Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Επί παντός επιστητού

Επί παντός επιστητού Εδώ μπορείτε να συζητήσετε τα πάντα εκτός ενυδρειακών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-18, 00:02
Το avatar του χρήστη dinatoskrikos
dinatoskrikos Ο χρήστης dinatoskrikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή Νομικη απορία

Καλησπερα! Εαν υπαρχει καποιος νομικος - δικηγορος - συμβολαιογράφος θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Η πολυκατοικια οπου νοικιάζω αγοραστηκε απο καποιον κινεζο που εκπροσωπειται απο ελληνικη εταιρεία. Τοσο ο κινεζος οσο και η εταιρεία έχουν ελληνικο ΑΦΜ. Μου απεστειλαν μισθωτηριο συμβολαιο στα αγγλικα μονο για να υπογραψω και να τους προωθησω πισω. Το εντυπο αυτο δεν ειναι υπογεγραμμενο απο τον ιδιοκτητη και δε μου εχει δειξει κανεις τίτλους ιδιοκτησίας.
Απαιτούν να το υπογραψω στα αγγλικα. Ειναι νομιμο; μπορουν να με υποχρεώσουν; εγω τους ειπα οτι δεν καταλαβαίνω γρι και επιμενω για ελληνικό συμβολαιο. Πιστευετε πρεπει να απευθυνθώ σς δικηγόρο;

Ευχαριστω πολυ για την "ασυνηθιστη" βοήθεια


Το μονο που με αγχωνει αν χρειαστει να αλλαξω ειναι πως θα μετακομισω με 3 ενυδρεια εκ των οποιων το ενα 450l..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-18, 07:03
Το avatar του χρήστη tolis187
tolis187 Ο χρήστης tolis187 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2017
Περιοχή: χαλανδριον
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinatoskrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα! Εαν υπαρχει καποιος νομικος - δικηγορος - συμβολαιογράφος θα ηθελα να ρωτησω το εξης. Η πολυκατοικια οπου νοικιάζω αγοραστηκε απο καποιον κινεζο που εκπροσωπειται απο ελληνικη εταιρεία. Τοσο ο κινεζος οσο και η εταιρεία έχουν ελληνικο ΑΦΜ. Μου απεστειλαν μισθωτηριο συμβολαιο στα αγγλικα μονο για να υπογραψω και να τους προωθησω πισω. Το εντυπο αυτο δεν ειναι υπογεγραμμενο απο τον ιδιοκτητη και δε μου εχει δειξει κανεις τίτλους ιδιοκτησίας.
Απαιτούν να το υπογραψω στα αγγλικα. Ειναι νομιμο; μπορουν να με υποχρεώσουν; εγω τους ειπα οτι δεν καταλαβαίνω γρι και επιμενω για ελληνικό συμβολαιο. Πιστευετε πρεπει να απευθυνθώ σς δικηγόρο;

Ευχαριστω πολυ για την "ασυνηθιστη" βοήθεια


Το μονο που με αγχωνει αν χρειαστει να αλλαξω ειναι πως θα μετακομισω με 3 ενυδρεια εκ των οποιων το ενα 450l..
Μόνο στα αγγλικά αποκλείεται να είναι νόμιμο. Ούτως ή άλλως τα μίσθωτηρια πλέον γίνονται ηλεκτρονικά μέσω taxis, Δλδ ότι και να υπογράψεις θα πρέπει να σου κάνει ο ιδιοκτήτης αίτημα μέσω taxis κι εσύ να κάνεις αποδοχή. Ρώτα και κάνα λογιστή
__________________
κι αμα το θεμα χοντρυνει
εγω δεν φερω ευθυνη
166 παρακαλω μαζεψτε
ο,τι εχει μεινει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-08-18, 10:42
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Υπάρχει ηδη μισθωτήριο το οποίο έχει κατατεθεί στο taxis και το έχεις αναγνωρίσει και εσύ (εάν έγιναν όλα σωστά και νόμιμα) από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
Εφόσον άλλαξε ο ιδιοκτήτης πρέπει να γίνει νέο μισθωτήριο. Μπορεί να είναι έντυπο, αλλά θα κατατεθεί και ηλεκτρονικά στο taxis και θα σου έρθει ειδοποίηση.
Δεν νομίζω να σου έδειξε τίτλους ιδιοκτησίας ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, οπότε πως θέλεις να τους δείς τώρα?
Επικοινώνησε με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη να σιγουρευτείς ότι όλα είναι οκ πρώτα και μετά αν το συμβόλαιο είναι εντάξει (χρόνος σύμβασης, ποσό σύμβασης κλπ) έστω και στα αγγλικά, μπορείς να προχωρήσεις.
Να περιμένεις ειδοποίηση από το taxis....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορία kapngage Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 07-11-13 18:36
Μια απορία. Παναγιώτης Κ Malawi 1 02-01-12 10:13
d.i.y co2 απορία DeAdMeAt DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 14-05-10 12:20
d.i.y co2 απορία DeAdMeAt Αρχάριοι γλυκού νερού 4 11-05-10 13:30
Απορία.... iliastra Γλυκό νερό - Γενικά 7 03-02-09 18:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04265 seconds with 15 queries