Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-10-04, 00:31
tropheus Ο χρήστης tropheus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Το ενυδρείο μου

Έχω ένα ενυδρείο το οποίο αποτελείται από 1 tropheus doboisi, 1 tropheus moorii moliro, 1 tropheus moorii bright red, 2 tropheus moorii τα οποία δεν ξέρω τι είναι, 1 cyphotilapia frontosa, 1 ζευγάρι Haplochromis achli, 3 labidochromis sp. yellow, 1 aulonacara jacobfreibergi, 1 gefyrochromis moorii, 2 απλούς pleco, 1 pleco abino κι 1 pleco leopard. Λίτρα είναι πάνω-κάτω 150 λίτρα καθαρά. Ταιριάζουν τα ψάρια που έχω; Αν όχι πείτε το μου να τα βάλω σ' ένα 60άρι που θα πάρω. [/img][/img][/list]
__________________
African cichlids for ever !!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-10-04, 00:55
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Tα χεις κανει αχταρμα 1)Δεν κανει να βαζουμε πολλα ιδη trofeus μαζι γιατι θα υπαρξει προβλημα υβρηδισμου!2)προβλημα διατροφης!Οι φροντοζες τρωνε ζωικη πρωτεινη ενω οι trofeus τρωνε αποκληστικα σπιρουλινα 3)εμπλεξες malawi με TANGANIKA!4)Εχεις μπλεξει haps με mbuna!5)Εχεις βαλει παρα πολλα ψαρια για αυτα τα λιτρα!


Υ.Γ.γμτ!πονεσε ο λαιμος απο τις φωνες .
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-10-04, 01:08
tropheus Ο χρήστης tropheus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Το ξέρω. Γι' αυτό ζητώ τη βοήθειά σας. Τι να κάνω; Επίσης τι είναι haps και τι mbuna?
__________________
African cichlids for ever !!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-04, 15:41
fishme Ο χρήστης fishme δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 46
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην fishme
Προεπιλογή

το ενυδρειο σου ειναι κανονικο τουρλουμπουκι για να καταλαβεις τι ενοω μονο οι φροντοζες θελουν τουλαχιστον 600 700 λιτρα ασε που εχεις μπλεξει και τις δυο λιμνεσ .θα σου ελεγα την φροντοσα σου να την γυρισεις πισω και αν ο εμπορος που πηρες τα ψαρια ηξερε τι ενυδρειο εχεις να μην του εχεισ και τοση εμπιστοσυνη.Για αυτο οι πιο εμπειροι του board λενε πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-04, 17:12
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

θες 2000 λιτρα για τα ψαρια πουχεις βαλει μεσα ,σαν χωρο.
τωρα σαν ειδη ακομη χειροτερα.
υπαρχουν 3 λιμνες που η καθε μια εχει τα ειδη της .
κατσε και ψαξε ποια απο ολες σε καλυπτει και βαλε μονο απο μια.
malawi
tanganika
victoria.
εσυ τα σαρδελοποιησες σε 150 λτ ολα μαζι με αποτελεσμα ..θα το δεις σε λιγο καιρο αν τα αφησεις ετσι.
haplochromis & mbuna ειναι απο τη λιμνη malawi,αλλα μην τα βαλεις μαζι,ας ειναι της ιδιας λιμνης.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-04, 17:41
tropheus Ο χρήστης tropheus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Το ξέρω ότι είναι πολλά τα ψάρια. Θ' αρχίσω να τα μοιράζω σε άλλα ενυδρεία. Πήρα δυο 60άρια. Από 'κει που πήρα την frontosa ήξερε τι ενυδρείο έχω, αλλά εγώ επέμενα να την πάρω. Πώς λέτε να τα μοιράσω στα ενυδρεία;
__________________
African cichlids for ever !!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-10-04, 18:08
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Σε 60αρια δεν χωράει κανένα άμα θέλεις να κρατήσεις μερικά σκέψου από 150 και πάνω και πάλι θα δώσεις ψαριά.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-10-04, 18:34
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

πρεπει να καταλαβεις τα ¨ακολουθα

1) να διαλεξεις ποια ψαρια και απο ποια λιμνη θελεις να κρατησεις και
ΜΟΝΟ απο μια λιμνη
2) να διωξεις τα υπολοιπα ψαρια απο αυτα που θα κρατησεις
3) να ΜΗΝ μοιρασεις τα ψαρια στα 60αλιτρα

τα υπολοιπα ειναι περιττα να συζηταμε.
ολα αυτα που σου λεμε ειναι φιλικα/συμβουλευτικα.
απο εκει και περα κρινεις μονο σου και πρατεις

αυτα
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-10-04, 18:14
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Λοιπον φιλε tropheus... αν και γενικα ειμαι ανθρωπος ηπιων και χαμηλων τονων... το μηνυμα σου με εκανε για πρωτη φορα να τα παρω χοντρα με καποιον εδω μεσα και αυτος ο καποιος εισαι εσυ Ειδικα μαλιστα απο την στιγμη που σου ειπα καποια πραγματα που εχεις κανει λαθος εξ αρχης και απο τα οποια απο οτι βλεπω δεν αλλαξες τιποτα Θα σου δωσω λοιπον για τελευταια φορα καποιους κανονες με οσο πιο ομορφο και απλο τροπο μπορω και τους οποιους θα πρεπει να ακολουθησεις για να φτιαξεις ενα σωστο ενυδρειο Αν θελησεις διευκρινησεις πανω σε αυτα που θα σου πω, πολυ ευχαριστως να σε βοηθησω Αν δω ομως οτι παρα τις προσπαθειες ολων μας εσυ συνεχιζεις τον χαβα σου το topic θα κλειδωθει γιατι οποια αλλη συζητηση θα ειναι ασκοπη και χωρις ουσια

1ος ΚΑΝΟΝΑΣ Τα ειδη Tropheus δεν ειναι σωστο να κρατιουνται σε μικροτερες ομαδες των10-12 ατομων, θεωροντας ιδανικοτερη αυτη που αποτελειτε απο 18 με 20 ατομα , λογο της αυξημενης επιθετικοτητας που δειχνουν μεταξυ τους και λογο του οτι ζουν και σε μεγαλα γκρουπ και στο φυσικο τους περιβαλλον! Ως εκ τουτου καθε ενυδρειο απο 350 λιτρα και κατω για αυτα τα ψαρια θεωρειται και ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ

2ος ΚΑΝΟΝΑΣ Τα ειδη Tropheus εχουν την ταση να υβριδιζουν μεταξυ τους σε μεγαλο βαθμο λογο της στενης συγγενειας που υπαρχει αναμεσα στα διαφορα ειδη! Ως εκ τουτου αν κανεις επιθυμει να κρατησει και δευτερο ειδος στο ιδιο ενυδρειο, θα πρεπει να επιλεξει αυτο το ειδος να διαφερει χαρακτηριστικα ως προς την εμφανιση με το πρωτο και να αποτελειται επισης απο πολλα ατομα! Αυτο σημαινει οτι ενα ενυδρειο καταλληλο για την φιλοξενια δυο διαφορετικων ειδων Tropheus θα πρεπει να ειναι πανω απο 700 λιτρα

3ος ΚΑΝΟΝΑΣ Τα Cyphotilapia frontosa κρατιουνται επισης υπο μορφη γκρουπ, με το μικροτερο δυνατο γκρουπ να αποτελειτε απο εναν αρσενικο και τρεις θηλυκες! Επειδη τα ψαρια αυτα ως ενηλικα φτανουν σε μεγαλο τελικο μεγεθος το μινιμουμ ενυδρειο για αυτα θα πρεπει να ειναι ενα ενυδρειο με 500 λιτρα χωρητικοτητα το λιγοτερο

4ος ΚΑΝΟΝΑΣ Δεν κραταμε ποτε ειδη απο διαφορετικες λιμνες στο ιδιο ενυδρειο και οι λογοι ειναι παρα πολλοι για να τους αναφερω εδω

Υ.Γ Στα 60αρια ισως βαλεις μια μερα καποια απο τις γεννες που θα εχεις εαν βαλεις τα ψαρια οπως πρεπει
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04073 seconds with 12 queries