Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-11-14, 18:44   #1
Κατώτατη θερμοκρασία για χρυσόψαρα;
ΧΑΡΗΣ
Member
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος 26-11-14, 18:44
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Ώντας αρχάριος και αφού ξεκίνησα λίγο πριν το καλοκαίρι, ήρθε η στιγμή να αντιμετωπίσω τον πρώτο μου χειμώνα.

Έχω ενυδρείο 180 λίτρων με 3 fancy χρυσόψαρα. 2 fantail και εναν black moor.

Το καλοκαίρι δεν είχα ανεμιστηρακια και την βγαλανε μόνιμα στους 31 βαθμούς. Το ερχόμενο καλοκαίρι ομως θα μεριμνησω και για αυτο.

Τώρα, και σημειώστε ότι μένω Κύπρο που υποτιθεται πως το κλιμα ειναι λιγο πιο ζεστο απο Ελλαδα, εχουμε εξωτερικη θερμοκρασια περιπου 17 βαθμους και σημερα παρατηρησα πως η θερμοκρασια του ενυδρειου επεσε στους 19. (Ηταν στους 21 τις προηγουμενες μερες)

Θα ηθελα να μαθω ποια ειναι η κατωτατη επιτρεπτη θερμοκρασια που θα πρεπει μολις την δω να τρεξω στο πετ σοπ να αγορασω θερμοστατη.

Επισης θα ηθελα λιγη καθοδηγηση σχετικα, οπως για παραδειγμα ποσα W θερμοστατη θα χρειαστω αναλογικα με τα λιτρα μου.
Εμφανίσεις: 4032
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-11-14, 19:15
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα και με το καλό εύχομαι να βγει ο πρώτος σου χειμώνας...ανώδυνα και χωρίς πολλά τρεξίματα

Θα σου προτείνω ένα απ τα καλύτερα υπομνήματα περί χρυσόψαρων, στο οποίο θα βρεις απαντήσεις όχι μονο για τη θερμοκρασία αλλά και για άλλα πολλά
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230

Αν παρόλα αυτά μείνουν απορίες...εδώ είμαστε!

(σχετικά με το ερώτημα σου : Θερμοκρασια 10-26C. Fancy: 18-26C. (αναλογα την εποχη του ετους))

Θερμαντήρα πάρε έναν στα 200 watt και είσαι μια χαρά

(όλα ειναι θέμα εξωτερικής θερμοκρασίας, λίτρων και διαφοράς μεταξύ εξωτερικής και θερμοκρασίας νερού. Πχ στο δικο μου 150λιτρο, εχω 2 θερμαντήρες στα 500 watt συνολο!!! Λεπτομερια : Το ενυδρειo χειμώνα καλοκαίρι, ειναι σε εξωτερικό χώρο!!! )
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-11-14, 19:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον Σάκη. Οσο για τον θερμαντήρα, συνήθως παίει λίτρο και watt και λίγο παραπάνω,χωρίς βέβαια να είναι απάραίτητο αυτό, δηλαδή στα λίτρα σου θα χρειαστείς έναν θερμαντήρα των 200 watt, οι θερμαντήρες όμως αναφέρουν και τα λίτρα που υποστηρίζουν. Από τους πιο αξιόπιστους είναι οι Jager της Eheim.
Επ΄ευκαιρία κάνε μας μια προυσίαση του ενυδρείου σου εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-11-14, 19:37
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και με το καλό εύχομαι να βγει ο πρώτος σου χειμώνας...ανώδυνα και χωρίς πολλά τρεξίματα

Θα σου προτείνω ένα απ τα καλύτερα υπομνήματα περί χρυσόψαρων, στο οποίο θα βρεις απαντήσεις όχι μονο για τη θερμοκρασία αλλά και για άλλα πολλά
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230

Αν παρόλα αυτά μείνουν απορίες...εδώ είμαστε!

(σχετικά με το ερώτημα σου : Θερμοκρασια 10-26C. Fancy: 18-26C. (αναλογα την εποχη του ετους))

Θερμαντήρα πάρε έναν στα 200 watt και είσαι μια χαρά

(όλα ειναι θέμα εξωτερικής θερμοκρασίας, λίτρων και διαφοράς μεταξύ εξωτερικής και θερμοκρασίας νερού. Πχ στο δικο μου 150λιτρο, εχω 2 θερμαντήρες στα 500 watt συνολο!!! Λεπτομερια : Το ενυδρειo χειμώνα καλοκαίρι, ειναι σε εξωτερικό χώρο!!! )
Ευχαριστώ.

Αν και στο άρθρο δεν αναφερεται κατι για θερμαντηρες, κραταω τους 15 βαθμους σαν κατωτατο οριο στα fancy και μολις δω 16 βαθμους στο ενυδρειο τρεχω στο πετ σοπ για αγορα 200W θερμαντηρα. Θα καιει αρκετο ρευμα αλλα χαλαλι για τα ψαρακια, ουτως η αλλως δεν εχω επιλογη.

Λεω να περιμενω ομως να δω πως θα πανε οι θερμοκρασιες γιατι παλαιοτερα σε μια συζητηση εδω στο φορουμ μου αναφερθηκε οτι ισως να μην χρειαστω θερμαντηρα τον χειμωνα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-14, 19:58
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ.

Αν και στο άρθρο δεν αναφερεται κατι για θερμαντηρες, κραταω τους 15 βαθμους σαν κατωτατο οριο στα fancy και μολις δω 16 βαθμους στο ενυδρειο τρεχω στο πετ σοπ για αγορα 200W θερμαντηρα. Θα καιει αρκετο ρευμα αλλα χαλαλι για τα ψαρακια, ουτως η αλλως δεν εχω επιλογη.

Λεω να περιμενω ομως να δω πως θα πανε οι θερμοκρασιες γιατι παλαιοτερα σε μια συζητηση εδω στο φορουμ μου αναφερθηκε οτι ισως να μην χρειαστω θερμαντηρα τον χειμωνα.
Η καλύτερη λύση ειναι να αγοράσεις από κάποιον ή μεσω ebay εναν STC1000 (κοντρολερ) και να ρυθμίζει αυτός θερμανση και ψύξη όλο το έτος, για να μην εισαι συνεχως πανω απ το ενυδρειο

Επισης θα σε γλυτώσει απο κάποιο κόλλημα του θερμαντήρα...το οποιο θα κανει τα ψαρια σουπα, αν δεν το προλαβεις εγκαιρα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-14, 21:01
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Γινεται να παρω τον θερμαντηρα, να τον τοποθετησω να δουλευει, και να μπει ο κοντρολερ καμια-δυο βδομαδες αργοτερα;

Και το καλοκαιρι να τοποθετησω και τα ανεμιστηρακια;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-11-14, 21:03
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γινεται να παρω τον θερμαντηρα, να τον τοποθετησω να δουλευει, και να μπει ο κοντρολερ καμια-δυο βδομαδες αργοτερα;

Και το καλοκαιρι να τοποθετησω και τα ανεμιστηρακια;
Εννοείται οτι γίνεται

Εδώ ειναι το υπόμνημα με χρήσιμες πληροφορίες και τον τρόπο σύνδεσης του STC
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63223

Αν τον παραγγείλεις απο Κινα, θα κάνει να έρθει περίπου 30-40 μέρες
Από UK έρχεται σε λιγότερο απο βδομάδα, αλλά θα τον πληρώσεις "χρυσάφι"
Αποψη μου ειναι να βάλεις μια αγγελία κι αν δεν βρεις σε 2-3 μερες, κανε παραγγελία απο ebay
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-11-14, 21:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γινεται να παρω τον θερμαντηρα, να τον τοποθετησω να δουλευει, και να μπει ο κοντρολερ καμια-δυο βδομαδες αργοτερα;

Και το καλοκαιρι να τοποθετησω και τα ανεμιστηρακια;
Και βεβαια, ρύθμισε μόνο την θερμοκρασία που θες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-11-14, 23:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν ειναι σε εξωτερικο χωρο το ενυδρειο ή σε εργασιακο χωρο (που το πρωι πχ εχει θερμανση και το βραδι κλεινει) και αφου εισαι και στην Κυπρο (πιο ζεστη χωρα κι απο την Ελλαδα) δεν θα χρειαστει κατα πασα πιθανοτητα θερμαντηρας.

Συνηθως θερμαντηρας σε ενυδρεια κρυου νερου, χρειαζεται για τη σταθεροποιηση της θερμοκρασιας οταν παιζει πολυ μεσα στο 24ωρο.
(πχ την ημερα εχει ζεστη για οποιοδηποτε λογο και 24C και το βραδι πεφτει στους 15. Παροτι ειναι μεσα στα ορια διατηρησης τους ειδους, δεν ειναι μεσα στα ορια ταχειας μεταβολης της θερμοκρασιας, που καλο ειναι να μη ανεβοκατεβαινει αποτομα πανω απο 2 εως 3 το πολυ βαθμους μεσα στο 24ωρο. Σε αυτες τις περιπτωσεις ή μπαινει θερμανση το βραδι για να μη υπαρξει μεγαλυτερη διαφορα απο 2-3C, ή μπαινει ψυξη την ημερα)

Επικεντρωσου στην εγκατασταση ψυξης και στον controller. (πολυ πριν ερθει η ανοιξη, να εισαι ετοιμος γιατι παντα βγαινουν κολληματα της τελευταιας στιγμης που δεν υπολογισαμε)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
CO2 Θερμοκρασία Malindaar Αρχάριοι γλυκού νερού 8 08-05-11 10:16
Ιδανική θερμοκρασία-Χρυσόψαρα thomas1981 Χρυσόψαρα 4 02-11-10 14:15
Θερμοκρασία ramsys Γλυκό νερό - Γενικά 2 21-06-07 16:20
Θερμοκρασία... Manogr Έλεγχος θερμοκρασίας 1 15-09-05 13:20
Στρώσιμο με χρυσόψαρα, για...χρυσόψαρα! soulmate Χρυσόψαρα 1 26-05-03 23:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,49453 seconds with 15 queries