Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-08, 20:38
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή Fine Young Cannibals...

Σνιφ. Στο καινούριο 70ρι ενυδρειάκι μου το νερό σιγά σιγά στρώνει (νιτρώδη δε μου δείχνει καθόλου, νιτρικά <10, pH στο 7,5, η αμμωνία είναι στα ακίνδυνα επίπεδα <0,02mg/l) και σιγά σιγά τα γκαπάκια συνηθίζουν το σχήμα & το μέγεθος του νέου τους σπιτιού. 2 από τις θηλυκές μου (τις μεγάλες που αγόρασα από μαγαζί, όχι αυτές που μου έδωσαν) είναι ιδιαιτέρως έγκυες, και πριν λίγη ώρα η μια έβγαλε κάτι ασπριδερό που η άλλη, που την ακολουθούσε, το έφαγε πριν καν πέσει στο νερό. Μπορεί να ήταν μωρό ή τίποτα υγρό αμνιακό; Τα τάισα όλα μήπως χορτάσουν λίγο και σταματήσουν το κυνήγι μωρών αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Την γυάλα την άδειασα δυστυχώς και στη γεννήστρα δεν μπορώ να τις πιάσω να τις βάλω. Επιπλέον, πρέπει να ΄λείψω τώρα για 3 ώρες. Να αφήσω τη φύση ήσυχη ή δεν θα μείνει μωρό για μωρό;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-08, 20:50
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Πολύ πιθανό να ήταν και μωράκι.. Μήν περιμένεις και πολλά πράγματα αν δεν έχεις κρυψώνες.. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις μπόλικο κερατόφυλλο σε πρώτη φάση.. Το οποίο θα "ρουφάει" και την αμμωνία που έχει το ενυδρείο σου μέχρι να στρώσει το φίλτρο.. Πάντως σε κάθε περίπτωση να αποφύγεις τη γεννήστρα γιατί θα έχεις προβλήματα με δυσπλασίες, όπως προηγουμένως, που είχες τα ψαράκια στη γυάλα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-08, 20:51
Το avatar του χρήστη wickerman.7
wickerman.7 Ο χρήστης wickerman.7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-06-2008
Περιοχή: κομοτηνη
Μηνύματα: 18
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην wickerman.7
Προεπιλογή

εχεις καθολου φυτα μεσα;αν εχεις ασε την φυση να τα κανει ολα μονη
αν οχι,χωρις να θελω να σε στεναχωρισω,το πιθανοτερο ειναι να μην μεινει κανενα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-08, 23:36
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Έχω βάλει ένα μεγαλούτσικο κι ένα μικρό κομμάτι κερατόφυλλο, απλα δεν ξέρω κατά πόσο θα προλάβουνε τα όποια μικρά να πάνε εκεί μέσα. Πάντως και οι δυο αυτές πρέπει να έχουνε πολλά μωρά μέσα γιατί είναι τεράστιες οι κοιλιές τους. Ο ψαροΘεός βοηθός.

Ιδού και φωτογραφιούλες από τις κυρίες. Είναι κι όμορφες παναθεμά τες, ειδικά η πρώτη που ήταν και αυτή που έβγαλε το μωρό ( ; ). Από αυτήν θα ήθελα πολύ να επιβίωνε ένας αρσενικός...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  183_8343.JPG
Εμφανίσεις:  242
Μέγεθος:  69,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  183_8345.JPG
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  159,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-08, 03:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

βαλε αγγελια και ζητα κλαδεματα
ιδιως κερατοφυλλο θα παρεις με το κιλο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-08, 22:42
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Καλη αρχη με το νεο ενυδρειο σου.

οχι γενιστρες για γκαπακια, σε λιγο δε θα χωρανε μεσα στο ενυδρειο και θα σου γινει προβλημα ο μεγαλος αριθμος απο αυτα.

Μια και ειδα οτι εβαλες καθαρες φωτογραφιες απο τα θηλυκα σου δε μας δειχνεις και φωτο απο τα αρσενικα που στο προηγουμενο θεμα σου μιλουσαμε για τερατογενεσεις να κλειση το θεμα εκεινω και να ξερουμε για το αν οντος ειχες προβλημα .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-10-08, 11:27
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη αρχη με το νεο ενυδρειο σου.

οχι γενιστρες για γκαπακια, σε λιγο δε θα χωρανε μεσα στο ενυδρειο και θα σου γινει προβλημα ο μεγαλος αριθμος απο αυτα.

Μια και ειδα οτι εβαλες καθαρες φωτογραφιες απο τα θηλυκα σου δε μας δειχνεις και φωτο απο τα αρσενικα που στο προηγουμενο θεμα σου μιλουσαμε για τερατογενεσεις να κλειση το θεμα εκεινω και να ξερουμε για το αν οντος ειχες προβλημα .
thanks!

Γεννήστρα δεν θα βάλω εκτός αν φτάσουν στο αμήν και μπορώ να είμαι εκεί να παρακολουθώ τι γίνεται. Να αφήσω την ψαρίνα μου μια μέρα μέσα σε 5τετρ.εκ. και να λείπω, δεν το θέλω.

Φωτό θα επιχειρήσω να βγάλω σήμερα ή μέσα στο ΣΚ. Να τις βάλω των αρσενικών στο άλλο θέμα με τις δυσπλασίες; Πάντως ο ένας από τους 2 μοιάζει άρρωστος, έχει μικρύνει πολύ και σκουρύνει η ουρά του (φιν ροτ; ) αν και τρώει όσο και οι άλλοι, ενώ ο άλλος είναι υγιέστατος.

Γενικά όλα τους έχουν διαολεμένη όρεξη, τα ταίζω από λίγο 2 φορές τη μέρα και δε μένει σπυρί. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα τη γλιτώσουνε τα μικρούλια, εκτός αν καταφέρει καμιά και γεννήσει στα κρυφά. Ελπίζω να κάνουν πάντως κάτι μέσα στο ΣΚ που θα είμαι (σχετικά) σπίτι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-10-08, 12:40
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Δε χρειάζεται βιασύνη.. Σιγά σιγά, γεμίζοντας το ενυδρείο σου με φυτά, θα δημιουργηθούν πολλές κρυψώνες για τα μικρά.. Αν οι θηλυκές ξεκίνησαν να γεννάνε, τότε σε κάθε γέννα θα γεννούν όλο και περισσότερα μικρά, κάποια από αυτά αναπόφευκτα θα γίνονται μεζεδάκια, τα πιο γρήγορα όμως και τα πιο δυνατά θα επιβιώνουν.. Όλοι μας όσοι ξεκινήσαμε με τα γκαπάκια, όσο κι αν στενοχωριόμασταν στην αρχή, όταν δεν τα κατάφερναν τα μικρά μή έχοντας που να κρυφτούν, στο τέλος καταλήξαμε να έχουμε τόσα ψάρια που να μήν έχουμε τι να τα κάνουμε!

Η συνταγή είναι μπόλικο κερατόφυλλο, και γενικά πυκνοφυτεμένο ενυδρείο.. Πολλά από τα δικά μου μικρά κρυβόντουσαν/κρύβονται στη java moss (αν βρεις από κάποιον κλαδέματα, αξίζει να δοκιμάσεις να δέσεις είτε σε ξύλο, είτε να φτιάξεις ένα χαλάκι), όπως επίσης και στη λιμνόφυλλα, ενώ πολλά κάθονται κάτω στο χαλίκι, και δε μπορούσα να τα διακρίνω ούτε εγώ ο ίδιος!

Πάντως η χαρά του να τα βλέπεις να γεννιούνται είναι απίστευτη, αν το πετύχεις και live, δεν περιγράφεται! Ακόμη πιο όμορφο είναι να τα βλέπεις να μεγαλώνουν και να παίρνουν σιγά σιγά χρώμα! Για τροφή, δοκίμασε ψιλο-τριμμένα flakes, ή/και σπιρουλίνα σε σκόνη (έχουνε στα πετ-σοπ), αλλά αν θέλεις να πειραματιστείς (έτσι ώστε να αποκτήσεις και εμπειρία για κάποιο πιο δύσκολο είδος στο μέλλον), μπορείς να δοκιμάσεις να εκκολάψεις και αυγά αρτέμιας (με τα οποία τα μικρά θα ξετρελαθούν!)..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-10-08, 17:26
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως η χαρά του να τα βλέπεις να γεννιούνται είναι απίστευτη, αν το πετύχεις και live, δεν περιγράφεται! Ακόμη πιο όμορφο είναι να τα βλέπεις να μεγαλώνουν και να παίρνουν σιγά σιγά χρώμα!
To φαντάζομαι, θα ήθελα πάρα πολύ να τις πετύχω live! Για να γίνει όμως αυτό πρέπει να κανονίζουν να γεννήσουν Σαβατοκύριακο...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Προσπαθώ σκληρά να μη βιάζομαι πολύ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06409 seconds with 13 queries