Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-01-19, 08:33
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή Συζήτηση για το aquascape

ωραια ολα αυτα και συμφωνω σε καποια, αλλα δεν ειναι παντα ετσι.
προσωπικα συνηθως κανω επιλογη ψαριων που συνηθως δεν επιτρεπει τετοιου ειδους στησιματα , επομενως και να θελω, δεν μπορω να κανω ενα τετοιο ενυδρειο.δεν ειναι ολα τα στησιματα για ολα τα ψαρια.
απ την αλλη θεωρω πως παντα πρεπει να επιλεγουμε τους κατοικους ενος ενυδρειου και βαση αυτων να προσαρμοζουμε το στησιμο , κι οχι το αντιθετο.
αυτο θεωρω προσωπικα, οτι μας παει μπροστα και ξεπερσαμε οπως ειπες τα χρωματιστα χαλικια , τους δυτες, τις γυαλες κλπ
ενα "ανιαρο" στησιμο οπως ειπες , μπορει να βοηθησει την ευζωια των ζωντανων που φιλοξενει , κι ενα αλλο, φανταστικο και υπεροχο σε στησιμο ενυδρειο , να την δυσκολεψει.
επομενως πιστευω πως πρεπει να παρατηρουμε απ ολες τις οπτικες το θεμα aquascaping κι οχι μονοδιαστατα.
καταληγοντας , ωραια τα φουλ φυτεμενα ενυδρεια , με διαφορετικα επιπεδα (που κοβουν πολυτιμα λιτρα ) με υγιη φυτα που ειναι ζωντανοι πινακες ζωγραφικης, αλλα απ την αλλη ........
τι να το κανω ενα τετοιο ενυδρειο αν δεν εχουν χωρο να κολυμπησουν τα ψαρια , αν εχω "φαει" Χ λιτρα απο τον χωρο τους για το στησιμο,αν τα μπουκωνω στο λιπασμα, αν τα "ψηνω" με Χ βατ πανω απ το κεφαλι τους και μειωνω τα επιπεδα οξυγονου τους χρησιμοποιωντας co2?
συμφωνω , δεν ειναι παντα ετσι , αν υπαρχει ενα μετρο (ισως) ρυθμιζονται καπως τα πραγματα, απο την αλλη αναρωτηθηκαμε ποτε..αραγε ποιον τυπο στησιματος προτιμουν τα ψαρια μας?
προσωπικα οντως βαζω σε 2η μοιρα την εμφανιση , γιατι σε πρωτη βαζω τα ψαρια

αυτα καλοπροαιρετα, ως τροφη για σκεψη και συζητηση
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-01-19, 10:04
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ακομα και με χρυσοψαρα μπορεις να φτιαξεις ενα ενυδρειο που να εχει καλη αισθητικη! Δεν ειναι αναγκη να μοιαζει με στερνα μεσα στο σπιτι

Φυσικα και οι αναγκες των ζωντανων που εχουμε ειναι πανω απο ολα αν και σχεδον παντα ενα πολυ ομορφο aquascape υπερκαλυπτει τις αναγκες τους για ενα φυσικο περιβαλλον με πολλες κρυψωνες που τα πιο πολλα ψαρια και γαριδες χρειαζονται!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
απ την αλλη θεωρω πως παντα πρεπει να επιλεγουμε τους κατοικους ενος ενυδρειου και βαση αυτων να προσαρμοζουμε το στησιμο , κι οχι το αντιθετο. Ολα τα πολυ καλα aquascape που εχω δει δεν ερχονται σε αντιθεση με τις αναγκες των κατοικων τους (εκτος ακραιων καταστασεων -κοινως αμερικανιων). Ακομα και στους διαγωνισμους παιζει μεγαλο ρολο στη βαθμολογια και οι κατοικοι που εχουν επιλεχθει οσο αφορα την ευζωία τους!

αυτο θεωρω προσωπικα, οτι μας παει μπροστα και ξεπερσαμε οπως ειπες τα χρωματιστα χαλικια , τους δυτες, τις γυαλες κλπ
ενα "ανιαρο" στησιμο οπως ειπες , μπορει να βοηθησει την ευζωια των ζωντανων που φιλοξενει , κι ενα αλλο, φανταστικο και υπεροχο σε στησιμο ενυδρειο , να την δυσκολεψει. Δεν μπορω να καταλαβω που μπορει να δυσκολεψουν η προσθηκη φυτων, πετρων, ξυλων και κρυψωνων ... Εκτος αν μιλας αποκλειστικα για ενυδρειο με χρυσοψαρα!

επομενως πιστευω πως πρεπει να παρατηρουμε απ ολες τις οπτικες το θεμα aquascaping κι οχι μονοδιαστατα.
καταληγοντας , ωραια τα φουλ φυτεμενα ενυδρεια , με διαφορετικα επιπεδα (που κοβουν πολυτιμα λιτρα ) με υγιη φυτα που ειναι ζωντανοι πινακες ζωγραφικης, αλλα απ την αλλη ........ Εχεις μπερδεψει λιγοι τον ορο aquascape ... δεν εννοει παντα φυτεμενα ενυδρεια αλλα το στησιμο που κανεις ωστε να ικανοποιηθουν και οι κατοικοι του αλλα και εσυ - εχοντας ενα μικρο κομματι της φυσης στο σπιτι σου! Ενα aquascape ομορφο μπορει να ειναι μονο με πετρες και ξυλα και ελαχιστα φυτα! Με μια χουφτα moss και ενα ξυλο μπορεις να κανεις θαυματα!

τι να το κανω ενα τετοιο ενυδρειο αν δεν εχουν χωρο να κολυμπησουν τα ψαρια ενα ισορροπημένο aquascape αφηνει παρα πολυ χωρο για τα ψαρια δεν μπουκωνει το ενυδρειο τελειως , αν εχω "φαει" Χ λιτρα απο τον χωρο τους για το στησιμο,αν τα μπουκωνω στο λιπασμα, αν τα "ψηνω" με Χ βατ πανω απ το κεφαλι τους και μειωνω τα επιπεδα οξυγονου τους χρησιμοποιωντας co2? Δεν μειωνεις καθολου το επιπεδο του οξυγονου στο νερο με τη προσθηκη co2 ... Δεν ειναι αντιστρόφως αναλογα! Μπορεις να τα εχεις και τα 2 σε μεγαλες ποσοτητες! Η ελλειψη οξυγονου δημιουργει προβλημα στα ψαρια οχι η υπαρξη CO2...
συμφωνω , δεν ειναι παντα ετσι , αν υπαρχει ενα μετρο (ισως) ρυθμιζονται καπως τα πραγματα, απο την αλλη αναρωτηθηκαμε ποτε..αραγε ποιον τυπο στησιματος προτιμουν τα ψαρια μας? Εχεις μπερδεψει τον ορο φυτεμενο υψηλων απαιτησεων με τον ορο aquascape. Μπορεις να κανεις ενα πανεμορφο aquascape χωρις υψηλο φωτισμο, λιπασματα, co2 ... Δεν βλεπω το προβλημα που εχουν τα ψαρια! Σε ποια ψαρια αναφερεσαι?
προσωπικα οντως βαζω σε 2η μοιρα την εμφανιση , γιατι σε πρωτη βαζω τα ψαρια Οσοι φροντιζουν το aquascape τους δεν σημαινει οτι βαζουν σε 2η μοιρα τα ψαρια τους - απεναντιας! Τα ψαρια εκτιμουν πολυ ενα φυσικο περιβαλλον που θα μπορουσαν να συναντησουν αν ηταν ελευθερα στη φυση!!!

αυτα καλοπροαιρετα, ως τροφη για σκεψη και συζητηση

παντα καλοπροαιρετα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-01-19, 16:36
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Talking

Αρχικά ανέφερα πως συμφωνώ σε κάποια , όμως δεν είναι πάντα έτσι

Και αναφερθηκα στην συνέχεια σε καποια φουλ φυτεμένα ,hightech ενυδρεία που πολλές φορές ξεπερνάνε τα όρια, ξεχνώντας πολλες φορές πως υπάρχουν και ζωντανά μέσα...

Απλώς ήθελα να υπενθυμίσω πως υπάρχουν και τέτοια ενυδρεία ανάμεσα μας...και να μην το παρακανουμε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-01-19, 16:51
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν ειπε κανεις να ξεπερασουμε τα ορια. Εγω αυτο που λεω ειναι να κανουμε τα ενυδρεια μας πιο ομορφα μιμουμενοι τη φυση και την αρμονια της. Που ειναι το κακο σε αυτο ? Και αυτο φυσικα ισχυει σε ολους τους τυπους ενυδρειων αλλα βρισκει ακομα καλυτερη εφαρμογη στα φυτεμενα, γι αυτο και το εβαλα σε αυτη τη κατηγορια.
Ακομα κι ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα θα μπορουσε να δειχνει ομορφο χωρις φυτα αλλα μιμουμενοι την φυσικη κοιτη ενος ποταμου. Αν και κατα τη γνωμη μου αν θες το καλυτερο για τα χρυσοψαρα σου ,καλυτερα να τα εχεις σε λιμνη παρα σε ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-01-19, 16:54
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παντα η υπερβολη δεν ειναι καλη! Αλλα το θεμα ειναι να εμπνευστουμε απο τη φυση οποτε δεν ειναι καθολου υπερβολη αν το κανουμε!


Εκτος απο τα χρυσοψαρα δε μπορω να σκεφτω αλλο ειδος που να μην εχουν αναγκη απο πετρες η ξυλα η φυτα η και ολα μαζι!! Αφου τα "χρειαζονται" ας κανουμε ενα ομορφο περιβαλλον για αυτα και για εμας!

__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-01-19, 19:00
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Raven κατα κόσμον Αλεξ μιας και μας άνοιξες την όρεξη έχω ένα άδειο ενυδρείο και φτιάχνω ωραίο καφέ
Να είσαι καλά για το ωραίο Θέμα και Θέαμα !!!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-01-19, 19:07
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια ολα αυτα και συμφωνω σε καποια, αλλα δεν ειναι παντα ετσι.

αυτα καλοπροαιρετα, ως τροφη για σκεψη και συζητηση
Αφού έκανες την αρχή θα μιλήσω για τον εαυτό μου και εγώ δίνω προτεραιότητα στα ψάρια που θα φιλοξενήσω και μετά στο στήσιμο Γι αυτό σε "στημένα" ενυδρεία βάζω γαρίδες μόνο, κανένα ψάρι
Τώρα αν κάποιος έχει 1500 λίτρα και το κάνει φυτεμένο μακάρι να βάλει χρυσόψαρα . Αλλά ας έχει πρώτα τα λίτρα πράγμα σπάνιο

Να ρωτήσω και κάτι, όλα τα λιπάσματα που πέφτουν στα ενυδρεία αυτά, δεν επηρεάζουν τα ζωντανά ? Απορία το είχα από πάντα ....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-01-19, 19:12
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αρτεμις πολυ ευχαρίστως να βοηθησω να το στησουμε μαζι το ενυδρειο σου. Με εναν ορο ομως : Να βγουν φωτογραφιες και βιντεακια σαν tutorial οπου να εξηγουνται καποια πραγματα και μετα να ανεβει εδω στο GAB ως υπομνημα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-01-19, 19:23
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Βρε Αλέξη μου να είσαι καλά με σκλάβωσες ότι θέλεις κάνουμε , κανένα πρόβλημα αλλά να βρεθούμε πρώτα και μετά χαλαρά
Πλάκα έκανα σιγά μην σε χώσω τώρα αν το σκέφτεσαι ακόμα , και το θέλεις χαρά μου να δημιουργείς !!! Να σε χαζεύουμε όλοι , μας είχες λείψει !!!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-01-19, 21:44
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Αλέξανδρε δεν ειπα πως λες κάτι κακο...
Απλώς μίλησα για τα υπερβολικά hightech φυτεμένα, ας σκεφτούμε απλά πως μπορεί να νιώθουν και τα ψάρια μας και να μην κάνουμε υπερβολές στην προσπάθεια μας να φτιάξουμε ένα υπέροχο ενυδρείο.
Αυτό μόνο, τίποτα άλλο..δεν "στην είπα", αν το πήρες έτσι.

Τι πάθατε με τα χρυσόψαρα, δεν μπορώ να καταλάβω
Δεν ανέφερα πουθενά την λέξη χρυσόψαρο.
Και παρεπιπτόντως, τα χρυσόψαρα μου (στην Δράμα) ,δεν είναι για λίμνη , είναι fancy
Τα άλλα που είναι Βέροια ,είναι σε 1.70 μήκος πλέον.
Και για να κλείσουμε το θέμα χρυσόψαρο μακάρι να τα πρόσεχαν όλοι όσο εγω


Αρτεμησια συμφωνούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-01-19, 23:10
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω και κάτι, όλα τα λιπάσματα που πέφτουν στα ενυδρεία αυτά, δεν επηρεάζουν τα ζωντανά ? Απορία το είχα από πάντα ....
Αυτό το είχα ψάξει από την αρχή που ασχολήθηκα με τα φυτεμένα. Όπως σχεδόν σε όλα, υπάρχουν αντίθετες απόψεις αν και το ότι μπορεί να βλάπτουν τα ψάρια είναι άποψη μειοψηφίας.
Υποτίθεται ότι οι δόσεις που προτείνουν οι εταιρείες είναι ασφαλείς για τα ψάρια και δεν έχω κάποιο σοβαρό λόγο να το αμφισβητήσω καθώς- από προσωπική εμπειρία- όταν τα ζωντανά μου τις περισσότερες φορές φτάνουν το προσδόκιμο ζωής τους σημαίνει ότι έτσι είναι. Ή τουλάχιστον, δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα...

Από εκεί και πέρα το τι θα συμβεί μακροπρόθεσμα στους ζωντανούς οργανισμούς αν κάποιος το παρακάνει με τα λιπάσματα δεν ξέρω. Υποθέτω ότι μπορεί να δημιουργήσει θέματα όπως όμως θέματα θα δημιουργήσει οτιδήποτε το "παρακάνουμε" σε ένα ενυδρείο...

Από εκεί και πέρα σε ότι αφορά το πόσο ένα σκηνικό μπορεί να μην είναι συμβατό με τους οργανισμούς που φιλοξενούμε και να κάνει την ζωή τους δύσκολη υποθέτω ότι συμβαίνει συχνά. Κανένα ψάρι δεν ζει σε "rain forest", σε iwagumi ή ανάμεσα σε βουνά, χαράδρες και bonsai . Από προσωπική και πάλι εμπειρία θεωρώ ότι για τα ζωντανά δεν αποτελεί τόσο εμπόδιο το σκηνικό που θα χτίσουμε- εξαιρώ τις ακρότητες- όσο οι υπόλοιπες παράμετροι που του προσφέρουμε. Ο διαθέσιμος χώρος, ο κατάλληλος αριθμός ψαριών του είδους του, οι κατάλληλοι συγκάτοικοι, η ασφάλεια που μπορεί να του παρέχει ο χώρος γύρω του...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-19, 23:53
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Γιώργο για την απάντηση
Θα σου πω όμως τι δεν καταλαβαίνω, ένα 20% των λιπασμάτων περιέχουν ουσίες που το 90% που τις χρησιμοποιεί δεν τις έχει ψάξει ποτέ .
Μία από αυτές είναι η GLUTARALDEHYDE , (είναι η δραστική στο ΕXCEL) είναι αντισηπτικό , χρησιμοποιείται για αποστείρωση και σταθεροποιεί (καταστρέφει) τις πρωτεΐνες . Είναι τοξικό και έντονα ερεθιστικό .
Τροφή για σκέψη λοιπόν .

Μην παρεξηγηθώ τα θαυμάζω τα φυτεμένα !!! και τους δημιουργούς τους !

Δεν θέλω να χαλάσω το θέμα του Αλέξη , αν νομίζετε ότι αξίζει να γίνει μια κουβέντα να το πάμε αλλού ?? Γιατί το χαλάσαμε ..... Συγνώμη Αλέξη .

Επίσης έχω δει πολλές φορές να στήνονται "βιοτοπικά" με τα ψάρια στα μαύρα τους τα χάλια , μόνο και μόνο για τον διαγωνισμό .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-01-19, 00:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το excel για καποιο λογο δε το πηγαινα ποτε (δε το εχω χρησιμοποιησει).
Τα λιπασματα απο οσο εχω δει μονο ο χαλκος ειναι σε μεγαλες ποσοτητες επικίνδυνος αλλα οι συγκεντρωσεις ειναι πολυ μικρες οποτε δε νομιζω να υπαρχει προβλημα! Δεν εχω δει και καποιο προβλημα εκτος της θεωριας! Σε βαρια φυτεμενα με φουλ λιπανση που συνηθως υπαρχουν γαριδες λογικα θα ειχαν αποχαιρετησει σχεδον κατευθειαν μια που ειναι πολυ πιο ευαισθητες απο τα ψαρια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-01-19, 00:47
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Το δικο μου τρεχει αυτη την περιοδο με Ε.Ι. στα 30ppm κι εχω προσφατη γεννα απο sterbai κι οι γαριδες μπορει να ναι καμια 200αρια εκει μεσα..Αυτο απο μονο του λεει πολλα!!

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-01-19, 11:30
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Eμένα η άποψή μου είναι ότι , αν τα λιπάσματα ήταν καλά θα τα καταναλώναμε και εμείς Δεν τα βάζω όλα στο ίδιο τσουβάλι , δεν αναφέρομαι στα ιχνοστοιχεία (trace) αν και δεν έχω ασχοληθεί με το τι περιέχουν όλα .
Έχω σκοπό όμως να κάτσω να το ψάξω γιατί πάντα με προβλημάτιζε.
Υπάρχει λόγος που στις φυσικές λίμνες γίνονται μετρήσεις για κάποια στοιχεία κατά περιόδους από το ΕΛ.ΚΕ.Θ.Ε και άλλους οργανισμούς δημόσιας διοίκησης και το Υπουργείο Αγροτικής Οικονομίας .
Τώρα θα μου πείτε δεν είναι το ίδιο. Ναι μπορεί σε ένα βαθμό να μην είναι .
Θα το ψάξω αναλυτικά
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-01-19, 11:41
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αν εξαιρεσεις το excel , οπως ειπωθηκε, τα λιπασματα στο φυτεμενο ακομα και στα high tech δεν φαινεται να προξενουν καποιο προβλημα στα ζωντανα. Εξαλλου τα βασικα στοιχεια λιπανσης υπαρχουν και στη φυση αλλιως πως θα αναπτυσσονταν τα φυτα ?
Εμπειρικα παντως κι εγω στα φυτεμενα μου παρολη τη βαρια λιπανση λογω ΕΙ ειχα υγιεστατα ψαρια και γαριδες και συνεχεις αναπαραγωγες και παρουσια γονου απο ολα σχεδον τα ειδη. Και ξερουμε ποσο ευαισθητοι ειναι οι γονοι στην ποιοτητα του νερου.
Τωρα αν καποιος κρατησει ενα τετοιο ενυδρειο για πολλα χρονια , δεν ξερω τι θα συβει με την υποτιθεμενη τοξικοτητα του χαλκου που συσσωρευεται. Παντως δεν εχει επιβεβαιωθει κι αυτο , υποθεση ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-01-19, 12:03
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Nα το ψάξουμε ¶λεξ να μάθουμε , γιατί όχι ?
Υπάρχει κάτι σαν μελέτη νομίζω (έχω χρόνια να το δω) που είχε παρατηρηθεί και καταγραφεί πιο συχνή αναπαραγωγή και κινητικότητα σε "ψάρια" που ήταν σε συνθήκες στρες, όπως τακτική λίπανση . Το θυμάμαι χαρακτηριστικά ! απλά πρέπει να κάτσω να το βρω .
Και κάτι άλλο , τα λιπάσματα δεν πρέπει (όταν έχουμε ψάρια) να τα πετάμε "απλά" μέσα στο ενυδρείο . Τι εννοώ με το πετάμε , σου λέει ας πούμε 5ml από το "Χ " μεζούρα το καπάκι .
Δεν πρέπει να ρίχνεις όλη την δόση με την μία και επάνω στα ψάρια και όποιον πάρει ο χάρος ..... Λογικά θα έπρεπε να πέφτει μια ελάχιστη δόση (με dossing pamp) και να μην αλλάζει τα φώτα σε όλα ..... γιατί όταν ρίχνεις κάτι σε "συγκέντρωση" δεν είναι ούτε φυσικό ούτε φυσιολογικό .
Με προβλημάτιζαν πάντα όλα αυτά
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-01-19, 22:23
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Ξεφύγαμε πολύ από το θέμα

Αρτεμίσια -λόγω δουλειάς- μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι στην καθημερινή μας ζωή καταναλώνουμε όχι μόνο λιπάσματα αλλά διαβόλους που αν ξέραμε τι κάνουν σε μεγάλες δόσεις ή τι ζημιά πιθανόν προκαλούν συσωρευτικά στον οργανισμό θα παίρναμε τα βουνά. Κι όλα αυτά είναι νόμιμα, επιτρεπτά και ασφαλή από την στιγμή που παραμένουν εντός συγκεκριμένων ορίων. Αλλά αυτό είναι μια άλλη, μεγάλη κουβέντα...

Το σταματάω εδώ, αν κάποιον ενδιαφέρει η συζήτηση ας ανοίξουμε άλλο θέμα γιατί -υποτίθεται- εικόνες aquascape (θα έπρεπε να) σχολιάζουμε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-01-19, 22:39
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Γιώργο το εχουμε χωρίσει το θέμα για να το αναλύσουμε 😊
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συζήτηση για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα giorgosg Επί παντός επιστητού 643 10-05-19 11:22
3ος Διαγωνισμός Φυτεμένου Ενυδρείου και Aquascape- Σχόλια και συζήτηση. sarpijk 3ος Διαγωνισμός Φυτεμένου Ενυδρείου και Aquascape - GAB 2016 196 17-12-17 01:06
Συζήτηση για τα log \/ag Greek Aquarist's Boards 23 25-09-12 19:14
Θέμα για συζήτηση Ioanna.bar Γλυκό νερό - Γενικά 41 20-11-11 15:53
Συζήτηση για βακτήρια και στρώσιμο george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 18 30-10-10 17:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08070 seconds with 15 queries