Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 25-04-17, 00:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βρε κωσταντινε πλακα μας κανεις?
εχεις καταλαβει τιποτα απο αυτα που σου ειπαμε ολοι εδω?
τι σημασια εχει το τι ειναι ιδανικο για σενα?
νομιζεις οτι εγω προσωπικα καθομαι και απαντω γιατι με νοιαζει τι ειναι ιδανικο για σενα?

με νοιαζει τι ειναι ιδανικο για το ψαρι.
με βαση αυτο σου απανταμε ολοι.

και με γνωμονα το καλυτερο για το ψαρι-καταρχην-και το οικονομικο οφελος μεσοπροσθεσμα και μακροπροθεσμα για σενα,σου καναμε καποιες προτασεις που τις αποριπτεις.

τι αλλο να κανουμε?
αν το παμε με βαση το τι ειναι ιδανικο για τον καθενα,αστα να πανε....
για μενα μπορει να ειναι το ποτηρακι ιδανικο και να κατσω να σου γραψω ενα κατεβατο γιατι το πιστευω.
παει να πει πως θα ειναι και σωστο δηλαδη?
  #32  
Παλιά 25-04-17, 00:42
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να κατσει να φτιαξει "timeline" στα ποστ σου.
ζητησες υποδειξεις,στις καναμε και δεν τις δεχεσαι.

κανεις λαθος πως καποιος ενηλικας αρχαριος εχει επιγνωση των πραξεων του.
για να εχει επιγνωση των συνεπειων, πρεπει να εχει και γνωσεις στο αντικειμενο για να μπορει να κρινει αν κατι ειναι σωστο η λαθος.
ενας αρχαριος δεν τα εχει αυτα,οποτε ειναι ακυρο αυτο που λες.
μπορει εσενα να μη σε νοιαζει,αλλα δεν μπορουμε να αφησουμε να λεγονται λαθος πραγματα και να παραπληροφορουμε κοσμο που θελει να ασχοληθει με το χομπι του ενυδρειου.

γιατι αν συμφωνησουμε ολοι με αυτα που γραφεις εδω και τα δει καποιος αρχαριος και δει οτι ολοι συμφωνουμε,θα κανει τα ιδια λαθη.

τεσπα,αν θες τη γνωμη μου(που προφανως δεν τη θες-οποτε δεν απαντω ξανα)
βρες ενα τροπο να φτιαξεις μεγαλυτερο ενυδρειο και βρες τα χρηματα για τεστ νερου για να μπορεις να τσεκαρεις το νερο ανα πασα στιγμη.
επισης κοιτα για κοντρολερ stc1000 και ανεμιστηρακι για ψυξη, γιατι μολις πιασουν οι ζεστες θα τα χρειαστεις...
Εγω δεν ειπα οτι δεν θελω αποψεις. Ανεμιστηρακι θα εχει και ηδη προνοω απο τωρα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε κωσταντινε πλακα μας κανεις?
εχεις καταλαβει τιποτα απο αυτα που σου ειπαμε ολοι εδω?
τι σημασια εχει το τι ειναι ιδανικο για σενα?
νομιζεις οτι εγω προσωπικα καθομαι και απαντω γιατι με νοιαζει τι ειναι ιδανικο για σενα?

με νοιαζει τι ειναι ιδανικο για το ψαρι.
με βαση αυτο σου απανταμε ολοι.

και με γνωμονα το οικονομικο οφελος για το ψαρι-καταρχην- και για σενα,σου καναμε καποιες προτασεις που τις αποριπτεις.

τι αλλο να κανουμε?
αν το παμε με βαση το τι ειναι ιδανικο για τον καθενα,αστα να πανε....
για μενα μπορει να ειναι το ποτηρακι ιδανικο και να κατσω να σου γραψω ενα κατεβατο γιατι το πιστευω.
παει να πει πως θα ειναι και σωστο δηλαδη?
Σου αρεσει η λεξη "ιδανικο"; Εσυ την εχεις χρησιμοποιησει πανω απο 10 φορες και εγω καμμια; Μιλω απο την αρχη για μινιμουμ, αρεστα τυπου μετρια. Επειδη λοιπον δεν γινεται ΟΛΟΙ απο την αρχη να εχουν το ιδανικο για ενα κατοικιδιο οποιο και εαν ειναι αυτο, ΚΑΠΟΙΟΙ ξεκινανε απο την μεση και πανε προς τα πανω. Τεσπα ο καθενας ξαναλεω εχει το δικαιωμα της αποψης του. Οσες απαντησεις ηθελα τις πηρα απο εκει και υστερα δεν υπαρχει κατι αλλο.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε κωσταντινε πλακα μας κανεις?
εχεις καταλαβει τιποτα απο αυτα που σου ειπαμε ολοι εδω?
τι σημασια εχει το τι ειναι ιδανικο για σενα?
νομιζεις οτι εγω προσωπικα καθομαι και απαντω γιατι με νοιαζει τι ειναι ιδανικο για σενα?

με νοιαζει τι ειναι ιδανικο για το ψαρι.
με βαση αυτο σου απανταμε ολοι.

και με γνωμονα το καλυτερο για το ψαρι-καταρχην-και το οικονομικο οφελος μεσοπροσθεσμα και μακροπροθεσμα για σενα,σου καναμε καποιες προτασεις που τις αποριπτεις.

τι αλλο να κανουμε?
αν το παμε με βαση το τι ειναι ιδανικο για τον καθενα,αστα να πανε....
για μενα μπορει να ειναι το ποτηρακι ιδανικο και να κατσω να σου γραψω ενα κατεβατο γιατι το πιστευω.
παει να πει πως θα ειναι και σωστο δηλαδη?
Κλεινοντας απο την στιγμη που το ψαρι ανεκαμψε απο αρρωστια λογω της κακομεταχειρισης του καταστηματος, εχει 2 ειδων τροφες με τις βιταμινουλες του, τα φυτακια του, τις μικρες αλλαγες νερου την εβδομαδα, το catappa του, το φιλτρο του, τον θερμοστατη του και μπολικη αγαπη και φροντιδα το μονο σιγουρο ειναι οτι βρισκεται σε καλα χερια. Μπορει να μην ειναι τα ιδανικα, αλλα απο το 0 και το τιποτα ειναι μια καλη αρχη. Αυτα φιλικα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Constantinos_S : 25-04-17 στις 00:42 Αιτία: Automerged Doublepost
  #33  
Παλιά 25-04-17, 00:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εχω παρει αποφαση οτι δεν θα βγαλουμε ακρη,αλλα θα το πω ετσι για την ιστορια

οταν καποιος ζηταει συμβουλη για κατι στοχευει στο καλυτερο.
αυτος που δινει τη συμβουλη,το κανει με γνωμονα το ιδανικο.
τωρα αν εκεινος που ζηταει συμβουλη στοχευει στο μετριο,καλο ειναι και αυτο-βελτιωση ειναι- αλλα το μετριο απεχει αρκετα απτα 15 λιτρα....

δεν προκειται να πω ποτε το 15λιτρο μετριο,ενω εκατσα και εφτιαξα λιμνη 260 λιτρα για μονομαχους,και ενω σχεδιαζα να βαλω μονομαχους σε 600 λιτρα ενυδρειο,
και εχοντας δει πως συμπεριφερονται τα ψαρια σε τοσο χωρο.

αν εσενα σου φαινεται αρκετο το 15λιτρο επειδη το ψαρι το αγορασες απο ποτηρακι,τοτε παω πασο αλλα θα μου επιτρεψεις να σου πω πως η λογικη σου ειναι λανθασμενη.
και σου ξαναλεω,πως εχω περασει απο αυτο το σταδιο που βρισκεσαι.
κρατησε αυτα που θες απτη συζητηση οπως και ναχει, και σου ευχομαι καλη συνεχεια

(το σχολιο σου για τα νιτρικα που σε ρωτησα το ειδα πιο πισω-αλλα αποφασισα να μην απαντησω τελικα.
θα τη βρεις την ακρη μονος σου καποια στιγμη,αν συνεχισεις το διαβασμα η/και χρησιμοποιησεις το κουμπι της αναζητησης.)

mod edit
μετεφερα το θεμα σου στην κατηγορια των μονομαχων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 25-04-17 στις 01:05
  #34  
Παλιά 25-04-17, 01:07
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω παρει αποφαση οτι δεν θα βγαλουμε ακρη,αλλα θα το πω ετσι για την ιστορια

οταν καποιος ζηταει συμβουλη για κατι στοχευει στο καλυτερο.
αυτος που δινει τη συμβουλη,το κανει με γνωμονα το ιδανικο.
τωρα αν εκεινος που ζηταει συμβουλη στοχευει στο μετριο,καλο ειναι και αυτο-βελτιωση ειναι- αλλα το μετριο απεχει αρκετα απτα 15 λιτρα....

δεν προκειται να πω ποτε το 15λιτρο μετριο,ενω εκατσα και εφτιαξα λιμνη 260 λιτρα για μονομαχους,και ενω σχεδιαζα να βαλω μονομαχους σε 600 λιτρα ενυδρειο,
και εχοντας δει πως συμπεριφερονται τα ψαρια σε τοσο χωρο.

αν εσενα σου φαινεται αρκετο το 15λιτρο επειδη το ψαρι το αγορασες απο ποτηρακι,τοτε παω πασο αλλα θα μου επιτρεψεις να σου πω πως η λογικη σου ειναι λανθασμενη.
και σου ξαναλεω,πως εχω περασει απο αυτο το σταδιο που βρισκεσαι.
κρατησε αυτα που θες απτη συζητηση οπως και ναχει, και σου ευχομαι καλη συνεχεια
Αυτος που ζηταει συμβουλη στοχευει σε αυτο που μπορει σε γρηγορο χρονικο διαστημα να διαθεσει και αναλογα το budget προκειμενου να σωσει.ενα ζωντανο απο βεβαιο θανατο (εχω ξαναπαει στο καταστημα που τον πηρα, αυτα τα ψαρια που πριν απο 3 μηνες εσφιζαν απο ζωη ειναι πλεον ολα μα ολα με fin rot και καποια ηταν τελειως πλαγια ετοιμοθανατα). Προσωπικα παντα, τα 15 λιτρα μου φαινονται πολυ καλυτερα απο τα 200ml, και ξαναλεω οτι μετα απο πολυ διαβασμα (παρα πολυ ομως) απο πολλες πηγες, sites, forums και ντοκυμαντερ απο μεγαλους εκτροφεις παντα σε ολα ανεφεραν το ελαχιστο μεγεθος τα 2,5 gallons και καποιοι αλλοι τα 5 gallons που αντιστοιχουν στα δικα μας 20 λιτρα. Πρεπει να λαμβανουμε υποψη οτι αυτα τα ψαρια που βλεπουμε να πουλανε σε πετ σοπ δεν εχουν προελθει απο ορυζώνες αλλα ειναι γεννημενα και μεγαλωμενα απο εκτροφεις με παραλλαγες στο γενετικο τους υλικο και εισαγωμενα σε σακουλακια με μπλε ελαχιστο νερο απο χωρες της Ανατολης. Τουλαχιστον αυτο που κανουν καποια εκτροφεια τυπου Μαλαισια, Ταυλανδη κτλ ειναι να εχουν εναν ανα 5 λιτρα νερο σε περιπτωση που καποιος τουριστας κυριως θελει να τα αγορασει (αυτο το εχω δει παλιοτερα με τα ιδια μου τα ματια) σε αντιθεση με καποιους καραγκιοζηδες ιδιοκτητες εδω που τους εχουν σε ποτηρια. Εαν υπαρχει ενα πραγμα στο οποιο συμφωνουμε ολοι αναξαρτητα αποψεων και πεποιθησεων ειναι οτι σε αυτα τα πανεμορφα ψαρια αξιζουν πολλα παραπανω απο 200ml. Και σενα καλη συνεχεια
  #35  
Παλιά 25-04-17, 02:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

θα τη γενικευσουμε πολυ την κουβεντα τωρα,αλλα τεσπα.
υπαρχει γενικως αυτη η αντιληψη πως τα ψαρια που εχουν γεννηθει σε ενυδρεια και δεν ειναι αγρια,εχουν γενικως μεγαλυτερη ανοχη σε καποια πραγματα.
ισχυει σε ενα βαθμο,αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι.
το γεννετικο υλικο των ψαριων δεν αλλαζει τοσο ευκολα,και δεν ειναι ολα τα ψαρια που ερχονται στα καταστηματα απο γεννες ψαριων με πολλα χρονια σε αιχμαλωσια.
δεν γινεται αυτο παντα πρακτικα, γιατι η ζητηση ειναι πολυ μεγαλη και οι εκτροφεις αναγκαζονται να ανανεωνουν τα ψαρια τους συχνα.
σε αυτο παιζουν ρολο και οι συνθηκες στα οποια τα κρατουν μεχρι να τα βαλουν για αναπαραγωγη αφου εχουν απωλειες,αλλα και για αλλους λογους που εχουν να κανουν με το τι ψαρια θελουν να βγαλουν.

για πολλους λογους,τα ψαρια ανανεωνονται πιο συχνα αποτι τα ανανεωνουμε εμεις στα δικα μας ενυδρεια.

μην δινεις τοσο πολυ βαρος σε αυτα που γραφονται στα φορουμ του εξωτερικου,γιατι κιεγω ειμαι μελος σε διαφορα ξενα φορουμ και ξερω ποσο χαμηλα στανταρ σε απαιτησεις εχουν.

ασχετα απο αυτο,σου ξαναλεω πως τα εχω δει τα ψαρια πως κινουνται και συμπεριφερονται και σε 15λιτρο,και σε 80λιτρο και σε 250λιτρο.
αν επαιρνα σοβαρα οσα εχω διαβασει σε φορουμ του εξωτερικου,δεν θα εβλεπα τιποτα απαυτα.

στο ειπα απτην αρχη,πως συμφωνω οτι ειναι καλυτερο το 15λιτρο απτο ποτηρι.
αλλα εμενα προσωπικα δεν μου φτανει αυτο.
αν εσενα σου φτανει ειναι δικο σου θεμα,αλλα πρακτικα θα τις δεις τις δυσκολιες μονος σου μολις προκυψουν αφου δεν ακους

οταν δηλαδη πας να κανεις αλλαγη νερου το καλοκαιρι και βλεπεις οτι η θερμοκρασια παει πανω κατω σε λιγη ωρα,η οταν δεις οτι τα νιτρικα αρχιζουν και ανεβαινουν γιατι μαζευονται σκουπιδια στο ενυδρειο,η γιατι σου επεσε λιγο παραπανω τροφη.
η μηπως θα συνεχιζεις να ταιζεις το ψαρι δυο φορες τη μερα 6 πελετ για ολη του τη ζωη?νομιζεις οτι αυτο το ταισμα φτανει για να ειναι ευρωστο το ψαρι?

μπορεις να εισαι οσο σχολαστικος και προσεκτικος θελεις,αλλα στο τελος θα δεις οτι θα προκυψει κατι που δεν θα μπορεις να το ελεγξεις σε τοσα λιτρα.
ουτε τωρα το ελεγχεις γιατι δεν εχεις ουτε τεστ για το νερο...
την αποψη για τα 4 και τα 5 γαλονια του εξωτερικου,την ακουω βερεσε

και ακομη και αν καταφερεις να εχεις τελειες συνθηκες παντα στα 15 λιτρα,ακομη και τοτε το ψαρι θα ειναι περιορισμενο.
αυτο και μονο μπορει να προκαλεσει στρες που μπορει να οδηγησει σε ασθενειες.
δεν μπορω να σου πω κατι αλλο,γιατι η δικια μου εμπειρια μου εχει δειξει αλλα πραγματα απο τη δικια σου.
στο δεκαπενταλιτρο παντως ρισκαρεις την υγεια του ψαριου σου ειτε το θες ειτε οχι.
εγω προσωπικα δεν μπορω να συμβουλεψω κανεναν να συντηρησει ενυδρειο ρισκαρωντας την υγεια των ψαριων του.
εδω θα ειμαστε,και θα δουμε αν ειχα δικιο η οχι.
μακαρι να κανω εγω λαθος και να με βγαλεις ψευτη.
αλλα ξερεις ποσα θεματα σαν το δικο σου εχω διαβασει?

και στο κατω κατω,δεν εχω κατι να κερδισω με το να σου πω να δεις για μεγαλυτερο ενυδρειο.
δεν θα στο πουλησω εγω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 25-04-17 στις 06:50
  #36  
Παλιά 25-04-17, 09:02
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345
στο ειπα απτην αρχη,πως συμφωνω οτι ειναι καλυτερο το 15λιτρο απτο ποτηρι.
αλλα εμενα προσωπικα δεν μου φτανει αυτο.
αν εσενα σου φτανει ειναι δικο σου θεμα,αλλα πρακτικα θα τις δεις τις δυσκολιες μονος σου μολις προκυψουν αφου δεν ακους
Καπου εδω θα συμφωνησω και εγω, κλεινοντας την παρεμβαση μου στο θεμα, μιας και δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο, περα τα παρακατω:

θεωρω οτι οταν καποιος ζηταει συμβουλες , καλο ειναι να τις δεχεται κιολας (σε περιπτωση που δεν τον βολευουν) και οχι να αντιδραει. Δεν θελει κανενας το κακο σου (και συγκεκριμενα του ψαριου σου), οπως και κανενας δε θελει τα χρηματα σου για να υπαρχει σκοπιμοτητα.

Επισης, μην ξεχνας οτι διαβαζει και αλλος κοσμος τα posts και δεν θα ηθελα να βγαινουν λαθος συμπερασματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Constantinos_S
Για μενα ειπα ειναι παραπανω απο το minimum που ειναι τα 2,5 gallons
Αυτο υποθετω δεν το δειχνει η εμπειρια σου, αν δεν κανω λαθος. Γιατι υπαρχουν αρκετα ατομα που εχουν δοκιμασει σε διαφορα λιτρα Μονομαχους και εχουν αλλη γνωμη. Και μαλιστα οχι εκτροφεις ή εμποροι, αλλα χομπιστες που τους Μονομαχους τους εχουν κατοικιδια.

Καλη συνεχεια απο εμενα.
__________________
  #37  
Παλιά 25-04-17, 11:56
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Καπου εδω θα συμφωνησω και εγω, κλεινοντας την παρεμβαση μου στο θεμα, μιας και δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο, περα τα παρακατω:

θεωρω οτι οταν καποιος ζηταει συμβουλες , καλο ειναι να τις δεχεται κιολας (σε περιπτωση που δεν τον βολευουν) και οχι να αντιδραει. Δεν θελει κανενας το κακο σου (και συγκεκριμενα του ψαριου σου), οπως και κανενας δε θελει τα χρηματα σου για να υπαρχει σκοπιμοτητα.

Επισης, μην ξεχνας οτι διαβαζει και αλλος κοσμος τα posts και δεν θα ηθελα να βγαινουν λαθος συμπερασματα.



Αυτο υποθετω δεν το δειχνει η εμπειρια σου, αν δεν κανω λαθος. Γιατι υπαρχουν αρκετα ατομα που εχουν δοκιμασει σε διαφορα λιτρα Μονομαχους και εχουν αλλη γνωμη. Και μαλιστα οχι εκτροφεις ή εμποροι, αλλα χομπιστες που τους Μονομαχους τους εχουν κατοικιδια.

Καλη συνεχεια απο εμενα.
Ακριβως επειδη διαβαζει και αλλος κοσμος τα post καλο θα ηταν καποια μελη να βουτανε καποια εγκεφαλικα κυτταρα σε ελαχιστη δοση common sense και να μην περνανε μηνυματα τυπου "στα 15 η στα 20 λιτρα δολοφονεις τα ψαρι σου". Ξαφνικα στην Ελλαδα γιναμε grande και ειδημονες επι ολων των θεματων και οτι κανουν εξω μας ειναι πολυ λιγο και παραλληλα αναρωτιόμαστε γιατι χρωσταμε και θα χρωσταμε για τα επομενα χρονια. Σε αυτα αντιδρω, και οχι στα παραπανω λιτρα. Κοιταμε το δεντρο και οχι το δασος.
  #38  
Παλιά 25-04-17, 12:31
Το avatar του χρήστη GAB team
GAB team Ο χρήστης GAB team δεν είναι συνδεδεμένος
Η ομάδα του GAB
 
Εγγραφή: 23-06-2011
Περιοχή: Greece
Μηνύματα: 40
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Constantinos_S Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβως επειδη διαβαζει και αλλος κοσμος τα post καλο θα ηταν καποια μελη να βουτανε καποια εγκεφαλικα κυτταρα σε ελαχιστη δοση common sense και να μην περνανε μηνυματα τυπου "στα 15 η στα 20 λιτρα δολοφονεις τα ψαρι σου". Ξαφνικα στην Ελλαδα γιναμε grande και ειδημονες επι ολων των θεματων και οτι κανουν εξω μας ειναι πολυ λιγο και παραλληλα αναρωτιόμαστε γιατι χρωσταμε και θα χρωσταμε για τα επομενα χρονια. Σε αυτα αντιδρω, και οχι στα παραπανω λιτρα. Κοιταμε το δεντρο και οχι το δασος.
Θα σε παρακαλούσα επειδή είσαι νέο μέλος και αρχάριος
να δίνεις μεγαλύτερη προσοχή στις συμβουλές που σου δίνονται, με βασικό γνώμονα τη σωστή διαβίωση των ζωντανών που θέλεις να φιλοξενήσεις, και στους χαρακτηρισμούς που διατυπώνεις. Η αντίδραση σου με γενικεύσεις όπως οι παραπάνω είναι άστοχη και άτοπη.
  #39  
Παλιά 25-04-17, 14:55
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GAB team Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σε παρακαλούσα επειδή είσαι νέο μέλος και αρχάριος
να δίνεις μεγαλύτερη προσοχή στις συμβουλές που σου δίνονται, με βασικό γνώμονα τη σωστή διαβίωση των ζωντανών που θέλεις να φιλοξενήσεις, και στους χαρακτηρισμούς που διατυπώνεις. Η αντίδραση σου με γενικεύσεις όπως οι παραπάνω είναι άστοχη και άτοπη.
Εδωσα οση προσοχη χρειαζοταν και απαντησα ακριβως οπως επρεπε, κρατησα τα λογικα και επισης απερριψα τις κατ' εμε υπερβολες. Δεν καταλαβαινω ουτε την εκρηξη ουτε την "προειδοποιηση" οταν ο βασικος μου γνωμονας ΗΤΑΝ απο την αρχη η σωστη διαβιωση των ζωντανων που ολα τα χρονια απο πιτσιρικας εχω φιλοξενησει. Τους χαρακτηρισμους τυπου "σκοτωνεις το ψαρι σου και το πνιγεις στα περιττώματα του" τους παραβλεπουμε; Που και παλι δεν διατυπωσα εγω. Δεν γενικευω, γινομαι πολυ συγκεκριμενος απλα δεν αναφερω ιντερνετικα nick names. Επειδη ειμαι αρχαριος απαγορευεται να διαφωνησω σε οτι θεωρω ακραιο και υπερβολικο παλι κατ'εμε; Απο χθες εχω πει και επαναλαμβανω οτι εαν δεν ικανοποιουν μια μικρη μεριδα ατομων οπτικα αυτα που γραφω ενας Moderator μπορει πολυ απλα να διαγραψει το θεμα μου. Παρολα αυτα συνεχιζεται και σημερα το δραμα και οι απαντησεις στα χθεσινα παλι οχι απο εμενα. Αυτα ειχα να πω στην "προειδοποιηση" την σημερινη που και παλι διατυπωσα ορθογραφικα σωστα και κοσμια, τοπικα και στοχευμενα. Ας συνεχιζουν λοιπον οι απαντησεις να τα βλεπουν αυτοι που τα γραφου και να ξανα απαντουν στον εαυτο τους εγω δεν ξανα ασχολουμαι με το συγκεκριμενο post.
  #40  
Παλιά 25-04-17, 15:17
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κωσταντινε πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω απο που προερχεται αυτη η διαθεση σου για διαφωνια...
αντιδρας σε πραγματα που ειναι αυτονοητα για οποιονδηποτε εχει ασχοληθει λιγο παραπανω απο σενα με τα ενυδρεια και κανεις οτι θιγεσαι οταν διαβασεις μια αποψη που δεν συμφωνει με τη δικη σου,προσθετοντας και χαρακτηρισμους,ενω εσυ ξεκινησες το θεμα και ζητησες γνωμες.
δεν ηρθε κανεις μονος του να σου πουλησει "γνωση και εμπειρια"...

αυτο που εγραψε ο αλεξ κοσμο και σε πειραξε ειναι σωστο.εχεις ενα ψαρι σε 15 λιτρα,δεν κανεις τακτικες μετρησεις αφου δεν εχεις τεστ,δεν ταιζεις το ψαρι αρκετα,και εχεις και την σιγουρια πως τα νιτρικα ειναι 0 γιατι τα ρουφαει ενα κλαδι κερατοφυλλο.

και μολις σου πουμε τα λαθη σου οσοι εχουμε ασχοληθει λιγο παραπανω,μας τη λες κιολας γιατι φταιμε εμεις που χρωσταει η ελλαδα
αν δεν σου αρεσει να ακους τις γνωμες που γραφονται και ζητησες ο ιδιος,τοτε δεν υπαρχει λογος να ασχολειται κανεις με το θεμα σου.ποσταρε σε καποιο φορουμ του εξωτερικου που σου αρεσουν τοσο πολυ,και βαλε το μονομαχο σου σε βαζο κιεσυ μολις αποφασισεις να κανεις αναπαραγωγη

επισης θα σε προειδοποιησω δημοσια,πως την επομενη φορα που θα διακρινω υπαινιγμο και καλυμενους γενικους χαρακτηρισμους σε ποστ σου στο παρον θεμα,που απευθυνονται εμμεσα η αμεσα σε αλλους συνφορουμιτες,θα πεσει καρτα.

μπορεις να πεις τη γνωμη σου ελευθερα,αποφευγοντας ομως τους χαρακτηρισμους.
αυτα απο μενα και καλη συνεχεια.δεν θα ξαναπαντησω στο θεμα σου,απλα θα παρακολουθησω τη συζητηση.
  #41  
Παλιά 25-04-17, 16:22
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι υπαρχουν αρκετα ατομα που εχουν δοκιμασει σε διαφορα λιτρα Μονομαχους και εχουν αλλη γνωμη. Και μαλιστα οχι εκτροφεις ή εμποροι, αλλα χομπιστες που τους Μονομαχους τους εχουν κατοικιδια.
Για την ιστορία, ένας από αυτούς ήμουν κι εγώ. Οταν πρωτοκόλλησα την "ασθένεια" με τους μονομάχους ήμουν φοιτητής και πάνω στην προσπάθειά μου για πολλές αναπαραγωγές και εκτροφή διαφορετικών τύπων ουράς και χρωμάτων, κρατούσα μονομάχους σε 5-λιτρα και 10-λιτρα ενυδρεία (με καθημερινές αλλαγές και πάρα πολύ κόπο και τρέξιμο). Μέσα από συζητήσεις και διάβασμα αλλά και παρατήρηση των ψαριών σε άλλα ενυδρεία κατέληξα ότι δεν είναι σωστή η διαβίωσή τους σε τέτοια ενυδρειάκια και σταμάτησα τις εκτροφές γιατί δε με έπαιρνε να είχα πολλά μεγαλύτερα ενυδρεία.

Δυστυχώς είναι δύσκολο να πειστεί κανείς ότι η άποψη που έχει πάνω σε κάποιο θέμα είναι λάθος ή βασίζεται σε λανθασμένα στοιχεία, και μόνο αν επαναλάβει ο ίδιος τις λανθασμένες κινήσεις και δει μόνος του τα αποτελέσματα θα το καταλάβει (και μερικές φορές ούτε τότε θα το δεχτεί ότι είχε λάθος - δεν αναφέρομαι σε εσένα μιλάω γενικά). Είναι κάτι που έχει συμβεί σε πολλούς από εμάς, και το βλέπουμε να συμβαίνει καθημερινά σε νέους χομπίστες από τότε που ξεκινήσαμε στο φόρουμ.

Κωνσταντίνε δε θα επεκταθώ πάνω στο θέμα σου, οι απόψεις έχουν ακουστεί και δε χρειάζεται να επαναληφθούν, θα σταθώ μόνο σε μια φράση που είπες κάπου στην αρχή η οποία μου χτύπησε άσχημα:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Constantinos_S Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο αφορα τα λιτρα σε οποιο forum και να μπεις οι αποψεις διίστανται...απο ενα λιτρο μεχρι 60. Ειναι το λεγομενο περι ορεξεως, κολοκυθόπιτα ή το να 'χαμε να λεγαμε. Καπου στην μεση λοιπον πρεπει να ειναι η χρυση τομη.
Πολλές φορές οι απόψεις διίστανται αλλα αυτό δε σημαίνει ότι η αλήθεια είναι στη μέση. Και για την κλιματική αλλαγή διίστανται οι απόψεις (βλεπεις τι γίνεται στην Αμερική) αλλά η αλήθεια είναι μια δυστυχώς (και βρίσκεται στη μία άκρη). Καλή συνέχεια με το εγχείρημά σου και καλό διάβασμα
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
  #42  
Παλιά 25-04-17, 16:42
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κωσταντινε πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω απο που προερχεται αυτη η διαθεση σου για διαφωνια...
αντιδρας σε πραγματα που ειναι αυτονοητα για οποιονδηποτε εχει ασχοληθει λιγο παραπανω απο σενα με τα ενυδρεια και κανεις οτι θιγεσαι οταν διαβασεις μια αποψη που δεν συμφωνει με τη δικη σου,προσθετοντας και χαρακτηρισμους,ενω εσυ ξεκινησες το θεμα και ζητησες γνωμες.
δεν ηρθε κανεις μονος του να σου πουλησει "γνωση και εμπειρια"...

αυτο που εγραψε ο αλεξ κοσμο και σε πειραξε ειναι σωστο.εχεις ενα ψαρι σε 15 λιτρα,δεν κανεις τακτικες μετρησεις αφου δεν εχεις τεστ,δεν ταιζεις το ψαρι αρκετα,και εχεις και την σιγουρια πως τα νιτρικα ειναι 0 γιατι τα ρουφαει ενα κλαδι κερατοφυλλο.

και μολις σου πουμε τα λαθη σου οσοι εχουμε ασχοληθει λιγο παραπανω,μας τη λες κιολας γιατι φταιμε εμεις που χρωσταει η ελλαδα
αν δεν σου αρεσει να ακους τις γνωμες που γραφονται και ζητησες ο ιδιος,τοτε δεν υπαρχει λογος να ασχολειται κανεις με το θεμα σου.ποσταρε σε καποιο φορουμ του εξωτερικου που σου αρεσουν τοσο πολυ,και βαλε το μονομαχο σου σε βαζο κιεσυ μολις αποφασισεις να κανεις αναπαραγωγη

επισης θα σε προειδοποιησω δημοσια,πως την επομενη φορα που θα διακρινω υπαινιγμο και καλυμενους γενικους χαρακτηρισμους σε ποστ σου στο παρον θεμα,που απευθυνονται εμμεσα η αμεσα σε αλλους συνφορουμιτες,θα πεσει καρτα.

μπορεις να πεις τη γνωμη σου ελευθερα,αποφευγοντας ομως τους χαρακτηρισμους.
αυτα απο μενα και καλη συνεχεια.δεν θα ξαναπαντησω στο θεμα σου,απλα θα παρακολουθησω τη συζητηση.
Διαφωνω με τις ανακριβεις πληροφοριες που για ακομα μια φορα ποσταρες. 1ον Αυτο που ειπε ο Αλεξ Κοσμο στο οποιο συμφωνεις και εσυ λεγεται κακοποιηση ζωου και κανονικα διωκεται νομικα. Οπως επισης διωκεται νομικα η υπονοια και η κατηγορια για κακομεταχειριση και κακοποιηση ζωου χωρις να υπαρχουν αποδεικτικα στοιχεια. 2ον Ποιος σου ειπε οτι δεν κανω μετρησεις; Στους 3 μηνες εχω μετρησει 4 με 5 φορες σε μαγαζι με υγρα το νερο μου και ολες οι παραμετρους μου βγηκαν σωστες με ελλειψη νιτρικων. Η οποια οφειλετε στα φυτα (πληθυντικος αριθμος) που ειναι κερατοφυλλα, ανουμπιες, marimo moss, βαλισνερια και java fern. Ο μονομαχος στα 15 λιτρα και στα 20 ειναι ενα ψαρι που δεν ειναι εξαιρετικα ρυπογονο με αποτελεσμα στην δικη μου περιπτωση τα φυτα να εχουνε αναπτυξη αλλα να θελουν και επιπλεον θρεπτικα συστατικα εξου και η προσθηκη υγρου λιπασματος εβδομαδιαια. 3ον Ποιος σου ειπε οτι δεν ταιζω τον μονομαχο μου; Τα μπιλακια aka pellets που τρωει 6 εως 8 την ημερα και τα αποξηραμενα bloodworms ειναι υποσιτισμος; Ενδεχωμενος θα παρω και τριτη ποικιλια στο φαγητο του αλλα και παλι το φαιμενο bloating λεει κατι; 4ον δεν θα αποφασισω να κανω αναπαραγωγη δεν θελω και δεν θελω να διαθεσω τα μεσα γι αυτο. Το βαζο ακυρο εντελως. 5ον Για 100η φορα ξαναλεω οτι ειμαι ΚΑΤΑ βαζων, γυαλων, ποτηρια, σφινοποτηρα, μολυβοθηκες, "μονομαχιερες" σε τριγωνο σχημα, αρκουδακια ενυδρεια, ξενοδοχεια ψαριων, 5 λιτρων ενυδρειακια και τα συναφη. Εχω ομως καταληξει στα μινιμουμ και στα μαξιμουμ που μπορει να διαθεσει καποιος και εκει κλεινει για μενα η υποθεση λιτρων. 6ον λεω την γνωμη μου και δεν υπαινίσσομαι κατι, απλα ενοχλει μια μεριδα ανθρωπων οπως και εσενα και θα συνεχισει να ενοχλει αλλα δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο. Εαν αυτος ειναι ο λογος για κοκκινη καρτα τοτε ευχαριστως να την δεχτω. Να ενα ωραιο link για να καταλαβουμε την διαφορα μεταξυ παραμελησης και κακοποιησης ζωου και φροντιδας ζωου. Mod edit : το "ωραίο" λινκ διεγράφη λόγω των εικόνων φρίκης που περιέχει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 25-04-17 στις 18:37
  #43  
Παλιά 25-04-17, 17:02
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Constantinos_S Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβως επειδη διαβαζει και αλλος κοσμος τα post καλο θα ηταν καποια μελη να βουτανε καποια εγκεφαλικα κυτταρα σε ελαχιστη δοση common sense και να μην περνανε μηνυματα τυπου "στα 15 η στα 20 λιτρα δολοφονεις τα ψαρι σου". Ξαφνικα στην Ελλαδα γιναμε grande και ειδημονες επι ολων των θεματων και οτι κανουν εξω μας ειναι πολυ λιγο και παραλληλα αναρωτιόμαστε γιατι χρωσταμε και θα χρωσταμε για τα επομενα χρονια. Σε αυτα αντιδρω, και οχι στα παραπανω λιτρα. Κοιταμε το δεντρο και οχι το δασος.

Επειδή και εσύ αν βουτούσες μερικά εγκεφαλικά κύτταρα σε ελάχιστη δόση common sense θα μπορούσες να καταλάβεις τι σου λέμε σε τόσα ποστ. Επειδή έχεις καταλάβει αλλά δεν θες να το χωνέψεις και αυτά που σου λέμε σου φαίνονται βερεσέ νομίζεις ότι από το ποτηράκι αν τον βάλεις σε 15 λίτρα θα είναι και ο πρώτος μονομαχος του χωριού τότε δεν θα συνεχίσω να σπαταλάω τον χρόνο μου για να σου δώσω να καταλάβεις όπως και όλοι εδώ μέσα ποια είναι τα βασικά κριτήρια για διαβίωσης για το ψάρι που διάλεξες.
δεν έχουμε άποψη για όλα και γιναμε ειδημονες απλά σου λέμε τι να προσέξεις από την εμπειρία μας γιατί αυτοί που σου γράφουν είχαν μονομάχους και έχουν ακόμα και έχουν και και επιτυχημένες αναπαραγωγες.
είσαι παντός πνεύμα αντιλογίας βρε αδερφάκι μου.
  #44  
Παλιά 25-04-17, 18:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.373
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Constantinos_S Εμφάνιση μηνυμάτων
.......
3. Γενικα οποιαδηποτε υποδειξη ειναι δεκτη θα με βοηθουσε πολυ λογω της απειριας μου.
......
Αγαπητέ φίλε νομίζω φάσκεις και αντιφάσκεις.
Αρνείσαι να καταλάβεις αυτά που σου γράφουν μοντ και μέλη και τους κατηγορείς ότι σου δίνουν και ανακριβείς πληροφορίες.
Αφού έχεις καταλήξει στην άποψη σου και διαθέτεις άλλες πιο έγκυρες κατά τη γνώμη σου πηγές πληροφόρησης, το θέμα κλειδώνει.
Δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε ή να επιβάλλουμε ποινές.
Καλή τύχη στο ψάρι σου!
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για Μονομαχο. mansos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 48 15-11-16 21:34
Βοήθεια για την μονομαχίνα μου isidor Bettas 23 28-10-16 12:54
αρρωστος μονομαχος? μια βοήθεια παρακαλώ! poppy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 16-03-11 23:26
Βοήθεια σε αρχάριο για Νανοκιχλίδες δυτικής Αφρικής mikrosaquaristas Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 22 31-12-10 21:35
Xρειάζομαι τη βοήθεια σας ,προβλημα με το Μονομαχο μου!! wodan Bettas 12 21-06-04 15:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09324 seconds with 14 queries