Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-09-11, 19:52
giorgos344 Ο χρήστης giorgos344 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Καρδιτσα
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή ΦΙΔΙ ΣΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΜΟΥ

για σας
είχα καιρό να μπω στο forum σήμερα άκουσα ένα βάτραχο να σκούζει και κατάλαβα ότι τον είχε πιάσει φίδι και όντως μέσα στην υπερχείλιση ήταν ένα φίδι το οποιο και σκότωσα το ερώτημα ήταν μονο αυτό?
και τι κανω απο εδω και περα?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0948.jpg
Εμφανίσεις:  839
Μέγεθος:  164,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0949.jpg
Εμφανίσεις:  791
Μέγεθος:  165,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0950 (converted).jpg
Εμφανίσεις:  767
Μέγεθος:  131,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0950.jpg
Εμφανίσεις:  756
Μέγεθος:  131,4 KB  
__________________
Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-11, 00:17
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σε καθε οικοσυστημα υπαρχουν πολλα ειδη ζωων που ζουν μαζι μας ... Η λιμνη σου οταν ενσωματωθει σε αυτο θα αρχισει να "χρησιμοποιειται" απο διαφορα ζωα της περιοχης σου!

Κατα την αποψη μου κακως σκοτωσες το φιδι ... Τι εννοεις τι να κανεις απο εδω και περα?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-11, 00:20
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Να μην σκοτώσεις το επόμενο φίδι που θα έρθει στη λίμνη σου ίσως;;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-09-11, 00:24
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

εγώ πιστεύω πως ο καθένας μας θα το έκανε αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-09-11, 00:29
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorginakos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ πιστεύω πως ο καθένας μας θα το έκανε αυτό
και εγω μαζι σου ειμαι
ειπαμε, ειμαστε φιλοζωοι αλλα τα φιδια ειναι επικινδινα.
αμα υπαρχουν και παιδια και παιζουν...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-09-11, 00:29
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos344 Εμφάνιση μηνυμάτων
και τι κανω απο εδω και περα?
Ηρθε η ώρα να πάρεις μερικές γάτες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-09-11, 00:33
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Υπαρχουν καποια σκευασματα που διωχνουν και κρατουν μακρια τα φιδια.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-09-11, 00:35
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τα φιδια μας τρομαζουν αλλα δεν ειναι ολα επικινδυνα για τον ανθρωπο ...
Ισως να το αναγνωριζαμε να ξεραμε τι ειναι πρωτα απο ολα ... πριν καταδικαστει σε θανατο??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-09-11, 00:50
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

παντως οπως βλεπω στην πρωτη φωτο το σκοτωσες με γυμνα ποδια!!!!! πραγμα που σημαινει μεγαλη επιδεξιοτητα......χαχαχαχαχα (τα χερια δεν φαινοντε!!!!)
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-09-11, 00:55
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Iσως για πολλους απο εσας να ειναι αμαρτια η θανατωση ενος φιδιου,αλλα μαλλον αν εβρισκα στον κηπο του σπιτιου μου,που παιζει το παιδι μου,ενα φιδι μαλλον θα εκανα το ιδιο με τον φιλο παραπανω.
Δεν θα ειχα ουτε την ψυχραιμια ουτε την υπομονη να ερθω στο ιντερνετ και να κανω ερωτηση αν ειναι ιοβόλο ή οχι και να ακουσω αποψεις αν πρεπει να το θανατωσω ή να φωναξω καποια αρμοδια υπηρεσια (υπαρχει και αν ναι,θα ανταποκριθει αμεσα ή θα καθομαι κλειδωμενος σπιτι οικογενειακως?) ή να του ζητησω ευγενικα να αποχωρησει απο τον κηπο μου...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-09-11, 03:19
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Μου φαινεται ρε παιδες οτι θα μας τρελανετε!! 1ον: Σπανια, στην Ελλαδα θα συναντησει κανεις ιοβολα (και του θανατα) φιδια! 2ον: ο φιλος μας, μιας και ειχε δει το φιδι στην υδροροη, ηταν φανερο πως το φιδι το ιδιο, ειχε βρει το χωρο του! το χωρο που θα εμενε αρκετα,ωστε να ενεδρευει..οχι ανθρωπους,αλλα π.χ οπως ειπε κι ο ιδιος βατραχια ή ποντικια, αρα ειχε το χρονο(εστω και λιγο) να ψαξει τι θηριο ηταν αυτο στη λιμνη του! 3ον: Αν υπαρχουν φιδια στην ευρυτερη περιοχη κι εμεις μενουμε εκει ή εστω παμε διακοπες για λιγες μερες κι εχουμε και παιδια μαζι μας, τοτε θα επρεπε με τη παραπανω λογικη, να θανατωσουμε οτιδηποτε υπαρχει στη περιοχη! Just in case, αφου υπαρχει περιπτωση να μας ξαναεπισκεφτει καποιο!! 4ον: Ειναι προς τιμη μας, οτιδηποτε ερχετε στο τεχνιτο περιβαλλον που δημιουργουμε στους κηπους μας! εκτος αν το φιδι ειναι ιοβολο(ειπαμε σπανια) ή αν εχει ταση να καταβροχθησει τα ψαρακια μας, τοτε ειναι ακομη μια "atraction" που πρεπει να τιμουμε και να θαυμαζουμε!
φιλικα!
Υ.Γ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/Fidia.htm http://www.herpetofauna.gr/index.php...age=read&id=12
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-09-11, 03:30
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Υπάρχουν αρκετά σκευάσματα στην αγορά.....σε μορφή υγρού,σε μορφή κοκκων....μετα σε σχοινιά που μπαίνουν περιμετρικά απο σκηνές...ηλεκτρονικά με υπερυχους.....Εμένα ο παππούς μου ήταν γεωπόνος στο επάγγελμα.. Όταν πηγαίναμε στο έξοχικο μας τον έβλεπα να κάνει το εξής ...έριχνε περιμετρικά στο κτήμα θειάφι μια γραμμή 3με 5εκατοστα πλάτος....αν και το μέρος που είναι το έξοχικο είναι μέσα στα δέντρα απο τα διπλανα κτήμα ποτέ δεν θυμάμαι να είδα φίδι στην άυλη μας...... Το παρακάτω το βρήκα ψαχνωντας για το θειάφι
Το θειάφι αποτελεί ευεργέτη της φύσης:

Διορθώνει τα αλκαλικά και τα νατριούχα εδάφη, χωρίς να μολύνει.
Το θειάφι δεν είναι τοξικό, δεν αφήνει υπολείμματα και δεν έχει αρνητικές επιπτώσεις στο περιβάλλον.
Εξουσιοδοτημένο και ταξινομημένο από την ΕΕ, για χρήση στην οικολογική γεωργία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-09-11, 03:31
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Κι επισης..νομιζω πως ανακαλυψα το μακαριτη!! http://www.herpetofauna.gr/index.php...id=168&sid=142
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-09-11, 07:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλημέρα παίδες,
Είδα από ψες τη δημοσίευση του Γιώργου, αλλά πριν απαντήσω, ήθελα να δω τις δικές σας αντιδράσεις.
Έχω μιλήσει αρκετές φορές για το θέμα αυτό. Αφού λοιπόν δημιουργούμε ένα σύστημα έξω, στη φύση, τότε να είμαστε σίγουροι και έτοιμοι να μαγνητίσουμε όλη την άγρια πανίδα που υπάρχει στην περιοχή, από έντομα, αμφίβια, ερπετά, πουλιά, ζώα!

Δεν είναι λοιπόν σήμερα, τίποτε ευκολότερο από το να ενημερωθούμε για το τι υπάρχει τριγύρω μας. Πάρτε το σαν ακόμα ένα πλεονέκτημα της λίμνης, στο να μας μεταφέρει ακόμα πιο κοντά στη φύση, τη φύση μας που έχουμε αποξενωθεί. "Υποχρεωτική παιδεία" θα το έλεγα με δικά μου λόγια, γιατί πρώτα απ' όλα κάποιοι από τους οργανισμούς αυτούς μπορεί να βρίσκονται σε κάποιο κατάλογο ζωντανών υπό το καθεστός εξαφάνισης, ή με την ύπαρξη των κυνηγών να ολοκληρώνεται η πυραμίδα του κατά τόπο οικοσυστήματος. Στερώντας έναν σημαντικό κυνηγό, κάποια άλλα ζώα δράττονται της ευκαιρίας και ξεφεύγουν από τον έλεγχο.

Πληροφοριακά, οι ιοβόλοι και επικίνδυνοι θυρευτές (ερπετά στην περίπτωση) συνήθως ζουν και δραστηριοποιούνται πιο μακριά από τον άνθρωπο. Αυτά που συνήθως έρχονται πιο "κοντά" μας, είναι αυτά τα "άκακα" τα οποία κατά κάποιο τρόπο εξοικιώθηκαν με τον άνθρωπο, γνωρίζοντας κατά κάποιο τρόπο την μη επικινδυνότητά τους, αιώνες τώρα... Συνήθως κυνηγούν είτε ποντίκια, είτε βατράχια στην περίπτωση ενός τεχνητού υγρού οικοσυστήματος.

Η ύπαρξη μιας γάτας, όντως μπορεί να είναι ένας παράγοντας αποτρεπτικός στην εισβολή τέτοιων ζώων, αλλά να είμαστε σίγουροι ότι μια γάτα κυνηγάει πολύ περισσότερα απ' όσο νομίζουμε (εκτός ψαριών)...

Να μην ξεχνάμε λοιπόν και αυτό!

Γιώργο, πριν λίγους μήνες έγραψες αυτό. Να λοιπόν που η μητέρα φύση σεβάστηκε την επιθυμία σου και αποφάσισε να βοηθήσει στον τομέα του ελέγχου των βατραχιών. Τίποτε στη φύση δεν συμβαίνει τυχαία. Το συγκεκριμένο φίδι ήταν όντως άκακο και προίκα για ένα έστω τεχνητό οικοσύστημα. Το δε μέγεθος του, μάλλον ήταν και το τελικό του...

Η απάντηση μου Γιώργο έχει συμβουλευτικό χαρακτήρα, έτσι? Φιλικά πάντα!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 12-09-11 στις 07:33
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-09-11, 09:07
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Γιατί βρε το σκότωσες; Τα νερόφιδα είναι ακίνδυνα.
Δες τη δικιά μου εμπειρία και τις ενέργειες που έκανα εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17769
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-09-11, 10:59
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgos344 Εμφάνιση μηνυμάτων
....και τι κανω απο εδω και περα?
Βρήκες την λύση για να διώξεις τα βατράχια!
( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54084 )

Αν δεν σας ανατριχιάζουν τα φίδια μην ξαναδιώξεις νερόφιδο! έχεις την καλύτερη λύση!

Όπως ήδη έμαθες τα φίδια του νερού δεν τσιμπάνε κι όσοι τα στρίμωξαν γερά κι αναγκάστικαν τα νερόφιδα να τους τσιμπήσουν για άμυνα, πρήστηκαν λιγάκι σαν να τους τσίμπησε μέλισσα.

Για το μόνο που δεν μπορώ να πω τίποτα είναι για την ανατριχίλα που νοιώθει κάποιος βλέποντας φίδι! Αλλιώς .... εγώ ήμουν πολύ ευχαριστημένη όσο είχα φίδι στην λίμνη, φέτος που δεν ήρθε, γεμίσαμε βατράχια! Και να σου πω ότι στο τέλος το προσέχαμε τόσο που πλησιάζαμε σιγά την λίμνη για να μην το τρομάξουμε!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-09-11, 12:42
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω μαζι σου ειμαι
ειπαμε, ειμαστε φιλοζωοι αλλα τα φιδια ειναι επικινδινα.
αμα υπαρχουν και παιδια και παιζουν...
περα απο τις οικολογικες ευαισθησιες να σκοτωσεις το φιδι ειναι εντελως ανοφελο για σενα

ουτε θα ξαναρχοταν αν το πηγενες μακρυα ουτε τελειωσαν τα φιδια τωρα που το σκοτωσες το πιανεις με μια αποχη και το πετας πιο περα σε ενα νερολακο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-09-11, 12:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μπορω να καταλαβω το οτι ξαφνιαστηκε ο φιλος μας οταν το ειδε και αντανακλαστικα το σκοτωσε ...

Πολλες φορες οταν βλεπω ενα εντομο η ζωο στο σπιτι μου σκεφτομαι οτι στην ουσια εγω εχω εισβαλει στο σπιτι του και οχι αυτο στο δικο μου!
Με αυτη τη σκεψη το βγαζω εξω και δε το σκοτωνω οπως εκανα παλια! Σκεφτομαι: εχασε το σπιτι του γιατι να χασει και τη ζωη του?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-09-11, 14:27
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Αν ρε Γιωργο εσυ μπηκες σπιτι του (το οποιο σπιτι του οπως λες ειναι το διαμερισμα σου) το δικο σου σπιτι ποιο ειναι?
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-09-11, 14:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ρε Γιωργο εσυ μπηκες σπιτι του (το οποιο σπιτι του οπως λες ειναι το διαμερισμα σου) το δικο σου σπιτι ποιο ειναι?
...που λέει ο λόγος Δημήτρη...!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-09-11, 14:42
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορω να καταλαβω το οτι ξαφνιαστηκε ο φιλος μας οταν το ειδε και αντανακλαστικα το σκοτωσε ...

Πολλες φορες οταν βλεπω ενα εντομο η ζωο στο σπιτι μου σκεφτομαι οτι στην ουσια εγω εχω εισβαλει στο σπιτι του και οχι αυτο στο δικο μου!
Με αυτη τη σκεψη το βγαζω εξω και δε το σκοτωνω οπως εκανα παλια! Σκεφτομαι: εχασε το σπιτι του γιατι να χασει και τη ζωη του?
ο ανθρωπος εχει πρωτογονο ενστικτο να θελει να σκοτωσει το φιδι

και προφανως αμα δεν ξερεις τι ειναι, δεν διακινδυνευεις τη ζωη του παιδιου σου στον κηπο ουτε την δικη σου για να το πιασεις

αυτα τα λεω για να μην νομισει κανεις οτι ειμαι αιθεροβαμων
ομως μιας και εχουμε εδω μεσα σαν χομπυ την ενασχοληση με ζωντανους οργανισμους υποχρεουμαστε να περασουμε στο επομενο σταδιο απο αυτο του φοβου
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-09-11, 14:46
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Καταλαβα βρε Βασιλη την υπερβολη για χαρη της συζητησης του Γιωργου,απλα δεν μπορω να δεχτω μερικα πραγματα,ξεροντας ομως οτι ισως ειμαι λαθος για μερικους ανθρωπους.
Το παιδι 2 χρονων μου παιζει καθημερινα σε μια αυλη 500 τετραγωνικων με τον σκυλο του και την γατα του,αν πανω στο παιχνιδι πατησει καταλαθος ενα φιδι και το φιδι τον τσιμπισει εβρισκομενο σε αμυνα,εγω θα κατσω να αναρωτηθω και να συλλογιστω οσα αναφερατε παραπανω?
Οχι δεν θα το κανω...

Σας προανεφερα οτι δεν ισχυριζομαι οτι ειμαι εγω ο σωστος,απλα λεω τι θα εκανα εγω.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-09-11, 14:52
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Eλατε βρε παιδια.Δηλαδη,υπαρχει ανθρωπος που θα βρει φιδι στο σπιτι του και θα το αφησει;Θα ρισκαρει την ζωη των δικων του για ενα φιδι που μπηκε στο σπιτι;;;Προσωπικα πριν κανα χρονο βρηκα ενα φιδακι στην βεραντα και οχι απλως το σκοτωσα,αλλα εψαχνα μανιωδως μηπως υπαρχει και αλλο μεγαλυτερο.Καλα τα φιδια(αλλωστε υπαρχουν πολλοι που κρατανε φιδια),αλλα οχι και να τα αφησω να βολταρει εκει που παιζει ο γιος μου.....


Γιωργο ριξε θειαφι γυρω απο το οικοπεδο σου να ησυχασεις για λιγο.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-09-11, 15:26
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Με το να σκοτώσει κάποιος το φίδι δεν προστατεύει κανέναν, αντιθέτως κινδυνεύει να δαγκωθεί κιόλας.
Πρέπει να αποσυνδέσουμε από το μυαλό μας την λογική: φίδι=δηλητήριο=θάνατος. Είναι σαν να σκεφτόμαστε "δράκαινα=δηλητήριο, όμως δράκαινα=ψάρι άρα και μπαρμπούνι=κίνδυνος επειδή και το μπαρμπούνι ψάρι είναι".

Στην Ελλάδα τα επικίνδυνα φίδια είναι ελάχιστα και πολύ χαρακτηριστικά. Μπορούμε εύκολα να μάθουμε να τα αναγνωρίζουμε έτσι ώστε όποιο άλλο βλέπουμε να ξέρουμε ότι πρόκειται για ακίνδυνο φίδι. Η σελίδα που μπορεί να βοηθήσει είναι αυτή: http://www.herpetofauna.gr/ και τα επικίνδυνα φίδια της χώρας μας είναι αυτά: http://www.herpetofauna.gr/index.php...atalogue&id=23
Ανάλογα με την εξάπλωση του κάθε είδους μπορούμε να μάθουμε να αναγνωρίζουμε αυτό που θεωρείται επικίνδυνο στην περιοχή μας.

Επίσης, το θειάφι δεν διώχνει τα φίδια. http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=narticle

Σε αρκετές πόλεις όπως Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κιλκίς, Καστοριά κ.ά., αν καλέσετε την πυροσβεστική έρχεται βοήθεια και απομακρύνει το φίδι αναίμακτα και ανέξοδα.

Παράθεση:
Eλατε βρε παιδια.Δηλαδη,υπαρχει ανθρωπος που θα βρει φιδι στο σπιτι του και θα το αφησει;
Πάρα πολλοί, όλοι τους λογικοί και μάλιστα αρκετοί ενημερωμένοι.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-09-11, 15:42
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το να σκοτώσει κάποιος το φίδι δεν προστατεύει κανέναν, αντιθέτως κινδυνεύει να δαγκωθεί κιόλας.
Πρέπει να αποσυνδέσουμε από το μυαλό μας την λογική: φίδι=δηλητήριο=θάνατος. Είναι σαν να σκεφτόμαστε "δράκαινα=δηλητήριο, όμως δράκαινα=ψάρι άρα και μπαρμπούνι=κίνδυνος επειδή και το μπαρμπούνι ψάρι είναι".

Στην Ελλάδα τα επικίνδυνα φίδια είναι ελάχιστα και πολύ χαρακτηριστικά. Μπορούμε εύκολα να μάθουμε να τα αναγνωρίζουμε έτσι ώστε όποιο άλλο βλέπουμε να ξέρουμε ότι πρόκειται για ακίνδυνο φίδι. Η σελίδα που μπορεί να βοηθήσει είναι αυτή: http://www.herpetofauna.gr/ και τα επικίνδυνα φίδια της χώρας μας είναι αυτά: http://www.herpetofauna.gr/index.php...atalogue&id=23
Ανάλογα με την εξάπλωση του κάθε είδους μπορούμε να μάθουμε να αναγνωρίζουμε αυτό που θεωρείται επικίνδυνο στην περιοχή μας.

Επίσης, το θειάφι δεν διώχνει τα φίδια. http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=narticle

Σε αρκετές πόλεις όπως Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κιλκίς, Καστοριά κ.ά., αν καλέσετε την πυροσβεστική έρχεται βοήθεια και απομακρύνει το φίδι αναίμακτα και ανέξοδα.



Πάρα πολλοί, όλοι τους λογικοί και μάλιστα αρκετοί ενημερωμένοι.


Φιλε μου δεν ξερω ποσα ατομα εννοεις με το παρα πολλοι.Εγω θα σου πω πως η συντριπτικη πλειοψηφια δεν ειναι ουτε ενημερωμενοι και μαλλον δεν θελουν να ενημερωθουν(γιατι αν τους ενδιεφερε θα το ειχαν ψαξει).Εγω προσωπικα αν δω φιδι στην εξοχη,δεν θα το πειραξω και μαλλον θα απομακρυνθω για να μην προκαλω την τυχη μου.Αλλα στο σπιτι που παιζουν παιδια στο γκαζον ειναι διαφορετικο.....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-09-11, 16:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μπορείτε να δείτε την αντίδραση μου 4 χρόνια πριν στο θέμα που επισύναψε ο japetus πιο πάνω. 4 χρόνια μετά έχω πια εντελώς διαφορετική άποψη στο θέμα λίμνη και οικολογία. Μελέτη και γνώσεις παιδιά...αυτό που έλεγα πιο πάνω. Αν δεν μπορείς να το ανεκτείς κοντά στο χώρο σου, απλά αιχμαλώτησέ το και απομάκρυνέ το...ζωντανό!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-09-11, 16:17
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Καταλαβαινω το αγχος ολων περι συνυπαρξης φιδιων-παιδιων στον ιδιο χωρο! Αλλα αν υπαρχει ενημερωση, ισως απο σεβασμο και γνωση ο καταραμενος οφις, ο "αγριος κερβερος αδεσποτο σκυλι", αγριος δεινοσαυρος γκοτζιλα σαυρα-σαλαμανδρα,, σφιγγα, μελισσα και λειπα τερατα, ισως να μη θανατωθουν χωρις λογο! Νιωθω λιγο πως καποια στερεοτυπα κυριαρχουν στη ζωη μας ακομη!
Για παραδειγμα εδω που ζω τωρα, σκοτωνουν τα φιδια αν τα πετυχουν, βαζουν δηλητηρια για την εξοντωση των ποντικιων, με αποτελεσμα αφου οι θηρευτες τρωνε τα δηλητηριασμενα ποντικια να ψοφουν κι εκεινοι με τη σειρα τους και τελικα, κουκουβαγιες, φιδια,γατες να εχουν εξαφανιστει! και τελικα τα ποντικια πολλαπλασιαζονται με γεωμετρικους ρυθμους και οι ανθρωποι που ειναι πιο εξυπνοι... βαζουν ακομη περισσοτερο δηλητηριο και τελικα πεθαινουν οι ιδιοι απο καρκινο! και μετα φταιει ο κακος θεουλης.. τεσπα, αυτο που θελω να πω ειναι πως πρεπει να ξαναερθουμε πιο κοντα στη φυση, να μαθουμε απο αυτην, να σεβομαστε καθε μορφη ζωης και να την αφησουμε να πραξει σοφα εκεινο που ειναι προγραματισμενη να κανει εδω και αιωνες!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-09-11, 16:19
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου δεν ξερω ποσα ατομα εννοεις με το παρα πολλοι.Εγω θα σου πω πως η συντριπτικη πλειοψηφια δεν ειναι ουτε ενημερωμενοι και μαλλον δεν θελουν να ενημερωθουν(γιατι αν τους ενδιεφερε θα το ειχαν ψαξει).Εγω προσωπικα αν δω φιδι στην εξοχη,δεν θα το πειραξω και μαλλον θα απομακρυνθω για να μην προκαλω την τυχη μου.Αλλα στο σπιτι που παιζουν παιδια στο γκαζον ειναι διαφορετικο.....
Η συντριπτική πλειοψηφία εννοείται πως δεν είναι ενημερωμένοι. Έγραψα ότι πάρα πολλοί είναι αυτοί που δεν θα σκοτώσουν το φίδι που θα δουν στο σπίτι. Πρόκειται για λογικούς ανθρώπους και όχι τρελούς ή γραφικούς και μάλιστα αρκετοί από αυτούς είναι ενημερωμένοι. Εγώ σε παροτρύνω να ασχοληθείς έστω στο να μάθεις ποιο φίδι είναι επικίνδυνο, ποιες είναι οι πρώτες βοήθειες σε περίπτωση δήγματος και πόσο σημαντικά είναι για σένα και τα παιδιά σου αυτά τα ζώα. Θα τα βρεις όλα αυτά εδώ: http://www.herpetofauna.gr/index.php?module=narticle

Επίσης πρέπει να ξέρεις ότι ένα πραγματικά μεγάλο ποσοστό δηλητηριωδών δηγμάτων γίνεται όταν κάποιος προσπαθεί να σκοτώσει το φίδι οπότε και αυτό αμύνεται δίνοντάς τα όλα για όλα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-09-11, 17:32
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείτε να δείτε την αντίδραση μου 4 χρόνια πριν στο θέμα που επισύναψε ο japetus πιο πάνω. 4 χρόνια μετά έχω πια εντελώς διαφορετική άποψη στο θέμα λίμνη και οικολογία.
Οφείλω να πώ το ίδιο.. Έχει περάσει αρκετός καιρός από την τελευταία φορά που είδα νερόφιδο στη λίμνη μου, υπήρξαν όμως και άλλα φίδια που τριγυρνούν κάθε χρόνο στην περιοχή..
Ασφαλώς πλέον συμπεριφέρομαι πολύ πιο ώριμα και υπεύθυνα σε κάθε συνάντηση με αυτά (όπως θα έκανα αλλωστε και για οποιοδήποτε άλλο ζώο) ακόμα και αν είναι επικίνδυνο (όπως αυτό φέτος).

Θέλω έτσι, μια που δόθηκε η ευκαιρία, να συγχαρώ κι από εδώ τον Ηλία (Strahos) για το σάιτ που έχει στήσει και την προσπάθειά του αυτή να βάλει ένα λιθαράκι στην ευαισθητοποίηση του κόσμου για την προστασία της ερπετοπανίδας αλλά και της άγριας ζωής γενικότερα..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-09-11, 19:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γνωρίζοντας ότι οι απόψεις σε αυτό το θέμα δεν συγκλίνουν, προς το παρόν τουλάχιστον, θα συμβούλευα όλους τους λιμνόφιλους να κάνουν ένα σώσιμο της σελίδας αυτής, γιατί ειλικρινά έχει να κάνει άμεσα με το στοιχείου του τεχνητού (έστω) εξωτερικού υγρού στοιχείου. Να είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε κάποια βασικά πράγματα σε περίπτωση που...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεννα Στην Λιμνη Με Τα Koi ΝΕΝΔΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 24-03-15 01:01
Λιμνη στην Πρεβεζα Γιαννης Μ5 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 24-08-10 10:17
καινουριο φιδι NIKOL ¶λλα ζώα 27 06-06-10 17:07
Τι φιδι ειναι αυτο???? POURITANOS ¶λλα ζώα 10 24-12-08 17:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17261 seconds with 16 queries