Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 17-12-14, 21:04
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Μεχρι πριν 10 μερες που ειχα την μαγια -ζαχαρη οπως το λες το ειχα και εγω,γι αυτο λεω οτι το σκεφτηκα το ιδιο και εγω, αλλα οπως προειπα με την συγκεκριμενη δοσολογια το σωληνακι ειναι βουτηγμενο στο σοδονερο.Αν μπορουν ας απαντησουν τα παιδια που το εχουν,αλλιως επομενη δοκιμη"ξερη" σοδα χωρις νερο οπως ο φιλος pagokoftis. Λογικα καπου ειμαι λαθος
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 18-12-14, 01:15
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Εγώ αυτή την συνδεσμολογία ακολουθώ!! Α: κιτρικό οξύ, Β: Σόδα!!
Το σωληνάκι στο δεύτερο μπουκάλι το έχω κομμένο πολύ ψηλά (3-4 cm), αν θες δεν βαζεις και καθόλου σωληνάκι...
Η λογική είναι ότι πιέζοντας το κιτρικό, πέφτει στη σόδα, δημιουργείται αέριο και έχοντας την βαλβίδα κλειστή, η πίεση αυξάνεται και είναι ίδια και στα 2 μπουκάλια!! Ανοίγοντας την βαλβίδα, εκτονώνεται το αέριο αργά αργά και καθώς πέφτει η πίεση στο δεύτερο μπουκάλι, αναρροφά ανγκαστικά υγρό από το πρώτο, ώστε να εξισορροπήσει την πίεση, το οποίο υγρό δημιουργεί και άλλο αέριο το οποίο αποτρέπει την υπεροβολική αναρρόφηση κιτρικού, με συνέπεια την συνεχόμενη αύξηση της πίεσης!!
Αν η αρχική αντίδραση γίνει αργά και σταθεροποιηθεί η πίεση, ανακινώντας αν πρέπει και λίγο το μπυκάλι της σόδας, τότε, η αναρρόφηση κιτρικού από το πρώτο μπουκάλι θα είναι της τάξεως της μιας σταγόνας, χρησιμοποιώντας το CO2 στο ενυδρείο, οπότε και η αντίδραση θα είναι μικρή και η πίεση ελεχόμενη!!
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ σαν φυσικός, είναι το σωληνάκι σου στο δεύτερο μπουκάλι να είναι πολύ μακρύ και να κατεβαίνει περισσότερη ποσότητα κιτρικού οξέως απότομα, να γίνεται αρκετή αντίδραση κ.ο.κ. Επίσης, αν το σωληνάκι στο δεύτερο μπουκάλι το έχεις μέχρι κάτω, τότε αντιδρά και η ποσότητα του κιτρικού που περιέχεται μέσα στο σωληνάκι, μέσω μιας ελαφράς διάλυσης και μπορεί και να έχεις μπος πίσω μεταφορά υγρών, κιτρικό στη σόδα αλλα και σόδα στο κιτρικό, οπότε μπερδεύεται λίγο η κατασταση και όσο αυξάνεται η πίεση τόσο εντονότερο γίνεται...
Σε αυτή την περίπτωση όμως θα έβλεπες στο πρώτο μπουκάλι να βγαίνουν φυσαλίδες πολλές, πράγμα που δεν το θες..
Αν συμβεί αυτό, προσπάθησε να γυρίσεις πλάγια την πρώτη μπουκάλα, ώστε το σωληνάκι να μην είναι μέσα στο υγρό, μέχρι να πέσει η πίεση από το 4 π.χ. στο 1, σιγά σιγά μέσω της διάχυσης στο ενυδρείο και όταν φτάσει στο 1, ξαναγύρνα την κάθετα!! Με αυτόν τον τρόπο, σίγουρα δεν πρόκειται να αυξηθεί η πίεση, πάνω από το 4, καθώς θα ρουφάει αέριο από το πρώτο μπυκάλι και όχι κιτρικο, και , βλέπεις τι γίνεται!!
Το προτείνω αυτό και για να μην σου πάει τζάπα το αέριο ανοίγοντας το καπάκι της πρώτης μπουκάλας..
Χρησιμοποιώ μπουκάλες των 1,5 λίτρων που λογικά, είναι λιγότερο ανθεκτικές από αυτές των 2 λίτρων και στα πλαίσια δοκιμών που έκανα πριν χρησιμοποιήσω το σύστημα, σε 2 διαφορετικές συσκευασίες τις άφησα με πίεση στο 6 και περισσότερο για μία μέρα την κάθε μία και δεν έπαθαν κάτι.. Κάποιοι πιο ειδικοί με διαβεβαίωσαν ότι μέχρι και 10bar πίεση την αντέχουν άνετα, οπότε μην ανησυχείς με το 4!!
Δεν μπορώ να φανταστώ να γίνεται κάτι άλλο και να σου ανεβαίνει η πίεση αυθαίρετα...
Αν θες δοκίμασε να μην βάλεις καθόλου σωληνάκι στο δεύτερο μπουκάλι καθώς και καθόλου νερό στη σόδα, δεν έχει νόημα, ισα ίσα που όσο περισσότερο νερό έχει τόσο πιο αργή θα είναι η αντίδραση, με αποτέλεσμα, να πέφτει περισσότερο κιτρικό από όσο χρειάζεται, το οποία όμως θα αντιδράσει τελικά, ανεβάζοντας όμως παραπάνω την πίεση, αν και όχι και 4bar όπως στην περίπτωσή σου!!
Ελπίζω να βοήθησα..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  co2.jpg
Εμφανίσεις:  609
Μέγεθος:  35,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 18-12-14, 01:25
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Επίσης να πω οτι έκανα λάθος, 2,5 μήνες τώρα μου έχει τελειώσει λίγο λιγότερο από το 1/4 του κιτρικού οξέως και της σόδας, οπότε υπολογίζω με 2.80 ευρώ να μου βγάλει περίπου ένα χρόνο, χρησιμοποιώντας περίπου 1 φυσαλίδα τα 2 δευτερόλεπτα!! Δεν ξέρω αν συμφέρει με το κόστος γεμίσματος μιας μπουκάλας CO2, αλλά πιστεύω είναι αρκετά οικονομικό, τουλάχιστον για μικρά ενυδρεία!!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 18-12-14, 02:09
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ήσουν σαφέστατος και αρκετά αναλυτικός
Εχω δει φυσαλίδες στο Α μπουκάλι του κιτρικού άρα έπεσες μέσα. Θα δοκιμάσω τις συμβουλές σου(και τις ανάλογες ποσότητες που έβαλες και εσύ) και πιστεύω να λυθεί το πρόβλημα.Το σωληνάκι όντως φτάνει μέχρι κάτω στο μπουκάλι της σόδας.Θα επανέλθω με αποτελεσματα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  κιτρικο-σοδα.jpg
Εμφανίσεις:  444
Μέγεθος:  47,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 18-12-14, 10:34
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ok, εδώ είμαστε...
-------------------------
Κάθε φορά που πέφτει ποσότητα κιτρικού μέσα στην σόδα, είναι λογικό να δεις κάποιες φυσαλίδες μέσα στο μπουκάλι το πρώτο, αλλά εννοώ 2-3 φυσαλίδες π.χ. όχι συνεχόμενα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 18-12-14 στις 10:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 01-01-15, 21:56
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

καλησπέρα παιδιά.. τελικά λύσατε όλα τα προβλήματα και όλα πάνε καλά?? αν ναι να το αγοράσω.. nik77 εσένα έστροσε η ακόμη έχεις προβλήματα με την πίεση?
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 02-01-15, 01:37
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Εγώ συνεχίζω μια χαρά και έχω κάνει και 2 μετατροπές σε 2 φίλους που πήραν...
Η μία είναι το σύστημα της πρώτης φωτό, που βρήκα σε κάποια φόρουμ, με 2 ανεπίστροφες βαλβίδες εσωτερικά (την εξωτερική την έχω παραλείψει γιατί έχω ηλεκτρομαγνητική), που ειναι πολύ καλή βελτίωση, με το σωληνάκι που ρίχνει το κιτρικό οξύ να φτάνει μέχρι κάτω, ώστε να γίνεται άμεση αντίδραση με την σόδα που κάθεται στον πάτο, πράγμα που αργεί σημαντικά με τον τρόπο που το έχω εγώ, χωρίς ωστόσο να έχω πρόβλημα, καθώς πέφτει από την κορυφή με αρκετη ταχύτητα ώστε να αναδεύει το διάλυμα!! Με τις ανεπίστροφες, αποτρέπεται η εισαγωγή σοδόνερου στο κιτρικό, καθώς και η έκχυση κιτρικού από το Υ σωληνάκι...
Η δεύτερη είναι όπως η δεύτερη φωτό, δικιάς μου έμπνευσης (τελείωσα και ένα φυσικό Πάτρας ) όπου η ανεπίστροφη απλά δεν επιτρέπει έκχυση σοδόνερου στο κιτρικό οξύ, κατά την αντίδραση.. Όμως, καθώς προφανώς δεν μπορεί να γεμίσει ούτε με αέριο την πρώτη μπουκάλα, για την αρχική δημιουργία πίεσης, απλά ρίχνω "στα γρήγορα" ένα κουταλάκι σόδα στο πρώτο μπουκάλι με το κιτρικό οξύ και βουλώνω αμέσως το καπάκι, το CO2 περνάει και στην δέυτερη μπουκάλα μέσω της ανεπίστροφης και φτάνω την πίεση περίπου 2 bar με ένα κουταλάκι σόδα, μια χαρά!! Μετά, καθώς η πίεση δεν ελαττώνεται στην πρώτη μπουκάλα, λόγω της ανεπίστροφης, όταν πέσει η πίεση στην δεύτερη, ρουφάει λίγο κιτρικό οξύ μέχρι να ξαναφτάσει πάλι 2 bar!! Με αυτόν τον τρόπο, δεν υπάρχει περίπτωση να αυξηθεί απότομα η πίεση, καθώς ο μόνος τρόπος για να μετακινηθει κιτρικό οξύ, είναι να πέσει η πίεση στην δεύτερη λόγω κατανάλωσης.. Μέχρι τώρα (2 βδομάδες), η πίεση στην δεύτερη μπουκάλα έχει διακύμανση 1,9-2,1 bar, δίνοντας πολύ σταθερή παροχή CO2!!

Επίσης διάβασα σε φόρουμ, ότι το νερό που διαλύουμε το κιτρικό/σόδα πρέπει να είναι από RO ή απεσταγμένο, το οποίο έχει επιστημονική εξήγηση γιατί λειτουργεί καλύτερα και όντως το τέσταρα και λειτουργεί πιο ομαλά η αντίδραση σόδας και κιτρικού!!

Βασικά καθώς προχωράει η διαδικασία και ο όγκος του διαλύματος αυξάνει, το διάλυμα του άλατος που προκύπτει από την αντίδραση με το διάλυμα του κιτρικού οξέως που πέφτει, δημιουργούν "περίπου" 2 στρώματα διαλυμάτων, όπως π.χ. το νερό και το λάδι που δεν αναμιγνύονται, με συνέπεια να προσθέτουμε κιτρικό οξύ, αλλά αυτό να παραμένει στην επιφάνεια και να μην φτάνει την σόδα η οποία όντας αρκετά αδιάλυτη παραμένει στον πυθμένα, με συνέπεια, να πέφτει όλο και περισσότερο κιτρικό οξύ, καθώς δεν γίνεται αντίδραση και κάποια στιγμή που θα φτάσει την σόδα στο κάτω μέρος, έστω και μια μικρή ποσότητα κιτρικού οξέως, να αντιδράσει, να σχηματίζονται φυσαλίδες, οι οποίες με την άνοδό τους, ανακατέβουν το διάλυμα, με συνέπεια να αρχίσει να αντιδρά εκθετικά όλη η ποσότητα του κιτρικού που "επέπλεε" και να φτάνει η πίεση το θεό.. Όταν αντιδράσει όλη η ποσότητα, η πίεση εξισορροπείται στην νέα αυτή υψηλή πίεση και ξαναγίνεται πάλι το ίδιο, μέχρι να σκάσουν τα μπουκάλια
Η λύση στο πρόβλημα αυτό, είναι ότι έχω κόψει το σωληνάκι, όπως είπα στα προηγούμενα ποστ, ώστε να πέφτει με ταχύτητα το κιτρικό και να αναδεύει το διάλυμα.. Μία μικρή αύξηση της πίεσης πάντως στην περίπτωσή μου έχω δει, αλλά είναι της τάξεως των 0,2 bar... Επίσης κάθε 2 μέρες ανακινώ και την μουκάλα με την σόδα λίγο για να αποφεύγεται ο διαχωρισμός των διαλυμάτων..
Το απεσταγμένο νερό, με specific gravity στην μονάδα, βοηθάει στην απότροπή του διαχωρισμού αυτού!!
Ελπίζω να μην κούρασα, έγραψα ότι έγραψα γιατί φάνταζε αδιανόητο στους φίλους μου, από τον σαφή τρόπο που λειτουργεί το σύστημα αυτο, ανα υξηθει η πίεση έτσι αυθόρμητα μετά από ένα χρονικό διάστημα.. Ελπίζω να βοήθησα!!
Αν και έιναι υπό δοκιμή ακόμα και οι 2 αυτές μέθοδοι, πιστεύω θα καταλήξω στην δικιά μου εκδοχή (την δεύτερη) καθώς με μία πολύ μικρή αρχική απώλεια κιτρικού οξέως, που στην ουσία δεν είναι καν... έχω πολύ σταθερή τιμή πίεσης και μέχρι τώρα δεν βλέπω να μπορεί κάτι να πάει στραβά..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  01.jpg
Εμφανίσεις:  1483
Μέγεθος:  53,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  02.jpg
Εμφανίσεις:  669
Μέγεθος:  43,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 02-01-15, 13:44
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Καλημερα χρονια πολλα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.
Ειμαι ακομη σε σταδιο δοκιμων ,την πιεση παντως την εχω ρυθμισει ειναι σταθερα στο 1.5 bar σταθερα(ανεβηκε ο.3bar μετα απο μια ημερα)
Χρησιμοποιησα τον τροπο του pagokofti και συγκεκριμενα χωρις σωληνακι στο Β μπουκαλι και την σοδα σκετη(εχει υγροποιηθει ολη παντως μετα απο 4 ημερες που σημαινει τραβηξε αρκετο κιτρικο).Νομιζω παντως οτι το λαθος μου τις πρωτες φορες ηταν οτι πιεζα πολλες φορες το Α μπουκαλι μεχρι να ανεβασει πιεση καιτην βαλβιδα την ανοιγοκλεινα 2 φορες περιπου αν θυμαμαι καλα οποτε τραβουσε ολο το κιτρικο γρηγορα.
Αυτη την φορα με την "ξερη" σοδα πιεσα μια φορα το Α μπουκαλι και ανοιγικλεινα την βαλβιδα μεχρι να πιασει πιεση 1 και κατι bar οποτε και το αφησα.Σημερα ειναι η 5η μερα με 24 ωρη ροη και με φυσαλιδες 1/sec περιπου.Υπολογιζω να μου βγαλει κανα 20 μερο περιπου,περιμενω και difuser με ενσωματομενο counter 5 ευρω απο china καθως αυτο που χρησημοποιω δεν "σπαει" ικανοποιητικα την φυσαλιδα.
Φιλε pagokofti σε λιγο θα παρεις μεταπτυχιακο οπως πας και σε ευχαριστουμε για τις συμβουλες και εναλλακτικους τροπους που προτεινεις και θα τους δοκιμασω καθως θελω να το σταθεροποιησω οσο γινετε ποιο πολυ και με μεγαλυτερη διαρκεια.Θα παραγγειλω απο το ebay και ηλεκτρομαγνητικη να γινει κομπλε(χρησιμοποιω αεραντλια με χρονοδιακοπτη μεχρι τωρα μολις κλεινουν τα φωτα).Να σημειωσω κατι που δεν ανεφερα οτι το ενυδρειο μου ειναι κοινωνικο 86 lt.Εγω το συστημα το αγορασα 14.5 ευρω απο BANGOOD.COM αλλα προς το παρον εχω χαλασει αλλα τοσα στα κιτρικοσοδες μεχρι να βρω την χρυση τομη(μαλλον ακομη δεν την βρηκα).Θα δειξει αλλα συμφωνω και με αλλους οτι η μονη λυση ειδικα για μεγαλυτερα ενυδρεια ειναι η μπουκαλα.Η φωτο εχει τραβηχτει τωρα ενω το μιγμα το εφτιαξα στις 29-12-2014(την δευτερα)με την σταθμη του αρχικα στο μαυρο σημαδι του Α μπουκαλιου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150102_132015.jpg
Εμφανίσεις:  388
Μέγεθος:  39,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 02-01-15, 14:45
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Να σαι καλα!!! Από ότι βλέπω αου έχει τραβήξει πάρα πολύ κιτρικό οξύ!! Εμένα μου τραβάει τόσο σε κανα 20ήμερο, αλλά έχω και ηλεκτρομαγνητική, 8-9 ώρες τη μέρα ανοιχτό!!
Δεν καταλαβαίνω γιατί ανοιγοκλείνεις την βαλβίδα στην αρχή??
Αν πιέζεις λίγο κάθε φορά την μπουκάλα με το κιτρικό, θα το φτάσεις εκέι που θες χωρίς να χάσεις καθόλου αέριο!!
Καθώς πιέζεις θα παρατηρείς άφρισμα στην μπουκάλα με την σόδα και παράλληλα φυσαλίδες να βγαίνουν στην μπουκάλα με το κιτρικό οξύ, καθώς εξισορροπείται η πίεση... πιέζοντας άλλο λίγο αφού σταματήσει η αντιδραση, πάλι το ίδιο... ανεβαίνει σιγά σιγά η πίεση, μέχρι που όταν φτάσει εκέι που θες, σταματάς.. 1,5 με 2 bar είναι σούπερ!!
Θα φτιάξω προσεχώς και κανα βιντεάκι με τις διαφορτετικές μεθόδους..
Θα ενημερώνω το θέμα με ότι καινούριο παρατηρήσω!!
-------------------------
Για τα υλικά, βρείτε κατάλληλα μαγαζια για αγορά..
Πήρα αρχικά από σουπερμάρκετ, φακελάκια 50gr κιτρικό οξύ με 1,20 ευρώ το ένα και από μαγαζί με βότανα πήρα 500gr με 1,10 ευρώ!!!
Επίσης σόδα απο σουπερμάρκετ 350gr 1,15 και από το παραπάνω μαγαζί 1 κιλό με 80 λεπτά..
Προτιμήστε μαγαζιά που πουλάνε με το κιλό, ή και ζαχαροπλαστεία μπορούν να σας εξυπηρετήσουν..
-------------------------
Πόσο κιτρικό και σόδα έχεις βάλει στην φωτό?
Αν είναι 200-250gr το καθένα είσαι εντάξει..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 02-01-15 στις 14:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 02-01-15, 15:09
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ανοιγοκλείνω την βελονοειδή βαλβίδα (στο youtube το είδα)αφού γίνει η πρώτη αντίδραση μέχρι να πάει η πίεση 1.5-2 bar (να έχει την ίδια πίεση και στο Β μπουκάλι)Από την ημέρα που το έκανα πρώτη φορά με αυτόν τον τρόπο που είδα έτσι το έκανα.(Νόμιζα ήταν στάνταρ διαδικασία)
Έβαλα 200γρ κιτρικό με 600ml νερό και 200 γρ σκέτη σόδα.
Την πρώτη φορα αγόρασα από μαγαζί με ξηρούς καρπούς-βότανα κτλ 1κιλο κιτρικό 6 ευρώ και 2 ευρω την σοδα και μετα βρηκα μαγαζι που προμηθευει ζαχαροπλαστεια και πηρα το κιτρικο 3 ευρω το κιλο και 1.20ευρω το κιλο την σόδα.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 02-01-15, 16:38
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μια χαρά οι τιμές απο το ζαχαροπλαστείο!! Και το διάλυμα οκ!!
Αυτο με την βαλβίδα δεν μπορώ να καταλάβω τι ρόλο παίζει...
Η εξίσωση της πίεσης και στα 2 μπουκάλια είναι αυτή που κάνει το όλο σύστημα να λειτουργεί!! Πάντα η πίεση και στα 2 μπουκάλια θα είναι ίδια καθώς επικοινωνούν και δεν υπάρχει κάποια ανεπίστροφη βαλβίδα (όπως στην τελευταία μέθοδό μου).., δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο!!

Έχουμε μηδέν πίεση και στα 2 μπουκάλια αρχικά..
Πιέζουμε ελαφρά το μπουκάλι με το κιτρικό και η αύξηση της πίεσης που εφαρμόζουμε με τα χέρια μας, αναγκάζει το κιτρικό οξύ να μεταφερθεί στο μπουκάλι με την σόδα, ώστε πάντα να εξισώνεται η πίεση και στα 2 μπουκάλια..
Αρχίζει η αντίδραση στο μπουκάλι με την σόδα, αυξάνεται η πίεση σε αυτό λόγω του CO2 που παράγεται και τώρα γίνεται το αντίστροφο, δηλαδή μεταφέρεται αέριο απο το δεύτερο μπουκάλι στο πρώτο, μέχρι να εξισωθεί η πίεση και πάλι.. Τότε είναι που βλέπουμε φυσαλίδες να βγαίνουν στο μπουκάλι με το κιτρικό..
Αφού σταματήσει η αντιδραση και φτάσει η πίεση π.χ. 0,5bar, πίεζουμε πάλι ελαφρά το μπουκάλι με το κιτρικό, αυξάνεται η πίεση, πέφτει κιτρικό στην σόδα, γίνεται αντιδραση, αυξάνεται η πίεση στην σόδα, μπαίνει αέριο/φυσαλίδες στο μπουκάλι με το κιτρικό και αυξάνεται πάλι η συνολική πίεση π.χ. στο 1bar..
Συνεχίζουμε μέχρι να φτάσει η πίεση εκεί που θέλουμε και σταματάμε..
Δεν χρειάζεται κάπου ειδικά στην αρχη να ανοίγεις την βαλβίδα... (?)

Κάθε φορά που λόγω κατανάλωσης του CO2 στο ενυδρείο μας, πέφτει έστω και λίγο η πίεση στο μπουκάλι με την σόδα, η πρώτη μπουκάλα που λογικά έχει πλέον ελάχιστα υψηλότερη πίεση από την δεύτερη, "σπρώχνει" το κιτρικό στην σόδα, το οποίο πέφτοντας, μικρο-αντιδρά και αυξάνει πάλι την πίεση..
Σε κατάσταση ηρεμίας, όμως τα 2 μπουκάλια έχουν την ίδια ακριβώς πίεση..

Τώρα το αν το ποσό του κιτρικού που θα πέσει, είναι ικανό με την αντίδραση να αυξήσει πάλι την πίεση ακριβώς στην τιμή που ήταν πριν, είναι ένα θέμα..
Καθώς αν το διάλυμα είναι 2 φορές πιο πυκνό π.χ. θα πράξει 2πλάσιο CO2 με αποτέλεσμα η αύξηση της πίεσης να έναι μεγαλύτερη, ή αν είναι λιγότερο πυκνό, θα παράξει το μισό..
Μιλάμε για πολύ πολύ μικρή μεταβολή της συνολικής πίεσης, αλλά αν η διαδικάσια αυ΄τη γίνει αρκετές φορές (που γίνεται) είναι επόμενο σε βάθος χρόνου, να αυξάνεται ή να μειώνεται η συνολική πίεση, ανάλογα με την πυκνότητα του διαλύμένου κιτρικού οξέως!! Γι αυτό και τα Κινεζάκια έχουν βγάλει αυτές τις αναλογίες..
Στην δεύτερη αρχική προσπάθεια που έκανα, πριν 2-3 μήνες και λειτουργεί ακόμα, που έκανα διάλυμα κιτρικού οξέως 2πλάσιας συγκέντρωσης από την προτεινόμενη, παρατηρώ από τότε αύξηση της πίεσης ανά 20 μέρες περίπου 0,3bar , από 1,5 μου πάει 1,8.. Δεν είναι τραγική, αλλά και δεν υπάρχει τρόπος να την διορθώσεις, οπότε ανά 20 μέρες γέρνω την μπουκάλα με το κιτρικό οριζόντια, ώστε η άκρη από το σωληνάκι που ρουφάει το κιτρικό να βγει από το διάλυμα και στην ουσία να ρουφάει αέριο, για 3-4 μέρες, μέχρι η πίεση να γίνει πάλι 1,5 και την ξαναφέρνω κάθετα..
Δεν είναι και τραγικός συμβιβασμός, αλλά δεν μπορείς να το πεις και πλήρως αυτοματοποιημένη διαδικασία, αν θες να λείψεις για ένα μήνα που λέει ο λόγος, αν και σε ένα μήνα παρατημένο, μόνο το CO2 δεν θα είναι το πρόβλημα

Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο δοκιμάζω την τελευταία μέθοδό μου, η οποία κρατάει σταθερή την πίεση στην πρώτη μπουκάλα και μέσω της ανεπίστροφης βαλβίδας, αφήνει την δεύτερη να ρυθμίζει την πίεσή της στην ίδια τιμή μόνη της, έτσι ώστε π.χ.:

Ας υποθέσουμε ότι το διάλυμα του κιτρικού που έχω φτιάξει είναι υπέρπυκνο, τότε η ποσότητα που θα περάσει στην σόδα, ας πούμε μία σταγόνα, μετά την κατανάλωση CO2 στο ενυδρείο μας, θα είναι αρκετή να αυξήσει την πίεση ας πούμε 4-5 φορές παραπάνω, από μια σταγόνα διαλύματος κανονικής συγκέντρωσης, πράγμα όμως που θα οδηγούσε την πίεση, αντί να πάει π.χ. από τα 2bar στα 2,01bar , να πάει από τα 2bar στα 2,05bar... Δηλαδή η συνολική πίεση να παραμείνει σχεδόν σταθερή, οπότε και να έχουμε σταθερή ποσότητα CO2..
Αν το διάλυμα ήταν πολύ αραιό, απλά θα έπαιρνε 5 σταγόνες αντί για 1...
Ότι και να γίνει δηλαδή, πρώτον η αύξηση της πίεσης στο μπουκάλι με την σόδα δεν μπορεί να είναι μεγάλη, αλλά και όσο μεγάλη και να είναι ΔΕΝ θα εξισορροπιστεί με την πίεση του πρώτου μπουκαλιου, λόγω της ανεπίστροφης, αλλα θα πέφτει λόγω κατανάλωσης σταδιακά, μέχρι να πέσει ελάχιστα κάτω από 2bar (που είναι η πρώτη μπουκάλα ΣΤΑΘΕΡΑ), όπου θα επαναλειφθεί η διαδικασία!!

2 βδομάδες τώρα δοκιμών, το μανόμετρο είναι κολλημένο στα 2bar όσες φορές τη μέρα και αν το κοιτάξω.. Η μετακίνηση της βελόνας για να πάει από τα 2bar στα 2,1bar είναι αρκετά εμφανής, οπότε σίγουρα δεν μετακινείται σχεδόν καθόλου, οπότε μιλάμε για μεταβολή της πίεσης κάτω απο 2-3% ==> σταθερότατη παροχή CO2 στο ενυδρείο μας, που είναι και το πιο σημαντικό..

Σόρρυ αν κούρασα, ή αν εξηγώ σαν να μιλάω σε 3χρονο παιδάκι, απλά εξηγώ όσο πιο απλά γίνεται πιστεύω...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά και όσο μεγάλη και να είναι ΔΕΝ θα εξισορροπιστεί με την πίεση του πρώτου μπουκαλιου,
Λάθος.. ΔΕΝ θα εξισορροπιστεί η πίεση του πρώτου μπουκαλιού με του δεύτερου λειτουργεί σαν buffer η πρώτη μπουκάλα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 02-01-15 στις 16:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 02-01-15, 17:11
Το avatar του χρήστη astrapcian
astrapcian Ο χρήστης astrapcian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

sorry για το offtopic ώμος για να μην ανοίγω και άλλο ποστ γράφω εδώ. έχω έναν πυροσβεστήρα co2, αν τον πάω για γέμισμα και τους έλεγα να βγάλουν το σωληνάκι από μέσα μετά με αυτό εδώ θα μπορούσα να το βιδώσω στον πυροσβεστήρα και με έναν μετρητή φυσαλίδων να είμαι οκ??
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 02-01-15, 20:05
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Αν και δεν είμαι καθόλου ειδικός, αν ο πυροσβεστήρας είναι σκόνης, νομίζω δεν κάνει, αν είναι CO2 μπορεί να κάνει!! Πρέπει να ταιριάζουν οι συνδέσεις ώστε να κουμπώσουν ασφαλώς όλα!!
Το Regulator που μου λες, δεν έχει καθόλου μανόμετρα, θα σου πρότεινα να πάρεις ένα με τουλάχιστον ένα μανόμετρο που θα δείχνει την πίεση της φιάλης, να ξέρεις πότε αδειάζει τουλάχιστον, το μανόμετρο μετά τον μειωτή μπορείς και να το παραλέιψεις πιστεύω μετρώντας φυσαλίδες..
Σου παραθέτω μερικά ποστς εδώ μου έχω καρφιτσωμένα να πάρεις μια ιδέα γενικά..
Αν δεν σε καλύψουν, άνοιξε ένα νέο θέμα...

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F3%F4%E9%EA%DC

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F3%F4%E9%EA%DC

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F3%F4%E9%EA%DC

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F3%F4%E9%EA%DC

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F3%F4%E9%EA%DC
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 02-02-15, 20:56
Το avatar του χρήστη fivkin
fivkin Ο χρήστης fivkin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2014
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Βέροια
Μηνύματα: 30
Question

καλησπερα, μια λιγο ασχετη ερωτηση, υπαρχουν 3 εκδοσεις απο αυτο το συστημα, εχω βρει την D201 με 11Ε :http://www.ebay.com/itm/DIY-CO2-Gene...item2337774bc4 , και την D301 με 16 Ε : http://www.banggood.com/Aquarium-Pla...-p-927014.html
πιστευετε οτι η D301 αξιζει τα +5 ευρω? η βασικη τους διαφορα απο οτι εχω καταλαβει ειναι στη βελονοειδη, η απλη της D201 ειναι αξιοπιστη?
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 02-02-15, 21:08
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

D301
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 02-02-15, 22:39
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Έχω την 201 και σε άλλες 2 δοκιμές που κάνω έχω την 301!! 301 με κλειστά μάτια Της 201 είναι λες και δεν δουλεύει καθόλου... θέλει τρελό σφίξιμο για να καταφέρεις να σταθεροποιήσεις τις φυσαλίδες...

Soon, θα ανεβάσω και τα τελικά αποτελέσματά μου από τα πειράματα που έχω κάνει και θα προτείνω την καλύτερη μέθοδο με την οποία τρέχει το σύστημα 3 μήνες με την πίεση καρφωμένη ακριβώς στα 2 bar!!
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 03-02-15, 00:58
Το avatar του χρήστη fivkin
fivkin Ο χρήστης fivkin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2014
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Βέροια
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, θα παραγγειλω την 301 και μολις ερθει και τη δοκιμασω θα ανεβασω και γω τα αποτελεσματα των δοκιμων μου
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 04-02-15, 22:11
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Εγω παντως με το ζορι κραταει 2βδομαδες με περιπου 2φυσ/sec με 8μιση ωρες λειτουργιας με την ηλεκτρομαγνητικη και ενω εχω κανει οτι εχεις περιγραψει.Η πιεση ανεβηκε στα 4 bar παλι μετα απο 5-6 ημερες.Δεν ξερω αν φταινε τα μπουκαλια αν φταιει το συστηματακι αν φταιει το σοδοκιτρικο η αν φταιω εγω παντως μου την εχει δωσει και ειμαι ετοιμος να τα σουταρω ολα μαζι πακετο.Ακουω για 3 μηνες τωρα και μου κανει εντυπωση.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 04-02-15, 23:58
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Θα φτιάξω βιντεάκι με την διάταξη soon!! Να φύγουν γρίπες και δουλειές όπου τα εξηγώ όλα!! Μέχρι και μέτρηση του όγκου της κάθε φυσαλίδας έκανα ώστε να υπολογίσω το θεωρητικό χρονικό διάστημ που μπορέι να κρατήσει το σύστημα χωρίς διαρροές, με βάση την χημεία και έχω πέσει μέσα στο 95%!!
Μην τα πετάξεις!!
Πάντως η μέθοδος που καταλήγω, είναι η παραπάνω με τις δύο ανεπίστροφες βαλβίδες!!
Αυτή με την μία ανεπίστροφη, δεν ξέρω πως μου ήρθε και είμαι και φυσικός και δεν υπολόγισα ότι αδειάζοντας το κιτρικό, αυξάνεται ο όγκος του αερίου και φυσικά σταδιακά πέφτει η πίεσή του και με βάση την τωρινή διαφορά όγκων, γίνεται ακριβώς αυτό... Έγινα ρόμπα
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 05-02-15, 01:00
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Smile

Ok .Σε παραδεχομαι το ψαχνεις πολυ και αφιερωνεις χρονο για αναλυσεις μπραβο σου!!
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 05-02-15, 11:13
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Γενικά θέλω με ότι ασχολούμαι να το ψάχνω αρκετά και να κάνω δοκιμές πρώτα, όπως κι εδώ, δοκιμάζω ακόμα πράγματα σε 20άλιτρο, για να φτιάξω ένα μεγαλύτερο...
Είναι καλύτερο να ξοδέψεις περισσότερο χρόνο στην αρχή και να είσαι σίγουρος οτι όλα δουλεύουν ρολόι, παρά να γινονται στραβές το μέλλον... Γιατί η στραβή σίγουρα θα γίνει όταν θα λείπεις από το σπίτι
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 11-02-15, 13:43
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Φυσικε....να περιμενω το videaki η να εφαρμοσω την διαταξη νο2?

εσπασα το πιεσομετρο,θα παω με το ματι στην πιεση,αλλαζω και ολα τα σωληνακια σε σκληρα,diffuser τον original θα εχω.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 12-02-15, 12:14
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Να προχωρήσεις στην διάταξη νο2 με τις 2 ανεπίστροφες, δουλεύει ρολόι πολύ καιρό τώρα!!!
Θα φτιάξω και βιντεάκι , αλλά αν το έχεις το σχέδιο προχώρα το!!
Το έβαλα και σε 300άλιτρο ενυδρείο με πάρα πολλά φυτά και πηγαίνει σούπερ, 3 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο και η διάχυση γίνεται σε ένα ista diffuser...
Παρατηρήσαμε οτι για τον συγκεκριμένο diffuser, οι 3-4 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο είναι το μέγιστο που μπορεί να διαλύσει, παραπάνω αρχίζει και μαζεύτεται αέριο στο πάνω μέρος...
Αλλά 3-4φ/δ πιστεύω είναι ήδη υψηλός αριθμός, οπότε η μέθοδος αυτή κάνει και για μεγάλα ενυδρεία, το αν είναι οικονομικότερη από μπουκάλα όμως δεν το ξέρω!!
Με 2 ευρώ κόστος πιστεύω θα κρατήσει περίπου 1.5 μήνα, είναι ανοιχτό όλο το 24ωρο, 3 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο... οπότε περίπου 16 ευρώ τον χρόνο...
Αν υποθέσουμε χωρίς τα γεμίσματα οτι ένα εέτοιμο σύστημα με μπουκάλα κάνει 100 ευρώ, η μπουκάλα βγάζει τα λεφτά της σε 6 περίπου χρόνια...
Για μικρότερο ενυδρείο όπως ένα 70άλιτρο που φτιάχνω με 1φ/sec νομίζω είναι πολύ οικονομικό!!!
Σε ένα δικό μου 20άλιτρο που το μπουμπουνίζω με 1φ/sec 8 ώρες τη μέρα, με 2 ευρώ βγάζω λίγο λιγότερο από χρόνο..
Αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 15-02-15, 22:27
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Για πολλοστη φορα εκανα το set up (καινουριο μιγμα)και ενω ετρεχε κανονικα 5 ημερες ξαφνικα σταματησε η παροχη co2 .Το μυαλο μου πηγε στην ηλεκτρομαγνητικη που παρολο θερμαινεται δουλευει κανονικα γιατι την αποσυνδεσα και η παροχη εχει σταμτησει.Ανοι γω σιγα σιγα παλι την βελονοειδη ακομη ποιο πολυ ωσπου εχει μεγαλη παροχη στην συνεχεια με αποτελεσμα η να την ανοιγω πολυ (μεγαλη ροη), η να την κλεινω σταδιακα ρυθμιζοντας την στην 1+1/2 περιπου φυσαλιδα /sec αλλα μετα απο λιγο σταματαει παλι.Η πιεση στα 2 bar.Ισως να πετρωσε εσωτερικα η βελονοειδη η τα σωληνακια?Ποια η γνωμη σου,να το σταματησω (να πεταξω το μιγμα)η να το τεσταρω και αλλο?Παει καπου το μυαλο σου??Εμενα παντως απο την πρωτη στιγμη ολο προβληματα ειναι.Δεν φανταζομαι δηλαδη με τιποτα οτι θα κανω το set up θα ρυθμισω την βαλβιδα και θα ξανασχοληθω μαζι του οταν αδειασει.Δεν υπαρχει περιπτωση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 16-02-15, 00:03
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Doing!!! Ποιά βελονοειδή έχεις??
Αν έχεις αυτή είναι για πέταμα... αν και μου λειτουργεί σε μία κατασκευή, αλλά είναι πάαααααααρα πολύ δύσκολο από το να μην βγάζει καθόλου να την ρυθμίσεις στο να βγάζει λίγο!!! Μέ πένσα και υπομονή έστριβα πολύ πολύ σιγά και με διακοπές 30 δευτερολέπτων ώστε να δω την μεταβολή, αλλά όταν την ρύθμισα, δεν ξανασχολήθηκα... Δεν είναι καλή πάντως!!
Αν έχεις αυτή είναι πολύ καλύτερη και θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση να έχεις πρόβλημα!! Πάντως με 2bar πίεση, σίγουρα κάτι με την βελονοειδή πρέπει να παίζει!!! Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 16-02-15, 00:31
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

την δευτερη εχω.Απο την πρωτη μερα εως και προχθες δεν υπηρχε θεμα την ρυθμιζα μια φορα και ετρεχε κανονικα ,ωσπου ξαφνικα σταματησε απλα να βγαζει χωρις να την ακουμπησει κανεις.Εχω ξανασυνδεσει την ηλεκτρομαγνητικη και τρεχει προς το παρων κανονικα .Θα δειξει θα το παρακολουθω να δω αν το ξανακανει.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 16-02-15, 01:10
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Μάλιστα... Από την δεύτερη έχω αγοράσει 3 και δουλεύουν ρολόι, γι' αυτό μου έκανε ετύπωση... Τσέκαρέ το και ενημερωσέ μας!!
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 20-02-15, 16:52
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Τελικα δεν φταιει σε καμια περιπτωση η βαλβιδα,απο το difuser ηταν το προβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 20-02-15, 17:40
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Για πες!! Βούλωσε?? Λογικά δεν μπορεί ξαφνικά να σταματησε να βγάζει CO2!! Στο ένα κινέζικο που έχω έχει γίνει πράσινη η επιφάνειά του σχεδόν από την άλγη, αλλά βγάζει ικανοποιητικά!!
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 28-02-15, 18:58
nik77 Ο χρήστης nik77 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2014
Περιοχή: ΘΕΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Απ ότι φαίνεται δεν βούλωσε, απλά όταν το τοποθέτησα για πρώτη φορά δεν πρόσεξα ότι το πλαστικό βιδωτό καλυμα που κρατάει στην θέση του το κεραμικό δεν ήταν βιδωμένο καλά και αυτό το διαπίστωσα στην συνέχεια όταν δοκίμαζα την βελονοειδή και ανέβασα την ροή πάρα πολύ ,"τίναξε" το εν λόγω καπάκι που κρατά το κεραμικό!Το επανατοποθέτησα και δεν έκανε ξανά διακοπή στην ροή!Επίσης στο καινούριο μείγμα που έκανα ακολούθησα ΠΛΗΡΩΣ τις οδηγίες που δίνεις με τις 2 ανεπίστροφες βαλβίδες εσωτερικά του μπουκαλιού με το σοδονερο και έχουν ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΘΕΙ τα πάντα μέχρι τώρα(μια βδομάδα),η πίεση σταθερή στο 1.5 bar η κατανάλωση ελάχιστη και η ροή επίσης σταθερή με 8 ώρες λειτουργίας με την ηλεκτρομαγνητικη.Χρήσιμη η βοήθεια σου και νομίζω πως θα τα χα πετάξει πακέτο όπως είχα ξαναπεί αν δεν ακολουθούσα τις οδηγίες σου.Ελπίζω και απ ότι φαίνεται θα κρατήσει κάνα δίμηνο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  83562.jpg
Εμφανίσεις:  439
Μέγεθος:  41,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΡΟΠΟΣ ΨΥΞΗΣ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 27-05-13 14:50
υπαρχει τροπος? ignatios1993 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 32 01-10-12 23:10
Help...Α.Ο και τροπος συνδεσης ! Roussaks Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 29-09-10 19:53
υπαρχει τροπος? agge Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 18 18-10-08 23:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11134 seconds with 16 queries