Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-09-16, 14:03
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή Αναδιαμορφωση ενυδρειου για μονομαχο

Καλησπερα σας.Στο ενυδρειακι μου ειχα αμμο θαλασσης καλα πλυμμενη ως υποστρωμα και μερικες πετρες επισης απο θαλασσα.Μερικες ριζες και μοςς δεμενη.Ειχα ενα μονομαχο για εναν μηνα περιπου κ σμρ τον βρηκα ψοφιο.Μεχρι χθες ηταν καλα,εφαγε τη γαριδα του(του εφτιαξα μια συνταγη με γαριδα δικια μας που τρωμε εμεις,μιας και δεν εφαγε ουτε νιφαδες ουτε μπιλακια για μονομαχους,ενω αυτο το τρωγε)...Δεν καταλαβαινω γιατι ψοφησε...Ενας φιλος μου ειπε μηπως ολα αυτα μεσα ανεβασαν τη γενικη σκληροτητα αλλα δε θα ψοφουσε τις πρωτες μερες αν ηταν κτ τετοιο;;;

Επισης,σκεφτομαι να το ξαναστησω και σκεφτομουν να βαλω peat moss,που ειδα οτι κανει για να κατεβαζει τη σκληροτητα του νερου και για φυτα,κι απο πανω μια λεπτη στρωση χαλικι σκουρο φυσικο,οχι χρωματισμενο,να βαλω κ τα ξυλα μου με τις μοσσ κι οταν ετοιμαστει,να υποδεχθει καινουριο μονομαχο.Τί λετε γι αυτο;;;

Υ.Γ.Ξερω το ασφαλεστερο ειναι τα διαφορα υποστρωματα για φυτεμα,αλλα οι τιμες τους μου ειναι απαγορευτικες,και το peat moss μπου λεω το ρωταω γτ τυχαινει κι εχει ο πατερας μου,μιας κι ασχολειται με φυτα,αλλα οταν του ειπα οτι το θελω για ενυδρειο,μου ειπε μηπως εχει μεσα διαφορες ουσιες που δεν κανουν για ενυδρειο κι επισης οτι αν το βαλω μεσα θα γινε το νερο βουρκος,δε θα κατσει κατω...Ακουω γνωμες.

Φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-09-16, 14:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το φιλτρο το ειχες στρωσει με καποιο τροπο και αν ναι, με ποια μεθοδο συγκεκριμενα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-09-16, 14:48
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Με βακτηρια της σερα,αλλα το στησιμο εγινε το φεβρουαριο.Απο τοτε εχουν μπει διαφορα ψαρακια.Το μονομαχο τον εχω τον τελευταιο μηνα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-09-16, 15:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μετρησεις αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα κανεις καθολου?

Επειδη αν για παραδειγμα εστω οτι ειχε στρωσει το φιλτρο με τα αλλα ψαρακια που αναφερεις, αν εμεινε χωρις ψαρια καιρο το ενυδρειο, χαθηκε η βιολογια.

Επισης, υποθετωντας οτι τα αλλα ψαρακια τα εχασες απο τον Φεβρουαριο που τα εβαλες, να τονισω οτι τα βακτηρια των εταιριων δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη για το στρωσιμο ενος φιλτρου. Το φορουμ ειναι γεματο με προβληματα ψαριων σε ενυδρεια που στρωθηκαν με αυτη τη μεθοδο.

Οι μονες ασφαλεις μεθοδοι ειναι το μπολι απο υγιες ενυδρειο και η καθαρη αμμωνια (ή τροφη). Ριξε μια καλη ματια και στα σχετικα θεματα στα υπομνηματα των αρχαριων, θα σε βοηθησουν αρκετα για το μελλον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-09-16, 15:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πιθανες αιτιες μπορει να ειναι
1. Τοξικο νερο
2. Πολυ σκληρο νερο και υψηλο πεχα (Μενεις Θεσ/νικη που εχει σκληρο νερο και εβαλες και αμμο και πετρες θαλλασας, αυτα το κανανε χειροτερο και θα ειχες και εξατμιση τωρα καλοκαιρι, και θα αναπληρωνες με βρυσης και θα εγινε ακομα χειροτερο. Για ψαρια Ταγκανικας θα ηταν το νερο, οχι για μονομαχο).
3. Αποτομες μεταβολες παραμετρων (pH gH θερμοκρασια)
4. Ασθενεια
κλπ κλπ
Αλλα κανε copy paste εδω αυτο: φόρμα για καλύτερη διάγνωση ασθενειών και συμπληρωσε το, γιατι χωρις πληροφοριες δεν γινεται διαγνωση.


ΥΓ Τα ψαρια δεν ειναι απαραιτητο οτι θα πεθανουν απο την πρωτη μερα οταν κατι δεν παει καλα. Βασανιζονται αλλα το παλευουν να επιβιωσουν οσο μπορουν.
Το θεμα ειναι να μπορουμε να καταλαβαινουμε οτι κατι δεν παει καλα και να το διορθωνουμε.
Ενας εμπειρος μπορει να το καταλαβει με πολλους τροπους. Ενας αρχαριος εχει βοηθεια μονο απο τα τεστ νερου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-09-16, 15:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

επισης πες μας και ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-16, 16:20
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

30.Ετσι ηταν...μεχρι χθες τουλαχιστον.

Εγω τωρα το αδειαζω και το ξαναγεμιζω;;;Εχω κ τη μοσσ που δε θελω να παει χαμενη.Επειδη τα λιτρα δεν ειναι για πολλα πολλα,κι ενας μονομαχος,ηξερα τουλαχιστον,οτι ειναι μια καλη επιλογη κι αντοχης...το στησιμο που προτεινα με τηνν τυρφη κ το χαλικι να φυγει δλδ αμμος θαλασσης,ειναι καλο;;;Τεστακια θα φερει το μαγαζι απο βδομαδα,προς το παρον δε μπορω να κανω και πολλα.Ειχαμε και μια διακοπη νερου την ωρα που το μαθα κι ακομα απ το πρωι δεν ηρθε το νερο καλα καλα,μισο αδειο ειναι το ενυδρειο...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160824_203730.jpg
Εμφανίσεις:  274
Μέγεθος:  54,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-16, 16:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χαλαζιακη αμμος, οχι πετρες, ξυλα, φυτα, κουκουναρια alder cones, ξερα καθαρα φυλλα (πλατανοφυλλα) και τυρφη στο φιλτρο ειναι καλα για μονομαχο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-16, 16:43
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Η τυρφη μονο στο φιλτρο;;;Σαν υποστρωμα καλυμμενο με μια στρωση χαλικι φυσικο,δε θα κανει;;;Το ρωταω γιατι προφανως πρεπει να βγει η αμμος που εχω,και χαλαζιακη δε μπορω να παρω τωρα.Ακομη ενας λογος που το ρωταω ειναι γτ ειδα κτ βιντεο με μονομαχους σε φυσικο περιβαλλον και ειναι μεσα σε σκουρο νερο,με ξερα φυλλα,κλαδια,και λασπη κατω,γι αυτο ρωταω,ειδικα αν δοκιμασε και κανεις,αν κανει η τυρφη σαν υποστρωμα,κατω απο χαλικι.Οποιααδηποτε πληροφορια και βοηθεια δεκτη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-16, 16:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο βυθο ειναι ιστορια να μπει η τυρφη οπως και να συντηρηθει, και δεν θελει ενυδρειακη.
Μαυρο νερο κανεις και με αλλους τροπους (φυλλα και κουκουναρια).
Βρες ή χαλαζιακη ή τιποτα. Βαλε ξερα φυλα στο βυθο και μαζευε τα πριν γινουν θρυψαλα και δεν μαζευονται ευκολα. (συνηθως καθε 2 μηνες για πλατανοφυλλα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-09-16, 17:25
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Τι ρουτινες ακολουθουσες απο αλλαγες και ταισμα??
Οι μονομαχοι θελουν πολυ βλαστηση για να αισθανονται ασφαλεις και φυτα επιφανειας.
Τι φως ειχες?? Ηταν σταθερη η φωτοπεριοδος??
Μαλλον απο πολυ σκληρο νερο πηγε η απο αμμωνια αν εκανες αραιες αλαγες νερου.
Αλλα σαυτα τα λιτρα κανεις ενα πολυ ομορφο γαριδαδικο.
Ειναι λιγα για ψαρι και μπορει να εχεις αποτομες αυξομειωσεις στις παραμετρους του νερου.
Συμπληρωσε αν θες την φορμα που σου εγραψε ο Σπυρος για να δουμε πιο αναλυτικα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-09-16, 17:26
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Εβδομαδιαιες αλλαγες το 1/3 του νερου,με αναλογο αντιχρωριο παντα.Φως με χρονοδιακοπτη με μια λαμπα να βγαζει 6500 κελβιν.Ταισμα μια φορα τη βδομαδα ενα μειγμα που το κανα εγω,ψαχνοντας σστο ιντερνετ,γιατι τα ετοιμα δεν τα τρωγε.Μειγμα γαριδας,παπρικα και σκορδο,πατημα να γινει πλακα κ καταψυξη.Καθε μερα του κοβα οσο ετρωγε χωρις να πεταξει κ τον ταιζα μια φορα.Μια μερα τη βδομαδα τον εκανα αφαγία,τη μερα που αλλαζα νερο.

Λοιπον,ανακεφαλαιωνοντας...Ενα ενυδρειο για μονομαχο θελω να φτιαξω,με τα ξυλα και τη μος που εχω,καμμια βαλισνερια που εχω στην ακρη...αυτα.Θελω το παρουσιαστικο,ας το πω ετσι,να ειναι οπως τωρα,δλδ κατηφορικο απ την πισω γωνια προς μπροστα.Χαλαζιακη αμμο δε μπορω να αγορασω.Οι επιλογες μου ειναι πιο οικονομικες.Το απλο χαλικι ειναι χοντρο και θα κατρακυλαει κι εντελει γινεται ισιο συν οτι δεν κανει για τα φυτα.Εχω αλλες επιλογες;;;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-09-16, 17:34
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Επειδη εισαι απο θεσσαλονικη εχω να σου δωσω φυτα επιφανειας και φυτα για να φυτεψεις.που ειναι ευκολα χωρις co2 .
Βαλε την χαλαζιακη αμμο σε καλσον για να μην κατρακυλαει και να το κανεις οπως θες.
Να δω αν εχω χαλαζιακο χαλικακι μπεζ αν θες να σου δωσω και φυλα μουσμουλιας για να βαλεις στο νερο.
Aν θες εχω να σου δωσω και πετρες γκρι χρωμα.
Εγω εχω τυρφη για υποστρωμα με χαλικακι αλλα ειναι λιγο μανικι μεχρι να το κανεις.
Οτι θες μου λες και κανονιζουμε να στα δωσω δωρεαν ενοειτε.
Κοιτα πρωτα τις παραμετρους και τα υλικα σου για να κρατησεις το ψαρακι υγιες και μετα ολα τα υπολοιπα.


Ταιζες μια φορα την βδομαδα και εκανες και αφαγια?????
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-09-16, 17:46
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

ΟΟΟΟΟΟχι.Ταιζα καθημερινα μια φορα τη μερα,και μια μερα τη βδομαδα,τη μερα που εκανα αλλαγη νερου δλδ,δεν του δινα τπτ.Μια μεραδλδ αφαγια κ τις αλλες κανονικα.

Η τυρφη τελικα που εχω ειδα ειναι εμπλουτισμενη με λιπασματα κλπ,οποτε αποκλειεται.

Για τη μος ειχα παρει πριν λιγες μερες ενα λιπασματακι της τετρα υγρο.

Ερωτηση.Αφου το ψαρι ψοφησε....και πιθανως ανεβηκε η σκληροτητα ολων αυτων που ειχα και τεστακια πριν την ερχομενη...τριτη-τεταρτη δε θα κανω...το νερο να αδειασει και να ξεκινησει απ την αρχη νεο;;;Γιατι κι υποστρωμα αν αλλαξω,το νερο δε θαναι ηδη υψηλου ph,δε θα θελει αλλαγη;;;Εγω προς το παρον το ξαναγεμισα,μονο κ μονο για τη μοσσ

Θα σε στειλω πμ να τα πουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-09-16, 17:48
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Την αμμο επρεπε να την βρασεις για 5 λεπτα και μετα να την ξεπλυνεις πριν την βαλεις στο ενυδρειο γιατι ανεβαζει τις σκληροτητες

Στάλθηκε από το Turbo-X_pi μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-09-16, 18:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα ξεστησεις ολο το ενυδρειο και πριν βαλεις καινουργιο ψαρι, θα ζητησεις μπολι. Ετσι θα εισαι σιγουρος οτι ειναι στρωμενο το φιλτρο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-09-16, 18:12
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Να παρεις και τεστ...

Στάλθηκε από το Turbo-X_pi μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-09-16, 20:46
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Εκανα τεστακι.

Τ μπολι φανταζομαι ειναι λιγο βιολογικο υλικο που εχει καποιος στο ενυδρειο του και το παιρνεις εσυ για να ξεκινησεις;;;Αν ο αλλος εχει κτ στο ενυδρειο του κ δεν το ξερει ή δεν το εδειξε ακομη και το παρεις εσυ,πώς θα κανεις αρχη;;;

Το κραταω το νερο μονο για τα φυτα,εαν υπαρχει κανενας με μπολια απο θεσσαλονικη,ειδικα δυτικα,πειτε μου,το ενυδρειο μου μικρο ειναι,το φιλτρο το ιδιο...Δεν ξερω κ πως γινονται αυτα,εχω ανοικτα τα πμ,αν στειλει θα το διαβασω.

Φιλικα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160902_213743.jpg
Εμφανίσεις:  211
Μέγεθος:  32,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-09-16, 20:52
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Υποθετω οτι ειναι με sticks, τα οποια δυστυχως δεν ειναι αξιοπιστα ως προς το αποτελεσμα τους.

Να ξερεις, το βασικοτερο ειναι να εχεις αμμωνια (που δεν εχεις μετρηση λογω sticks) μηδεν, νιτρωδη αλατα (ΝΟ2) μηδεν και νιτρικα αλατα (ΝΟ3) τα ελαχιστα δυνατα. Ιδανικα 15-20 πριν απο την αλλαγη νερου, δηλαδη maximum τοσο. Τα ιδανικα που γραφεις θα μπορουσαν να ειναι τοξικοτατα για καθε ψαρι.

Θα ελεγα να μελετησεις τα links στους αρχαριους γλυκου νερου που εχω ποσταρει πιο πανω, θα σε βοηθησουν πραγματικα για ενα υγιες ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-09-16, 21:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 11panos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τ μπολι φανταζομαι ειναι λιγο βιολογικο υλικο που εχει καποιος στο ενυδρειο του και το παιρνεις εσυ για να ξεκινησεις;;;Αν ο αλλος εχει κτ στο ενυδρειο του κ δεν το ξερει ή δεν το εδειξε ακομη και το παρεις εσυ,πώς θα κανεις αρχη;;;
Στα ψαρια που αγοραζεις, τους κανεις απολυμανση και καραντινα 2-3 μηνες?
Στα φυτα και στα διακοσμητικα που παιρνεις, κανεις απολυμανση?
Αν οχι, εχεις το ιδιο ρισκο. (για να μη πω μικροτερο, αφου αν παιρνεις μπολι απο ενυδρειο σοβαρου χομπιστα, δεν θα κουβαλανε τα ψαρια, αυτα που κουβαλανε τα ψαρια ενος τυχαιου πετσοπ)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 11panos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκανα τεστακι.
- Το νερο οπως ειπα, ειναι για αφρικανες τελικα.
- Αυτο το "πρεπει 25-100" στα νιτρικα ΝΟ3, ποιος στο ειπε? Ή δεν καταλαβες εσυ ή αυτος δεν ξερει τι λεει. Κατω απο 25 πρεπει. Οσο πιο κοντα στο μηδεν τοσο το καλυτερο.
- Και στα νιτρωδη (ΝΟ2). Μηδεν ειναι η μονη σωστη τιμη.
- Μετρηση αμμωνιας δεν εχεις. (αλλα μαλλον ειναι μηδεν αφου εχεις μηδεν νιτρωδη και μετρησιμα νιτρικα. Ομως για σιγουρια οταν υπαρχει προβλημα, οπως θανατος, χρειαζεται μια επιβεβαιωση)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 02-09-16 στις 21:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-09-16, 23:05
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Ετσι λεει στο πινακακι,αποδεκτες τιμες 25-100,αλλα στην επεξηγηση βλεπω λεει οτι το επιθυμητο ειναι κατω απο 25 για να μην υπαρχει αναπτυξη αλγης,ενω για τα ψαρια 50-100 ειναι αποδεκτα...Ο τι βλεπω σας μεταφερω.

Μιλουσα μ ενα φιλο που εχει ενυδρειο και κανει συχνα ελεγχο στο νερο του,θα παρω απ αυτον μια ποσοτητα υλικου απ το εξωτερικο του φιλτρο,οταν με το καλο ξαναστησω το δικο μου.

Υ.Γ.Παντως...δε μπορω να πω...Χλωριο μηδεν εχω
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-09-16, 23:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

50-100? Καλα. Διαβασε αυτο το ποστ για τα νιτρικα και δωσε βαση και στις πηγες.
"Μια πληροφορια αξιζει οσο η πηγη της"
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....131#post961131
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-09-16, 00:52
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Επομενως ολα αυτα που ειχα ανεβασμενα,με εξαιρεση το ph που ας πουμε οτι αλλαζει με αλλαγη υποστρωματος και πετρων,πώς θα κρατηθουν στα επιθυμητα;;;Με αλλαγες νερου;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-09-16, 01:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

με εβδομαδιαιες αλλαγες νερου.
τα νιτρικα θα πρεπει να ειναι μεχρι 20 αμεσως πριν την αλλαγη νερου και η αμμωνια και τα νιτρωδη θα πρεπει να ειναι μηδεν συνεχεια.

αυτα,αφου ξαναστησεις το ενυδρειο σωστα για το ψαρι σου και το μπολιασεις.
διαβασε και τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων αλλα και στην κατηγορια των μονομαχων,θα σου λυσουν πολλες αποριες.
ειναι πολλα για να γραφτουν ολα εδω.διαβασε τα και οτι δεν καταλαβαινεις ρωτα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-09-16, 01:16
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Αν εχεις φιλτρο στρωμενο και υλικα που δεν ανεβαζουν σκληροτητες και βαζεις τυρφη στο φιλτρο και προετοιμαζεις το νερο απο την προηγουμενη μερα θα κρατησεις τις τιμες εκει που θες.
Επειδη τα λιτρα ειναι λιγα οι παραμετροι αλαζουν πολυ γρηγορα θα πρεπει να εχεις το νου σου συνεχεια.
Βαλε καμποσα φυτα για να τραβανε νιτρικα και αλλαγες εγω θα εκανα 2 φορες την βδομαδα απο 30-50% αναλογος τις μετρησεις
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-09-16, 02:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 11panos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επομενως ολα αυτα που ειχα ανεβασμενα,με εξαιρεση το ph που ας πουμε οτι αλλαζει με αλλαγη υποστρωματος και πετρων,πώς θα κρατηθουν στα επιθυμητα;;;Με αλλαγες νερου;
To νερο της βρυσης το εχεις μετρησει αν ειναι μεσα στα "επιθυμητα"?
Βαλε σε ενα ποτηρι νερο, αστο 3-4 ωρες και μετα μετρα pH GH KH.
Αν δεν ειναι, πρεπει να το μαλακωσεις. Δεν φτανει το να μη βαζεις υλικα που το σκληραινουν (πχ ασβεστολιθικα).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-09-16, 19:40
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Εβαλα το νρο και θα περιμενω για να το τεσταρω.

Αλλη ερωτηση τωρα,επι του ιδιου θεματος ομως.Εδω και καιρο καποια απ τα ξυλα πιανουν σαν ασπρη μουχλα πανω.Τα ειχα βρασει στην αρχη κ μετα τα εβαλα μεσα να μουλια σουν να κατσουν.Μολις το ειδα αυτο,αρχισα τα τριψιματα...τα ξαναβρασα κ τα ξανατριψα...παλι το κανουν...Υπαρχει περιπτωση σε καττ να εφταιξε αυτο;;;Να ανεβασε ας πουμε καποια απ τις τιμες;;;Κι εντελει να ανησυχω γι αυτο ή οχι;;;Ο πετσοπας μου πε οτι ειναι μυκητας κ σιγουρα επηρεασε,ενω σε ξενα σάιτ διαβασα οτι οχι μονο δεν ειναι κακο αλλα και καποια αλγοφάγα το τρωνε.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-09-16, 19:56
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ακινδυνος μυκητας ειναι που κανει τον κυκλο του και φευγει. Μη σε ανησυχει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-09-16, 21:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 11panos04 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εβαλα το νρο και θα περιμενω για να το τεσταρω.

Αλλη ερωτηση τωρα,επι του ιδιου θεματος ομως.Εδω και καιρο καποια απ τα ξυλα πιανουν σαν ασπρη μουχλα πανω.Τα ειχα βρασει στην αρχη κ μετα τα εβαλα μεσα να μουλια σουν να κατσουν.Μολις το ειδα αυτο,αρχισα τα τριψιματα...τα ξαναβρασα κ τα ξανατριψα...παλι το κανουν...Υπαρχει περιπτωση σε καττ να εφταιξε αυτο;;;Να ανεβασε ας πουμε καποια απ τις τιμες;;;Κι εντελει να ανησυχω γι αυτο ή οχι;;;Ο πετσοπας μου πε οτι ειναι μυκητας κ σιγουρα επηρεασε,ενω σε ξενα σάιτ διαβασα οτι οχι μονο δεν ειναι κακο αλλα και καποια αλγοφάγα το τρωνε.
Το μαυρισμενο ειναι το σωστο.
Φευγει μονος του οταν αναπτυχθούν οι καταλληλοι μικροοργανισμοι στο ενυδρειο που τον ανταγωνιζονται. Μη παιδευεσαι να το καθαριζεις.
Οταν φυγει ο μυκητας σημαινει και ωριμο ενυδρειο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-09-16, 22:54
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Ειδα το νερο της βρυσης,και ειναι στο 7,6.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συντηρηση ενυδρειου μονομαχων alexis cosmo Bettas 12 17-11-15 16:32
Αναδιαμορφωση ενυδρειου απο αρχαρια. Αγγελική Αρχάριοι γλυκού νερού 14 26-07-11 14:20
Νεα αρχη ενυδρειου με μονομαχο... fotis_k Bettas 10 22-12-08 16:45
προυπολογισμος ενυδρειου για μονομαχο sarpijk Bettas 16 16-01-07 15:05
Φιλτρο Ενυδρειου Με Μονομαχο tsikis Bettas 23 31-08-06 21:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08797 seconds with 14 queries