Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-05, 14:17
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ

Καλησπέρα ,
Σήμερα έκανα την πρώτη αλλαγή νερού στο ενυδρείο μου,60l με ένα μικρό κύπελο υπάρχει κάποιά αντλία που να μπορεί να το κάνει αυτό ,το ενυδρείο μαζι με το έπιπλο έχει 1,50 cm ύψος, μπορώ να το αγοράσω απο inτernet ;
Επίσης μπορείται να μου προτείνεται μια καλή σκούπα βυθού?
Eυχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-05, 14:25
tolis_1234 Ο χρήστης tolis_1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2004
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

παρε την σκουπα βυθου της SERA! μαζι με το σκουπιζμα θα κανεις και την αλλαγη νερου! δεν χριαζεσαι αντλια για τις αλλαγες!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-05, 17:44
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

ευχαριστώ για την συμβουλή , βρήκα τον τρόπο να βγάζω το νερό!!αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι πως θα βάλω το καινούργιο νερό ,με το κυπελάκι θέλω δύο ώρες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-02-05, 18:06
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Πάρε μια σκάλα.
Εναν κουβά που να χωράει τα λίτρα του νερού που αλλάζεις.
1-2 μέτρα λάστιχο.

Βάλε τον κουβά πάνω στη σκάλα.
Δέσε μια πέτρα στη μια άκρη του λάστιχου. Αυτήν την άκρη άστην να "πέσει" στον πάτο του κουβά.
πιάσε την άλλη άκρη του λάστιχου και βάλτο όλο μέσα στο κουβά, ωστε το λάστιχο να γεμίσει νερό.
Κλείσε με τον αντίχειρά σου την άκρη του λάστιχου και "οδήγησέ" την στο ενυδρείο. Ασε το λάστιχο και περίμενε να αδειάσει ο κουβάς.

*** Εννοείται οτι την πέτρα (η οτιδήποτε άλλο βαρύ χρησιμοποιήσεις) θα την πλύνεις καλά ***
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-02-05, 18:50
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Παιδιά το ενυδρείο είναι στο σαλόνι ,και πρέπει να αλλάζω 60 λίτρα την βδομάδα,δέν γίνεται με την σκάλα μήπως υπάρχεί κάτι πιο πρακτικό κάπου είχα διαβάσει για μιά αντλία αλλά δεν μπορώ να βρώ το θέμα μέσα στο site.

ωραίο το σχεδιάγραμμα και πολύ κατατοπιστικό φιλε κώστα,αλλά αν ακολουθήσω το σχέδιό σου μετά από 1 λεπτό εγω, ο κουβας.το έπιπλο το ενυδρείο και η σκάλα θα βρεθούμε έξω από το σπίτι ,λόγω ανωτέρας βίας( η γυναίκα μου )
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-02-05, 20:09
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παίρνεις μια αντλιούλα, 2-3m σωληνάκι, το συνδέεις με την έξοδο της αντλίας, η αντλία μπαίνει μέσα στον κουβά που είναι στο πάτωμα, το νερό ανεβαίνει απο το σωληνάκι στο ενυδρείο.

Προσοχή, οι αντλίες δίνουν κάποια χαρακηριστικά, όπως 600 l/h σε μανομετρικό 0. Αν είναι να το σηκώσει το νερό 1-2 μέτρα οι μικρές αδυνατούν, ή τραβάνε πολύ λιγότερο. Οι περισσότερες (πχ Rio) δίνουν την καμπύλη ροής προς υψομετρικό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-02-05, 20:27
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

δε θελει αντλιουλα γιωργο, θελει αντλιαρα για να σηκωσει το νερο τοσο ψηλα,καθοτι θα το τραβαει απο υψος 0 και θα το ανεβασει το λιγοτερο 1.30 + .

μολις πηρα μια 1200 αρα eheim(για τον ιδιο λογο σχεδον) και να μην πω καλυτερα τι θα την κανω , στα 40 εκ υψος αρχιζει και σταζει !!!
μια καλη λυση ειναι η max jet 1200, με μανομετρικο 1.40 !!

αλλα γιατι να ταλαιπωρησαι και δεν ανοιγεις τη βρυσουλα σου ??
σε χαμηλη ροη και βλεποντας το θερμομετρο σου, ριχνεις λιγο ζεστο που και που να παρει τα ισα του....παντα με την αναλογη προσθεση αντιχλωριου....

__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-02-05, 20:54
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Λοιπον , αυτο που λεει ο Γαυρος ειναι πιο σωστο και πιο ευκολο .
Εγω το κανω καπως ετσι αλλα με μια μικρη παραλλαγη , στην ακρη απο το λαστιχο που ειναι στο ενυδρειο εχω βαλει ενα μπαστουνι απο εξωτερικο φιλτρο , ετσι καθετε στο ενυδρειο χωρις κανενα προβλημα .
Τωρα στο αλλο ακρο εχω βαλει ενα ταχυσυνδεσμο με το αναλογο βιδωμα για βρυση τουαλετας στο τελος .
Ετσι με την μια μερια στο ενυδρειο και την αλλη στην βρυση γεμιζω το λαστιχο μεχρι το ενυδρειο και κλεινω την βρυση , αμεσως βγαζω τον ταχυσυνδεσμο και ετσι ερχιζει να αδειαζει το ενυδρειο.
Μωλις το αδειασω μεχρι εκει που θελω βγαζω για λιγο το μπαστουνι να παρει αερα και ετσι σταματαει να αδειαζει , το ξαναβαζω μεσα και παω στην βρυση , φτιαχνω το νερο σε μια θερμοκρασια περιπου σαν και αυτη που ειναι στο ενυδρειο και αμεσως βαζω τον ταχυσυνδεσμο και γεμιζει το ενυδρειο μου ευκολα και απλα , και κυριως χωρις κουραση και πολλες γκρινιες
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-02-05, 21:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μα ειναι δυνατον να μην σου σηκωνει νερο ψηλα η eheim 1200?
Εγω με την κομπακτ 1000 το 1.80 το εχω για πλακα και με πολυ καλη ροη

Υποψιν οτι οταν οι αντλιες μπουν σε σειρα η υψομερτρικη τους δυνατοητα προστιθεται..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-02-05, 21:26
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

αν ειναι λεει.....την εχω βαλει κατω απο την βαριοπουλα μπας και συμμορφωθει...αν δεν αλλαξει χαρακτηρα θα την πολτοποιησω !!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-02-05, 21:39
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Εγώ χρησιμοποιώ της Atman την AT-201 (15W, 650 l/h) - την πήρα για άλλο σκοπό... αλλά μετά από μια δοκιμή και αφού σηκώνει το νερό σε 1,15 μέτρα... παρ' όλο που λέει "Ηmax=0,90m", καθιερώθηκε

"Αδειάζει" τον 50λιτρο "κουβά" σε κάτι λιγότερο από 15 λεπτά. Περίπου 200 λ/ω δηλαδή. "Πεθαίνει" όμως περίπου στα 1,30 μέτρα....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-02-05, 22:05
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
δε θελει αντλιουλα γιωργο, θελει αντλιαρα για να σηκωσει το νερο τοσο ψηλα,καθοτι θα το τραβαει απο υψος 0 και θα το ανεβασει το λιγοτερο 1.30 + .
.....
Με μια Rio 1100 (αν θυμάμαι καλά) το σηκώνει και μάλιστα στραγγαλίζω την έξοδο για να αδειάζει ποιό σιγα!

Στην περίπτωσή μου η λύση απο βρύση είναι απαγορευμένη, επιβάλεται ο κουβάς για δύο λόγους:
1. Η θερμοκρασία του νερού βρύσης αν τρέξει λίγο είναι λίγο πάνω απο τον πάγο. Απο το θερμοσίφωνο ξέχνα το, βγάζει πολύ θωλούρα.
2. Βάζω νερό απο RO.

Edit: RIO 1400 είναι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-02-05, 00:41
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Εγγυημενη λυση για σαλονια........
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...es2n0PcypGXi6B
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-02-05, 01:14
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annivas2000
Εγγυημενη λυση για σαλονια........
Ε αυτό δεν το περίμενα!!
Ειναι ίδιο με το Python
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-02-05, 10:20
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ο ευρωπαικος Πυθωνας αυτοπροσωπος!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-02-05, 13:08
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Εγω πάντος που αλλάζω 100 με 120 λίτρα τη βδομάδα βγάζω το νερό με αντλία και γεμίζω με ποτιστήρι που παίρνει 10 κιλα.Είναι λίγο κουραστικό αλλά δεν πέφτει σταγόνα νερό στο πάτωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-02-05, 14:15
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Είναι λίγο ταλαιπωρία έτσι όμως....

Έγω κλασσικό σωλήνα και μετά κουβά - κουβά...
__________________
http://www.geocities.com/markosgreece/
12/10/2004 new pictures in aquariums section
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-02-05, 00:19
targas21 Ο χρήστης targas21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2005
Περιοχή: korydallos
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Tελικα καταληγουμε σε καποια αντλια,εγγυημενα???Ειμαι κιεγω στην ιδια κατασταση μονο που εκτος του υψους το νερο εχει να διανυσει μια αποσταση 7 μετρων απτο βαρελι,που ειναι στο μπαλκονι,μεχρι το ενυδρειο. μου προτειναν την POWERHEAD 802.
__________________
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ,ΜΗ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-02-05, 08:43
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annivas2000
Εγγυημενη λυση για σαλονια........
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...es2n0PcypGXi6B
Το Aqua In-Out το "δουλευω" περιπου ενα χρονο. Μ'αυτο αδειαζω-γεμιζω καθε εβδομαδα 120λ νερο στο 400αρι, ενω στο 180αρι μονο αδειαζω 50λιτρα(λογω pH). Υπ'οψιν οτι το 400ρι ειναι στον πρωτο οροφο και το 180αρι στο σαλονι. Για να φτανη το σωληνακι και στα δυο ενυδρεια απο την ιδια βρυση εχω προσθεσει 3 μετρα παραπανω (υπόψιν οτι οσο προσθετεις σωληνακι τοσο πιο πολυ πιεση στο δικτυο χρειαζεσαι για να "ρουφηξη" το συστημα νερο).
Αδειαζωντας το νερο καθαριζω ταυτοχρονα και το υποστρωμα. Η σκουπα βυθου που διαθετει το συστημα ειναι πολυ καλη για αμμο.
Αν το νερο της βρυσης ειναι καταληλο για το νερο του ενυδρειου σου, πρεπει πρωτα να ρυθμισης μενα θερμομετρο το ζεστο-κρυο και μετα να γυρισης την "βαλβιδα" in-out για να στειλης νερο στο ενυδρειο.
Σταγονα δεν πεφτει πουθενα και ολοι στο σπιτι ειναι ευτυχισμενοι
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-02-05, 08:52
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Μα ειναι δυνατον να μην σου σηκωνει νερο ψηλα η eheim 1200?
Παράθεση:

ΓΙα ξαναδεστο το συστημα ρε γαυρε. Και εγω την ιδια ανλτια έχω και που ανεβαζει το νερο στο 1.60 ΑΝΕΤΑ.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-02-05, 10:26
Misa Ο χρήστης Misa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2004
Περιοχή: Maroussi
Μηνύματα: 31
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Misa
Προεπιλογή

Αυτό το Aqua in-out φαίνεται ενδιαφέρον. Μόλις παράγγειλα ένα για να το δοκιμάσω. Εγώ τις αλλαγές νερού τις κάνω ως εξής:

Άδειασμα: Χρησιμοποιώ μια κεφαλή από εσωτερικό φίλτρο OTTO 2100 lit/h (τιμή όλου του φίλτου γύρω στα 25 ευρώ), η οποία είναι συνδεδεμένη σε πρίζα με τηλεχειρισμό, πηγαίνω κρατώντας το λάστιχο (10 m) στην αποχέτευση και πατάω το τηλεκοντρόλ.

Γέμισμα: Χρησιμοποιώ μία τετράγωνη λεκάνη με χωρητικότητα περίπου 25 lit και τη βάζω στην μπανιέρα. Αφού έχω ρυθμίσει το ζεστό-κρύο μ' ένα ψηφιακό θερμόμετρο (αυτό που μετράνε τη θερμοκρασία της ζύμης στη μαγειρική) αφήνω τη βρύση ή το τηλεφωνάκι του μπάνιου να τρέχει με σταθερή ροή μέσα στη λεκάνη, βυθίζω την κεφαλή (βλέπε άδειασμα) μέσα στη λεκάνη (αφού την έχω συνδέσει πάνω στην τηλεχειριζόμενη πρίζα πάνω σε μπαλαντέζα), βάζω το λάστιχο στο ενυδρείο, μέσα σε ένα πλαστικό δοχείο στο οποίο έχω διαλύσει ήδη σε λίγο νερό τα άλατα, ιχνοστοιχεία, αντιχλώριο κλπ. και πατάω το τηλεκοντρόλ.

Η όλη διαδικασία για αλλαγή 60 lit νερού δεν κρατάει πάνω από 10 λεπτά.
Είναι όμως φασαριόζικη...

Μιχάλης
__________________
Κανείς δεν είναι τέλος ...τελείως ...τέλεος ...τέλειος ντε!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-02-05, 10:42
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Και εμένα η Eheim 1200 όποτε την χρειάστηκα το ανέβαζε άνετα στο 1.60.

Τις αλλαγές μου βέβαια τις κάνω με λάστιχο από βρύση στην βεράντα. Την βρύση με το λάστιχο τα έχω συνδέσει με τον σύνδεσμο της gardena, στο άλλο τέρμα του λάστιχου έχω προσαρμόσει σκούπα, ανοίγω την βρύση μέχρι να φτάσει το νερό στο ενυδρείο ώστε να έχω κύκλωμα, αφαιρώ τον αέρα που τυχόν παραμένει στην σκούπα, κλείνω βρύση, ξεκομπλάρω το λάστιχο με την βοήθεια του σύνδεσμου gardena, και το νερό καταλήγει στο σιφόνι της βεράντας. Βγάζω την σκουπα να πάρει αέρα μόλις τελειώσω με το άδειασμα, κομπλάρω τον σύνδεσμο και ανοίγω την βρύση όσο πιο σιγά μπορώ να τρέχει για να γεμίσω. στα μεγάλα κρύα όπως τώρα σπάω το νερό με λίγο από βραστήρα.
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-02-05, 22:55
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Σας ευχαρίστω όλους για την βοήθεια που μου δώσατε,τελικά παρήγειλα την eheim compact 1000 .Για να δούμε τι θα δούμε
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-03-05, 20:59
CENTAUR Ο χρήστης CENTAUR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Περιοχή: Αθήνα-Κηφισιά
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

χτές έκανα αλλαγή νερού με την νέα αντλία eheim compact 1002 , η αντλία μέσα σε μεγάλο κάδο με νερό και λαστιχο 7,5 μέτρα από το μπάνιο στο ενυδρείο στό σαλόνι δούλεψε τέλεια !!!!!!!!!!!!! τι συνιστώ ανεπιφύλακτα για όσους βαρέθηκαν τον κουβααααααααααααααααααααααααα...........
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-03-05, 11:16
dimitrig Ο χρήστης dimitrig δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2005
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CENTAUR
χτές έκανα αλλαγή νερού με την νέα αντλία eheim compact 1002 , η αντλία μέσα σε μεγάλο κάδο με νερό και λαστιχο 7,5 μέτρα από το μπάνιο στο ενυδρείο στό σαλόνι δούλεψε τέλεια !!!!!!!!!!!!! τι συνιστώ ανεπιφύλακτα για όσους βαρέθηκαν τον κουβααααααααααααααααααααααααα...........
Κάνω το ίδιο με τον CENTAUR και μάλιστα με λάστιχο 14μ. (12/16) και τελικό ύψος 1.70μ. Κανένα πρόβλημα. Ολα τέλεια και ούτα σταγώνα νερό στο πάτωμα. (100 λίτρα σε 6 λεπτά).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07428 seconds with 12 queries