Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-06-03, 00:33
soulmate Ο χρήστης soulmate δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Γεννητούρια platy

Τελικά, μετά από πολύ καιρό αναμονής, η θυληκια μου η platy γέννησε, μάλλον σήμερα το μεσημέρι!!

Το θέμα είναι ότι έχω βρεί μόνο ένα ζωντανό μέχρι στιγμής, και τα πτώματα από 4-5 άλλα στο πάτο του ενυδρείου..

Φαίνεται ότι δεν κατασπαράχθηκαν από τους γονείς, αλλά μάλλον ψόφησαν μετά τη γέννα..

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κανείς να εξηγήσει από τι προήλθε αυτό.

Το μοναδικό νεογέννητο, μήπως θα έπρεπε να το βάλω ξεχωριστά στη γεννήστρα; Φαίνεται αρκετά ικανό και κρύβεται στην πυκνή βλάστηση που υπάρχει...

Στο ενυδρείο υπάρχουν επίσης, μωρά γκάπυ 3ων μηνών οι γονείς πλατυ και ένα ζευγάρι ξιφοφόροι.

Τέλος, παρατήρησα ότι τα μωρά, είναι πολύ μεγαλύτερα σε μέγεθος, από αυτό που έχουν τα μωρά γκάπυ όταν γεννιούνται!! Συμβαίνει όντως αυτό; ή μήπως η θυληκιά γέννησε νωρίτερα και απλά τώρα το μυρίστηκα;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-03, 16:43
vagos1 Ο χρήστης vagos1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Συμβαίνει συχνά να γεννιούνται νεκρά, συνήθως από ότι έχω καταλάβει ευθύνονται φάρμακα που χρησιμοποιήθηκαν στο τελευταίο διάστημα 1-2 μήνες η το ότι το θηλυκό ίσως να έχει εσωτερικά παράσιτα .
Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι κάτι τέτοιο πάντα ίσως.
Όσο για το μικρό θα είναι πιο ασφαλές στην γεννήστρα, αν θέλεις να δεις βέβαια αν αντέχει στο κρυφτούλι μπορείς να το αφήσεις έξω
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-03, 19:18
soulmate Ο χρήστης soulmate δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Δυστυχώς, και αυτό το μοναδικό μικρό που είχε επιβιώσει, αν και φαινόταν πολύ δραστήριο και ξεψάρωτο..χεχε..δεν άντεξε πάνω από 3 μέρες και απεβίωσε..

Δεν το έφαγε κανείς..απλά ψόφησε..

Φάρμακα είχα να χρησιμοποιήσω αρκετό διάστημα, και πάντως πάνω από 2 μήνες στο ενυδρείο..

Τα μωρά γκάπυ είναι πιο ανθεκτικά από τα αντίστοιχα πλάτυ; Γιατί όσα γεννήθηκαν και δε φαγώθηκαν, σχεδόν, ζουν..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02611 seconds with 12 queries