Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-08-18, 15:31
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Καινούργιο Ψαράκι πραγματικός έρωτας

Παιδιά είδα ένα facny black moor στον Αμαζόνιο Θεσσαλονικης και τον κύριο απλά τον ερωτεύτηκα . Πρόκειται για ένα αρσενικό black moor με πολύ μακριά πτερύγια και ουρά αμέσως δεν έχασα την ευκαιρία και το αγόρασα στο έβαλα μόνο του στο 240 λίτρο που είχα τα άλλα δυο moor τα οποια πηγα στην λεκάνη μαζι με τα 2 oranda . Να μην σας τα πολυλογώ το ψαράκι αυτό το λάτρεψα έκανα αλλαγή σήμερα νερού 90% στο ενυδρειο και το έβαλα μέσα . Έχει κάποια θεματάκια νομίζω fin root σκισμένη ουρά και ειναι λίγο στρεσσαρισμένο αλλά το έκανα ένα μπανιο σε αλατόνερο και δειχνει καλύτερα υπάρχει κάτι αλλο που μπορώ να κάνω για το fin root . Σίγουρα θα το βάλω στο μεγάλο αργότερα δείχνει πανέμορφος ο κύριος Θεμιστοκλής .


https://www.youtube.com/watch?v=mAQP...ature=youtu.be
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-08-18, 16:35
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

τυχερο το ψαρακι που βρεθηκε στα χερια σου
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-08-18, 16:39
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
τυχερο το ψαρακι που βρεθηκε στα χερια σου
Ευχαριστώ παιδιά δεν άντεξα και το έβαλα στο μεγάλο μου φαίνεται καλά βεβαια , ο Τίγρης και ο Ευφράτης με το που τον έβαλα μέσα και τον πήραν πρέφα άρχισαν να τον κυνηγάνε αλλά όχι επιθετικά από περιέργη με ειρηνική διάθεση . Απλώς αυτός ο χαζούλης φοβάται πολύ και στρεσσάρεται κολυμπάει πάνω στην επιφάνεια με ανασηκωμένα τα πτερύγια της ράχης . Ειναι λιγο στρεσσαρισμένο εμφανως αλλα δεν τον βλέπουν τα αλλα και ειναι ανέμελα λογω μαυρου χρώματος . Μονος του φοβάται θα συνηθίσει λέτε ή δεν ήταν καλή η αυθόρμητη κίνησή μου??? Έχω ακούσει για επίθεση KOI σε fancy αλλά όχι commet ή subunkin σε fancy . ¶ρα λογικα σε 2-3 μέρες θα αρχίσει να κινείται ελεύθερος στο ενυδρειο έτσι δεν ειναι θα συνηθίσει και τα αλλα και αυτο . Λόγω μεγάλης διαφοράς με΄γέθους με τα θηρία φοβάται λογικά .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-08-18, 19:02
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

common comet kai shubunkin ειναι μονοουρα και συνεπως κολυμπανε πολυ γρηγορα με αποτελεσμα να στρεσαρουν τα αλλα ειδη χρυσοψαρων οποτε παρατηρησε το να δεις πως θα παει και πρατεις αναλογα
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-08-18, 21:12
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
common comet kai shubunkin ειναι μονοουρα και συνεπως κολυμπανε πολυ γρηγορα με αποτελεσμα να στρεσαρουν τα αλλα ειδη χρυσοψαρων οποτε παρατηρησε το να δεις πως θα παει και πρατεις αναλογα
Ναι το ξέρω απλώς μπορούν να συνηπάρξουν αρμονικά στο ίδιο περιβάλλον θεωρώ . To moor ήταν σχεδόν ακίνητο κολλημένο στα χτένια της υπερχείλισης . Βέβαια είναι υγιέστατο με μικρά θεματάκια που οπώς στα άλλα σε λίγες μέρες πιστεύω θα στρώσουν . Λοιπον τα έβγαλα και τα τρία από το ενυδρειο , το ένα ( Ευφράτης ) μου γλίστρισε το χοντρούλικο και κοντεψε να μου πεσει στο πάτωμα ευτυχως το επιασα από την ουρα και το έσωσα . Έβαλα πρώτα το moor σε λεκάνη με αλάτι Χιων και μετά ένα προς ένα τα αλλα δύο . Οποτε είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν καλύτερα οι 3 άντρες μου :P . Για 15 λεπτά το moor κυνηγούσε τα άλλα δύο και τα τσιμπούσε στις κοιλίτσες τους και τελικά λέω μήπως ο Θεμιστοκλής είναι όντως Θεμιστοκλής αλλά ο Τίγρης και ο Ευφράτης ειναι τελικά Τιγρούλα και Ευφρατούλα ? Λοιπόν πέρα από την πλάκα ειναι το πιο γλυκο πλασματάκι αμέσως μετά το 15 λέπτο . Έβγαλα πρώτα τον Θεμιστοκλή βεβαίως βεβαίως και τον έβαλα μονο του στο ενυδρειο για 5 λέπτα και βολταρε έφαγε αλλά έφτυνε την τροφή αρχικά οπώς το ίδιο κάναν και ο τιγρης και ο ευφράτης όταν τους έβαλα έπειτα απο 5 λεπτά . Υποθέτω οτι το αλάτι τους έκοψε την όρεξη ίσωως και το προσωρινο στρες . Στην συνέχεια φάγανε όλα και ο Θεμιστοκλής μάλιστα ακόμη φυλάει τα νώτα του αλλά δεν πετιέται σαν παλάβο ούτε φοβάται τόσο πολύ . Μάλιστα δειλά δειλά πλησίασε τα δύο γομάρια δύο φορές :P . Οπότε όλα καλά ακολουθούν δύο βίντεο σύντομα .
-------------------------
Όλα μαζί για μπανάκι με αλάτι σε 15 λίτρη λεκανίτσα

https://www.youtube.com/watch?v=jZKK...ature=youtu.be

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 14-08-18 στις 21:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-08-18, 21:58
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Να τον χαίρεσαι.
Μην βγάζεις συνέχεια τα ψάρια απ' το ενυδρείο, στρεσσαρονται. Αν χρειάζεται αλάτι βάζε στο κυρίως ενυδρείο.
Τα ψάρια καλό είναι να μην ενοχλούνται καθόλου.
Καλό θα ήταν να έμενε κάνα μήνα σε καραντίνα το Μουρ μόνο του.


Τα fancy με τα μονοουρα τα πάνε μια χαρά. Χρυσόψαρα είναι όλα , έχουν ίδια συμπεριφορά.
Φυσικά υπάρχουν χαρακτήρες και χαρακτήρες ,που μπορούν να σου κάνουν την "ζημιά" , αλλά αυτό είναι στο ψάρι, δεν έχει σχέση αν έχει διπλή ή μόνη ουρά , κανονικά ή πεταχτα ματια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-08-18, 22:28
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Να τον χαίρεσαι.
Μην βγάζεις συνέχεια τα ψάρια απ' το ενυδρείο, στρεσσαρονται. Αν χρειάζεται αλάτι βάζε στο κυρίως ενυδρείο.
Τα ψάρια καλό είναι να μην ενοχλούνται καθόλου.
Καλό θα ήταν να έμενε κάνα μήνα σε καραντίνα το Μουρ μόνο του.


Τα fancy με τα μονοουρα τα πάνε μια χαρά. Χρυσόψαρα είναι όλα , έχουν ίδια συμπεριφορά.
Φυσικά υπάρχουν χαρακτήρες και χαρακτήρες ,που μπορούν να σου κάνουν την "ζημιά" , αλλά αυτό είναι στο ψάρι, δεν έχει σχέση αν έχει διπλή ή μόνη ουρά , κανονικά ή πεταχτα ματια
Γιάννη τώρα που μιλάμε έχει πολύ πλάκα ο μοορ κυνηγάει τα άλλα δυο και θέλει συνεχως να ειναι διπλα τους χαχαχαχ . Ανεβαινει και ενα βιντεο που τράβηξα αμέσως μετα το μπανιο με αλατι . Το αλατι το αποφευγω στο απευθειας ενυδρειο γιατι το νερο απο τις αλλαγες και τις ακαθαρσιες των ψαριων το ριχνω στα δεντρα και στα λαχανικα μας στον κηπο και δεν θέλουν μεγάλη αλατότητα στο νεράκι τους ποτίζω μισο απο αυτο και μισο απο την βροχη που μαζευω .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-08-18, 22:42
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Νικολετα θα σου εγραφα ακριβως αυτο που σου ειπε και ο Γιαννης.. εγω χερια σε ενυδρειο λιμνη βαζω μονο οταν ειναι απολυτως απαραιτητο... φαντασου εκει που καθεσαι στον καναπε και βλεπεις αν ανεβηκε κανα μηνυμα στο γκαπ να σε τραβηξω απο τον καναπε και να σου πω μπανακι σε αλατι γρηγορααααα.. ασε το νεο ψαρακι να ενκλιματιστει και τα υπολοιπα να τον γνωρισουν.. το να σκαλιζεις το ενυδρειο προσφερει μονο στρες και τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια που ειναι πετ αν σε εμπιστευτουν τρωνε απο το χερι σου και σε αφηνουν να τα χαιδεψεις.. η υπερβολικη αγαπη σκοτωνει (τρωω την γλωσσα μου)
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-08-18, 23:23
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικολετα θα σου εγραφα ακριβως αυτο που σου ειπε και ο Γιαννης.. εγω χερια σε ενυδρειο λιμνη βαζω μονο οταν ειναι απολυτως απαραιτητο... φαντασου εκει που καθεσαι στον καναπε και βλεπεις αν ανεβηκε κανα μηνυμα στο γκαπ να σε τραβηξω απο τον καναπε και να σου πω μπανακι σε αλατι γρηγορααααα.. ασε το νεο ψαρακι να ενκλιματιστει και τα υπολοιπα να τον γνωρισουν.. το να σκαλιζεις το ενυδρειο προσφερει μονο στρες και τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια που ειναι πετ αν σε εμπιστευτουν τρωνε απο το χερι σου και σε αφηνουν να τα χαιδεψεις.. η υπερβολικη αγαπη σκοτωνει (τρωω την γλωσσα μου)
Συμφωνώ απόλυτα απλώς προτιμώ να τα αλλάζω ενυδρεία με το χέρι και όχι με απόχη . Με εμπιστεύονται μόνα τους έρχονται τα γλυκούλια μου και τρώνε από το χέρι όταν βάζω το χέρι με τροφή μεσα στο νερό , απλως οταν νιωθουν οτι τα πιάνω και στριμοχνωνται ανάμεσα στα δάχτυλα τότε αντιδρουν και τρέχουν και μετά άντε να τα πιάσεις αλλά οταν τα πιάνω προσεχω πάρα πολυ γενικώς σίγουρα απο εδω και περα δεν υπάρχει λογος να τα ξαναβγάλω παρα μονο κατι εκτακτο εαν συμβει ή οταν τα μεταφέρω στην λίμνη .


Να και το βιντεο 5 λεπτά μετά το αλατόνερο , έσκασα στα γέλια μολις τελίωσα το βίντεο δεν άντεξα με τον μικρό μοορ χαχαχαχαχα , όλο κάπου κολλούσε και σκάλωνε στην αρχη

https://www.youtube.com/watch?v=R29n...ature=youtu.be
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-08-18, 00:59
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ο Τίγρης και ο Ευφράτης βλέπω πως είναι ο Τίγρης και η Ευφράτα

Κυνηγητά ζευγαρώματος βλέπω..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-08-18, 12:41
Το avatar του χρήστη NikosKoul
NikosKoul Ο χρήστης NikosKoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2017
Περιοχή: Παραλίμνι
Μηνύματα: 397
Προεπιλογή

Ή η Τίγρης και ο Εφράτης.. Μπράβο , τυχερό το black moor !
__________________
If there is magic on this planet , it is contained in water
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-08-18, 09:56
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παιδιά δείτε λίγο ο μοορ μου έχει ένα σημάδι στην κοιλιτσα του μαλλον προκειται για καποια λέπια που λειπουν δεν πρεπει να ειναι παρασιτο ή σκουλήκι να μην ανησυχησω ? Για δειτε τον . Έχει προσαρμοστεί πλήρως και τρώει πολύ καλα !!!! Το σημάδι το είχε και όταν τον πήρα αλλά λίγο πιο αχνο σαν να γύρισαν 2-3 λέπια και βγήκαν . Δεν έγινε πάντως μετά που το έβαλα μαζι με τα μεγάλα το είχε , απλώς σημερα το βράδυ που γύρισα σπίτι γιατι έλειπα ολη μέρα ήταν πιο έντονο λιγάκι και ειπα να το ανεβάσω .


https://www.youtube.com/watch?v=ipqR...ature=youtu.be
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NikosKoul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή η Τίγρης και ο Εφράτης.. Μπράβο , τυχερό το black moor !
Παιδιά δεν νομίζω ότι ειναι κυνηγητό ζευγαρώματος καθώς το κάνουν μονο την ώρα του φαγητού και ποτέ άλλοτε . Νομίζω ότι τα σε μεγάλα commet και subunkin ειναι το ιδιου φύλλου . Ο moor ειναι σίγουρα αρσενικός γιατί τα δύο moor που μου φέρανε είναι 1 και 1 και το θυληκό διαφέρει από τα αλλα αισθητα ειναι πιο στρουμπουλο και φουσκωμένο .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 16-08-18 στις 09:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ψαράκι!!! marilouka Αρχάριοι γλυκού νερού 40 19-02-16 20:41
καινούργιο ψαράκι....(μονομάχος) ariel Bettas 38 22-10-10 13:47
Πραγματικός μονομάχος chemical mac Bettas 15 23-12-08 14:06
είναι πραγματικός Μονομάχος!!! Axairontas Bettas 5 22-01-08 12:47
Κεραυνοβόλος έρωτας με Mikrogeophagus Ramirezi pavloukos ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 14 08-10-03 11:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05454 seconds with 15 queries