Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-09-19, 12:18
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή Απορία για τον γόνο των Platy

Γεια σε όλους!
Εχω μια απορία σχετικά με τα ψαράκια που προκύπτουν απο τις γεννες 2 δυο διαφορετικών ''ειδών'' platy...

Αν ζευγαρώσει για παράδειγμα ένα sunset με ένα panda θα προκύψουν μερικά sunset και μερικά panda ή τα μικρά θα έχουν απ' όλα τα χρώματα πάνω τους;
ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
  #2  
Παλιά 03-09-19, 00:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/s...2/52/390,1508/
  #3  
Παλιά 03-09-19, 09:19
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Α ωραία,ευχαριστώ για την βιολογία 3ης λυκείου ...
Την επόμενη φορά θα φιλοσοφίσω την ερώτηση που θα κάνω σε ενυδρειακό φόρουμ ,έτσι ώστε να μου δώσετε την δυνατότητα να μελετήσω και Πλάτωνα.

Κι αν σας αρέσει ο σαρκασμός ( ) προτείνω Αριστοφάνη...

Καλη συνέχεια...
  #4  
Παλιά 03-09-19, 19:54
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Με κάθε επιφύλαξη αν υπερισχύσουν τα χρωματικα΄γονίδια του panda σε όποιους γόνους ,αυτοι θα έχουν λευκό ή μαύρο ή και ασπρόμαυρο χρώμα.
Με τα μονόχρωμα ψάρια είναι απλά τα πράγματα.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

  #5  
Παλιά 03-09-19, 20:18
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Α ωραία,ευχαριστώ για την βιολογία 3ης λυκείου ...
Την επόμενη φορά θα φιλοσοφίσω την ερώτηση που θα κάνω σε ενυδρειακό φόρουμ ,έτσι ώστε να μου δώσετε την δυνατότητα να μελετήσω και Πλάτωνα.

Κι αν σας αρέσει ο σαρκασμός ( ) προτείνω Αριστοφάνη...

Καλη συνέχεια...
...με το παρντόν κοπελιά αλλά τι ήθελες να σου εξηγήσει κάποιος με λίγα λόγια το νόμο του Μέντελ?
Το χόμπυ απαιτεί ατομική μελέτη και διασταύρωση πληροφοριών και απόψεων γιατί εκτός του ότι κυκλοφορούν πάρα πολλές μπούρδες στα μέσα "κοινωνικής δικτύωσης", κανείς δεν είναι παντογνώστης, ούτε επειδή συμμετέχει σ΄ένα ενυδρειακό φόρουμ είναι και βιολόγος/ιχθυολόγος/γενετιστής κλπ. Χομπίστες είμαστε και προσπαθούμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο.
*αν θέλεις έχω και κάτι παραπομπές στον Αριστοφάνη (εκτός κι αν τον έχεις ήδη μελετήσει)
Καλή συνέχεια και σ' εσένα.
  #6  
Παλιά 04-09-19, 00:35
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
...με το παρντόν κοπελιά αλλά τι ήθελες να σου εξηγήσει κάποιος με λίγα λόγια το νόμο του Μέντελ?
Το χόμπυ απαιτεί ατομική μελέτη και διασταύρωση πληροφοριών και απόψεων γιατί εκτός του ότι κυκλοφορούν πάρα πολλές μπούρδες στα μέσα "κοινωνικής δικτύωσης", κανείς δεν είναι παντογνώστης, ούτε επειδή συμμετέχει σ΄ένα ενυδρειακό φόρουμ είναι και βιολόγος/ιχθυολόγος/γενετιστής κλπ. Χομπίστες είμαστε και προσπαθούμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο.
*αν θέλεις έχω και κάτι παραπομπές στον Αριστοφάνη (εκτός κι αν τον έχεις ήδη μελετήσει)
Καλή συνέχεια και σ' εσένα.
Το χομπυ αποτελει ατομική μελέτη ΑΛΛΑ το φορουμ είναι ανταλλαγη εμπειριων και γνώσεων...
Θα μπορούσε για παράδειγμα κάποιος που έχει φιλοξενήσει και έχει παρατηρήσει ψαράκια ,απλά να απαντήσει...
Τέλος πάντων...

Αν δεν σας αρέσουν κάποιες ερωτήσεις μπορείτε απλά να τις προσπεράσετε ή αν τις θεωρείτε τόσο άκυρες τι να πω...απλά βάλτε έναν όρο να μην τις κάνουμε...

Αν και απ οτι θυμάμαι ποτέ και καμια ερώτηση δε θα πρέπει να κατακρίνεται (αυτο δεν το μάθαμε στην 3η λυκείου αλλα πολύ νωρίτερα).

Το ''παρντον κοπελιά'' δε θα το σχολιάσω καν...
Μάλλον έχω χάσει επεισόδια εδώ μέσα και λυπάμαι πολύ.

Ειλικρινά δεν έχω καμία διάθεση να συνεχίσω μια άνευ λόγου συζήτηση..
Να είστε καλά και κοιτάξτε να ηρεμήσετε λίγο γιατί γνωρίζω ότι είστε παλιό μέλος και έχετε βοηθήσει πολλούς ενυδρειόφιλους..το χόμπυ μας έχει ανάγκη απο γνώση και σεβασμό ,όχι ειρωνεία και ασέβεια.
Καλό βράδυ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Με κάθε επιφύλαξη αν υπερισχύσουν τα χρωματικα΄γονίδια του panda σε όποιους γόνους ,αυτοι θα έχουν λευκό ή μαύρο ή και ασπρόμαυρο χρώμα.
Με τα μονόχρωμα ψάρια είναι απλά τα πράγματα.
Οκ!!
Σε κάποιους οργανισμούς συμβαίνει τα ''παιδιά'' να έχουν ή το χρώμα του ''μπαμπα'' ή το χρώμα της ''μαμας''...και όχι mix και τών δυο.
Ευχαριστω πολύ κι εύχομαι να καταφέρω με γέννες να λύσω την απορία μου!
Καλο βράδυ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evina : 04-09-19 στις 00:35 Αιτία: Automerged Doublepost
  #7  
Παλιά 04-09-19, 09:14
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Η κληρονομικότητα παίζει μεγάλο ρόλο η οποία μπορεί να πηγαίνει 5-10 γενιές πίσω.
Συνήθως επικρατούν τα αρχικά προγονικά χρωμοσώματα.Δηλαδη στην περίπτωση
των πλάτυ υπερισχύει το πορτοκαλί(αν κάνω λάθος διορθώστε με) και δευτερεύοντος
άλλα.

Σου εύχομαι καλά γεννητούρια.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

  #8  
Παλιά 04-09-19, 11:03
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κληρονομικότητα παίζει μεγάλο ρόλο η οποία μπορεί να πηγαίνει 5-10 γενιές πίσω.
Συνήθως επικρατούν τα αρχικά προγονικά χρωμοσώματα.Δηλαδη στην περίπτωση
των πλάτυ υπερισχύει το πορτοκαλί(αν κάνω λάθος διορθώστε με) και δευτερεύοντος
άλλα.

Σου εύχομαι καλά γεννητούρια.
Ευχαριστώ πολύ
  #9  
Παλιά 04-09-19, 22:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Το χομπυ αποτελει ατομική μελέτη ΑΛΛΑ το φορουμ είναι ανταλλαγη εμπειριων και γνώσεων...αυτές τις τελευταίες σου έδειξα που θα τις βρες. Δεν κατάλαβα τι δεν σου άρεσε.
Θα μπορούσε για παράδειγμα κάποιος που έχει φιλοξενήσει και έχει παρατηρήσει ψαράκια ,απλά να απαντήσει...
Τέλος πάντων...

Αν δεν σας αρέσουν κάποιες ερωτήσεις μπορείτε απλά να τις προσπεράσετε ή αν τις θεωρείτε τόσο άκυρες τι να πω...απλά βάλτε έναν όρο να μην τις κάνουμε...Το αντίθετο συνέβη. Έκανα (κακώς μάλλον) τον κόπο και σου απάντησα. Μήπως να βάλουμε έναν όρο όταν ρωτάτε να δέχεστε και απαντήσεις που δεν σας αρέσουν?

Αν και απ οτι θυμάμαι ποτέ και καμια ερώτηση δε θα πρέπει να κατακρίνεται (αυτο δεν το μάθαμε στην 3η λυκείου αλλα πολύ νωρίτερα).Είδες να σε κατακρίνει κανείς?

Το ''παρντον κοπελιά'' δε θα το σχολιάσω καν...τι να σχολιάσεις δηλαδή?
Μάλλον έχω χάσει επεισόδια εδώ μέσα και λυπάμαι πολύ.μη λυπάσαι, θα τα βάλουμε σε επανάληψη

Ειλικρινά δεν έχω καμία διάθεση να συνεχίσω μια άνευ λόγου συζήτηση..
Να είστε καλά και κοιτάξτε να ηρεμήσετε λίγο θα ξαναρχίσω τα χάπια μου γιατί γνωρίζω ότι είστε παλιό μέλος και έχετε βοηθήσει πολλούς ενυδρειόφιλους..μπααα, διαδόσεις το χόμπυ μας έχει ανάγκη απο γνώση και σεβασμό ,όχι ειρωνεία και ασέβεια.με σεβασμό στο ερώτημα σου προσπάθησα να σε βοηθήσω να μάθεις κάτι περισσότερο. Που είδες την ειρωνεία και την ασέβεια ?? Μάλλον συνέβη το αντίθετο από τη μεριά σου. Εκτός κι θεώρησες προσβολή ότι σε παρέπεμψα στη βιολογία της 3ης λυκείου που ίσως θεωρείς χαμηλού επιπέδου γνώση και μόνο με Πλάτωνα θα σε κάλυπτα.
-------------------------
.........Θου, Κύριε, φυλακήν τω στόματί μου. Καληνύχτα σας!
  #10  
Παλιά 05-09-19, 07:16
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
.........Θου, Κύριε, φυλακήν τω στόματί μου. Καληνύχτα σας!
Ότι να 'ναι...
  #11  
Παλιά 05-09-19, 08:54
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

"Μικρά τα ενταύθα παθήματα προς σύγκρισιν της μελλούσης ανταποδόσεως. δια τούτο, ψυχή μου, κάμνε υπομονήν."

Γέροντας Ιωσήφ ο Αγιορείτης († 1959 μ.Χ.)
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

  #12  
Παλιά 05-09-19, 21:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι να 'ναι...
Ναι έχεις δίκιο! Ότι να 'ναι λέω και γράφω από το 2007 και σε καμμιά 10αριά χιλιάδες ποστ όπως και τόσοι άλλοι εδώ μέσα. Ενώ εσύ 8 χρόνια μέλος του φόρουμ σκοτώθηκες να βοηθάς συνχομπίστες ή κάνω λάθος και βασικά σου λύνουν τις δικές σου απορίες και διαφημίζεις στην υπογραφή τα Blogg σου? (βγάζεις και κάνα δίφραγκο απ' τις διαφημίσεις?).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
"Μικρά τα ενταύθα παθήματα προς σύγκρισιν της μελλούσης ανταποδόσεως. δια τούτο, ψυχή μου, κάμνε υπομονήν."

Γέροντας Ιωσήφ ο Αγιορείτης († 1959 μ.Χ.)
Φίλε Σωκράτη Εκείνος αναρωτιόταν "Λαός μου, τι επόιησα σοι και τι μοι ανταπέδωκας, αντί του μάννα χολήν, αντί του ύδατος όξος".
Εγώ που χαρακτηρίστηκα "ασεβής και είρων", με όλο τον σεβασμό στην παραίνεση του Γέροντα, δεν μπορώ παρά να ανταποδώσω με μια κάρτα στην δεσποινίδα και να κλείσω το θέμα γιατί αντί να ασχοληθούμε με τα Platy, "πλατυ-άζουμε".
  #13  
Παλιά 06-09-19, 13:13
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Εφ οσων από τους όρους επιτρέπεται να έχω τα blog στην υπογραφή δεν καταλαβαίνω που υπάρχει το πρόβλημα ..επίσης στο ένα blog γίνεται αναφορά και στο forum με ενεργούς συνδέσμους...δεν παραπέμπω μέλη του φόρουμ με συνδέσμους στο μπλογκ ετσι ώστε να διαβάζουν από κει αναρτήσεις κτλ κι αν το έκανα περιστασιακά επίσης δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα...

Αν βγάζω κάνα διφραγκο απ' τις διαφησεις δε νομίζω να σας απασχολεί ιδιαίτερα κ επίσης ναι,γράφτηκα στο aquatek για να μου λύνονται απορίες κι αν κ εφ'οσων μπορώ να απαντάω κι εγώ..πάλι δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα...εξάλλου την δική σας προσφορά δεν την αμφισβήτησα κάπου ...

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μην ξαναγράψω εδώ μέσα και μάλιστα να κλείσω και το προφίλ μου..(αν γίνεται)...

Συμφωνώ ότι πήγε αλλού για αλλού το θέμα και δεν εχει κανένα νόημα να μένει ανοιχτό.
  #14  
Παλιά 09-09-19, 21:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evina Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφ οσων από τους όρους επιτρέπεται να έχω τα blog στην υπογραφή δεν καταλαβαίνω που υπάρχει το πρόβλημα ..επίσης στο ένα blog γίνεται αναφορά και στο forum με ενεργούς συνδέσμους...δεν παραπέμπω μέλη του φόρουμ με συνδέσμους στο μπλογκ ετσι ώστε να διαβάζουν από κει αναρτήσεις κτλ κι αν το έκανα περιστασιακά επίσης δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα...
Και όμως απαγορεύονται. Εκ του κανονισμού http://www.aquatek.gr/vb/announcement.php?f=23 "Διαφημίσεις οποιουδήποτε είδους χωρίς την έγγραφη συναίνεση του administrator. Επίσης απαγορεύεται το spamming (αποστολή ανεπιθύμητου ή διαφημιστικού μηνύματος) είτε δημόσια είτε με προσωπικά μηνύματα.", επίσης "Απαγορεύεται η διαφήμιση εμπορικών και μη προϊόντων και υπηρεσιών, με την τοποθέτηση links ή banners στην υπογραφή. Σε αυτήν τη περίπτωση, οι ανάλογες υπογραφές θα αφαιρούνται άμεσα.", ανεξάρτητα αν κάποιες φορές κάτι μας διαφύγει, το θεωρήσουμε αμελητέο ή κάνουμε τα στραβά μάτια.
Αν βγάζω κάνα διφραγκο απ' τις διαφησεις δε νομίζω να σας απασχολεί ιδιαίτερα μας απασχολεί γιατί χρησιμοποιείς γι' αυτό το σκοπό και τις σελίδες του GAB και όχι για άλλο λόγο.κ επίσης ναι,γράφτηκα στο aquatek για να μου λύνονται απορίες κι αν κ εφ'οσων μπορώ να απαντάω κι εγώ..πάλι δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα...εξάλλου την δική σας προσφορά δεν την αμφισβήτησα κάπου ...

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μην ξαναγράψω εδώ μέσα και μάλιστα να κλείσω και το προφίλ μου..(αν γίνεται)...Ούτε εγώ έχω κάποιο πρόβλημα. Αν θέλεις να γίνει Ban ο λογαριασμός σου στείλε μου ένα πμ

Συμφωνώ ότι πήγε αλλού για αλλού το θέμα και δεν εχει κανένα νόημα να μένει ανοιχτό.
Για το τελευταίο ίσως να φταίει ο Πλάτωνας ή ο Αριστοφάνης. Θα το διορθώσουμε κλείνοντας εδώ το θέμα. Οι υπογραφή σου θα διαγραφεί σε εύλογο χρόνο (για να δώσουμε τον χρόνο να καταλάβουν και όσοι διαβάζουν όλη αυτή την ανούσια συνομιλία σε τι αναφέρομαι και να προλάβεις να βγάλεις και κάνα διφραγκάκι από τους περίεργους .
Και πάλι καληνύχτα σας.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δεν βλέπω γόνο Tetrakis Ζωοτόκα 6 28-03-18 13:17
Σίτα για γόνο γαρίδας kapsok DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 06-03-14 00:44
Red cherry γόνο σε ενυδρείο με guppy... alchemist Γαρίδες του γένους Neocaridina 45 21-02-14 17:45
15 μέρες μετά τον γάμο?? ήρθαν και τα πρώτα αυγά (Σκαλαρια) KOKORAS ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 39 22-12-07 02:30
Στολισμός εκκλησίας για γάμο Archon Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 34 25-07-06 13:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06420 seconds with 14 queries