Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-08-17, 09:47
gnikas Ο χρήστης gnikas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή Τι έκανα λάθος (ο μονομάχος "έφυγε")

Καλησπέρα είμαι αρχάριος και αυτό είναι το πρώτο μου post. Στις 20 Ιουλίου αγόρασα ένα μονομάχο ο οποίος ήταν στο petshop σε πλαστικό ποτηράκι. Μετά από μία μέρα το ψάρι επανήλθε πλήρως και ήταν κινητικότατο καθώς εξερευνούσε το νέο του "χώρο" ο οποίος είναι ένα ενυδρείο της Sun Sun χωρητικότητας 10-11 λίτρων νερού. Αντλία είχε μία JP-230G η οποία έχει ταχύτητα 250lt/h. Υπόστρωμα είχε χρωματιστά βοτσαλάκια ενώ δεν είχε τοποθετηθεί κάποιο φυτό εντός. Το νερό αλλαζόταν κατά 30-35% ανά 5 ημέρες και προστίθεταν και το αντίστοιχο aquatan της sera. Το ψάρι ταϊζόταν μέα 2-3 κόκκινα σκουλήκια (lezzetli lokmalar της sera) την ημέρα ενώ μία φορά τη βδομάδα δεν το τάιζα. Φίλτρο έχει μπει το αντίστοιχο στρογγυλές χάντρες στην αντίστοιχη θήκη και από πάνω της ένα ακόμα άσπρο υλικό σαν υαλοβάμβακας που φιλτράρει το νερό. Δεν παρατήρησα όλες αυτές τις ημέρες κάποιο πρόβλημα με εξαίρεση χθές το πρωί που ήταν νωθρός. Το μεσημέρι προχώρησα σε αλλαγή νερού κατά 1/3 το ψάρι συνέχισε να είναι νωθρό και το απόγευμα το βρήκα με την "μούρη" στο βυθό και να μην κινείται τελείως. Σήμερα (πριν μία ώρα) το αφαίρεσα από το ενυδρυάκι και το έβγαλα φωτό (θα τις ανεβάσω) προκειμένου να πάρω κάποια άποψη από κάποιον πιο έμπειρο χρήστη. Το δωμάτιο ήταν σε θερμοκρασία 25-30 βαθμούς κελσίου και το έβλεπε φως αλλά όχι κατευθείαν ο ήλιος πάνω στο ενυδρείο. Δυνατότητα για μεγαλύτερο ενυδρείο λόγω χώρου δεν υπάρχει. Αισθάνομαι ήδη πάρα πολύ άσχημα. Υπάρχει περίπτωση να "έσκασε" από υπερβολικό φαγητό καθώς το τάιζε η κόρη μου (9 ετών - την επιτηρούσα).Τι να κάνω για να μην ξανασυμβεί καθώς παρόλη την προσπάθεια το ψάρι δεν άντεξε ούτε ένα μήνα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-08-17, 10:09
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=78892
Διαβασε εδω υπαρχει φυλλαδιο που αναφερει τα παντα
για τους μονομαχους.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-08-17, 10:25
gnikas Ο χρήστης gnikas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Το διάβασα αρκετές φορές. Σας ευχαριστώ για την υπόδειξη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-08-17, 15:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμπληρωσε αυτο, για να εχουμε τις πληροφοριες που χρειαζονται ετσι ωστε να βρεθει το λαθος και να αποφυγεις να το ξανακανεις.
φόρμα για καλύτερη διάγνωση ασθενειών
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-08-17, 18:10
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Προφανως δεν εστρωσες το φιλτρο.
Χρωματιστα πετραδακια δεν πρέπει να βαζουμε, καθως επίσης σε 10 λιτρα δεν ζει ψαρι.
Δες αυτα τα βιντεακια και θα καταλάβεις τι πηγε στραβα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-08-17, 20:41
gnikas Ο χρήστης gnikas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω copy -paste (για τη φορμα) καθώς είμαστε σε διακοπές και γράφω από tablet. Το ενυδρείο το πήρα μικρό για να μπορώ να το έχω μαζί μου στις διακοπές, όπως και έγινε προκειμένου να είναι πιο άνετο το ψαράκι.Δυστυχώς δεν διάβασα αλλά βασίστηκα στο ότι μου είπε ο πωλητής του pet-shop. Επειδή σκέφτομαι να ξαναδοκιμάσω με μονομάχο όταν επιστρέψω δεν αδειασα το κενό ενυδρείο αλλά θα το αφήσω να δουλεύει ως εχει προκειμένου να στρώσει το φίλτρο ριχνοντας τροφή μέσα. Σκέφτομαι το νέο ψάρι να μπει στις 28 Αυγούστου μέσα που θα γυρίσω.Καταλαβαίνω ότι υποχρεωτικά θα πρέπει να βάλω θερμόμετρο και κάποιο μικρό θερμαντήρα 15w για πιο μετά καθώς και μετρητή για αμμωνία. Απλά θέλω να ξαναδοκιμάσω καθώς η απογοήτευση είναι πολύ μεγάλη κυρίως από εμένα και από την μικρή μου κόρη που στεναχωριεται. Σε πρωτη ευκαιρία θα πάω σε 30 με 40 λιτρα ενυδρείο. Τι υπόστρωμα να βάλω για το μονομάχο καθώς σκέφτομαι να βάλω και κάποιο φυτό για τα νιτρώδη.Θέλω να συνεχίσω με το δεκαλιτρο προκειμένου να είναι το ενυδρείο μετακίνησης ή μελλοντικός χώρος αναρρωσης από τυχόν ασθένειες. Τι περισσότερο θα χρειαστώ για να ελέγξω τις συνθήκες εντός του ενυδρείου καθώς λόγω μικρού μεγέθους οι μεταβολές των συνθηκών είναι σημαντικές μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-08-17, 23:42
Το avatar του χρήστη Vassilisk
Vassilisk Ο χρήστης Vassilisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-04-2017
Περιοχή: Φιλοθεη
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gnikas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω copy -paste (για τη φορμα) καθώς είμαστε σε διακοπές και γράφω από tablet. Το ενυδρείο το πήρα μικρό για να μπορώ να το έχω μαζί μου στις διακοπές, όπως και έγινε προκειμένου να είναι πιο άνετο το ψαράκι.Δυστυχώς δεν διάβασα αλλά βασίστηκα στο ότι μου είπε ο πωλητής του pet-shop. Επειδή σκέφτομαι να ξαναδοκιμάσω με μονομάχο όταν επιστρέψω δεν αδειασα το κενό ενυδρείο αλλά θα το αφήσω να δουλεύει ως εχει προκειμένου να στρώσει το φίλτρο ριχνοντας τροφή μέσα. Σκέφτομαι το νέο ψάρι να μπει στις 28 Αυγούστου μέσα που θα γυρίσω.Καταλαβαίνω ότι υποχρεωτικά θα πρέπει να βάλω θερμόμετρο και κάποιο μικρό θερμαντήρα 15w για πιο μετά καθώς και μετρητή για αμμωνία. Απλά θέλω να ξαναδοκιμάσω καθώς η απογοήτευση είναι πολύ μεγάλη κυρίως από εμένα και από την μικρή μου κόρη που στεναχωριεται. Σε πρωτη ευκαιρία θα πάω σε 30 με 40 λιτρα ενυδρείο. Τι υπόστρωμα να βάλω για το μονομάχο καθώς σκέφτομαι να βάλω και κάποιο φυτό για τα νιτρώδη.Θέλω να συνεχίσω με το δεκαλιτρο προκειμένου να είναι το ενυδρείο μετακίνησης ή μελλοντικός χώρος αναρρωσης από τυχόν ασθένειες. Τι περισσότερο θα χρειαστώ για να ελέγξω τις συνθήκες εντός του ενυδρείου καθώς λόγω μικρού μεγέθους οι μεταβολές των συνθηκών είναι σημαντικές μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα?
Δεσ για φθηνα και ετοιμα ενυδρεια σε αγγελειες στο φορουμ η και αλλου υποστωμα θα σοθ ελεγα το πιο γθηνο ειναι το μαναντο τησ jbl αν θεσ να το φυτεψεισ βαλε μια στρωση 1cm οργανικο χωμα χωρισ λιπασματα κτλπ και μετα 2cm μαναντο

Εχω 3 μονομαχους και ειναι εξυπνα και δυνατα ψαρια συλληπητηρια
-------------------------
Btw τι ενοεις ειχε μια αντλεια 250λ/ωρα το φιλτρο λεσ επιδη οι μονομαχοι δεν τα πανε καλα με μεγαλεσ ροες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilisk : 16-08-17 στις 23:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-17, 10:34
gnikas Ο χρήστης gnikas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Η αντλία είχε ελάχιστη ροή καθώς το νερό δεν πέφτει στο ενυδρείο κατευθείαν αλλά στο εξωτερικό φίλτρο καθώς ο σωλήνας εχει 5 με 6 οπές που ρίχνουν σιγά σιγά το νερό.Τι φυτό να βαλω? Στο επόμενο μονομάχο να ξεκινήσω καποια προληπτική θεραπεία προκειμένου να μην μεταφέρει ασθένεια από το pet shop.?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-08-17, 11:51
gnikas Ο χρήστης gnikas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-08-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και τα καλά σας λόγια. Αφού διάβασα αρκετά τις τελευταίες μέρες τόσο το φόρουμ όσο και τα παρακάτω κατέληξα στα παρακάτω συμπεράσματα στα οποία θέλω τις συμβουλές-διορθώσεις.

  1. Από μικρή γυάλα των 8,5λτ (25χ22χ15) θα αφαιρεθεί το χρωματιστό χαλίκι και στη θέση του θα ήθελα να τοποθετηθεί κάποιο ψιλό ενυδρειακό χαλίκι που να καθαρίζεται εύκολα και να είναι βολικό στις μικρομεταφορές (ταξίδια). Τι χρώμα χαλίκι να προτιμήσω? Είναι σωστή σκέψη? Μήπως να προσθέσω αντί για χαλίκι άμμο? Η ποταμίσια άμμος είναι καλή?(Εδώ που είμαι έχουμε τρεχούμενο ποτάμι με πλατάνια και μουριές).
  2. Στο βυθό θα τοποθετήσω ένα μικρό ξύλο μοπάνι και πάνω εκεί θα δεθεί με πετονιά κάποιο κερατόφυλλο (οπωσδήποτε) και μία μικρή ανούμπια ή κάποιο moss.
  3. Την γυάλα συνεχίσω να την συντηρώ σαν να υπάρχει ακόμα μέσα ο μονομάχος και ρίχνω λίγη τροφή μέσα προκειμένου να στρώσει το φίλτρο μέχρι τις 28 Αυγούστου που θα επιστρέψω.
  4. Στην επιφάνεια κάποιο φύλλο καταπά και θα το αφήσω εκεί μέχρι να λιώσει.
  5. Θα αγοραστεί melafix για προληπτική θεραπεία - συντήρηση και ενυδρειακό αλάτι ή σκέτο τυροκομικό αλάτι. Το τελευταίο σε τι αναλογία το ρίχνουμε μέσα (εάν χρειαστεί?)
  6. Μόλις το αντιχλώριο που έχω τώρα τελειώσει θα αντικατασταθεί με prime της seachem.
  7. Πέρα από τα κόκκινα σκουλίκια bloodworms (2 σκουλήκια/γεύμα - 2 γεύματα την μέρα), μία φορά την βδομάδα θα του δίνω (του μονομάχου) βρασμένο και αποφλοιομένο αρακά (3-4 μπαλάκια σε ένα γεύμα) για το πεπτικό του σύστημα.
  8. Το νερό θα αντικαθίσταται με αλφαδολάστιχο (μήπως είναι καλύτερα μία σκούπα βυθού) κατά 40% ανά 2 ημέρες λόγω μικρού όγκου ενώ το καινούριο νερό θα προετοιμάζεται από την προηγούμενη σε 4λιτρο μπετονάκι. Μπορώ να το ρίχνω λίγο-λίγο ή θα χρειαστώ οπωσδήποτε αντλία? Μήπως είναι καλύτερα με χωνάκι στο αλφαδολάστιχο (εννοείται θα είναι πιο ψηλά από τη γυάλα).
  9. Θα τοποθετηθεί θερμόμετρο. (πλαστικό ή γυάλινο? αυτοκόλλητο ή με βεντούζα κρεμαστό? Πιο αντιδρά γρηγορότερα στις μεταβολές?).Υποθέτω μάλλον το γυάλινο με την βεντούζα.(Τα ψηφιακά είναι συνήθως αναξιόπιστα πιστεύω). Ενώ θα μπεί αργότερα (Οκτώβρης) θερμαντήρας 15w και παράλληλα βλέπουμε και για ανεμιστηράκι για τις ζέστες του χρόνου.
Παράλληλα κοιτάμε για μεγαλύτερη γυάλα ανάλογα με την χωροταξία μας (θα πρέπει να δωροδοκήσω την νοικοκυρά) προκειμένου να προλαβαίνουμε τα λάθη και να είμαστε πιο άνετοι. (50-60 λίτρα είναι καλά εάν προσθέσουμε και μία ή δύο θυληκές? ή να τον αφήσω μόνο του). Είμαι σωστός? Περιμένω προτάσεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
"φουσκωμένος" μονομάχος poppy Bettas 3 15-02-11 20:48
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
Ο μονομάχος μετακόμισε...Παρουσίαση νέου "σπιτιού" του!!! kostasthess_ Bettas 10 09-04-08 10:36
Μονομάχος με μαύρο "μούσι"... jstiva Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 19-11-07 14:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05433 seconds with 15 queries