Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-02-15, 15:22   #1
Σωστη σειρα υλικων μεσα στο φιλτρο!
 
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua
Support Team
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος 01-02-15, 15:22
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους!!Τελικά ποια ειναι η σωστη σειρα που τοποθετούνται τα υλικά μέσα στο φιλτρο;εγω ας πουμε απο κατω προς τα πάνω(εισοδο) εχω το siporax(2 μινι) και πανω πανω στο λιγο χωρο που μου μενει το ενυδρειακο βαμβακι.Αν βάλω το βαμβακι πρωτο στην εισοδο θα μου επηρεασει καθολου τη βιολογια μου;Παιζει κάποιο ρόλο το νερο πρωτα να φιλτραρεται μηχανικα και μετα να περναει στο siporax ή δεν έχει σημασια;Για σφουγγαρι δεν υπαρχει χωρος..Καλο μηνα!!
Εμφανίσεις: 11899
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-02-15, 16:05
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

το βαμβακι να το βαζεις πανω πανω γιατι αμα το βαλεις κατω επειδη βουλωνει που γρηγορα θα σου μειωσει το νερο που περναει και παει στα υπολοιπα υλικα.
η σειρα που τα εχω εγω ειναι απο κατω προς τα πανω: σφουγγαρακι για να κραταει τις χοντρες βρομιες, μετα μηχανικο μακαρονι και μετα ελαφροπετρα (ή σιποραξ) και τελος βαμβακι για να μαζευει τις ψιλες βρομιες πριν το νερο καταληψει ξανα στο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-15, 16:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν δεν εχεις χωρο, βαλε το ενυδρειακο βαμβακι κατω, ωστε να κραταει καθαρο το βιολογικο υλικο. Ακομα καλυτερα θα ηταν να βαλεις ενα μπλε σφουγγαρι στην αρχη, το siporax μετα και στο τελος μια μικρη στρωση ενυδρειακο βαμβακι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-02-15, 19:02
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Επειδή το είχα πάντα απορία και βλέπω ότι όλοι εδώ το ίδιο προτείνετε και μάλλον είμαι ο μόνος που το κάνω ανάποδα... να πω τη λογική μου κι εγώ!!
Από είσοδο σε έξοδο, βάζω σφουγγάρι για τα χοντρά, βαμβάκι για τα ψιλά και μετά το μακαρόνι και στο τέλος πολύ λίγο βαμβάκι για ότι σκόνη κάνουν με το τρίψιμο το μακαρόνι κλπ...
Δεν είναι σωστή λογική αυτό??
Η μπίχλα που μου κρατάει το βαμβάκι και δεν πάει μέσα στο μακαρόνι, δεν βοηθάει στο να μην βουλώνει το τελευταίο?
Επίσης επειδή μιλάτε όλοι για την ροή, το έχω κάνει και με την εδώ προτεινόμενη διάταξη και η ροή είναι η ίδια, πως θα μπορούσε να αλλάζει??
Εκτός αν θεωρείτε οτι η μείωση, αν συμβεί στο τέλος, θα ανγκάζει το νερό να έχει πιο τυρβώδη ροή και να μετακινείται περισσότερο χρόνο μέσα στο μακαρόνι...
Πάντως έτσι καθαρίζω σφουγγάρι και βαμβάκι πιο εύκολα και το μακαρόνι είναι πιο καθαρό!!
-------------------------
μακαρόνι --> ελαφρόπετρα έχω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 01-02-15 στις 19:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-02-15, 20:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποιο φιλτρο εχεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-02-15, 20:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εγώ παιδιά κάνω την εξής μέθοδο
Σε όλα τα ενυδρεία έχω με τη παρακάτω σειρά από την είσοδο του νερού
Μπλε χοντρό σφουγγάρι (σαν προφίλτρο)
Μαύρο μέτριο σφουγγάρι
Μαύρο ψηλό σφουγγάρι
Ενυδρειακό βαμβάκι μέσα σε σακουλάκι από τούλι
Βιολογικό υλικό
Στο φυτεμένο κάθε Παρασκευή με την αλλαγή τα βγάζω όλα (είναι πολύ εύκολο, απλά βάζω το χέρι μου και τα βγάζω) και τα πλένω με ζεστό νερό , και το βαμβάκι σε αυτό το αλλάζω κάθε 1 με 2 μήνες.
Στο κύβο τα βγάζω και τα πλένω όποτε το θυμηθώ, κάθε 1 με 2 μήνες, από τον Αύγουστο τα έχω βγάλει και τα έχω πλύνει με ζεστό νερό 3 φόρες και έχω αλλάξει μόνο μια φορά το βαμβάκι.
Στα χρυσόψαρα πλένω το μπλε κάθε Σάββατο , μπορεί και μεσοβδόμαδα αν έχω όρεξη, και τα υπόλοιπα κάθε 2 εβδομάδες, το βαμβάκι το αλλάζω κάθε μήνα.
Το βαμβάκι το έχω σε τούλι γιατί με τσαντίζει που αφήνει ίνες πάνω στα σφουγγάρια και μέσα στο σακουλάκι δεν διαλύεται.
Με αυτό το τρόπο έχω νερό κρύσταλλο και πολύ καθαρό βιολογικό υλικό
-------------------------
Ξεχασα να πω πως έχω σε όλα DIY φίλτρα τύπου σαμπ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 01-02-15 στις 20:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-02-15, 20:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Να λετε τα υλικα συμφωνα με τη ροη του νερου μεσα στο φιλτρο, γιατι αλλα πανε απο κατω προς τα πανω, αλλα αναποδα κι αλλα ανακατεμενα.
Και στο τελος γινεται τσαμπα συζητηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-15, 21:18
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επειδή το είχα πάντα απορία και βλέπω ότι όλοι εδώ το ίδιο προτείνετε και μάλλον είμαι ο μόνος που το κάνω ανάποδα... να πω τη λογική μου κι εγώ!!
Από είσοδο σε έξοδο, βάζω σφουγγάρι για τα χοντρά, βαμβάκι για τα ψιλά και μετά το μακαρόνι και στο τέλος πολύ λίγο βαμβάκι για ότι σκόνη κάνουν με το τρίψιμο το μακαρόνι κλπ...
Δεν είναι σωστή λογική αυτό??
Η μπίχλα που μου κρατάει το βαμβάκι και δεν πάει μέσα στο μακαρόνι, δεν βοηθάει στο να μην βουλώνει το τελευταίο?
Επίσης επειδή μιλάτε όλοι για την ροή, το έχω κάνει και με την εδώ προτεινόμενη διάταξη και η ροή είναι η ίδια, πως θα μπορούσε να αλλάζει??
Εκτός αν θεωρείτε οτι η μείωση, αν συμβεί στο τέλος, θα ανγκάζει το νερό να έχει πιο τυρβώδη ροή και να μετακινείται περισσότερο χρόνο μέσα στο μακαρόνι...
Πάντως έτσι καθαρίζω σφουγγάρι και βαμβάκι πιο εύκολα και το μακαρόνι είναι πιο καθαρό!!
Το ιδιο πραγμα λεμε, απλα εσυ αναμεσα στο σφουγγαρι και το βιολογικο υλικο, βαζεις και ενυδρειακο βαμβακι.

-Ενα αρνητικο για εμενα σε αυτο, ειναι οτι αν το ενυδρειακο βαμβακι λερωσει αρκετα, γινεται ενα σωμα και ουσιαστικα δεν αφηνει το νερο να περασει απο ολη την επιφανεια του, αλλα μονο οπου δεν εχει μπουκωσει. Το αποτελεσμα θα ειναι να μην περναει το νερο απο ολο το βιολογικο υλικο, αλλα μονο απο οπου βρει τον ευκολο δρομο.

Για να μη γινει αυτο, πρεπει να αλλαζεις το ενυδρειακο βαμβακι σχεδον καθε εβδομαδα, αναλογα με τον τυπο του ενυδρειου. Η δυσκολια σε αυτο υπαρχει, φυσικα, γιατι αν μιλαμε για εξωτερικο φιλτρο, ειναι λιγο μπελας να το ανοιγεις καθε εβδομαδα. Απο την αλλη, παλι μπελας ειναι γιατι ακομα και αν το ανοιγεις καθε εβδομαδα, δεν ειμαι στο επανω μερος, ωστε να το αλλαζεις ευκολα.

Αν τωρα, αντι για αυτη τη διαταξη, βαλεις χοντροτρυπο μπλε σφουγγαρι (και 2 στρωσεις αν αυτο ειναι απαραιτητο), δεν θα αντιμετωπισεις το παραπανω προβλημα και δεν προκειται να μπουκωσει τιποτα τοσο ευκολα.

Στα δικα μου ενυδρεια, βαζω με στην εισοδο του νερου μηχανικο μακαρονι, μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι, βιολογικο υλικο και ενυδρειακο βαμβακι. Τα φιλτρα δεν ανοιγουν πριν το 6μηνο και προβλημα δεν εχω αντιμετωπισει (εξωτερικα φιλτρα).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-15, 21:22
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιο φιλτρο εχεις?
hailea HL-BT 400 380LT/H.Αναγκαστικα μεσοβδομαδα ξεπλενω το βαμβακι για να μη μου πεφτει η ροη και στην αλλαγη νερου το αντικαθιστω με καινουριο.ευτυχως εχω ευκολη προσβαση και δεν μου ειναι κοπος σε 5 λεπτα τελειωνω..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-02-15, 21:34
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
hailea HL-BT 400 380LT/H
Είναι αυτο με το σφουγγαρι και τα κομμάτια του άνθρακα?

Αν ναι, αφαίρεσε τον άνθρακα, κόψε το σφουγγάρι στη μέση και στον χώρο που θα κερδίσεις, βάλε mini siporax
Από κάτω προς τα πάνω, το μισό σφουγγάρι, το siporax και στο τέλος βάλε ενα μικρό κομμάτι ενυδρειακό βαμβάκι, το οποίο θα αλλάζεις με κάθε αλλαγή νερού

ΥΓ : Το σφουγγάρι το θεωρώ απαραίτητο για τα "χοντρά" . Αν δεν υπάρχει, τότε το βαμβάκι θα αντέχει ελάχιστα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-02-15, 21:41
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ένα κινέζικο sun sun έχω, που κάνω τις "δοκιμές" μου σε ένα 20άλιτρο για να φτιάξω ένα φυτεμένο σε λίγο καιρό..
Δεν είναι κάτι σπουδαίο, απλά είχα την απορία αυτή!!
Έχω θαλασσινά ενυδρεία τα οποία έχουν sump και τον τελευταίο καιρό ασχολούμαι με τις εξίσου ωραίες πρασινάδες...
Το ίδιο με τον Τάκη κάνω, ενα σφουγγαρι με χοντρές τρύπες, ένα με λεπτές, βαμβάκι και μετά ελαφρόπετρα και τέλος ελάχιστο βαμβάκι για να πιάνει κυρίως τρίμματα από την ελαφρόπετρα...
Καθαρίζω κάθε βδομάδα, βγάζω μόνο το σφουγγάρι και το βαμβάκι..
Όμως, όντως , αν το καθυστερήσω, ή ανακατώσω λίγο τον βυθό και πιάσει βρώμα το βαμβάκι, γίνεται συμπαγές...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-02-15, 21:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βρε παιδιά λέτε τρίμματα απο ελαφρόπετρα ή άλλα βιολογικά υλικά, εγω δεν εχω παρατηρήσει τίποτα απο κάτι τετοιο, εχετε παρατηρήσει όντως τρίμματα ή βάζετε βαμβακι για "τυχόν" τρίμματα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-02-15, 21:50
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Πιο πολύ για τυχόν τρίμματα, μην πάνε στο μοτεράκι.. Δεν έχει δοχεία για υλικά το φίλτρο μου (το είπα είναι ψιλομούφα για δοκιμές), οπότε η ελαφρόπετρα μπαίνει χύμα και κάθεται σε ένα λεπτό στρώμα μερικών χιλιοστών βαμβάκι...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-02-15, 21:53
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν κανουμε αντικατασταση μερους του βιολογικου υλικου ανα 6μηνο/χρονο, δε νομιζω να εχουμε προβλημα με τριμματα βιολογικου υλικου (οχι πως παρατηρησα κατι σχετικο να δεν το κανω με το siporax).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-02-15, 21:55
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

[QUOTE=paraskevas;873484]το βαμβακι να το βαζεις πανω πανω γιατι αμα το βαλεις κατω επειδη βουλωνει που γρηγορα θα σου μειωσει το νερο που περναει και παει στα υπολοιπα υλικα.

Πιστευω ειναι πολυ λογικο αυτο που λες φιλε μου ετσι το εχω απλα σημερα που ξεπλυνα ελαφρως για πρωτη φορα το siporax, ειχε κρατησει γυρω απ το τουλι πολυ βρωμια η οποια εφυγε ευκολα..Παντως το νερο μου φαινεται κρυσταλλινο παρολο την μικρη στρωση βαμβακιου που εχω!Οποτε το αφηνω ετσι
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-02-15, 22:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους!!Τελικά ποια ειναι η σωστη σειρα που τοποθετούνται τα υλικά μέσα στο φιλτρο;εγω ας πουμε απο κατω προς τα πάνω(εισοδο) εχω το siporax(2 μινι) και πανω πανω στο λιγο χωρο που μου μενει το ενυδρειακο βαμβακι.Αν βάλω το βαμβακι πρωτο στην εισοδο θα μου επηρεασει καθολου τη βιολογια μου;Παιζει κάποιο ρόλο το νερο πρωτα να φιλτραρεται μηχανικα και μετα να περναει στο siporax ή δεν έχει σημασια;Για σφουγγαρι δεν υπαρχει χωρος..Καλο μηνα!!
Η τοποθετηση των υλικων δεν παιζει αμεσο ρολο στη αναπτυξη της βιολογιας (ολα τα μηχανικα υλικα και αρκετα χημικα, εινα και βιολογικα υλικα, οποτε οπου και να τα τοποθετησουμε πιανουν βιολογια ολα, άλλα περισσοτερη, άλλα λιγοτερη)
Στη ροη του νερου ομως παιζει αμεσο ρολο, αφου αν βαλεις fine υλικο (πχ ψιλοτρυπο σφουγγαρι ή filterwool) πρωτο στη σειρα (συμφωνα με τη ροη του νερου) θα βουλωσει συνηθως γρηγορα.

Το βιολογικο υλικο θελει την καθαριοτητα του νερου απο χοντρο σκουπιδι για να μη κλεινουν οι ποροι του και λιγοστευει επανω του ο διαθεσιμος χωρος αποικησης.
Ομως θελει και την καλη ροη και οξυγονωση. Γιαυτο και πρεπει να φροντιζουμε με τις επιλογες υλικων και τη συντηρηση, να μη βουλωνει το μηχανικο υλικο που ειναι πριν το βιολογικο.

Καθε φιλτρο και καθε ενυδρειο λοιπον, στο οποιο λειτουργει το φιλτρο αυτο, μπορει να στηθει αναλογα με την ιδιαιτεροτητα του.
Τα ζητουμενα ειναι παντα:
- Καθαρο βιολογικο υλικο απο σκουπιδι
- Καταλληλο (σε ποσοτητες και ειδη) μηχανικα υλικα τοποθετημενα πριν το βιολογικο, ετσι ωστε να το προστατευουν, χωρις να βουλωνουν ευκολα και πεφτει η ροη του φιλτρου γρηγορα.


Κανονικα δεν πρεπει ποτε, να πεφτει σταδιακα η ροη ή/και να φτανει σε σημειο ακομα και να βουλωνει ενα φιλτρο.
Επισης ποτε δεν πρεπει να υπαρχουν ουτε ενδειξεις ΝΗ3 και ΝΟ2, ουτε και σταδιακη ανοδος ΝΟ3 περαν των συνηθισμένων.
Αν συμβουν αυτα, εχουμε κανει λαθος στησιμο φιλτρανσης, ή το εχουμε βαλει σε λαθος ενυδρειο, ή με λαθος ψαρια, ή κανουμε λαθος συντηρηση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-02-15, 00:35
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τοποθετηση των υλικων δεν παιζει αμεσο ρολο στη αναπτυξη της βιολογιας (ολα τα μηχανικα υλικα και αρκετα χημικα, εινα και βιολογικα υλικα, οποτε οπου και να τα τοποθετησουμε πιανουν βιολογια ολα, άλλα περισσοτερη, άλλα λιγοτερη)
Στη ροη του νερου ομως παιζει αμεσο ρολο, αφου αν βαλεις fine υλικο (πχ ψιλοτρυπο σφουγγαρι ή filterwool) πρωτο στη σειρα (συμφωνα με τη ροη του νερου) θα βουλωσει συνηθως γρηγορα.

Το βιολογικο υλικο θελει την καθαριοτητα του νερου απο χοντρο σκουπιδι για να μη κλεινουν οι ποροι του και λιγοστευει επανω του ο διαθεσιμος χωρος αποικησης.
Ομως θελει και την καλη ροη και οξυγονωση. Γιαυτο και πρεπει να φροντιζουμε με τις επιλογες υλικων και τη συντηρηση, να μη βουλωνει το μηχανικο υλικο που ειναι πριν το βιολογικο.



Καθε φιλτρο και καθε ενυδρειο λοιπον, στο οποιο λειτουργει το φιλτρο αυτο, μπορει να στηθει αναλογα με την ιδιαιτεροτητα του.
Τα ζητουμενα ειναι παντα:
- Καθαρο βιολογικο υλικο απο σκουπιδι
- Καταλληλο (σε ποσοτητες και ειδη) μηχανικα υλικα τοποθετημενα πριν το βιολογικο, ετσι ωστε να το προστατευουν, χωρις να βουλωνουν ευκολα και πεφτει η ροη του φιλτρου γρηγορα.


Κανονικα δεν πρεπει ποτε, να πεφτει σταδιακα η ροη ή/και να φτανει σε σημειο ακομα και να βουλωνει ενα φιλτρο.
Επισης ποτε δεν πρεπει να υπαρχουν ουτε ενδειξεις ΝΗ3 και ΝΟ2, ουτε και σταδιακη ανοδος ΝΟ3 περαν των συνηθισμένων.
Αν συμβουν αυτα, εχουμε κανει λαθος στησιμο φιλτρανσης, ή το εχουμε βαλει σε λαθος ενυδρειο, ή με λαθος ψαρια, ή κανουμε λαθος συντηρηση.
Νομιζω με καλυψες με την ωραια απαντηση σου αλλα και με προβληματισες..Πρέπει δηλαδη να εξοικονομησω χωρο για ενα μικρο σφουγγαρι στην εισοδο πριν το siporax να μου κραταει τις χοντρες βρωμιες σωστα;;καλα αν εξ αρχης εβαζα μονο 1 καλσον siporax και οχι 2 που εχω τωρα θα ειχα αρκετο χωρο,αλλα σκεφτηκα περισσοτερο το θεμα της βιολογιας, ετσι ωστε να μην εχω προβλημα με μια οριακη ψαροσυνθεση για τα λιτρα μου που ειναι 50 καθαρα..

Το θεμα της χαμηλης ροης που αναφερεις παραπανω το παλευω με καθαρισμο-αλλαγη του βαμβακιου 2 φορες τη βδομαδα..Για την ωρα συμβιβαζομαι με τον υπαρχων εξοπλισμο μελλοντικα ενα εξωτερικο ισως φιλτρο επιβαλλεται
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-02-15, 00:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεμα της χαμηλης ροης που αναφερεις παραπανω το παλευω με καθαρισμο-αλλαγη του βαμβακιου 2 φορες τη βδομαδα..Για την ωρα συμβιβαζομαι με τον υπαρχων εξοπλισμο μελλοντικα ενα εξωτερικο ισως φιλτρο επιβαλλεται
Aυτο δεν ειναι λυση.
Θα εισαι δουλος του ενυδρειου?
Δλδ αν χρειαστει να λειψεις μια εβδομαδα τι θα γινει?
Πρεπει να τελειωνεις το συντομοτερο με το θεμα φιλτρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-02-15, 01:22
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτο δεν ειναι λυση.
Θα εισαι δουλος του ενυδρειου?
Δλδ αν χρειαστει να λειψεις μια εβδομαδα τι θα γινει?
Πρεπει να τελειωνεις το συντομοτερο με το θεμα φιλτρο.
Μου αρεσει να ασχολούμαι αλλα απο την αλλη εχεις απολυτο δικιο!!αν ειχα γραφτει νωριτερα στο φορουμ θα ειχα κανει πιο σωστες επιλογες για τα χρηματα που εχω ξοδεψει μεχρι τωρα..Βλεπεις στις ιστοσελιδες των petshop σου πουλανε ενυδρεια 70 λιτρα που στην πραγματικοτητα με το ζορι ειναι 50 τι να πεις.. Ευχαριστω παντως!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-11-17, 20:38
Vassoram Ο χρήστης Vassoram δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2017
Περιοχή: Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Σειρα διαταξης στο φιλτρο

Παιδια επειδη μπερδευτηκα! Ποια ειναι τελικα η σωστη σειρα διαταξης στο φιλτρο..;
Εχω ενα εσωτερικο φιλτρο HL Bt400.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-11-17, 21:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

σε αυτο το φιλτράκι δεν έχεις και πολλές επιλογές
αυτό από όσο θυμάμαι έχει έχει μόνο σφουγγάρι μέσα



αφαιρείς τον άνθρακα , δεν χρειάζεται,
μπορείς να κόψεις το σφουγγάρι στη μέση
και να βάλεις μέχρι τη μέση ελαφρόπετρα
και μετά το σφουγγάρι
Αυτό θυμάμαι πως τραβάει το νερό από κάτω
έτσι όπως το κρατάς ανάποδα όταν το βγάζεις
βάζεις πρώτα την ελαφρόπετρα και μετά το σφουγγάρι,
έτσι όταν θα μπει στη θέση του θα είναι από κάτω το σφουγγάρι και μετά η ελαφρόπετρα,
και με αυτή τη σειρά το νερό θα περνάει πρώτα από το σφουγγάρι που θα λειτουργεί σαν μηχανική φίλτρανση
και μετά η ελαφρόπετρα για βιολογική φίλτρανση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στο φιλτρο με τι σειρα? vasilhs Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 17-07-13 23:04
Σειρα υλικων και λειτουργια achisael Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 09-01-11 18:24
τοποθετηση υλικων στο φιλτρο. θανος30 Φίλτρανση 24 03-01-11 15:24
αλλαγη υλικων στο φιλτρο iliastra Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 17-09-08 20:34
σωστη σειρα τοποθετησης λαμπας thu vu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 03-06-08 17:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07963 seconds with 13 queries