Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-05-18, 14:11   #1
DIY Ψυξη
 
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc
Member
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος 27-05-18, 14:11
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα!
Μιας και έβαλα μπροστά σε σκέψεις να αγοράσω ένα chiller και βλέποντας τι τιμές παίζουν κόντεψα να νοσηλευθώ στο Ωνάσιο.

Το ενυδρείο προς το πάρόν χωρίς θερμαντήρα είναι στους 26C με 27C περίπου και έχω σκοπό να το ρίξω στους 25C, μιας και διάβασα ότι είναι η κατάλληλη θερμοκρασία για μονομάχους (χωρίς να το έχω διασταυρώσει).

Στην αρχή έλεγα να βάλω κιχλίδες αλλά στην πορεία ανακάλυψα ότι δεν τα πάνε καθόλου καλά με τα φυτά, επομένως αυτό το σενάριο καταρρίφθηκε στο στάδιο της ιδέας..

επομένως με πολύ ψάξιμο βρήκα ένα σχετικά φτινό chillerάκι, όπου πέρνοντας την δυσμενέστερη περίπτωση θα μου ρίξει την θερμοκρασία 2C με 4C. ¶ρα θεωρητικά θα μπορέσω να πετύχω τους 25C. Αλλά σιγά μην ήταν τόσο έυκολο.Στο manual λέει ότι παρεμβάινει μεταξύ των σωληνώσεων εισόδου του φίλτρου. Εξωτερικό φίλτρο δεν υπάρχει αλλά το προεγκατεστιμένο στο proimo 110 όπου έχει έσω σωλήνα για να αναταράσει την επιφάνεια. Αρά μάλλον και ίσως τρώει άκυρο και αυτο το chiller.

Επομένως σιγά σιγά οδηγούμαι στο σενάριο Νο3, όπου λέει φτιάξτο μόνος σου μεγάλε. Plexiglass και funια. Εδώ χρειάζομαι τις γνώσεις σας και την βοήθεια σας. Λόγω κάποιας εμπειρίας και ψύχωσης με την ησυχία του pc στο σπίτι τα μόνα super silence funια που έχω καταλήξει είναι της noctua και για αυτό το λόγο λέω να χρησιμοποιήσω της ίδιας μάρκας. έχω καταλήξει να στο NOCTUA NF-A8 ULN FAN 80MM

Τώρα οι απορείες μου. Επειδή όπως πολύς κόσμος δεν έχω στραβοκοιταχτεί με τα ηλεκτρονικα/ηλεκτρολογικα μήπως υπάρχει κάποιος απλός οδηγός για να μετατρέψω τα pinάκια των ανεμηστήρων στο jack για την τροφοδοσία από μετασχηματιστή;
Το ενυδρείο έχει μήκος 800mm. Σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω σαν ενεργό μήκος για τα funια τα 700mm. Σκεφτόμουν να βάλω 6 ή 7 funια. 3βάζουν και 3βγάζουν ή 3βάζουν 4βγάζουν. ΄λΕχετε να μου κάνετε κάποια πρόταση επί του αριθμού των fun ή την συνδεσμολογία ροής που έχω κατά νου;

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0342-1.jpg
Εμφανίσεις:  220
Μέγεθος:  251,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0420-1.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  66,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0440-1.jpg
Εμφανίσεις:  213
Μέγεθος:  52,9 KB  

Εμφανίσεις: 3235
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-05-18, 15:53
Το avatar του χρήστη arklaga2525
arklaga2525 Ο χρήστης arklaga2525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2016
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 111
Wink

DIY είχα φτιάξει και εγώ πριν απο αρκετά χρόνια. Πλεον δεν διαθέτω ανεμηστιράκια, εκτός του οτι χάλασαν συνειδητοποίησα πως έαν κάποιος είναι κάτοχος 'μεσογειακών' ψαριών δεν υπάρχει λογος κατοχής ''ventilatorων'' μιας και στην φυση δεν εχουν aircondition ... Αν ομως τα ψάρια ειναι εκτός μεσογείου τότε το επιχειρημα αυτο καταρριπτεται λογω διαφορετικων θερμοκρασιων.... Αρχικα να σημειωσω πως τα DIY ειναι πολύ πιο φτηνα οπότε το συστηνω ανεπιφυλακτα. Εαν δεν απατώμαι ειχα βιδώσει 3 ανεμιστήρες στο καπάκι και τους είχα συνδέσει με το μηχάνημα στην παρακάτω φωτογραφία . Η μνήμη μου με γελάει γιατι ήμουν και μικρός τοτε. Θα σου πουν τα παιδια σχετικά με την συνδεσιμότητα γιατι δεν ειμαι ο μονος που το εχει κανει με αυτον τον τροπο. Οι δικες μου συμβουλες ειναι οι παραπανω εκάστοτε βεβαια..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  φσδφσδφσ.jpg
Εμφανίσεις:  177
Μέγεθος:  44,8 KB  
__________________
LAKI
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-05-18, 16:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

4 παρατηρησεις στα γραπτα σου.


1. ΤΩΡΑ εχεις 27C.
Σε κανα καυσωνα υπολογισε οτι μπορει και 33-35C
Οποτε ξεχνα το 27.

2. Ο μονομαχος δεν εχει θεμα με τη θερμοκρασια.
30C ειναι η καλυτερη του. Και 32-33 να εχει για λιγες μερες δεν τρεχει τιποτα.
Το χειμωνα 26-27C κατωτερη. (για να αποφευγεις το fungus)
Τα ανεμιστηρακια δεν κανουν καλο στους μονομαχους, ξεραινουν τον αερα που αναπνεουν. Θελουν και προστασια τα ανεμιστηρια απο κατω (φιλεδακι απο φρουτα) γιατι πηδανε οι μονομαχοι και θα τους κανουν φετες.
Αν βαζουμε σε μονομαχο ανεμιστηρι, το κανουμε σε ωρα αναγκης, για να μη ξεπερασει τους 32-33.

3. Τα φυτα αντιθετως, θελουν συνηθως πιο χαμηλες θερμορκασιες.

27-28 συνηθως το μαξιμουμ.

4. Οσο πιο silence τα φανακια, τοσο πιο ψοφιμια. Θα κοιτας το cfm (airflow) να ειναι ηψηλο

Απλα ανεμιστηρακια με 3 pin και κοβεις το ενα (αναλογα τα φανακια - συνηθως το κιτρινο). τα αλλα δυο στο + και στο - του τροφοδοτικου. (δοιμαζωντας το βρισκεις που δουλυει - δεν καιγεται αν τα βαλεις αναποδα)
https://www.skroutz.gr/s/4368281/Arctic-F8-80mm.html

Για το ενυδρειο σου υπολογιζω 2χ80αρια φτανουν. Αν χωρανε μεγαλυτερα, καλυτερα γιατι με λιγοτερες στροφες (και λιγοτερο θορυβο) θα εχεις ιδιο αποτελεσμα ψυξης.
Τροφοδοτικο ac/dc με switch 3-12V ετσι ωστε να εχεις δυνατοτητα στος νορμαλ μερες να το δουλευεις στα 9V (ισον λιγοτερος θορυβος) και στο καυσωνα ή αν λειψεις διακοπες, φουλ στα 12V.
Να εχει τα διπλασια αμπερ απο το συνολο των ανεμιστηρων.



.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-05-18, 18:18
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
4 παρατηρησεις στα γραπτα σου.


1. ΤΩΡΑ εχεις 27C.
Σε κανα καυσωνα υπολογισε οτι μπορει και 33-35C
Οποτε ξεχνα το 27.

2. Ο μονομαχος δεν εχει θεμα με τη θερμοκρασια.
30C ειναι η καλυτερη του. Και 32-33 να εχει για λιγες μερες δεν τρεχει τιποτα.
Το χειμωνα 26-27C κατωτερη. (για να αποφευγεις το fungus)
Τα ανεμιστηρακια δεν κανουν καλο στους μονομαχους, ξεραινουν τον αερα που αναπνεουν. Θελουν και προστασια τα ανεμιστηρια απο κατω (φιλεδακι απο φρουτα) γιατι πηδανε οι μονομαχοι και θα τους κανουν φετες.
Αν βαζουμε σε μονομαχο ανεμιστηρι, το κανουμε σε ωρα αναγκης, για να μη ξεπερασει τους 32-33.

3. Τα φυτα αντιθετως, θελουν συνηθως πιο χαμηλες θερμορκασιες.

27-28 συνηθως το μαξιμουμ.

4. Οσο πιο silence τα φανακια, τοσο πιο ψοφιμια. Θα κοιτας το cfm (airflow) να ειναι ηψηλο

Απλα ανεμιστηρακια με 3 pin και κοβεις το ενα (αναλογα τα φανακια - συνηθως το κιτρινο). τα αλλα δυο στο + και στο - του τροφοδοτικου. (δοιμαζωντας το βρισκεις που δουλυει - δεν καιγεται αν τα βαλεις αναποδα)
https://www.skroutz.gr/s/4368281/Arctic-F8-80mm.html

Για το ενυδρειο σου υπολογιζω 2χ80αρια φτανουν. Αν χωρανε μεγαλυτερα, καλυτερα γιατι με λιγοτερες στροφες (και λιγοτερο θορυβο) θα εχεις ιδιο αποτελεσμα ψυξης.
Τροφοδοτικο ac/dc με switch 3-12V ετσι ωστε να εχεις δυνατοτητα στος νορμαλ μερες να το δουλευεις στα 9V (ισον λιγοτερος θορυβος) και στο καυσωνα ή αν λειψεις διακοπες, φουλ στα 12V.
Να εχει τα διπλασια αμπερ απο το συνολο των ανεμιστηρων.



.
αυτός ο συνδιασμός φυτά χαμηλή θερμοκρασία και μονομάχος στους 30 πως το κάνω; Ρε παιδιά μήπως να βγάλω όλα τα φυτά και αν το γυρίσω σε hardscape μόνο; Πέτρες και ξύλα;Διαβάζω διαβάζω και κυριολεκτικά έχω μπερδευτει. Και νόμιζα ότι τα αλάτια είναι πιο δύσκολα.

Παρεμπιπτόντως επειδή έχω και θέμα με layer στην επιφάνεια του νερού από λάδια και φυσαλίδες θα είναι ασφαλές να ρίξω ψάρι;
Στην εικόνα φαίνονται οι χθεσινές μετρήσεις του ενυδρείου. Μου φαίνεται ότι ολοκληρώθηκε ο κύκλος ή ολοκληρώνεται. Παραυτα λέω να περιμένω καμιά εβδομάδα ακόμα.

Στις άλλες δύο φώτο αυτά που φαίονται με το τόξο τι είναι στην Egeria; Νέες ρίζες που πάνε να βρουν χώμα;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0446.jpg
Εμφανίσεις:  200
Μέγεθος:  48,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0460-1.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  93,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0459-1.jpg
Εμφανίσεις:  290
Μέγεθος:  92,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-05-18, 20:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dongvc Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτός ο συνδιασμός φυτά χαμηλή θερμοκρασία και μονομάχος στους 30 πως το κάνω; Ρε παιδιά μήπως να βγάλω όλα τα φυτά και αν το γυρίσω σε hardscape μόνο; Πέτρες και ξύλα;Διαβάζω διαβάζω και κυριολεκτικά έχω μπερδευτει. Και νόμιζα ότι τα αλάτια είναι πιο δύσκολα.

Παρεμπιπτόντως επειδή έχω και θέμα με layer στην επιφάνεια του νερού από λάδια και φυσαλίδες θα είναι ασφαλές να ρίξω ψάρι;
Στην εικόνα φαίνονται οι χθεσινές μετρήσεις του ενυδρείου. Μου φαίνεται ότι ολοκληρώθηκε ο κύκλος ή ολοκληρώνεται. Παραυτα λέω να περιμένω καμιά εβδομάδα ακόμα.

Στις άλλες δύο φώτο αυτά που φαίονται με το τόξο τι είναι στην Egeria; Νέες ρίζες που πάνε να βρουν χώμα;
Δεν το κανεις. Βαζεις αλλα ψαρια.
Ξερω, ξερω. Αναρωτιουνται "τι λεει αυτος? Ολοι λενε μονομαχος σε φυτεμενο".
Ναι οκ γινεται, αλλα δεν ειναι το ιδανικο. Και δεν αποφευγουμε πιθανα προβληματα.

Υπαρχουν ευκολα και δυσκολα ενυδρεια και στο γλυκο και στο θαλασσινο.
Εξαρταται απο το τι θελουμε να στησουμε. Αν τα ζωντανα και τα φυτα που θελουμε, εχουν απαιτησεις, τοτε δυσκολευει το θεμα.
Υπαρχουν ομως φυτα και ζωντανα χωρις απαιτησεις.
Το επομενο που κοιταμε ειναι να ειναι συμβατα ολα αυτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-18, 00:56
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το κανεις. Βαζεις αλλα ψαρια.
Ξερω, ξερω. Αναρωτιουνται "τι λεει αυτος? Ολοι λενε μονομαχος σε φυτεμενο".
Ναι οκ γινεται, αλλα δεν ειναι το ιδανικο. Και δεν αποφευγουμε πιθανα προβληματα.

Υπαρχουν ευκολα και δυσκολα ενυδρεια και στο γλυκο και στο θαλασσινο.
Εξαρταται απο το τι θελουμε να στησουμε. Αν τα ζωντανα και τα φυτα που θελουμε, εχουν απαιτησεις, τοτε δυσκολευει το θεμα.
Υπαρχουν ομως φυτα και ζωντανα χωρις απαιτησεις.
Το επομενο που κοιταμε ειναι να ειναι συμβατα ολα αυτα.
Thnx man!!! Κάτι μου λέει ότι μάλλον το σενάριο Β θα βγεί στο προσκύνιο.... Hardscape με πέτρες και ξύλα και πολύ moss για τάπιτα....

Θα δώσω 10μέρες ακόμα στο σκηνικό. Αν δεν.. τότε plan B..Μια ερώτηση μόνο. Θεωρητικά και σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει ολοκλήρωθηκε ο κύκλος του αζώτου στο ενυδρείο μου. Αν ρίξω ψάρι θα έχει προβλήματα αν του αλλάξω το σκηνικό μετά από καιρό;Αφαιρόντας το ήδη υπάρχον ντεκός και προσθέτοντας καινούριο; Αφού έχει γίνει η προετοιμασία με καθαρισμό κλπ κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-05-18, 19:54
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dongvc Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτός ο συνδιασμός φυτά χαμηλή θερμοκρασία και μονομάχος στους 30 πως το κάνω; Ρε παιδιά μήπως να βγάλω όλα τα φυτά και αν το γυρίσω σε hardscape μόνο; Πέτρες και ξύλα;Διαβάζω διαβάζω και κυριολεκτικά έχω μπερδευτει. Και νόμιζα ότι τα αλάτια είναι πιο δύσκολα.

Παρεμπιπτόντως επειδή έχω και θέμα με layer στην επιφάνεια του νερού από λάδια και φυσαλίδες θα είναι ασφαλές να ρίξω ψάρι;
Στην εικόνα φαίνονται οι χθεσινές μετρήσεις του ενυδρείου. Μου φαίνεται ότι ολοκληρώθηκε ο κύκλος ή ολοκληρώνεται. Παραυτα λέω να περιμένω καμιά εβδομάδα ακόμα.

Στις άλλες δύο φώτο αυτά που φαίονται με το τόξο τι είναι στην Egeria; Νέες ρίζες που πάνε να βρουν χώμα;
ΝΑΙ ... είναι νέες ρίζες.
ΑΝ κόψεις λίγο πιο κάτω από το σημείο που έχουν βγει και φυτέψεις (να είναι τουλάχιστον 8-10 εκ.) το κομμάτι... έχεις πλέον ένα νέο φυτό.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΨΥΞΗ ΣE ΡΙΟ 180 lionor Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 58 24-10-12 11:48
ψυξη karterhs DIY . Φτιάχτο μόνος σου 32 24-06-12 01:14
ψυξη xploder Αρχάριοι γλυκού νερού 20 09-06-11 01:16
Ψυξη ραφαηλ10 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 30-08-10 00:21
ψυξη VLASIS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 30 21-04-10 22:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05603 seconds with 15 queries