα τωρα καταλαβα.... αφηνεις να στρωσει το καινουργιο φωναζεις τον Σπυρο ξηλωνεις το εσωτερικο και φταχνει το flap απλα πραγματα
Απάντηση με παράθεση
  #378  
Παλιά 13-03-14, 01:01
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Αααα τωρα καταλαβα.... αφηνεις να στρωσει το καινουργιο φωναζεις τον Σπυρο ξηλωνεις το εσωτερικο και φταχνει το flap απλα πραγματα
Ε τωρα συννενοηθηκαμε νομιζω ναι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Στειλε μου ενα σαν το δικο σου βρε!

Α! Μαυρο με βαση!
Μαυρο εχω και με βαση.Κοοοομπλε.Τι?Μπρικια κολλαμε???
Οοοοοοταν με το καλο εγκριθει η αιτηση μου για μεγαλυτερο να στο στειλω βρε!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 13-03-14 στις 01:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #379  
Παλιά 14-03-14, 17:38
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Μολις παρατηρησα οτι το μεγαλο μου μουλτι(ενηλικο αρσενικο)κρυβεται στο κοχυλι του...
Βγαινει για δευτερα μονο μπροστα στην εισοδο του κοχυλιου και μετα ξαναμπαινει και καθεται μεσα ακινητο.Σημαινει κατι?
Το εχει κανει κανενος?
Παιζει να τα ενοχλει η εξοδος του νεου φιλτρου??
Εχω ελατωσει λιγο την ροη να δω τι γινεται γιατι εκει που το εχω χτυπαει στο απεναντι τζαμι και μετα το στελνει προς αυτα προφανως.
Δεν βλεπω τα αλλα να ζοριζονται ιδιαιτερα ομως...

Επισης ποση διαρκεια ζωης εχουν γιατι ψαχνω και δεν βρισκω να λεει καπου
-------------------------
Σας βαζω 2 βιντεακια παιδια να ριξετε μια ματια.Το δευτερο ειναι για να παρατηρησετε την αναπνοη του.Ειναι αργη?Κοιμαται?Δεν ειναι λογικο ομως με τα φωτα αναμμενα να κοιμαται ομως..
Ξενυχτησε χθες?
Τα ηχητικα εφε ειναι απο τον γιο μου και τις κατσαρολες του

BORKED


BORKED

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 14-03-14 στις 17:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #380  
Παλιά 14-03-14, 17:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Που το ξέρεις ότι είναι αρσενικό ?
Μήπως είναι θηλυκό κι έχει αυγά εκεί μέσα?
Απάντηση με παράθεση
  #381  
Παλιά 14-03-14, 17:56
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Οχι κλεοβουλε ειναι το πιο μεγαλο απο τα μουλτις μου.Ειναι Σιγουρα αρσενικο.Μεχρι τωρα ειχε συμπεριφορα αρσενικου κιολας.Βγαινει για δευτερα και ξαναμπαινει.Οταν.βγαινει δεν φαινεται να εχει κατι ομως.Ισα ισα που διωχνει ενα απο το διπλανο κοχυλι.Παιζει να φυλαει τα αυγα αρσενικος και μαλιστα με αυτον τον τροπο;Μπαινει βγαινει και μια ειναι ετσι οπως το βλεπεις μια με την μουρη εξω.Εχω θορυβηθει λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #382  
Παλιά 14-03-14, 18:01
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Δεν έχει πρόβλημα πάντως.
Παρακολούθησε το (εξάλλου αυτή είναι η απόλαυση) και θα φανεί τι παίζει
Απάντηση με παράθεση
  #383  
Παλιά 14-03-14, 18:07
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Μακαρι...το παρακολουθω συνεχεια και παρατηρω πως το θυληκο του διπλανου κοχυλιου καθεται καθεται καμια φορα μονο κοιτωντας την πλατη του ενυδρειου η κοιταει προν τον μεγαλο ..λες και εχει τσακωθει το ζευγαρι και κρατανε μουτρα ειναι για το διακωμωδησουμε και λιγο.
Θα βαλω φωτο σε λιγο.
Επισης την θεση του μεγαλου που δεν αφηνε τα τζουλις να πλησιασουν ουτε στα 10 εκατοστα τωρα εχει παρει το αλλο αρσενικο που ειναι λιγο πιο μικρο σε μεγεθος...
Απάντηση με παράθεση
  #384  
Παλιά 14-03-14, 18:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παρακολούθα, παρακολούθα
Ή έχουμε ζευγάρι εν διαστάσει ή αρσενικό που μας βγήκε γκέι ή ήταν πάντα θηλυκό ή αλλάζει η ιεραρχία της ομάδας
Θέλουμε πλήρες ρεπορτάζ
Απάντηση με παράθεση
  #385  
Παλιά 14-03-14, 19:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Και εμενα το κανουν ανα φασεις τα αρσενικα. Υποθετω οτι προκειται για γονιμοποιηση αυγων...

Η ιεραρχια ειναι εμφανης, αλλα σχετικα ευθραυστη στο ενυδρειο μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #386  
Παλιά 14-03-14, 20:17
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

ενθαρυντικο οτι το κανουν και σενα.Ηρεμησα λιγο.Πριν βγηκε για δευτερολεπτα,πηγε σενα ενα απο τα θυλυκα οπου ηταν μαζι και το αλλο αρσενικο και εδωσε μια φαπα στα γρηγορα και παλι μεσα.Ισως ειναι θεμα κυριαρχιας.Τοσο βαρια το παιρνουν?
Απάντηση με παράθεση
  #387  
Παλιά 14-03-14, 20:23
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Καλά ε η μουσική υπόκρουση στο βίντεο τα σπάει , κομματάρααα
( συγνώμη για το άσχετο αλλά δεν κρατήθηκα)
Απάντηση με παράθεση
  #388  
Παλιά 22-03-14, 15:52
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

παιδια χρειαζομαι γνωμη/βοηθεια.Ενα ψαρακι το βλεπω λιγο πρησμενο...δειτε λιγο τις φωτο μπας και μου ετυχε bloat...και πειτε μου τι κανω...απο αυτα που διαβαζω δεν διαθετω τιποτα απο φαρμακα.Πως προχωραω;Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1395496553270.jpg
Εμφανίσεις:  172
Μέγεθος:  47,7 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1395496576193.jpg
Εμφανίσεις:  168
Μέγεθος:  48,9 KB
Απάντηση με παράθεση
  #389  
Παλιά 22-03-14, 16:12
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

επισης τις τελευταιες μερες παλι ειχα φουσκαλες στην επιφανεια του νερου(δειχνω φωτο) αλλα επειδη η εξοδος απο το fluval ηταν συριζα με την επιφανεια λογω μικρης εξατμισης εβλεπα οτι εβγαιναν απο εκει οποτε και βυθισα πιο πολυ την εξοδο και οντως μειωθηκανΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  uploadfromtaptalk1395497806072.jpg
Εμφανίσεις:  179
Μέγεθος:  54,0 KB
Απάντηση με παράθεση
  #390  
Παλιά 22-03-14, 16:35
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Βαζω και το βιντεακι οπου ξεκαθαρα φαινεται οτι ειναι πρησμενο Ειδικα οταν γυρναει στο πλαι....Τι κανω ρε παιδια?
Εχω ετοιμη και αλλαγη νερου.Να την κανω?

BORKED
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶νοιγμα φωτιστικού Juwel RIO125 thanasisg Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 44 02-02-18 23:11
υπερχειλιση στο rio125 kostasbaf Λοιπός εξοπλισμός 12 26-07-09 00:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10838 seconds with 14 queries