Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-12-14, 02:03
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή 12λτ πίκο μεσογειακό..



Να παρουσιάσω και εγώ το μικρό μου...
Θέλοντας από τη μια να πατήσω δειλά στα αλάτια χωρίς όμως να μπω στη διαδικασία και το κόστος κατασκευής ενός τροπικού, και από την άλλη να δείξω πώς μπορεί να αξιοποιηθεί όμορφα ένα μικρό ενυδρείο σαν και αυτά που πουλάνε σε γνωστά παιχνιδοκαταστήματα και καταλήγουν συνήθως σε θαλάμους βασανιστηρίων για χρυσόψαρα, αποφάσισα να το ξεκινήσω πολύ εύκολα και οικονομικά, απλά με μια βουτιά στη θάλασσα..

http://youtu.be/M-Uxo3NNufU

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
Είδος ενυδρείου: μεσογειακό
Τύπος ενυδρείου -διαστάσεις: 31x23x21cm
Πόσο καιρό "τρέχει" το ενυδρείο: πέντε μήνες
Συνολικά λίτρα: 15 (12 καθαρά)
Sump: όχι
Skimmer: όχι
Φωτισμός: λυχνία led par30 14w
Κυκλοφορία: από κρεμαστό φίλτρο 300l/h
Υπόλοιπος εξοπλισμός: θερμοστάτης 25w
¶λλες πληροφορίες: θέρμανση και φωτισμός μπήκαν επικουρικά μια και φιλοξενούνται προσωρινά και μαλακά κοράλλια.
Ρουτίνες συντήρησης: Αλλαγή κάθε εβδομάδα του 30-50% με φρέσκο θαλασσινό νερό. Στο φίλτρο υπάρχει ενεργός άνθρακας και αντιφώσφορο.


ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ

Ψάρια: -
Ασπόνδυλα: Τέσσερις ανεμώνες, ένας κάβουρας, αχινός, πεταλίδες σαλιγκάρια, ό,τι είχε επάνω του ο βράχος από τη θάλασσα.
Κοράλλια(είδη και αριθμός):
Soft corals:
LPS:
SPS:
Ρουτίνες συντήρησης ιχθύων-κοραλλιών:
Ταϊζονται με το χέρι οι ανεμώνες μια φορά την εβδομάδα με κατεψυγμένη συνήθως γαρίδα. Ο κάβουρας λίγο συχνότερα.. Τα υπόλοιπα είδη τρέφονται με άλγες.

ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΕΣΤ

Αλατότητα: του θαλασσινού νερού της περιοχής που το μαζεύω. Υπάρχει ελαφρά διακύμανση ανάλογα με τον καιρό και την εποχή.
PH: 8
KH: 7
ΝΗ3/NH4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: -
PO4: 0
Ca: -
Mg: -
Θερμοκρασία: 24οC

Χρησιμοποιήθηκε ζωντανός βράχος από τη θάλασσα και ένα κομμάτι νεκρής τραγάνας που είχα πρόχειρο, συνολικού όγκου τριών περίπου λίτρων. Σαν υπόστρωμα μπήκε άσπρο ψιλόκοκκο βότσαλο-άμμος από παραλία με μάρμαρο.
Για τα λίτρα αυτά ψάρια θα ήταν ανεύθυνο να μπουν, τα ασπόνδυλα όμως με την ποικιλομορφία τους και η διαδικασία ταϊσματος αποζημιώνουν.
Λόγω του μικρού όγκου και της ευκολίας αλλαγής νερού, στα τεστ μπορώ να είμαι λίγο ελαστικός, προσέχω κυρίως την αμμωνία να μην ανέβει λόγω τροφής.
Η συνήθεια των φιλοξενούμενων οργανισμών να ζουν κοντά στην ακτογραμμή τους έχει καταστήσει ανθεκτικούς σε διακυμάνσεις αλατότητας και θερμοκρασίας οπότε σαν σύστημα είναι εύκολο και συγχωρεί μικρά λάθη.
Αναπλήρωση γίνεται με το χέρι προσθέτοντας νερό όσμωσης, προσέχοντας να μην υπάρχει απότομη αλλαγή στην αλατότητα.
Για το καλοκαίρι υπάρχει σύστημα ψύξης με ανεμιστηράκι που δούλεψε με επιτυχία στο παρελθόν σε ίδιου τύπου ενυδρείο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-11-21 20.28.14 (Custom).jpg
Εμφανίσεις:  867
Μέγεθος:  80,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-10-14 22.33.58 (Custom).jpg
Εμφανίσεις:  875
Μέγεθος:  70,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-12-02 21.08.02 (Custom).jpg
Εμφανίσεις:  893
Μέγεθος:  40,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-12-02 20.58.19 (Custom).jpg
Εμφανίσεις:  1001
Μέγεθος:  55,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-12-14, 17:09
Το avatar του χρήστη mikeruless
mikeruless Ο χρήστης mikeruless δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Απιστευτο!!!!!!!! επειδη ειμαι λατρης της μεσογειου μπορω να πω οτι ειναι απο τα ομορφοτερα που εχω δει
ειδικα αν αναλογιστει κανεις το μεγεθος του
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-12-14, 17:14
fantomas Ο χρήστης fantomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-06-2014
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

απλο οσο χρειαζεται,μικρο και πανεμορφο!!! μπραβο φιλε μου..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-12-14, 18:00
Το avatar του χρήστη gordon
gordon Ο χρήστης gordon δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2013
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 514
Προεπιλογή

πανέμορφο !!!
__________________
Όταν είσαι θυμωμένος κάτσε μπροστά απο ένα ενυδρείο...

πωλούνται σαλιγκάρια ramshorn blue
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-12-14, 21:09
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-12-14, 11:33
Το avatar του χρήστη Ektoras
Ektoras Ο χρήστης Ektoras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2013
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 191
Προεπιλογή

Φανταστικοοοο σε μόνο 12 λίτρα τέτοιο αποτέλεσμα;RESPECT
Αν επιτρέπετε πόσο είναι το κόστος συντήρησις;Γιατί έχω και εγώ ενα 15λιτρο στην άκρη
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-12-14, 12:08
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Πολι ωραιο και καθαρο μακαρι να κρατηση.
Πριν 5μηνες τι θερμοκρασια ειχες;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-12-14, 12:50
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Πρέπει να είχε χτυπήσει 30ρι. Τότε έστρωνα ακόμα το σύστημα με το βράχο μόνο του, οι ακτίνιες μπήκαν τον Σεπτέμβριο.
Δεν είχα, ούτε έχω ακόμα ετοιμάσει, σύστημα αναπλήρωσης για να βαλω κατευθείαν ανεμιστηράκια... Πιστεύω να μην υπάρξει πρόβλημα φέτος και να με βρει το καλοκαίρι έτοιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-12-14, 19:01
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ωραίο φίλε μου!! Έχω κι εγώ ακόμα ένα 15λιτρο με 2 ντομάτες, μία ανεμώνη κίτρινη, ένα καβουράκι και μία γαρίδα μαζί με μία χειλού 4cm πρόσφατα, αν και έχω φτιάξει 250λιτρο μεσογειακό Κράτα την θερμοκρασία το πολύ 24 το καλοκαίρι και τον Χειμώνα είσαι εντάξει πιστεύω!! Με ανεμιστηράκια θα είσαι μια χαρά το καλοκαίρι, με 31C στο δωμάτιο το έφτανα άνετα 24C!!
Η πιο φθηνή και απλή αναπλήρωση που μπορείς να βάλεις είναι αυτή, δοκιμασμένη
Για περισσότερα λίτρα σαν το δικό μου, έχω πάρει απο fishstreet exchanger τιτανίου το οποίο είναι συνδεμένο σε μεταχειρισμένο συμπιεστή+θερμοστάτη και είσαι κομπλέ!! Σγτο λέω γιατί είναι μικρόβιο το ξεκίνημα
Θα δεις όμορφα πράγματα, όπως πρόσφατα είδα το splitting της μιας ανεμώνης που έχω σε δύο, απλά μαγικό!!
Have Fun!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-12-14, 13:13
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektoras Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν επιτρέπετε πόσο είναι το κόστος συντήρησις;Γιατί έχω και εγώ ενα 15λιτρο στην άκρη
Τρέχει αυτόματα, δεν έχει καμία σχέση με το κόστος συντήρησης ενός reef. Μην κοιτάς το δικό μου που έχει και δυο reefάδικους οργανισμούς (μανιτάρι Discosoma και Green star polyp του γένους Briareum -φαίνονται καλύτερα στο βιντεάκι, έχω λινκ στο αρχικό ποστ) που εξαιτίας τους έβαλα φωτισμό και θέρμανση. Κανονικά τρέχει μόνο με κυκλοφορία, τακτική αλλαγή νερού και τάισμα. Οι ανεμώνες είναι ιδιαίτερα ανθεκτικές.
H μόνη δυσκολία που έχει αφού στηθεί, είναι η προμήθεια θαλασσινού νερού. Αν δεν είσαι κοντά σε θάλασσα μάλλον είναι ασύμφορο εκτός αν πας σε αλάτια με τα οποία όμως δεν έχω ασχοληθεί. Τώρα το χειμώνα με ένα εικοσάλιτρο δοχείο που έχω για μεταφορά, πηγαίνω στη θάλασσα κάθε 15-20 μέρες περίπου, αλλά είναι στο δρόμο μου έτσι κι αλλιώς. Όταν είναι καλός ο καιρός μαζεύω φρέσκο νερό κάθε φορά πριν την εβδομαδιαία αλλαγή.
Το άλλο πρόβλημα είναι ότι αυτή την εποχή αν θελήσεις να το ξεκινήσεις είναι και λίγο δύσκολο ξέρεις να βουτήξεις και να βρεις ένα καλό κομμάτι βράχου

Όσο για την αυτόματη αναπλήρωση, κάτι τέτοιο έχω στα σκαριά, το μόνο που με προβληματίζει είναι το αισθητικό αποτέλεσμα μια και θα πρέπει το δοχείο να είναι δίπλα και κάπως ψηλότερα.. Μικρά βάσανα όμως αυτά

Σε κάθε περίπτωση, αν υπάρχει η διάθεση και ο εξοπλισμός, θα συνιστούσα ασυζητητί να κάνει κάποιος το απλό (το απλούστερο που μπορεί να γίνει) αυτό βήμα στη θάλασσα, εγώ ασχολούμαι χρόνια με το γλυκό νερό και ξαφνικά από περιέργεια πιο πολύ έβαλα το καλοκαίρι και τις θαλασσινές βουτιές στο σπίτι και αμέσως βλέπω ότι κεντρίζει το ενδιαφέρον όλων όσων το βλέπουν... Το άλλο, μεγαλύτερο ίσως πρόβλημα, είναι μην κολλήσεις το μικρόβιο του reef, οπότε και ξεφεύγεις πλέον κατηγορία :- )
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-12-14, 14:44
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Δυστυχώς το κόλλησα το μικρόβιο του reef κι εγώ!! Βέβαια ξεκινάω μόνο με 60 λίτρα τα Χριστούγεννα, καθώς μου έχουν έρθει όλα τα συμπράγκαλα!! Είχα φτιάξει ένα μικρό sumpάκι για το 15λιτρο με plexiglass (το ξέρω υπερβολή...) και καλυπτόταν η αναπλήρωση..
Το νεράκι κατέβαινε από το ενυδρείο με ένα overflow box που έφτιαξα με πλέξιγλας (κάτω από το δοχείο αναπλήρωσης δεξιά), κατευθείαν στο αριστερό αποσπώμενο ορθογώνιο κουτί που είχε στο πάνω μέρος αποσπώμενο κουτάκι με ενυδρειακό βαμβάκι, το οποίο είχε τρύπες και έπεφτε το νερό σαν βροχή σε siporax, στην συνέχεια έβγαινε από το κάτω μέρος και πέρναγε από το κινέζικο σκιμεράκι των 5 ευρώ , το οποίο κάτι έβγαζε αφου του μείωσα λίγο το ύψος, μετά πέρναγε με κλίση από ένα 10χ10cm κομμάτι τροχισμένο αποσπώμενο πλαστικό, στο πάνω μερος του οποίου είχα ένα καπάκι με κόκκινα λεντ και έκανε την καλύτερη δουλειά, μαζεύοντας αρκετή καταπράσινη turf άλγη και κατέληγε στον χώρο της αντλίας επιστροφής, όπου μετά από 5-10 δευτερόλεπτα λειτουργίας προσάρμοζα το μουκάλι της αναπλήρωσης!! Έτσι ήμουν αυτοματοποιημένος για μια βδομάδα τουλάχιστον, καθώς το καλοκαίρι έλειπα αρκετα..
Στο καπάκι ανεμιστηράκι 10cm με STC...
Μόνο η τροφή δεν ήταν αυτοματοποιημένη, να ναι καλά η γειτόνισα..
Τάιζα υπεραρκετά, και τα νιτρικά πάνω από 5ppm δεν είχαν φτάσει ποτέ, ακόμα και μετα 25 ημερών χωρίς αλλαγή νερού!!
Με την ίδια λογική φτιάχνω το sump για το reef μου, πίσω ακριβώς από το ενυδρείο το οποίο έχει και 3 δοσομετρικές!!
Κατέληξε σαν μινι παρουσίαση, σορρυ, απλά μπορεί να έδωσα καμια ιδέα ακόμα και για λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο!!
Από τον Σεπτέμβρη το έβγαλα λόγω 10 απνέξυπνων δαχτύλων 2 χρονών ανηψιάς Και έιμαι με ένα εξωτερικό φίλτρο μόνο πάνω από το ενυδρείο όπου είναι και η αναπλήρωσξ και βολεύει!!
Όπου να ναι βάζω και μία μικρή σμέρνα στο μεγάλο μου μεοσγειακό όπου θα ακολουθήσει και παρουσίαση!!
Είθε η αλμύρα να είναι αρκετή στο σπίτι σου φίλε μου
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump3.jpg
Εμφανίσεις:  649
Μέγεθος:  98,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump6.jpg
Εμφανίσεις:  646
Μέγεθος:  105,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump9.jpg
Εμφανίσεις:  622
Μέγεθος:  79,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-12-14, 19:20
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Πάρα πολύ ωραία. Ομορφιές τόσο οικείες και γνωστές......

Συγχαρητήρια φίλε μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-02-15, 00:34
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Έχουμε τπτ νεώτερο ;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-02-15, 13:57
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Τίποτα το συνταρακτικό όχι, το σύστημα τρέχει ακόμα κανονικά, έχω αφαιρέσει το καβουράκι και έχω και μια μικρή γαρίδα πλέον μέσα και ένα πράσινο οφίουρο που παραμονεύει κάτω από μια πέτρα και τρελαίνεται για algae waffers.
Είχα ένα θέμα με τις ανεμώνες.. Η μεσαία πλησίασε λίγο περισσότερο από όσο θα έπρεπε την Cereus και έγινε μια αψιμαχία.. Βρήκα τα πλοκάμια και των δυο στο σημείο που ακούμπησαν τραυματισμένα την επόμενη μέρα και ανάμεσά τους κάτι νηματοειδείς εκκρίσεις.. Ο χημικός πόλεμος που προκλήθηκε, παρότι άλλαξα μόλις το είδα το νερό, στοίχισε τελικά στα σαλιγκάρια και στον αχινό που μέσα σε δυο μέρες κατέληξαν. Οι υπόλοιποι οργανισμοί δεν έπαθαν τίποτα..

Με την κακοκαιρία και τους ισχυρούς νοτιάδες των τελευταίων ημερών, η θάλασσα ξέβρασε διάφορους οργανισμούς, έχω εδώ και δυο μέρες και παρακολουθώ σε ένα δοχείο ένα ασκίδιο για να δω αν είναι ζωντανό ώστε να μπει, και κάποιους άλλους οργανισμούς, θα ανεβάσω φωτογραφία κάποια στιγμή.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-02-15, 19:28
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Και το update με τον οφίουρο και τη γαρίδα.
Δεν γνωρίζω τί είναι ο μανιταρόσχημος οργανισμός στην τρίτη φωτογραφία, πιθανολογώ κάποιο είδος ολοθούριου, αρκετά σκληρό στην αφή. Θα φύγει όμως όπως έγινε και με το ασκίδιο, γιατί δεν έδειξαν σημεία ζωής.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150204_182457 (Custom).jpg
Εμφανίσεις:  591
Μέγεθος:  143,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150204_182754 (Custom).jpg
Εμφανίσεις:  581
Μέγεθος:  145,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20150204_190725 (Custom).jpg
Εμφανίσεις:  603
Μέγεθος:  90,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-02-15, 19:55
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Όμορφα!! Αυτό το πράσινο στην δεύτερη φωτό τι είναι?? Στον Πύργο Ηλειας με τις καταιγίδες, βγήκαν ένα σωρό στην ακτή στην άμμο... Μοιάζει σαν μέδουσα και έχει υφή σφουγγαριού!!! Αν και βούτηξα, δεν κατάφερα να δω κάποιο μέσα στην θάλασσα να το παρατηρήσω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-02-15, 23:13
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Και το update με τον οφίουρο και τη γαρίδα.
Δεν γνωρίζω τί είναι ο μανιταρόσχημος οργανισμός στην τρίτη φωτογραφία, πιθανολογώ κάποιο είδος ολοθούριου, αρκετά σκληρό στην αφή. Θα φύγει όμως όπως έγινε και με το ασκίδιο, γιατί δεν έδειξαν σημεία ζωής.
Ο οφίουρος και η γαρίδα.....κ α τ α π λ η κ τ ι κ ά ....
Ο μανιταρόσχημος οργανισμός μου κάνει για κάποιο σπόγγο του γένους Chondrosia ή ασκίδιο Microcosmus sulcatus (γνωστή ώς φούσκα). Εάν είχες καλύτερη φωτογραφία θα βοηθούσε.
Εάν είναι ολοθουριο και το μάζεψες από παραλία...διώξτο πριν ψοφήσει τελείως.
Πάντως ότι από τα παραπάνω είναι το σύστημά σου είναι πολύ μικρό για να αντέξει. Εάν είχες μεγαλύτερο ενυδρείο θα μπορούσες να το διατηρήσεις χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Φιλτράρουν απλά το νερο και τα υπολείματα (detritus) ανάλογα για το ποιό είδος μιλάμε.
Όμως οι περιορισμοί που έχεις λόγω μεγέθους είναι πολλοί οπότε καλύτερα στείλτο πίσω στη θάλασσα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμορφα!! Αυτό το πράσινο στην δεύτερη φωτό τι είναι?? Στον Πύργο Ηλειας με τις καταιγίδες, βγήκαν ένα σωρό στην ακτή στην άμμο... Μοιάζει σαν μέδουσα και έχει υφή σφουγγαριού!!! Αν και βούτηξα, δεν κατάφερα να δω κάποιο μέσα στην θάλασσα να το παρατηρήσω!!!
Είναι είδος μακροάλγης (φυκιού) και λέγεται Codium bursa. Για όσο το επιτρέπει το μέγεθός του (γίνεται μεγάλο) μπορείς να το κρατήσεις στο ενυδρείο και κάνει καλό αφού ανταγωνίζεται τις άλλες άλγες (τριχοειδής κλπ) και είναι και ευπαρουσίαστη.
Προφανώς στις βουτιές σου πρέπει να προσέξεις καλύτερα. Δεν φυτρώνουν πολύ βαθιά και αυτή την εποχή λόγω της θαλασσοταραχής αποκολλώνται από τα βράχια και τα βρίσκουμε στις παραλίες.

__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samian : 06-02-15 στις 15:10
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-02-15, 00:05
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο, Chondrosia ήταν τώρα που το είδα λίγο στις φωτογραφίες, στο σημείο εκείνο είχαν ξεβραστεί πολλοί ακόμα σπόγγοι διαφόρων ειδών, αυτός ήταν ο μόνος που έδειχνε ζωντανός, αλλά δυστυχώς με ξεγέλασε, τώρα που τον ξαναείδα είχε αρχίσει να χαλάει. Πάω πάλι για αλλαγή νερού...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-02-15, 00:07
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Samian Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι είδος μακροάλγης (φυκιού) και λέγεται Codium bursa. Για όσο το επιτρέπει το μέγεθός του (γίνεται μεγάλο) μπορείς να το κρατήσεις στο ενυδρείο και κάνει καλό αφού ανταγωνίζεται τις άλλες άλγες (τριχοειδής κλπ) και είναι και ευπαρουσίαστη.
Προφανώς στις βουτιές σου πρέπει να προσέξεις καλύτερα. Δεν φυτρώνουν πολύ βαθιά και αυτή την εποχή λόγω της θαλασσοταραχής αποκολλώνται από τα βράχια και τα βρίσκουμε στις παραλίες.
Ρε παιδάκι μου, μια φορά να ρωτήσουμε κάτι για την αγαπημένη μας θάλασσα και να μην το ξέρεις... μια φορα!!! Κινητή βιβλιοθήκη!!!
Δηλαδή από το πράγμα που θεώρησα σαν μικροσκοπικά ποδαράκια μέδουσας, είναι κάτι σαν ρίζες...
θα το βάλω στο ενυδρείο μου, ελπίζω να ρουφάει και κανα νιτρικό, είναι πολύ όμορφο όμως έτσι και αλλιώς...
Thanx!!
-------------------------
αυτό το πράγμα.. ήθελα να γράψω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 05-02-15 στις 00:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-11-15, 00:02
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Καμιά ενημέρωση....?????
Τπτ νεώτερο.....;;;;
Μην μας ξεχνάς.......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-11-15, 08:58
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Μου έκανε σε κάποια φάση την άνοιξη / καλοκαίρι μια έκρηξη κυανοβακτηριου, το παιδεψα κανένα μήνα ώσπου αποφάσισα να το αδειασω σε μια λεκάνη και να το καθαρίσω καλά, το ξαναστησα και όλα από τότε καλά. Τρέχει τώρα με τις ίδιες ανεμωνες, σαλιγκάρια, δύο μικρούς αχινους και τρεις νέες γαριδουλες.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-11-15, 12:38
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Μπράβο κατ'αρχήν που δεν το σταμάτησες....

Συγχαρητήρια κατά δεύτερον που είχες το κουράγιο και την θέληση να το ξαναξεκινήσεις....

Βάλε όμως και καμιά φωτό να χαρούμε και εμείς λίγο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-08-16, 23:10
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Τίποτα νεώτερα για την τύχη του ενυδρείου ?????

Καμιά φωτό....

Μην μας αφήνεις στο σκοτάδι....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-08-16, 11:05
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Συνεχίζει ακόμα κανονικά, αν και φέτος από το καλοκαίρι έχω πολλές αλγες. Αν δω ότι δεν γίνεται τίποτα - έβαλα προσωρινά καμιά 20ρια σαλιγκάρια μεσα- μάλλον θα αλλάξω το κομμάτι του βράχου με άλλο από τη θάλασσα..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-08-16, 12:08
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Όντως πολύ άλγη, αλλά έχει και αυτή την ομορφιά της.
Αν δε αυτό το συνδυάσεις και με μακροάλγες...τα γνωστά μας φύκια...μπορεί το αποτέλεσμα να είναι πολύ ωραίο και πρωτότυπο....

Μην μας ξεχνάς....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-08-16, 14:54
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Για τι θερμοκρασίες μιλάμε φίλε?
Η παγίδα αλγης και το ατς κάνουν πολύ καλή δουλειά......
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-08-16, 20:31
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

20 - 25c max. ¶ργησα να βάλω να δουλεύουν τα ανεμιστηρακια τον Ιούνιο και πρόλαβε να πιάσει κάποιες μέρες τότε στις αρχές 30ρια..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-08-16, 21:26
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
20 - 25c max. ¶ργησα να βάλω να δουλεύουν τα ανεμιστηρακια τον Ιούνιο και πρόλαβε να πιάσει κάποιες μέρες τότε στις αρχές 30ρια..
Μπορεί από εκεί να ευνοήθηκαν οι άλγες. ...
και να υπάρχει έξαρση .
Πάντως και 25 νομίζω ότι είναι αρκετά για μεσογειακό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
ανεμώνες, μεσογειακό, med, pico


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεσογειακό βοήθεια Fragki Μεσογειακό 24 13-08-14 14:25
Μεσογειακό.......πως??? vagosxxx Μεσογειακό 5 22-02-09 10:31
Μεσογειακό?? theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 24-11-04 22:16
μεσογειακό 525 Μεσογειακό 17 05-11-04 17:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11090 seconds with 16 queries