Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-01-15, 19:02   #1
Νεό ενυδρείο 60 λίτρων - Ερωτήσεις
kiddo
Member
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος 11-01-15, 19:02
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας,

Έχω αγοράσει το ενυδρείο Haquoss Evolution Eco Led 56 57lt. Το ενυδρείο έχει 3 λάμπες LED 6 watt, εσωτερικό φίλτρο με CARBON CARTRIDGE, ANTI-NITRATE SPONGE AND BIOBALLS, αντλία HAQUOSS P-160 COMPACT 160 lt/h - 2.5 Watt και θερμοστάτη 50 Watt.

Για την διακόσμηση επέλεξα υπόστρωμα μαύρο χαλαζιακό χαλίκι, πολύ ψιλό, μια πετρούλα, δύο κομμάτια ξύλο mopani και θα τα συνδυάσω με τα φυτά που θα μπούνε, από όσα έχω δεί Anubia, Java Fern, Java Moss και κάποια άλλα ίσως.

Ήθελα να ρωτήσω τα εξής, ενόψη του στησίματος που θα κάνω την Τετάρτη:

1. Παραθέτω φωτογραφία με δοκιμαστικό στύσιμο του ενυδρείου. Θα ήθελα την γνώμη σας για την διακόσμηση. Μήπως πρέπει να βάλω και άλλες πέτρες, ξύλα? Σε ποια σημεία να βάλω τα φυτά? Είδα σε σελίδα του εξωτερικού να πλέκουν το Java Moss γύρω από το ξύλο. Είναι καλή λύση?



2. Προτάσεις για κάποια άλλα πρώτα φυτά εύκολα στην συντήρηση για ένα αρχάριο. Από αυτά που είδα μου άρεσαν τα Anubia και Java Fern αρκετά.

3. Φίλος ενυδρειόφιλος είχε γενητούρια από guppy. Μπορώ να βάλω στο ενυδρείο Guppy με Danio Margaritatus? Μπορώ να βάλω μόνο αρσενικά guppy για να μην έχω πρόβλημα με τον πλυθησμό λόγο γεννών?

Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή, καλοδεχούμενη!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1040488.JPG
Εμφανίσεις:  5178
Μέγεθος:  118,9 KB  

Εμφανίσεις: 22743
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-15, 19:34
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Ριξε μια ματια εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Aνουμπια και τζαβα τα βαζεις κανονικα και αν βρεις τις ''νανο εκδοσεις τους'' ακομα καλυτερα για τα λιτρα σου. Κοιτα και για υδροφυλλα πολυσπερμα.

Για μενα καλυτερα το στησιμο να το κανεις ως εξης:

Πετρα (παιζει να ανεβαζει ph ομως) σε μια μερια με τα 2 ξυλα να δενονται καπως ωραια μαζι της και πανω (στα ξυλα και στην πετρα) δενεις τζαβα, ανουμπια και θα γινει πιστευω ενα ωραιο αποτελεσμα και θα εχουν και τα ψαρια μια μερια με φυτα/κρυψωνες και μερια ανοιχτη για κολυμπι.

Στο περιπου για να καταλαβεις:

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1420997952
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Aquascape9.jpg
Εμφανίσεις:  907
Μέγεθος:  27,8 KB  
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-15, 19:38
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες
Θα σου πρότεινα - εάν κι εφόσον έχεις χρόνο να ρίξεις μερικές ματιές στα υπομνήματα στο παρακάτω λινκ
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34

Την διακόσμηση την ξεκινας όπως εσύ νομίζεις και στην πορεία θα δεις τι δεν σου άρεσε, τι πρέπει να βγει και τι πρεπει να προσθέσεις
Προσωπικα δεν μ αρεσουν οι μεγαλες πετρες στα ενυδρεια, εκτός κι αν προκειται για Αφρικανικο...
Μπορεις να κάνεις κάποιον συνδιασμό με τα ξυλα
Η διακόσμηση να ξέρεις σχετίζεται ως ενα βαθμό και με τα ψάρια που θα επιλέξεις

Για εύκολα φυτά κοιτάς εδώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809

Για ψαροσύνθεση κοιτάς στο λινκ που εγραψε πιο πανω ο Στρατηγός

Το βασικό όλων όμως ειναι : Πως θα στρώσεις το ενυδρείο ώστε να φιλοξενησεις τα ψάρια που θα επιλέξεις?

ΥΓ : Η πετσέτα ΟΛΑ τα λεφτα! Στην αρχή την περασα για βαμμένο χαλίκι...και ψιλοτρόμαξα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-15, 19:40
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Tο στησιμο αρκει να αρεσει σε εσενα. Εξαλλου οποτε θες το αλλαζεις.

Θα προτεινα να βαλεις ενα υπαρχει οικονομικη δυνατοτητα ενα υποστρωμα φυτων απο κατω απο το χαλικι σου σαν και αυτο

Ψαρια καλυτερα μεινε μονο σε cpd και αργοτερα προσθετεις και μερικες γαριδες. Ενα βεβαια θες μπορεις να κανεις και αυτο με τα αρσενικα guppy.


Για ευκολα φυτα διαβασε αυτο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-15, 19:48
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων

[/B]ΥΓ : Η πετσέτα ΟΛΑ τα λεφτα! Στην αρχή την περασα για βαμμένο χαλίκι...και ψιλοτρόμαξα
Και εγω και θυμηθηκα το waterinn με κατι τετοια υποστρωματα που ειχε σε κατι φυτεμενα νανο του, σαν μπιλιαρδα ηταν... χαχαχα
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-15, 20:17
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο περιπου για να καταλαβεις:

http://www.aquatek.gr/vb/attachment....1&d=1420997952
Ίσως να δέσω λίγο την πέτρα με τα ξυλάκια είναι η αλήθεια, αλλά θέλω να είναι λίγο πιο ισορροπημένο το ενυδρείο, μου φαίνεται λίγο μονόπατο τα πάντα στην μια άκρη Οπότε ίσως πάρω ακόμα ένα μικρό ξυλάκι και κάνω μια καλή γωνία προς τα δεξιά γεμάτη και αριστερά μόνο ένα ξυλάκι ίσως...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βασικό όλων όμως ειναι : Πως θα στρώσεις το ενυδρείο ώστε να φιλοξενησεις τα ψάρια που θα επιλέξεις?

Για να ξεκινήσουμε και αυτή την σημαντική κουβέντα. Θα τα γράψω όπως τα έχω στο μυαλό μου με όση μελέτη έχω κάνει

1. Θα βράσω τα μοπανι σε κατσαρόλα αύριο κάμια ώρα, να ξεράσουν ζουμιά (τανινές κλπ όπως διαβάζω δεξιά αριστερά) και θα τα βάλω σε ένα κουβά και θα αλλάζω το νερό μέχρι να έρθει η ώρα του στησίματος.

2. Θα προμηθευτώ την Τετάρτη το πρωί τα φυτά.

3. Θα ξεπλύνω το χαλίκι σε κουβά με το χέρι, να βγάλει σκόνες κλπ.

4. Ξεκινάω γεμίζω το χαλικί, αν αποφασίσω να βάλω υπόστρωμα για φυτά θα το βάλω κάτω από το χαλίκι. Θα δημιουργήσω μια διαφορά ύψους (πίσω προς τα δεξιά πιο πολύ ύψος).

5. Τοποθετώ φίλτρο στην αριστερή γωνία. Είναι η κακή πλευρά του ενυδρείου, όπως θα μπει, η λιγότερο προσβάσιμη.

6.. Θα τοποθετήσω πέτρες, ξύλα, όπως μου κάθετε στο μάτι. Θα τυλίξω με κλωστή Java Fern και Anubia στα ξύλα. Τα συγκεκριμένα φυτά μπαίνουν και στο βυθό σωστά? Το Hygrophila polysperma μπαίνει στο βυθό σίγουρα... θέλει υποχρεωτικά υπόστρωμα ειδικό? Java Moss να τυλίξω μήπως στα ξυλαράκια, κάπου το είδα και φαινόταν ωραίο...?

7. Γεμίζω νερό. Νερό βρύσης χύμα για αρχή (ή προετοιμασία σε κουβά με αντιχλώριο?). Ξεκίνημα φίλτρου και θερμοστάτη (ίσως λιγο τσιμπημένη θερμοκρασία μέχρι να μπούνε ψάρια, διάβασα βοηθάει τα βακτήρια) και ρίχνω αντιχλώριο.

8. Το μείγμα βακτηρίων το πετάω από την πρώτη μέρα? Ναι, όχι? Αν ναί, κάθε πότε για αρχή? Αν όχι, πότε το πρωτοβάζω?

Τα λέω καλά? Παρακαλώ διορθώστε με και απαντήστε μου 2-3 σημεία που έχω αμφιβολίες και φαίνεται


Παράθεση:
ΥΓ : Η πετσέτα ΟΛΑ τα λεφτα! Στην αρχή την περασα για βαμμένο χαλίκι...και ψιλοτρόμαξα
Πετσέτα φίλε για να μην κάνω καμιά ζημιά στο τζάμι και να δώσω και άισθηση υποστρώματος


Κάποιες ακόμα ερωτήσεις:

-Κεραμικά ωραία μικρά που φτιάχνει φίλος, μπορώ να βάλω μέσα?

-Το φίλτρο μπορώ να το κρύψω κάπως με φυτά? Λίγο - Πολύ?

-Εν τέλη να μην δοκιμάσω σε βάθος χρόνου να έχω guppy με τα Celestichthys margaritatus?

-Πόσες ώρες να έχω τιο φωτισμό και ποιο ωράριο προτείνετε?

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-15, 21:30
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiddo Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να ξεκινήσουμε και αυτή την σημαντική κουβέντα. Θα τα γράψω όπως τα έχω στο μυαλό μου με όση μελέτη έχω κάνει

1. Θα βράσω τα μοπανι σε κατσαρόλα αύριο κάμια ώρα, να ξεράσουν ζουμιά (τανινές κλπ όπως διαβάζω δεξιά αριστερά) και θα τα βάλω σε ένα κουβά και θα αλλάζω το νερό μέχρι να έρθει η ώρα του στησίματος.

2. Θα προμηθευτώ την Τετάρτη το πρωί τα φυτά. Πάρτα πριν τις εκλογές! Μετά μπορει να τα βοσκάμε

3. Θα ξεπλύνω το χαλίκι σε κουβά με το χέρι, να βγάλει σκόνες κλπ.

4. Ξεκινάω γεμίζω το χαλικί, αν αποφασίσω να βάλω υπόστρωμα για φυτά θα το βάλω κάτω από το χαλίκι. Θα δημιουργήσω μια διαφορά ύψους (πίσω προς τα δεξιά πιο πολύ ύψος).

5. Τοποθετώ φίλτρο στην αριστερή γωνία. Είναι η κακή πλευρά του ενυδρείου, όπως θα μπει, η λιγότερο προσβάσιμη.

6.. Θα τοποθετήσω πέτρες, ξύλα, όπως μου κάθετε στο μάτι. Θα τυλίξω με κλωστή Java Fern και Anubia στα ξύλα. Τα συγκεκριμένα φυτά μπαίνουν και στο βυθό σωστά? Αν εννοείς "να φυτεύονται" η απαντηση ειναι οχι Το Hygrophila polysperma μπαίνει στο βυθό σίγουρα... θέλει υποχρεωτικά υπόστρωμα ειδικό? Java Moss να τυλίξω μήπως στα ξυλαράκια, κάπου το είδα και φαινόταν ωραίο...? Συνηθως ετσι μπαινει η moss. Δεμένη σε κάποιο ξύλο ή κάποια πέτρα

7. Γεμίζω νερό. Νερό βρύσης χύμα για αρχή με αντιχλώριο (ή προετοιμασία σε κουβά με αντιχλώριο?). Ξεκίνημα φίλτρου και θερμοστάτη (ίσως λιγο τσιμπημένη θερμοκρασία μέχρι να μπούνε ψάρια, διάβασα βοηθάει τα βακτήρια) και ρίχνω αντιχλώριο. Δες πιο κάτω για "μπολι"

8. Το μείγμα βακτηρίων το πετάω από την πρώτη μέρα? Ναι, όχι? Αν ναί, κάθε πότε για αρχή? Αν όχι, πότε το πρωτοβάζω? Σκέφτηκες να βάλεις αγγελία για μπόλι? Εννοω να σου δώσει κάποιος συγχομπίστας στρωμένο βιολογικο υλικό από το δικό του φίλτρο

Τα λέω καλά? Παρακαλώ διορθώστε με και απαντήστε μου 2-3 σημεία που έχω αμφιβολίες και φαίνεται

Θα χρειαστείς υγρά τεστ, κατά προτίμηση της ΑΡΙ για Νιτρώδη, Νιτρικά και Αμμωνία



Πετσέτα φίλε για να μην κάνω καμιά ζημιά στο τζάμι και να δώσω και άισθηση υποστρώματος


Κάποιες ακόμα ερωτήσεις:

-Κεραμικά ωραία μικρά που φτιάχνει φίλος, μπορώ να βάλω μέσα? Στα ψάρια τι θα προσφέρουν?

-Το φίλτρο μπορώ να το κρύψω κάπως με φυτά? Λίγο - Πολύ? Πολύ, με κάποια ψηλά φυτά τύπου Βαλισνέρια

-Εν τέλη να μην δοκιμάσω σε βάθος χρόνου να έχω guppy με τα Celestichthys margaritatus? Τα γκαπακια γεννάνε σαν παλαβα. Αν βάλεις μονο αρσενικά ίσως τα στρεσάρεις και δεν ξερω τι θα τραβήξουν τα καημένα τα cpds! Γιατί δεν βάζεις ένα ωραίο κοπαδάκι από τα cpds

-Πόσες ώρες να έχω τιο φωτισμό και ποιο ωράριο προτείνετε? 8 - 9 ώρες συνεχόμενο φωτισμό, τον οποίο θα ελεγχει ενας χρονοδιακόπτης

Ευχαριστώ πολύ!
Μελλοντικά δες και την αγορά ενός controller για θέρμανση και ψύξη
Μια χαρά μελετημένος ξεκίνησες
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-15, 00:27
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Κάποια πραγματάκια ακόμα:

1. Τα γλαστράκια που δίνουν τα καταστήματα ενυδρείων αποτελούν ένα ρίζωμα μόνο ή το χωρίζεις εσύ σε 2-3 και τα σπέρνεις σε διαφορετικά σημεία του ενυδρείου? Προσπαθώ να καταλάβω δηλαδή αν ένα γλαστράκι - ένα τεμάχιο έστω - από τα 4-5 διαφορετικά είδη που θέλω (π.χ. Anubia, Java Fern, Polysperma, Moss, Vallisneria) αρκούν για την φύτευση του ενυδρείου...

2. Τα φυτά που θέλουμε να τοποθετήσουμε στο βυθό απευθείας και είπαμε δεν φυτεύονται, πως τοποθετούνται στον βυθό? Ή δεν γίνεται?

3. Το ωράριο για το φωτισμό, ποιές ώρες είναι πάνω στο 24ωρο? Π.Χ. 16.00-24.00?

4. Για τα κεραμικά θα ήθελα μια γνώμη πάντως, αν γνωρίζετε...

5. Για φόντο μπορώ να κολλήσω απλό χαρτόνι στο πίσω μέρος του ενυδρείου ή θέλει πλαστικοποιημένο? Και με τι τρόπο το κολλάω?

6. Για το μπόλι, το διάβασα που αναφέρεται, αλλά σκέφτηκα, όπως λέει και σε ένα σημείο της ανάλυσης για το μπόλι,

Παράθεση:
Ξεκινωντας τη διαδικασια του στρωσιματος ειναι καλο να μη βαλουμε μπολι λογω του ρισκου μεταδοσης ασθενειων...και να στρωσουμε με αμμωνια η με τροφες το ενυδρειο μας. Αυτο ειναι καλο και γιατι ετσι ειδικα οι αρχαριοι μπορουν να κατανοησουν εμπρακτως τον κυκλο του αζωτου.
ότι ίσως για ένα αρχάριο είναι και ασφαλές - για αποτροπή μεταφοράς ασθενειών- και εκπαιδευτικά καλύτερο να στρώσει το ενυδρείο σιγά σιγά με την παρατήρηση. Δεν ξέρω, βέβαια... Σε αυτήν την περίπτωση το αντιχλώριο και τα υγρά βακτήρια αρκούν από σκευάσματα για να στρώσουν το ενυδρείο? Γιατί αναφέρεται κάτι για αμμωνία και τροφές...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-01-15, 01:16
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kiddo Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποια πραγματάκια ακόμα:

1. Τα γλαστράκια που δίνουν τα καταστήματα ενυδρείων αποτελούν ένα ρίζωμα μόνο ή το χωρίζεις εσύ σε 2-3 και τα σπέρνεις σε διαφορετικά σημεία του ενυδρείου? Προσπαθώ να καταλάβω δηλαδή αν ένα γλαστράκι - ένα τεμάχιο έστω - από τα 4-5 διαφορετικά είδη που θέλω (π.χ. Anubia, Java Fern, Polysperma, Moss, Vallisneria) αρκούν για την φύτευση του ενυδρείου...

Ναι, τα περισσοτερα μπορεις να τα χωρισεις κανονικα και να τα βαλεις εδω και εκει. Μετα βγαζουν καινουριες ριζες κλπ, τα χωριζεις παλι και βαζεις πιο διπλα ή πανε μονα τους πιο διπλα με δρομεις. Πχ η βαλλισνερια μου, ενω ειχα βαλει πολλα κλαδεματα της στη μια μερια του ενυδρειου, βγαζει κανονικα και νεα πιο διπλα.

Συνηθως και ενα γλαστρακι αρκει, αλλα ειναι και αναλογα την ποσοτητα που θα εχει. Πχ απο aquascape.gr (βλεπω εισαι και κοντα τους...δεν ξερω τωρα ποσα και τι φυτα εχουν) ειχα παρει κρυπτοκορινα και γεμισα με ενα γλαστρακι ολο το ενυδρειο. Πραγματικα ηταν πολυ ποσοτητα.

Μπορεις να βρεις και φυτα αποτο φορουμ εδω στις αγγελιες ως χαρισμα ή σε χαμηλες τιμες κλπ.


2. Τα φυτά που θέλουμε να τοποθετήσουμε στο βυθό απευθείας και είπαμε δεν φυτεύονται, πως τοποθετούνται στον βυθό? Ή δεν γίνεται?

Τα δενεις σε πετρες/ξυλα και αυτα καθονται κανονικα στον βυθο (oι πετρες και τα ξυλα δηλαδη καθονται). Την ανουμπια πχ αν και δενεται, μπορεις να την φυτεψεις κιολας, αλλα οχι το χοντρο κοτσανι της (αν το δεις θα το καταλαβεις) γιατι χαλαει.

Δες διαφορα βιντεο στο youtube για να δεις πως φυτευονται, δενονται διαφορα φυτα στα ενυδρεια.

Δες και για κανα φυτο επιφανειας


3. Το ωράριο για το φωτισμό, ποιές ώρες είναι πάνω στο 24ωρο? Π.Χ. 16.00-24.00?

Ναι, οτι ωρα βολευει εσενα και θες να το βλεπεις, αλλα αν πχ το βαλεις μεχρι τη 1-2 το βραδυ και μπαινει φυσικο φως απο πολυ νωρις στο σπιτι, καλο θα ηταν να το βαλεις να σβηνει πιο νωρις, για να εχει και το συστημα/ψαρια περισσοτερη ωρα για ''ξεκουραση''

4. Για τα κεραμικά θα ήθελα μια γνώμη πάντως, αν γνωρίζετε...

Δεν θα εβαζα, δεν ξερω αν επηρεαζουν αρνητικα το νερο...

5. Για φόντο μπορώ να κολλήσω απλό χαρτόνι στο πίσω μέρος του ενυδρείου ή θέλει πλαστικοποιημένο? Και με τι τρόπο το κολλάω?

Και μπορεις να βαψεις εξωτερικα την πλατη με πλαστικο χρωμα ή να παρεις μια αφισα/χαρτονι και να το κοψεις οσο ειναι η πλατη σε διαστασεις και να το κολλησεις με σιλοτειπ.

6. Για το μπόλι, το διάβασα που αναφέρεται, αλλά σκέφτηκα, όπως λέει και σε ένα σημείο της ανάλυσης για το μπόλι,



ότι ίσως για ένα αρχάριο είναι και ασφαλές - για αποτροπή μεταφοράς ασθενειών- και εκπαιδευτικά καλύτερο να στρώσει το ενυδρείο σιγά σιγά με την παρατήρηση. Δεν ξέρω, βέβαια... Σε αυτήν την περίπτωση το αντιχλώριο και τα υγρά βακτήρια αρκούν από σκευάσματα για να στρώσουν το ενυδρείο? Γιατί αναφέρεται κάτι για αμμωνία και τροφές...
Οσον αφορα το στρωσιμο, εγω προσωπικα το κανω με τροφη σε αποχη. Ριξε μια ματια στο link. http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=152

Εννοειται και οι αλλοι τροποι (αμμωνια ή μπολι) ειναι σωστοι.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-01-15, 03:49
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Φίλε kiddo σου εύχωμαι καλή αρχή με το ενυδρείο σου και αφου ειχες την εξυπνη ιδέα να βαλεις την πετσέτα για προσομοίωση υποστρώματος τοτε μάλλον θα τα πάς καλά.Καλώς ηρθες στην παρέα.
Όμως θα το πώ γιατί θα σκάσω και σου ζητώ συγνώμη γι'αυτο(δεν αφορά εσένα)...
Έχω πάθει πλάκα για τις αντιφάσης ορισμένων εδω μέσα που μιά θα τα πούν έτσι και μιά αλλιώς καταμπερδέυοντας τον κόσμο!Μην μου ζητήσετε εξηγήσεις,ο θιγόμενος το΄πιασε μια χαρα.
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-15, 15:29
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Σήμερα πήρα ένα ακόμα μοπάνι, έκανα πρόβα και πιστεύω η εικόνα είναι πολύ καλύτερη. Τόσο οπτικά αλλά πλέον υπάρχουν και πολλές κρυψώνες εδώ και κει...




Η πετσέτα σταθερά επιτελεί τον ρόλο της
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1040490.jpg
Εμφανίσεις:  2164
Μέγεθος:  55,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-01-15, 16:11
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω πάθει πλάκα για τις αντιφάσης ορισμένων εδω μέσα που μιά θα τα πούν έτσι και μιά αλλιώς καταμπερδέυοντας τον κόσμο!Μην μου ζητήσετε εξηγήσεις,ο θιγόμενος το΄πιασε μια χαρα.
Μια παρέα είμαστε...(νομίζω)
Και στις παρέες, λογια να αιωρούνται δεν κάνουν καλό (νομίζω 2ο)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-01-15, 18:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω πάθει πλάκα για τις αντιφάσης ορισμένων εδω μέσα που μιά θα τα πούν έτσι και μιά αλλιώς καταμπερδέυοντας τον κόσμο!Μην μου ζητήσετε εξηγήσεις,ο θιγόμενος το΄πιασε μια χαρα.
Και η ζωή φίλε γεμάτη αντιφάσεις είναι
Κι αν "καταμπερδευτεί" κάποιος, εδώ είμαστε εμείς κι εσύ να τον ξεμπερδέψουμε.
Μη μας δίνεις εξηγήσεις αλλά μη το επαναλάβεις γιατί μας χαλάει τη διάθεση
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-01-15, 19:40
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Και η ζωή φίλε γεμάτη αντιφάσεις είναι
Κι αν "καταμπερδευτεί" κάποιος, εδώ είμαστε εμείς κι εσύ να τον ξεμπερδέψουμε.
Μη μας δίνεις εξηγήσεις αλλά μη το επαναλάβεις γιατί μας χαλάει τη διάθεση
Συγνωμη τοτε,είσαστε πολλοί και είμαι ένας. Παω πάσο. Την άποψη μου μπορω να την λέω η να ρωταω πρωτα?Εντάξει,καταλαβα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα το στρωσιμο, εγω προσωπικα το κανω με τροφη σε αποχη. Ριξε μια ματια στο link. http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=152

Εννοειται και οι αλλοι τροποι (αμμωνια ή μπολι) ειναι σωστοι.
Να ρωτησω κάτι?γιατί η τροφή πρεπει να μπει σε απόχη? πειράζει να απελευθερωθεί στο ενυδρείο? Δε διαλειεται?
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lifefx : 12-01-15 στις 19:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-01-15, 19:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη τοτε,είσαστε πολλοί και είμαι ένας. Παω πάσο. Την άποψη μου μπορω να την λέω η να ρωταω πρωτα?Εντάξει,καταλαβα
Εγώ πάντως δεν κατάλαβα.
Όλοι την άποψη μας λέμε και δεν χρειάζεται άδεια γι αυτό.
Γιατί διαχωρίζεις τον εαυτό σου με το "είσαστε πολλοί και είμαι ένας"? Εδώ δεν παλεύουμε. Ανταλλάσσουμε γνώμες και προσπαθούμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο αφιλοκερδώς. Κανείς δεν είναι παντογνώστης ούτε αλάθητος.
Μη μιλάς λοιπόν με γρίφους και λέγε την άποψη σου χωρίς να αφήνεις αδικαιολόγητα και ανώφελα υπονοούμενα.
Καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-01-15, 19:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω κάτι?γιατί η τροφή πρεπει να μπει σε απόχη? πειράζει να απελευθερωθεί στο ενυδρείο? Δε διαλειεται?
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=32
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-01-15, 20:00
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως δεν κατάλαβα.
Όλοι την άποψη μας λέμε και δεν χρειάζεται άδεια γι αυτό.
Γιατί διαχωρίζεις τον εαυτό σου με το "είσαστε πολλοί και είμαι ένας"? Εδώ δεν παλεύουμε. Ανταλλάσσουμε γνώμες και προσπαθούμε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο αφιλοκερδώς. Κανείς δεν είναι παντογνώστης ούτε αλάθητος.
Μη μιλάς λοιπόν με γρίφους και λέγε την άποψη σου χωρίς να αφήνεις αδικαιολόγητα και ανώφελα υπονοούμενα.
Καλή συνέχεια!
Παρεξηγειθηκα επειδή είπα την άποψη μου.δε μιλάω με κανένα γρίφο.αν είναι να συνεχίσουμε είμαι ελεύθερος με π.μ. να σου δώσω να καταλάβεις που στραβωσα.απο ευγένεια το άφησα υπονοούμενο.
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-01-15, 20:01
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω κάτι?γιατί η τροφή πρεπει να μπει σε απόχη? πειράζει να απελευθερωθεί στο ενυδρείο? Δε διαλειεται?
Σε ενυδρειο με malaysian t. snails η τροφη μεσα σε μερικες ωρες με max 24ωρο εξαφανιζοταν. Σε αδειο ενυδρειο ( μονο φυτα - κανενα σαλιγκαρι ) η τροφη επιανε μετα το 2μερο λεφκοκαφε πουδρα μεχρι που τελικα γινοταν ολη σα ζελε και κατεληγε μια αηδια. Υποθετω αυτη η πουδρα ειναι ο μυκητας που λεει και στο ποστ του Delta.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-01-15, 20:04
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μείνει τροφή μέσα στο ενυδρείο δηλαδή,μουχλιαζει?
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-01-15, 20:06
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μείνει τροφή μέσα στο ενυδρείο δηλαδή,μουχλιαζει?
ναι.φαινεται καθαρα με γυμνο ματι.πιανει ενα μυκητα πανω της σαν γλιτσα.
γι αυτο συνηθως τη βαζουμε σε αποχη.πεταμα και μετα καινουρια.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-01-15, 20:13
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι.φαινεται καθαρα με γυμνο ματι.πιανει ενα μυκητα πανω της σαν γλιτσα.
γι αυτο συνηθως τη βαζουμε σε αποχη.πεταμα και μετα καινουρια.
Ρε παιδία χωρίς πλάκα,εγώ νόμιζα τόσο καιρό οτι η τροφή που περισσεύει κατα το ταισμα μεσά στο νερό,διαλύεται,εξαϋλώνεται πως το λένε. Δεν έχει τύχει ποτε να δω σάπισμενη-χαλασμένη τροφή στο ενυδρείο μου.Αχ τα πουλάκια μου το τρώνε όλο το φαι τους
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-01-15, 20:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδία χωρίς πλάκα,εγώ νόμιζα τόσο καιρό οτι η τροφή που περισσεύει κατα το ταισμα μεσά στο νερό,διαλύεται,εξαϋλώνεται πως το λένε. Δεν έχει τύχει ποτε να δω σάπισμενη-χαλασμένη τροφή στο ενυδρείο μου.Αχ τα πουλάκια μου το τρώνε όλο το φαι τους
Σε ώριμο ενυδρείο υπάρχουν μικροοργανισμοί που αποδομούν τροφή και οποιδήποτε άλλο οργανικό ρύπο υπάρχει, κόπρανα σάπια φύλλα κλπ, αρκεί να μην είναι υπερβολικά, επίσης αν υπάρχουν γαρίδες και σαλιγκάρια δεν μένει τίποτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-01-15, 20:22
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αυτο που λες γινεται σε στρωμενο ενυδρειο με καλη βιολογια και καλα στρωμενο βυθο..σε αστρωτο ενυδρειο η τροφη που θα μεινει κατω θα πιασει μυκητες 100%.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-01-15, 20:26
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Ναι αυτα δε τα σκέφτηκα..
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-01-15, 20:46
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lifefx Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αυτα δε τα σκέφτηκα..
Οσο ζεις μαθαίνεις...




@Κλέο μερικές φορές δίνεις τόσο ώριμες απαντήσεις που νομίζω πως είσαι πάνω απο 40!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-01-15, 20:51
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο ζεις μαθαίνεις...




@Κλέο μερικές φορές δίνεις τόσο ώριμες απαντήσεις που νομίζω πως είσαι πάνω απο 40!!!
Αυτο είναι το μονο σίγουρο...
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-01-15, 13:47
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Έχω ξεκινήσει να βράζω τα mopani (μαύρο γίνεται το νερό!) και τα μουλιάζω σε νερό κάθε βράδυ... κάποια άλλη συμβουλή για να αποφύγω όσο το δυνατόν το καφετί χρώμα του νερού μόλις τα βάλω στο ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-01-15, 13:53
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Change Water everyday You must
Until brown no more It becomes

Δεν γνωριζω αλλο τροπο. Εχω βαλει σε ενυδρειο ξυλα απο κληματαρια, redmoor ( αν θυμαμαι καλα το ονομα ) και mopani. Και τα τρια ειδη την χρειαστηκαν την βδομαδα τους +κατι ψιλα με αλλαγες νερου για να φτασουν σε σημειο να μην βγαλουν τιποτα ( τουλαχιστον τοσο ωστε να ΜΗΝ το βλεπω εγω ) στο νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-01-15, 13:54
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Αφού τα ξύλα είναι καινούργια ολότελα δεν μπορείς να το αποφύγεις.
Βάλε άνθρακα στο φίλτρο να απορροφήσει το περισσότερο χρώμα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-01-15, 16:55
kiddo Ο χρήστης kiddo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2015
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Λιγότερο από 24 ώρες λειτουργίας!

Τα φυτά είναι από το φίλο Γιώργο Μισυρλή, πληροφορίες στις αγγελίες:

1. Anubias Barteri Var. Barteri
2. Ηygrophila CorymbosaSiamensis
3. Hygrophila Polysperma
4. Lobelia Cardinalis 'Mini'
5. Riccia Fluitans

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1040493.jpg
Εμφανίσεις:  2265
Μέγεθος:  49,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ενυδρείο 80 λίτρων puntomad Malawi 5 22-12-13 21:39
Νέο ενυδρείο 60 λίτρων tzetzos Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-11-11 22:46
Νέο ενυδρείο 20 λίτρων tony Αρχάριοι γλυκού νερού 13 27-04-09 12:33
ερωτήσεις για ενυδρείο 50 - 60 λίτρων Theokyr Γλυκό νερό - Γενικά 18 02-10-06 09:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13092 seconds with 14 queries