Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Λίγα λόγια για την Ασία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-10-11, 21:43
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή Συνδιασμός ψαριών

Γεία χαρά σε όλους.Επειδή λατρεύω Ασία(ψάρια φυτά) και επειδή στο προηγούμενο ενυδρείο που είχα λόγω λίτρων δέν είχα πολλές επιλογές θα ήθελα να μού πείτε συνδιασμόυς για το καινούργιο πού θα φτειάξω σε λίγο καιρό.Το ενυδρείο θα είναι rio 400.Αν υποθέσουμε οτι κάνουμε Ασία θα ήθελα τα φώτα σας.Εγώ σάς λέω τι μού αρέσουν καί εσείς μού λέτε αν ταιριάζουν καί πόσα.Γενικά καί ότι άλλη ιδέα έχετε.Αρχίζω.
1)Balantiocheilos melanopterus(Silver Shark)
2Chromobotia macracanthus( Clown loach)
3Gyrinocheilus aymonieri(CAE)
4Capoeta tetrazona(Barbus tetrazona,)
πχDanio margaritatus( Celestial pearl danio)η Trichogaster leerii(Pearl Gourami )
Pangio kuhlii(Kuhli Loach)
Θα βάλω φυτά,ρίζες και αν γίνετε και έναν βράχο πχ http://pangea.gr/gr/aquariums_gr.shtml
Δεκτά όλα τα σχόλια,όχι ξύλο,όχι βρίσιμο...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-10-11, 01:15
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Bala shark και Clown loach θελουν ενυδρειο ανω των 500 λιτρων.
Μπορεις να τα κρατησεις μια χαρα τωρα αλλα οταν σε 2 χρονια γινουν 35 ποντους τι θα τα κανεις?

Tα barbus tetrazona ειναι εξαιρετικη επιλογη σε αυτα τα λιτρα,μια 15αδα θα εδινε χρωμα κινηση και θα ηταν ομορφο θεαμα!
Τα Gyrinocheilus aymonieri γινονται και αυτα τεραστια και εκτος αυτου γινοντε αρκετα επιθετικα απεναντι σε ολους τους συγκατοικους τους.
Τα perl gurami ειναι μια χαρα επιλογη πολυ ομορφο ψαρι αλλα ειναι πιθανο να αντιμετωπισει προβληματα απο το κυνηγι των tetrazona.
Tα kuhli loach ειναι ασφαλη επιλογη αν σου αρεσουν αλλα σε αυτα τα λιτρα θα χαθουν,ειναι μικρα και θα κρυβοντε συνεχως.
Για τον βυθο θα προτιμουσα ενα κοπαδι απο 12 Botia striata - Zebra Loach ή -επειδη τα λιτρα σου το επιτρεπουν - 6 Yasuhikotakia modesta - Redtail Loach.

Απο εκει και περα στα λιτρα σου θα εβαζα και ενα κοπαδι απο 12 ατομα puntius Denisoni να σου ενα ενυδρειο με τελεια χρωματα και συνεχη κινηση.

Απο διακοσμηση θα επελεγα αρκετες ριζες σε ολο το υψος του ενυδρειου και μετριο φυτεμα απο φυτα ασιας οπως κρυπτοκορινες κ.α.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-10-11, 16:09
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή

dimis1978 καταρχάς σε ευχαριστώ πάρα πολύ πού έκανες τόν κόπο να μού πείς τήν γνώμη σου!Γιατί από τι βλέπω δέν πρόκειται να πάρω άλλη γνώμη.Ισως φταίει η Ασία.Τέσπα..Να σου πώ την αλήθεια με στενοχώρησες λιγάκι όσο αναφορά οτι κάποια από τήν λίστα πού έγραψα δέν μου κάνουν γιά τα λίτρα πού θα αποκτήσω.(πχ τα Clown loach μού αρέσουν)Σε αρκετά φόρουμ πάντως πού έχουν διάφορα προφίλ ψαριών διάβασα άλλα πράγματα.Δηλαδή οτί μού κάνουν.Ισως αυτά πού έχω διαβάσει να μήν είναι τόσο σωστά ενημερωμένα.Ισως και να φταίω και εγώ.Πάντως προσπαθώ και ψάχνω.Αρχάριος βλέπεις.Το Redtail Loach είναι το ίδιο με το Blue Botia απλά σε άλλο χρωματισμό?Αν ναί μου κάνει?Το puntius Denisoni πολύ όμορφο ψάρι...Ανακεφαλέωση λοιπόν.Τα barbus tetrazona τα βάζουμε σίγουρα.Τώρα σαν 2 επιλογή Zebra Loach η Redtail Loach.
καί 3 τα puntius Denisoni.Τι αριθμό περίπου μπορώ να έχω απο το καθένα είδος?
Και πάλι σε ευχαριστώ dimis
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-10-11, 16:35
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Θα σου πω κατι και εσυ κρινε μονος σου.
Φαντασου σε ενα ενυδρειο με μηκος 150 ποντων 5-6 ψαρια clown (ειναι κοπαδοψαρο) 30 εως 40 ποντων να τρομαξουν απο μια κινηση που θα κανεις,η ενα θορυβο που ακουσαν η απλα να κυνηγιούνται για καυγα η ζευγαρωμα...Θα σου διαλυσουν καθε ειδος διακοσμησης-φυτων-ριζων και θα σηκωσουν ολο το υποστρωμα στον αερα...Ασε δε τον τρομο των υπολοιπων ψαριων εκει μεσα...
Aν αυτο το θεαμα σου ειναι οικειο,τοτε ναι τα αλλα φορουμ εχουν δικιο.

Τωρα στην ψαροσυνθεση...

Tetrazona μπορεις να βαλεις μια 15αδα.

Denisoni (το αγαπημενο ψαρι) μπορεις να βαλεις μια 10αδα

Redtail Loach ή blue botia (το ιδιο ειναι) αρκει μια 6αδα - ειναι μεγαλο ψαρι.
Αν αντι για τα blue προτιμησεις τα μικροτερα και πιο ειρηνικα zebra loach μπορεις να βαλεις μεχρι και 10 ψαρια.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimis : 11-10-11 στις 17:01
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-10-11, 23:39
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή

οκ dimi με κάλυψες και σε ευχαριστώ και πάλι!Αν υπάρχει κάποιο άλλο ενδιαφέρον ψάρι που μάς διέφυγε από Ασία να το αναφέρεις.Η κανένα site.Πρώτα με το καλό να αποκτήσω το ενυδρείο και βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-11, 00:11
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

H μονη αλλαγη που θα προτεινα ειναι αντι για τα tetrazona να εβαζες τα πανεμορφα odessa barb ή τα rosy barb που και τα 2 ειναι πιο ασυνηθιστα και με εξαιρετικα χρωματα αλλα δεν ειναι τοσο επιθετικα οσο τα tetrazona και ετσι θα σου δινοταν η ευκαιρια να εβαζες και ενα ζευγαρι Pearl gurami που σου αρεσει!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-11, 11:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
να εβαζες τα πανεμορφα odessa barb !
ολα τα λεφτα!!! τα εχω και ειναι υπεροχα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-10-11, 14:38
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή

τα rosy barb δέν μου αρέσουν και τόσο!Τα είχα και στο προηγούμενο ενυδρείο.Οσο για τα odessa barb πραγματικα πανέμορφα!Να πώ την αλήθεια δέν τα ήξερα κάν!Φυσικά εδω στήν επαρχία δέν "εχουν περάσει".....Γιαυτο επέμενα μήπως υπάρχει κανένα αλλο ψάρι να μου το πείς.Γενικά ψάχνω και σε ξένα site απλά δέν ξέρω και καλά αγγλικά και μου είναι λιγάκι δύσκολο..Αφού οταν πήγαινα αγγλικά κοιτούσα το....της κυρίας που να μάθω(και φθσικα με εδιωξε)προκαλούσε ομως και αυτη ρε παιδί μου...δεν διδασκεις ετσι σε μικρα παιδια....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-10-11, 14:47
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Επειδη σημερα ετυχε να κανω βολτα στα πετ των Αθηνων ειδα οτι το waterinn.eu ειχε διαθεσιμα και σε εξαιρετικη κατασταση και τα odessa και τα blue loaches και denisoni και το καλο για σενα ειναι οτι στελνει επαρχια με ασφαλεια!
Οποτε μην φοβου,σου εχουμε ολες τις λυσεις στο GAB!

Οσο για να σου προτεινω κι αλλα ψαρια μπορω να σου προτεινω χιλιαδες,απλα κανω τις προτασεις μου σε συναρτηση με το τι μπορεις να βρεις στην Ελλαδα και την συμβατοτητα μεταξυ τους συν να εχεις ενα ομορφο και κινητικοτατο 400αρι που δεν θα βαριεσαι να χαζευεις.
Η τελευταια μου προταση τα περιεχει ολα αυτα!
Αν το υλοποιήσεις το project της τελευταιας προτασης θα με θυμηθεις!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-01-12, 23:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κι εγω Ασιατης ειμαι, και θελω να σου επισημανω πως τα Kuhli Loach ειναι απιστευτα ευγενικα ψαρακια αλλα θα τα βλεπεις ελαχιστα (εχω 7 και τα βλεπω πολυ σπανια σε 300ρι)
Επισεις πολυ καλη επιλογη ειναι τα pearl gourami, πολυ ομορφα ψαρακια με χαρακτηρα.

Στο δικο μου εχω


12 Red Rasbora

2 Pearl Gouramis

7 Kuhli Loach


(και 5 Νεον που ειναι λιγο περιεργη ιστορια το γιατι ειναι εκει μεσα)


Σε γενικες γραμμες ολα ειναι ειρηνικοτατα και τα pearl δεν εχουν την επιθετικοτητα που εχουν αλλα gourami (αν και κανονικα θελουν χαρεμακι αλλα επι του παροντος τα χω ζευγαρι)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι συνδιασμός ψαριών?? xrusec13 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 7 03-04-11 06:53
Συνδιασμός? StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 4 01-02-10 21:15
Συνδιασμός ψαριών rasbora Αρχάριοι γλυκού νερού 2 02-05-07 16:46
Συνδιασμός Ψαριών vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 8 14-04-07 12:14
Συνδιασμός ψαριών CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 8 30-10-05 21:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05224 seconds with 15 queries