Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-04-18, 22:22
kurios_kavouris Ο χρήστης kurios_kavouris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Νεο εξωτερικο φιλτρο

Καλησπερα και καλη ανασταση στην παρεα.. Πριν μερικες μερες πηρα την αποφαση να εγκαταστησω εξωτερικό φιλτρο (canister filter) στο ενυδρειο μου, και να αφαιρεσω το εσωτερικό (biobox 2) λογο οτι μου επιανε πολυ χωρο και εκανε θορυβο η αντλια.. Το νεο φιλτρο ειναι της Jbl cristalprofi 401 green line.
Αυτο που εκανα ηταν να χρησιμοποιήσω ολο το βιολογικό υλικό που υπήρχε στο παλιο (Βιόσφαιρες και μακαρόνι κεραμικό), εβαλα αρκετο βιολογικό μέσα, το δούλεψα σαν μπόλι αφου το ενυδρείο είναι ήδη στρωμένο και με 0 αμμωνια..
εχω ομως την εξης απορια.. το φιλτρο μεσα περα απο το βιολογικό υλικό, είχε μόνο σπόγγους (ξερετε, αυτα τα μπλε).. δεν ειχε καθόλου υαλοβάμβακα.. εχετε να προτείνεται καποιο setup βαση του φιλτρο μου;
Υπενθυμίζω οτι το ενυδρειο μου ειναι 96 λιτρα, 0 αμμωνια και φυτεμένο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-04-18, 07:19
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Καλημερα, συνηθως μπαινει κατω το μπλε σφουγγαρακι για τα χοντρα, στην μεση υαλοβαμβακας για τα ψιλα και επανω το βιολογικο υλικο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-18, 14:52
kurios_kavouris Ο χρήστης kurios_kavouris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα, συνηθως μπαινει κατω το μπλε σφουγγαρακι για τα χοντρα, στην μεση υαλοβαμβακας για τα ψιλα και επανω το βιολογικο υλικο
Το costum setup που ειχε απο τον κατασκευαστη ειχε κατω το βιολογικο υλικο (οπου χρειαστηκε να προσθεσω λογο οτι μου φανηκε λιγο) μετα ειχε τον μπλε σπογγο.. βασικα ειχε 2 τεμαχια μπλε σπογγου.. ιδια και τα δυο, αφαιρεσαι το ενα και προσθεσα υαλοβαμβακα που δεν ειχε. Γενικα παρατηρησα μικροσωματιδια στο νερο.. οτι κατι ενοχλητικο αλλα δεν το ειχα προηγουμενος.. οποτε ετσι και εβαλα υαλοβαμβακα.. προτεινεις να προσθεσω και καποιο αλλο υλικο περα απο αυτα ? (διοτι δεν γνωριζω την χρηση τυρφης και ολων αυτων)
-------------------------
https://www.akwarystyczny24.pl/image...E401Budowa.jpg
Ετσι ειναι απο μεσα..
-------------------------
Επισης μετα απο ολα αυτα.. χαλασε και η λαμπα βασικου φωτισμου.. ΧΑΧαχα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kurios_kavouris : 08-04-18 στις 14:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-18, 18:49
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Αυτό το φίλτρο έχει σαν προφίλτρο τα 2 πλαϊνά σφουγγαράκια στον επάνω κάδο που υστερούν κατά τη γνώμη μου σε μηχανική φίλτρανση.
Εγώ στον κάτω κάδο και κάτω από το βιολογικό υλικό είχα βάλει ένα στρώμα πολυεστερική βάτα (ή αλλιώς ενυδρειακό βαμβάκι ή filter wool. Προσοχή, ο υαλοβάμβακας είναι άλλο υλικό και ακατάλληλο). Έτσι προστατεύεται και το βιολογικό υλικό από γρήγορο μπούκωμα.
Επειδή όμως είναι μπελάς κάθε φορά που θα ανοίγεις το φίλτρο και πρέπει να την αλλάξεις, μια εναλλακτική για να μην περνάνε τα μικροσωματίδια στο ενυδρείο είναι να να αντικαταστήσεις το ένα από τα 2 σφουγγαράκια που έχει στο κέντρο του επάνω κάδου με ένα στρώμα βάτα
(πχ https://metrometro.gr/product/%CE%B2...0%CE%BB%CE%AE/ )
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-18, 20:14
kurios_kavouris Ο χρήστης kurios_kavouris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το φίλτρο έχει σαν προφίλτρο τα 2 πλαϊνά σφουγγαράκια στον επάνω κάδο που υστερούν κατά τη γνώμη μου σε μηχανική φίλτρανση.
Εγώ στον κάτω κάδο και κάτω από το βιολογικό υλικό είχα βάλει ένα στρώμα πολυεστερική βάτα (ή αλλιώς ενυδρειακό βαμβάκι ή filter wool. Προσοχή, ο υαλοβάμβακας είναι άλλο υλικό και ακατάλληλο). Έτσι προστατεύεται και το βιολογικό υλικό από γρήγορο μπούκωμα.
Επειδή όμως είναι μπελάς κάθε φορά που θα ανοίγεις το φίλτρο και πρέπει να την αλλάξεις, μια εναλλακτική για να μην περνάνε τα μικροσωματίδια στο ενυδρείο είναι να να αντικαταστήσεις το ένα από τα 2 σφουγγαράκια που έχει στο κέντρο του επάνω κάδου με ένα στρώμα βάτα
(πχ https://metrometro.gr/product/%CE%B2...0%CE%BB%CE%AE/ )
filter wool εννοουσα, το υαλοβαμβακας το χρησιμοποιω σαν λεξη απο τα 13 μου που το πωλουσαν τοτε στα ψαραδικα :P
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το φίλτρο έχει σαν προφίλτρο τα 2 πλαϊνά σφουγγαράκια στον επάνω κάδο που υστερούν κατά τη γνώμη μου σε μηχανική φίλτρανση.
Εγώ στον κάτω κάδο και κάτω από το βιολογικό υλικό είχα βάλει ένα στρώμα πολυεστερική βάτα (ή αλλιώς ενυδρειακό βαμβάκι ή filter wool. Προσοχή, ο υαλοβάμβακας είναι άλλο υλικό και ακατάλληλο). Έτσι προστατεύεται και το βιολογικό υλικό από γρήγορο μπούκωμα.
Επειδή όμως είναι μπελάς κάθε φορά που θα ανοίγεις το φίλτρο και πρέπει να την αλλάξεις, μια εναλλακτική για να μην περνάνε τα μικροσωματίδια στο ενυδρείο είναι να να αντικαταστήσεις το ένα από τα 2 σφουγγαράκια που έχει στο κέντρο του επάνω κάδου με ένα στρώμα βάτα
(πχ https://metrometro.gr/product/%CE%B2...0%CE%BB%CE%AE/ )
Το εκανα ετσι σημερα.. Χρησιμοποιησα το ενα απο τα δυο μπλε και μετα εβαλα filter wool οσο πηγαινε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kurios_kavouris : 08-04-18 στις 20:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-04-18, 23:45
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα, συνηθως μπαινει κατω το μπλε σφουγγαρακι για τα χοντρα, στην μεση υαλοβαμβακας για τα ψιλα και επανω το βιολογικο υλικο
Εκτός ότι... τα λες λάθος... υαλοβάμβακα ΔΕΝ βάζουμε στο φίλτρο... υπάρχει ειδικό υλικό και για ευκολία το λέμε ενυδρειακό βαμβάκι (filter wool).
Το βαμβάκι το βάζουμε και σαν τελευταίο στάδιο στο φίλτρο... να "κρατάει" τα "ψιλά", πριν περάσουν στο ενυδρείο.-
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-18, 22:36
kurios_kavouris Ο χρήστης kurios_kavouris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-03-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκτός ότι... τα λες λάθος... υαλοβάμβακα ΔΕΝ βάζουμε στο φίλτρο... υπάρχει ειδικό υλικό και για ευκολία το λέμε ενυδρειακό βαμβάκι (filter wool).
Το βαμβάκι το βάζουμε και σαν τελευταίο στάδιο στο φίλτρο... να "κρατάει" τα "ψιλά", πριν περάσουν στο ενυδρείο.-
Nαι, προφανως δεν καταλαβες το ζητουμενο.
Δεν ηξερα αν η ροη αρχιζει απο πανω η απο κατω απ τον καδο.
Ο @michalos καταλαβε τι εννοω, δεν χρειαζοταν ο βομβαρδισμος με νοουμενες πληροφοριες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-04-18, 01:54
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Λες εεεε;
Η παράθεση... πρόσεξες ότι ήταν για άλλον;
Βγάλε τις βιόσφαιρες... σε λάθος φίλτρο, τις έχεις βάλει.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Εξωτερικο φιλτρο Κωστας Μ DIY . Φτιάχτο μόνος σου 46 01-03-17 23:07
εξωτερικο φιλτρο Giwrgos P. Φίλτρανση 5 15-05-13 18:00
εξωτερικο φιλτρο nickst Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 15-05-11 20:29
Φιλτρο εξωτερικο ermis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 03-02-09 20:55
εξωτερικο φιλτρο paulos Αρχάριοι γλυκού νερού 5 18-07-07 15:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08558 seconds with 15 queries