Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #25  
Παλιά 16-09-16, 11:51
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Ο πράσινος σωλήνας είναι η έξοδος από το πρώτο μου φίλτρο. Όλα τα ψάρια μεταφέρθηκαν στην παλετοδεξαμενή. Σχεδόν όλα τα λουλούδια μεταφέρθηκαν μέσα στην ψησταριά, αφού την κάλυψα πρώτα με ένα πλαστικό.

Δυστυχώς σε κάποια σημείο έχω απώλεια νερού. Χάνω 3-5 εκατοστά καθημερινά. Απομόνωσα τον καταρράκτη και συνέχισα να έχω απώλειες. Μέχρι τώρα μπορούσα να προσθέτω νερό και να ψάχνω από που έχω απώλειες. Δυστυχώς θα πρέπει να φύγω και φοβήθηκα μην γυρίσω σπίτι και βρω την λίμνη εντελώς άδεια.

Ξέστισα όλη την λίμνη. Ακόμα και τον καταρράκτη, για να καταφέρω να βγάλω το λινερ. Αφού το έπλυνα, το κρέμασα από το μπαλκόνι. Καθώς το κοιτούσα ανακάλυψα μια μικρή τρύπα και ένα σκίσιμο δίπλα (φώτο). Αυτό ήταν στον πυθμένα και κοντά στον καταρράκτη. Δεν θυμάμαι να μου είχε πέσει κάποια πέτρα από τον καταρράκτη. Ίσως να είναι πολύ παλιό, από τότε που έστηνα τον καταρράκτη? Αφού βράδιασε ο ένας κάθισε από την μια πλευρά του λινερ με έναν δυνατό φακό και ο άλλος από την άλλη πλευρά. Ανακάλυψα κάτι πολύ μικρές τρυπούλες. Θα πρέπει να δω αν περνάει νερό ή απλώς ο φακός ήταν πολύ δυνατός γιατί με το μάτι δεν φαίνεται κάτι. Με blanco τα σημάδεψα όλα. χεχε Τελικά βρήκα άλλο ένα "καλό" σχίσιμο στο πυθμένα δίπλα στο skimmer. Εκεί όντος κατά καιρούς μου έχουν πέσει διάφορα τούβλα και κεραμίδια.... Η βραδυνή φώτο είναι χάλια οπότε δεν την βάζω



H κόλλα αγοράστηκε. Από Δευτέρα θα αρχίσει το κόλλημα.

Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνη μου. yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 21-11-13 16:55
η λίμνη μας!!! tanale Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 6 01-02-13 16:09
φίλτρο για λίμνη xristosss DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-05-11 00:06
Λίμνη stavros55 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-01-10 19:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12233 seconds with 15 queries