Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-03-20, 23:51
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Ωραία ή λιμνούλα, άρχισε να δείχνει
Μπορεί να μην μας αρέσει η πρασινιλα αλλά δεν θα πεινάσουν. Θέλει καιρό να στρώσει, κανε μικρές αλλαγές νερού να την βοηθήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 31-03-20, 09:07
Ελενα Ο χρήστης Ελενα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2019
Περιοχή: Παλλήνη Αττικης
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Κάθε ποτε γίνονται οι αλλαγές νερού σε μια τέτοια λίμνη υπό φυσιολογικές συνθήκες; Ποσο νερό χρειάζεται να αλλαχτεί; ( πληροφοριακά)Ευχαριστω
__________________
Οταν χαρίζεις χρόνο, κερδίζεις ζωή.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 31-03-20, 13:25
mpampis81 Ο χρήστης mpampis81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-01-2013
Περιοχή: Brazil
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο. Τάισμα, ήλιος, θερμοκρασίες, ιχθυοφορτωση, αυτό θα το βρεις σιγά σιγά μόνη σου. Ξεκίνησε με ένα 10% εβδομαδιαία κ παρακολουθησε την
Θέλει πολύ υπομονή
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 31-03-20, 17:09
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

ειναι τρεις μηνες που τη γεμισα, ελπιζω συντομα να δω διαφορα, αν και ξερω οτι δεν εχω παραξει τις καλυτερες συνθηκες για διαυγεια. πονταρω πολυ στα φυτα, ελπιζω οταν ζεστανει να αναπτυχθουν. Ανυπομονω να δω τα ψαρακια μου, και θα ηθελα να καθαρισει πριν μπουν και τα χρυσοψαρα... Αλλαγες κανω, περιπου στο 10%,οπως ειπες και στην Ελενα, μια φορα την εβδομαδα... ειδωμεν... θα χαρω πολυ να ποσταρω την πρωτη φωτο με καθαρο νερο. Εχω και τα σπορια του νουφαρου που βλαστησαν, πρεπει ομως να μεγαλωσουν, ακομη στο βαζο τα εχω,μολις πεταξαν δευτερο φυλλαρακι.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-03-20, 21:37
Ελενα Ο χρήστης Ελενα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2019
Περιοχή: Παλλήνη Αττικης
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Οι αλλαγές κάθε βδομάδα γίνονται κυρίως στην αρχή; Όταν στρώσει η λίμνη αραιώνουν ή κρατάμε το ίδιο πρόγραμμα σε γενικές γραμμές ; Ανάλογα με τις συνθήκες βέβαια.
__________________
Οταν χαρίζεις χρόνο, κερδίζεις ζωή.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-04-20, 19:31
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Καλη αρχη με τη λιμνουλα σου. τα νουφαρα σου δεν τα εχω δει αλλα εχω την εντυπωση οτι δεν θα ειναι νουφαρα,αλλα πρεπει να ειναι νελουμπο.Αν δω φωτο θα μπορεσω να σου πω σιγουρα.Αν εχεις nelumbo noucifera δεν θα πρεπει να το βαλεις στη λιμνη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-04-20, 21:19
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

τα νουφαρα ακομη δεν ανοιξαν τα φυλλα τους, ειναι πολυ μικρα περιπου 15 εκ μισχος. αν μπορεις να τα αναγνωρισεις θα βαλω μια φωτο απο το βαζο που τα εχω αυριο. Γιατι δεν πρεπει να βαλω αυτα που λες?
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 03-04-20, 22:27
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Στο λωτο ο σπορος μοιαζει με ελια και ειναι σκληρος, κουκουτσι.Οι σποροι απο τα νουφαρα ειναι μικρα σαν τον παπαρουνοσπορο.τωρα το νελουμπο λοτος εχει επεκτατικο ριζικο συστημα και θελει πολυ τροφη για να αναπτυχθει δηλαδη θελει χωμα και φυτεψη σε δεξαμενη μονος του.Στη λιμνη σου δηλαδη θα πρεπει να ριξεις χωμα και να τον φυτεψεις μεσα χυμα , αλλα το χωμα θα σου χαλασει το νερο, και οι ριζες του θα απλωσουν και θα καλυψουν ολοκληρη τη λιμνη. Αν σκεφτεσαι να τον βαλεις σε γλαστρα και μετα μεσα στη λιμνη ,να προσεξεις η γλαστρα να μην εχει τρυπες αποστραγγισης γιατι οι ριζες του θα περασουν απο τις τρυπες τησ γλαστρας και αν θα σπασει καποια ριζα του μπορει να σαπισει. Αν τον βαλεις σε λεκανη η βαρελι δεν υπαρχει λογος να τον βαλεις μεσα στη λιμνη γιατι θα σου πιασει τσαμπα χωρο. Αν τον βαλεις σε καμια λεκανη η βαρελι μονο του να βαλεις ενα τεταρτο χωμα και το υπολοιπο νερο γιατι οταν μεγαλωσει και φουσκωσει το ριζικο του συστημα θα ανεβει το χωμα και θα εχει λιγο νερο.Μετα η μεταφυτεψη του θα σου ειναι και δυσκολη.Αυτα και οτι αλλο χρειαστεις ειμαστε εδω σε οτι μπορουμε να βοηθησουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-04-20, 11:02
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

νελουμπο ειναι, ναι... τα σπορια του ειναι μεγαλα, επρεπε να τα ξυσω για να βλαστησουν... θα σκεφτω τι θα κανω οταν ερθει η ωρα... ακομη μικρακια ειναι. απλα τωρα αρχισα να σκεφτομαι την αγορα κανονικου νουφαρου, μαλλον... ευχαριστω για την πληροφορια!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-04-20, 16:23
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

γεια σε ολους! ειχα κιολας γεννητουρια στη λιμνουλα! σημερα, μετα ην εβδομαδιαια αλλαγη νερου παρατηρησα στην επιφανεια,καμποσα, ελαχιστα, μικροσκοπικα ψαρακια!!! τι κριμα που δεν εχω μια καμερα της προκοπης να μπορεσω να σας τα δειξω! μου ειχανε πει οτι τα γκιζανια ειναι πρωταθλητες της επιβιωσης κι οτι αμεσα θα ζευγαρωσουν, αλλα τοσο συντομα,ειναι η αληθεια δεν το περιμενα!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-04-20, 00:08
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

μπραβοο!!! αυτη ειναι η χαρα της λιμνης.αναμενουμε φωτο.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 20-04-20, 16:14
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

κι εδω, ο καπουτσινος, δοκιμαζει την τυχη του ως υδροβιο φυτο... μετα απο 3 διαδοχικες εβδομαδιαιες αλλαγες της ταξης του 30% το νερο φαινεται να καθαριζει, καπως... περιμενω καλυτερα αποτελεσματα με την αρση της απαγορευσης, οπου θα προσθεσω σφουγγαρι κι εναν διπλασιου μεγεθους κουβα. Σκεφτομαι την πιθανοτητα κατασκευης ενος bog filter, αλλα αυτο θ αργησει καναδυο μηνες ακομη, τουλαχιστον. Προσπαθησα να απαθανατισω τα μικρα αλλα ειναι πολυ μικρα, η μηχανη μου ειναι της πλακας, και επιανε μονο την αντανακλαση στο νερο, τιποτε αλλο...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0159.jpg
Εμφανίσεις:  397
Μέγεθος:  196,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0160.jpg
Εμφανίσεις:  390
Μέγεθος:  198,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0161.jpg
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  187,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0162.jpg
Εμφανίσεις:  357
Μέγεθος:  205,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0163.jpg
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  106,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 26-04-20, 16:10
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Χρόνια πολλά και απο εμένα σε παρακολουθώ καιρό φαίνεται ότι αγαπάς πολύ την λίμνη σου και την κατασκευή και σε χαίρομαι πολύ !!
Μην ανησυχείς για την αιωρούμενη άλγη θα φύγει μόλις στρώσει η λίμνη σου .
να ανησυχείς αν αργότερα ξανα εμφανιστεί . Αυτό θα σήμαινε ότι έχεις ανεπαρκή φίλτρανση ως προς την ιχθυοφόρτιση
Δεν θυμάμαι τι ψάρια έχεις σκοπό να βάλεις αλλά μείνε σε μικρό αριθμό για να την χαρείς και να μην έχεις προβλήματα τώρα θα μου πεις ποίος κάνει λίμνη και βάζει ψάρια σύμφωνα με την πραγματικότητα και όχι με τα θέλω ....
Χαίρομαι με την χαρά σου και ας μην έχεις φωτογραφική όπως λές .
Να είσαι καλά !!

Υ.Γ Δεν τα συμπαθώ τα bog filter γιατί είναι πολύ δύσκολα στον καθαρισμό . Επίσης πιστεύω απο ένα σημείο και μετά είναι μονόδρομος να το ξαναστήσεις από την αρχή αφού δεν καθαρίζει επαρκώς , με αποτέλεσμα μόνιμες ασθένειες στα ψάρια .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 26-04-20, 20:36
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

καλησπερα και χρονια πολλα! η λιμνουλα εχει ομορφυνει πολυ τον κηπο και με επανασυνδεσε με το χομπυ, μετα απο πολλα χρονια. Δεν εχω κανει παρα μονο πολυ απλα και φτηνα πραγματα μεχρι στιγμης, ειμαι σε νοικιασμενο σπιτι οπως εχω πει κι αλλη φορα...αυτη τη στιγμη εχω μεσα γκιζανια Ladigesocypris ghigii και ντοπιες γαριδες Palaemonetes antennarius που επιασα απο ενα ποταμακι της περιοχης. γενικα πηρα και φυτα απο κει και σκοπευω να βαλω αλλα 3 χρυσοψαρα μεσα. θα ειναι πολυ απλα τα πραγματα, αρκετα για να παρατηρησω και να παιξω. θα πειραματιστω πολυ με τα φυτα, και στα ενυδρεια με τα φυτεμενα γουσταρα . ελπιζω να καταφερουν να μεγαλωσουν αυτα τα νουφαρα που εβαλα απο σπορακια, ειμαι περιεργη γενικα με την πανιδα που θα προσελκυσει το νερο τους καλοκαιρινους μηνες... ειδωμεν!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 26-04-20, 21:35
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μια χαρά σε βρίσκω !!
Είχα βάλει και εγώ νούφαρα από σπόρια αλλά δεν βγήκαν ποτέ !! εύχομαι να έχεις καλύτερη τύχη
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 26-04-20, 22:05
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

εσυ απ οσο ειδα εισαι στο βορρα. εδω στη ροδο το κλιμα ειναι καπως διαφορετικο κι ελπιζω. εχουν βγαλει απο 3-4 φυλλα μεχρι στιγμης, ειναι ηδη στη λιμνη εκτος απο ενα που το εβαλα με χωμα σ ενα κουβα. τα αλλα μεσα, ειναι σε γλαστρες με χαλικακι...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 26-04-20, 22:13
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Μια χαρά! τα νούφαρα ξέρουν πότε είναι ο καιρός τους , τα δικά μου έχουν τώρα 4 φύλλα αλλά όχι όλα μόνο τα δίχρωμα .
Απο σπόρια δεν κατάφερα να βγάλω υποθέτω ότι τα βρήκαν τα χρυσόψαρα και έφαγαν πασατέμπο
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 01-05-20, 13:55
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Αρτεμησια επιδη εχει γινει καποιο μπερδεμα, η κοπελα εχει νελουμπο που φυτρωσε απο σπορια.Εσυ θα προσπαθησες να φυτρωσεις νυμφαιες,απο σπορακια που ειναι πιο δυσκολο.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 09-05-20, 17:19
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια! Απο την τελευταια φορα που ανεβασα ενημερωση, εχουν μετακομισει στη λιμνη και 5 χρυσοψαρα... με το παλαιου τυπου κινητο που εχω, ε, θα περιμενετε λιγο για φωτογραφιες τους... καταφερα ομως σημερα και ψευτοφωτογραφισα τα μικρα γκιζανακια, που εχουν μεγαλωσει πια και ειναι κατι παραπανω απο 1 εκατοστο σε μηκος. Ταυτοχρονα εχουν γινει κι αλλες γεννες, οποτε εχω παλι κατι ψειρουλες να κολυμπανε κοντα στις ριζες και τα φυλλα... ελεγα οτι τα χρυσοψαρα θα τα ετρωγαν, ομως μεχρι στιγμης δεν φαινεται να τους δινουν σημασια. Τα ενηλικα γκιζανια τις πρωτες δυο τεις μερες εκαναν κλοιο γυρω απο τα χρυσοψαρα που πλησιαζαν καποια συγκεκριμενα σημεια στη λιμνη, αλλα τωρα φαινεται πως εχουν κανει ειρηνη και δεν δινει κανενας σημασια στον αλλο...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0164.jpg
Εμφανίσεις:  405
Μέγεθος:  176,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0166.jpg
Εμφανίσεις:  331
Μέγεθος:  219,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0167.jpg
Εμφανίσεις:  377
Μέγεθος:  196,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0168.jpg
Εμφανίσεις:  311
Μέγεθος:  212,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-05-20, 10:28
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

καλημερα σε ολους! Χρειαζομαι τα φωτα καποιου χρυσοψαρά... ενα απο τα shubunkin μου, περι τα 20 εκατοστα, καταπιε ενα μπαλακι διογκωμενης αργιλου διαμετρου περιπου 1 εκ που ξεφυγε απο το φιλτρο... να ετοιμαζομαι για κηδεια? υπαρχει κατι που μπορω να κανω? ανησυχω τσαμπα?
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 05-06-20, 09:55
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλημέρα ,
μην ανησυχείς για το χρυσόψαρο, θα το βγάλει είτε από το στόμα ή από την κλασσική οδό
Μάλλον θα το έχει βγάλει τόσες μέρες που πέρασαν .....
Μακάρι να μην σου τα φάνε τα γκιζάνια αλλά πιστεύω μόλις μεγαλώσουν αρκετά τα χρυσόψαρα δεν θα αφήσουν και πολλά .....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 05-06-20, 12:40
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

ευχαριστω Αρτεμισια για την απαντηση σου, οντως, το εβγαλε λιγο πιο αργα το απογευμα... Δεν ξερω αν θα τα φανε, αυτη τη στιγμη εχω γονο γκιζανια απο 0,3 εκ μεχρι 3 εκ και δεν τα αγγιζουν καθολου. Τα μεγαλα δε γκιζανια, οταν τα χρυσοψαρα πηγαινουν σε σημεια που εχουν αφησει αβγα, μαζευονται ολα μαζι και διωχνουν τους εισβολεις. Ειναι πολυ γρηγορα κι επιθετικα ψαρακια, φαινεται κι οταν ταιζω, πρωτα τρωνε τα γκιζανια και μετα πρεπει να ξαναριξω μπας και προλαβουν τα χρυσοψαρα. Οι γαριδες, βεβαια ειναι μια αλλη υποθεση... αν και τις βλεπω σπανια, πετυχα χρυσοψαρο να κυνηγα μια κι αυτη να κανει σλαλομ στο νερο. Γλιτωσε, νομιζω, αλλα δεν ξερω για ποσο...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 05-06-20, 12:48
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Χαίρομαι που είναι καλά αν και το είδα αργά....
Εύχομαι τα δικά σου χρυσόψαρα να γίνουν ευγενικά τα δικά μου είναι όλα λιμάρια !!!
Απορώ τα τελευταία χρόνια που μου άφησαν τα νούφαρα !!!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 05-06-20, 14:24
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

φοβομουν πως θα μου φανε τα φυτα, και ημουν πολυ διστακτικη με τις αγορες μου, αλλα τελικα εφαγαν μονο τη lemna minor...ουτε τα νελουμπο που ναι ακομη μικρα πειραξανε, ουτε το κερατοφυλλο ουτε την egeria, ουτε τη βαλισνερια, ουτε τα αλλα επιπλεοντα που εχω, (υακινθος και πιστια) η τα υπολοιπα φυτα τελος παντων να μη τα λεω ολα ενα ενα... λες να επεσα σε αριστοκρατες με διαγωγη λορδου??? ειχα τις αμφιβολιες μου και για τα μωρα οταν πρωτογεννηθηκαν, αλλα δε δινουν σημασια... τι να πω....
-------------------------
επισης, εχω μια ακομη ερωτηση, συγνωμη για την πολυλογια... μπορει καποιος να μου εξηγησει τη διαδικασια "αναπνοης" της λιμνης? γιατι το πρωι το νερο ειναι κρυσταλλινο και τωρα το μεσημερι ειναι γεματη βρωμιες η επιφανεια? (κυριως μικρα κομματακια τριχοειδους αλγης βγαινουν στην επιφανεια)...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη timesurfer : 05-06-20 στις 14:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 10-06-20, 10:04
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλημέρα , σιγά την πολυλογία
Τυχερή είσαι που δεν σου τα τρώνε εμένα τα πρώτα χρόνια μου τα είχαν τσακίσει . Τώρα ευτυχώς όλα καλά !
Αυτό που περιγράφεις στην λίμνη σου ως αναπνοή , δεν είναι κάτι ιδιαίτερο απλά στρώνει η λίμνη και η φίλτρανση. Το μεσημέρι βλέπεις τις νεκρές άλγες στην επιφάνεια μια χαρά και σούπερ το βρίσκω !! Σιγά σιγά όλη θα είναι κρύσταλλο all day long !!!
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 10-06-20, 12:20
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

ευχαριστω Αρτεμισια!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 10-06-20, 13:18
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Να είσαι καλά


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 11-09-20, 16:18
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Καλησπερα σε ολους! μετα απο ενα μηνα που ελειπα διακοπες, γυρισα και βρηκα ενα απο τα χρυσοψαρα μου με ανασηκωμενα λεπια. Οι κινησεις μου ως τωρα ειναι: καθαρισμος φιλτρου κι αλλαγη νερου50%, αλατι περιπου 900 γρ στα περιπου 2500 λιτρα της λιμνης, καραντινα στο ψαρι, πρωτη μερα σημερα, με το αλατισμενο νερο της λιμνης και esha 2000. Ηθελα τη γνωμη σας για πιθανον λαθη η αλλες κινησεις που θα πρεπει να κανω. Και ηθελα επισης να ρωτησω αν θα εχει νοημα να βαλω ανθρακα στο φιλτρο. Ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 15-09-20, 08:40
Το avatar του χρήστη timesurfer
timesurfer Ο χρήστης timesurfer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2019
Περιοχή: ΡΟΔΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

update: μετα απο 4 ημερες στην καραντινα, το ψαρακι εχει ξεφουσκωσει και φαινεται υγιες, κινητικο και ορεξατο. Ετσι, ξαναπηγε στη λιμνη. Εχω και νεα εξελιξη, εμφανιστηκε ενα μωρο χρυσοψαρακι caliko περιπου 3-4 εκατοστα... ειχα φαινεται καποια γεννα κι αυτο ειναι το μονο που γλιτωσε απο τα γκιζανια. Σκεφτομαι να βαλω σε διημερη καραντινα ενα ενα και τα αλλα 4 χρυσοψαρα μηπως και...
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 14-12-20, 19:23
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Καλησπέρα καλησπέρα!

Πως πάει η λίμνη απο το 1ο lockdown; Ήδη είμαστε στο 2ο και πλησιάζει και το 3ο... χααχχα για στείλε μας καμιά φωτογραφία να δούμε πως εξελίσσεται!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιμνη με κοί GIANNHS KOI Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 92 20-04-16 11:09
H ΛΙΜΝΗ ΜΟΥ Paris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 21 10-05-11 21:13
Η λιμνη μου Μαριος35 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 22 11-11-10 08:36
Νεα λιμνη nikolaras Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 15 26-08-10 13:46
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10888 seconds with 14 queries